De Oorlog. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Raad van Wieringen. ot ip8^'35^. uitgaven f 42638.52, batig saldo IJ begroptine V0ör 1917 zal ter inzage liggen - ANNA PAULOWNA. Door den wiervisscher Govers van Zandwijk werd Woensdagmorgen aan den Balgdijk nabij' de Kromme Tocht een reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoo^ gevonden. De bovehkleeding. voor zoover oie nog aanwezig "was. bestond uit oen biauwte broek en overhemd. -ANNA PAULOWNA. Woensdag 30 Augustus hield de tuinbouwvereeni- ging alhier eene vergadering in de „Vlas- en Ko renbeurs". Door afwezigheid van den voorzitter, nam de heer H. Pennekamp diens functie waar. Na een kort Openingswoord, kreeg de heer H. Pateer het woord tot lezing der notulen. Deze werden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was hét contract dat refcht geeft, om ook voor het buitenland te veilen. Daarvoor was het nu echter te laat in den tijd geworden. Tengevolge eener opmerking deelde de heer Pen nekamp mede, dat hij naar 's-Gravenhage was ge weest naar de Groente-Centrale, om over bet con tract te spreken. De voorzitter daarvan achtte den aanvoer op de veiling wel wat te gering. Mogelijk dat daardoor het contract zoo laat was ingekomen. Besloten werd echter, het alsnog te teekenen en te verzenden. Mogelijk kon het met het oog op den aanvoer van kool nog dienst doen. Toen volgde bespreking emballage. De voorzitter stelde het volgende voor: De marktmeester zou sta tiegeld nemen van de koopers en dit direct ter hand stellen aan de verkoopers welke dan bij het terug komen van het leege goed dat geld weder aan de koopers terug zouden geven. De heer A. Schilderman meende, dat het zoo niet gaan zou. Een verkooper zou b.v. eenige weken van de veiling weg kunnen blijven en het geld van den kooper daardoor veel te lang onder zijn bereik hou den ten nadeele van den kooper. De vraag rees: Wanneer fou de laatste dan zijn statiegeld terug krijgen 7 De heer S. Speets was dit geheel eens met vo- rigen spreker en lichtte zijne meening door een voor beeld toe. Sommigen meenden dat de betaalmeester moest zorgen voor de emtlkllage, doch na uiteenzet ting door dezen bleek, dat zulks ondoenlijk zou zijn. De heer H. Pateer voelde veel voor het voorstel- Pennekamp. De verkooper zou bij afwezigheid op de veiling een ander met de terugbetaling kunnen be- lasten. De heer Th. A. Smits merkte op, dat er een tijd moest bepaald worden, waarbinnen leege zakken en manden terug moesten worden gegeven. In het midden werd gebracht; dat alle zakken en manden moesten gemerkt worden; voor gemerkte emballage zou alleen statiegeld geëischt worden. Van verschillen-doe zijden werd hiertegen geprotes- teeeerd. De heer W. Komen wenschte van alle zakken en mandeii statiegeld te heffen. De heer Pennekamp wees erop, dat er verschil moest zijn in hetbedrag van statiegeld, daar niet alle zakken evenveel waarde hadden, lodar kooper moest van te voeren do waarde der zakken opgeven. Ten slotte werd het volgende voorstel van het btstuur met algemeens stemmen aangenomen, n.m. „Het vastge stelde beding voor emballage ito innen door den markt- komon manden en 5 pts. voor elke party zakken ten bate dor vereeniging zou betalen. Op voorstelvan het bestuur werd de contributie verhoogd van 60 ets. op f 1.50. dat voornamelijk, omdat aan den tuinbouw- raad in plaats van f 20 tegenwoordig f 60 moet betaald worden. Hierna stelde het bestuur voor, aan den secretaris eene vergoeding van f 20 uit te keeren. Dit werd' algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag bracht da heer Koppel in 't midi den. dat hiet wenschelijk was, dat er een tijd werd bepaald, waarbinnen de emballage moest worden terug bezorgd Hij stalde hiervoor 14 dagen. Na eenig debat werd dit goedgekeurd. De heer SchUdcrman wees op de ongeregeldheden, die plauts hadden bij het lossen van goederen .in de wnggons. Hieraan diende een einde worden gemaakt. De heer H. Pateer raadde ati^i, te veilen voor tde „Vlas en Korenbeurs" en op kostejn der koopers een ladingrneaster aan te stellen. Natuurlijk moest dan èerst die toestemming van den Burgemeester verkregen zijn, om daar te mogen veilen. Dit idee vond algemeen ingang. Besloten werd,' als ten minste de toestemming was verkregen, de eerste vei ling aldaar te houden op Dinsdag 5 September. De heer Schildierman wenschte, dat in het vervolg het geld van eene veiling natuurlijk, terstond na de 2e veiling ontvangen zou kunnen worden. Dit voor kwam wachten, tot de veiling afgeloopen was. Hier aan zou worden voldaan. De heer F. Blaauboer stelde voor, voor den aan vang der veiling de verkoopers te laten loten; dan wist ieder, wanneer het zijn beurt was en dat zou ook gedrang voorkomen. De regelmaat zou er door •bevorderd worden. In stemming gebracht, werd dit Voorstel verworpen De heer W. Komen wenschte het bestuur het recht te geven, indien het later mocht blijken, dat loten beter was, dat in te voeren. Algemeen vond men goed, in dezen het bestuur dat recht te geven. Daar verder niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter na dankzegging aan de leden voor hun ne opkomst, de vergadering. VERRASSINGEN IN EEN GEMEENTeRAAD. In de zitting van den gemeenteraad van Eelde,- bij Groningen, vroeg de heer J. SchaafsmaHoe komt tiet. dat tusscheai de aanbieding en de vaststelling der rekening, dienst 1915, het nadeelig saldo van f 3al8.0l is veranderd in een voordeelig saldo van f 3236.997 De voorzitterDit komt, doordat ik nog een Rijks voorschot onder mijn berusting had van ruim f 6000 hetwelk vergeten was te boeken. Hel eenig punt van de agenda washert benoemen van een onderwijzer te Eelde. De voorzitter: De voordracht bestaat uit één solli citant. namelijk de heer H. Boerema, te Kiel-Windeweer. De heer SchaafsmaIk heb geen kennis met den sollicitant kunnen maken, daar deze zich niet gepresen teerd heeft. De voorzitter: De heer Boerema weet niet, dat hij op de voordracht staat. De heer Boerema werd daarop benoemd met drie stemmen, terwijl één stem in blanco is uitgebracht. („N. v. d. D.") DE ENGELSCHE PERS OVER NEDeRLAND Uit een hoofdartikel van de Glasgow' Times, ge titeld „Neutral Attitude" „De geografische ligging van Nederland heeft zijn positie, in verband met zijn grooten en arroganten buur /op zijn oostgrens, van het begin af aan bijzonder teer eri gevaarlijk gemaakt." Na melding te hebben gemaakt van de waarde die de Nederlanosche kust voor Duitschland zou hebben en de verzekering dat dit land de .Nederlandsche ha vens zou gebruikt hebben voor oèn inval in Britannië, njits maar eerst de inval in Frankrijk geslaagdware en het de Fransch-Belgische kust tot Boulogne had kunnen bezetten, besluit het blad als volgt Dergelijke overwegingen moeten nadenkende -Nederlanders wel altijd voor den geest hebben gestaan; doch zij ■ziih het hoofd hiet kwijt geraakt zelfs niet in de donkerste dagen, en de houding der Neder landsche regeering. zoo waardig, zoo beslist en diplo matiek, zoo correct, heeft de diepe achting verworven van de geallieerden I" ROOKEN DOOR KINDEREN. Op verzoek van de Gezondheidscommissie te Vel- Hem, is op een 9-ta Ischolen in die gemeente een onderzoek ingesteld naar het rooken door kinderen liet aantal rookers bleek buitengewoon groot. Van 649 leerlingen rookten er 340, of 52 procent, waarvan 86 ivan de 290 leerlingen der laagste drie klassen. En 'dat terwijl het in de gemeente Vcdsea verboden is tabalt nan kinderen te verkoopen. - DEN HELDER. In het begin ^n dit Jaar heeft de gemeenteraad in beginsel besloten tot aanneming van een voorstel van den heer S. Krijnen om door het graven van «en kanaal een verbinding tot stand te brengen tus- schen het Heldersche kanaal en de fortgrachten en om zoodoende door afspuiting verbetering te brengen in genoemd kanaal, dat thans meermalen een ondrage- liiken stank verspreidt. Aan den heer Krijnen werd opgedragen het maken van de benoodigde bestekken en- kostenberekeningen voor de eventueele uitvoering van dat spuitinisplan. De daarop gegronde voorstellen ffan B" en ,Wi strekkende om thans definitie! tot uitvoering te besluiten, zijn gisteren bij den raad in behandeling gekomen en ten slotte met 11 tegen 9 stem men de heer Krijnen onthield zich van stemming aangenomen. Volgens de begrooting zal het geheele werk een uitgaaf vorderen van T 151.587.93, waarvan f 1000 door derden zal worden terugbetaald; de waarde van de aan te koopen, doch niet voor den kanaalaanleg henoodigde dus overblijvende, gronden "wordt geschat op f -61 905 De zuivere kosten van den aanleg van het verbindingskanaal haar de fortgrachtm daaronder begrepen die van een 13 M. broeden straatweg van de Kerkgracht tot den Huisduinerweg, worden dor- halve óp f 88.682.93 geraamd. In verband met een ingekomen brief van Gedep. Staten zal worden geadviseerd aan dat college, de jaarwedde van den burgemeester met ingang van 1 Jan 1917 te brengen van f 3500 op f 3600, die van den' secretaris van f 300 -op f 3300. cn die van den gemeente-ontvanger van f 2200 op -f 2600. - HOOGWOUD. De alphabetische voordracht voor penningmeester van de Banne Hoogwoud en Aartswoud (vacature J. Glas Pz.) bestaat uit de heeren L. Glas. J. Hartog Jbz. en A Rooker, allen alhier. - NIEUWE NIEDORP. (Woensdag 30 Aug. Tl. 's nam. 2 uur is de arbei derswoning genaamd „De Gloeiende sneeuwbal" staande aan de Wateringskant. bewoond door K. de Vries, geheel afgebrand. Aanhoudende zware regens hiel pen den brand blusschen. De oorzaak is vermoedelijk ontstaan door een theelichtje. Alles is verzekerd, doch te laag. - KOLHORN. Door het breken van een staaldraad op het werk aan den Groertpolderdijk bekwam de Kolhornsche werk man C M een ernstge hoofdwonde! HOOGE ÓOFTPRIJZEN. Een ingezetene van Wijüenes, N.-H., kreeg voor de vruchten van een pereboom f 100! DE VERZWARING DER ZEEDIJKEN. In verband miert de groote kosten. Verbonden aan de definitieve verzwaring van den Westfrieschen Zeedijk (alleen tusschen Enkhuizen en Medemblik moesten ineer dan honderd woningen worden gesloopt) heeft heeft het polderbestuur van West fries land besloten, dat voorloopig, in afwachting van de plannen van dén Provincialen Waterstaat, aan dit ontwerp geen uitvoe ring zal worden gegeven. Daar het echter onverantwoordelijk zou wezen, voor den komenden winter geen voorzorgen tegen even tueel en watersnood te nemen, zal nog dit jaar op de meest gevaarlijke plaats, op don Noord-O oslol ij ken punt van Drechterland, over een lengte van meer dan zeven kilometers oen kistdam als noodwaterkeering boven op den djjk worden aangebracht. Het voornaamste nieuws is ditmaal dat de op perste legeraanvoerder in Duitschland is geworden de beroemde Hindenburg en generaal Falkenhayn van zijn functie is ontgeven. Dat is een bericht van groote beteekenis omdat het wijst op een andere richting die nu bepaald wel zal worden gevolgd. Fal kenhayn was een persoonlijkevriend van den kei zer, terwijl het algemeen in Duitschland bekend is, dat de hoekige Hindenburg met de Bismarck-allures niet een persoon is die de keizer zeer genegen is. Maar nood breekt wetten en waar de toekomst ook in Duitschland een man eischt met groote capaci teiten, is Hindenburg aan het hoofd van het leger bestuur geplaatst. Het oordeel over deze verande ring is verschillend. In Duitschland is het een alge meen gejuich eri ook in het buitenland zien velen dezen man met vertrouwen komen. Anderen spreken van een wanhoopsdaad. Men acht de kwestie nu zoo. dat Duitschland er nu alleen op bedacht moet zijn eigen -land tegen invallers te verdedigen en niet meer van veroveren kan droomen en daarom is een ijzeren man als Hindenburg noodig. In hoeverre of dit juist gezien is, is thans nog moeilijk te zeg gen. De toekomst zal ons moeten leei*en wat of Hin denburg zal presteeren. Allerlei fantasieën uitspre ken, dient tot niets. Falkenhayn heeft zijn val be paald wel te danken aan het mislukken der Duit- schers bij Verdun. We kennen immers het beweren, dat de Duitsche kroonprins de uitgezochte persoon was, die Verdun triomfeerend moest binnentrekken als de held van dezen aanval. Geruchten spraken korten tijd geleden reeds van een ernstig verschil van meening tusschen Falkenhayn en Hindenburg en de keizer heeft dan nu zijn geliefden generaal zijn congé moeten geven. De keizer zal begrepen heb ben dat het moest en dan is het zeer verstandig dat hij het heeft gedaan. Van het oorlogsterrein nog steeds geen belangrijk nieuws: Alleen trekken de Oostenrijkers nog verder voor de Roemenen terug. Het is het legerbericht uit Wqenen dat ons het bericht brengt van de bezet ting van Brasso door de Roemenen, een belangrijk kruispunt, met ongeveer een 40000 inwoners. De Weensche berichten spreken van een door de Oosten rijkers gewilde ontruiming door de terrengesteldheid en een verwachte omsingeling. Op den Balkan ontwikkelen de partijen een ver meerderde actie aan de Stroema en de Bulgaren berichten dat zij hun vijanden achter de Stroema en het Tahinosmeer hebben teruggeworpen. Anders daar geen. nieuws. Ook van het Oostelijk front niet veel bijzonders. Alleen lezen we in het Russikche bericht van eenig avancement in de Karpathen. In de Karpathen, ten westen van Nadworna, maak' ten onze troepen zich meester van het dorp Rafailo- wa, aan de Bystritza, alsmede van den Pantyr-berg, waardoor zij over e énafstand van 20 a 30 werst de Hongaarsche grens hebben bereikt In de Galicische Woud-Karpathen hebben de Duit- schers de Russen de hoogte van Koekoel ontrukt. Op het Westelijk front geen nieuws. Het Duitsche legerbericht spreekt van mislukte aanvallen der Franschen en Engelschen bij de Somme en Verdun, Het Engelsche bericht spreekt van het slechte weer en kleine gevechten. Laat ons eindigen met het bericht dat Turkije aan Roemenië den oorlog zal verklaren, met Duitsch land en Bulgarije zegt het bericht DE KONING VAN GRIEKENLAND GEVLUCHT? LONDEN. Door den bekenden oorlogscorrespondent Ward Prioe wordt dato 28 Aug. uit Saloniki geseind dat volgens ingekomen berichten Koning Constantyn vari Griekenland naar Larissa is gevlucht, waar hij door een Duitsch escorte van 300 ulanen werd op gewacht. TOESTAND VAN DEN GRIEKSCHEN KONING. Naar Reuter uit Athene meldt lijdt de Grieksche Koning opnieuw aan de gevolgen van de laatste ope ratie. Daar zich bij de wond een onsteking voordeed, werd een. kleine operatie noodzakelijk geoordeeld, welke Maandag plaats had- ZEEP IN DUITSCHLAND. Naar da Duitsche bladen melden la er geen gevaar dat de zeep in Duitschland zal opraken. Het is de oorlogscommissie voor plantaardige en dierlijke olie en vet gelukt in zoo grooten omvang vervan- gings- en aanlengsmiddelen voor zeep te vinden, dat voor het fabriceeren der zeep voortaan nog 7K pet. van de grondstof noodig is, die ifftbri. de gebruikte. De hoeveelheid van de voorzeepfabr cage noodige olie en vet is op het uiterste mini mum beperkt, dat men verantwoorden kon. TegeUJ kerlijd heeft men alle vetbronnen die men vinden kon, in het bizonder door het kweeken van z<mne- bloemen, maankop en oliezaden, door het verram len van vruchtepitten en het gebruiken van het olie gehalte van mais, roggen en gerstekiemen, net De- werken van walnoten en de overblijfselen uit ae wijnpers, het inzamelen van vuil vet van runderen en schapen, met name in de vetsmelterijen in net bezette gebied, waar het vet van de korpsslachte- rijen afgeleverd wordt, en eindelijk door het bewer ken van beenderen tot de uiterste mogelijkheid in gebruik genomen. Daar bovendien nog groote hoe veelheden zeep in voorraad ziin, meent men dat het, dank. zij de beperking van hèt zeepverbruik, moge lijk zal zijn een werkelijken zeepnood te verhinderen ROEMENIë'S GRAANLEVERANTIES. Met betrekking tot de oorlogsverklaring van Roe menië merkt de Lokalanz. op, dat Duitschland daar door niet in verlegenheid zal geraken, wat betreft de verzorging met levensmiddelen. Het oorlogs-levens- middelendepartement had reeds zijn maatregelen eetroffen .De door Duitschland gekochte voorraden van den ouden oogst zijn reeds uitgevoerd, terwijl voor den nieuwen oogst de onderhandelingen nog tot. geen resultaat hadden gevoerd, omdat de Roe- meensche regeering deze zaak met opzet steeds weer op de lange baan schoof. Dientengevolge was er bij de vaststelling van de plannen voor 1017 reeds geen rekening meer mee gehouden. Dit kon des te be ter geschieden, daar de eigen oogst van Duitschland dien van verleden jaar waarschijnlijk met 5 millioen ton zal worden overtroffen. Daarbij komt nog het overschot uit het bezette gebied, dat op 1.400.000 ton wordt geraamd. Spoedig is een verhooging van de vastgestelde rantsoenen te verwachten. Hiertoe is men dan uit eigen middelen alleen in staat geweest. HET LEGER VAN ROEMENIë. Het Roemeensche leger heeft eerst kort geleden, naar de Koln. Ztg. meldt, een reorganisatie onder gaan. Deze hervorming bestond in de eerste plaats daarin, dat de. tot nu toe 21 jaren durenden dienst plicht tot 25 jaar werd verlengd; waarbij de re- serve- en de militiedienst elk met twee jaren wer den verhoogd. De dienstplichtige Roemeen dieht nu van zijn voltooide 21ste tot het einde van zijn 46e levensjaar, en daarvan 7 jaren in actieven dienst, 12 jaren in reserve en 6 jaren bij de landweer. Het actieve leger bestaat in vredestijd uit vijf korpsen met 10 infanterle-brigades en tien artille rie-brigades. In tijd van oorlog worden daarenboven vijf korpsen met 10 actieve divisies op de been ge bracht, aan elk waarvan een reserve-divisie wordt toegevoegd. Bovendien worden een of twee cavale"- riedivisies naast de divisie-cavalerie op de been ge bracht. Het veldleger moet in tijd van oorlog zonder reservetroepen, bezettingstroepen en landstorm 250000 geweren, 18000 ruiters, 800 stukken geschut van jon gen en ouderen datum en ongeveer 300 machinege weren rijk zijn, Men zal dus moeten aannemen, meent het blad, dat het militaire krachtvermogen van Roemenië op ongeveer een half millioen te schatten is. 0.98. SCHAGEN, 31 Aug. 8 Paarden geen handel. 10 Veulens f 200 a 290. 15 Stieren f 160 a 300, 40 Geldekoeien, mag. f 200 a 325, stug. 114 Idem. vette f 210 a 520. 30 Kalfkoeieaa f 250 a 460, stug. 69 Pinken f 120 a 230. 19 Nuchtere kalveren f 12 a 28. 141 Schapen, mag. f 24 a 35. 90 Idem vette f 30 a 39. 134 lammeren f 16 a 21. 25 Varkenns. p. K.Gl f 0.84 a 94 Biggen f 6 a 17. 20 Konijnen f 0.50 a 1.25. 339 Kippen f 0 25 a 1.25. 452 K.G. Boter f 1.50 a 1.70, 25 K.G. Kaas f 0.60 a 1.80. 18424 Kipeieren f 7.50 a 8.50. \V ARMENHUIZEN. Donderdag. Blauwe f 2.10 a 2.35, school- mieesters f 2.10 a 2.20. muizen f 1.60, gewone nero t 8 a 880. ide.th drielingen f 3.90 a 4, uien f 4.40 a 4.60. zilvernep f 12.50 a 13.50. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Woensdagmiddag. Schoolmeesters f 2 a 2.10, volgelingen f 1.30 a 1.50, Drielingen f 1 a 1.30, blauwe t 2.25 a 2.35, gele fliep f 7.50 a 8 80, idem Drielingen 1 4.20 a 4.60. grove uien f 4.70 a 4.80, Donderdagochtend. Bloebrikool f 13 a 13.50, roode kool. binnenl. f 5.10 a 6.10, buitenl. f 13.90 a 19.10, gele kool, binnenl. f 11.10 a 13.40, buitenl. t 13 a 14.60. witte kool binnenl f 9 a 11, buitenl. t 20 a 38.40, wortelen f 5.30 a 580. Aanvoeeeer 19726 stuks kool. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Wt^ensdagmiddag. 84 zak aardappelen. Julias t 1.65 a 1.70. schoolmeesters f 1.80 a 2:40, graafjes t 2.40, blauwe f 2.45 drielingen f p.40 a tt.10 25 baal gele nep f 7.60 a 8.60, idem Drielingen f 4.10 a 4.50 41 baai wortelen, binnenl. f 1.70, buitenl. f 3 63Ó K.G. slaboonen f 7.50 a 8.60. Donderdagmorgen. 8700 Bloemkool le soort 112.50 a 16, 2e ^oort f3.50 a 4.10, 35000 róode kool binnenl. f 4 a 6.50, taiiteni. f 9 a 18.20, 6300 gele kool. binnenl. f 11 a 13, buitenl. I 12.10 15 9600 witte kool. binnenl. f 8.20 a lli5D, Ibuitenl. f 22.70 a 40 WINKEL. Groentenmarkt. Appelen f 2 a 6.70, peren f 2 a 8.40. pruimen f 0.20 a 0.37Vs, kool f 15' a 16.75, kom kommers f 3.75. eieren f 8, wortelen f 4 a 5' snij boon en f 3.20 a 3.30. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Augustus, medegedeeld door het Kon. Ned Met In stituut De Bilt. Verwachting tot den avond van 1 September. Matige, later tijdelijk afnemende wind uit Weste lijke richtingen. Gedeeltelük bewolkt Weinig of geen regen. Iets warmer ovar dag GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis, zoon van Johannes Tinga en van Renske de Vries. Johanna Catharina, dochter van Nicolaas Josepb Ploeger en vaii Trijntje van der Peet Ondertrouwd: Gerrit Kolkman, 39 jaar en Vronlka Catharina Castricum, 37 jaar. SCHAPENLEVERING. Naar men ons meedeelde, zal alhier morgen, Vrij dag, een 300-tal schapen worden afgeleverd, bestemd voor uitvoer. NUT. Woensdagavond vergaderde onze Nutsafdeeling onder leiding van den heer Ds. De Graaft Na ope ning lezing en goedkeuring der notulen, werd de rekening van Volksvoordrachten over 1914 goedge keurd, batig saldo f 37.50K. De heer W. Roggeveen Cz. deed verslag over de Bewaarschool. Deze telt thans 68 leerlingen. De rekening van de afdeeling sloot met een batig saldo van f 26.27en deze werd goedgekeurd. Alle instellingen van het Nut zullen wederom in stand werden gehouden. Er werd be- •'itóöraM.oHT 'pr6k,r 10 doen oplrw1»- Sprekende over vette koeien, werd de opmerking gemaakt, dat er op de markten weinig eerste kwa- iteit vee aanwezig la; beslist minder dan andere jaren, werd er zelfs begevoegd. Anderen waren dat hII n *5pr^er eenf- A1> °°™aak werd genoemd dat bij vele boeren, de vette schapen met het best* gras weg gaan. Voor weinigs beste koeien wordt £og 62 a 63 cent gemaakt de mindere kwaliteiten loopen van 55 tot 60 cent V leezige!gelde ook al voor de slacht, noteeren 50 a 55cent. V n noteerden voor den heer 0. Schenner te Hoogwoud f 490. Meik ei kalfkoeien waren trekkend, met uitzondering van late herfstkalvers, waar nogal vraag naar was. Nuch tere kalveren willig. In de weide: wolvee. lammeren, oude schapen en fokschapen, was weinig*handel. V oor den tusschen- handel is het een kwade tijd; meermalen wordt met verlies verkocht. Vette schapen ga&n iets vo°ruit. De erven Schenk alhier marktte f 43.50 De aanvoer van varkens, met aftrek der 21 regee. ringsvarkens, die geleverd werden, was zeer gering. Besteed werd nog 49 cent. In de oor-week kwa men mede 21 regeeringsvarken» aan, zoodat die aan voer voor deze week 42 stuks bedroeg, tggen waren St Eieren waren zeer vlug en golden tot f 8.50. d9 pluimveemarkt was iets beter voor 8 da^ Goede slachtkippen liepen tot f 1.75. ^""Jaantjee 60 cent. Jonge haantjes beneden de 3 maanden, wa- r engoedkoop 20 a 25 cent. Deze zijn nog te llctit voor den uitvoer. onninv„ KANTONGERECHT SCHAGEN. Uitspraken van 24 Augustus 1916. J. d. V., zonder bekende woon- of verblijfp;nat», 3 d. hechtenis. J. J. B.„ Leiden, art 461 Sr, vrijspreek J. J. R., Amsterdam, J. M. B., en M. M., Leiden art. 461 St., elk f 3 a 3 d. M. V., Zijpe, M. en R., f j of 14 d. tuchtschool. A. S., Oudkarspel, M. en R f 2 of 2 d. W. G. N. v. d. S., en J. v. B., Heemstede, art. 461 Sr., elk f 3 of 3 d. C. P. K„ Zijpe M. en R. - 435 3o Sr., f 2 pl. f 15 of 2 pl. 10 d. F. V., Zljpe, art 427 5o Sr., f 3 of 3 d. W. K., Wieringerwaard, art. 453 Sr., 3 d. hechtenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting gedurende 6 maand. P. v. D., Zijpe, Arb.- wet 2 m. f 3 of 2 m. 3 dagen. Zondag 3 September 1S1A NED. HERV. GEMEENTE te: Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Barsingerhorn, geen dienst. St Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. Petten voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Collecte. Anna Paulowna, voorm. 10.30 uur, niet om 10 uur, Ds. Reinders, Afscheid. Julianadorp, nam. 2.30 uur, Da Van Griethuijien. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Van Griethuijien. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. Heerhugowaard. voorm. 10 uur, Da Broekema. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Callantaoog, geen dienst Harenkarspel, geen dienst Nieuwe Niedorp, geen dienst. DOOPSGEZINDE BEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds». Van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10.30 uur.'Ds. Huizinga. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, R. Sw&rt, beroe pen predikant te Hindeloopen. Stroe, geen dienst.' EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Raadsvergadering, Dinsdag 29 Augustus. Voorzit ter de heer A. Peereboom, burgemeester, Secretaris de heer W. Bruul. Afwezig de heer V. Heiblok. Na opening door den voorzitter lezing en goed keuring der notulen. Ingekomen stukken: Goedgekeurd terug ontvangen van Ged. Staten suppletoire begrooting, dienst 1915, torenuurwerk. Van alle led ender commissie tot wering van school verzuim is kennisgeving ingekomen, dat zij hunne herbenoeming aannemen. Dankbetuiging van den bode Post voor de ver leende gratificatie. Wordt aangeboden de maandstaat der Zeegras exploitatie over de maand Juli, aanwijzende een ver koop van 200 balen. Wordt ingezien. Wordt behandeld een 'schrijven van Ged. Staten, eerst Maandagmorgen ingekomen en alzoo niet op de convocaties vermeld, waarop geantwoord moet worden voor 15 September a.s. De Raad vindt goed dit schrijven direct in behandeling te nemen. Dit schrijven betreft de regeling van de jaarwedden van burgemeester, secretaris cn ontvanger. De jaar wedde van den burgemeester, thans f 900 en vrije woning, geschat op f 300, wordt voorgesteld te ver- hoogen tot f 1300, onder aftrek van f 300 voor vrije woning. Salaris secretaris, thans f 1100, te bren gen op f 1200, zoo de betrekking van secretaris en- burgemeester niet bij een persoon berust. In te gaan met 1 Jamiari 1917. Verder wordt in dit schrijven gevraagd of het ook wenschelijk wordt geacht het salaris van den ontvanger in evenredigheid tot dat van den burgemeester en secretaris moet worden verhoogd. Voorzitter zegt, dat de salarisverhooging van burgemeester en secretaris gemotiveerd is 'en stelt voor daarop in te gaan. Het salaris van den ontvanger onveranderd te laten. De ontvanger krijgt f 100 boven zijn salaris voor werkzaamheden aan de Zeegrasexploitatie verbonden, welke hij volgens zijn aanstelling gratis behoort waar te nemen. De heer Hermari's: Wordt in het schrijven niet ge schreven over de verhooging van het salaris van den gemeenteontvanger? Voorzitter: Ja, er wordt gezegd in billijke verhou ding tot dat van burgemeester en secretaris. De Raad zou echter voor kunnen stellen de f 100 van de Zeegrasexploitatie te nemen voor rekening van de' gemeente, dan blijft het salaris f 600, het wordt ech ter door de gemeente betaald. Met algemeene stemmen wordt besloten dit alzoo voor te stellen en het salaris van den gemeenteont vanger onveranderd te laten. B. en W. stellen voor met het oog op den du ren gasprijs de straatverlichting te beperken efl van de 24 lantaarns te Hippolytushoef er 5 te bran den en wel op de meest Doodige plaatsen. Dit wordt goedgeyonden en vrij te laten om op Zondagen e® andere drukke avonden meer lantaarns te branden. Wordt besloten na voorlezing der gevoerde cor respondentie met den leverancier van het torenuur werk, koperen wijzerplaten te beestellen, welke f 240 meer zullen kosten dan gegalvaniseerde platen, doch beter zullen voldoen. rflk«n£,«,1Siaan1 vo<>rloopige vaststelling der rekening dienst 1915. De commissie belast met bet nazien, adviseert tot goedkeuring, waartoe met alge- besloten. De ontvangsten geeft aftn elk der leden daarvan een afschrift ter kennismaking en zal deze in de volgen de vergadering behandeld worden. Deze sluit In ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 28034.43. menia stelt voorzitter aan de orde vaststelling ver ordening Hoofdelijken Omslag en de invordering daarvan. B. en W. zouden komen met een ontwerp voor een nieuwe heffing en hebben daarbij reke ning gehouden met. het idéé van den Raad om een matige progressie te nemen. B. en W. zouden beginnen willen met een heffing van 22 pet en ein-, digen met 3.6 pet. B. en W. stellen voor de eerste 8 klassen van 2.2 pet., 7 klassen van 2.3 pet., 6 klas- 8en nï1 Pcl-1 b klassen van 2.5 pet., 4 klassen V?,n 1» tot f 1500 Inkomen; vervolgen» ®'ke f 100 met 5 cent te vorhoogen tot f 35000, en do heffing daar boven zoo te laten. Het levensonderhoud zouden B. en W. willen bepalen op f 400, verder onder aftrek van f 50 voor elk kind beneden de 1* jaar tot een maximum van 5 kinderen, hooger® kinderaftrek staat de Rijksinkomstenbelasting

Schager Courant | 1916 | | pagina 2