Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. B rijer jijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuw#. WÏEHINGEN. Nam voor ongeveer 14 dagen Ds. Barnouw van Wieringerwaard van Ds. Reinders van Anna Pau- lowna, wegens vertrek, het consulentschap bij de Ned. Herv. Gemeente van Hippolytushoef c.a. over, gisteren deed Ds. Barnouw het weer over aan Ds. De Graaff van Schagen. Wie volgt? ST. MAARTENSVLOTBRUO. Dinsdag geraakte paard en kar van den heer \Vai- boer alhier In de diepe egalementsloot De heer W. wist zich bijtijds te redden, maar zijne echtgenoote die mede ln de kar gezeten was, maakte kennis met het zilte nat. Gelukkig wist zij weer spoedig be houden op het droge te komen en liep dit ongeval behalve een weinig averij aan de kar, goed af. ZIJDEWIND. De kermis alhier is weer voorbij en mocht zich verheugen in een druk bezoek. Maandag werd een handicap-draverij gehouden, 7 paarden draafden mede. De le prijs werd be haald door het paard van Jb. Wit, berijder Jb. v. d. Oord, de 2 eprijs door dat van C. Hoedjes, berij der G. Hoedjes, 3e prijs door dat van J. Ligthart, be rijder W. Ligthart. De le troostprijs J. Droog, 2e troostprijs D. Wijnker, berijder dezelfde, De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. Dinsdag werd ringrijderij gehouden op fietsen. 25 personen kampten mede. P. Droog won de le prijs, H. Schiebroek de 2e prijs, ,G. Jong de 3e prijs en Jb. Stoop de 4e prijs. De prijzen bestonden in con tanten. DUITSCHE DESERTEUR. Van de Limburgsche grens. 10 Sept Hedenmiddag kwam een Duitsch militair, landstormman, die over de Maas was gezwommen, alhier aan. Bij een brie venbesteller had hij zich van burgerkleeren voor- zien. De landstormer, een 42-jarig huisvader, van Emmerik afkomstig, had de tijding gekregen dat hij naar het front moest verhuizen; vandaar zijne desertie. Hij had tevens een zoon aan het front, die reeds drie maal in het gevecht geweest en telkens gewond was. v Nabij het kasteel te Neeritter, ging hij den Duit- schen post met zijn desertie in kennis stellen. De dienstdoende post, die den Feldwebel gewaarschuwd had, stond verbaasd op te zien, toen hij aan de over zijde van den draad een zijner militairen in burger zag. De deserteur wuifde de Duitschers met de hand vriendelijk toe, waarop dezen in woede uitbarstten en hem met gebaren dreigden. Eenige burgers lieten den deserteur fling eten in een café, waarop hij vertrok in de richting Roer mond. Tel. SLAG TEGEN HET HOOFD. De 18-jarige stoker v. G. te Gestel, rijdende op de stoomtram van Eindhoven naar Reuzel, had het on geluk bij het naar buiten kijken, een slag tegen het hoofd te krijgen, van een juist voorbijkomende tram uit tegenovergestelde richting. Gisteren is de onge lukkige aan de gevolgen hiervan overleden. TEGEN HET SMOKKELEN VAN PAARDEN. Uit WINTERSWIJK, 12 September. Ten einde nog beter controle te kunnen uitoefenen op de smokke larij van paarden, worden al deze dieren thans van 2 loodjjs voorzien. ONLUSTEN IN DJAMBI. Officieel. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is»de kolonel F, J. Kroescn te Batavia aangewezen om de leiding der militaire actie in Djambi op zich te nemen. Heden vertrekt nog oen compagnie infante rie en een sectie genietroepen derwaarts, de laatste tot herstel van telefoon- en telegraafverbindingen. Tevens is van Palernbang mededeeling ontvangen dat de controleur Walter 2 dezer te Saroelangan is vermoord. NEKKRAMP. Gisteren is te Leeuwarden een geval van nekkramp geconstateerd bij een monteur, afkomstig uit Haar lem. GROENTEN. Naar wij vernemen zal voor den komenden win ter de hoeveelheid groenten, welke door bemidde ling van de groentencentrale ter beschikking van de gemeentebesturen wordt gesteld, veel grooter zijn dan het vorige jaar. Dit -wordt vooral veroorzaakt door den grooten boonenoogst De prijzen,, hoewel officieel nog niet vastgesteld, zullen iets hooger zijn dan'het vorige jaar. De verhooging zal nochtans niet zoo althans wordt medegedeeld in ver houding staan tot de verhoogde productiekosten. De officieele vaststelling der prijzen geschiedt vóór 1 October, waarna de burgemeesters hunne opgaven kunnen inzenden. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE FEDERATIE. Door de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereenigin- gen in het kiesdistrict Alkmaar, is op 10 September I.L een federatie gesticht met het doel samen te wer ken bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en bij het verbreiden van de vrijzinnig-democratische beginselen. HOOGWOUD. De heer L. Glas alhier, is benoemd tot penning meester van de Banne Hoogwoud en AartswoudL HOOGWOUD. Onze predikant Ds. B. G. Dijkema, heeft het be roep naar Hooge Beintum, Friesland, aangenomen. SCHAGERBRUG. Maandagavond ongeveer 6 uur geraakte het 1H- jarige zoontje van den arbeider J. E. alhier in een onbewaakt oogenblik in een sloot nabij de ouder lijke woning, waar het Jammerlijk verdronk. Dit is in ruim 1 jaar tijds reeds het tweede kind dat de bedroefde ouders op zoo'n noodlottige wijze verliezen. SCHAGERBRUG. Maandagavond j.1. werd ter gelegenheid van de kermis alhier, in de kolfbaan van den heer A. Bakker een uitvoering gegeven door de tooneelver- eeniging „West-Frisia" te Hoorn. Opgevoerd werd: „Onder één Dak". De vereeniging had zeer veel suc ces met dit tooneelstuk. In de zaal van den heer C. Swarthof gaf de rede rijkerskamer „Onderneming" te St Maartensbrug een uitvoering. Ook hier heeerschte groote gezelligheid. SINT MAARTENSBRUO. In de plaats van den heer P. Kronenberg is tot wegwerker van de Zijpe en Ilazepolder benoemd de heer P. J. van der Oordt alhier. KAPOK. Dank zij de bemoeiingen van de N. O. T- is een totaal van 422.000 K.G. kapok vrijgegeven, WIERINGEN. Tegen 3 October 1910 zijn om te Haarlem te worden ingedeeld, opgeroepen de militieplichtigen, lich ting 1910, Jan Scheltus Nz. en Meijert Mulder Cz. PRINS EN „DE" PRINS. In de Haags chia Post vinden wij het volgende verhaal bpgedischt van eene ontmoeting van Prins Hendrik op een tocht esgens in de Alpen. Z.K.H. ging met de tandradhaan dan berg op en in den wagon, waarin bij met zijn adjudant had plaats genomen, zat ook een ander Nederlander, die, toon hyf de vaderiamdsche taal hoorde spreken, onmiddellijk <en praatje begon Met het einde van net reisje in zicht, stelde de man zich voor, Z.K.H. bleef zwegen, En hoe is uw naam?" cürong hij aan. „Ik ben de Prins." Zoo?" zei de ander, die het lidwoordje „de" blijkbaar niet gehoord had. ,,en waar komt u vandaan? Uit d«n Haag." Ah" en een héldere glans verlichttè het gelaat van den praatgragen Nederlander bent u dan misschien familie «fan winkler Prins? Dien kom ik héél goed!" Z.K.H. moest den uitbundigan reiziger helaas teleur stellen SCHAGERBRUG. Als bewijs, dat het concours-hippique te Schager- brug, met groote ingenomenheid is begroet, diene, dat deze echt Noordhollandsche feestelijkheid, door 1467 betalende bezoekers werd bijgewoond. Voor de commissie is deze groote belangstelling zeker een vingerwijzing voor een volgenden keer. ANNA PAULOWNA. Den heer J. Swiers, vele jaren besteller aan het postkantoor alhier, thans te Alkmaar, is een pen sioen toegekend van f 387. ANNA PAULOWNA. De heer W. M. alhier had een schijnbaar onbedui dend wondje aan de hand, dat hij onnadenkend open krabde. Kort daarop begon de hand geweldig op te zetten, terwijl bij het ontblooten van den arm deze blauwe plekken vertoonde. Met spoed werd daarop den dokter gehaald, die het noodig oordeelde tot een operatie te moeten overgaan. Het bleek een ernstig geval van bloedvergiftiging te zijn, Alleen door tij dige hulp werd het ernstigste voorkomen. Men zij toch voorzichtig bij verwondingen en .trekke, om ontsteking of bloedvergiftiging te voorkomen, -voor enkele dagen een handschoen aan. KOLHORN. Mej. W. Pool alhieT is benoemd tot reserve-ver pleegster aan het Wilhelminagasthuls te Amsterdam De DISTRIBUTIE WET EN DE GEMEENTeN. Op uitnoodiging van de burgemeesters van Wor- mer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt Dinsdag 19 dezer te Amsterdam in Krasnapolsky een vergadering gehouden, toegankelijk voor alle burgemeesters, gemeentesecretarissen en raadsleden ten einde te komen tot oprichting eener afdeeling Noordholland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Teyens zal in deze vergadering een in^ leiding worden gegeven van de Distributiewet-1916 in verband met dé voornaamste onderwerpen van levensmiddelenvoorziening. De bedoeling is door on derling overleg den omvangrijken arbeid en de zeer belangrijke uitgaven voor de gemeenten, verbonden aan de uitvoering van de Distributiewet, zooveel mogelijk tot haar recht te doen komen. AUTO GESTOLEN. Zondagnacht reed op den Fluweelen Burgwal in Den Haag een auto zeinder licht, wat de aandacht van de politie trok. Toen deze het voertuig wilde aanhouden, versnelde de bestuurder haar vaart en reed op den hoek van denFluweelen Burgwal en Nieuwe Markt tegen een muur, waardoor de auto omsloeg en ernstig beschadigd werd. De bestuurder ontkwam. Dè auto bleek het eigendom te zijn van den heer Stapel, wonende aan de Ca9uaristraat Men had den wagen uit diens garage gestolen. H. Ct. WINKEL. Door J, Herman, Groetpolder, gemeente Winkel, Is aangifte gedaan van vermoedelijk rotkreupel on der zijn 'schapen. WINKEL. Door aansluiting aan de te Lutjewinkel opgerichte stoomzui'welfabriek „Westfriesland" zijn de kaasfa- brieken te Winkel en te Lutjewinkel opgeheven en de gebouwen verkócht De gebouwen der fabriek to Winkel zijn verkocht aan den heer J. Breebaart Jz. voor f 3400, die te Lutjewinkel aan den heer G. Butter Cz. voor f 3310. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 12 Sept. 1916. P. M°sk, Oudkarspel, niet voldoen voorschrift af gekeurd vleesch, zaak verwezen naar Kantonrech ter. W. Kleimeer, overtreding Leerplichtwet, f 1 of 1 d. h. K. Gijzen, Alkmaar, overtr. Jacht- en Vlschwet, 14 dagen gevangenisstraf. S. F. Speets, zwervende, wedersp., 1 mnd. gev. C. Hop, arbeider, zwervende, diefstal, 14 d. gev. A, ten Bruggencate, Broek op Langendijk, verbo den uitvoer f 10 of 5 d. hecht M. Meier, Den Helder, diefstal, 1 week gev. D. Tol, Hoogkarspel, diefstal, 14 dagen gev. SPANEROEK. Ter gelegenheid der kermis alhier, werd Dinsdag middag 12 September ringsteken voor paren met paard en kar gehouden om prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen, ter gezamenlijke waarde van f 120. Onder veel belangstelling werd door de 11 deel nemende paren gereden met als uitslag: le prijs Kobus Stam te Spanbroek en Annie Stam te Wog- num, 2e prijs P. Koomen te Spanbroek en G. Schip per te Wognum ,3e prijs G. Hoek en M. Mager te Spanbroek, 4e prijs C. Appel en E. Loots te Span broek. HERHALINGSONDER WIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen malt en bekend, dat voor degenen,, die het ge woon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, het zij op eene bijzondere school, hebben genoten, ln do lokalen der openbare lagere school, gelegen aan de Loet, wijk F, no. 17, gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalingsonderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven: voor de jongens, lederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, gedurende de maanden Oc tober, November, December, Januari, Februari en Maart, des namiddags van 6 tot 8 uren en strekt zich uit over de volgende vakken: Ned. taal, reke nen. kennis der natuur, aardrijkskunde en geschie denis; voor de meisjes, lederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag gedurende de maanden Oc tober, November, December, Januari, Februari en Maart, des namiddags van 6 tot 8 urr, en strekt zich uit over de volgende vakken: Ned. taal, reke nen, kennis der natuur en voortgezet Handwerks- onderwijs. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van twintig cent per maand en voor kinderen van minvermogen den van tien cent per maand. Kinderen van on- vermogenden zullen het Herhalingsonderwijs koste loos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Her halingsonderwijs wenschen, te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 1 October 1916 aangifte te doen bij het Hoofd der Openbare Lagere School. De Burgemeester, P. BUIS Ja., Io. H. De Seeretaris. ROGGKVJCBN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 September, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut De Bilt. Verwachting tot den avond van 14 September. Matige tijdelijk, wellicht krachtige Wl tot Z.W. wind. zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enekele regenbuien, zelfde temperatuur. HERHALINGSONDERWIJS. Blijkens het door het gemeentebestuur gedane pu blicatie, is de gelegenheid opengesteld tot het doen van aangifte voor deelname aan het herhalingson derwijs. In afwijking met vorig jaar, zal dit onderwijs ge durende zes maanden worden gegeven, aanvangen de 2 October a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de meis jes die aan het onderwijs deelnemen, voortgezet handwerkonderwijs zullen ontvangen. MILITIE. Op 3 October a.s. zullen van de lichting 1010 wor- d>n ingelijfd de dienstplichtigen: J. Stammes, W, Struijf, J. M. van Twuijver en J. Zwaag. VERKOCHT. Het huis van den heer S. Meihuizen, staande aan de Marktplaats, is gekocht door den heer J. Schoor] Pz. alhier. KEURING. Dinsdag had alhier de keuring van de Schager- rundveefokvereeniging voor het fokregister en hef NecL Rundveeatamboek plaats. Van de 50 koeien welke werden aangeboden, zijn ingeschreven in het fokregister 23 en in het stamboek 27 stuks. Voor bet fokregister waren keurmeesters de hoeren C. van der Oord te Barsingerhorn, C. KooiJ te Harenkar- snel en E. Koster te Bobeldijk. Voor het stamboek de heer Bakker als voorheen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 912 September 1910. Getrouwd: Arie van der Werf, 29 jaar, arbeider en Trijntje Schoorl, 35 jaar, belden te Zljpe. Overleden: Antje Koning. 42 jaar, echtgenoote van Jacobus Pool. Jelke Eijzenga, 15 maanden, zoon van Jelke Elzes Eijzenga en Trijntje van der Jagt ANNA PAULOWNA, 12 September. Groote aardappelen f 1.85 a f 2.30, kleine f 1 a 1.45, slaboonen f 14 a 18.25, komkommers f 3.75. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag 190 zak aardappelen. Juliaa f160 a 206, schoolmeesters f 2.45 a 2.50 blauwe f i20 a 2.80, volgelingen f 1.50 a 1.65, dirielingcim f L05 a 1.15, 460 baal uien f 4.20 a 4.50. 180 baal gele nep f 460 a 5.90, idem drielingen f 3.80 a 3.85,. 1400 K.G. snijbóonen f 7.60 a 9.10, 66 baal wortelen. binnenl. f 1.85 a 2.05. buitenl. f 3 a 3.05, Woensdagmorgen. 14000 bloemkool, bmnenl. f 11.50 a 15.80, buiten! f 20 a 28.80, 2e soort f 9.30 a 10 20 51.800 roode kool, binnenl f 3.80 a 7.20, buiten! f 11 a 18, 17500 gele kool, binnenl. f 10 a 1390 buitenl f 19 a 19.20, 21600 witte kool, binnenl. f 9 a 10.40, buitenL l 20 a 32.40, 1300 bos wortelen f4.80 a 7.40. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag. Blauwe f 2.20 a' 2.o0, gele nep f 5.40 a 5.80, drielingen f 3.50 a 3.70 uien f 440 a 4,70, Woensdagmorgen roode kool, bininenl. f 4.30 a 6 40 buiten! f 1050 a 17.60, witte kool, binnenl. f 10 a 13.50 buitenl f 15 a 23.90, gede kool, binnenl. f 7 a 1210, buitenl f 8 a 16.40, bloemkool, binnenl. f 14.80 a 17.2Q, buitenl. f 27 a 28.10, wortelen f 5t a 6„40, idem er baal, binnenl. f 1.80 a 1.95 buitenl, f 3,15 a 3.25, koolaanvoer 46582. 2 C.Miii.h Men schrijft uit Lausanne aan het Hdbld.: „Hebben onze lezers Voldoende gelet op hetgeen de „Allgemeine Norddeutsche Zeitung", het offici eele regeeringsblad bij uitnemendheid, dezer dagen liet doorschemeren aangaande het mogelijk terugtrek ken van het Duitsche front in Frankrijk ovy een af stand van twee centoimeters?" vraagt Albert Bon- nard niet Alphonse gelijk onlangs abusievelijk uit Zurich gemeldwerd de eminente redacteur van den „Journal de Genève", heden in een hoofdartikel „Pourqoi Hindenburg?" getiteld. De heer Bonnard wijst er op, dat dit eene voorbereiding is der pu blieke opinie in Duitschland. Hij geeft te kennen over het geval Hindenburg—Falkenhayn belangrijke in lichtingen ontvangen te hebben van een persoon, die het weten kan, daar hij ingewijd is in de gehèimen der Duitsche generale staven.... tot öp zekere hoogte, veronderstel ik. Trouwens deze affaire schijnt daar le secret de polichinelle te zijn. In het kort Is zij, volgens den zegsman van Albert Bonnard, alzoo: Bij het uitbre ken van den oorlog was Hindenburg ln ongeade, Falkenhayn des keizers gunsteling die weldra het tot de hoogste plakts bracht niettegenstaande het luttele tal zijner jareiv Edoch om Oost-Pruisen van de Russen te redden, moest een beroep worden ge daan op Hindenburg, die dat land van sprietje tot strootje kent Zijne successen tengevolge van het ver raad van reactionnairen der bureaucratie en der pro- Duitsche hofkliek te Petrogad, als Rennenkampf, Mjassojédof, en anderen, leidden tot zijn opperbevel over geheel het Duitsche Oost-front. Toen ten gevolge van het hernieuwd verraad van Soechomlienof de Russische legers van wapenen en ammunitie ver stoken waren en zich niet langer verdedigen konden, volvoerde Hindenburg het groote Poolsch-Baltische offensief, dat hem bij het Duitsche volk den roem der onoverwinnelijkheid bezorgde. Hij werd de na tionale heros. De keizer evenwel was niet dadelijk bereid aan de huldiging mede te doen,en gaf in openbare redevoeringen voorshands Mackensen de oer. Nn is Hindenburg niet alleen een groot strateeg, maar ook een groot staatsman. Hij doorzag met scherpen blik den wankelen evenwichtstoestand in de organisatie zijner Ooster-vljanden, waar, gelijk k u dezer dagen uiteenzette, de twee Ruslanden be zig zijn op leven en dood een oorlog-in-den-oorlog tegen elkander te voeren. Hij begreep, dat een al te ongunstig verloop van den veldtocht, die de veld tocht is van het liberale Russische volk, het over wicht zoude doen doorslaan naar de zijde der Duitsch gezinde bureaucratie, en deze in staat zoude stellen den zoozeer begeerden afzonderlijgen vrede te slui ten. Daartoe wenschte Hindenburg mét alle beschik bare manschappen en materiaal zich een weg tot Petrogad te banen. De keizerlijke gunsteling Falkenhayn evenwel ver langde om dynastieke redenen de al te zeer getaan de populariteit van den troonsopvolger wat op te lakken en aan hem in stede van aan Hindenburg, de nationale eer en dankbaarheid te doen toeko men. Daartoe werden alle man en moordtuig den kroonprins ter beschikking gesteld om er te Verdun mede door te brekeiï tot m het hart van Frankrijk en dit land buiten gevecht te stellen. Het Verdun- r-che offensief nu, met schier dolzinnige hardnekkig heid van Februari tot September volgehouden ten koste van onherstelbare verliezen, ls uitgeloopen op een smadelijk échec. En terwijl Hindenburg, van vol doende strijdkrachten verstoken, gedwongen was ln een teleurstellend defensief tegenover Riga en Dau- gaypils Dvinsk de IJdele maanden te zien ver vliegen, had Rusland tijd zijne mlllioenen-legers te r^constltueeren, Ten slotte kon Broesilof weder tot r'en aanval overgaan. Hij heroverde de Boekowina lot de toppen der Karpathen, en een belangrijk stuk van Galicië. Hij bedreigt Kovel en Lvoef Lem- berg. Hij bracht de Oostenrijksche generaals ln het nauw en decimeerde hunne legers. Dit had ten ge volge, dat men gedwongen was, gedeeltelijk ook om de onrust der publieke opinie te breidelen, den red der Hindenburg het opperbevel op te dragen over het gezameentlijke Oostfront der Centrale Mogend heden. ^Ternauwernood geïnstalleerd evenwel begon hij on middellijk het oude liedje weer van: VorsterkingenI Versterkingen I Zijn chef Falkenhayn beduidde nem echter, dat hem geene versterkingen konden gezon den wanden, zoolang de slag van Verdun duurde dn het Fransche-Britsche offensief aan de Somma niet eens volkomen bedwongen werd. Hindenburg, die met rijnen kennersblik volkomen het kritieke van. den in- eveodigan toestand van Rusland doorziet, begrijpt, dat wil men eentin afzonderlijke vrede bereiken, nu of nooit den reactionairen te Petograd en ini de Bal- (tische Provinciën hiertoe aanleiding en gelegenheid tnn worden geboden. Zijne edsch was dus, dat het front in Frankrijk achteruit «bracht en verkort zoude worden, Falkenhayn echter bleef op zijn stuk staan, I«vroederode dat "hot ging om zijne eigene positie. Daarop rijn op Hindenburg's verzoek de Keizer m Falkenhayn bedden naar diens hoofdkwartier aan hét Oostfront getogen. Het schijnt, dat Hindenburg zijni moester van zijn gelijk lueft weten te overtuigen. Hindenburg heeft den gevallen Falkenhayn vervangen en rijn adjudant Ludendorff onderteekdut voortaan de oorlogscommuniqué'» Thans is de maarschalk bezig een vijf en twintig- of dartagtal der houder en vyt divisies oen' half millioen man dus, naar het Oostfront van het Westfront over te brengen. Dit wordt hieri- oor natuudrlijk onder de huidige omstandigheden te zeer verzwakt, dan dat het verdedigbaar zoude blijven. Norddeutsche Zeitung' met nare o: e.o het blijkt niet volgens welke cartographische schaal I Waarschijnlijk heeft de keizer om drieërlei rede nen met dez enieuwe politiek van Hindenburg in. gestemd. In de eerste plaats is er geen andere kang om bnt hoofd te bieden aan het gemeenschappelijk offensief der geallieerden dan door met concentrèe ring van schier alle krachten op één punt met de oene na de andere mogendheid af te rekenen, door te manoeuvreéren derhalve over de inwendige ]lnl0 In de tweede plaats liet het zich aanzien dat een0 frontverkorting in het Wesen toch op den duur noodig zoude zijn. En in de derde plaata ware het wel mogelijk eene dergelijke verkorting of andera gezegd een terugtocht te ondernemen, zonder de m0. raai der natie gevaarlijk te ondermijnen, dan alleen onder de auspiciën van den populairen held Hinden, burg. En het zal de vraag zijn, of het zelfs op deze wijze gelukt er zoo binnen- als buitenslands zonder kleer- of ergere scheuren af te komen, Onder Hln- denburg speelt Duitschland va-bauque! GROOTE OVERMACHT. Volgens een Reuter-telegram d.d. 9 dezer bestond de legermacht der centraien, die de verovering vgg Toetrakan had volbracht, uit 25000 Duitschers, 40.000 Bulgaren en 10.000 Turken. Dezen hadden 2- l( koe. meniërs tegenover zich. SILISTRIA. Silistria is, volgens berichten uit Boekarest, met een groot aantal kanonnen van 30.5 en 42 c.M. aan- gevallen. In enkele uren hebben deze de forten ver nield. Het Roemeensche garnizoen trok zich ln goe de orde terug. 600,000,000 FRANCS DOOR DE DUITSCHERS IN BESLAG GENOMEN? De „Echo Beige" verneemt uit Brussel, dat de Duit schers beslag hebben gelegd op de fondsen van de Banque Nationale de Beligique, ten bedrage van 600. 000.000 francs. Dit bedrag zou twee jaar na bet sluiten van den vrede terugbetaald worden plua een rente van 4 pctl EEN ONGELOOFLIJKE RUSSISCHE BESCHULDI GING. De president van de speciale commissie van on- derzoek, senator Kriftzof, zou volgens het Pet. Te! Ag. de ongelooflijke mededeeling hebben gedaan dat militairen, aan de Duitsche gveangenschap ont snapt, zouden hebben verklaard, dat de Dultschert de Russische gevangenen in Duitsche uniformen zou den steken en ze zouden willen zenden naar het Fransche front om dienst te doen bij het treinver keer en om loopgraven te delven. SCHAARSCHTE AAN VARKENSVLEESCH. Naar de Duitsche bladen mededeelen, heerscht er reeds eenige weken in Duitschland groote schaarschte aan varkensvleesch. De Berlijnsche ma gistraat heeft thans bepaald,, dat voorloopig alleen des Donderdags varkensvleesch verkocht zal mogen worden. De slager moet van Woensdagavond 7 uur af ln zijn étalage de nummers van de klanten ver melden, die hij den volgenden dag bedienen kan. De niet opgeroepenen komen dan de volgende of een der daaraan volgende weken aan de beurt HET ONGELUK AAN DE BRUG TE QUBEC. (Zie no. van gister.) Omtrent liet ongeluk, dat bij den bouw van de brug te Quebec is voorgekomen, seint de corresponxknit van de „Times" daar ter stede aan rijn blad: „De middelste ligger van de brug te Queboc over de St. Laurens, 640 voet lang en ld000000 Eng. pont den wegend, werd heden in positie geheschen Daar mede zou deze groote Canadeesche ingeniwirsarf>«(f voltooid zijn. Duizenden toeschouwers waren aanwezig en de welgeslaagde neerlegging van den ligger wero begroet met het gegil der stoomfluiten en geegtdüHj gejuich. De meeste leden van het Canadeesche Kabf nét en vele parlementsleden, alsook een aantal voor name Amerikaansche ingenieurs waren aanwezig. Tot de toeschouwers behoorden ook de leden der Austra lische Kamer van afgevaardigden", die 's ochtends te Quebec aangekomen waren. ,,Do ligger was bij hoog getij des morgens om vijf uur op pramen van Quebec, waar hij gebouwd was, door Heep booten naar de brug gesleept. Hier weri- den de pramen voor anker gelegd en ha dat het gevaart» losgemaakt was, werd het langzaam omhóog geheschen. Het weder was bijzonder gunstig voor de werkzaam!- heden. „Kotrt nadat de ligger op rijn plaats was gelégd, begon een der pijlers rich te begeven en stortte het geweldige stuk werk in de rivier. „De brug te Quebec is de gróótste cantilever-brug ter wereld. In 1906 werd met den bouw begonnen. In 1907 stortte het zuidelijke deel in, welk ongeluk aan zeventig menschen het leven kostte. „De middelsche spanning is bijna 1800 voet lang. De cantilever-armen meten elk 5621/» voet" BIJ TESTAMENT. Een gewezen Roemeensche hofambtenaar, die kort voor de oorlogsverklaring van Roemenië aan 0.-H, Boekarest had verlaten, heeft aan de Munchenr Augsburger Airandztg iets verteld over den laatstea wil van wijlen koning Kare! Toen deze rijm einde voelde naderen, liet hij rijn neef, den kroonprins bij zich komen en drukte hem in tegenwoordigheid van de koningin, Bratianu en Peter Carp op het hart zich steeds aks een echte -Hohenzoller en als een Duitsch vorst te gedragen. Hij legde er den nadruk op, dat de vriendschap met Duitschland en O.-H. Roemenië van een zwakken staat tot aanzien had gebracht en maan de) den kroonprins aan, de invloeden, die aan het waren om tweedracht tusschen Roemenië en rijn bond- genooten te zaaien, het hoofd te bieden. Hij wist, dat zijn levenswerk en de rust des lamds gevaar liepen, dat het volk teen hem werd opezet en dat misschien slechts de dood hem behoedde voor de droeve nood zakelijheid, afstand te doen van den troon. Hij zou fdat echter verre verkiezen boven verraad aan zjjn vrienden. Daarop liet de koning zijn neef beloven, naar deaaa raad te handelen en sprak vervolgens langen tijd rad t Bratianu in -wiens tegenwoordigheid hij zijn gchein* schrijver rijn laatsten wil dicteerde. Hij uitte daal4- in den wenschdat de politiek \van Roemenië nooit de wegen van wijs beleid zou verlaten, waarlangs bet land tot voorspoedige ontwikkeling was gekomeln 011 dat trouw aan de verdragen, door hem en rijn raad gevers gesloten, ook ia do toekomst richtsnoer zou rijm Koning Karei heeft van deze samenkomst een pro- tokol laten opmaken dat door alle aanwezigen is on derteekend en na 's konings dood in. de archieven van het staatsm i n istarie is opgenomen. OORLOGS-RECEPT. In een der Parijsche apotheken treden tegelijk emt soldaat en een deïtige grijsaard binnen. Beiden beo ben iets te bestellen. De oude heer laat don soldao» voorgaan. Geef mij iets voor m'n barstende hoofdpijn» vraagt de soldaat Als-je-blieft, reikt de apotheker hem een poedertje toe, Bn als do soldaat betalen wil. zegt hij kost je niets, vriend!" Slechts voegt hij'er de gebruitó; 'aanwijzing toe: Je moet 't gebruiken oein kwartier vóór het eten." 1 v De oude heer treedt nu aan de toonbank, en vraag» ook om geneesmiddel tegen hoofdpijtn; h|j ontvang» hetzelfde medicament Moet ik het eveneens een kwartier vóór taf" gebruiken? vraagt hij den apotheker. -Zeker memoer, krijgt hij ten antwoord. Daarop wendt rich de oude heer gemoedelijk ,ot den soldaat en zegt eenvoudig

Schager Courant | 1916 | | pagina 2