De Oorlog. LM00WZ0UT en LIKSTEENEN voor liet vee. een Bakkersleerling, Aardappel-rooiers een flinke Dienstbode, Een eerste kaasmaker, jonge Trekhonden Mangelwortelplanten, J. VAN DER VEER. Kiezers in Koegras, lacoli van dar Vaar. Importeurs te AMSTERDAM,- Schagen en Omstreken den heer J. ROTGANS Aan het zelfde adres is dagelijks te ontbieden J. VAN DER VEER I Te SCHAGEN Donderdagsin Hntel Vredelustvanden iieerlgeszvan8'kl2iiur. Jaardeposito ad 4% met halijaariijksche renteverrekening. een gehuwd Brood- en Koekbakkersknecht, Een timmerman, Timmerlieden PAARDENHOOI of KLAVERHOOI. van groot soort, Van der Veer, trijntje schouten, Plaatselijk Nieuws. 2 snees Koode en 2 snees Zuurkool-witte koolplantnn. Advertenti'én. Kiezers in KOEGRAS. LANDBOUWER P. kromhout 0z„ TRIJNTJE, DIRK SU1ERMERH0RN. maakt bekend, dat bij haren AGENT Yoor weder een groote hoeveelheid van uitstekende kwaliteit verkrijgbaar is gesteld in balen Yan 113.- en 13.50. kent en behartigt de belangen van Koegras Jacob van Teulingen, •i gevorderd leerlinq, Voor hem dus as dag naar de bus Te koop een plaatsvervanger, Verzuimt niet dezen keer Te stemmen f i ft 1.55. Maandagochtend. 35000 bos wortelen: voor het binnenland f 3.30 a 4:60, id. voor het buitenland f 11 a 16.90. Maandagmiddag. 8337 zak aardappelen: Schotsche muizen voor het binnen'and f 1.75 a 2.20, id. voor het buitenland f 2.45 a 3.20, Schoolmeesters f 1.50 a 2, Gladblaadjes f 2.35 a 3.20, drielingen f 0.85 a 1.30. Dinsdagochtend. 170 bloemkool f 9.90 a f 10, 36600 bos wortelen: voor het binnenland f 2.30 a 4.20, id voor het buitenland f 11.80 a 14.20. W ARMENHUIZEN. Maandag. Muizen: voor het binnenland fl.50 a 215 id. voor het buitenland f 2.85 a 3, Schoolmees ters f' 1.95. drielingen f 1.55 a 2.20. Dinsdag. Muizen: vbor het binnenland f 1.10 a 1 40 id. voor het buitenland f 2.65 a 2.90, School meester- f 1.20 a 1.40,-drielingen f 0.85 a 1.55. NOORDSCHARWOU'DE, 3 Juli. Vanaf 3 Juli wordt alles geveild per 35 K.G. Schotsche muizen f 1.50 a 1.80 v.h. Buitent. f 2.80 f, t 'in a L80! alles per 35 K.G., wortelen f3.60 a 4 10 v h Bnitenl. f 12.90 a 15.60 per 100 boen vXn'ÉWIJCKSLUIS. 1 Juli. 329 pond Bot. per pond f 0.15 a 0.18V,. 66 pond Schol, per pond f012. 12 pond Aal, per pond f 0.44. 19 pond Puitaal, per pond f 0.07. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Dirk van der Oord en van Aagje Jes. POLITIE. Vermist:' een kistje met butyrometers. Verloren: een zwart fluweelen kindertaschje. Inlichtingen ter Gemeentesecretarie. REGEERINGSRUNDVET. Naar we vernemen is Regeeringsrundvet 4 f0.37H per pond verkrijgbaar bij de winkeliers Purmer, Rotgans, Albert Heijn, J. Groot en wed. Ploeger. KEURING LANDSTORM. De keuring van de Landstormplichtigen der jaar klasse 1910 zal in deze gemeente plaats hebben in de Rijkslandbouwwinterschool voor de gemeenten Schagen. Barsingerhorn, Sint Maarten. Zijpe, Wie- ringerwaard, Harenkarspel, Callantsoog, op 15 Juli a.s en voor de gemeenten Anna Paulowna, Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Span broek, Opmeer, op 17 Juli aanstaande. DE GROENTENVERKOOP. De minister had de maximum-groentenprijzen vastgesteld de vorige week en onze burgemeester schreef Maandagmorgen heel in de vroegte de groentenverkoopers in onze gemeente aan deze prij zen te handhaven, zoo niet, dan werd alles in be slag genomen. Dat gaf natuurlijk „heibel" zou de Amsterdammer zeggen .Als eerste gevolg, besloten de groentenverkoopers Maandag niet te venten, in afwachting van een door hen te houden vergade ring, die dan gisteravond is gehouden. Het resul taat is daarvan geweest, dat men weer zou gaan venten en wel met die artikelen die voor regee ringsprijs te verkoopen zijn. Met sommige aardappe len kan dat, ook wortelen en nog een paar artike len, kunnen voor regeeringsprijs worden verkocht Maar daarentegen schijnen tal van andere artike len onmogelijk voor den vastgestelden regeerings prijs te kunnen worden verkocht, doodeenvoudig, omdat onze groentenverkoopers zelf een hoogeren Inkoopsprijs moeten betalen. Van verschillende an dere gemeenten komt deze zelfde klacht en heeft men zich daar tot den betrokken minister gewend en dezen verzocht het daarheen te leiden, dat de groentenverkoopers- in staat worden gesteld voor evenredige prijzen groenten en Aardappelen in te koopen. BENOEMD. De heer G .Veldkamp alhier, is sedert 1 Juli be noemd tot procuratiehouder aan de Westfriesche Bank. VOLONTAIRS. Met F. Heijselaar en de heer L. Roggeveen, die belden bij het jongste examen de acte van bevoegd heid bij het Lager, onderwijs behaalden, zijn met goedvinden van de betrokkenautoriteiten toegela- aan de gemeenteschool alhier. JUBILEUM, De heer J. Hessen, herdacht Zaterdag J.L den dag, waarop hij 40 jaar als wegarbeider bij den polder behagen werkzaam was. Van verschillende kanten ont\ ing de jubilaris blijken van waardeering en vriendschap. Het bestuur van den polder bracht hem aan zijn huis een visite, waarbij hem met een j^rtelijke toespraak een enveloppe werd aangebo- De heer Hessen heeft gebeend met dezen dag zijn werkzaamheid bij denpolder te moeten afsluiten en heeft aan het bestuur eervol ontslag gevraagd. DE SCHAGER MARKT.- In het tweede kwartaal van 1916 werden op onze markt o.m. aangevoerd: Aanvoer in 1916. Aanvoer in 1915. paarden 290 275 stieren 760 no geldekoeien^ magere 1427 2092 vette koeien 1277 1510 melkkoeien 1358 960 vaarzen 98 pinken 547 117 kalveren (nuchtere) 1424 520 vette schapen 86 2540 magere schapen 60 90 overh ouders 4894 6980 lammeren 4949 7015 varkens (magere) 153 varkens (vette) 193 630 biggen 1958 kipeieren 619084 Wij hebben deze opgave «enigszins uitgebreid, daar door het eigen beheer der gemeente voor de werke lijkheid van alle cijfers, met zekerheid kan worden ingestaan. De aanvoer was vroeger in enkele afdee- lingen, met den besten wil niet nauwkeurig qa te gaan. Bij klein vee en edeien was dit zelfs niét mo lijk. Het groote offensief der Engelschen en Franschen, zoo lang reeds aangekondigd is dan nu begonnen. Met een verschrikkelijken artillerieaanval voorbe reid, waarbij alles stuk en in elkaar is geschoten, kon dan j.1. Zaterdag in de morgenuren met den infanterleaanval worden begonnen. We zien nu voor de eerste maal bij de geallieer den een vrijwel algemeen en gelijktijdig offensief. De Italianen, de Russen, en nu op het Westelijk front wordt de vijand na een goede voorbereiding met groote kracht aangevallen. En waar op andere deelen de Oostenrijkers en Duitschers de handen dikop vol hebben, kon er voor Engelschen en Fran schen moeilijker een 'gunstiger oogenblik worden gekozen. We mogen aan de hand dezer feiten gerust wel aannemen, dat de Duitsche troepen op het Weste lijk oorlogsveld niet veel sterker kunnen worden dan ze nu zijn. Van andere frontdeelen zijn voor hen hoogst moeilijk, haast onmogelijk, versterkin gen te halen. We hebben gezien, dat de voorbereiding der Fran schen en Engelschen ongeveer een week lang heeft geduurd. Gedurende acht dagen zijn de Duitsche stellingen beschoten en van eên verrassing kon dus niet worden gesproken. De Duitschers hebben dezen aanval zien komen en er zich op voorbereid en zich dan ook krachtig te weer gesteld. Wel teekenend is het, dat thans op alle fronten het initiatief in handen der geallieerden is. Het zijn Oostenrijk en Duitschland, die steeds hebben aangevallen, doch zich thans hebben te verdedigen. We zien nu een reuzenworsteling. waarbij het doel is een beslissing te krijgen, het kostp wat het kost Het is een strijd ponder weerga .in de heele ge schiedenis. Geducht en met groote hardnekkigheid zal deze strijd govoerd worden, we kunne© ons praepareeren op wisselende kansen en deze strijd zal het best met een koel hoofd zijn te volgen. 'P dit oogenblik is over dezen reuzenstrijd na tuurlijk nog heel weinig te zeggen. We kennen pas de resultaten van de twee eerste dagen, wij zijn nog maar in het allereerste begin en de eenige vraag is of het betrekkelijk geringe succes der ver bondenen zal kunnen worden voortgezet Het meeste voordeel ls behaald, waar de Fransche en Engelsche linies aaneensluiten, ten Oosten van Albei-t dicht bij de Somma De Duitschers zeggen, dat hier de bondgenooteq in de voorste Duitsche linie op eenige plaatsen vermoch ten binnen te dringen, dat deze geheel stuk waren geschoten en de Duitsche troepen derhalve uit de voor ste linie ziin teruggetrokken op de „grendeIsteUing,>, die tusschen de eerste en de tweede linie ligt. Hiermee komt overeen, dat de bondgenooten de vermeestering melden van de dorpen Ia Boiselle Mametz* Montauban en Fricourt en (door de Franschen) van Curlu. Het jongste bericht van de Franschen meldt nog ©enigen vooruitgang ten Oosten van Curlu, waar de Franschen voet hebben gekregen in de verschillende punten van de tweede Duitsche linie. Ten Zuiden van de Somme, vlak ten Zuiden van de Somme namen de Franschen het dorpje FYise. Over een front van ruim tien kilometer (s de voor ste vijandelijke liniè^ genomen en een vooruitgang tot een diepte van ongéveer twee kilometer gemaakt. De Duitschers bieden overal hardnekkigen tegenstand en voeren volgens de.berichten uit Londen en Parijs, op verschillende punten tegenaanvallen uit. Zij erkennen zelf het verlies van geschut. De telegrammen van hedenmorgen melden belang rijke vorderingen der verbondenen, vooral van de Franschen. Ten zuiden van de Somme werd het gevecht,gisteren en in den afgeloopen nacht met volledig succes voor de Franschen voortgezet. De Franschen hebben op een front van meer dan vijf K.M. twee linies loopgraven van de Duitsche stelling bezet van het bosch van Maracourt af, dat in han den der Franschen is, tot de onmiddellijke omge ving van Assevillers. Tusschen deze twee stellingen namen de Franschen in een schitterend gevecht het dorp Herbicourt, dat door de Duitschers in staat van verdediging was gebracht Meer naar het zuiden toe vorderden de Franschen in de richting van Assevillers, welks noordelijke en westelijke zoomen in hunne handen zijn. Ten noorden van het dorp Estrées en tusschen dit dorp en Assevillers hebben de Franschen belangrijke vor deringen gemaakt. Zij nam^n in de laatste actie Duitschers gevangen en maakten zware kanonnen buit. Maricourt ligt aan den grooten weg tusschen Al- bert en Péronnè, eenige kilometers ten N.W. van Curlu; Assevillers is gelegen Zuidwestelijk van Pé ronnè, 8 kilometer van deze stad. Herbécourt ligt ongeveer 3 K.M. ten N. van Asse villers. De Engelschen melden dat de slag ten zuiden van de Ancre voort woedt, en dat alle reeds genomen stellingen voor hen behouden bleven. Het dorp La Boiselle is door de Engelschen genomen. De Duitschers erkennen, dat zij ten zuiden van de Somme moesten terugtrekken van de le stelling naar de tusschenstelling en vervolgens naar de 2e stel ling. Meer niet. Maar ^.t is ook een erkenning van de winsten der tegenstanders. Hel spreekt vanzelf dat de Engelsche bladen lange verhalen geven van het gebeurde. Zij wijzen in bijzonder op de buitengewone werking van de Britsche artil lerie, welke de eerste Duitsche loopgraven!mie ver nietigde. Zjj Verklaren dat de Duitschers allerminst verrast waren doorden aanval; zy wisten wanneer de aanval zou komen en daarom is het succes van den eersten Britschen stormloop des te waardevoller. Het hevigst werd gevochten in de beschoten dorpen, welke de Duitschers op uitnemende wijze versterkt hadden en hardnekkig verdedigden. 7po was ©ogenschijn lijk het dorp Thiepval van vijanden gehuiverd: maar, toen de Engelschen er door trókken kwamen de Duit schers in dichte drommen te voorschijn uit ingravin gen en andere verdekte opstellingen en openden een verwoed vuur met mitrailleurs, handgranaten en andere wapens, terwijl hun artillerie geweldig schoot. In het optzettende gevecht, dat volgde, werd het dorp ver anderd in een waren heksenketel, het was onbegrij pelijk, dat er nog iemand in het leven kon blijven. Een schitterende episode vormde de bestorming van Montauban door twee "Schotsche regimenten, die in ééq aanloop drie loopgravenlinies veroverden, nonderden Duitschers met de bajonet afmaakten en den gehoed en staf V&n een regiment ^gevangen namen. De eerste afdeeling Engelsche gewonden kwam gis teravond te Londen aan. De mannen verklaarden geest driftig, dat dit offensief heel wat anders was dan dat bij Loos in September. Dit keer was alles nauwkeurig van te voren overdacht, elke beweging was weken te voren overlegd. Toen de infanterie uit haar loopgraven te voorschijn sprong en naar de eerste Duitsche linie rende, vond zij 's vijands loopgraven vernield met hier en daar een gapende klooi vcfl Duitsche lijken. Maar het gevecht begon onmiddellijk achter deze loop graven, want in de diepe gaten, in de afgeloopen week door de Britsche granaten geslagen, bleken de Duitschers verscholen te liggen, cüe met mitrailleurs den Engelschen aanval afwachtten. In deze gaten slin gerden ae Briische soldaten hun handgranaten, en waar deze ontbraken, sprongen de Engelsche infahteristen juichend naar beneden en begonnen een verwoed hand gemeen. Bij den Britschen opmarsch stootten de troe pen telkens op zulke gaten met Duitschers, maar zij visten spoedig met hen af te rekenen. De strijd om Verdun wordt evengoed voortgezet en het is nog steeds Thiaumont waarom gevochten wordt We lezen niet anders dan een verovering van deze stelling door de Franschen en een herovering door de Duitschors. Het laatste bericht vertelt ons dat het nu weer is in Fransche handen. De Duitschers hebben hun krachten beproefd op de hoogte-batterij Damloup (ten Z.W. van het tart Vaux) en een oogenblik is het in hun bezit geweest. Maar de Franschen hebben de stelling in een tegen aanval opnieuw bezet. Zoo gaat t bij Verdun af en aan en houden de twee worstelaars elkaar in bedwang. Op het Oostelijk front gaat de strijd in alle hevig heid vooort en de Russen zetten hun opmarsch op den uitersten zuidervleugel voort. In de Boekowina is het voornaamste spoorwegknooppunt Kolomea door hen ver overd, en zij verdreven de Oostenrijkers reeds verder uit vele stellingen ten Westen, Noorden en Zuiden dezer belangrijke stad. Voor de Oostenrijkers wordt het een kritieke toe stand en als de Russen er in slagen nog verder op le rukken "tian moet dit wel tengevolge hebben, dat de meer Noordelijke Oostenrijksche en Duitsche legers bij Tarnopol en ten Westen- van Lutzk hun hardnek kigen tegenstand tegen de Russen, (die zij "daar nu nog steeds ih bedwang hebben kunnen houdenj moe ten opgeven. De strijd ten Westen van Kolomea is om die reden op 't oogenblik uiterst heftig. De Oostenrijkers en Duit schers brengen hier sleeds meer troepen in 't veld, om de Russen te keeren. Belangrijke resultaten schij nen hier aanstaande. Zoo is op 't geheele front van Riga tot aan de Roe- meenscho grens een reuzenworsteling gaande, waar van de Rus het initiatief neemt. Da Italianen bestoken in de Alpen de Oostenrijkers, zonder noemenswaardige vorderingen te maken. De Turken .zijn op 't oogenblik in den Kaukasus de aanvallende partij. Resultaten nog niet te zien. ■■HHHHMHKHHBnB Wij moeten een in den Raad hebben. STEMT DUS V Heden overleed in het Am- sjerdamsch Kinder-Sanatorium te Laren, onze geliefde Zoon en Broeder in den jeugdigen leeftijd van 13 l'aar en 6 maanden. Uit aller naam, D. KROMHOUT. Haringhuizen, 3 Juli 19J6. Heden overleed door een noodlottig toeval, ons innig ge liefd dochtertje en zusje in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar en 2 maanden. P. SCHOUTEN Pz. T. SCHOUTEN-van Zoonen en Kinderen. Dirkshorn, 1 Juli 1916. Heden overleed plotseling, ons lieve Nichtje in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar en 2 maanden. Schagerwaard. C BROMMER. N. BROMMER—van Zoonen bchoorl. C. VAN ZOONEN- A. VAN ZOONEN-Raat. ermede betuigen wij onzen naru-hjken dank voor de belang- i;ons betoond bij het over- "Jden van onzen Zoon P. SCHERMERHORN en Echtgenoote. Alkmaar, Juli 1916. Gaat paar de Stembus ras; temt tot uw eigen eer De Firma Johan Blatehford's Kalverenmeei Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot en V ader in den ouderdom van 43 jaar en 3 maanden. Namens zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen, T. v. Teulingen—Brommer. Maaltje v. Teulingen. Maarten v. Teulingen. Geertje v. Teulingen. Djrk v. Teulingen. Dirkshorn, 1 Juli 1916. De Heer en Mevrouw VAN DER OORT—Teetenburg betuigen mede namens wederzijdsche familie bij deze hun hartelijken dank voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Zwijndrecht, 1 Juli 1916. Er wordt gevraagd, zoo spoedig mogelijk bij J. PASCHA, Barsingerhorn. Te Koop bij K. ZIJP, Bocht Wieringerwaard De planten zijn zeer goed en het zaad van bekende, goeae afkomst. gevraagd, bij P. RAAP, Schager- waard. Gevraagd loon f 15.— per week, bij R. S. Boers- ma, Markt, Schagen. Direct gevraagd bekend met in 't boerenland voor komende werkzaamheden bij J. KOSSEN, Mr. Timmerman, Barsin gerhorn. gevraagd, door C. DEKKER, te Eenigenburg. Gevraagd P. G., liefst leeftijd 15 116 jaar, om Augustus in dienst te treden, bij Sj. MAAKAL, Café en Winkelier, Broek op Langendijk. Woens- 1 Nieuwe harkmachine, 1 gebrulk- teDeeringmaaimachine, dikke balk 1 gebruikte Adriance Maaimachine (dunne en dikke balk) 1 slijpappa- raat. AdresP. W. Kwantes, sme derij, Schagerbrug. Te Koop gevraagd: Ongeveer 20 wagens goed ge wonnen Prijsopgave wordt ingewacht bij N. POOL Czn. te Heernugowaara. Gevraagd aan de Coöp. Zuivel fabriek Excelsior" te Heer- hugowaard loon f 17.en vrije woning. Tevens loon bij overeenkomst. Sollicitatiebrieven vóór of op 12 JULI a.s. ten kantore. Te koop: bij S. Kuiper, Julianadorp. Te koop: een partij bij Jb. groet, 't Laantje, Schagen. Hij kent uw belang En is dus nu uw man.

Schager Courant | 1916 | | pagina 3