De Oorlog. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. ZUIBSCHARWOUDE. He Coop. Vereen. „Vooruit" alhier heeft van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel be richt, dat aan haar verzoek om weer inlandsch meel te mogen verkrijgen, wordt voldaan. Daardoor zijn de moeilijkheden, waarover we in het nummer van 1.1. Zaterdag spraken, opgelost ZUIDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres al hier, hebben zich een 40-tal sollicitanten aangemeld HOOGWOUD Maandagmiddag ontstond er een begin van brand in een hoöiklamp, staande bij de woning van den heer W. Hartog te Aartswoud. Door het flink op treden van enkele personen en door het flink spui. ten van de brandspuit, kon men het grootste ge. deelte nog behouden. Oorzaak der brand was geen hooibroei. WIERINGERWAARD. Dinsdag tegen den avond kwam de werkman Jb. S. met twee paarden voor een driewjelde kar het land uit rijden. Bij de brug aan de Twee Wegen kwam een motorfiets aantuffen, waardoor de paar den op hol sloegen en e enstuk verder in de sloot terecht kwamen. Een der paarden had zich ,aan den buik zoodanig bezeerd, dat de veearts er bij te pas kwam. De werkman, die er al eerder was af gevallen, had een kleine verwonding aan het hoofd bekomen. Moge het voor motorrijders een aansporing zijn om bij het passeerpn van rijtuigen wat meer de voor zichtigheid in acht te nemen. GEEN TABAK MEER NAAR DUITSCHLAND. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: In de kringen van den tabakshandel vat men het invoerverbod van tabak in Duitschland zeer kalm op. Men gelooft niet, dat het een duurzame maat regel zal zijn, want al zijn de voorraden in Duitsch land groot, onuitputtelijk zijn ze niet en wanneer er een tekort komt, moet van zelf weer invoer worden toegelaten. Men acht het dan ook waarschijn lijk, dat het verbod voornamelijk is uitgevaardigd om den thans aanwezigen voorraad gemakkelijker eerst te kunnen üistribueeren. Want het Wolff-tele- gram bedoelt met verhindering van prijsopdrijving door invoerverbod, is niet recht duidelijk. Mocht de aanwezige voorraad in Duitschland zoo groot zijn, dat het invoerverbod zeer geruimen tijd zal kunnen worden gehandhaafd, dan zou dit op onzen tabakshandel toch niet veel invloed hebben. ,Ten eerste is verreweg Het grootste gedeelte van de hier aangevoerde tabak reeds verkocht vóór 7 Au gustus en deze tabak mag nog naar Duitschland. Wat het restant aangaat, dit is kleiner dan de we reldmarkt behoeft. De vraag naar tabak op de ge- 'heele wereld ,is grooter dan het tegenwoordige aan bod, en dit zal waarschijnlijk zoo blijven, al treden de landen der Centralen tijdelijk niet als koopers op. Op een daling van de tabaksprijzen behoeft dus voorloopig niet veel kans te bestaan. Wat detabaksmaatschappijen betreft, deze heb ben zich van het verbod al heel weinig aan t,e trek ken. De oude oogst is reeds geheel verkocht en eer de nieuwe oogst aan de markt komt. moet nog bijna eeri jaar verloopen en het is niet waarschijn lijk, dat dan het verbod nog bestaat. GEEN VERGOEDING VOOR WATERSNOOD- SCHADE. In de Zaanstreek hebben zich reeds in de ge meente Zaandam meer dan 90 inwoners aange meld, die van de lijsten geschrapt zijn geworden. De meesten van deze behooren tot de arbeidersklas se, waaronder ook enkele weduwen. Het getal van hen, die zich niet hebben opgegeven omdat in den oproep uitdrukkelijk vermeld .stond, dat de uitkee- ring slechts voor „noodlijdenden" was, of sterker nog, om „gezinnen van den ondergang te behoeden" bedraagt tot heden 50, in totaal dus in één gemeen te meer dan 140 inwoners, die geen vergoeding krij gen. OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Glanerbrug zijn* gisteren twee Russische mili tairen, uit Duitscbe krijgsgevangenschap ontvlucht over de grens gekomen. Te Reuver zijn gisteren twee uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchtte Russen over de grens gekomen. Gisteren zijn te Sittard vier ontvluchtte Rus sische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Maanderveen is Zaterdag een Duitsche de serteur over de grens gekomen. Hij was met drie weken landbouwverlof van het Oostelijk front thuis geweest. Gisteren zijn te Enschede een Fransche en vier Russische uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte militairen aangekomen. EDAM. De wegen der „zes steden", meer in het bijzonder die tusschen Buiksloot, Schouw, Broek in Water land, hebben zeer geleden door den watervloed. Een belangrijke -som is noodig tot herstel. De bijdragen uit de kassen van Amsterdam, Edam, Enkhuizen, Hoorn, Monnikendam en Purmerend, zullen daarom wel verdubbeld moetetn worden in 1917. UITGAVE GESTAAKT. Door de „Dokkumer Courant", een van de drie te Dokkum verschijnende nieuwsbladen,wordt aan gekondigd, dat tengevolge Van de abnormale tijds omstandigheden de uitgave voorloopig gestaakt wordt. DUITSCHE KINDEREN. Nu de vacantie begonnen zijn aan de^ scholen in Westfalen en Rheinland, worden duizenden kin deren uit de groote steden, vooral uit de industrie plaatsen, naar de dorpen langs de grenskant van Gelderland, gezonden, waar ze van de buitenlucht doch tevens van betere voeding g'enieten. Vooral Zondag en Maandag brachten de treinen honder den kinderen aan. HERSTEL EN VERZWARING ZEEDIJKEN. Naar de Tel. vernam, wordt door de ingenieurs van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwa ring van den zeedijk'in de provincie noodig zal zijn, geschat op twaalf en een half millioen gulden. Bij informatie aan den Prov. Waterstaat werd on zen Haarlemschen correspondent meegedeeld, dat de verzwaring van de dijken geschiedt door de pol derbesturen, onder toezicht van de provincie, en dus niet door de provincie. De kosten moeten dus door de polders betaald worden. Een zeer globale raming voor eenige maanden gemaakt, leidde tot het cij fer van twaalf en een half millioen gulden voor alle polders samen. Dit is echter een cijfer, waarin men geen houvast heeft. De raming zal eerst be kend worden wanneer alle bestekken gereed ?ijn. Maar het zal wel tegen het voorjaar zijn vóór men alle kosten zal kunnen overzien. Hdbld. EEN POGING TOT ONTVLUCHTING. Het bericht door ons aan het Leidsch Dagblad ontleend over de poging tot ontvluchting van een tweetal Duitsche officieren .op Wierickerschans ge ïnterneerd, blijkt, niet geheel juist. De zaak heeft zich aldus toegedragen. De beide officieren waren tot 8 uur nog gezien, maar op het appèl om 9.30 uur ontbraken zij. On middellijk werd toen alles nagezocht, ook de zol ders der gebouwen en bovendien telegrafisch en telefonisch mededeeling gedaan aan de omgeving, daar, hoewel het ook onwaarschijnlijk was, toch met de mogelijkheid rekening moest worden ge houden, dat de beide vluchtelingen, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, waren ontkomen. Men vond ze niet terstond, hoewel alle gebou wen waren doorzocht. Eindelijk, om ongeveer half twaalf, werden de vermisten ontdekt boven op het dak van een patronenmagazijn, dat zij vermoede lijk hebben bereikt door langs den bliksemafleider naar* boven te klauteren. Zij waren in uniform en hadden niets anders bij zich dan wat geld. Het dak van dit ouderwetsche gebouw heeft in zinkingen, waarin zij zich hadden kunnen verber gen, vandaar dat men hen bij de algemeene door zoeking niet dadelijk had bemerkt. I ST. PANKRAS. By de op 8 Aug. gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 190 stem- 1 men, van welke de heeren P. Groen, A.-R., 85, K Lek. S.D.A.P., 26 eö C Zeegers, L., 72 stemmen verkregen terwijl 7 van onwaarde waren, *- Alzr><-> herstemming tusschen de heeren P. Groen en C. Zeegers. HAARLEM. HHARLEM, 7 Aug. Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeentebesturen van Noord-Holland oen cir culaire gezonden met de mededeeling, dat dit college besloten heeft zijn tusschenkomst fe verleenen bij de plaatsing van armlastige krankzinnigen. Was tot dus ver een gemeentebestuur dit p.aatsing zocht voor een dergelijke patiënt, verplicht zich rechtstreeks tot de gestichtbest uren te wenden, in het vervolg zai per brief, per telefoon of per telegraaf do tusschenkomst der provincie kunnen worden ^geroepen. Tevens wordt een opgaaf gedaan van de gestichten een negental waar patiënten kunnen worden opgenomen. DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Naar ,De Tijd" „uit vertrouwbare bron verneemt, bestaan ^er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Aederland hebben ontveinsd, en daar ook op het oogenblik niet aan twijfelen, ernstige grieven tegen de weinig afdoen de papieren protesten, door de neutralen gericht tegen de 'willekeur dier Entente en met name tegen de Engel- sche maatregelen ter zee. Indien in het bijzonder Te blokkade-politiek door neutrale staten, ook door Neder land maar steeds lijdzadm wordt verdragen eene lijdzaamheid, welke uit den aard dezer zaak ook de be langen der Europeesche middenrijken nog erger in het gedrang brengt zou op den 'duur door be doelde rijken niet kunnen worden berust in een al dus ondragelijk geoordeelden toestand. En zoo 20u hel gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud minister Colijn gedurende dezen wereldoorlog in de verte blijft grommen, nog allesbehalve zijn afge dreven. MET LUCIFERS GESPEELD. Een "driejarig kindje is overleden tengevolge van brand wonden, aie het Maandag in de ouderlijke woning te Rotterdam heeft opgeloopen, toen het, tijdens de afwezigheid van den vader en terwijl de moeder aan de deur boodschappen aannam, met een brandenden lucifer onder een bed zocht waardoor de kleeren van "het kind in brand geraakten. In het 'bed, dat eveneens vlam vatte, lagen een 2-jarig broertje en oen zusje van 9 maanden, die mazelen hebben. Deze beide kinderen kon men ongedeerd redden. (N. R. Ct.") KONIJNEN. Dat de duinen dit jaar overvloedig van konijnen voorzien zijn, blijkt wel hieruit, dat tusschen Haarlem en Zandvoort de dieren bij mienigten over de tram rails loopen. Menigeen raapt des morgens bij den eersten "dienst naar Zandvoort der E.S.ML nog ai eens zoo'n langoortje op. Dat is beter dan het dure vleesch, zegt de „Opr. H. CL'* NEGEN ZEPPELINS. TERSCHELLING, 8 Aug. Heden passeerden ten Noorden van 'ierscheLLLng 9 Zeppelins, koersende in Westelijke richting. DRIE DUIZEND GULDEN ZOEK. EMMEN, 7 Aug. Terwijl de wissellooper Prins xvan den kassier Walburgh Schmid terugkeerde van 'hol innen van wissels werd hij, tusschen Odoorn en Em- men onwel. Hij legde zich een eindje van den weg af in dè hei neer, waar hij in slaap viel. Bijl zijn ont waken bemerkte hij, dat zijn -tasch inhoudend ruim f 3000 ën eenige onbetaalde wissels was verdwenen. Dë politie stelt naar dit eigenaardig geval een streng onderzoek in, hetgeen echter tot dusver nog geen re sultaat heeft opgeievrd. DYNAMIETONGELUK. HEERLEN 7 Aug. Zekere K. ging gisteren naar de Maas in de buurt van Roosteren om aldaar met dynamiet te visschen. Het schijnt, dat de dynamiet- patroon te vroeg ontploft is want K. werd aan den Maasoever gevonden met afgeslagen handen en een diepe borstwonde. Bovendien waren zijn beide oogen uitgerukt. In hopeloozen loestand is K„ die vader is van 6 kinderen naar het hospitaal te Heerlen ver voerd. PRETLIEVENDE DIENSTBODEN. Men meldt uit Maastricht: Door de politie werd aangehouden een 20-jarige dienstbode uit een hotel te Wijk, C.D. genaamd. Zij had zich een bedrag van f 110 toegeëigend, en na zich mooi te hebben uitgedost, was zij met eenige vriendinnetjes per rijtuig een pleizierreisje naar Valkenburg gaan maken, waar zij flink de blommen hadden buiten gezet. Rij haar arrestatie was het grootste gedeelte van het geld reeds verdwenen.. Het meisje heeft bekend en bevindt zich thans in voor- loopige hechtenis. Het was de laatste dagen weer stil op het ooste lijk oorlogsfront en zij die gelooven aan het Rus sisch slagen, redeneerden dat er weer een Russische overwinning werd voorbereid. En zij, die aldus re deneerden, hebben het bij het rechte einde gehad. Uit Petersburg komt het volgende legerbericht: Aan de Sereth komen ónze troepen goed vooruit en' versterken het gewonnen terrein. In deze streek hebben wij in de gevechten van 4 en 6 dezer 166 officieren en 8425 soldaten gevangen genomen, 4 kanonnen, 19 machinegeweren, 11 bomwerpers en mijnwerpers en zeer belangrijk ander krijgstuig vermeesterd. Aan het Stóchod-front is vannacht een troep Oostenrijkers, onder het opsteken der handen, uit de loopgraven gekomen en een onzer regimenten tot op korten afstand genaderd. Kolonel Stepanen- ko, bataljonscommandant, die op de Oostenrijkers toeging, werd verraderlijk gedood. Daarop hebben onze tirailleurs de geheele troep Oostenrijkers neer geschoten. Ten Zuiden van de Dnjestr zijn onze troepen, op een front van 20 werst breed, in de richting van Tysmenicza tot het offensief overgegaan, de vijan delijke schansen binnengedrongen en hebben den vijand in een onweerstaanbaren stormloop op het geheele iront teruggedreven. Zij hebb ende stad Tlu- macz genomen, alsmede de geheele streek ten Oosten dier stad, tot aan de Dnjestr en bovendien een re.eks hoogten ten Z.1V. der stad tot aan den spoorweg Kolomea-Stanislaft. Onze aanval was voorbereid door onze artillerie, die gasprojectlelen op de vijan delijke batterijen schoot. De vijandelijke kanonniers overstelpt met gasgranaten, hielden op met vuren en lieten de kanonnen in den steek. Onze ruiterij ver volgt den vijand, die in wanorde terugtrekt. Een onzer divisies heeft ongeveer 2000 Duitschers ge vangen genomen. Verscheiden zware kanonnen en veel machinegeweren' zijn vermeesterd. De ge vangenen stroomen in menigte toe; hun aantal is nog niet vastgesteld. Dc roemrijke troepen van generaal Letsjitsky heb ben dus opnieuw een zeer belangrijk succes behaald. En over dit suoces komt het volgende Oostenrijk- sche bericht, dat een volkomen bevestiging is. We lezen: Front aartshertog Karei: Onze troepen hebben in de Karpathen op de hoogten ten oosten van Jablo- nica bij Worochta terrein gewonnen en meer dan 1000 gevangenen gemaakt en 4 machinegeweren ge nomen. De troepen van Von Koevess hebben ten Z.W. van Delatyn opnieuw sterke, vijandelijke aanvallen af geslagen. Ten oosten van Ottynia en Tlumacz viel do vijand gisterochtend in dichte drommen aan. Een zijner aanvalskolonnes drong ten westen van Ottv- nia tot voorbij onze eerste linie door, doch zij ïs door tegenaanvallen van O.-H. strijdkrachten geheel teruggeworpen, meer dan 1000 gevangenen in onze handen latend. Bij Tlumacz, waar de aanval door overmachtige vijandelijk# strijdkrachten geschlMde is de verd'diBina naar het vak ten westen van Tlumacz verlegd. Ten zuiden van Westelka hebben onze troepen den linkeroever van de Sereth gezuiverd en meer dan 700 Russen gevangen genomen en 5 machine geweren buitgemaakt. Ook uit Berlijn wordt de Russische overwinning erkend: Het front van aartshertog Karl. Ten Zuiden van de Dnjester gingen sterke Rus sische strijdkrachten ^tol den aanval op de linie Thumacz—Ottynia over. De verbonden troepen be trokken, van te voren in gereedheid gebrachte ach terwaarts gelegen stellingen. Het Oostenrijksche bericht zegt het zeer zacht en met een enkel woord, maar erkennen moet het de nederlaag toch. We zullen maar weer afwachten hoe de omstandigheden zich verder ontwikkelen. En van het Italiaansche front komt eveneens een treurig bericht voor Oostenrijk. We lazen zoo nu en dan wel eens van een Italiaansch succesje, maar veel beteekende het niet. Thans komt er echter een bericht van groote beteekenis. Uit Rome wordt gemeld: Aan de beneden-Isonzo blijft de strijd tegenover Gorz voortdurend met verbittering woeden. Wij heb ben den Monte San Michele en den Monte Sabotino, de spillen waarom de verdediging van d envijand draaide, geheel genomen. Het bruggehooid van Gorz is in onze handen. Ons geschutvuur speelt op de stad om er den vij and die zich tusschen de hnizen schuil houdt, uit te verdrijven. Eergister en gister hebben wij 8000 gevangenen gemaakt, o.w. meer dan 200 officieren en een 20 hoofdofficieren, o.a. een regiments-com- mandant met zijn stal. De gevangenen blijven toe- stroomen. Wij hebben 11 kanonnen, een honderdtal machinegeweren, en een rijken buit aan wapenen, munitie en krijgstuig vermeesterd. Ook dit bericht vindt in het Weensche bericht zijn bevestiging. Weenen bericht: De verbitterde gevechten in het gebied van Gorz duren met onverminderde hevigheid voort. Onze in het bruggehoofd van Gorz, ten Westen van de Isonzo strijdende troepen hebben sedert eergisteren- middag talrijke aanvallen, door den vijand met groote overmacht ondernomen, bloedig afgeslagen en daarbij 2932 Italianen, o.w. 72 officieren, gevan gen genomen. Om de dappere bezetting van het bruggehoofd bij de steeds herhaalde verwoede aanvallen der Itali anen voor groote verliezen te vrijwaren, is zij heden op den Oostelijken oever van de Isonzo terngge- trokken. Zoq zien wij, dat Oostenrijks positie aan beide zijden sterk bedreigd wordt Gorz is de stad, om welks bezit de Italianen vanaf het begin van den oorlog hebben gevochten, en bij het bezit daarvan zijn de verdere operaties minder moeilijk. Boven dien is het bezit ook van groote moreele beteeke nis. Aan de andere zijde zien wij de Russen steeds verder Oostenrijksch-Galicië binnendringen en het bezetten van Lemberg door de Russen schijnt ons een kwestie van korten tijd te zijn. En nu op het Westelijk front? Daar vrijwel de zelfde toestand, een reuzenstrijd met duizenden slachtoffers, maar nog geen resultaten. Laten wij nu nog even melden, dat de Turken bij een breedeó aanval van hen bij het Suez-k'anaal, bij Katja in Egypte, een geduchte nedeHaag hebben ge leden en dat de Engelscften daar een leelijken duw aan de Turken hebben gegeven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand boven 770 te Mfdden-Duitsch- land, laagste barometerstand 750.0 te Hapaxanda. Verwachting tot den avond van 10 Aug. Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot lichtbewolkt, droog weer. overdag warm. 2 60, schoolmeester» binnenl. f1.80 a 135, ld. tenl. f 2.50 a 2.55, blauwe f 1.85 a 2.30, volgeling f 1 55 a 1 85, zilveruien nep f 12.40 a 14.70, id Jl"0 lingen f 3 80 a 4.20, id. groote f 2.50 a 2.7Ó. dr,«" DIE HEBBEN 'T NIET KWAAD. Een bijvoegsel van de TTmes gewijd aan japai, ceeft een beschrijving van de wijze, waarop de O pannen hun Duitsche knjmgerangemm en do Duit', sche burgers in Japan behandelen. Naar het hei zijta er te Tsingtau 4666 Duitschers gevangen gonomeh (vermoedelijk zijn daar ook non-combattanten bijJ told (Ze werden op verschillende plaatsen onder gebracht en haar hun eigen behoeften gevoed. On Kerstmis' 1914 stelde een Japanner, die in Dultsch. land had gewoond, de roegeerang voor, de Duj^ gevangenen -Kerst boomem te verstrekken. Dit werd daan en vijftig denneboompjos werden naar de schillende kampen gezonden met duizenden kaanjes en papier voor de versiering dar hoornen ln k,I3 geschiedde hetzelfde. De verjaardag van don Duitschen keizer werd eveneens met grooten luister gevierd, waar. bij de Japansche autoriteiten al het benoodigde ver. schaften. Bij bezoeken van den Ammkaanschen zant aan do gevangenkampen bleek dat de gevangen® geen enkele reden tot klagen hadden, behalve dat nr ÖJ to weinig gelegenheid tot lichaamsbeweging kreg® Daarna mochten de gevangen onder geleide lange v* delingen ondernemen, maar toen sommige hiervan mij. bruik maakten om te ontvluchten, moest er een einde aan gemaakt worden. Opmerkelijk is wat de schrijver zijn Engelsche land. genooten óver de behandeling van de Duitsche inwo. ners van Japan voorhoudt. De Duitsche burgers, vóór den oorlog in Japan woonden bleven in nun wi>. ning. werden e\en goed behandeld en genoten -olko. men vrijheid. Niemand viel hen lastig, niemand smeet hen met steenen geen uithangbord werd neergehaald (de schrijver had er kunnen bijvoegengeen winkel van Duitschers-' werden geplunderd en vernield) en de Duitsche proïesoren, onderwijzers en priesters bleven hun werk doen als gewoonlijk. Een zeker professor aan de keizerlijke universiteit, tevens reservist, ver. trok op 1 Augustus 1914, gehoor gevend San dan oproep zijner regeering, naar Europa, na vooraf een jaar verlof gevraagd te hebben, Gedurende dat geheele verlof betaalde de Japansche regeering aan zijn vrouw zijn honorarium uit. EEN ONTPLOFFING. Te Koningsbergen heeft in het artilleriedepot Rothea- BURGEMEESTER VAN DOORN. Uit Heemstedet, Na door den commissaris der Koningin in Noord-Holland të Mjn beëedigd, heeft de nieuwe burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn Dinsdag een bezoek gebracht tem Raadhuize, waar de wethouders dn toet gemeente-personeel hun opwachting maakten. Woensdag 16 dezer zël de burgemeester ia een Raads zitting worden geïnstalleerd. GEMEENTB ZIJPE. Ingeschreven van 5 tot 8 Augustus 1916. Geboren: Lucia, d. v. Johannes Hoedjes en Ma ria van Schaik. Jan, z. v. Jacob Slikker en Grietje Wiggers. Adrianus, z. v. Nicolaas Tuin en Johanna Borst. Overleden: Johanna Veerkamp, 47 jaar, echtge- noote van Cornelis Zeeman. WINKEL, 7 Augustus. Aalbessen f 13 a 20, kruisbessen f 8.50 a 10.5G, aardbeziën f 21 a 26, frambozen f 31, tuinboonen f 1.50 a 2 per 100 pond, perziken f 5, .pruimen f 0.18 a 0.90, kool f 425 per 100, aardappelen f 1.50 per zak, appelen f 3.50 a 5.50 per mand, peren f 1.70 a 4.25 per mand. ANNA PAULOWNA, 8 Aug. Groote aardappelen f 1.30 a 2.45, volgelingen f 125 a 1.35, kleine f 1.05 a 1.55, bloemkool f 6.75 a 13.25, slaboonen f 19 a 20, groote boonen f 2.20 a 2.40. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag. 3942 zak aardappelen Schot- sche muizen, binnenl. f 1.60 a 1.90, buitenl' f2 50 a 2.55. andere muizen, binnenl. f 1,50 a 1.60. bui tenl. f j2.50 a- 2.55 Schoolmeesters binnenl f 2 a 225 buitenl. f 2.50 a 255. blauwe f 2.30 a 2 50, volge lingen f 1 a 1.80, Drielingen f 0.70 a 1 zilvernep f 10 a 14.30 nep Drielingen f 4 20 a 460, gele nep f 8.50 a 9.50. .en Woensdagochtend, Wortelen binnenl. f 270 a 6.10, buitenl. f 8,10 a 12.50 roode kool, binnenl f 6 a 7.50, buitenl. f II a 13, witte kool. binnenl. f 13 a 14.50, buitenl. f 20 a 23.10, bloemkooi, binnenl f 17.90, buitenl f 25, MEDEMBLIK, 8 Aug. Groote muizen f 2.50 a 2.55, kleine muizen f 1.10 a 1.25, bonte f 2, blauwe f 2. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek on L. Dinsdagmiddag. 2500 zak aardappelen. Mui zen. binnenl. f 1.80 a 260, buitenl. f 2 50 a 2.60, Schoolmeesters, binnenl. f 2 a 2.65 buitenl. f 2.5Ó a s260. ro.nde f 1.30 a 1.60, blauwe f 2.10 a 2 40. vol gelingen f 0.80 a 1.90. DriéUnóea f 0.50 a 1. Woensdagmorgen. 3650 Bloemkooi, binnenl, f 13.20 a 17, buitenl. f 30 a 4250 2e soort f 7 20 a 9.70 35600 roode kool, binnenl. f 5.50 a 7.70 buiten! t 10.20 a 15 4375 gele kool, binnenl. f 1250 a 14 10 buitenl. f 16.60 a 21.80 670 witte kool. binnenl. f12 90 a 15.30. buitenl. f 2220 a 25.30 6100 bos wortelen binnenl. f 4.20 a 7.10, buitenl. I II a 15 20, rabar ber p. wagon 10.000 kilo f 710 a 732. WARMENHU1ZEN. Muizen, binnenl. f 1.80 a 220, id. buitenl. 2.50 a stedn een ontploffing plaats gehad van Russische munitie Voorloopig kon worden vastgesteld dat 30 arbeiden en 20 vrouwen werden gedood; 14 personen werden zwaar, 58 licht gekwetst. OORLOGSINKT. Een der merkwaardige ^gevolgen van den oorlog», toestand ïs, dat men in Duitschland troeven itafl moéten nemen om een oorlogsschrijtti t samen te stellen. Er ïs voor de scholen niet genoeg gelijmd papier meer beschikbaar, zoodat er thans niet of zwak- .gelijmde soorten gebruikt moeten' worden, waarop opgeleverd, op resorbeerend papier. VLASPAKHUIZEN IN ZWEDEN VERBRAND. Uit Kopenhagen, 7 Aug. ..Nationaltidende' meldt uit Stockholm, dat gisteren onder een hevigen storm de in de nabijheid van de Forsaspinnerif gelegen groote vlas pakhuizen, die de voorraden van alle Zweedse!» spinnerijen bevatten zijn afgebrand. De pakhuizen bevatten 110 ton waren, de waarde bedraagt meer dan twee millioen Kronen. Daar van Rusland geen vlas te krijgen is. is Zweden thans zonder vlas en vele spinnerijen hebben het bedrijf alreeds gestaakt. GEBREK AAN_ CIGARETTEN. Sinds een week ongeveer heerscht te Sofia groot gebrek aan.... cigahetten. Van den hoogsten rege* ringsambtenaar tot den armsten drommel draalt al les en iedereen in wanhoop langs 's heeren straten, in de hoop ten minste nog één enkele clgaret te kunnen opscharrelen. Geen sprake van; alles is uit verkocht. En dit feit, aldus de Frankfurter Ztg„ ii voor een Bulgaar véél en véél erger dan wij het ona voorstellen. Hoe dat komt, is moeilijk te zeggen: vast staat echter, dat de Bulgaarsphe tabak uitste kend en.... dientengevolge verlèidelijk is. Ieder een, die daar te lande vertoeft, wordt op den duur een hartstochtelijk rooker. Elk jaar gaan daar dan ook ongeveer drie en een half millioen K.G. tabak in rook op; of zoo men het anders uitgedrukt wenscht te zien 5 M milli&rd ei- garetten. Sigaren woeden weinig gerookt, omdat zij te duur zijn. De tabak die men daarvoor gebruikt wordt trouwens uit Oostenrijk of Nederland Inge voerd. Maar nu het tekort aan cigarettentabak. De oppositie beweert, dat de minister van financiën te veel heeft laten uitvoeren, 't Is een feit, dat het bui tenland hooge prijzen heeft betaald. Gelukkig voor de rookers kan het euvel verholpen worden. Er zijn nog eenige millioenen K.G. tabak disponibel. Die zul len nu binnenkort op de markt gebracht worden. Mogelijk dat d eprijs der cigaretten iets zal stijgen. maar de Bulgaar zal weer kunnen rooken en daaJ is het hem tenslotte toch wel hoofdzakelijk 0111 te doen. DE GROOTE ZEPPELINS Volgens een draadloos bericht uit Berlijn aan d® New-York World, bevonden zich onder de lucht vloot, die Woensdagnacht een aanval heeft gedaan op Engeland, twee nieuwe reusachtige Zeppelins van het laatste type. Het is met dit soort Zeppi '1113- dat Duitschland een luchtdienst hoopt te openen op Amerika. Militaire redenen verbieden bei fe* yen van bijzonderheden van deze nieuwe Zeppe lins, maar wel mag worden gezegd, dat zij een ont zaggelijk groote werkingssfeer hebben en betrekke lijk een groote draagkracht. Hun snelheid is bui tengewoon en zij kunnen zeer hoog vliegen. Op de" laatsten tocht vervoerden zij een enorme hoeve®1' heid granaten. Hetvfeit, dat een van hen bij terug keer uit Engeland een afstand van 380 KM- a 2 urpn aflegde, natuurlijk met gunstij-® wind, kan eenig begrip geven van de kracht nus ner motoren en van hun snelheid. OM DE BATTERIJ VAN DAMLOUP. 'I ot de meest schokkende episodes uit den bij Vérdun behooren de ^gevechten, geleverd bu zoogenaamde batterij van Damloup, die sedert Duitschers tot in het fort Vaux waren doorgedrt»; gen, van hun zijde blootgesteld was aan een ver schrikkelijk bombardement.' ,it Het Petit Journal bevat over zulk een gevecht P volgende relaas: „Des avonds werd een compagnie afgelost een andere en de officieren, in een niet al lige schuilplaats tezaam gekomen, beraadsla'1-?" onder elkander, toen plotseling een bom losluir= waardoor een bergplaats van granaten in fi0,, r. vloog. I vee officieren werden ernstig gewond; zei(£?r vielen de Duitschers ons aan. W ij verdedigden ons moedig maar onder si omstandigheden. Duim voor duim vechtende liet terrein, moesten wij het grootste deel der tenj achterlaten. Des morgens heeft de kapite' 2 een klein gedeelte der stelling in handen; h'J .„,0 zelfs een stukje terrein heroverd. Men moet versterkingen toezenden. De compagnie, vvelK vongen avond pas is afgelost, biedt zich on zijn verliezen aan. Maar het Duitsche vuur groote stukken is zóóhevig, dat de twee con»F~ uu'0n, elkander niet kunnen bereiken! ^r- De kapitein ziet zijn compagnie als het wa L moeiten, hij heeft zich ten Zuiden van W® - rarij teruggetrokken en na vijftien uren •ll1' 'ledigt hij zich nog steeds mt' 50 manschap!'5 het vallen van den nacht zijn er vog sIt' over.... De kapitein van L.... houdt zich gereed

Schager Courant | 1916 | | pagina 2