De Oorlof. Plaatseliik Nieuws. B rgerlijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. uit s>iBERië onttlucht! de burgers ook in de gelegenheid gesteld hiervan te profiteeren. Dit is wellicht den eersten keer, dal gezegd kan worden: van de Diepsmeer begint de victorie! we kunnen nu warempel op de Diepsmeer nog ja- loersch zijn. We weten het niet, zijngeheel en al leeken op dit gebied, jnaar we zouden zóo zeggen: de elec- trische kabel, begint nu reeds zoo aardig dicht bij te komen, zou het niet mogelijk zijn deze nog een zetje te geven om daardoor van dien kant de ge- heele gemeente van electriciteit te voorzien? We achten echter ons gemeentebestuur wel /oodanig voorstanders van electriciteit, dat zij bij niet sla gen der gecombineerde besprekingen, deze geleer genheid zullen onderzoeken. OUDKARSPEL. J Het begint met den woningtoestand hoe langer hoe meer critiek te worden. F.nkele fabrikanten van ingemaakte groenten, die door de uitbreiding hun ner fabriek genoodzaakt waren arbeiderswoningen aan te koopen om zoodoende meer zekerheid te hebben arbeidskracht te kunnen krijgen, willen nu natuurlijk ook deze woningen zoo spoedig mogelijk ruim hebben. Het gevolg daarvan is, dat voor zoo- Ver wij weten, aan een viertal gezinnen de wonin gen zijn opgezegd, waarvan naar we vernemen en kelen zelfs per deurwaarder. Het ergste is echter, dat voor hen met de groot ste moeite zelfs de meest primitieve woning niet te krijgen is, alles, tot het kleinste hokje toe, is bezet. Dit is een toestand, die niet langer houd baar is en waarin zoo spoedig mogelijk verbete ring dient tb worden gebracht. We hopen, dat het gemeentebestuur en ook zoo over denkt en, de hooge bouwkosten ten spijt, zoo spoedig mogelijk maatregelen weet te nemen om aan dezen nijpenden toestand een einde te ma ken. ,OUDESLUIS. Dooi de sociëteit Burgerkring, de afdeeling van don Bond voor Staatspensioen en de Vrijz.-Demo- cratische Kiesvereeniging alhier, allen aangesloten bij den Nederl. Anti-Oorlogsraad, zal a.s. Zondag middag 6 Augustus een vredesbetooging worden gehouden op het land van den heer Slikker, ten einde voor den vrede te demonstreeren. De heer -Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp zal als spreker optreden. WEER EEN. J Door de Hollandsche kommiezen is gisterenmor gen onder Bergh een zestienjarige jongen uit Ethen, Duitschland, die aan het bevel tot halthou- den geen gehoor gaf, doodgeschoten. HELDER. Aan den heer S. Krijnen, lid van den gemeente raad, werd opdracht verleend tot uitwerking en uit voering der plannen tot verbetering van het Hel- vjiersche kanaal. De heer Krijnen aanvaardde die op dra. ut en de rttad besliste, dat hij daardoor was geworden ambtenaar van wege het gemeentebe stuur aangesteld of daaraan ondergeschikt, in den zin van art. 23 lett. f der Gemeentewet en mits dien had opgehouden lid van den Raad te zijn. De burgemeester kwam bij Gedeputeerde Staten te gen deze beslissing in beroep, welke overwoog, dat aan S. Krijnen verleende en door hem aanvaardde opdracht, ter vervulling van een scherp omlijnde naar haar aard tijdelijke en op voet van gelijk heid met zijn medecontractanten te verrichten taak, niet kan worden beschouwd als een aanstelling door het publiek gezag van een daaraan ondergeschikt, in meer duurzame verhouding geplaatst ambte naar, met in algemeenen zin omschreven verplich tingen, en dat derhalve in dit geval de aangehaalde wetsbepaling niot van toepassing is. Het raadsbe sluit werd daarom door Ged. Staten vernietigd. De Raad besloot eergisterenavond H. M. vernietiging van de beslissing van, Ged. Staten te vragen, op prond, dai die beslissing^SBo zij Al mot de woordpn van art. 23 dor Gemorrilewet in overrrnstemming ls. nimr 's Raads meeninj aan de bedoeling van dat art. niet voldoende red# loet wedervaren. GEBREK AAN SUPERFOSFAAT EN ZWAVEL ZURE AMMONIAK. Naar-wij vernemen, zal de Centrale Guanofabriek te Amsterdam genoodzaakt zijn heden of morgen het bedrijf totaal stop te zetten, omdat de Engel- sche legatie weigert pyriet aan de fabriek af te staan voor de bereiding van kunstmeststof. Een lading pyriet voor de fabriek ligt in Rotterr danm, maar daarover wordt geen beschikking ge geven. Alleen aan deze fabriek zullen dus 2 300 ar beiders werkloos worden. De landbouw zal, behal ve de kunstmeststof, ook de ammoniak van de gas- - fabrieken moeten missen, welke anders met zwa velzuur tot zwavelzure ammoniak wordt verwerkt. EXODUS VAN DUITSCHE EN BELGISCHE KIN DEREN. Uit ALKMAAR, 1 Aug. In den lande is men bezig een comité te vormen, waaraan ook eenige hoog geplaatste Belgische regeeriQgspersonen deelnemen met het doel in ons land plaats te zoeken voor een 300.000 Belgische en Duitsche kinderen, die door den heerschenden voedselnood in Duitschland tenge volge van de blokkade zeer hebben te lijden. Een groot aantal vereenigingen hebben hare gebouwen daarvoor reeds toegezegd. De voorbereidende maat regelen zijn reeds getroffen. Vooral in de badplaat sen stelt men zich voor, na het seizoen duizenden kinderen onder te brengen. Tel. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Uit YLAARDINGEN, 1 Aug. Hedenochtend is in de Delftschevaart een melkscbuit omgeslagen. De i inzittenden, de landbouwer M. en zijn 12-iarig doch tertje, zijn vrdronken. TWEE KINDEREN OP ééN DAG GERED. Men schrijft aan het Hdbld.: Op 29 Juli j.1. kwam de heer D. Goedkoop Dzn., uit Amsterdam met zijn jacht „Astra" van Enkhui zen in ..liet val van Urk".-Het zoontje van den h^er G. had het ongeluk om bij het uitzetten van den jager over boord te slaan en onder het schip te schieten, Hoe onverwachts dit ook geschiedde, toch gelukte het den heer G. hem onder lij, op het achterschip te grijpen en hem behouden op het dek te trekken. Eenige uren later kreeg hij nog eens de gele-, genheid ziin menschenredderstalenten aan te wen den en wel te Zwartsluis tc>en hij bij de aankomst van twee jachten in de haven aldaar een toekij kend knaapje door te groote nieuwsgierigheid van den hoogen- steiger in het water plofte. Nauwelijks was het kereltje in het natte element verdwenen of reeds was de heer Goedkoop, geheel gekleed om aan den wal te gaap, over boord gesprongen; hij mocht het genoegen smaken het ventje aan een wissen dood te ontrukken. IN BESLAG GENOMEN. De puitsche autoriteiten hebben in België een partij van 70.000 K.G. zink in beslag genomen, wel ke reeds in 1913 was gekocht door de Ned. lóod- en zinkpletterij v.h. A. D. Hamburger te Utrecht, doch nog niet was geleverd. OUDE NIEDÓRP. In de afgeloopen 3 maanden werden van het vee fonds alhier 1.1 runderen afgekeurd van de 746 die verzekerd waren. De omslag werd bepaald op 0.15 pet. per maand yan het- verzekend bedrag, dit is gemiddeld f 1.15 per rund in het kwartaal. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende do maand Juli werden ahn het Hulp- telegraaf en -telefoonkantoor» alhier ontvangen 834 verzonden 722 telegrammen, terwijl 4251 gesprek ken werden behandeld. DE GROENTEN VOORZIENING. '1 en einde paal en perk te stellen aan de belem mering bij de voorziening van versche grnctiten I voor de binnonlundsche behoefte, ondervonden door de omstandigheid, dat groote' voorraden van voor de binnonlandsche consumptie geveilde groenten door conservenfabrieken, inmakerijen, zouterijen, droge rijen enz. worden opgekocht, wordt vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis gebracht, dat op uitvoer van deze partijen niet gerekend hoeft-te worden. DE DIENST VAN DE MAATSCHAPPIJ „ZEE LAND" GESTAAKT.? VLISSINGEN, 1 Augustus. De diénst van de Maat schappij „Zeeland" is tot nader order gestaakt FET VREEMDE VERSCHIJNSEL. Men meldt nog uit Oss (N.-Br.j aan het N.v.JD.: In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks halftwee. werden we hier uit onzen slaap opgeschrikt door een hevig gerommel als van een naderend on weer. doch sterker van. geluid. De huizen dreunden en de ramen rammelden in de kozijenen, menigeen stond dan ook op en ging èens buiten kijken, doch er hing eenigszins mist, terwijl de hemel zich helder liet aa~nzicn. Het gedreun herhaalde -zich driemaal, de eerste maal hevig, de beide volgende keeren in mindere mate. Des Zondags» was het gesprek van den dag en steeds was de vraag„wat zou dat toch geweest zijn?" Allerlei veronderstellingen "Werden er geopperd, zooals: een lichte aardbeving., nachtelijke manoeuvres op de Zeelandsche heide met zeer zwaar geschut het in de lucht vliegen van een munitiefabriek of-bqrg- plaats of onze oostelijke buren. Tot op heden gist men nog steeds, hopende dat nadere berichten opheldering zullen brengen. Van militaire zijde doet men ons de veronderstel ling aan de hand, dat de ontploffingen wellicht ver-, oorzaakt.zijn doordat de Zeppelins bil gebrek aan bal last bommen uitgeworpen hebben. Indien dit inderdaad het geval is geweest zal men hier en daar trechtervor mig6 gaten in den grond moeten ofltdekken, waarvan echter tot nu toe mets vernomen is. HET GESCHENK VAN H. M. DE KONINGIN AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Tr Naar wij vernemen, bestaart het geschenk, nat H. M de Koningin heden aan H. M, Koningin-Moeder aan biedt, uit een prachtige -collectie afgesneden bloemen van Jéer hooge waarde, waarvan de levering op den uitdrukkelijken wensch van H. M.- aan een groot aan tal Aalsmeersche kweekers werd opgedragen. Het is Hare Majesteit toch bekend, dat de snijbloe mencultuur zeer moeilijke tijden doormaakt in ver band met de invoerverboden .van weeldeartikelen in die landen welke tot voor korten tijd nog het belang rijkste afzetgebied voor de snijbloemen uit .Aalsmeer vormden. het tuinbouwdorp da tin de laatste jaren op de Europeeskche markt zulk een geduchte con current voor Nizza geworde nwas, H. M. heeft aan de heeren. J. G. Ballego te Leiden, en -Joh. G. M. Mensing te Aalsmeer opgedragen voor het schikken dezer reuzencollectie ten Paleize te Sóest- dük zorg te dragen en daartoe werd reeds Zaterdag fl. met den Hofmaarschalk van II. M. de Koningin- Moeder en den Intendant van het Paleis door genoemde heeren overleg gepleegd. OORLOGSWEE. Ben dezer dagen ontmoette de politie te Hilversum des avonds laat in de Kerkstraat eeu mrisje. als dienst bode gekleed, dat zich zeer zonderling aanstelde. Men nam haar mede en waarschuwde den politie-doktcr, die constateerde, dat het meisje *ni 't goed bij het hóófd was. Het bleek een Duitsch meisje te zijn, dat met haaT mevrouw in een pension t' Hilversum ver toeft en krankzinnig was geworden door het bericht van het sneuvelen harer drie broeders. RAMP „KONINGIN WILHELMINA". De stoker Do Vries, die.bij.de ramp der „Koningin W'ilhelmJna" ernstige brandwonden "bekwam, is over leden. Ook de derde machinist Hollebrands, is gistermid dag overleden. De toestand van den timmerman Baan den stoker Labbeur en den steward Van Dierendonck is ernstig. Zij allen hebben ernstige brandwonden aan gelaat, han den en voeten. De stoker Lippens is .lichtgewond aan den voet. v TWEEDE KAMERVERKIEZING ALMELO. De uitslag der gisteren gehouden stemming ter ver kiezing van oen lid der Tweede Kamer voor net district Almelo (vacature mr. P. J. "M. Aalbersej jy als volgt. Aantal kiezers: 10750. Uitgebracht 5542 geldige stem men. Hiervan verkregen *de heiaren A. ft. J. Engels te Leiden, R.-K., 4310 en F M. Wibaut te Amster dam, S.D.A.P., 1061 stemmen. Gekozen is alzoo de heer A. H. J. Engels. Het nieuw gekozen lid werd geboren Uit oen En- seftedesehe arbeidersfamille in nel jaar 1869 en is dus thans 47 jaar oud. .Reeds als jongen ging hil de fabriek binnen, 'waar hij 25 jaren achter ae weef getouwen stond. Ijverig nam de jonge Engels dea getouwen Ijverig jonge Engels deel aan het ontluikende-sociale leven in .Twente. Hij be hoorde ook tot de eersten, die de vaan der matigheid verhieven en op hem èn den heer Winkels viel in 1893 de keuze, ioen men Leo XIII bij diens gouden pissiihopsfeest persoonlijk den 'dank der Nedcrlandsche werklieden wilde brengen voor het uitvaardigen der1 Encycliek Rerum Novarum. In 1905 werd hij candidaat gestéld voor de Tweede Kamer In het district Enschede; hij bracht het tot een herstemming met den hoer Van Kol. <iie werd gekozen. In hetzelfde jaar 1905 werd Engels ambtenaar aan het Bureau voor K. S. A. te Leiden, welke betrekking hij nog vervult. Op het Westelijk oorlogsfront is ditmaal geen nieuws, en onze lezers zullen zich tevreden moeten stellen met wat „geredeneer". De Echo de Paris schrijft naar aanleiding van dén loop van den slag aan de Somme In den jongsten tijd: Om de beteekenis van onze winst te schatten, moet men niet rekenen naar de uitgestrektheid van het veroverde terrein. De nieuwe taktiek bestaat daarin, dat men het terrein vóór zich meter voor meter vernietigt, het vervolgens opruimt, bezet en organiseert tegen een terugkeerend offensief van den vijand. Vandaar de langzame vooruitgang, met kleine sprongen. Het komt er op aan op de zwak ke plekken neer te komen en dat doen wij. Er zijn in de frontlijn punten, die men knoopen kan noe men en die Om zoo te zeggen zuigpunten vormen, waar al de krachten van den vijand op fatale wij ze heen getrokken worden. Verdun is zulk een zuigpunt geweest en er heeft zich nu een ander ge vormd aan de Somme. De 'vijand zal er eiken dag zijm beschikbare troepen heenvoeren. Het is veel minder van belang vooruit te komen dan de troepen van den vijand te vernietigen. Ons opperbevel streeft dat doel na en spaart onze mannen zooveel mogelijk. Hij. die het laatst reserve-troepen kan aanvoeren, zal overwinnaar zijn. Wij hebben de ze kerheid, dat wij dat zullen zijn. Uit Berlijn komt-het volgende officieele bericht: 'Nu sedert het begin van het Engelsch-Fransche offensief in het Somm'egebied in Engeland „the great sweep", in Duitschland „der grosse Auskehr" genoemd een maand is verloopen, waarin volgens \roeger aankondigen van onze vijanden onze in sluiting onder alle omstandigheden zou worden be werkstelligd, loont het de moeite na te gaan wat door hen is bereikt. Weliswaar hebben zij een frontbreedte van on geveer 28 K.M. een indeuking van het Duitsche front teb diepte van gemiddeld 4 K.M. bereikt, maar zij zullen na de ervaringep van 20, 22, 24 en 30 .luli zelf niet willen beweren, dat de Duitsche linie daar om op eenig punt ook maar geschokt is. Dit succes heeft Engeland volgens zeer voorzichtige schatting ten minste 320.000 man gekost. Voor een schatting van de Fransche verliezen staan ons in dit geval geen betrouwbare gegevens ten dienste. Aangezien de Franschen het voornaamste werk te doen had den, zullen hun verliezen ondanks hun grootere er varing in den i-trijd, ook zeer groot zijn. Het gezamenlijk vérlies van onze tegenstanders zal dus ongeveer 350.000 man bedragen, terwijl onze verliezen ook, ,l.oo betreurenswaardig ook, wat de cijfers betreft, hiermee in het geheel niet te ver gelijken zijn. Daarbij hebben wij tengevolge van het langzaam voortschfijden van het offensief voldoen de tijd gehad achter onze tegenwoordige linie weder stellingen aan te leggen, die wij tevoren verloren haOm 'deze gegevens in het juiste licht te stellen, zij nog opgemerkt, dat de eerste maand van de ge vechten in het Maasgebied bij Verdun oi* bij een meer dan tweemaal zoo groote terreinwinst een verlies van ongeveer 60.000 man heeft gekost, terwijl de Franschen in dienzelfden tijd ten minste 100.000 man hebben verloren. Van het Oostelijk front ook niel veel bijzonders. De Russen melden: In den bocht van de Stochod hebben onze troepen Dij de dorpen Selitz. Welitzk en Koehary den vijand teruggedreven cr zijn tengevolge van dit gevecht tot ten westen Van deze linie vooruitgekomen. In de richting van Kowel en Luck hebben wij Silo tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Bij ons offensief in de streek van Tesehof. Tiret en Botbenka, vijf werst ten Z.O. van Monasterzyska zijn onze dappere troepen zwemmende de moerassige rivier Koropiec overgestoken, daar alle bruggen door den vijand waren vernield. Zij hebben stelling genomen óp den westelijken oever en zich daar versterkt". Meer dan 1000 O.-H. gevangenen zijn ip hun handen ge vallen. Zoowel in het Oostenrijksth als Duitsch Iegerbericht geen bijzonderheden. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, dé heer A. J. Korff, thans te Amsterdam, slaagde den len Augustus voor Middelbaar acte Fransch A. TOENADERING. Naar aanleiding van het schrijven van den Alg. Ned. Timm.-Bond aan de vereeniging van Timmer- liedenpatroons in Hóllands Noorderkwartier, is bij den secretaris der Noorder afd., bestaande uit Schagen, Zijpe, Anna Paulowna en Winkel, een schrijven van de Timmerpatroons ontvangen, waar in zij ziche bereid verklaren tot eene gemeenschap pelijke bespreking, waar verschillende1 onderwerpen kunnen worden geregeld. De patroons verklaren tegen de gevraagde loons- verhooging geen 'bezwaar te hebben. DURE PRODUCTEN. Een groentenbouwer op Tjallewal .alhier heeft een bunder uien. waarvoor hem tevergeefs f 2800 werd geboden. Ditf land werd In 1915 gekocht tegen ongeveer f 3000 per bunder. BEVORDERD. t De heer Ter Hall, directeur van ortze Harmonie- kapel, is bevorderd tot Adjudant bij de- Stafmuziek. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Anthonia Agnes, d. van Adrianus Corne- lis de W'it en Maria Catnarina Bruin. Mindert, z. van Johannes de Vries en Lieuwkje Bootsma. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren: Margriet, d. v, Alphonsus de «Witte en Maria1 de Block. Elisabeth Aagje, d. v. Pieter van der Oord en Elisabeth Glas. Gehuwd: Arie Liefhebber, oud 33 j. en ArLaantje van Dompselaar, oud 27 j. OverledenPieter Kromhout, oud 13 f., zoon van Dirk Kromhout en Trijntje Zeeeers. Grietje van Twui- ver, oud 73 i., weduwe van Dominicus Slot Arien Appel, oud 84 j., weduwnaar van Neeltje Bakker GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. GeborenHendrikus. zoon van Hendrikus de Vries en'IJtje Rezelman. Theodorus Wilhelmus, zooft van Jacob de Gróót en Catharina Wijnker. Jannetje, docbr= ter van Jacobus Burger en Teetje Bommer. Overleden.: Pieter Lammers, echtgenoot van Anna Schoen, oud 36 jaren, wonende te Alkmaar. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Johanna, d. v Klaas Eeken en Agatha van Diepen. Petrus z. v. Johannes Verlaat en Maartje Reus. Grietje, d v. Cornelis Bakker en Gerritic Scha per. Jakobus, z. v. Jakobus Feld en Anna Hulbers. Adrianus. z. v CornelisDonker en Maartje Gutker' OverledenJakobus, z. v. Jakobus Feld en Anna Huibers, oud 1 d. Ondertrouwd: Cornelis Rumkorf, oud 26 jaar, ser geant der Infanterie, te Nijmegen, en Neeltje Pais. oud 21 j„ z. beroep, te Terschelling, onlangs alhier WINKEL, 31 Juli. Valbi scn f 9 21.50. Kruisbessen f a 13.850, Frambozen f 28 a 03.50, Aardbeziën f 17(50 a 23, Kersen 1 26 a 32, Peulen f 6 a 12 Tulnboonen f 2 a 3,50. Pruimen f 0.17 a 0.30, Kropsla f 1.30, Rabarber f 4.50. Meirapen f 5.25, Appelen f 5.10. Peren t 5 ANNA PAULONVNA, 1 Aug. Groote aardappelen f 1.15 a 2.60, kleine f 060 a 1.90. Slaboonen f 0.22Vs per 100 witte kool f 5.25 peulen f 6.50, roode bessen f 9.25 a 10 25, zwarte bessen f 16.75 a 17 251 NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag. Schotsche muizen binnenl. f 1.40 a 1.75, buitoni. I 2.05 a 2.30, ander muizen. Dinnenl. f 1.10 a 1.60, buitenl. f 2.10 a 2.80, School- meesters, binnenl. f 1,95 a 235 buitenl. f 210 a 2.30 Volgelingen f 1.10 a '1.55, Drielingen f 000 a 0 70 Zilvernep f 7.20 a 9.30. Woensdagochtend. Wortelen,- binnenl. f510 a 6, buitenl. f 11.10 a 17,4(b roode kool binnenlj t 6.50 a 7.50, buitenl. f 13 a 17.50 witte kool, binnenl t 18.50, buitenl. f 22.90 gele kool. binnénL f 12 40 a yi5. buitenl. f 15 a 21.20. Met ingang van vandaag worden de aardappelen al leen voor het binnenland geveild! LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag. 4177 zak aardappelen Mui zen, binnenl. f 1.25 a 1.65, buitenl. f 2 a 220 School meesters, binnenl. f 1.50 a 2 20, buitenl 'f2 a 2 20 Ronde f 1,70 a 1.85. Gladblaadjes f 150 a 170 blau we f 1.20 a 2120, volgelingen f 1.10 a 1.55. Drielingen t 0.45 a P.70, 400 bos uien f 7 40 a 7.80 270 K G slaboonen f 15.90 a 16.30 p, 50 Kilo. Woensdagmorgen. 1640 bloemkool, binnenl f 13.40 a 15.70, buitenl. f 28 a 35. 2e soor f G 30 a 6.80. 28800 roode kool, binnenl. f 630 a 860 buitenl W ARMENHUIZEN, 1 Aug. Aluinen, binnenl. f 1.05 a 140, buitenl. f 2 05 a 2.10, schoolmeesters, binnenl. f 1 85 a 2 05 buitenl 21.06 a 10. volgelingen f 0,75 a 1 Graafjes f L90 a 2,30! 2 Augustus. Schoolm., binnenl f 2p20 a 2 35 volgelingen f 1.15 a 1.20, zilvernep f 6 80 a 7.50 drie lingen f 3.70, Groote f 3 10 MEDEMBLlK, 1 Aug Groote muizen f 1.25 a 2.15, kleine muizen f 0 70 a 0.85. bonte f 1.50 a 1.65, -blauwe t 1.50 a 165. Aanvoer 1230 manden of zakken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bildt op 4 Mei 1916. Hoogste barometerstand onder 770 te Zuidoost Duitschi land, laagste barometerstand 758.4 te Hunisand. - Verwachting tot den avond van 3 Aug. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, gedeeltelijk be wolkt, mogelijk eien enkele regen- of onweersbui, aan vankelijk nog warm. ROEMEKU ESr TOM»»* ZEPPELIN-AANVAL. Uit Londen „komt het bericht dat zeven Zeppelins weer een aanval hebben4cedaan op de Engelsche kust. Het bericht zegt verder dat er weinig of geen schade is aangericht. PtiTdoslawof. waarin tnj oezen meueuceioe nat noch de munitietransporten noch de andere maatregelen van Roemenië voor de verhouding tusschen Roemenië en Bulgarije van beteekenis waren. De t reptatea weet mede te deeJen uit betrouwbare bron, nat net volstrekt niet onmogelijk zou zijn, dat het ministerie Bratianoe binnenkort' rijn collectief ontslag zal indienen. Bra tianoe heeft in de laatste dagen met zijn collega's be- sprekingen gehouden. Verder i Ihset belangrijk ter» op-* zich te van den pólitieken toestand, dat koniRg F'erdj, nand deze week den leider van de conservatieve parli, Marohiloman, driemaal in audiëntie nc-ft ontvangen De kans bestaat, dat het ministerie Bratianoe zal w01é den vervangen door een ministerie Marghiloman, waarin Harp en Majcrescoe zitting zullen hebben De nieuwe regeering zal een proclamatie tot het vod richten in dat geval, waarin wordt gezegd, dat Roemenië ook voor het vervolg zijn onzijdigheid zal bewaren, DAT WAS IE-ZELF. Veie jaren geleden, schrijft Bernard Shaw tn (je New Witness, was ik op een muziekavondje geno». digd bij kennissen te Londen en wandelde met andenj' pisten in de pauze in de corridors van het groote huis, 'pkijkend zag ik een man naar mij toe komen, die bijzonder onaarigenamen indruk op mij maakte een lange jonge man in rok, met een blonden baard en baar öm mij weer in den weg te Ioopen. Ik stond op het punt om in woede uit te barsten toen ik nog juist bijtijds ontdekte, dat ik niet in een langen corridor liep, maar in. een korten overloop en 'dat de afschuwe lijke verschijning die mij tot in de zie! geschokt had door zijn weerzinwekkend voorkomen alleen mijn eigen beeld was. dat in £en tegen den wand geplaatsten spiegel weerkaatst werd." EEN ANARCHISTISCH MISDRIJF. Berichten uit Stockholm melden, dat Dinsdagmor gen tePetograd een reusachtige brand heeft gewoed. 'De houten schpibrug, die de beide oevers van de Newa verbindt, en waarover steeds een groot verkeer is raakte plotseling op verschillende plaatsen In brand' waarop ook de pontons vuur vatten losraakten en bran dend de Newa afdreven. De rivierpolitie slaagde er niet in- ze tegen te houden. Ze dreven onder de Ni- kolaibrug door naar Wassili-Ostrow, waar alle beurt schepen vuur vatten. De brand woedde met groote hevigheid. De beurtschepen konden niet veilig wor den weggesleept en werden allen door het vuur ver- Hield. Andere brandende /schepen dreven naar de Kei zerlijke Kade, waar groote Oostzeestoomschepen lig- gen. Twaalf stoomschepen zouden in brand zijn geraakt, en ook 'een van de booten van de Amerika-Iijn kreeg ernstige schade. Ook dé groote dokken vatten vuur en eveneens het groote drijidok van de Poetiloffabriek. Men brengt den ramp in verband met de onlangs In hechtenis genomen anarchisten, die van plan waren om met geweld alle werken van Tnilitair belang te vernietigen. Het Berl. Tageblatt verneemt hit Stockholm nog dat de brand Maandagavond uit brak. Even tevoren had een stoomschip dé schipbrug gepasseerd. Op de brug brug ontstond een onbeschrijfelijke paniek toen de voor bijgangers, door het vuur verrast werden en de klee- ren der dames begonnen te branden. Volgens dit be richt heeft de brand grootere afmetingen aangenomen doordat twee schepen, geladen met hout en steenkool, vuur vatten eh stroomafwaarts dreven. HET GRENSVERKEER TUSSCHEN ROEMeNII EN BULGADIJE GESLOTEN. Naar de „Wiener Allgemeine Zeitung" uit Boeka rest verneemt, heeft men daar officieel bekend ge maakt, dat de Roemeensch—Bulgaarsche grens voorloopig gesloten zal worden. BIEZEN ALS VEEVOEDER. In Duitschland zullen de aan de rivieren en me ren groeiende biezen aaq de oorlogscommissie voor veevoeder moeten uitgeleverd worden, die ze dro gen en malen en als veevoeder in den handel zal brengen. VAART NAAR IJSLAND GESTAAKT. Uit BERGEN, 1 Aug. De Bergensche stoomvaart maatschappij heeft besloten voortaan de vaart op IJsland te staken, daar de schepen in den laatstan tijd in Engeland worden vastgehouden. DE MUNITIEAANMAAK. Uit LONDEN, 1 Aug. De minister van munitie deelt mede, dat wederom 124 fabrieken tot onder staatstoezicht staande inrichtingen, zijnverklaanL Het totale aantal der gecontroleerde inrichtingen behoorende tot het ressort van den minister van munitie, is thans gestegen tot 4052. Naar de „Continental Times" meldt znn dezer da gen twee Ilongaarscbe officieren, dr. Erwin Bodor en Josef Ballay die er in geslaagd waren uit een ge vangenkamp in Seberië te ontsnappen, te Kopenhagen aangekomen. Beide mannen hadden van het begin van den oor- lodor kreeg in log af tegen Jluslaad gevochten. Dr. den slag Bij Lodz een schot door een van zijn longen, zijn collega liep een buikjwonde op. Omtrent hun vlucht konden zij uit den aard der zaa:e weinig bijzonderheden mededeelen. Den 27ei. De cember 1915 verlieten zij als Russische boeren verkleed het .kamp te Nisjni Udinsk. Het grootste gedeelte van den tocht 'door Siberië legden zij des nachts af. P®3 na Kizin werd af en toe van oen trein gebruik ge maakt. Door Mandsjoerije trokken de beide vluchtelingen naar Moekden en over Tientsin, Peking en Sjanghi voerde hun weg naar Honoloeioe. Vandaar maakten ?ij als kol entremmers de reis naar San Francisco en verder per trein naar New-York, vanwaar zij den At- lantischen Oceaan overstaken. Natuurlijk heeft» het don beiden reizigers geenszins pan avonturen van allerlei aard ontbraken. In do Siberische steppen zijn zij herhaaldelijk half beiyroren, p—i»ï.1 »t Cjgpiu— consuj jn diens ook aan boow laatste uur g* slagen had. De beide reizigers vertrokken van Kopenhagen ovi Berlijn naar Boedapest, waar ze zich ter beschikt! van de legerautoriteiten wenschen te stellen. BEZUINIGING. M Volgens een Reuter-telegram uit Londen zouden ver schillende zinsneden in officieele stukken en particul*^, brieven die kortelings werden buitgemaakt in de D^e sche loopgraven een denkbeeld geven van de vuldige zinnigheid bij het Duitsche leger aan het liet Engelsche agentschap geeft daarvan verschïll"1 voorbeelden. Zuinigheid bij het gebruik van brood ZJ* o.a. aan het eind van de maand worden beloond, s"'' elke ongebruikte bon zou de soldaat 35 pfeftning krijg»^ Het telegram geeft nog andere voorbeelden van.&l zaamheid, waartoe de soldaten in legerorders zouu worden aangespoord. WANNEER ZAL DE OORLOG EINDIGEN? jj, „Daily Express" heeft verschillende lieden, van den toestand op de hoogte kunnen zijn. wanneer dè oorlog waarschijnlijk uit zal zijn 611 buceert hunne meerlingen. Lej1 „Amerikaansche groep financiers' schreef- .Golgens Morgan's opvatting is de kans op,A. spoedig einde wri goed, maar niet zeker; de Du' - Amerikaansche bankiers daarentegen voorspelden nadrukkelijk, dat de volkomen ineenstorting van Dni^, and aanstaande is. Zij hebben van hunneba" -j, Jaties te Berlijn bericht ontvangen, dat dezen der sche regeering reeds hebben medegedeeld, dat z'J geld meer konden voorschieten en dat binnen mhanden een aigeheele /inancioele catastrop"0 Duitschland te wachten is." ^C.11 v°lgt een militaire meening[C eë" ..Het gaat niet om het groote offensiefa hooggeplaatst militair. „Op 31 December 191a

Schager Courant | 1916 | | pagina 2