Gemengd Nieuws. t Nagekomen Berichten. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. wezig zijn en waarin staat glfetipeerd, dat voor Frans Hals, die op 29 Augustus 1666 is overleden, op 1 September is besteld een opeinck inde groote kerck opt koor No. 56 en dat daarvoor is betaald: voor de schael f 2 en voor de kerck f 4. Wanneer Frans Hals geboren werd en waar hij werd geboren, staat niet vast; de eene schrijver noemt hem geboortig uit Mechelen ,de andere uit Antwerpen. Evenmin staat vast, in welk huis te Haarlem hij is overleden, maar wel is bekend, dat hij verschillende woningen heeft gehad en o.a. ook een in-de Peuzelaarsteeg. Het is bekend, dat Frans Hals arm gestorven is; op den steen waaronder hij rust, is zelfs zijn naam niet gegrift, omdat hij na zijn dood ook geen eigen huis heeft gehad. Want in hetzelfde graf werd bijgezet N. Ghyblent, wiens wapen en naam op den steen prijken. Uit het oude kerkregister blijkt afdoende, dat men zich niet kan vergissen, wanneer men den steen No. 56 in het koor als rustplaats van Frans Hals aan neemt, want in dat register staat, dat die steen No. '56 gelegen is in de vijfde tafel, het achtste graf en dat komt precies uit. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van 29 Augustus 1916. Cornelis Neefjes, te Andijk, melkvervalsching, 1 maand gevangenisstraf. Gijsbertus Hendrik Termaij, diefstal van een hor loge, 1 maand gevangenisstraf. Petrus Beentjes, Castricum, vernieling, f 10 of 20 dagen hecht Gerrit Sijpheer en Swier de Graaf, beiden voor het visschen met een schrobnet in de Ringvaart van Heerhugowaard, 7 dagen gev. en f 14 of 7 d. h. Smokkelen Vannacht deden hulpkommiezen te Didam een goede vangst. Een heele smokkelkaravaan viel hun in handen. Zij vervoerden achthonderd pond vet en vijf koeien. Ér werd hevig geschoten. Een aantal personen is gearresteerd. VALSCHE ZILVERBONS. Gedurende de laatste weken, zoo meldt de „Limb, Koerier", werd herhaaldelijk in eenige Zuid-Lim- burgsche gemeenten, meet in de mijnstreek, gecon stateerd, dat valsche zilverbona van f 2.50 in om loop waren. De politie kreeg argwaan tegen een Oostenrijker, genaamd Zalar, wonende te Schaes- berg, die door zijn buitensporige levenswijs de aan dacht had getrokken. De man werd gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Roermond overge bracht. Bij onderzoek op de door hem bewoonde kamers, vond de politie o.a. een koffer met dub belen bodem. Nadiep kwam aan het licht, dat bij de weldadig heidsfeesten, welke begin dezer maand te Eygels- hoven plaats hadden, door zekeren A. Grill, even eens een Oostenrijker, een vrij groot aantal vermoe delijk valsche zilverbons in omloop waren gebracht. Ook hij Werd gearresteerd. Ook hij hem was intus- schen door den wachtmeester der marechaussee een valsche zilverbon, bij den gemeente-ontvanger ter be taling gegeven, in beslag genomen. Het ingesteld onderzoek had tot dusver nog niet de ontdekking van den vermoedelijken vervaardi ger der nagemaakte zilverbons tot resultaat. Verden king rees echter tegen een fotograaf te Spekholzer- heide, vroeger te Heerlen woonachtig, die indertijd al meer van valsch-munterij verdacht is geweest. De verdenking werd ditmaal sterker, wijl deze fo tograaf, ook een Oostenrijker, vroeger met de beide reeds aangehouden personen in een café te Schaes- berg samen woonde. De fotograaf werd in zijn wo ning te Spekholzerheide gearresteerd. De rijksveld wachters namen daar tevens een hoeveelheid cliché's, papier en andere benoodigdhedcn in beslag. De nagemaakte zilverbons zijn, vooral bij vergelij king met een echt biljet, gemakkelijk te onderschei den. Vooreerst ontbreekt in de valsche stukken het watermerk, terwijl de technische uitvoering vrij ge brekkig is;ook de handteekeningen van den minis ter zijn op de valsche bons zeer afwijkend. De twee regels in den benedenrand, met het uit treksel uit de strafbepalingen op het namaken of vervalschen van zilverbons, werden bovendien op de nagemaakte bons slecht afgedrukt, de letters van het woord „wordt" in den laatsten regel zijn bijna geheel in elkander gevloeid., Bescherming verzocht Het Corr. Bur. meldt uit Weenen Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, verzocht de Oostenriiksch-Hongaarsche regeering aan de Nederlandscne regeering de bescherming van de Oostenrijksch-Hongaarscne belangen in Roemenie op zich te nemen. RUST VOOR DE GEWONDEN. De Londensche berichtgever van het Hdbld. schrijft d.d. 22 Augustus: „Er is. gisteravond te Londen een politiemaatregel in werking getreden, welke, althans gedurende de avonduren, een einde maakt aan de gewoonte, die hier jaren lang gegolden heeft, maar die voor ve len reeds lang een ergernis was geweest. Tot dusver had.iedereen hier, tenminste degene, die in de drukste gedeelten van Londen woonde, een „cab"-fluitje. Portiers van hotels, schouwburgen, club-gebouwen, e.d. druk bezochte inrichtingen droe geij het steeds bij zich en in vele particuliere wo ningen hing het in de gang bij de straatdeur. Eenige jaren geleden, toen er nog geen taxis waren, werd éénmaal op dat fluitje geblazen voor een „hansom", tweemaal voor een „four-wheeler", die ook bagage kon vervoeren. Later, toen de taxis in de straten kwamen, beteekende driemaal fluiten, dat iemand zich in dit nieuwe voertuig wilde „wagen". Toen al lengs de taxi de overhand kreeg en de oude met paarden bespannen rijtuigen hoe langer, hoe min der werden, ging éénmaal fluiten beteekenen: taxi en zoo is het allengs gebleven, want „hansoms" zijp een zeldzaamheid geworden en „four-wheelers" ziet men nog slechts aan de groote spoorweg-stati ons en zelfs daar niet veel meer. Dat „cab"-fluitje was gewoon iets vreeselijks in de Londensche straten. Het geluid er mede gemaakt was vaak een marteling voor het oor; het ging een mensch soms „door merg en been" maar niette genstaande dikwerf in ingezonden stukken in de bladen tegen het voorwerp geprotesteerd werd; aan gedrongen werd dat de politie het gebruik er van zou verbieden, het bleef, dag en nacht tot gister avond. De oorlog is de oorzaak geworden ,dat het gebruik er van thans van 's avonds na tien uur tot 's mor gens zeven uur verboden is. Sedert zoovele honder den gewonden naar Londen zijn gekomen, die in de tallooze hospitalen, herstellings-huizen, bij particu lieren, onder dak zijn gebracht, is telkens en tel kens-weer geprotesteerd tegen de taxi-fluitjes, wel ker snerpend geluid vaak een marteling was voor de zieken en gewonden neergeworpen op hun lij- dens-sponde. Hoe langer, hoe meer kwam er verzet tegen dat de mannen, die voor het land hun leven hadden gewaagd en nu thuis verpleegd werden, ge marteld meesten worden ter wille van burgers, die de oorlogs gevaren nooit hadden gekend en die te gemakzuchtig om zelf een huur-rijtuig te halen, dat lieten aanroepen door middel van zoo'n schel „cab"-fluitje. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft er een einde aan gemaakt door het in werking doen treden der genoemde politie-bepaling en iedereen, die gisteravond na tien uur een taxi noodig had, moest er een aanroepen of laten halen. Het was verwonderlijk stil in het hart van Lon den, toen de schouwburgen uitgingen en niet uit alle hoeken de akelige fluitjes geblazen werden; schouwburgporties en „pages" haalden nu de taxis voor de bezoekers en velen gingen het zelf doen. Nie mand die den nieuwen maatregel afkeurt en het is slechts te hopen, dat hij ook na afloop van den oorlog geldende zal blijven. Maar in elk geval de doktoren en verpleegsters in de ziekenhuizen hebben zeker gisteravond een zucht van verlichting geslaakt hun gewonden kunnen thans tenminste een nachtrust genieten, die niet door het schelle,,cab"-fluitje zal worden ge- S EEN GESTICHT VOOR NACHTMERRIELIJDERS. Te Boston is een kliniek geopend, die ten doel heeft, de Amerikanen van hun nachtmerries te be- vrijden. Het rustelooze leven, waarin Amerika werkt, heeft zoo grooten invloed op de geestkracht der za- kenmenschen, dat deze dikwijls reeds op 30-jarigen leeftijd voor totaal niets meer geschiRt zijn. Dr. Siegmund Frend nu wil probeeren deze patiënten hun geestelijk evenwicht terug te geven. De voor dat doel door hem geopende kliniek is zeer weelderig ingericht met een uitgebreid park, groote conver satie-, billard- en eetzalen. In de inrichting zijn ver scheidene rAmerikaansche en buitenlandsche artsen werkzaam. De geneeshéer-directeur heeft aan een Amerikaansch journalist eenige inlichtingen gege ven over het doel van dit tot dusver nog unieke sa natorium. „Veel menschen", zegt hij, „kunnen door benauwde droomen tot vertwijfeling gebracht wor den. Ze droomen de vreeselijkste dingen en worden dan 's morgens zoo uitgeput wakker, dat ze tot niets in staat zijn": Het ontstaan van droomen wordt door dezen medicus op de volgende wijze verklaard: „Droomen zijn een uiting van angst, verlangen en begeeren, een uiting dus van een of ander ab-/ stract gevoel, dat de nfensch niet geheel begrijpt, of niet wil begrijpen. Koestert iemand de vrees te ster ven en houdt zijn geest zich voortdurend met die gedachte bezig, dan zal hij daar niet van droomen. Tracht hij echter de gedachte te verdrijven, dan blijft de angst in zekeren zin geestelijk onverteerd in het onderbewustzijn achter en mankt zich ken baar in benauwde droomen. Een ander voorbeeld: Men ziet oon verminkt lijk op den weg liggen en wendt zich vol afschuw af, 's Nachts zal men dat tooneel in al zijn verschrikkingen herhaald zien. Had men zich echter, vermand en geholpen het lijk weg te brengen, dan zouden de hersens tijd gekre gen hebben den indruk op normale wijs te verwer ken en er. was geen droom gevolgd. Dr. Frend, die in Amerika zeer goed aangeschre ven staat, heeft do volgende methode voor de nacht merrie: Do arts plaatst zich aan het bed van den patiënt. Merkt hij dat deze droomt, dan strijkt hij hem zacht over het gezicht en spreekt hem kalmee rend toe. Dit helpt meestal, zonder dat de patiënt ontwaakt Ook gedempte, vrbolijke of sentimenteele muziek moet een droomverdrijvende uitwerking hebben. V. M. Rel Russische leger. In de Norddeutsche Allgemeene Zeitung vertelt Rolf Brandt een verhaal, dat hij van een Russische krijgsgevangene heeft gehoord, over het ontstaan van het nieuwe Russisdie leger. Deze man die de heele wereld heeft, rondgezworven, deelde dit alles mee, zoo schrijft hij, met de kalmte van een onpar- tijdigen waarnemer. Inderdaad zijn deze medeaee- lingen belangwekkend en wij nemen er het volgen de uit over. ....Een dozijn Russische onderofficieren zitten in een dekking aan het Rigafront. In eindelooze hoe veelheid drinken ze .thee". Zij hebben overvloed van suiker en warm water. „Generaal Koeropatkin -heeft hier het bevel ge voerd", zegt er een. „Waarom is hij gekomen .Domkop, 'hij is gekomen om Riga aan de Duit- schers over te geven Door zijn tegenspoed in den veldtocht in Mants- joerije heeft de generaal voor de frontsoldaten af gedaan. Deze gelooven niet aan tegenspoed, over wegen geen strategische^ posities. Nederlaag is voor hen verraad en iedere afmvoerder, die geen succes heeft, is een verrader. Dat was een gevaarlijke ziekte geworden in het Russische leger, toen den vorigen zomer de vestingen vielen en een snelle terugtocht het eenige heil was. Toen was deze ziekte een epi demie geworden, vooral onder het korps beroeps onderofficieren. Warschau was verkochtIwangorod was verkocht. Van Kowno noemde men den Dit werkte .demoraliseerend op het leger. vechten wij om, als toch alles verraden is Toen greep het Russische legerbestuur met ijzeren vuist toe en ontwikkelde een kracht die het Rus sische leger nog eens slagvaardig maakte. Er werd gewerkt, werkelijk en goed gewerkt in dezen n dd. De gehaald M gebracht en 'uit deze versche troepen een nieuw onderofficierskorps gevormd. Hen, die aangestoken waren, stopte men zonder genade in het achterland, en voor aan het front, regende het St.Joriskruisen voor de jonge dapperen. Aan dit kruis is, naar de .klasse, eén pensioen van 120 tot 30 roebel per jaar, aan een medaille een van 38 tot 6 roebel verbonden. Deze sommen werden ook uitbetaald. De straffen daarentegen werden, zoo mogelijk nog verscherpt. De kleinste overtreding der tucht werd meepoo- genloos vervolgd. Een man die, naar de meening van zijn onderofficier, een paar minuten te laat bij het rapport kwam, kreeg reeds als Straf, onder het geweer 'e staan, d. w. z. twee uur lang met het geweer in den ara? zich opstellen voor de loop graaf. Het is een ontzettende straf, die ook de sergeant-majoor kan uitdeelen. Het weinig ingewikkelde gevoel van de moesjik wordt op alle mogelijke manieren gevleid. Gehoor zaam, gehoorzaam altijd maar, dan zult ge het goed hebben. Er kwamen geschenken voor het heele leger van de Tsaritsa en dan speelde de regimepts muziek. Op feestdagen was er bizonder goed eten. Er werden vlugschriften verspreid, die natuurlijk voorgelezen moeten worden, waarin stond dat ae manschappen zich niet bezorgd moesten maken voor verwonding, men had voor allen kunstmatige ledematen, men had pensioen en het invalidenfonds. Tegelijkertijd gingen de Vereeniging der Steden en het provinciaal bestuur er voor zorgen, dat het leger werkelijk goed werd gevoed. Zij trokken zich zij het ook niet met afdoend succes het lot der hospitalen aan. Reeds in den winterveld- tocht had men dus een bijna nieuw leger en ge durende den winter werd het excerceeren en de pogingen om eerzucht te wekken in de jongelieden met alle kracht voortgezet. De iachtcommando's, die voorgetrokken werden bij de voeding en bij de bevordering, waren een van de vele middelen die men gebruikte om den geest van de troepen op te wekken. Toen het voorjaarsoffensief in het Noorden zoo droevig mislukte, schrok men. De gehavende di visies werden 80 kilometer achter bet front terug getrokken en opnieuw aangevuld en afgeëxerceerd. Toen kwam het zomerotfensief met zijn succes. Het was de eerste daad van het nieuwe Russische leger. Dit had een goede uitwerking op den geest. Door den strijd om Kowel is echter een nieuwe twijfel ontstaan. De Russische kritiekzucht is weer aan het groeien VERLIEZEN AAN OFFICIEREN. Uit WEENEN, 28 Aug. Uit het oorlogspersbureau wordt gemeld: Uit een niet-officieele statistiek over de Italiaansche vérliezen aan officieren, welke loopt tot 15 Augustus, blijkt, dat de Italianen in het ge heel verloren: 4322 officieren, o.w. 9 generaals, 93 kolonels, 154 hoofdofficieren, 803 kapiteins, 683 lui tenants en negen vliegers. DE STRIJD TEGEN DUIKBOOTEN EN MIJNEN. Reuter seint uit Londen een uittreksel uit een artikel van den dichter Alfred Noyes over de Brit- sche maatregolen tegen de duikbooten. Hij vertelt daarin hoe uit de visschers der groote visscherij ge leidelijk een corps is gevormd, dat nu reeds meer dan honderdduizend man telt, hoe hun visschers- schuiten en treilers door de regeering zijn overgeno men, die thans reeds over een drieduizendtal van deze vaartuigen beschikt Daarbij komt dan nog een vloot van groote motorbooten, die speciaal voor ver kenningsdoeleinden zijn gebouwd. Noyes verte t var "der, dat binnen vijf en twintig minuten een duikboot die in de Britsche wateren is gesignaleerd door de stalen netten kan worden ingesloten. Als een voor beeld dat nauwelijks een ontsnapping van een vijandelijke duikboot mogelijk is, deelt de schrijver mede, dat hij den koers van een Duitsche duik boot die zeff zich onbemerkt waane, aan de En- gelsche basis dagelijks op een kaart zag aanteeke- aar )e beroepssoldaten werden-bijna allen naar achter De jonge troepen werden naar het front Van groote beteekenis is deze hulpvloot ook voor de veiligheid op zee, het schoonhouden van de zee wegen van mijnen enz., een werk dat vooral ook de neutrale scheepvaart ten goede komt. Dat de neutral len hiervoor waardeering hebben blijkt, zegt de schrij ver, uit de belangrijke giften, die de Amerikaansche en 'andere passagiers op de Atlantische stoomsche pen voor de weduwen en weezen van de bemannin gen der mijnenvegers bijeenbrengen. Zoo werden on langs op een Nederlandsche mailboot in een half uur meer dan duizend dollars ingezameld voor dit doel. De kritiek. In de Mitteilungen aus dem Kriegserndhrungsamt schrijft-von Batocki, de voedingsdictator, o ver i_ j^et Duitsche volk heeft bjj de kritiek: zwarigheden, die al de bewonderens den neerhangenden tak, zitten een oogenblikje op den rand van het nestje en voeren hun ongeduldige WeVries, die al met opengesperde bekjes zitten; ze wisten tóch immers al door het zingen en piepen dat er wat om te smullen in aantocht vaa. Maar niet alleen zorgen de ouders voor het inwendige van hun kinderen, ook het vogelhuisje dat 7 c.M. breed ls wordt keurig onderhouden en terwijl de kleintjes nog nagenieten van hun heerlijk hapje, reddert moe- den rommel op, dien haar kinderen maken. en waar wij menschen schuier en blik nemen, verza- Ztu 71 j alles in haar snaveltje en vliegt weg met liet vuile boeltje, wat niet in het nestje blijven mag. r„Vdpo verder volgt van dit stukje vogelleven! „„„.rterH WEERBERICHT zwarigheden, aie het doormaakt, ucnuuucicuo- waardige zenuwsterkte getoond. Een luchtklep moet er in zoo'n tijd echter zijn om de begrijpelijke be hoefte aan kritiek en uiting van ergernis en ont stemming de ruimte te geven Kwaad kan zelfs de heftigste kritiek slechts, als de mannen die de verantwoordelijkheid dragen zelf de zenuwen of ook het hoofd erbij verliezen. Ik geloof te kunnen vèrzekeren, dat dit althans onder geen omstandig heden zal gebeuren en dat wij onzen weg zullen vervolgen, zeker niet vrij van vergissingen en fouten maar vrij van bureaucratische betwete rij, van angstige overhaastingen van onrechtmatige verschooning van welke zijde ook; en dat wij dien weg zullen gaan in het onbegrensd vertrouwen op ons Duitsche volk, dat al net ongerief van den uithongerin'gsoorlog twee jaar standvastig heeft ge dragen en moedig zal volhouden tot den zege vierenden vrede". ZWITSERSCH KIEKJE. Men schrijft uit Zurich d.d. 22 Augustus aan de N. R. Ct.: Aan den grauwe» stellen rotswand van den Schwar- zen Monch hangt een adelaarsnest van dorre tak ken. De Schwarze Monch is de geweldenaar van het beroemde drietal Jungfrau, Monch en Eiger. En van de drie adelaarsnesten, die Zwitserland heeft, is dat van den Monch het klassieke. Het is een trotsch gezicht als 'savons de koninklijke vogel met uit gestrekte vleugels onbewegelijk minuten-lang tegen den nagloeienden hemel zweeft Dezen zomer bevat het nest twee jongen. Het oudste van de twee, door het geschreeuw der ouden gelokt, vliegt reeds van het nest naar de omliggende steenblokken. Het jonge dier fladdert nog pas angstig om den nestrand heen en weer. De kloeke houtvester van het Monch-ge- bied heeft met levensgevaar een foto genomen van nest en vogels. Het landvolk in de buurt heeft min der plezier aan het koninklijk pluimgediert. Een bergboer, die al heel dicht in de buurt woont, heeft zich bi/ de overheid beklaagd, dat hem al zijn hoenders geroofd zijn. Een moeder heeft haar kindje nog juist voor een aanval van den grooten adelaar kunnen redden. Het volk van Oberland wil de beide roovers neerschieten. Maar de inwoners van Bazel, gedachtig aan hun Sarrassin, hebben gesmeekt de koninklijke vogels te sparen, en beloofd alle schade te zullen vergoeden. Nu zal het niet lang meer duren of ook het jonge adelaarsgeslacht kiest zich ergens aan de onbereikbare bergflanken een eigen vrijheer- lijk© plek. DE PAARDENNOOD IN DUITSCHLAND. Benigen tijd geleden werd het uitvoerverbod van paarden in Denemarken gedeeltlijk opgeheven, toen werd toegestaan, dat er 10.000 paarden aan Duitschland verkocht zouden worden, op voorwaarde, dat Duitsch land de noodige verfstoffen, waaraan Denemarken zeer groot gebrek had. ter beschikking stelde. Ofschoon Duitschland zijn verplichtingen aangaande de levering van verfstoffen nog bij Jange na niet is nagekomen, eischt het toch, alvorens verder te blijven leveren, nog een zeer groot aantal paarden. Wegens gebrek aan verfstoffen, zijn de meeste Deen- sche lakenfabrieken gedwongen om te sluiten, zoodat Duitschlands eisch wel moet worden ingewilligd. De De Deensche fabrikanten hebben zich overigens in ver binding met Engeland gesteld, welk lana de voor ziening van Denemarken met verfstoffen zal ter hand nemen. Dat zal echter nog wel eenigen tijd duren, daar de Engelsche verfstoffenfabrieken nog maar zeer kort werken. ONS GOUDHAANTJESNEST. Mevr. K. Tadema—De Breuk, Bentveld-Aerdenhout gefift in De Levende Natuur een allerbekoorlijste schets tan het intieme leven der vogels. Wij ont- leenen er aan: Nog een paar dagen en. dan is al het lieve en mooie voorbij, waarmede wij ons meer dan een maand lang bezig hielden: de goudhaantjes zijn op het uit vliegen Het nestje ligt zeer gunstig, bijna IK meter van den grond af, aan het eind van een dicht begroei den, afhangenden sparretak, en op eenige meters afstand konden wij de kleine bouwmeestertjes rus- tiggadeslaan in hun ijverig werk. 't Was een op- en aanvliegen met verschillende grondstoffen en het leek ons alsof het vrouwtje te herkennen aan minder hard geel gekleurd kuifje het meest bij het werk bleef en het mannetje maar steeds aan bracht wat noodig was, onderwijl op zijn manier zijn vroolijk piepend deuntje fluitend. Het wijfje werkte hard en we zagen het nestje steeds vorderen Als een heel klein mandje hangt het aan den spar retak, ook zijn enkele dunne takjes van de spar mee aan het nestje geweven, en lijkt het dus of er een hengseltje aan zit, waardoor het zpo doet denken aan een fijn mandje. De wanden van het nestje zijn dik en voelen viltachtig aan. Mos is wel het hoofd bestanddeel en de bekleeding van binnen bestaat uit pluisjes haren, draadjes en veel veertjes, ook is er houtwol doorheen geweyen. Met haar krachtig snaveltje stamt de toekomstige bewoonster haar huisje in elkaar, nergens is er een spleetje of kiertje. Geen jonge moeder kan met meer liefde haar toekomstig kindje verwachten en het wiegje bereiden dan dit vogelvrouwtje 16 Juni was het nestje gereed en 'kon het huis betrokken worden. Den volgenden morgen al vroeg liepen we er heen, doch zagen of hoorden niets van de bewoners, maar twee dagen later lag het eerste roze-brum en grijs gevlekte erwt-eitje er in. Wat waren we gelukkig, steeds kwamen er bij, tot- dat wij tot negen telden en toen ging ons wijfje rustig broeden, niet angstig voor nieuwsgierige men- schen. Soms kwamen we er vlak bij en zagen een groot rond oog, dat ons toch met vertrouwen aan keek. Wij wilden haar niet verjagen, doch steeds maar zien, of niets ons geliefd nestje verstoorde! 27 Juni is het wijfje gaan broeden en 10 Juli werden onze goudhaantjes geboren. Na dertien dagen zagen we in dit huisje 9 heele kleine roze ademhalende propjes. Vogeltjes kon men ze nog niet noemen ei genlijk zijn het leelijke stumperdjes, zoo pas gebo ren, maar met den dag worden ze beter en nu nu ze 3 weken bijna oud zijn, zijn ze wel een kijkje waard Ze hebben nu veertjes, die zoo zacht zijn als ziidé en we kunnen dan ook niet nalaten zoo nu en dan eens even over dat donsje heen te strijken "e'ïoere" de kleintjes door het ouderpaar behoort werkelijk wel tot de aardigste waarnemin gen van het intieme leven der vogels. Wat heb ben zo tiet nu druk na die dagen van schiinbere rist van het broeden, ze vliegen af en aan met alle mogelijke smakelijke hapjes voor hun kroost o a wurmpjes, rupsjes, vliegjes, en terwijl ze hun'sna- eetwaren hebben, springen ze al zingend M af de hooge sparretakken naar den ons beken TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste barometerstand 755.5 te Ilaparanda, laag. sto 743 7 te Vlissingen. Matige tot krachtige Z., later ruimende wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk nog re-' genbuien, met kans op onweer. Zelfde temperatuur NOG DUURDERE SIGAREN? AMSTERDAM. 29 Aug. Naar wij vernemen, heeft de Zuidelijke Bond van Sigarenfabrikanten in een vergadering, de vorige week gehouden, besloten, bfn- nenkort nogmaals de prijzen der sigaren te verhop gen. Deze verhooging zal ten gevolge hebben, <j&( de winkelprijs weer 1 cent hooger wordt dan thaoj. Voor een sigaar, die het vorige jaar nog 3 kostte thans is de prijs daarvui 4 cent lal men dus weldra 5 cent moeten betalen. Wanneer de verhooging zal ingaan is nog niet be- paald. tx De Noordelijke Bond heeft nog geen besluit ge nomen; maar de conferenties, welke op het oogen- blik tusschen de bij dezen Bond» aangesloten fabri- kanten worden gehouden, zullen vrijwel zeker tot resultaat hebben, dat ook door dezen bond tot de zelfde verhooging wordt overgegaan. BROEK OP LANGENDIJK. De kistenfabriek „De Tijdgeest" alhier ls overge- gaan in handen van een Rotterdamsche firma, en wordt ingericht voor een fabriek van verduurzaam- de groenten. DE BURGERVADER VAN DE KLOK. VOLLENHOVE, 29 Aug. Er heerschen hier vreem de toestanden in ons visscherbstadje aan de Zuider zee. Werd de J.L Woensdagavond belegde vergadering van den Raad onzer gemeente door den burgemees ter precies te half acht geopend en gesloten, omdat het vereischte aantal leden op dat tijdstip niet aan wezig was zes van de zeven raadsleden waren nog op de trap, doch nog niet binnen de muren van de vergaderzaal hedenavond was het wederom mis. Tegen kwart over zeven had de burgemeester, jhr. Van Suchtelen van de Haere. opnieuw een raads vergadering belegd, maar al wie kwamen, de zes raadsleden, die verleden week de zitting gesloten vonden, niet. Onder hen bevonden zich ook de beide wethouders, Zooals bijna overal elders, werd een „dik" kwartier gewacht, doch behalve 't eene raadslid, de heer Jongeman, verscheen er niemand verder op het ap pél De heeren hadden er zeker genoeg van. Precies vijf minuten over half acht viel weder des voorzitters hamer; de vergadering werd geopend en andermaal wegens onvoltalligheid gesloten. Aan het talrijk publiek, dat de zitting bijwoonde, werd door den burgemeester ipeegedeeld, dat een nieuwe vergadering van den Raad zal worden be legd op morgen, Dinsdagavond. Wie weet, wat e dan zal gebeuren. De toeatand begint critlek te wor den. Gemr.enfe ZIJPE. Ingeschreven van 26 tot 29 Augustus 1916. Geboren Klaas, z. v. G. Hollenberg en J. M. Met- semakers. Mattheus Martinus, z. v. Al. Janssen en P. C. Kolkman. GetrouwdAdrianus Dignum, 35 j„ watermole naar en Anna Meereboer, 27 j„ beiden te Zijpe. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmorgen. Muizen f 1.60 a 1.65, school meesters f 2 a 2.10, volgelingen f 1 a 1.30, drielin gen f 0.60 a 0.70, blauwe f 2.20 a 2.35, eigenheimers f 1.50 a 1.70, geen xilvernep, zilveruien drielingen f 6 a 6.30, gele nep f 8 a 8.90, id, drielingen f 5 a 5.30, uien f 4.90 a 5.10, wortelen per baal binnenL f 1 a 1.10, id. buitenl. f 3 a 3.05. Woensdagochtend. bloemkool f 14 a 14.50, roode kool binnenl. f 4.90 a 6.30, id. buitenl. f 14 a 20, gele kool binnenl. f 8.60 a 12.10, id. buitenl. f 14 a 17.60, witte kool binnenl. f 8.80 a 11, id. buitenl. f 21 a 35, wortelen f 4.90 a 5.30. Aanvoer 30112 stuks kool. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag. 407 zak aardappelen. Ju- lia's f 1.70 a 1.80, schoolmeesters f 2 a 2.40, blauwe f 2.05 a 2.45, volgelingen f 1.10 a 1.30, drielingen f 0.80 a 1.20, eigenheimers f 1.90 a 2.10, 31 baal uien f 3.90 a 4.20, 49 baal gele nep f 5.40 a 7.50, idem drielingen f 4.10 a 4.30, 1750 K.G. slaaboonen f 6.50 a 9.40, 15 baal wortelen binnenl. f 1.70, buitenland f 3.—. Woensdagochtend. 12000 blomkool le soort f7.30 a 12.60, 2e soort f 3 a 4.90, 62300 roode kool bin nenl. f 3.80 a 6.10, id, buitenl. f 10.20 a 21.50, 15000 gele kool binnenl. 1 8 a 11, id. buitenl. f 12.90 a 16.80, 8800 witte kooi binnenl. f 7.60 a 11, ld. buitenl. t 1730 a 35.40, 1100 bos wortelen f 5.50 a 6.20. ANNA PAUIOWNA. 29 Aug. 1916. Groote aardappelen f 1.90 f 2.25. Kleine aardap. f 1.10 k f 1.50. Slaboonen f 16.25 k f 25 p. 100 K.G. Snijboonen f 2.— A f 3.— per 1000. Wortel f 4.50 A f 4.60 per 100 bos. Volksbadhuis. Het volksbadhuis van Het Witte Kruis aan de Wiel mocht zich dit jaar slechts in een matig be zoek verhoogen. Er werden slechts 25 kaarten afge geven, terwijl het hoogst aantal bezoekers op eett dag 16 bedroeg Dit getal kwam evenwel maar een paar maal voor, en daalde daarop al spoedig beneden tien om daarna tot beneden vijf terug te gaan Men beschouwe dit echter niet als eene verminderde belangstelling, doch stelle het weinige gebruik gc* heel op rekening van het koude ongure seizoen. Afgekeurd. V, PrTirVs ^ifc ?nz? gemeente, milicien te Amersfoort bij de Infanterie, is in „Den Dienst" afgekeurd. Geslaagd ,f?Ser C. Wardenaar uit onze gemeente, thans gemobiliseerd, is geslaagd voor de acte Duitsch. Uil de bouwvakken. De voorwaarden vervat in de'collectieve arbeids overeenkomst voor de timmerlieden, worden in de IwuiP on?geving van Schagen doorgevoerd. siecnts in de gemeente Schagen wordt door de patroons bezwaar gemaakt tegen de bepalingen. de zijde van den Alg. Ned. Timmerlieden ^ordt op a.s. Vrijdagavond eene vergadering gezellen te Scnagen gehouden, om de zaak te bespreken" Men heeft in de kringen v*D oe timmerlieden de verwachting dat ook te Scha* g*n de contractbepalingen zullen worden ingevoerd. SCHAOER VUURWERK. Hot programma van het vuurwerk, dat des avonds van den Ilarddraverijdag zal worden afgestoken van Gemeentewege, luidt als volgt: 1. Aankondiging. 2. Verlichting van het feestterrein. 3. Gouden bol met flankstukken.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2