P KRACH MELROZE en ROYAL W1NDS0R yHAOEN'S GOEDKOOPSTE EN .0$ is op de Dorpen. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1916. 59ste Jaargang. No. 5859. Uitgevers: TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Raad van HOOGWOUD. FEUILLETON. GRIJZE HAREN Vanaf f 1.50. 12.00 en f 2.75. J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, Koopt uitsluitend aan onderstaand adres Let s.v.p. op 't adres. CORNs. WIT. Alpien Nieuws- tlffld versohij bi viorrintid wouk |i, .•i'ilo'riiiig en /.ntordag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor d-n M:>Vi:K'l l'.X 1'IBN' in het eerst nitk.^imid nummer geplaatst. Aiuerteitie- LuflinHil SCHA6CIN, LAAN D 5. |nt, Te|cph. No. 20. Brij* n-r 3 intuinden 1 t) 91) per post I 1.05. Losse nummers et! 1)\ Klt'1 E.v I i I N vnii tot 5 regels 1 0.35, iedere regel meer ■I Bewijsno in egrepen). firoote lett worden nanr plaatsr. berck. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, op Dinsdag 29 Augustus 1916, voorm. 10 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart De., burgemeester en secretaris. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. *De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter me de: 1. dat D. Kos zijne benoeming al9 doodgraver bij de begraafplaats alhier heeft aangenomen; 2. dat de heer G. Wegd&m zijne benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim heeft aan genomen. Als Ingekomen stukken komen ter tafel: 3. De vereischte machtiging van Ged. Staten tot het doen van een betaling uit den poet onvoorziene uitga ven; 4. Adressen van ,het Hoofdbestuur en van de afdeeling hoogwoud van de vereeniging tot bevorde ring van het vakonderwijs in West-Friesland en subsidie voor 1917. Zullen bij de begrooting behan de ld worden. 5. Een schrijven van den heer Commissaris dezer provincie, meldende diens bezoek op Vrijdag den 1 September a.s. tusschen kwart over elf en kwart .voor een. De heeren raadsleden zullen zoo mogelijk aanwezig zijn. De heer Kooij is op dien dag ver hinderd. 6. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie waarbij voorgesteld wordt In verband met het laat stelijk bekend gemaakt bevolkingscijfer, met de uit gestrektheid der gemeente en met den omvang van het gemeentebeheer, met ingang van 1 Januari a.8. om de jaarwedde van den burgemeester, thans be dragende f 950 nader te bepalen op f 1100 en die van den secretaris thans bedragende f 675, nader twee ledig vast te stellen, indien de betrekking van bur gemeester en secretaris niet in een persoon zijn ver- eenigd op f 1000 en op f 750 indien dit wel het ge val is. Gevraagd wordt hierover te dienen van advies voor 15 Beptember aa. en tevens mede te deelen of de jaarwedde van den ontvanger thans bedragende f 450, al dan niet behoort te worden verhoogd. Na eenige besprekingen wordt besloten te„ berichten, dat de tegenwoordige jaarwedden voldoende worden ge acht Daarna stelt voorzitter aan de orde: 6. Eene aan bieding van den heer D. Slooves te Aartswoud om de straat gratis te verlichten met hrongas, mita de gemeente zorgt voor een paal met lantaarn. liet vrien delijk aanbod wordt dankbaar aanvaard, terwijl B. en W. machtiging krijgen voor de uitvoering. 7. Een mondeling verzoek van voorzitter, om In dien door hem een brongasinstallatie wordt aange legd, met het leggen der buizen door gemeentegrond te mogen gaan. De vergadering heeft hiertegen geen bezwaar. 8. Gemeenterekening dienst 1915. Namens de com missie belast met het onderzoek, brengt de heer Van Diepen rapport uit, mededeelende dat alles in volkomen orde is bevonden. Deze rekening wordt met algemeene stemmen, behalve de wethouders, voorloopig vastgesteld in ontvang op f 27283.44X en in uitgaaf op f 26914.08 X, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 369.36. 9. Armenrekening, dienst 1915. Wederom brengt de heer Van Diepen rapport uit, mededeelende ook deze rekening in volkomen orde te hebben bevon den. De rekening wordt daarna met algemeene stem men .behalve die der wethouders, goedgekeurd in door H. VON ZOBELTITZ. 11. Lora stond aan het venster van haar kamer met het hoofd tegen de ruiten. Haar hart was tot berstens toe vol. Zij wist wel dat haar oom haar nu spoedig iets zou vragen en begreep ook wel wat hij haar zou raden en zij maakte zich daar bezorgd óver. Het kostte haar veel twee menschen die zij liefhad en hoogachtte, verdriet te moeten doen. En telkens weder vroeg zij zich af: „Hebt ge soms in het hart van dezen man hoop verwekt, die nooit verwezenlijkt zal kunnen worden? Wat hebt ge misdreven en hoe kunt ge dat weer goedmaken? Het was een folterende pijn. Zij had wel naar buiten willen loopen in den kouden winteravond, door de verlaten straten ver weg willen vluchten Eensklaps riep haar oom: „Lora kom eens hier.... ik moet eens iets met je bespreken". En toen zij met loome schreden naar hem toe ging, zóó langzaam alsof zij een zwaren> last te torschen had, zei hij op gevoelvollen toon: „Kind, neem een stoel, en ga hier bij mij zit tendicht bij mijdan kunnen wij eens kalm praten. Zij waagde het nauwelijks h em aan te zien dezen goeden ouden man, die meestal zoo opgewekt van aard was, die kon spotten met alle aardsche zorgen, maar nu zoo ernstig tot haar opzag, zoo vragend, vorschend. Met gebogen hoofd zette zij zich bij hem neder, zich aan het blad van de tafel vasthoudend, alsof zij steun behoefde. Hij legde de rechterhand op haar arm als In een stille, zwijgende bede: „Lora", vroeg hij daarop, „ge loof je dat ik veel...., zielsveel van je hóud?" en even later, „dat ik jou geluk en niets dan jou geluk verlang?" „Ja, oom, dat geloof en weet ik", antwoordde zij uit de volheid van haar hart en toch kostte het haar moeite dit te zeggen. Opi. hem scheen hot moeite te kosten voort te gaan hoe licht hij meestal de wereldsche zaken ook opnam. Hij zocht naar woorden, naar een inleiding. worden door t- gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijde- gebracht"k kunne natuurlijke kleur terug Alleen echf verkrijgbaar bij LAAGZ1JDE B 50, SCHAGEN. ontvang op f 4746.92 en in uitgaaf op f 4812.80 X, slui tende alzoo met een nadeelig saldo van f 65.97X. L>e van Diepen richt een woord van dank aan pen Ontvanger der gemeente en aan deen Secretaris- iri U r voor bun nauwkeurig beheer 11b Aanbieding Gemeente begrooting, dienst 1917. .„rif <"*>r en W. opgemaakte begrooting, dienst wordt anng'.-L oden in ontvang en uitgaat op f 34439.07. De begrooting zal gedurende 14 dagen ter inzage worden nedergelegd ^n verkrijgbaar worden gesteld om daarna behandela te worden. 11. Aanbieding Armenbegrooting, dienst 1917. De door B. en W. opgemaakte begrooting dienst 1917. bedragende in ontvang en uitgaaf f 4&32.50. Teneinde de tegenwoordige bedoelingen te kunnen volhouden zal een gemeentelijke subsidie van f,600 noodig zijn. Deze begrooting zal tegelijkertijd met de gemeentebegrooting behandeld worden. 12. Een voorstal van B. en W. tot het aangaan vn eene geldleeniang groot f 600, af te lossen in 4 jaar tegen eene rente van hoogstens 5 pet. ter be strijding van de kosten voor het plaatsen van beer putten bij de scholen alhier, Aardswoud en aan de Langereis. Na toelichting van voorz. wordt het besluit vastgesteld. Het zal ter goedkeuring worden gezonden Ged. Staten dezer provincie. 13. Een voorstel van B. en W, tot het vaststellen van eene suppletoire begrooting, dienst 1916, bedra gende in ontvang en uitgaaf f 1100. Ook dit besluit zal ter goedkeuring worden gezon den aan God. Staten. 14. Een adres van het bestuur van de vereeniging „de proefschoohuin Wést-Friesland" te Hoorn om sub sidie of deelname in {de obligatieieening. De hoer Hartog gevoelt er veel voor om de zaak te steunen. De heer Vijn ziet in deelname obligsitie- lecning bezwaren maar is Haar en tegen voor eene kleine subsidie te veriaenen. Hierop zal bjj de be handeling der begrooting nader worden terug gekomen. 15. Eiectricitait. Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen in besloten vergadering eene bespreking heeft plaats gehad met den hoer van Thiel, ingenieur der K.E.M, te Hoorn, Thans wordt overgegaan tot openbare behandeling dezer zaak. Waar indertijd bij oprichting van het gemeentelijk- electriciteithedryf op dm voorgrond is gesteld dat do verbruikers de risico moeten dragen wordt dit denk beeld algemem vastgehouden. Trouwens de duurte der materialen en do meerdere aflossing dan aanvankelijk in de bmrooting lag zullen de kosten wel iets duurder maken. In plaats daarvan zóu de vergadering het go- wenscht achten om het aantal gratis te verstrekken lichtpunten te beperken tot twee, aanvankelijk was de boedoeling drie lichtpunten aan ieder aangesloten» te geven. Aangezien de koperprijsbelangrijk is gestegen n.I. van 90 cents op f 2.40 per K.G., is het niet gewenseht bjj een dergelijke prijs van f 2.40 per K.G. het be „Lora", zei hij ten slotte, „je hebt je ouders nau welijks gekend. Ik heb getracht, voor zooveel ik ver mocht hun plaats bij je te vervullen, maar mijn krachten lieten mij menigmaal in den steek. Jij bent echter voor mij altijd n lief, openhartig kind geweest en daarom moet je fcu ook vertrouwen in mij stellen en mij even oprecht antwoorden, alsof ik je vader was. Is je hart nog vrij?" Lora had het gevoel alsof een onzichtbare hand haar keel dichtsnoerde. De oude meubels in de ka mer dansten voor haar oogen en de reflexen van het zonlicht op de gepolijste rood-bruine mahonie houten tafel staken haar plotseling zóó in de oogen. dat zij de oogleden sloot, alsof zij lichamelijke pijn gevoelde. Zij had een andere vraag verwacht. Wat zou zij hem nu antwoorden? Wat zou ze zeggen, want dit was natuurlijk slechts een inleiding. De grijsaard naast haar wachtte een poosje zon der iets te zeggen. Toen begon hij zeer -zacht te spre ken en het geluid van zijn stem deed haar hoogst prettig aan. v „Lieve Lora", zei hij, „ik w;' je geenszins dwin gen. God beware mij daarvoor, maar ik zou je graag alles duidelijk willen maken. Je bent in veel opzich ten anders dan de meeste meisjes van jou leeftijd, misschien vindt dit wef zijn oorzaak in je voortdu rend alleen zijn met mij, ouden man, in je mee leven in mijn bëhoeften in mijn zorgen, maar in de hoofdzaak is het toch natuurlijke aanleg. Je bent eigenlijk altijd een zeer bijzonder kind geweest eh je hebtdn veel opzichten, je zelve ook gevormd, maar in den laatsten tijd vind ik je sterk veranderd. Ik heb gemerkt of meen althans gemerkt te hebben dat je lang niet zoo kalm meer bont als vroeger, dat je somtijds iets angstigs, iets weifelends over je hebt Zeg mij nu eens eerlijk Lora, of ik geen gelijk heb Zij knikte zwijgend. „Ik ben een stokoude man, maar ik geloof dat ik nochtans met de jeugd mee kan gevoelen ging graaf Wellfried voort, „en ik hoop ook dat ik dat nu voor jou kan doen Lora, want ik maak mij be zorgd over jou vandaag meer dan ooit te voren. Daarom moet ik je wel vragen Zij sloeg nu eindelijk de oogen op en hem met een wanhopige blik aanziende zei ze met tranen in de oogen: „Ik kan u geen antwoord geven. „Mijn arm kind...." Wederom zat zij zwijgend naast hem over alles na te denken. „Ik kan geen antwoord geven". Was dat de waar heid de volle waarheid?. Of gevix 1de zij liefde echte liefde in haar jong hart? drijf op te richten. De vergadering heeft evenwel geen /waar evenals zulks in gemeenten geschiedt met de K.E.M. een contract aan te gaan betreffende delevering "van electriciteit onder uitdrujckelijke voorwaarde, dat de maximumkoperprijg hoogstens f 1.25 per K.G. be draagt. Met algemeene stemmen wordt In bovenaenoemde geest besloten en de uitvoering opgedragen aan B. en W. Rondvraag^ De heer Kóorn wijst op de verveloosheid van het hek bij de school te Aardswoud. B. en W. zullen hunne aandacht hieraan wijden. De heer Koorn zegt, dat de heining bij de school aan de Langereis uit elkaar groeit en net zijn inziens gewenseht is die heining jnet den herfst te laten, afzagen tol 4 voet. JB. en W. zullen een onderzoek instellen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der vergadering. ANNA PAULOWNA. Woensdag 30 Augustus hield de afdeeling Anna Paulowna, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een vergadering in Veerburg. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. Waiboer, deelde deze mede,dat van de Heidemaatschappij een schrijven was ingekomen met aanbieding, om alhier oen cursus te houden voor boekhouding. Na eenig debat besluit men, er voorloopig niet op in te gaan. Ook waren nog ingekomen een verslag van de vak school voor kaasmakers en een brochure over voe deren met bietenblad eh bietenkoppen. Beide laatste worden voor kennisgeving aangenomen. Toen kreeg de heer K. A. Kaan het woord om mede namens den heer J. C. Geerllgs, verslag te doen van huni.e gehouden audiëntie met den minister. Het resultaat hiervan was in hoofdzaak, dat Z.Exc. zijne medewerking beloofde inzake het meer dan gewoon lijk verkrijgen van chili voor de boeren van over stroomd land. Van deze gelegenheid maakte de heer J. C. Geer- ligs gebruik, om Z.Exc. te wijden op den onhoud- baren toestand van de vee-boeren in den West polder, die in den aankomenden winter hun bedrijf niet zouden kunnen uitoefenen, als zij zich geen vol doenden voorraad hooi zouden kunnen verschaffen tegen normale prijzen. De heer Geerligs vroeg den minister; het daarheen te willen leiden, dat deze veehouders tegen matigen prijs van hooi zouden wor den voorzien. Z.Exc. gevoelde veel voor hulp in dezen en deed toezegging bedoelde veeboeren ter wille te zullen zijn. De secretaris deelde mede een schrijven van Z.Exc, te hebben ontvangen, welke brief door hem werd voorgelezen. Naar aanleiding der audiëntie deelde Z.Exc. mede, dat betreffende het verzoek, om meer chili te mogen ontvangen, reeds door de bedoelde commissie in deze rekening werd gehouden met aanvragen uit ondergeloopen streken. De boeren daar zouden een groote hoeveelheid verkrijgen, als zij een extra aanvrage deden, waarbij dan het be wijs moest overgelegd worden, dat werkelijk hun Liefde.... De vroolijke jonge student dook nu plotseling weer voor haar oogen op, met de witte corpspet op het donkere haar en den groenwitte corpsband om den arm, dolle, overmoedige, Willy? Een kind nog was ze toen geweest, een bakvischje mét een klein, dwaas hart vol onuitputtelijk ver langen. 'Dat was nu voorbij en vergeten, zonder pijn of srnart. Zij had hem nu andermaal ontmoet Hij had haar niet eens herkend, toen zij elkander in den tuin bij Baldin tegen kwamen. Dat had haar gegriefd. En daarnaja daarna, was de overmoedige bab- belzuchtige juffrouw van de kleine Hertha eens, na afloop van de les, bij haar in de leerkaóaer geko men om haar te vertellen dat die jonge heer op de knieën voor „mevrouw" lag. Dwaze praatjes maar toch had dit haar pijn gedaan. Was dit nu liefde? Een pa.ar malen had zij hem later nog ontmoet in het huis van zijn vader en hadden ze met elkander gesproken. Hij was echter nooit eens ernstig ge weest en hl had zij zich somtijds ook verbeeld dat zijn oogen flikkerden dan was het,toch zeker maar verbeelding geweest. Maar dat kon immers ook welj het geval geweest zijn en alleen haar schoonheid gegolden hebben,'want al was zij ook geenszins ijdel, wist zij toch immers zeer goed dat zij mooi was en dat zij daarom menigmaal bewonderd werd. Maar tusschen bewondering en liefde was toch een groot verschil en hij had haar nooit laten blijken dat hij eenig warmer gevoel koesterde. Hij kon trouwens zeker ookal niet meer over zijn hart beschikken. Hardi had immers gisteren nog gezegd, dat het portret van mevr. Baldin op zijn schrijftaJel stond. En met deze vrouw om een man te strijden dat nooitdat nooit En dan weer: als ik hem liefhad zou ik dan niet om hem willen strijdenik heb hem immers niet lief. Het is niets dan oppervlakkige belangstelling. Het is niets dan een onbewust voortspinnen van den jeugdigen droom het is iets je zelf onwaardig.i.. iets kinderachtigsiets onzinnigs Je bent altijd trotsch geweest Je armoe heb je fier gedragen en nu ben je mooi op weg om het beste wat ja hebt weg te werpen zonder dat het begeerd wordt De oude heer voelde wel, hoe het jeugdige gemoed naast hem worstelde, maar zijn gedachteh en ver moedens volgden een geheel verkeerd spoor. Hij dacht aan Eugène Pr&li en lachte daarbij eenigszins spottend. Hij achtte Lora niet in staat om iemand innig lief te hebben, alleen een op medelijden gebaseerde ge negenheid meende hij mogelijk. Maar die zou wel land overstroomd was geweest, desnoods daaraan toe gevoegd een advies van den landbouwleeraar. Het best was, dat de extra aanvrage gezamenlijk werd gedaan en behandeld door het bestuur der afdeeling, dan toch zou de kunstmestcommissle alles beter kunnen nagaan, en het voorkomen kunnen worden, dat, wat voorheen was geschied, door boeren handel werd gedreven met den van de commissie verkre gen kunstmest Ten aanzien van het hooi werden stappen gedaan Wenachelijk was het dat de Watersnoodcommissie eene tegemoetkoming deed. Na de voorlezing van dezen brief werd besloten, dat de secretaris aan alle landbouwers in het over gestroomde gebied, dus ook aan niet-leden der af deeling waarom zijn zij nog niet-leden? een dubbele briefkaart zou zenden, waarop de ontvan ger dan zou mededeelen, hoeveel chili hij besteld had en hoeveel hij nog daarboven wenschte te ont vangen; tevens daaraan toevoegende de grootte van zijn bedrijf. Het 3e punt der agenda: Verslag der vergadering te Amsterdam betreffende de regeeringsmaatregelen, werd niet uitgebracht wijl het reeds in de bladen den lezers daarvan had bereikt De beschrijvingsbrief van de algemeene vergade ring van de Holl. Mij. van L., gaf geen aanleiding tot debat Tot afgevaardigde werd benoemd de heer J. C. Geerligs, tot plaatsvervanger de heer C. D. Rezelman. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. ONVOORZICHTIGE MILITAIREN. Men schrijft uit Vlissingen aan de Avp.: Zaterdagmiddag stonden op het station een paar soldaten van de stationswacht met geladen gewe ren bij elkaar, toen plotseling een schot klonk. Een der geweren was door onbekende oorzaak afgegaan Gelukkig was het geweer naar boven gericht en ging de kogel door het zinken dak het luchtruim in. Welke ernstige gevolgen dit schot echter had kunnen hebben, zal ieder duidelijk zijn, als hij weet, dat er vet^l menschen op het perron waren en niet minder in de aangrenzende vestibule, waarvan de dehren open stonden. Thans is alles goed afgeloo- pen, maar waar het, naar wij vernemen, reeds de tweede maal was, dat hier zoo iets gebeurt, meen den wij er toch de aandacht op te moeten vesti gen, in de hoop, dat de militairen wat voorzich tiger met hun vuurwapen zullen worden. OUDE NIEDORP. Aan het Rijk zijn door de veehouders alhier ge leverd 1211 vachten schapen wol, wegende 6421 K G Hiervan was 3600 K.G. Ie soort, 2141 K.G. 2e soóri em 630 K.G. 3e soort. Totaal zal worden uitbetaaldi 1 12170.85. HOOGWOUD. De wolvordering in deze gemeente heeft dit jaar opgeleverd 2585 vachten. Het getal KG is geweest 6Ö& a f 1.95, 5677 a f 1.85, 1204 a f 1.75 en: 424 a f 1.65, zoodat de opbrengst heeft bedragen f 26830.35. weer voorbijgaan niet zonder smart natuurlijk maar in ieder geval zonder litteekens na te laten. Zulke wonden heelen vlug, men behoeft er maar wat balsem op te strijken en dan was het ergste voorbij. Ten slotte behooren zulke smarten nu een maal bij leder menschenleven. Als er dan jaren voorbij zijn gegaan, denkt men daaraan terug met een stil verlangen deze niet geheel uit te wisschen lit de herinnering. Lora was rijp voor haar leeftijd zeer zeker, maar een jong meisje blijft nochtans een jong meisje '•ii omdat Lora zoo rijp en zoo verstandig was, zou zij dit gevoel zeker ook wel spoedig overwinn-m.... Van daar dat het hem geenszins verbaasde dat zij eensklaps zijn hand drukte en op impulsieven toon zei: „Oom Bruno.... ik.,... kan u nu een antwoord gevenHet was slechts een droom.een droom beeld. U kunt gerust zijnik ben vrij...." Hij drukte haar de hand, zeggende: ..Lora. niemand dwingt je het heeft ook nog tijd, maar", voegde hij er aan toe, „als je werkelijk inziet dat het slechts „jeu de coeur" was, werp het dan van je af. Niet met de bedoeling om het te verachten. Waarom dat? Ook teleurstellingen dra gen bij tot opsiering van het leven, alleen moet je weten of je hart geheel vrij is%' „Geheel!" zei ze nu met heldere stem, alsof zij een last van zich afwierp, maar de oude heer merkte niet. op hoe zich haar voorhoofd daarbij rimpelde. Hij dacht even na. Alles wat hij gezegd had was immers slechts een soort voorbereiding geweest. Zou hij nu verder gaan? Hij gevoelde plotseling die]) medelijden met het jonge kind. Vergde men wellicht niet wat veel van haar? En toch was het niet beter haar nu alles ronduit te zeggen? Juist nu? En zij dacht wederom: Kon ik maar vluchten, want nu zal hij mij nog meer vragen. Sta op! Loop de deur uit, ver weg onder het ge woel van de menschen of naar een eenzame land streek. die onder de sneeuw bedolven ligt. Maar wat won ze daarmee? Een uitstel slechts, een kort uitstel.. En ten slotte móest zij toch tot klaarheid komen, ook hij mocht niet langer in twijfel verkee- ren.. Eensklaps greep de oude man weder haar arm en zei hij, thans op zenuwachtigen, ge jaagden toon: „Lieve Lora, je bent een verstandig meisje en men kan met jou ook zeer ernstig spreken. Je weet ik ben niet zwaartillend van aard, maar ai en toe be vangt mij toch angst. Wbrdt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1