TABAK van J. R. KEISS Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. stuurP. en T., alsmede de ontwerpen-Werkeloosheid verzekering en aröeidsbemiddeling werden ijlings in veilige haven gebracht En we waren gearriveerd bij: vaststelling „van bepalingen in het belang van de volksvoeding en van eene «doelmatige distribu tie van goederen", vastgeschakeld aan het 20-mil- lioen-ontwerp tot beschikbaarstelling van' levens middelen. Minister Posthuma, wiens rustkuur tevens een vermageringskuur blijkt geweest te zijn, zat in op gewekte stemming aan de groene tafel. Het gToote „slot-toernooi" kon beginrfen. De eerste spreker bij de Algemeene Beschouwingen Was de Katholieke afgevaardigde voor Zevenbergen, de heer Van' Vuren. De conclusie van zijn betoog'was, dat hij voor het Distributie-ontwerp zal «temmen, maar „niet wijl hij den indruk hqpft gekregen, dat de Regeering haar eigen weg gaat; om den inhoud van de ontwerpen zelf, niet uit vertrouwen in dè Levensmiddelen-politiek der Regeering, van welk vertrouwen niets meer is overgebleven". Con sumenten, producenten en distribucenten aldus •de heer Van Vuuren hebben gelijkelijk te kla gen,, waar zij op ongelijke wijze behandeld wor den; de bevoorrechting van den een meebrengt het achteruitstellen van den ander. Deze stellingen heeft de afgevaardigde voor Zevenbergen vrij uit voerig toegelicht, o.a. vertegenwoordiging van den Middenstand in de- Rijkscommissiën vragend. De heer Eerdmans vreest, dat minister Posthuma al te veel zal blijven luisteren naar allerlei belang hebbenden ook nadat deze ontwerpen in werking zijn getreden terwijl in een fiksch-uitgesproken eerste ïede de nieuwe afgevaardigde voor Win schoten, de heer Van Berensteijn, een pleidooi hield voor distributie door het Rijk met behulp der ge meenten. De bepaling, dat de gemeente een vierde z der kosten zouden moeten betalen, acht mr. Van Beresteyn onlogisch, onrechtvaardig en onpractisch Met deze vrijmoedig de puntjes op de i's zettende rede eindigde de eerste dagzitting aan de Distri butie gewijd. Mr. ANTONIO. Zitting van Dinsdag 25 Juli 1916. IN VERZET. De slager Kees Bakker uit Hoorn, had een paar mqanden gevangenisstraf opgeloopen wegens bedrei ging van een kasteleines aldaar. Hij was in verzet ge komen tegen dit vonnis,' doch heden werd bevestiging van de opgelegde straf gerepuireerd. DEUREN DICHT. K n Kinderwettenzaakje niet gesloten deuren was nu aan de beurt. EEN RIJWIELEN-LIEFHEBSTER. Daarna volgde de Zaak contra Cathe R. A; Felmer, een dametje uit Amsterdam, dat vroeger in Duitsch land vertoefde, waar men geen al te schitterende inlichtingen v'an haar had kunpen geven .Zij had on langs een aantal rijwielen ontvreemd in eenige dei groote ..steden van ons land; o.a. te Amsterdam en Utrecht. En ook te Alkmaar hadzij dat spelletje gespeeld en wel ten nadeele van den rijwielhandelaar J. Schoenmaker, die haar in goed vertrouwen een fiets in huur had verstrekt. Het karretje was ge huurd geworden om er mede naar Bergen te fietsen, doch Cathe had het heel brutaal bij een portier H.S.M. laten bevrachten,' met bestemming naar Nij- megep. Dat haalde haar een strafvervolging op den hals. De O.v.J. eischte tegen haar 3 maanden gevange nisstraf. Mr. Th. Gouverne, pleiter, refereerde zich' geheel aan dit requisitoir. BEDF.LARU. De 65-jarige Cornelis Kerseboom, koopman te Hel Baldin er het tegendeel uit op. „Dat weet ik, assessor, en dat weet ik ook te waanleeren, maar er bestaan toch uitzonderingen. Zoo weet ik bijvoorbeeld, dat uw vader beeft deelgenomen, aan de oprichting van de ijzergieterij te Dubberberg.'' „Omdat de oprichter daarvan een ciient van ons was..,'' ..Dat Ls ook zoo ik wilde trouwens alleen het ieit constateeren. En dan ook... de tijden veranderen en. men kan zich daaraan niét onttrekken. Duitsch- Jand is op weg om een groote industriestad ,te wor den, is het reeds en dat legt toch aan den bankin stellingen nieuwe verplichtingen op." „Zonder twijfel, maar wij hebben dat tot nu toe altijd aan onze collega's overgelaten." Dat klonk wederom afwijzena en toch was het woord je „tot nu toe'' in den volzin opgenomen. „Nu aan de medewerking van uw collega's heeft 't ons dan ook nooit ontbroken. Men moet het in de bankiers prijzen, dat zij de soliede industrieel© on dernemingen altijd van dienst willen zijn", hernam Baldin nu „Goede morgen, assessor, als u ooit langs Kurfurstendamm mocht komen zou mijn vrouw het hoogst aangenaam vinden als u eens bij ons inliep", besloot hij nu met een beleefde buiging. Wllly boog oveneens maar zei ja noch neen. Deze uitnoodlging had in zijn oogen iets parve'nu-achtings, en toen Baldin weg was gevoelde hij zich prettig te moede dat hij niet op diens aanwijzing was ingegaan. En wat 'de visite betrof, dat had nog tijd. Die mevrouw Baldin was een hoogst amusante vrouw, Willy dacht nu nog aan de uren, die ze samen in Parijs hadden door gebracht mooi was zij, chic en coquet..,. maar hij gevoelde weinig lust om daar aan huis te komen. 'Het toeval bewerkte echter, dat hij op een der volgende avonden bij een première in het Lessing theater naast mevrouw Baldin kwam te zitten. Zij was alleen, da stoei naast haar bleef leeg. DaarMoI- ïer eerst gekomen was, toen de* voorstelling ai begon •nqn was, merkte zij hem pas in de pauze op en zei ze dadelijk hu de eerste begroeting „Mijn man heeft tnij in den steek gelaten, hij heefl een conferentie mei mijnheer Salester. U hebt zulk een 'slechte plaats. Wilt u geen gebruik maken van den tauteuil van mijn man mijnheer Moller?" Het was hem geenszins aangenaam en toch kon hij niet goed weigeren. Hij moest nu ook wel met haar praten en zelfs, na afloop van de voorstelling, aanbieden om haar thuis te brengen, of althans naar -ïqoudo fiddBqosiBBjï-iqoTisnatpouiojj op fiq uooi sjjaz uaui Soojs 'jBtaidBsi uio'pj uaa jaui jffipiniBAUBB' 'oi haar rijtuig. Bij het afscheid nemen voegde zij hem •op schertsend verwijtende toon'toe; „Blijkbaar hebt geheel vergeten dat u destijds op den Eiffeltoren mij uw.bezoek toezegde... wij wo nen nog altijd Kurfurstendamm, dicht naast de Salester. Willy kon nu onmogelijk iets anders antwoorden dan „Ik hoop u dezer dagen te komen bezoeken me vrouw." Dit alles hinderde hem echter ten zeerste en toen hij later in het Savoy-Holel nog even een glas wijn dronk lachte hij zich 'zelf uit. ft Het.was frouwens ook al te belachelijk. Zij "had er keurig uitgezien in de nauwsluitende japon met pailetten bezaaid, en zij had zich trouwens ook ge heel als een net opgevoede dame gedragen; zij had zeer onderhoudend gepraat met een tikje koketteri, wat geheel in overeenstemming was met het pikante gezicht. En trduwens, Baldin was ook niet iemand, die zilveren iepels etui. Hij had integendeel veel van genie, waarom hem dan niet het genoegen te doen, een 'kaartje bij hom af te geven? Zij zou het dan zeker wel bovenop in de coupe loggen, zoodat iedereen het zag, maar wat gaf dat ook? Niettemin liet ryj echter onwillekeurig andermaal acht da«en voorbijgaan. Maar zonderlingde naam Baldin klonk hem nu der, thans gedetineerd, stond terecht wegens bede larij, onlangs in de Langestraat te Alkmaar gepleegd. Toen er 3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrich ting tegen hem geëischt werd, verklaarde Kees, liever 18 maanden te hebben met het oog op den tijd van „los komen". OPKOOP VAN GESTOLEN GOEDEREN. Volgt de zaak tegen J. de .Tongh, koopman te Hel der, die gestolen goederen had opgekocht Hij zat thans in voorarrest. Een vijftal leerling-stokers, P. Dirks, J F. Sluart T.* H. v. d. Bijl, N. Bakker en L. Tukke, alien té Helder aan "boord van Hare Majeslcits instructieschip van Speyck, waren met gestolen stukken koper, lood, enz. van de van Speyck' bij hem geweest .en had' (den het gestolene ten verkoop aangeboden en aan hem verkocht Er waren verschillende metalen arti kelen ontvreemd geworden, o.a. geelkoperen moeren, roodkoperen schroeven, onderleggers, stukjes lood, span- plaatjes enz. Ook op de smederij van de Marinewerf waren ar tikelen ontvreemd geworden. De jongelui hadden een nogal aanlokkelijke adver tentie van beklaagde gelezen en in verband daarmede waren zij met het oen en ander bij hem gekomen. Met den een, keek hij links èri rechts of er geen onraad was, voor dat hij uit den winket kon ver trekken, tegen den ander, die zorgvuldig de stukken metaal in zijn kleeren had gestoken heette het, dat hij den boel flink had schuil gestopt, bij een derde hield de Jongh zich zeer aanbevolen voor méér, al was het èen wagenvracht. Maar de marine goedeten waren gemerkt en uit verschillende aanwijzingen bleek naar ae meening van den Officier wel degelijk, dat beklaagde had begrepen, met goederen van diefstal afkomstig te doen te heb ben. die hij intusschen niet' in een register had inge schreven, terwijl hij ook niet naar de namen had ge vraagd van de leerlingstokers, die de goederen hadden aangeboden, I)o O.v.J. laakte zeer de handelingen van beklaagde, die nu ter zitting verschillende punten tegensprak. De eisch tegen beklaagde, wegens heling driemaal gepleegd, was ten Slotte 3 maanden gevangenisstraf. air. Prins, verdediger was van oordeel dat de aan wijzingen "niet \*>ldoende waren om aan ie toonen, dat beklaagde de wetenschap moet hebben gehad, dal deze goederen tan diefstal 'afkomstig waren. Pleiter meende tot vrijspraak, Subsidiair voorwaar delijke straf te moeten concludeeren. De O.v.J. edshte wegens de gepleegde drinkwaren- vervalsching 14 dagen gevangenisstraf tegen de Geus, die absent was. Een paar kinderwettenzaakjes met gesloten deuren tot slot. Uitspraken Maandag 31 Juli a.s. OM RF.N SCHUTTING. .„„■eest, wederrechtelijk vernield. Engel meende, dat .Ie schutting gedeeltelijk op zijn grond was geplaatst en erkende in drift te zijn opgetreden. De O.v.J. eischte f 10 of 5 dagen hechtenis. Engel meende dat hier alleszins redenen voor het opleggen van voorwaardelijke straf was en hièld zich daarvoor aanbevolen. "&ATER ER BIJ. Martlnus de Geus te- Warmenhuizcn had in de vo rige maand zijn melk die hij afleverde aanmerkelijk met water vervaJscht. Monsters werden genomen en afgezonden nanr den welbekenden apother-scheikundige Wanna te Alkmaar, die een deugdelijk onderzoek naar de bcstanddeelen der monsters melk instelde die heden zijn dienaan gaande uitgebrfiht rapport bleef handhaven. RUNDVEE. PAARDEN VLEESCHGEBREK. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Voor een zeer groot deel van Noordwest-Duitsch- land zijn landbouw en veeteelt de hoofdmiddelen van bestaan. En in gewone tijden worden belangrijke hoeveelheden bodem- en melkproducten, benevens vleesch, spek, enz, verzonden naar andere deelen van het Duitsche rijk, inzonderheid naar het in dustriegebied. Thans is die toestand heel wat ongun stiger geworden. Zelfs uit den boezem der landbou wende bevolking worden telkens en telkens klach ten Vernomen over den achteruitgang van de melk- boteV-, kaas- en vleeschopbrengst. En in de industrie streken b.v. kan men maar niet begrijpen, dat er om dezen tijd van het jaar zoo'n groot gebrek aan melk en boter heerscht. Een Duitsch nieuwsbureau jraeft daarover in een landbouworgaan nadere in lichtingen. Het zegt o.a.: Jawel, er is thans gras in overvloed. Maar waar zijn onze runderen? die het gras moeten verorberen? Waar zijn onze melkgeven de koeien van weleer? Tal van weiden toch zijn leeg of uiterst ,dun bevolkt. Maar bracht de gehouden veetelling van 15 April j.1. niet aan het licht, dat de veestapePin het Duitsche rijk sedert December 1914 met meer dan 2 millioen runderen verminderd is. waarvan meer dan 800.000 melkgevende koeien En deze achteruitgang van den runderstapel treft in de eerste plaats Noordwest-Duitschland. Dan is er vérder een tweede, misschien nog gewichtiger reden voor de mindere melk- en boteropbrengst. I>e over gebleven, melkgevende runderen zijn door de uiter ste treurige voeding in den vorigen winter in zoo'n slechte conditie gekomen, dat er maanden, ja jaren zullen verlqopen, eer de dieren weer op neil zijn ge bracht. En niet alleen dp hoeveelheid tr me.k daardoor gering; ook de hoedanigheid laat zeer veel te wenschen. Ziedaar dus de redenen der schaarschte aan melk- en melkproducten. Ook dient men niet uit het oog te verliezen, dat vele landbouwers bij gebrek aan paarden of ossen, hun koeien als trekdieren zijn gaan gebruiken, hetgeen vooral bij een minder gbede voedering «van zeer nadeel igen invloed is op de melk- opbrengst. Maar wat zuilen de vele niet gefortuneerde ia/idbouwers thans als trekkracht gebruiken? Om slechts één voorbeeld te noemen: De vorige week werden in plaats voor een driejarigen een vierjarige merrie 3200 mk., en voor oen minder waardige twee- en een driejarige merrie, respectieve lijk 2750 en 3120 mk. Dat zijn toch geen prijzen, welke in het kleine landbouwbedrijf rendabel zijn te maken. En zoo zal dan de koe haar diensten moeten presteeren bij den graanoogst, welke, blijkens de be richten, op verschillende plaatsen reeds in vollen gang ia. Van den oogst gesproken; evenmin als bij ons kan bij onze naburen reeds pu het broodkoren voldoende ,maairijp" zijn. De halmen dragen hier tengevolge van de ongunstige weergesteldheid algemeen nog groene, weeke korrels en wie nu reeds gaat maaien, ALKMAARSCHE DE FAMILIESCHOTEL toch onophoudelijk in de ooren. Het was bepaald angst verwekkend. 'Aan de beurs was er opnieuw een hausse beweging in de aandeden van de Prometheus-Maat- schappij en lederen morgen kreeg hij aanvraag om die te koopen. De couranten stonden ook vol over deze onderneming, die, naar men beweerde, het hel derste en het goedkoopste licht van de wereld leverde, ön idan weer dat de Tiergartenaliee dat bok weldra zou krijgen, dat de directeur van deze maatschappij een groot terrein had aangekocht, enz., enz. Willy dineerde meest boven bij zijn vader met zijn zpster Berhardine, de huishoudster, juffrouw Von Schot ten en meestal nog den een of anderen vriend van -den ouden heer, hetzij luitenant-generaal Von Grabau, of de muziekdirecteur Hahnow of wel proffessor Alienberg. Alle oude heeren, veel ouder dan zijn vader, Vriendelijk en hartelijk ondanks hun muizenissen. Ze hadden vroe ger nog zijn'moeder allerlei attenties bewezen en de den dit nu ook nog aan de dochter. Hier zelfs werd Willy nog telkens vervolgd door den naam Baldin en werd hem meermalen gevraagd ot hij de aandeelen van de Prometheuslicht-Maatschap- pij onvoorwaardelijk durfde aanbevelen. De oude heer Moller hield er niet van, dat men boven over zaken sprak. 'Hij zei dan meestal 'dood kalm „Als 't u blieft een verdieping lager", maar 'ditmaal stelde .hij zich niet daarmede tevreden en zei nu rondweg ,t,Als iemand zooals u, Exeellentie, zijn vinger in twijfelachtige beursspeculaties steekt, moet hij er niet vreemd van opkijken als hij'zich de vingers brandt." De anderen lachten en de generaaj zelf ook, toen de handelsraad even Later voortging "Overigens ben ik nu een ambteloos burger, die van zijn renten moet leven, maar daar zit mijn zoon, die naar welgevallen de vruchten van de beroemde ver giftigde boomen kan plukken. Jij moet eigenlijk in deze beslissen, (Willy. Hoe denk jij over de zaken van Baldfn?" „Ik acht den tegenwoordigen koers te hoog om iemand aan te raden ze te koopen, antwoordde zijn zijn zoon. „Als je dat zegt, mijn jongen, koopen negen-en negentig fnenschen van de honderd die aandéelen, wees daarvan overtuigd", hernam de geheimraad nu weer. „Als je met succes het iemand wilt afraden, dan moet je minstens zeggen, dat je van oordeel bent, dat de Prometheuslicht-Maatschappij een veel te hoog opgeschroefde onderneming is". Willy leunde achterover in zijn stoel en keek den rook van zijp sigaar na. „Dat zou ik niet kunnen verantwoorden, papa", zei hij langzaam sprekend. „Zoo Grabau^ ik zié het nu al vooruit dat je morgen je huis door het Prometheuslicht, laat be stralen. Veel geluk daarmee, amice. Maar nu genoeg over de zaken. Jij, Bernhardine, moet voor ons eens het mooie lied van den lieven Augustijn spelen. Protesteer niet, de lieve Augustijn .is iets wat men nooit genoeg kan hooren: Ach, jij lieve Augustijn! alles is wegl Geld is weg! Goed is weg! Augustijn ligt in. Den volgenden dag legde Willy inderdaad een bezoek af bij mevrouw Baldin. Zoodra hij de poort van" den grooten tuin voor het huis opende, zag hij een dame, van .uit de villa het smalle grintpad volgen en naar hem toe komen. Een slank meisje of was het een jong vrouwtje? Zij h'ad een zwarte tasch in de hand en liep vlug voort, evenals iemand die haast heeft. Hij ging beleefd een weinig op zijde ep_ nam den hoed af en toen zij hem rakelings passeerde, en liet tengere hoofdje even groetend' boog, vroeg hij zich, af, waar hij dit fijne, deftige gezicht vroeger al eens had gezien. Onwillekeurig keek hij haar nog een seconde na, hoe zij de japon even opne mend, de straat opliep, tot aan de eerste tramhalte en daarna instapte. Toen de wagen voorbijreed, zag hij nog eens door de raampjes het mooie ge zichtje met het prachtige blonde haar onder de bontmuts.... Waar kan ik haar vroeger gezien hebben? Wie mag zij toch zijn? vroeg hij zich af terwijl hij naar de villa toeging. Misschien ergens in een familie als gouvernante of zoo? Zou zij wellicht een Engel- sche zijn die au pair ga^tbeslist is zij iemand van goede familie.... en terwijl hij aan de bel trok en zijn gedachtengang voortzette mompelde hij ver der in zich zelf: „de visite bij mevrouw Baldin lokt mii geenszins aan." Maar zoowel het huis als de huisvrouw deden hem beiden teruggekomen van zijn vooroordéel te gen de millionnairs. Zijn zoozeer verwend oog, ontdekte geen enkel spoor van parvenuachtigheid, hoezeer hij ook daar naar zocht. Al was hetgeen hij hier zag geenszins met de maubileering van zijn ouderlijk huis te ver gelijken, getuigde alles niettemin van goeden smaak. De groote, hooge vertrekken, de reeks van kamers die hij moest passeeren vóór hij het salon van de vrouw des huizes bereikte, waren alle even modern ingericht met nette behangsels, gemakkelijke stoelen en groote kasten. In het salon moest hij'even wachten en daar zag nij aan de muren een paar zeer goede copieën van schilderijen van Lancret en Chardin op een hoek- plankje een klein groepje van Meiszener porselein. Alles paste daar bij elkaar. Eindelijk kwam mevrouw Baldin bij hém. Zij zag er bekoorlijk' uit in een heliotropekleurige zijden japon met kanten jabot om' den hals en bij gevoelde zich toch een weinig gevleid, dat zij geens zins ontveinsde hoe welkom zijn bezoek haar wasv Zij waren al spoedig jn een druk gesprek verdiept „Het was onlangs in het I.essing-theater niet zoo erg amusant, vond u wel?" vroeg zij hem. „Wat was die Blumentliftl als criticus een kranige man ïen hem nog den bloedigen Oscar flafuw was het stuk zelf. Ik had zijn rer zijn knoeiwerk wel' eens willen hooren". „Maar men moest ér toch om lachen", antwoordde Willy haar, „en dat is toch ook al wat", „Lachen! Ja! Niemand lacht liever dan ik, maar ik laat mijn lach niet gaarne door een vreemde' afdwingen. In deze moderne kluchten, die men wederrechtelijk blijspelen noemt, moet men alleen somtijds om.de flauwiteiten lachen. Hoe geheel an ders bij Molière, als men bij zijn stukken lacht dan doet men dat zoo van ganscher harte. Maar bij zulke stukken erger ik mij dan over mlj'zelf even goed als in het paardenspel bij de moppen van den dommen August...." Mevrouw Baldin redeneerde verder ongeneerd door over litteratuur en comedies en werd ten slot ter- te scherp in haar oordeel. Maar hetgeen Willy veel meer bekoorde, dat was het zachte wippen ven haar voetjes, die in sierlijke verlakte schoentjes waren' gestoken en het onophoudelijk kokette spel van haar vingers vol ringen. Dit vrouwtje had toch een eigen aardige charme, iets zachts, iets zoekends, zooals men dat bij de Poolsche vrouwen aantreft. En eensklaps zei ze nu, alsof zij in zijn ziel had gelezen: „Keiit u den roman „Stifrmflut" van Slenkiwitcz, assessor?" Hij moest tot zijn leedwezen hierop ontkennen antwoorden. „Ja, die heeren! Als wij vrouwen niet lazen, zou den de auteurs hun werk niet kwijt kunnen raken", begon ze nu weer. „Mij interesseert dat boek bij zonder, omdat ik een halve landgenoot van den schrijver ben. Mijn vader was namelijk een Duit- scher, maar mijn moeder was eeD Poolsche-Rursang berokkent zich zelf veel schade, daar de halfrijpe kor rel te veel krimpt. Maar de nood dringt en daarom is nier "n daar het broodrantsoen tot i/« K.G, per das en ne- hoofd verhoogd. Dit was dan ook vei dringend K waar edk gezin, zooals ons dezer dagen Duitsch huisvader nog mededeelde, op zón kaarten per week onverschillig of het gezin groot of klein was slechts kan bekomenéén pond margarine, een half pond vet en een half pond vleesch. d. w. z. als er voor- raad is en-dat. waar het kwantum verstrekte aardaD. pelen zoo uiterst gering, vaak rnhil is. Een zeer ge wild voedsel schijnt thans te zijn gerookt walvisch. vleesch, dat volgens Duitsche tongen is smaak het midden houdt lusschen gerookt rundervleesch en ge. vreezen echter, dat het buiten het bereik van den min- deren man zal blijven: 3 nik. per pond toch \vaar- fijk geen koopje. En hoe zal het gaan met ïen aanvoer vin dit vleesch? Geregeld zal men hierin evenmin kun nen voorzien als in den aanvoer van ganzen uit Rus sisch-Pol en waarvan er voor een ye dagen in de pro. vincie Hannover een 1000 tal werd aangebracht en tegen "8 a 8.50 mk. per stuk verkocht zijn Door het groote gebrek aan vet en vleesch ondergaat de vogel, wereld in Duitschland een ware slachting. Niot alleen kraaien en eksters, maar ook aderlei andere vogels worden geschoten en voor de keuken nesiemd; de nuf. tige -vogels worden daarbij vaak niet gespaard, ook a[ heeft men hef dooden hiervan streng verboden. Geej wohder dat Nederiandsche grensbewoners beweren herhaaldelijk „deserteerendc" troepen vogels uit het oosten ons land te hebben zien binnenvliegen. Een ware goudmijn voor de Duitsche knapen is te genwoordig het houden van konijnen. _Y oor een vol wassen konijn wordt vaak meer dan 25 mk. betaald Een jongen uit een Duitsche grensplaats vertelde ons dezer daeen. dat hij in stad twee nesten jonge konij nen. slechts enkele maanden oud, met de beide moe- derkorrijnen totaal 18 stuks, had verkocht voor 200 mark. Nu de uitvoer van tamme konijnen uit ons land is verboden zijn de prijzen er nog gestegen. EEN VERRASSING! In April j.1. betaalde een kaaskooper uit Hoorn aan de fabriek te Binnenwi.lzend N.-H., lage prijzen uit, als gevolg van den toen onzekeren handel. Hij maakte Richter hooge prijzen ir Duitschland en zond nu ongeveer f 2400 ter verdeeling onder de leveranciers, die voor circa 3 maanden hun melk aan de fabriek leverden. ZE LEEREN NOOIT. Bij een winkelier in de Korte Bagdjnenstraat te Haarlem vroeg een juffrouw zilverstukken met den beeldenaar der Koningin met hangend haar. On danks de herhaalde waarschuwingen was de win kelier bereid haar te helpen en hij nam haar zelfs mee in zijn kamer, waar hij 130 gulden aan dub beltjes en kwartjes op tafel uitstortte. Na haar ver trek dc vrouw gaf nog een fooitje voor de moeite ble^k, dat de man voor 35 gulden was opgelicht. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Wijn bergen, heeft de volgende vraag gericht tot den mi nister van Binneniandsche Zaken: „Kan, nu de behandeling der belastiijgontwerpen een goed eind gevorderd is, en de geldmiddelen ruim vloeien, de indiening van een ontwerp tot ver betering van de onderwijzerssalarissen worden te gemoet gezien, zóó tijdig, dat het nog in deze vier- jarige periode kan worden in behandeling geno- i men en afgedaan?" TEGENSPRAAX. Het Corr.-Bureau meldt: Volgens mededeelingen in bladen zou tusschen de Duitsche en Nederiandsche regeering een over eenkomst zijn getroffen dat voor het overtollige Ne deriandsche vee consenten tot uitvder zullen wor den verleend, op voorwaarde dat Duitschland zijn modewerking verleept om den smokkelhandel tof bestrijden. Naar wij uit goede bron vernemen, is van zoo danige overeenkomst te bevoegder plaatse niets be kend. die ons kinderen meermalen heimelijk revolution- naire liederen voorzong en ons leerde bidden voor het groote vrije Polen. „Afschuwelijk .mevrouw, want ik ben erg tegen die oproerige principes", zei Willy zuchtend. ..Mijn man ook en trouwens mijn vader heeft ie bij ons ook weten uit te roeien", ging de jonge vrouw nu voort, „alleen droom ik soms af en toe nog van die herinneringen uit miin kinderjaren en dVoomen zijn immers tolvrij, evengoed als gedachten. En daarom droom ik ook zoo graag.... en bijna altlid hetzelfde;.... Mag men weten Waarom niet? Ik 'droom altijd dat ik de vrouw of de dochter van den een of anderen grooten YYojwod ben, op een oud kasteel aan de grenzen van het oude Rijk met een leger van lijfeigenen en een reusachtige schatkamer. Ongeveer zooals men de schatkamer van den Padisjscha afschildert, mei groote koffers vol smaragden en robijnen.'1 „En wat doet u dan in die schatgewelven, me vrouw?" vroeg hij lachend. Zij, draalde even, maar daarop stroopte zij de kanten mouw een weinig op, zoodat haar blooten arm zichtbaar werd en zei: „Ja wat ik dan doe? Het is al te grappig. Ver- beeldt u, ik woel dan met de handen In al dat moois. Ik voel duidelijk de steenen langs mijn vel schuiven cn ik zie ze ook glihsteren en schitteren eji eveneens 'den ouden schatbewaarder mqt den lan en baard, uit wi'-ns lamp de lichtstralen op al"deze kostbaarheden vallen." Zij zweeg nu even om dan echter weder lachend voort te g£an, „maar wat voor onzin vertel ik u j toch? Mijn droomen! Droomen zijn immers bedrog- j Laten wij ons aan de werkelijkheid, houden. Is a aanstaanden Vrijdag bezet, assessor? Wij hebllf" dan een dinertje. Zoudt u ons het genoegen ni« willen doen?" Hij had nu met zooveel genoegen naar haar g*" luisterd. Maar deze vraag ontnuchterde hem weef- Het was de oude manier om hem het pistool op borst te zetten maar als men eenmaal A heeft P zegd...." „Zeer beleefd van u. Ik zal gaarne de eer |p- ben stamelde hij. -« Hij stond op en daarbij viel zijn blik door J'? venster op den voortuin en op hetzelfde oogen»1". kwam bij hem weder dé herinnering op aan J slanke meisje, met het bleeke, deftige gezicht- hij tevoren daar had ontmoet. En onwlllekt-'11"* erge leek hij haar'bij deze beweeglijke vrouw. Zij was nu eveneens opgestaan. ,a„ En nu was zij in zijn oogen plotseling niets een wassen pop met haar ronde ledematen eD rozeroode gezicht, waarop de donkere wenkbr»" wen zich zoo scherp afteekenden. „i0t Hij moest zich met geweld beheerschen om n haastig, afscheid te nemen. Zelfs haar odeur, 'j1'eh> nog met had opgemerkt, hinderde hem nu. I® lllP.t OPno raon» 1 ^,,«7 2*" 5)|?.eens naar uw man gevraagd, mevrouw hij thans een weinig gedwongen. df Ych, mijn iiiiui. Ik zie hein zelve baast niet- (ns "en machine - onvermoeid i n n» ujj nu de zaak zich zoo uitbreidt", antwoordde nJ- .j0 verwacht gpuden bergen daarvan. Ik voor.ken. persoon heb niet het minste verstand van z maar de heer §&lester is er ook vol van. «8 dus wel in orde zijn". f „Dat willen wij hopen, mevrouw". Hij a' fn d® hand en maakte een buigihX ofli „'ut ziens dus, Vrijdag aanstaande, assesso ievenvuurp 'oen hij eindelijk weor buiten was, haa adem uit volle borst, maar niet.te min gevoc zich geenszins prettig gestemd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 6