Nieuwe Abonné's W OE N S D A O 20 SEPTEMBER I9!6. 59ste Jaar g au g. No. 5870. GRATIS. Uitgevers: TRAPMAN Co. yan dit blad ontvangen de nummers tot 1 OCTOBER Tweede Kamer. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHA Alpien Bitlis- ÜOUlAlfT. Alnrttitit- Liittmllii J'it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgenB 9 ure wor den ADVERTRNTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Telcph. No. 20. Prijs per 3 maanden f O 90 AD VERTEN TIKN van per post f l.05. Losse nummers ct« 1 tot 5 regels 1 U.36, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden ïmar piaatsr. bei ek. Den Haag, 19 September. De gewoonte ls weet men dat na afloop van de Openingsplechtigheid op Prinsjesdag, eene lange, lange file van belangstellenden zich vormt bij een der torentjes van de Ridderzaal om deze, nog prij kend in vollen luister, te bezichtigen. Vandaag was het echter tot laat in den middag tjokvol op en bij het Binnenhof, dank zij de verschillende categorieën van manifestanten voor kiesrecht-uitbreiding. De vriendinnen van vrouwenkiesrecht vormden een aanzienlijk percentage, en bij de opening der Par- lementszitting, te ruim drie ure, vulden zij de gere serveerde tribune, vlaggetjes met het bekende de vies van de balustrade plooiendEdoch, de alles- drè-opmerkende Kamerbewaarder Van Bijlevelt kreeg het in de gaten en gemachtigd door het be vel van den griffier kwam hij. een eind aan het spelleken maken. Glimlachend borgen de volijverige suffragettes hare vlaggetjes opDames-A la miss Pankhurst waren niet in hare gelederen. Nestor Lleftinck heeft weer gepresideerd en de krasse, jeugdige tachtiger ziet er fleuriger dan ooit uit Hij bewaarde blijkbaar zijn ontplooiing van re- denaars-gaven tot morgen-, Woensdag-namiddag, als wanneer mr. Goeman Borgesius door hem wordt geïnstalleerd. De heer Borgesius ls wederom num- mero-éen geworden, en wel met 48 van de 79 uit gebrachte stemmen. Twintig blanco's kwamen uit de bus. En het spotgeestje der stembus deed zich weer gelden: de heer Duys kreeg een stem, evenals de heer Ter Spill, wiens naam eenige vroolijkheid wek te. Ook de heer Kleerekoper werd met een stemmetje verheugd. Voorts werden 6 stemmen op mr. De Geer uitgebracht Als „vice-preses" werd wederom de heer Schaper gesteld, ook met 48 van de 80 stemmen. Ditmaal waren er 23 blanco's. Jhr. Ruys de Beerenbrouck kreeg, als nummero drie van de lijst, 58 stemmen. De ontwerpen-Staatstoegrooting zijn door minis ter Van Gijn op het presidiaal Bureau gedeponeerd. Nu nog morgen, 20 September, 'de Presidents-in- stallatie met de onvermijdelijke „gloeiende toasten". Dan kunnen we aan den slag gaan! De eerste rege ling van werkzaamheden kan reeds een aardig voor proefje geven, 't Begint nu te spannen! Mr. ANTONIO. RUZIE IN WARINGSLAND!" Heel Waringsland in rep en roer; De raad van 't don> is vol rumoer, En iedereen schrijft in de krant Zóó met als zonder goed verstand. .Hél" denkt de lezer, wat is dat? is er weer herrie in de sfad?" O, mensch, verbaas U niet te veel Heel Waringsland is vol krakeel: Een meester, die zijn krachten geeft Voor 't onderwijs, en daarvoor leeft, Die durfde daar heel flink en koen Een voorstel aan den raad te doen. De Meester wou van stond af aan, Dat 't onderwijs vooruit 'zou gaan. Om nu zijn wensch vervult te zien, Vroeg hij in 't dorp aan vele liên, Of zij hem steunden in den strijd Aan t U. L, Onderwijs gewijd. Kortomhet voorstel ging in zee, Maar 't viel den raad van 't dorp niet mee, De twee wethouders zaten daar Met beide handen in het haar Baas Sluntel was geheel ontsteld En riep: „Wat kost dat weer een geld! „En dan; meer geld vind ik wel goed, 'Als Meester ook meer arbeid aoet, „Maar gek is 't, als je daar vertelt: s,'k Wil minder doen voor nog meer geldl 'Belasting wordt ook hooger nog; Wat wil die domme Meester tochr Baas Sluntel schreef met eigen hand Een stuk hierover in de krant. Daar las je U.L.O. in en L.O., „Met Meester was 't maar zóó zóó Zei Sluntel, want hij heeft nog niet De acte Duitsch, 't is lang geen Piet. Baas Sluntel raasde zóó ter deeg, Dat de Redactie opslag kreeg; Want in zijn stuk staat Uw, welnu.... Men leez" „Redactie" voor dat U". Ook Wasbeer schreef er druk op los En gaf den Moester danig ros. Hh' schreef van „boezem" van de menschen Die vast geenU.L.O. zouden wenschen, Ook Meesters boezem stond er in, Dóór zat bepaald het voorstel in. Hij was zoo van zijn wraak vervuld, Dat hij elkeen bedacht met schuld. De meester, schreef hij kort en goed. Die rekent niet zooals het moet I De meeste schuld schuift hfl ixi t end Op 't hoofd van den Correspondent. Zoo schrijft men yan uit Waringsland, Dbn telkens weer in de courant, Een ieder is op 't felst gebeten Wil de ander leugenaar doen heeten, Terwijl de burgers uit dat land De ruzie lezen in de krant, Zegt menig: „Meester heeft gelijk. Dfct U. lTo. is voor arm en ruk, En 't "zou een zegen zijn, te lezen. Dfet 't voortaan U7 L. Onderwijs zou wezen. Zoo zegt men aachtkens voor zich heen, Want openlijk zegt dit niet een: Uit vrees wat anderen zullen zeggen, Durft niemand vrij zijn meening zeg Doch dit staat vast: In Waringslam Dfear is ontwikkeling van 't verstand^ Een zaak van secondaire rang. Voor kosten is men daar gauw bang, En 't onderwijs wordt hier geprezen Door Sluntel fk heb het óók gelezen). Dus U. L. O. heeft thans afgedaan, En geen vermeet'le zal voortaan In Waringsland iels durven wagen., Dat in de toekomst vrucht zal dragen. LEO. DB GOUW. Zondagmiddag van de druk bezochte kermis alhier werden nabij café Slotemaker volksvermakelijkheden gehouden, die veel belangstellenden op de been brach ten en onder begunstiging van goed weer plaats von den. Voor riJJ 1 hadden zich in kuntsvoorwerpen bestonden. Uitslag: le pr. Jac Spiets en G. Kooiman, 2e pr. ïer ouguusuguig van goeu weer piaais von- ringrijden door paren met paard en kar h 16 paren aangegeven, terwijl de prijzen orwerpen bestonden. P. Mulder en dame, 3e pr. P. Slagter en S. Slagter. Volgden' nog verschillende kinderwedstrijdan voor meisjes en jongens, resp. van 6—9 en van 12- jarigen leeftijd, als „pak de leuning" houtjes rapen, costuumloopen, enz. Meer dan 30 kinderen deden in totaal in al die rubrieken mee. 't Was echt gezellig en vervolgens dans en kermis tot laat in den nacht. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 19 September 1916. Uitspraken: L. J. Berchers, zwervend, landlooperij, 3 d. h., 1 jaar 8 mnd. rijkswerkinrichting. D. Roos, Bergen aan Zee, mish. en beleed, f 7 of 7 dagen h. J. Baars, mish. d. d. ambt en wedersp., 14 d. gev., C. Schotten en P. de Goede, allen te Ileerbugowaard, beiden vrijgesproken. T. Visser, wedersp., 1 mnd. gev., G. Deen en 3. Deen, Broekerhaven gem. Bovenkarspel, elk 2 mnd. gev. G. Asjes, vr. v. B. Kieft, te Harenkarspel, dief stal van geld, 6 mnd. gev„ voorw. 3 proefjaren. J. v. Eek, Blokker, mish., f 2 of 2 d. h. P. Molenaar, Warmenhuizen, mish., f 25 of 20 d. hechtenis. G. W. Henning, Alkmaar, beleed., f 15 of 10 d. h. W. Altman, W.-Graftdijk, mish., f 10 of 7 d. h. A. Bruin, vr. v. Joh. v. Hengst, Helder, diefstal, 7 dagen gev. L. Lakeman, De Rijp, mish., f 25 of 15 d. h. - ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden pa- raplui. - ZIJPE. De hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoren te Schagerbrug en 't Zand, zullen met ingang van 20 September 1916 worden opengesteld en wel op werk dagen van 810 uur, 2—3 en 67 uur. - ZIJPE. Op 3 October a.8. zullen de volgende dienstplich tigen der lichting 1916 worden ingelijfd: A. Mekken, P. Mosk, J. Muntjewerf, C. Nieuw land, W. Smit, G. Veeter, J. W'iersema, en P. A. de Wit. Allen zijn bestemd \oor het 21e Regt. Inf., III Bat AARDBEVING OP MIDDEN-JA VA. Officieel. De schade, veroorzaakt door dé onlangs plaats gehad hebbende aard- en zeebeving in de residentie Banjoemas wordt op f 10.000 begroot. BLOEMENHULDE AAN DE KONINGIN. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Gene- raal werd door eenige dames aan H. M. de Konin gin een bloemstuk aangeboden in de vrouwenkies- rechtkleuren, geel en wit. Het stuk bestond uit le lies, dahlia's en orchideeën; op de geel-witte linten staat: Aan de Eerste Vrouwe van Nederland. Het volgende schrijven was bij bet bloemstuk ge voegd: ,Bij de opening van dit voor de vrouwen van Nederland zoo gewichtig parlementsjaar, bie den Nederlandsche vrouwen aan de Eerste Vrouwe van Nederland deze bloemenhulde in de Vrouwen- kiesrechtkleuren aan. VETTE VONDST. Aan den zeedijk bij Wissenkerke zijn 40 kisten margarine aangespoeld, gemerkt ,,'t Haantje". Elke kist houdt ongeveer 25 pond in. De margarine is voor 60 ct per K.G. voor de inwoners verkrijgbaar gestald. De loodsboot bracht te Hoek van Holland 350 in zee opgevischte kisten boter aan. ONTVLUCHT. Toen m enMaandagavond om 8 uur in de cel van den milicien in de Haarlemsche infanteriekazerne kwam, bleek dat hij door een raampje ontsnapt was. Moot was te Haarlem gevangen gezet, verdacht van de inbraak te Eindhoven, waarbij f 6500 ont vreemd is. OLPENZAAL OVERSTAPPEN. Geen dag nagenoeg gaat er voorbij, of de douane aan het station aldaar heeft allerlei eetwaren of andere artikelen, waarvan de uitvoer verboden is, van passagiers naar Duitschland in beslag genomen. Ondanks de vele in beslagnemingen blijven derge lijke reizigers onverbeterlijke smokkelaars. Op de geheimzinnigste en vaak meest zonderlinge wijze is de smokkelwaar in de coupé's of W. C. s verborgen. Bij voorkeur worden voor dit doel de rijtuigen le en 2e klasse geëxploiteerd. Geldt het een nog al belang- rijke partij, dan is de eigenaar in den regel niet onder de passagiers te ontdekken. Om nu «A" deze smokkelarij voor goed een einde te maken en tevens om de langdurige controle te beperken, moeten alle passagiers, te Oldenzaal uit ons land aankomende en bestemd voor Duitschland, in een aldaar gereedstaanden trein dar H. IJ. S. M. overstappen. Op deze wijze wordt de controle heel wat vergemakkelijkt. EEN DUITSCHEN BARON-PORTIER. De correspondent der N. R. CL te Londen heeft gemeld, dat volgens een berichtgever yan de Daily Mail een Duitache baron von Waogenheim, een broer van den vroegeren Duitschen gezant te Konstanti- nopel, in Den Haag in het Hotel des Indes als por tier ten bate van den Duitschen geheimen dienst zou werken. De Haagsche CL meldt nu, dat de heer von Wan- genheim. die aan het Hotel des Indes is verbonden, inderdaad een broer is van bovengenoemden gezant. Hij heeft jaren geleden in het Duitsche leger ge diend, maar onderhoudt thans met zijn vaderland geenerlea betrekking meer en is met een Hollandsche vrouw, Rotterdamsche van geboorte, gehuwd. Zijn betrekking bij het Hotel des Indes dagteekent reeds van geruimen tijd vóór den oorlog. Tevens wordt aan het blad meegedeeld, dat de antoriteiten in Den Haag reeds eenigen tijd geleden van het geval op de hoogte waren, er een nauw keurig onderzoek naar hebben ingesteld en tot de overtuiging zijn gekomen, dat de verdenking, als zou de heer von Wangenheim ten bate van den Duitschen geheimen dienst werken, ongegrond ls. BURGERBRUO. Maandagavond vergaderde het dept Nnt alhier. Aan de orde waren o.m. de rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Uit diens opgave bleek, dat de ontvangsten over 1915 hadden bedra gen f 108.40, de uitgaven f 104.56, zoodat een batig saldo In kas bleef van f 3.94. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer H. Bregman. Besloten werd ln het a.a. winterseizoen twee gezellige avonden te houden. Behalve- deze, zal voor een andere gezellige bijeenkomst een spreker van het hoofdbestuur worden aangevraagd- De keuze viel op éen der heeTen Van Giessen te Winschoten, De Hoog te Amsterdam en A. A. Beek man te 's-Gravenhage. Omdat de tijd te kort schoot, moest éen der pun ten van de agenda onafgedaan blijven, n.1. de be sprekingen over de oprichting eener Nutsspaarbank alhier. Dit punt zal voorkomen als no. 1 op dij agen da van de vergadering, die omstreeks half October zal gehouden worden. HOOGWOUD. - Binnenkort zal in deze gemeente weder een cur sus geopend worden vanwege de afdeeling Hoog woud tot bevordering van het Vakonderwijs in West- Friesland. Het onderwijs zal zich uitstrekken over lijn-, vak- en handteekenen, lezen, schrijven en boekhouden. HOOGWOUD. Maandag werd door de vereeniging „Hoogwoud Vooruit", ter gelegenheid van de najaarskermis eeni •re vermakelijkheden gegeven Voor den middag wer- uen eenige kinderspelen gehouden, zooals balgooien door den man, hardloopen op muilen voer de meis: jes en voor de jongens zakloopen en hardloopen met hindernissen. Aan deze wedstrijden namen veel kin deren deel. Jammer was het, dat er niet meer be langstelling was, maar dit kwam misschien door het droevige weer. Wegens de regen moesten ook de wedstrijden tijdelijk gestaakt worden. Na den mid dag werd er een barddraverij gehouden met paar den onder den man. Hieraan namen deel 8 paarden. Na verschillende spannende ritten werd de le prijs behaald door Cornelia, eigenaar en berijder G. Ur- sem, 2e prijs Tabor, eigenaar R. J. Stroet en be rijder S. Schilder en de 3e prijs Hans, eigenaar R. J. Stroet en berijder B. Schilder. De prijzen be stonden uit luxe voorwerpen. Veel publiek was bij dezen wedstrijd aanwezig. Ontginningen in Noord-Brabant. De lust om woeste gronden te ontginnen, neemt onder de Brabantsche boeren steeds toé. Eenige land bouwers hebben thans weer van de gemeente Wes terhoven 21 H.A. woeste helde, voor den tijd van 25 jaren gepacht, tegen den prijs van f 390 per jaar. Het bevloeiingssysteem zal op de woeste gronden toegepast worden, om hiervan sappige weiden te maken, opdat boerderij en veestapel kan worden uit gebreid. Zoo wordt langzamerhand, doch gestaag de N.-Ërabantschc woesten bodem gecultiveerd. ONGELUKKEN APELDOORN, 18 Sept. Te Broekland, gem. Apel doorn, had Zondagmiddag een treurig ongeluk plaats. De landbouwer H., uit Terwolde, was met vrouw en kinderen bij zijn broer te gast. De kindo ren vermaakten zich op de deel mot rond te draalen in het karnmolenrad, toen een zevenjarig meisje er uit viel. Hevig bloedende uit neus en mond, wilde zij nog naar de pomp loopen, doch zij zakte ineeD en overleed enkele oogenblikken daarna. HOORN, 19 SepL Eergisteravond had aan het sta tion alhier een doodelijk ongeluk plaats; toen de werkman Tenwinkel de lichten langs de lijn ging dooven en daarbij achter een goederenwagen liep, bracht de machinist' dezen in beweging. Tenwinkel kwam onder den wagen, waardoor hem beide bee- nen werden afgereden. Gisterenmorgen is hij over leden. 1 VEENHUIZEN. Dinsdagnamiddag had bij den heer P. Groot al hier de aanbesteding plaats van het kroozen, flab- ben en reinigen van de polderslooten te Veenhuizen. Het werk werd aangenomen voor f 119, te weten, door den heer K. Bart 9 perceelen en den heer P. Pauw, 2 perceelen. VEENHUIZEN. Tot organist bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, werd benoemd de heer J. Broekema te Heerhugo- waard. EEN SCHANDE. Ten gevolge van het feit, dat momenteel veel vuil vet, bestemd voor technische doeleinden, als kaarsenfabricatie, etc., zulke ongehoorde prijzen wor den besteed, laten verschillende slagers schoon con- sumptievet van schapen en rundvee eenvoudig be derven om vuil vet te kunnen leveren, dat niet ge schikt is voor menschelijk voedsel! Het gevolg is dat er eene zoo groote schaarschte komt aan consump- tipvet, dat prijzen moeten worden besteed die hoo ger zijn dan die waarvoor de slagers het aan hunne klanten kunnen verkoopen. Het schijnt dat deze truc overal wordt toegepast, want in afwijking van den regel komen nu van andere groote steden de sla gers ook naar Den Haag om vet te koopen voor hunne klanten. Avondp. VAN URK ONTSNAPT. De Telegraaf meldt: De Fransche officieren, op Urk geïnterneerd. rijn ontsnapt en moeten op dit oogetoblik reeds in. hun vaderland aangekomen rijn. Men weet, dat de officieren, die op Urk worden opgeborgen, diegenen rijn. welke geweigerd hebben, opghun eerewoord te geven dat zij niet beproeven zullen, te ontsnappen. Zij kunnen echter af en toe wei eens verlof krijgen om voor 'n paar dagen het eiland te verlaten, maar dan moeten ze een verkla ring onderteekenen, waarbij ze hun eerewoord ver panden, dat ze tijdens dit verlof geen poging tot ont vluchten zullen wagen. Deze verklaring, op gedrukt formulier, luidt als volgt De ondergetéekencfe... van he.... leger, die den.... naar.... vertrek me verlof, verbind zich op zijn «ere woord, geen enkele poging tot ontvluchting te anr dernemen, noch een ontvluchting voor te bereideii. noch iemand andes te helpen ontvluchten tijdens den duur van dit verlof, dat ral beschouwel worden als geëindigd, bij zijn terugkeer in het interneeriings- depot op hei eiland Urk. Daarenboven verpandt hij rijn eerewoord, dat hij in zijn koffers of op rijn lichaam geen voorwerpen ral medebrengen die zouden kunnen gebruikt worden om een ontvluchting voor te bereiden URK, 1916. Dfa...... Nu hadden, enkele dagen geleden, al de Frans che officieren voor 'n paar dagen verlof gevraagd en den commandant van het interneerimgsdepot dergelijke ver klaring ter hand gesteld. En nu zal hij er allicht zijn gewezen gasten van beschuldigen, hun eerewoord ver roken te hebben, wat vanwege een Fransch offi cier eenvoudig niet aan te nemen is. Doch. als cfe commandant de formulieren, die men hem ter hand gesteld heeft, nog eens nauwkeurig, woord voor woord, herlezen wil, dan zal hij op den vjjfden regel tusschen het woord „d'autrui" en .pen dant" het woordje „QUE" ingelascht vinden, zoodat zoodat de verbintenis daar thans luidt: .-.„verbindt zich op zijn eerewoord, geen enkele poging tot ontvluchting te ondernemen, noch een ontvluchting voor te bereiden, noch iemand anders te helpen ontvluchten, DAN tijdens den duur van dit verlof,...." De Fransche officieren hadden zich door iemand nieuwe afdrukken van dit formulier laten bezorgen, waarop het woordje „QUE" was bijgedrukt, en den commandant ieder een exemplaar van die nagemaakte verklaring, in plaats van de echte in handen gestopt. Het is zoer goed mogelijk, dat de truc tot op 't «ogen blik nog niet ééns ontdekt is, want de valsche formu lieren zijn alleen maar door dat woordje „Que" van de echte te onderscheiden. Als deze officieren geweigerd hebben hun woord te geven, dat ze niet ontvluchten zouden, dan ver wittigden ze tevens de Nederlandsche militaire autori teiten, dat ze voor géén list terugschrikken zouden, waar geweld nu eenmaal toch niet helpen zou, en dat men zich' dustegenover hen nooit genoeg in acht zou kunnen nemen. En als ze thans bij middel Sun een nagemaakt document in vrijheid geraakt zijn, dan moet zulks beschouwd worden net op dezelfde manier als hadden ze zich van een nagamaaktun sleutel bediend. Op 't oogenblik is op Urk nog slechts een geïnter neerd officier: een Engelschman, die halsstarrig zijn eerewoord blijft weigeren. Al de Belgen rijn vertrokken, wijl hun regeering nun formeel verboden heeft te ont vluchten en er hun dus niets anders overbleef dan hun woord maar le v-erpandeh. WAT VELEN NIET WETEN. Iedere Nederlander kent de Posterijen en de wijze waarop „de post" haar taak vervult, kan over het algemeen zeer wel de goedkeuring van het publiek wegdragen. Als wij zeggen iedere Nederlander kent de Pes terijen," Man moet het zoo opgevat worden, dat ieder weet, waarmede die tak van staatsdienst zich belast: vervoer van brieven en postpeketteu spaarbankzaken, overmaking en invordering van gelden enz. Wat. velen echter niet "weten is dat de post. aan hét publiek vele geriefelijkheden bied' waaraan het bestaan aan slechts enkelen btkond is. Wij stellen ons voor over enkele zaken eens iets naders moe te doel én. Post-. Telegraaf- en Telefoongids Wel bes-at de officieele „Post-, Telegraaf- ©n Telefoongids" alles wat men omtrent deze diensten weten wil, maar niet ieder schaft zich dezen gids aan. De prijs heeft nauwelijks een bezwaar te zijn, want het meer dan 500 blad zijden tellend boek kost slechts 30 cent. .Het verschijnt twee keer per jaar Mei-Novemberen zij die vooraf verzoeken oeide uitgaven le ontvangen, betalen slechts 50 cent. De levering geschiedt dooi' tussehenkomst der postkantoren en door die van de bock handelaren. EEN ARBEIDSCONFLICT MET NOODLOTTIG GEVOLG. Op „Zorgvliet" te 's-Gravenhage is gistermiddag door een vtucadoorsknecht een drietal revolverschoten gelost op andere werklieden, die hert hem lastig maakten; met het droevige gevolg dat een hunner in de rech terborst werd getroffen, oen tweede een revolverschot in hert linkeronderbeen kreeg, terwijl een iongen, die met het geval niets te maken had, epn kogel door een zijner broekpijpen kreeg, maar niet werd verwond. Waar npbij de Stadhouderslaan de Gogelweg en de R, J. Schimmelpennincklaan bijeenkomen, is oen groot gebouw opgetrokken voor de Maatschappij Insullnde. waarin de kantoren van verschillende suiker- en koffie- ondernemingen zullen worden gevestigd. Het stuca- doorswer k> in het gebouw is aangenomen door den heer Ju J. Braxhoofden. Volgens medodeelingen zoowel van patroons- als van werkliedenkaint bestaat er tus schen dien heer met enkele andere R. K. stuca doors patroons ©enerzijds en de werklieden-organisaties en de patroonsorganisatie anderzijds een geschil. Dit geschil vindt zijn oorzaak in het volgende: De patroonsorganisatie had met de vier werklieden- organisaties aldaar, waaronder ook de R» K,. en de Jrotestantsche arbeidersvereenigingen een collectief ar- leidscontract aangegaan, dat met 31 Maart j.L in wer king is getreden en dat een clausule bevatte, waarbij pertijen zich verplichtten, respectievelijk slechts bij ge organiseerde patroons te gaan werken en slechts georga niseerde gezellen in dienst te nemen, m.a.w. de clausule van het verplichte lidmaatschap, welke oerst na eenige weken in werking zou treden. Enkele R. K. patroons bedankten daarop voor hert lidmaatschap hunner ver eeniging, stichtten een nieuwe vereeniging en namen bij voorkeur ongeorganiseerden in dienst. Een poging om met de bovenbedoelde R. K. werk liedenorganisatie een afzonderlijk contract aan te gaan, waarin de clausule van het verplichte lidmaatschap niet voorkwam stuitte af op de weigering dier gezdlen- veroeniging. nadat deze het advies had ingewonnen van een R» K. geestelijke en van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond, waarbij zij is aangesloten. Zoowel de georganiseerde patroons als arbeiders wensch ten in den aldus onts tanen h.L verkeerden toe stand verandering te brengen cu zoo werd besloten

Schager Courant | 1916 | | pagina 1