59ste Jaargang. No. 5858. Koolzaad op overstroomden grond. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1916 UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Raad Barsingerhorn. Raad Anna Paulowna. Alieieei Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. OURARIT. Alratsmie- LnttnvUil SCHAPEN, LAAN D 5. - |nl. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f-0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels'f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek. Van ouds staat het winterkoolzaad bekend als het eerste gewas in pas ingedijkte polders en het is dus geen wonder, dat vele landbouwers in het over stroomde gedeelte van Anna Paulowna hun hoop op den verbouw er van hebben gesteld. Bij het gelukken van de teelt zou men althans een deel van het land met een wintergewas kunnen bezetten ,wat al een groote ontlasting in het &.s. voorjaar zou blijken te zijn, terwijl de prijs der oliezaden tegenwoordig zóó is, dat er nu ook kans zou bestaan op een behoor lijke geldelijke opbrengst. De groote vraag is nu echter, of het zaad in dezen tijd behoorlijk zal opkomen en zoo ja, of dan nog de teere plantjes het leyen zullen houden in den drogen tijd, die tusschen nu en den herfst mag worden verwacht en waarin het zoutgehalte van de bovenste grondlaag weer zeer hoog kan worden. De ervaringen vin die verschillende landbouwers, die in den voorzomer enkele gewassen gezaaid hebben, wa ren niet bemoedigend en groote verbeteringen ten opzichte van het zoutgehalte zijn sinds dien nog niet bereikt. Bij ons bezoek onlangs op Goeree, maakten eenige landbouwers aldaar de commissie, die in den Zui derpolder een onderzoek naar den grond kwam in stellen, attent op het poten van koolzaad. In en kele streken van ons land wordt geregeld koolzaad van gepote planten geteeld. Men noemt het op die wijze geteelde kookaad slore of sloorzaad, te Goeree „pootzaad". Het gepote koolzaad heeft voor teelt op de over stroomde gronden het voordeel, dat men op het zoute land het gewas pas brengt, wanneer het reeds een tamelijke ontwikkeling heeft bereikt en. daar door meer weerstandsvermogen bezit tegen ongun stige omstandigheden, maar vooral, dat men het veel later op het land brengt, dus in een tijd, dat de bovenste grondlaag door den herfstregen in veel gunsti ger conditie ten opzichte van het zoutgehalte zal zijn gekomen en belangrijke opstijging van het zout niet meer is te vreezen. Volgens bedoelde landbouwers te Goeree kan het poten nog tot December geschieden, hoewel vroeger planten bijv. einde Ooctober wel het beste zal zijn. Twee wegen, staan nu open om het pootkooizaad te verbouwen. Volgens de eerste manier kan men nu wat meer land met koolzaad bezaaien dan men oor spronkelijk van plan was. Of het gewas behoorlijk zal opkomen en standhouden is, zooals ik boven reeds aangaf met het oog op het bijzonder hoog zoutge- gehalte van dan meesten grond in den Oostpolaer een open vraag, maar, zelfs indien alles vrij gunstig zou varloopen. dan is er tpch kans dat het koolzaad op vele perceelen geen Voldoend vollen stand zou heb ben. Men zou dan alle planten van de sJechtste stuk ken kunnen gebruiken om de betere -in te boeten en bij zeer gunstig verloop zelfs de beste kunnen uit dunnen en de mindere er mee aanvullen. Dit is ook de methode op Goeree. Za heeft dit voor, dat ze zeer eenvoudig is uit te voeren, maar op enkele bezwaren wil ik toch even de aandacht vestigen. Ten eerste veronderstelt deze methode, dat ze althans een belang rijk deed van het land een behoorlijke bezetting met planten zal hebben, wat altijd nog a(gewacht moet worden, en ten tweede moét het gevaar worden onder oogen gezien, dat de te verpoten planten ten gevolge van den zouten grond, waarin ze zijn gegroeid, van onvoldoende kwaliteit zullen kunnen zijn. Dit is te voorkomen door de andere methode, n.I, door op normalen grond buiten het overstroomings- gebied de planten te gaan telen en ze dezen herfst op een geschikten tijd uit te poten. Met het oog op een krachtige ontwikkeling in het wortelstelsel komt lichte grond hiervoor het meest in aanmerking. Hier zou zich voor de landbouwers op de niet over stroomde gronden een schoone gelegenheid openen, om door net zeer billijk ter beschikking stellen van een stukje grond voor dit doel, hun zwaargetroffen collega's krachtdadig bij te springen. Eenvoudig is de methode niet, maar ze schijnt me zekerde*, ook met het oog op de bemesting van het jonge gewas, waardoor men een krachtige ontwikkeling in. de hand kan werken. Bij een plantwijdte van 35 m. 35 c.M. zouden 'per H A ongeveer 80000 planten noodig zijn. Ik vermoed, dat een pond zaad uitgezaaid op een plantenbed ter Kootte van 2i/», a 3 snees hiervoor voldoende zal zijn. een pond zaad bevinden zich van inlandsch kool zaad ongeveer 120.000 zaden en bij Hamburger zaad belangrijk meer, zoodat nog ongeveer een derde deel kan mislukken om voldoende planten over te houden. Op een baan van 3 snees zouden 80000 planten, indien ze gehad regelmatig verdeeld waren elk een oppr- vlakte ter beschikking hebben van bijna 90 c.M (onderlinge afstand ongeveer 9'c.M.) wat ruim vol doende is. Ten slotte wijs ik er op, dat bedde methoden van ppotkoolzaad verbouwen zich ook heel goed laten com bineeren. waarbij de volgens de laatste manier ge- teélde planten alleen zouden worden benut als de eerste methode bleek te falen. Wènneer men het Land voor de teelt van planten goedkoop kon krijgen, zou den de extra kosten niet zoo hoog worden. XI. VlObEiX\. Schagen, 25 Augustus 1916. Vergadering op Dinsdag 29 Augustus 1916, des middags 2 uur, Afwezig de heeren Kistemaker en Blaauboer. Voorzitter de heer K. Breeba&rt Dz., secretaris de heer P. Bronder. J Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mee, dat de beide laatst Zater dagen te Kolhorn rustig zijn geweest en dus de ker- mis doorgaat Voorzitter deelt mee, aan de Kennemer geschre ven te hebben, wanneer of het electnsch licht kwam en daarop was nu als antwoord gekomen, dat liet koper voor de gemeente aanwezig was, maar de PriJ van den kabel zoo exhorbitant hoog was, dus oog niet gezegd kon worden wanneer het licht kwam De heer De Groot wijst er op, hoe het contract tusschen de gemeente en de Kennemer zeer een zijdig is opgemaakt en het wel allen schijn heeft of deze maatschappij- heeft alle vrijheid van hande len. Zij kunnen blijkbaar maar doen wat hen be liefd. Is die maatschappij nu verplicht ons stroom te leveren of niet? Alleen force majeur kan daarvan ontslaan en dat is een prijsverschil voor een kabel niet, tenminste niet voor een dergelijk lichaam. Voorzitter wijst er op hoe het contract is opge maakt tijdens den oorlog, dus dit kan voor de Ken- nemer geen motief zijn om force majeur te beplei ten. Maar spr. betwijfelt of het contract de gemeente voldoende zekerheid geeft De heer De Groot zegt het contract te hebben ge zien en ls bang, dat de Kennemer aan het langste touw trekt. Daar staat in dat de Kennemer verplicht is stroom te leveren een jaar na den aanvang. Wat is nu aanvang? Palen zijn in de gemeente gebracht. Voorzitter: Transformatiehuisjes zijn gebouwd. De heer De Groot: Is dat aanvang? dan zou spoe dig het jaar om zijn. En ik zou voorzitter nog wel willen verzoeken met alle middelen te bevorderen dat hier spoedig electrisch licht komt. Voorzitter zegt van plan te zijn Ged. Staten te schrijven en op afdoening aan te dringen. De heer De Groot wil dan tevens informeeren bij dat college in hoeverre de gemeente repht heeft, thans licht te eischen. Aldus wordt besloten. Van het hoofdbestuur der Gezinsverpleging, clasis Alkmaar, is verzoek om subsidie gekomen. Naar B. en W. om advies. Wordt bij monde van den heer De Groot gunstig geadviseerd wat de vaststelling der gemeentereke ning betreft. Aldus besloten. De rekening sluit in ontvangsten op f 25036.19, in uitgaven f 25047.51, nadeelig saldo f 11.32. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur: ontvangsten f 8655.45, uitgaven' f 8641.51 H, batig saldo f 13.93M; die van het Weezen-Armenbe stuur: ontvangsten f 4663.89, uitgaven f 3720.30, ba tig saldo f 943.59. Ook deze beide laatsten worden goedgekeurd. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat op de heffing der keurloonen het advies der Gezond heidscommissie moest worden aangevraagd. Dit ad vies luidde gunstig en werd na wijziging van den datum der in werking treding, de verordening op nieuw goedgekeurd en zal wederom naar Ged. Sta ten worden opgezonden. Volgt straatverlichting, waarbij B. en W. voorstel- j len dit te doen evenals vorig jaar. De heer De Groot bepleit ruimer verlichting, dit was vorig jaar zeer miniem .Dat mag niet meer zoo geschieden en meer punten dienen te worden ver licht. Voorzitter noemt de punten op die vorig jaar wa ren verlicht, is zelf ook voor betere verlichting, maar de lantaarnpalen zijn niet meer te gebruiken en spr. ziet tegen het maken van groote onkosten op, waar toch eindelijk de electrische verlichting wel eens zal komen. De heer De Groot vindt het zeer vreemd, dat de pa len nu zoo slecht geworden zijn dat ze niet meer zouden zijn te répareeren, en spr. vraagt of een begrooting is opgemaakt voor de kosten van repara tie. Na nog heel wat deliberatie, is het slot, dat op de door voorzitter genoemde punten als vorig jaar lantaarns zullen worden geplaatst en dat zal wor den nagegaan wat of reparatie der verdere palen zal kosten, om dan in de volgende zitting te be slissen hoe verder zai worden gehandeld. Komt ter tafel een brief Van Ged. Staten, waarin 's Raads gevoelen wordt gevraagd over de voorgestel de wijzigingen in de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. Het salaris van den bur gemeester was f850, wordt voorgesteld op f 1000, van den secretaris was f 800, wordt voorgesteld op f 950. Het salaris van den ontvanger was f 450, daarover wordt 's Raads meening gevraagd. De heer De Groot herinnert er aan, hoe bij de vorige bespreking dezer zaak collega Kistemaker nogal 't woord heeft gevoerd en daarom vindt spr. het jammer, dat deze er thans niet is. Maar toen is spr. wel gebleken dat het algemeen gevoelen was dat als Ged. Staten In deze een meening hebben, het vechten tegen de bierkaai is, om het anders te willen. Een dergelijk schrijven schijnt hetzelfde te beteekenen als ik heb de eer u te berichten dat het als volgt is gewijzigd. Waarom doen Ged. Staten dat dan niet? dan hadden wij er alleen nota van te nemen. Vorig maal is door ons geadviseerd het sa laris van den secretaris en ontvanger wel te ver- hoogen, dat van den burgemeester niet en het blijkt wel dat men zich daar in Haarlem al heel weinig van aantrekt. Voorzitter zegt het met den heer De Groot wat dit laatste betreft, eens te zijn en vraagt of de hee ren de zaak thans wenschen te behandelen of In een nieuwe raadsvergadering. Wordt besloten thans af te handelen en voorzitter stelt voor het salaris van den ontvanger te brengen van f 450 op f f 550, ge zien de zeer vele meerdere werkzaamheden. De heer De Groot wil f 600. De andere heeren ach ten f 550 voldoende, zoodat dit aan Ged. Staten zal worden geadviseerd. En wat het salaris van den burgemeester betreft, dit acht de heer De Groot zeer ongewenscht om te verhoogen. Spr. wil niets afdingen op de prestaties van den burgemeester, maar die prestaties acht spr., behoeven niet in geld te worden omgezet wat bij den secretaris wel het geval is. Ik tel een burge meester niet onder de ambtenaren, maar beschouw dat ambt als een eerepost en dat behoeft niet met een bedrag van f 1000 te worden bezoldigd. Spr. stelt voor, om Ged. Staten te berichten dat f 850 voor den 'burgemeester voldoende wordt geacht en de secretaris te bezoldigen als Ged. Staten voorstellen. Allen zijn er voor om aldus te berichten. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente, op Dins dag 29 Augustus, des middags 2 uur. Afwezig de heer Stammes. Voorzitter-secretaris de heer Wijdenes 'Spaans, burgemeester. Nadat de voorzitter met welkom de vergadering heeft geopend, volgt lezing en goedkeuring der no tulen. 'Voorzitter deelt mede, dat van de vereeniging „Het Groene Kruis" een dankbetuiging is ingekomen voor de toegezegde subsidie ad f 5; door Ged. Staten zijn goedgekeurd de kohieren schoolgeld en het besluit tot wijziging der regeling jaarwedde onderwijzers. Van Ged. Staten is een brief ingekomen om duur- tetoeslag te betalen voor armlastige krankzinnigen; dit is bepaald op 11 cent per patiënt per dag; de helft moet de gemeente, de andere helft zal door de provincie worden betaald; 't kost dus de ge meente extra 5H cent per patiënt per dag. Voor zitter zegt. dat dit niet zoo erg zou zijn, als we niet zooveel patiënten hadden, doch voorzitter vreest, dat spoedig de tiende in deze gemeente zal worden heengezonden; elke patiënt kost reeds f 260 per Jaar. Van den Minister van Justitie is bericht geko men, dat de standplaats van rijksveldwachters voor Anna Paulowna te Breezand zal zijn. Voorzitter licht in, dat door hem bij het vertrek van Tiessen daarover is geschreven; vroeger is die wensch reeds te kennen gegeven, doch daar Tiessen een eigen huis had te Kleine Sluis, ging dat niet best; de 'tegen woordige rijksveldwachter kan echter geen geschikte woning vinden in Breezand en woont daarom thans te Kleine Sluis, doch als te Breezand een geschikte woning open komt, is daar de standplaats. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde komt de oninbaarverklaring van en kele belastingaanslagen tot een bedrag van f 11.03; Na toelichting van den voorzitter wordt algemeen goedgevonden die posten oninbaar te verklaren. Volgt rapport commissie onderzoek der rekening van het burgerlijk armbestuur over 1915. De heer De Mazure deelt namens de commissie mede, dat de rekening sloot ln ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 5701.83 H en dat zij volkomen ln orde is bevonden. Onder dankzegging aan den secreta ris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur voor het richtige beheer, adviseert de commissie tot goedkeuring. Aldus besloten. Daarna rapporteert commissie onderzoek gemeen terekening over 1915. Namens die commissie deelt de heer J. C. Geerligs mede, dat alles volmaakt in orde is bevonden, dat de inkomsten hebben bedragen f 56783.65, de uitgaven f 55782.45, zoodat het batig saldo bedraagt f 1001.20, Onder dankzegging aan den gemeente-Ontvanger vdbr het nette beheer, ad viseert de commissie tot voorloopige vaststelling. Aldus besloten. Voorzitter deelt mede, dat de rekening ter goed keuring zal worden gezonden naar Ged. Staten. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een commissielid van bijstand voor den hoofdelijken omslag, dienst 1916, in de plaats van wijlen den heer Van Haaften. Voorzitter zegt, dat het kohier voor hoofdelijken omslag nog niet js opgemaakt. In over leg met dén Commissaris der Koningin, zegt voor zitter, is dit voorjaar door de drukte, die de over strooming teweeg bracht en voornamelijk omdat wij niet wisten of er nog iets geteeld zou worden, be sloten deze zaak te laten rusten, 't Zal nu onvermij delijk zijn, dat de gemeente steun zal moeten wor den verleend, doch hoe, daarover wil voorzitter eerst met den Commissaris spreken; 't is echter gewenscht de commissie weer voltallig te maken. Behalve B. en W. bestaat de commissie uit de heeren J. C. Blaau boer en L. C, Sipman. Bij' tweede stemming wordt ale derde commissielid de heer P. Kaan gekozen, die de benoeming aanneemt Van mej. Oosterhout, onderwijzeres aan school I is tegen 11 October en van den heer Mallecote, on derwijzer aan school II, is tegen 1 October eervol ontslag aangevraagd. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt aan beiden het ontslag eervol ver leend. Volgt benoeming van een hoofd voor school II Voorzitter zegt wel eenige informaties te kunnen geven, doch dit dan te willen doen in geheime zit ting. De heeren Blaauboer en Spigt geven den wensch te kennen wel eenige inlichtingen te willen ontvan gen. De vergadering wordt nu geschorst en na her opening wordt de heer B. de Vries, onderwijzer te 's-Gravenhage, no 1 der voordracht, met 9 van de 10 stemmen benoemd; op no. 2 der voordracht, den heer W. C. van Zetten \an der Meer, wordt 1 stem uitgebracht. Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de keuze goed moge blijken en dat wederkeerig de heer De Vries in zijne nieuwe betrekking voldoening moge vinden. Voorzitter heeft alle hoop, dat de benoem de de betrekking zoo spoedig mogelijk zal aanvaar den. Besloten wordt de bespoediging aan B. en W over te laten. Volgt de rondvraag. De heer J. C. Geerligs in formeert of de burgemeester de zaak van het vee voeder ook probeert te regelen. Voorzitter zegt, dat dit een zaak is tusschen de regeering en den burge meester en dat dit niet in den Raad thuis behoort. De heer Geerligs antwoordt, dat meer gemeentele den hier belang in stellen. De voorzitter zegt, dat ieder die inlichtingen wenscht, dit den burgemeester persoonlijk kan vragen ,doch vindt het niet goed dit in den Raad te brengen; als men daarmee be gint, komt er geen eind. De heer Pateer zegt, dat door doode beesten de vaarten zeer verontreinigd worden en wil daarin wel verbetering zien. Voorz. zegt, dat als hij daar kennis van krijgt, de beesten direct worden verwijderd; onlangs is bij Van den Berg nog een dood beest uit de Mo lenvaart gehaald en begraven, dit was met spuien uit het Noordhollandscn Kanaal in de Molenvaart gekomenVoorz. wil heel graag, dat als 't publiek zooiets ontdekt, men hem aan daarvan onverwijld kennis geeft. De heer Koorn zegt in een vorige vergadering te hebben gesproken over gemeentelijken aankoop van aardappelen en vraagt hoever voorzitter daar mee is gevorderd. Voorz. zegt een monster geproefd te hebben en dit was goed, doch in die vorige vergadering is fevraagd om ook een monster van Winkel te laten omen en met den handelaar die ons de aardap- Eelen aanbood, heeft voorz daarover gesproken edoelde handelaar zou uit Winkel monster vragen, doch dit is zeker nog niet voor elkaar. De heer Koorn vraagt qf de aangewezen weg niet is, dat de gemeente zelf ingrijpt, bijv. door het benoemen van een commissie of dat het Dag. be stuur het doet. Voorz. zegt. dat bedoelde handelaar de gemeente de aardappelen wil leveren tegen uitersten inkoops prijs plus dan de onkosten en meent dat we er niet dichter aan kunnen komen. De heer Koorn kan hiermee wel genoegen ne men, doch vindt 't toch wel gewenscht, aat een invullingsbiljet wordt rondgezonden; de een heeft liever eigenheimers, een ander weer bravo's of blauwe. Na nog eenige discussie zegl voorzitter, dat de handelaar minstens 4000 zak voor de gemeente be schikbaar heeft en dat het publiek als het zoover is, kennis zal worden gegeven. Verder vraagt de heer Koorn of B. en W. al aan dacht geschonden hebben op zijn verzoek in een vorige vergadering om aan de politieagenten een toelage te gevenspr. vraagt hoever B. en W. hier mee gevorderd zijn. Voorzitter antwoordt, dat de bedoeling van B. en W. is dit bij de begrooting aan de orde te stellen. Hierna sluiting. - KOLHORN. Op het werk van de Firma Arntz (Waardpolder- dijk) geraakte nabij de Niéuwesluis een locomotief uit de rails en in den kleigrond. De grondkarren bleven op het spoor. Men had heel wat te doen om de locomotief weer te lichten en in de rails te brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. - WINKEL Voor de Tuberculosebestrijding is deze week door verkoop van hoefijzertjes nog t 11.20 opgehaald. Met de vorige opgaven maakt dit een gezamenlijk bedrag van f 30.10, 't welk naar den heer Bos in Egmond aan Zee is verzonden. Een woord van vriendelijken dank aan de jonge dames die zich de moeite gegeven hebben, ae hoefijzertjes te ver- koopen. - SCHAGERBRUG. Men deelt ons mede dat de heerenbehuizing, toe- behoorende aan den heer J. Bremer en gelegen aan den Schagerweg alhier, in eigendom is over gegaan aan den heer J. van Leverink. - ZIJPE. De uitbetaling van door het legerbestuur opge vorderde wol Zal blijkens een in dit nummer voor komende advertentie in deze gemeente plaats heb ben op 1, 2 en 4 September a.s. - OUDESLUIS Was men er na langdurig tijdsverloop en veel werkzaamheden eindelijk in geslaagd, de sluis al hier droog te krijgen, nu in den nacht van Maan dag op Dinsdag is er aan het einde van een der dammen onder het metselwerk een lek ontstaan, waardoor Dinsdagmorgen het water weder op dezelfde hoogte stona als het water buiten de dammen. Opnieuw zal nu weder een dam moeten worden geslagen tot voorbij het metselwerk, wat weer veel oponthoud veroorzaakt. - WIERINGERWAARD. De aankoopvereeniging alhier, welke een onder deel is der afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw, blijkt wel in een behoefte te voor zien. De leden der afdeeling zullen nu weer in de gelegenheid gesteld worden hun beuoodigd vee voeder door bemiddeling der aankoopvereeniging te bestellen, waarvoor in eene op a-s. Maandag te houden vergadering biljetten ter invulling aanwezig zullen zijn. Boonen. Men schrijft uit Friesland De oogst van sla- en snijboonen valt hier zoo tegen dat de gardeniers hunne vaste klanten voor de inmaak niet kunnen bedienen. Niet alleen zijn er weinig boonen, maar ze zijn ook klein van stuk. Het weder is voor deze vrucht te vochtig geweest; ze moet zon hebben. Stamboonen hebben ook ge leden, de onderste bladen zijn vaak geheel verrot. De slaboontjes blijken taai te zijn en blijven dat ook al kookt men ze tweemaal zoolang als gewoon lijk. Bij de snijboonen merkt men dat niet op. Wieringen. Naar wij vernemen zal de bloemenvereeniging „Flora" te den Oever op Zondag 3 en Maandag 4 Sept. a.s. in de Kapel te den Oever haar 10de tentoonstelling houden. De opening zal plaajs heb ben Zondag 3 Sept. nam. 2 uur. Flora heeft als feestelijkheid op den lsten dag aan deze tentoon stelling verbonden Ringsteken op paarden en zal 's avonds een groot schitterenn vuurwerk laten afsteken. Op den 2den dag zal 's avonds in de Ka pel een concert worden gegeven, bestaande uit zang, orgel- en vioolmuziek. Als het weer nu wat medewerkt, belooft dij voor velen weer een paar gezellipe dagen te zijn. Anna Paulowna. De benoeming van den heer Pander te Venlo, tot kommies bu 's Rijks belasting te Anna Pau lowna is ingetrokken. - WIERINGEN. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van den a.s. verjaardag onzer Koningin, met de kinderen O. L. scholen van Oosterland en Hippolytushoef welke niet aan 't schoolreisje hebben deelgenomen, een plaatselijk schoolfeest worden gehouden. - WIERINGEN. Als bijzonderheid verdient vermelding dat op 24 Sept. a.s. in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytus hoef als spreekster zal optreden Mevr. Ds. Mankes- Zernike, van Amsterdam, de le vrouwelijke predi kante in Nederland. - WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag had bij gelegenheid der Kreiler Kermis een ringrijderij plaats met paard en kar, vanwege de harddraverijvereeniging aldaar. 13 paren namen aan den wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: le prijs f 8.— de Heer L. Bakker Cz. en Mej. G. Spaans. 2e „7.- A. Buik D. Buik. 3e 6.— J. Bakker Cz. N. Bakker. 4e „5.— C. Hoedies Cz. M. Nui 5e 4.— v G. Bood D. Korver. Het weer hield zich goed, terwijl er veel publiek op de been was. FRANS HALS. Donderdag was het 250 jaar geleden dat Frans Hals te Haarlem overleed. Dit blijkt uit de registers die in de St. Bavo aan-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1