Schager Courant. Zaferdaq 2 September 1916. 59ste Jaargang No. 5860. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Raad Noordscharwoude. Gemengd Nieuws. Vergadering, gehouden op Donderdag 31 Augustus 1916, nam. 1 uur. Voorzitter burgemeester Brink man. Afwezig de heer Heman. Na opening door voorzitter volgt lezing en goed keuring der notulen. Ingekomen: staat van telegrammen over Juli; be handeld in die maand 912 stuks. Dankbetuiging van mej. A. Keizer voor de aan haar verleende grati ficatie. Mededeeling van den heer Duinker, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aanneemt Van Ged. Stat enis een missive ingekomen, waarin het ge- wenscht werd geacht ten opzichte verordening jaar wedde onderwijzers om bij gemis van onderwijzers woning f 25 per maand vergoeding woninghuur te bepalen, waar volgens de pensioenvèrordening de woninghuur op f 300 's jaars bepaald is geworden. Goedgevonden wordt f 25 per maand te bepalen. Ook wordt er door Ged. Staten op gewezen, dat van rijkswege toelage wordt gegeven voor acten land- of tuinbouw, indien van gemeentewege hiervoor ver goeding toegekend is geworden. Goedgevonden wordt van gemeentewege voor zoodanige acte f 25 toe te kennen. Bij de bespreking Mie thans volgt blijkt, dat men verplichting van een dergelijke acte te belem merend acht en wordt besloten het niet in het onder wijsprogramma op te nemen. i Verder wordt besloten, wanneer een onderwijzer tijdelijk het hoofd moet vervangen bij ziekte of an derzins, daarvoor een belooning te bepalen van f 200 per jaar. Voorts wordt bepaald dat bij ziekte tot en met de éérste 6 maanden der ziekte het volle salaris wordt genoten en de volgende 6 maanden de helft daar van, terwijl bij blijvende ongeschiktheid pensionnee- ring zou volgen. Voorts zullen Ged. Staten er genoegen mede he men, indien aan onderwijzers, onder de wapenen zijnde, 75 pet. van hun salaris blijft toegekend, in dien zij gehuwd zijn, of ongehuwd, doch kostwinner zijnde en 25 pet. voor de overige onderwijzers. Wordt algemeen goedgevonden. Van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevor dering van het Vakonderwijs ip West-Friesland, is eene aanvrage om f 10 subsidie voor 1917 ingekomen. Beslotln wordt om de afdeeling Langedijk dezer ver eeniging wederom een verwarmd en verlicht school lokaal af te staan. Het hoofdbestuur der Gezinsverpleging verzoekt, jaarlijks een post te brengen op de begrooting tot steun dezer vereeniging/ Nagegaan wordt wat in verschillende kringen in eenige dorpen wordt gege ven. Besloten wordt om f 25 te geven. Volgt een rekest van den heer G. Bos, grutter, om een rijbrug te mogen maken ter rechtstreeksche rij verbinding van zijn terrein met den dorpsweg, wat in het belang van zijn zaak zeer gewenscht is. Voor deze brug een draaibrug aan te brengen over de Burggracht, zal een stevig bruggehoofd moeten worden aangebracht. JJat is noodzakelijk en adres sant stemt toe, dat dit onder gemeente-opzichters toezicht moet gebeuren, waarmede hij ook accoord zal gaan. De heer Ootjers wijst er op, dat hij ook aan den Polder een adres indiende en dat dit wel is toege staan tot wederopzeggings toe., doch op eenigszins krappe voorwaarden, wat het bedienen vap die brug betreft, o.al als een vaartuig in het verschiet aan komt, dit eerst laten passeeren en het verkeer te water alzoo ter wille te zijn. De heer Barten zegt, de Polder behartigt het ver keer te water, maar voor de gemeente gaat het er alleen omdat Bos met die brug over een stukje ge meentegrond moet. Algemeen goedgevonden toe te staan, onder be ding echter, dat natuurlijknergens bezwaar in wordt gebracht, wat het publiek verkeer betreft. Is aan de orde een rekest van den heer Joman, hulptelefoon- en telegraafkantoorhouder, om voor 1916 en dus nog dit jaar zijn salaris nader vast te stellen en daaraan op de eerstvolgende raads vergadering dus heden gevolg te geven. Het getal aansluitingen is reeds weder vermeerderd. De heer Barten herinnert er aan, dat dit dit voor jaar is behandeld en door spr. en meerderen is ge noemd om zijn salaris te verhoogen en tevens ruimte te laten voor een toeslag. Bijv.: Joman's salaris te verhoogen en daarmede te brengen op f 800 en hem f 200 toeslag toe te kennen. De heer Keeman zou aan Joman feitelijk hetzelfde geld willen toekennen, doch in anderen vorm en wel als vast salaris van f 1000 's jaars. De heer Ootjers zou ook liever het salaris op f 1000 bepalen. i De heer Keeman licht toe een zoodanig salaris wel noodzakelijk te vinden. En we zullen heusch geen achteruitgang van het aantal te behandelen tele grammen hebben te wachten. De heer Barten: Het bedrag dat Joman zal genie ten ,komt op hetzelfde neer. En zooals ik bedoelde is toch voorzichtiger wat de toekomst betreft. We leven in abnormale tijden en.al hoop ik gaarne dat we uit deze tijden zullen komen in een bestendig normalen tijd, 't is toch mogelijk, dat het terug liep met de drukte aan het kantoor. Dan zou het beter zijn; f 800 salaris en f 200 toeslag, dan f 1000 vast, waarin dan niet zoo goed meer wijziging is te bren gen. 't Is allerminst mijn bedoeling om op Joman's salaris te beknibbelen. Maar zoo kunnen we er altijd op terug komen in latere tijden. Mijn voorstel kan toch nooit geen kwaad. De worst-omzet van den heer Verburg, bijv. om iets te noemen, dat was ver leden jaar heel druk, maar als het vrede wordt, is het niet zeker, dat het zoo druk blijft, die mogelijk heid zal de heer Verburg zelf ook wel bedenken. De heer Ootjers verwacht toch, dat het fabrieks wezen wel bestendigd zal blijven. De heer Barten: Het is enkel maar kwestie vatf opvatting, niet van de centen. Het voorstel Keeman wordt na eenige discussie, f 1000 salaris, met op 1 na algemeene stemmen aan genomen, met den heer Barten tegen. Ingaande 1916. Ged. Staten berichten aangaande nadere herzie ning salaris burgemeester, secretaris en ontvanger in verband met de bevolking, het salaris van burge meester, die tevens secretaris is, als burgemeester van f 850 op f .900 te hebben gebracht en van secre taris, thans f 600 op f 625, als het in een persoon vereenigd is en op f 825, indien deze functiën ge scheiden werden. Voor 15 September vragen Ged. Staten voorts advies aangaande salaris gemeente ontvanger. Thans f 425, of dit al dan niet verhoogd moet worden. Algemeen kan men zich met de door Ged. Staten voorgestelde salarisregeling vereenigen. Wat den gemeenteontvanger betreft, vindt de heer Ootjers f 425 goed als 't voldoende is voor wat er voor gepresteerd wordt. Het behoeft geen man^e te worden om de salarissen te verhoogen. De heer Keeman: Als het zoo was, dat de gemeen te-ontvanger te kort verdiende, dan zou ik de eer ste man zijn om voor' te stellen om het salaris te veranderen. Algemeen wordt f 425 goedgevonden. De heer Vlug herinnert nu aan de pensioenrege ling gemeente-ambtenaren. Na eenige bespreking wordt besloten dat de ge meente in weduwenpensioen-bijdrage zal bijdragen' 1t4 pet. van de 3 pet en in eigen pensioenbijdrage 2 7» pet. van de 5 pet. bijdrage. De gascommlssie heeft een besluit ingediend om f 2500 kasgeld te leenen tegen hoogstens 5 pet., af te lossen 31 December 1916. Zulks tot inkoop van steenkolen, die mogelijk nog duurder en nog moei 1 ijker te verkrijgen worden. Goedgevonden. v olgt nog een besluit gascommissie over een klei ne uitbreiding het bijbouwen van een oven en aanschaffing motorspuit. In die onkosten zal onze gemeente f 2500 hebben bij te dragen. Eveneens te leenen tegen hoogstens 5 piqt, af te lossen echter in 25 jaren, jaarlijks f 100. Ds heer Vlug vraagt of de 4 Langedijker gemeen ten hot niet van de verschillende Boerenleenbanken kunnen leenen. De gasfabriek staat te Langedijk en als hier geen gebrek is aan geld, kunnen we het hier wel krijgen. Waarom dan 't in den vreemde probeeren? De heer Keeman merkt op, dat de Boerenleen banken geen vasten standaard hebben voor rente en niet voor 25 jaren dienzelfden standaard houden. De heer Zut is dit eens. Dan zou beter het zooeven genoemde kasgeld bij de Boerenleenbank betrokken kunnen worden. Algemeen goedgevonden, zoo goedkoop mogelijk te leenen. Begrooting 1917 voor de gemeente-gasfabriek wordt aangeboden. Sluit op een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van f 98580 met f 958 voor buitengewone uitgaven, of onvoorzien, Op deze cijfers voorloopig goedgekeurd. Rekening Burgerlijk Armbestuur. Ontv. f 899.27, uitg. f 1913.99, nadeelig saldo f 1014.72. Goedgekeurd. Begrboting 1917 Burgerl. Armbestuur wordt inge diend, met het geraamd tekort ad f 1014.72. De heer Vlug vindt, als weer ongeveer f 1000 te kort begroot wordt, komt dat tekort niet weg en heb ben het telkenjare. Is het wel aan te bevelen om een begrooting met een goede f 1000 geraamd te kort in te dienen? De heer Keeman, Het kon niet anders. De heer Vlug: Dan moeBt meer subsidie zijn aan gevraagd bij de gemeente, 't Is overigens een kwestie van 't Armbestuur die dat zelf maar moet oplossen. De heer Ootjers meent, aan den Raad wordt ver antwoording gedaan, maar het Armbestuur is de uitvoerdèr en zou kunnen zeggen we hebben er niet genoeg aan. De heer Keoman: Ik wil namens het Armbestuur wel meer subsidie aan de gemeente vragen. De heer Barten vindt echter dat het tekort toch niet in één jaar zal zijn weg te werken. Als de Raad hoogere subsidie zal geven moet het Armbestuur mét een nieuwe begrooting komen. De heer Keeman: Het Armbestuur dacht dat do Raad wel overtuigd was dat hoogere subsidie noodig is. De Raad staat er zoo nauw mee in verband en kent den toestand wel. En dat vragen wordt men ten slotte ook beu van en daarom werd gedacht, dat de Raad zelf wel begreep dat er te weinig subsidie is. De heer Vlug: 1915 komt het Armbestuur f 1000 te kort. Voor 1917 raamt het te kort f 1000 op de be- grooting. En de uitkomst van 1916?Die weten we nog niet De heer Zut: 't Beste zou wezen om uiteen te zet ten: zooveel ontv., zooveel uitg. en daarna te zien wat er tekort is en dat bedrag als subsidie bij de gemeente aanvragen. De heer Ootjers: Als het zoo ging, zou het Armbe stuur op het laatst nog een potje krijgen! De heer Keeman vindt, als we eens f 1500 subsi die mochten aanvragen. Wordt nog aangehouden deze zaak en zal het Arm bestuur een nieuwe begrooting indienen. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting op een eindcijfer in ontv. en uitg. van f 27346.46. Zal vol gende vergadering worden behandeld, met het oog op de Armenbegrooting. Aan de orde is nu benoeming zetter Rijksinkomsten belasting, ter voorziening in de vacature Slotemaker Bij 't lot benoemd de heer Zut Rondvraag. De heer Vlug zegt, de vroedvrouw is er geweest.om een/gratificatie over 1916. Wordt dit in het openbaar behandeld. Goedgevonden in het openbaar te behandelen. Mej. v. d. Wal, de vroed vrouw, heeft f 400 salaris. Er zijn zeer weinig geboor ten geweest en het gevolg is dat zij niet kon rond komen en om een subsidie vraagt; f 50 over 1916 zou haar voldoende zijn. Algemeen goedgevonden. Voorts bespreekt de heer Vlug den woningnood hier, waarin voorzien moet worden. Zal op de vol gende vergadering worden behandeld. Hierna sluiting. GEBREK AAN VLAS. Men meldt: De N.V. de Goudsche Machinale Garenspinnerij te Gouda zal wegens gebrek aan grondstoffen, hennep enz., geheel stop komen te liggen. De grondstoffen uit het buitenland komen door uit voerverbod van productielanden al sedert Januari IJ. niet door. Den laatstem tijd werd dan ook reeds veel minder gewerkt. Proeven genomen met Nederiandsch vlas tegen marktprijs gekocht slaagden niet. De hooge prijzen, die berekend moesten worden voor bind- en paktouw. vervaardigd van vlas, worden door de verbruikers slechts in het alleruiterste geval betaald. Onderhandelingen in begin Juli met de Regeering aangeknoopt om te komen tot een reoeeringsiegnling voor den verkoop waarbij Nederiandsch vlas, (fit in dubbele hoeveelheid is verbouwd, tegen redelijke prijzen beschikbaar zou worden gesteld, mochten niet tot een resultaat leideit. Indien niet spoedig een regeeringsregeling tot stand komt zullen in Gouda ongeveer 250 werklieden zon der werk komen. EEN KWARTIERMEE8TERSKA8 GFSTOLeN. Een brutale diefstal heeft te Halfweg plaats gehad. Uit een der bureaux van het Groepsstafkwartier ge vestigd in een der zalen van het café Coppee, is de kas van den kwartiermeester inhoudende ongeveer f 1250, ontvreemd, en niet alleen de kas, maar ook het kistje waarin dat geld bewaard en het tafeltje waarop dat kistje stond vastgeschroefd. Aan den hoofdingang staat sleeds een militaire post, terwijl in een der bureaux altijd militaire telegrafisten aanwezig zijn. Vermoedelijk heeft men aan de achter zijde het gebouw weten binnen te komen en is het vermiste per schuitje weggevoerd. De groote kas van den luitenant-kwartiermeester bevond zich ook in een der kantoortjes. Door den burgemeester werden heden tal van militairen ten raadhuize gehoord, doch heden middag te 12 uur was nog geen spoor der daders ontdekt. DESERTEURS. DINXPERLOO, 30 Aug. Gisteravond is alhier een Dtuitsch deserteur, een onderofficier in burgerkleeding over de grens gekomen, in gezelschap van zijne vrouw. Hij was reeds in den oorlog drie keer gewond geweest en moes tspoedig weer naar het front vertrekken. Hij klaagde zeer over het eten, dat den soldaten yer- kstrekt werd. Van 'hier is hij naar Enschede vertrokken. HAART; gem. Aal ten. Alhier zijn weer twee Oos- tenrijksclie en één Duitsche deserteur aangekomen, RUBBERSMOKKEL. M Me nmeldt uit Oldenzaal d.d. 30 Augustus Hedenmiddag werden n^i aankomst van trein 222 bi hier (4,36n *n.) op last der douane de twee voorste rijtuigen, een le en 2e kl. en een 3e kl., uit den trein gazet, ten einde deze voertuigen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Bij dit onderzoek werden in twee coupé's le kl. van het le en 2e kl. rijtuig in de bakken waar de zitkussens op rustan. 15 zware bossen koperdraad/ omwonden met dik rubber gevonden. Ebt koperdraad moet bestemd geweest zijn om over de grens te smok kelen, dóch de poging daartoe werd door het uitzetten veertien dagen geleden uit zee moeten terugkeeren van he* voertuig verijdeld. om een zieken opvarende te landen. Eerste klasse reizigers bevonden zich bij aankomst nieti (n het uitgezette rijtuig, zoodat de dader in een fluder rijtuig moet hebben plaats genomen om ge makkelijker te kunnen zien wat aan de grens met smokkelwaar zou kunnen gebeuren zonder dat ver denking op hem viel. Een duur zaakje voor belang hebbende, die inmiddels onbekend bleef! COLLEGE VAN ADVIES. Wij vernemen dat minister Posthuma besloten heeft een Collega van Advies, bestaande uit drie personen, in te stellen, dat hem zal adviseersn in alle zaken be treffende de uitvoering dar Distributiewet. Een econo- driütnanschap dus. Du minister heeft de volgende hoe ren uitgenoodïgd om in dit College zitting te nemen Mr. M. M. Schijn van der Loeff te Gouda, lid van de Tweede Kamer voor Dordrecht; O. Reftsma, te 's-Gravenhage, secretaris van den Nederlandschen -Zuivelbond, A. G. Kroller, te Rotterdam, lid der firma Muller en Co. Tel. LANDBOUW-WINST. HOORN. 30 Aug. Aan het jaarverslag over 1915 van de Vereeniging tot Exploitatie eener proefzuivel- boerdierij" alhier ontkenen wij het volgende: De Europeesche oorlog brengt groote voordeelen met zich voor menig middel van bestaan en niet' het minst voor den landbouw. Wel wordt de ontwikkeling daarvan belemmerd door beperking van den aanvoer van veevoeder en hulp- meststoffen en worden ten behoeve van de algemeche volkvoeding vrij groote bijzondere belastingen den be oefenaars van den landbouw opgelegd, maar trots dat alles wordt in dien landbouw geld verdiend. De exploitatie-rekening der boerderij over 1915 is geheel in overeenstemming xhiermede. Sedert 't bestaan der vereeniging is 't nooit voorgekomen, dat er winst gemaakt werd en die oprichters der vereeniging heb ben zich deze mogelijkheid niet kunnen indenken, want bij den opzet werd wel geregeld de voorziening in de tekorten, maar gezwegen over de bestemming van het winstsaldo. Als winst op kaas is geboekt f l0.771.45yi, tegen Sverleden jaar f 8219.45. Verkocht is 2377 kop melk- aroomboter en 336 kop weiroomboter voor f 2161.55, Als winst is genoteerd; f 2157.15, tegen verleden jaar t 2043.63* De netto-winst op de varkens bedraagt f 4727.48, tegen f 1078.44ys in 1914. Öp de schapen is gewonnen f 1733,12, tegen f 933.07Ys In 1904. Op 't hoofd paarden kon een winst geboekt worden van f 601.85 terwijl gewoonlijk hierop, wegens af schrijving, een verlies geleden wordt. Het winstsaldo over 191o bedraagt in totaal f6333.19Vj. EEN OFFICIER SCHIET OF EEN SOLDAAT. GENNEP, 30 Aug. Te Mook is gisteren door een officier met de revolver op een soldaat geschoten. De soldaat, die te Ede in garnizoen thuis behoorde wil de van de kermis te Mook profiteeren en begaf zich daartoe naar die plaats. Doordat hij niet aan een bevel van den officier in kwestie voldeed, meende deze laatste zich gerech tigd op hem te schieten jmet het treurige gevolg.) dat de soldaat getroffen noderviel en naar het zieken huis te Nijmegen werd vervoerd, waar hij, nog den zelfden avond overleed, i De soldaat was van Groesbcek afkomstig en genaamd y. Bebber. De officier, die het doodelijke schot op hem loste is de landweer-luitenant jhr. Van Nahuijs. BREEZAND. Wanneer de nieuwe dienstregeling der H. S. M. begint, zullen aan de halte Breezand weer 2 treinert meer stoppen en wel trein 107, stoppend te Anna Paulowna 's morgens 11.18 en trein 669, stoppend te Anna PauloWna 's avonds 6.47. DE BURGERVADER VAN/ DE KLOK. VOLLENHOVE, 30 Aug. De hedenavond om half negen belegde raadsvergadering kon weder niet doof gaan, daar slechts 3 van de 7 raadsleden aanwezig waren. Evenals den vorigen keer mankeerden ook wederom de beide wethouders. De publieke tribune was bezet met een groote schare belangstellende ingezetenen In verband met art. 49 der Gemeentewet is door den burgemeester tegen hedenavond kwart over negen opnieuw een vergadering belegd, in welke vergadering al komt ook slechts één raadslid op verschillende belang rijke ondèrwerpen aan de orde zullen komen. TWEE LOGGERS DOOR MIJNEN TOT ZINKEN GE BRACHT. De berichtgever van het Hbld. te LJmuidan ineldt: In den aigeloopen nacht arriveerde alhier de Katwij- ker haringioager „Eendracht I" met 25 opvarenden vdn twee nanngloggers, die op de viucherij door het stootau op mijnen verloren waren gegaan!. Omtrent deze schipbreuk en de redding vernamen wij De zieilloger KW 156 „Noordstar'' van den reedei' Johan Parievliet te Katwijk was jl. Dinsdagmiddag na een reis van zes weken bezig met het inhalen der netten, toen te ongeveet vier uur in de vleet een mijn werd opgehaald, die tegen ,het voorschip ont plofte. waardoor een groot gat in den houten logger werd geslagen en de zee vrij binnenstroomde. Men zette zich dadelijk aan de twee handpompen en trachtte ook met de sioomdonckey het Liatroomende water int te pompen. Het ongeval was inmiddels opgemerkt door den logger „Eendracht", die kortbij zeilende was. Men had op dezen logger den schok gevoeld en spoedde ach naar de „Noordstar", zette een boot buiten boord tot hulpverleening en zoo noodig om de schipbreu kelingen af te halen. Toen bleek dat de „Noord star", in weerwil van het onafgebroken pompen, waar bij ook de redders hulp verleenden, niet meer te behouden was, verliet de bemanning, na zes uren arbeids in hun eigen boot en in die, welke hun was toegezonden, het vaartuig, met achterlating van al hun bezittingen. Dadelijk daarna kantelde de .„Noordstar" en verdween to de diepte. Inmiddels was het tien uur in den avond gewórden toen men op zeer grooten afstand een ander jchip opmerkte, dat volge.ns de signalen in nood verkeerde. Zoo bard mogelijk zeilde men daarheen om ook daar hulp te verleénen. Het bleek te zijn de zedilogger VL 23 „Adriana Jacoba", van de reederij P. en A. Kortland te Vlaardingen, die veertien dagen in zee was en eveneens door een mijn was getroffen. Deze mijn was met dien, arm in de vischltjn geraakt en tegen den romp geslingerd, waarop een ontploffing volgde. De bemanning had, om de aandacht te trek ken, alles wat brandbaar was, zelfs dekens, kooi- en lijfgoederen, in petroleum gedrenkt en aangestoken. Ook op dit schip had men zich aan de pompen gezet. Toen het bleek dat het ten slotte, alle moei te ten spijt, niet boven water was te houden en de bemanning geen hulp zag opdagen, werd besloten in de scheepsboot te gaan. Gelukkig was de „Een dracht I" in aantocht. Uitkomst was dringend noo dig, want de sloep was bij het buitenboord zetten door de ruwe zee omgeslagen en, na gekeerd te zijn, half vol water geraakt, zoodat de mannen op dat oogenhlik van alle redmiddelen waren vërstoken. Ook deze logger sloeg, na het verlaten van de be manning, dadelijk onderstboven en zonk in de diep te weg. De menschen werden overgenomeM in de booten van de „Eendracht I" en opgenomen aan boord van dieh logger, die dadelijk koers zette naar IJmulden, ter ontscheping van dit groote aantal geredden. Met de eigen bemanning herbergde de „Eendracht I" ge durende twee dagen 38 visscheirs, die zich om beur ten tevreden moesten stellen met een verblijf- en slaapplaats op dek. Na aankomst te IJmuiden werd onmiddellijk bij1 de marine-autoriteiten een officieele verklaring af-1 gelegd. De verongelukte Vlaardinger logger had reeds Geen der geredden en der redders bekwam eenig letsel. SOCIALISTISCHE VREDES-VERGADERINGEN. Naar de ,Vorwfirts" meldt, zijn in verschillende dee- len des rijks druk bezochte vergaderingen gehouden, waarin op /rede aangedrongen werd. Overal werd de eisch om een vrede zonder annexaties te sluiten., krach tig toegejuicht. Een der sprekers de Rijksda.g-afga- vaardigde Rappier, zeide, dat de „reëele waarborgen" tegen een herhaling der de volkeren teisterende, kata- strophe, in een eisch tot ontwapening in alle staten en de oprichting van een internationaal gedwongen scheidsgercht zijn gelegen. IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. De colonne is aangetreden voor het appél. De wacht meester laat zijn geweldigen blik over ae manschappen glijden en spreekt met zijn luide stem „Wie .van jullie heeft wed eens wat gelezen over Noordpoolreizen?" Twee recruten stappen naar voren.. „Zoo Mertens. Wat heb jij dan gelezen?" Peary, Ontdekking van de Noordpool", klinkt het zelfbewust.' „Zeer goed. En jij Sieder?" „Nansen, In nacht en ijs I" „Prachtig! Zijn er nog andere poolkenners hier? Niet? Goed. Dan komen jullie twee om 12 uur aan mijn huis om de sneeuw op te ruimen!" BEVROREN VISCH. Men heeft onlangs in gewone bokkingkisten een zen ding van 35 K.G. dorsch van Bergen naar Ween en gezonden en de visschen zijn in zeer goeden toestand aangekomen. In het tijdschrift Prometheus leest men hoe dat in zijn werk is gegaan. Men heeft de visch niet in ijs verpakt, maar ze voor het inpakken afgekoeld door ze te doopeti in een mengsel van vijftien graden onder nul. Alle vocht buiten aan den visch bevriest dan onmiddellijk en daarmede is de visch als net ware geïsoleerd. De vorst dringt spoedig door tot in het binnenste van de visch; kleine visschen zijn in eenige minuten gereed. Een ongunstige uitwerking op op het vleesch schijnt.de bevriezing niet te hebben. Om het koude mengsel te maken gebruikt men keu kenzout. De temperatuur mag niet minder dan 10 graden onder het nulpunt bedragen, omdat anders het bevriezen niet snel genoeg in zijn werk gaat. Visch die zoo behandeld is, kan gewoon ingepakt en verzon- tdem worden. Het toevoegen van ijs, dat vroeger de vracht aanzienlijk verhoogde, is, overbodig, want het ijs wordt ais het ware in het binnenste van den visch rrmd en daar de bevroren visch niet meer weegt onbevroren visch, spaart men veel aan vracht. Na het ontdooien van de visch moeten slijm en kieuwen onveranderd zijn. De in bevroren toestand witte oogen worden weer helder. Men heeft bevroren visschen ze» weken lang bewaard, en bij het ontdooien smaakten ze toch nog goed. EEN NACHTELIJKE VLIEGTOCHT. In een artikel in het „Journal" beschrijft Jean Da- cay een nachtelijken tocht in een vliegmachine, dien hij met een makker ondernam, om bommen te wer pen op e<?n vijandelijke fabriek. „Als een eenzame groep in den nacht", zoo begint hij zijn belangwekkend verhaal, „onze lampen ge richt op de kaarten, ontvangen wij de laatste beve len. Wij vertrekken drie minuten na elkaar en rich ten ons naar het Noorden; wij moeten tot 1500 meter stijgen boven het veld, ons wendend van rechts naar links. Onze koers is: op den heenweg het dal van de Rvolgen; op den terugweg het kanaal van B.... daarna Zuid-Zuid-West. Voorwaarts! Onze vliegmachine verheft zich in den duisteren nacht Voor onze oogen, die recht vooruit staren, is het alsof voortdurend nieuwe grashalmen .uit den grond verrijzen; dan vlucht de aarde weg in het duister. Wij stijgen, maar zoo kalm zonder windstooten, dat het lijkt, alsof we voortglijden naar de sterren. De groep der lantaarns, de in rijen opge stelde vliegmachines, het geheele vliegkamp, alles wordt kleiner en kleiner, tot het niets meer is dan een lichtstip, welke zich verliest in den nacht. Ik zoek boven ons een der schaduwen, die met uit gedoofde lichten omhoog stijgen en ons vóór gaan op onzen avontuurlijken tocht. Ik zie niets meer dan een stralend witte maan en den somberblauwen met sterren bestippelden hemel. Wij zijn alleen, alö een schipbreukeling op zijn reddingsboei in den nacht; alleen met onze twee kleineelectrische^lam- pen, dit van buiten onzichtbaar zijn en waken over ons kompas, onze klok. Vijftienhonderd meterl Ons kamp Is nog slechts een lichtstip; de vuurbaak verdwijnt en vertoont zich telkens weer met ongelijke tusschenpoozen. Ik sta op en tuur langs het luchtruim, dat door dé maan helder bestraald wordt. In den schemer kan men zelfs niet eens meer de loopgraven waarnemen, waar thans, in den nacht, de duizenden mannen rusten. Langzamerhand onderscheid ik in de dalen der duisternis, waar de dood zooveel slachtoffers heen gemaakt, kleine en bleeke lichtjes, welke dé aan wezigheid van een stad verraden, 'n Bosch teekent zich somber af tegen den lichteren hemel. Een grij ze beweeglijke streep zweeft boven het dal; ik her ken haar nu: het is een nevel. Even wijst hij mij den weg, evenals de lichtplek- jes in de rivier, waar de maan het water beschijnt Wij zijn nu de linies voorbij. Als ik er aan had getwijfeld, zouden de vijandelijke wachten het mij spoedig hebben bewezen .Rechts en links van mij zie ik flikkerende lichtstrepen, die schijnen op -te gaan tot aan de sterren.' Ze gaan rakelings lange ons heen; een oogenblik moet Tk mijn oogen sluiten r or een verblindenden lichtbundel. De machine, die ix, voorgaat, ijlt verder de duisternis tegemoet. Ver zijn wij reeds van dat licht, dgt, gewaarschuwd door het gesnor van onze machine, den oorlogsvo gel zocht „Opletten!" Mijn metgézel wijst mij een punt aan. Daarginds is de fabriek, die wij vernielen moeten. Hij is er reeds eenmaal over dag geweest, toen ik ten gevolge van geschutvuur tot een noodlanding werd gedwongen. Duidelijk zie ik een kanaal en eek zwarte vlek: een bosch. „Wij moeten dalen, kerel; ik zie nog niets, doch weet waar het is." Met een bijna stilstaanden motor dalen wij in een. glijvlucht neer. Over duizend meter onderscheid ik den weg; op 800 ontdek ik een pannendak, dat glin stert op een kale vlakte. „Nog een beetje rechts. Daal nog watt Ik ga vu ren". Ik werp mijn bom, die ik volgen laat door een tweede en een derde. Terwijl ik voorovergebogen wachtend uitkijk, ontdek ik den gloed van 'n brand. Is dat geen vuurtong, die uit het dak slaat? Is het ons werk of dat van onze voorgangers? Ik weet het niet, maar het doel ls bereikt Wij keeren terug. Onze weg wordt als met projec tielen bezaaid, die zeer höog boven ons hoofd elkan der schijnen te ontmoeten. Wij huiveren. Nóg eenige bommen ontploffen In cm ze nabijheid, maar wij stij gen reeds. Beneden ons zien wij een hei-verlichte stad, dan een mistig dal, eindelijk de duistere, ein- delooze vlakte. Zeer hoog in de verte wordt mijn blik getroffen door een sterk licht Is het een vlieg machine, die in brand staat? Is het een vuurtoren op een hoogte? Maar wij zijn immers boven een vlakte' Verbaasd kijken wij op ons kompas, totdat ook dit licht, volgens het ons bekende tempo ver dwijnt Het blijkt onze eigen vuurbaak te zijn, die, aan den horizont opdoemend, zich scheen te bevin den op dezelfde hoogte als wij. De vier bekende licht bundols omringen haar nu, en in de schemeren de vlakte toonen twee lichtende lijnen ons het punt onzer

Schager Courant | 1916 | | pagina 9