De Oorlog. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. om te trachten de werklieden bij bedoelde patroons in dienst te bewegen het werk neer te leggen Rn zich bij een der «ezellenorganisatie aan te stuiten. liet dit doel hadden eeltige patroons hun gezellen gistermiddag toegestaan iets vroeger te eindigen ten einde bij het afloopen van Mfet werk aan genoemd gebouw de gezellen van den heer B. aan te spreken. Volgens een ooggetuige "zou een der georganiseerd^ gezellen een der werklieden van heer B. hebbën aan- gevallen en een stoot met het hoofd hebben toegebracht. Deze man moet daarop hebben toegezegd, dat hij den volgenden dag niet meer aan het werk zou gaan. De man. die de revolverschoten heeft gedost, een Amster- damsche stucadoor, zekere P. Bolte, die reeds vroe ger zou hebben verklaard..Als se 't me lastig maken schiet ik zo een kogel door hun lijf, stond met enkele der georganiseerden to pralen, toen een hunner zich vooroverboog, naar hij zegt, Om naar hot voorwiel van zijn fiets te kijken, omdat hif meende dat iemand er tegen aanschopte. B., meenende dat men ook hem wilde aanvallen, trok daarop een revolver en raakte den 31-jarigen stucadoorsopperman W. van Vliet, vader van zes kinderen, in de borst; het volgende schot trof een 16-jarigen stucadoorsleerling in het linker onderbeen terwijl zooals hierboven reeds gemeld, het derde schot slechts de broek van een toekpenden jan- gon raakte. De dader wierp daarop het vuurwapen weg em, ach tervolgd door de andere werklui, die hem steenep nawierpen, vluchtte hij het gebouw in. Inmiddels was de commissaris van politie, de heer Aaltsz, chef der recherche, gewaarschuwd, die don dader onmiddellijk een verhoor afnam. Deze bekende de schoten te hebben gelost, doch verklaarde uit zelf verdediging te hebben gehandeld en de revolver bij zich te dragen, omdat hij vreesde te worden lastig gevallen. Hij werd daarop gearresteerd en per automo biel onder sterke politiebewaking overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan hot Alexanderspledn. De getroffenen waren in een villa aan. de R. J. Schimmelpennincklaan binnengebracht, v. Vliet is naar .Bronovo vervoerd en de lichter gewonde stücadoors- ièerling naar het ziekenhuis. Men vreest voor het leven van den zwaar gewonde, De dader wordt, in afwachting van de door de justitie te nemen beschikking, voorloopig aan het po litiebureau in verzekerde bewaring gehouden HdblcV CRISISUITGAVEN TEN LASTE VAN DEN STAAT VAN 30 JULI TOT 31 JULI 1916. (Voorloopige Berekening.) Officieel. De kasvoorschotten aan de Koloniën buiten rekening gelaten, en tna aftrek van de loopende voor schotten aan gemeenten, Rijksgraanhandel en Rijkskunst- meststoffenhandej, is de Rijkskas in bovengenoemd tijd vak achteruitgegaan met f 47.000.000. Hiervan komt, naar raming, ten laste van tekorten op Jen normalen (gewonen dn buitengawonen) dienst van de jaren 1914, 1915 en 1916 (tot dusver) f54.500.00Q. Blijft voor rekening van de crisis f 415.500.000. Hierbij dient echter gevoegd te worden: n hetgeen bereids door de belastinschuldigen, spe ciaal oor do crisis, is opgevbracht (inkomsten van het Leeningsfonds 1914 voor zoover niet gebezigd voor rentebetaling) f 20.500.000. b. het bedrag der uitgaven, welke reeds gedaan doch nog niet betaald zijn, welk bedrag Is to ramen op f 10.000 000. Totaal crisis-uitgaven f 446.000.000. ANNA PAULOWNA, 19 September. Groote aardappelen f 2 a 2.50, kleine f 1.60 a 1.90, slaboonen f 15.75 a 26, snijboonen f 4 a 4.60. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek i| L. Dinsdagmiddag. 50 aak aardappelen. Bravos t 2.35 a 2.45, blauwe f 2.75 a 2.85, loO baal uien t 4 60 a 5.20 120 baal gele nep f 5.40 a 5.90, idem drielingen f 4.40 a 480, 186 baal wortelen, binnen], f 1(80 a ,1(95,buiten! f 415 a 4.20, 1850 K.G, slaboonen f 8.70 a 11 tenl f 9 a 17,40, 20900 gele kool binnen! f 6.50 a 13.50, buiten! f 12.60 a 17.10, 22600 witte kool t 9 a 24. 1850 bos wortelen f 3.10 a 3.90. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag. Gele nep 5.10 a 5.40, idem drielingen 1 4.40 a 490, uien f 5 a 5,10, slaboonen f 8 n 8.90, wortelen per baal, binnen! f 1.60 al .70, buiten! f 4.20 a 465j. Woensdagochtend. Roode kool, binnen! f 2.10 a 8.90, buiten! t 470 a 16.90. witte kool binnen! f 9 a 22, gele kool. binnen! f 4 a 1470, buiten], f 5.10 a 16.40. bloemkool, binnen], f 10 a 14.60, buiteml, f 17 a 22. wortelen por 100 bos 15 a 5.30, aanvoer 554281 stuks koo! HARDDRAVERIJ. Onze harddraverij had heden plaats onder al heel onguristig weer. In dikke druppels viel den geheelen morgen de regen neer, en dat werkte heel slecht op het bezoek. Van het groot aantal paarden dat was aangege ven, namen maar 7 paarden aan den wedstrijd deel. Het waren: Amiëns, 290 M., van J. J. de Boer c.s. te Assendelft, berijder W. de Boer; Doet bet Maar, 270 M., van A. J. P. v. d. Kroon te Abcoude, be rijder J. G. de Boer; Deldine, 270 M., van Th. Aart man te Hoogwoud, berijder de eigenaar; Bandage, 290 M., van J. A. Bakker te Wieringerwaard, berij der de eigenaar; Eben Haëzer, 270 M., van J. Stam mes te Nieuwe Niedorp, berijder N. Stammes; Keesje S, 275 M., van Z. Davidzon te Hoorn, berijder C. W. Stadegaard; Betsy M, 270 M., van J. Vos te Midwoud, berijder L. v. Hemmen. Eerst over half 12 uur 's ïnorgens, werd met deze draverij begonnen, daar nog een paar paarden met den trein van elf uur moesten arriveerén. Deze voormiddagharddraverij gaf ondanks het klei- no aantal paarden, interessanto ritten te zien. De uit slag was: le prijs f 100, Doet het Maar van A. J. P. v. d. Kroon to Abcoude; 2e prijs f 50, Deldine van Th. Aartman te Hoogwoud, 3e prijs f 25, Eben Haë zer van J. Stammes te Nieuwe Niedorp. Deze draverij was alleen open voor paarden die op do korte baan geen hooger prijs dan f 100 hadden gowonnen. Tegen den middag klaarde het weer op en de treinen en trams, die 's middags hier aankwa men, brachten gelukkig een grooten stroom bezoe kers. Aan do namiddag-harddraverij namen de volgende paarden deel: Clemence, 275 M., van IJ, van Duin te Rijnaburg, berijder Tj. Witteveen; Keesje S, 270 M„ van Z. Davidzon te Hoorn, berijder de eigenaar; Doet het Maar, 270 M., van A. J. P. v. d. Kroon te Abcoude, berijder J. G. de Boer; Aloxandra, 275 M., van K. Hoek Pz. te Midwoud, berijder de eigenaar; Eben Haëzer, 270 M., van J. Stammes te Nieuwe Niedorp, berijder N. Stammes; Bandage, 275 M., van J, A. Bakker te Wieringerwaard, berijder de eige naar; Catharina R, 280 M., van J. Schoon te Medern- blik, berijder M. Haster; Deldine, 270 M., van Th. Aartman te Hoogwoud, berijder de eigenaar; Bonny M., 290 M., van J. A. Geersen to Woerden, berijder L. van Hemmen; Betsy M, 270 M., vanJ. Vos to Mid woud, berijder L. van Hemmen. De uitslag was, dat de prijs van f 150 werd be haald door Bonny M van J. A. Geerson, de 2e prijs f 100, door Clemence van IJ. v. Duin, de 3e prijs f 50, door Bandage van J. A. Bakker, de 4o prijs f 25, door Doet het Maar van A. J. P. v. d. Kroon te Ab coude en Catharina R van J. Schoon te Modemblik. Deze draverij was een handicap, evenals die van 's morgens. Onze Harmoniekapel gaf door haar goede muziek een hoogst aangenamo afwisseling. 's Avonds schitterend vuurwerk. En toen het ben- gaalsch licht onze markt en omgeving in. een helder licht zette, bleek het weer recht duidelijk, welk een massa menschen naar Schagen was gekomen. Het was weer 'een heel goed vuurwerk. Na afloop was het overal, tot zelfs nog in de vroege ochtenduren volop plezier en jool. HENGSTENKEURING. Heden had alhier plaats de Rljkshengstenkeuring. De uitslag was, dat werden goedgekeurd: Édelman van den heer G. Schoorl Pz. te Haren- karspel; Architect van den heer G. Geeriigs te Anna Pauïowna; Claurel Hal van den heer J. Smit te Spanbroek; Gantinus van den beer J. van deT Horst te Utrecht; Maitrank van den heer J. Zwart te Alk- maar; Voltigeur van den lieer D. Aartmari te Hoog- woud; Manuel van den heer N. Commandeur te Baarsdorpermeer; Archubald van den heer C. Stoop te Wogmeer-Spierdijk; Amiëns van den heer J. J. de Boer c.s. te Assèndelft Afgekeurd werden: Telegraaf van den heer S. Bier steker te Koegras en Alfred der Dikke van Turicum, van den heer K. Burkli te Houtrijk en Polanen. De keuringscommissie bestond uit de heeren: lui tenant-kolonel Gooszen te 's-Gravenhage, H. Walt te Uithuizermeede, G. Costermans te Eist voor het exterieur; voor bet ondeerzoek op adem traden op de heeren; Van Lent te Tiel, De Vries te Zaltbom- mel en Buckly te Rotterdam. We lezen steeds weer, dat, nu Hindenburg de op perbevelhebber van het Duitsche leger is geworden, weldra het Westelijk front zal worden ingekort, op dat Hindenburg al zijn kracht aan het Oosten zal kunnen wijden en Rusland en Roemenië een duw zal kunnen- geven, wat verder i prukkon zal onmoge lijk maken. Tal van commentaren worden aan dit idéé verbonden en de Amerikaansche pers weet er reeds 't een en ander over mee te deelen. Het zijn berichten die heeten uit Duitschland te komen. Wat van dit alles waar is zal kalm moeten worden af gewacht. Laat ons maar weer nagaan wat het oorlogsveld ons voor nieuws biedt en dat is ditmaal niet zoo heel veel. Trouwens na de groote actie aan het Westelijk front was dit wel eenigszins te verwach ten, en wij teren nog op do overwinningen der laat- $t«3 d&KGn. Uit net Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk wordt dd, 17 dezer geméld: Het kenmerkende feit van de gevechten in de twee laatste dagen is het geweldige verlies geweest, dat de vijand leed. Er kan geen twij fel aan bestaan, dat de Duitsche verliezen zonder we dergade zijn Voor een slag van dergelijkan duur. De lijken van dan vijand, die Vrijdagavond langs oen breed front" zijn waargenomen, bereikten een aantal van acht tegen een aan onzen kant. Men vond geheelo loop graven letterlijk met lijken van den vijand geplaveid. De rijdende forten hebben ongetwijfeld een groot aan deel in den gunstigen uitslag had. De dapperheid van hun bemanning was opmerkelijk. Zij trokken in het gevecht onvervaard tegen stellingen op, die voor de infanterie wanhopig moeilijk waren. Bij da zuivering van het Hooge Bosch, dat zoo lang de dapperste infantericHaanvallan weerstaan had, bewezen twoc van die stalen monsters groote diensten. Uit Parijs bericht men: Het offensief blijft gunstige resultaten geven. De Fran- schen hebben Deniecourt volkomen vermeosterd en hebben 'nog voortgang gemaakt in die streek, waar het terrein bijzondere moeilijkheden biedt en dc Duit- schors een waar versterkt kamp met machtige ver dedigingsmiddelen en ondcrgrandsche schuilplaatsen had den aangelegd, welk kamp door elite troepen werd verdedigd. Ten noordon van de Somme werd do omvatting van Combles nog meer geaccentueerd. Do opvoer van voorraden naar de vesting geschiedt enkel nog maar langs den weg van Miaurepas die bestreken wordt door hot geschut van de geallieerden. Men verwacht dat de bezetting van Combles spoe dig: hetzelfde lot zal ondergaan als die van Deniécourt De vermeestering van net groote werk de vier hoek" door de Engelschen, wielk werk krachtig was versterkt, iwan groot gewicht. Ofschoon "de Duitschers het voorstellen, dat de toe stand ten noorden van de Somme gunstig voor hen is, blijkt uit de verklaringen die door gevangenen zijn afgelegd, dat de vijand terneergeslagen is. Dat kan bij een leger dat ln vijf dagen tijd driemaal een nederlaag neert geleden, ook niet anders. Op 12, 15 en 17 September verloren de Duitschers 6000 man aan gevangenen. De vermeestering van Peronne en Combles wordt voorspeld door Karl von Wiegand uit Berlijn aan de World en daarin lezen wij dan ook do veron derstelling van het inkrimpen van het Westelijk front. De latere berichten spreken alleen van heel slecht weer, die de krijgsverrichtingen belemmerd. Van het Oostelijk front komt een bericht over een Duitsch succes op de Russen behaald. De Duitsche en Oostenrijksche troepen van generaal Bernhardi hebben onder leiding van luitenant-generaal Clau- sius het sterk verdedigde Russische bruggehoofd ten N. van Zaleszcze aan de Stochod bestormd en .ver volgden den vijand tot op den oostelijken oever. 81 officieren, 2511 man en 17 machinegeweren vielen in onze handen. Bij Perepelniki, tusschen de Sereth en de Strypa, heeft een Duitsche jagerpatrouille 2 officieren en 80 man gevangen genomen. En verder: De tegenaanval aan de Narajofka bracht ons nieu we successen. Het aantal gevangenen' klom tot ruim 4200. Het Russische bericht is hiermee wel wat in te genspraak, daarin toch wordt gemeld: De slag aan de rivier Najarofka heeft nu drie da gen met onverminderde hevigheid voortgeduurd. Zaterdagochtend kreeg de Russische infanterie, na een voorbereidende beschieting, bevel tot een élge- meenen aanval. Zonder zich om verliezen te bekommeren, storm den de Russen juichend op den vijand los en daarna kwam het tot govechten op korten afstand. De Duit schers ondernamen herhaaldelijk tegenaanvallen, die door de Russische kogels en bajonetten tot stilstand gebracht werden. De strijd, die het meeste verlies kostte, was die om het bezit van een bosch dicht bij het dorp Switelnikv, dat zes maal Van bezitter verwisselde, voor de Duitschers in hun nederlaag berustten. - In een ander vak kwamen de Duitschora den aan val van de Russen voor. Zij konden echter geen stand houden tegenover het Russische geweer- en kanonvuur en renden naar hun eigen loopgraven met de Russen op hun hielen terug. De Russen be zetten de eersto loopgraaflinie, en alle tegenaan vallen van de Duitschers konden hen daar niet uitkrijgen. Gepantserde auto's speelden een groote rol in de gevechten* Zondagochtend viel de infanterie in negen vakkon van het slagfront aan. Drie linies loopgraven vie len en er werden gevangenen van velt regimenten ?;enomen. De tegenaanvallen werden aan het geheele ront afgeslagen. De strijd is nu opnieuw hevig. Hoogten en bos schon worden genomen en weer teruggenomen. En later: Aan de Narajofka zijn de verbitterde gevechten voortgezet. Wij hebben met groote verliezen voor den vijand al diens aanvallen afgeslagen. Uit Zevenbergen waar de Roemenen steeds hun triomftocht voortzetten, komt nu een voor hen on gunstig bericht Weenen meldt: ln Zevenbergen zijn de Roeineniërs ten Z.O. van Hatszeg door troepen van luitenant-generaal von Staabs verslagen. Zij worden vervolgd. Bijzonderheden ontbreken nog. Uit de Dobroedzja ditmaal geen nieuws. Macken- 8f>?n de gisteren vermelde Russisch-Roemeensche stelling zijn de verbonden troepen op verscheidene plaatsen binnengedrongen. Het Bulgaarsch bericht spreekt van het bezetten van verschillende dorpen en van de stad Mangalia. Wij krijgen zoo den indruk, dat het er in de Do broedzja niet schitterend voor Roemenen en Russen uitziet De Daily Telegraph spreekt van een ontvan gen telegram, dat de toestand daar zooveel is ver beterd. Wij zullen het maar afwachten. Veel gunstiger zijn de berichten voor de Serviërs. Uit Athene wordt aan de Daily Telegraph gemeld: Als gevolg van onze schitterende successen, heeft onze linkervleugel de linie DramaKenali-Bati be reikt, slechts negen mijlen van Monastir, waar de Servische troepenmacht die bij het Ostrowo-meer ope reert, doorgedrongen is van Gornitzowo naar Ba- nitza en het Noord-Oostelijk deel van de vlakte van Florina gezuiverd heeft Dit aanvankelijk succes voortzettend, wierpen de Serviërs de vijandelijke troepen over de Cerna en drongen Morichowo bin nen. Deze troep rukt thans naar het Noorden op, naar Monastir, hetgeen den vijand zal dwingen deze stad te ontruimen. Aldus is de herovering van Monastir door de Serviërs slechts een kwistie van enkele da gen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 September, medegede€d door het Kon. Nea, Met. In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand 758.0 te Vlissingen, laagste 746.1 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 September. Meest matige N. tot N.W. wind. Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien.. Zelfde temperatuur. DE DUITSCHE KROONPRINS GEDECOREERD. BERLIJN, 19 September. De Kroonprins vaardigde op 17 September den volgenden dagorder uit: „Z. M. de Keizer gaf mij heden het eikenloof bij de Orde Pour le Mérite. De waardeering, in deze hooge onderscheiding gelegen, geldt niet slechts- mij maar ook alle soldaten van mijn dapper leger. Het is de dank van Z. M. voor wat het leger in de ge vechten voor Verdun heeft verricht. Nu de veldtocht nog niet ls afgeloopen kan men de beteekerris van dezen slag, welke sinds 21 Fe bruari zonder onderbreking heeft gewoed en den Invloed daarvan op het verloop van den grooten oorlog, welke Duitschland gedwongen is voor zijn be staan te voeren, nog niet bij benadering overzien. Slechts staat vast, dat zelden in de krijgsgeschie denis van- een leger, onder de moeilijkste omstandig heden, zoo geweldig veel is verlangd en door dat le ger is volbracht met het bbtoonen van grooten moed in den aanval en doodsverachtende weerstands kracht bij het standhouden. Kameraden tegen de groote taak, welke ons was gesteld, hebt gij u op gewassen getoond. Van mijn onuitsprekelljken dank ztjt gij voor alle tijden zeker. De Opporbevolhebber, WILHELM, Kroonprins van het Duit sche Ri.ik en van Pruisen. EEN RIVIERAFDAMMING DOORGEBROKEN. Uit GABLONZ, Boheme, 19 Sept Do rivierafdam ming Weisse Desse ter lengte van 80 M. is over twin tig meter doorgebroken. De watenmassa stortte zich met vreeselijk geweld in de diepte, en sleepte, voor zoover tot dusver is vastgesteld, veel glasslijperi.ien mede, evenals groote hoeveelheden bcomen. Eerilge menschenlevens zijn verloren gegaan. De ontwortel de boomen stapelen zich op langs de oevers en we gen; alle brgugen zijn, voor zoover ze niet zijn weg gerukt, door het water onderwoeld en dreigen in te storten. De schade is niet te overzien. Omtrent dit ongeluk bij Faunwald bericht de Bote aus dem Riesengobirge" De dam aan do Weisse Dessa in het Isergebcrgte brak Maandagavond, waardoor een watermassa van een millioen kub. M. vrijkwam, die in golven Van zes meter hoog naar beneden stortte. Een ontelbaar aantal huizen werd vernield. Over een traject van ongeveer 20 K.M. richtte de stroom zware verwoestingen aan. Tot Dinsdagmiddag zijn 250 lijken, waaronder ook van kinderen, geborgen. De vloed kwam zoo plotss- lin^ opzetten, dat dikwijls aan redding niet te denken Uit Reichengerg en Aussig wordt militaire hulp ver wacht oor de opruimingsarbeid. GEVAARLIJK WERK. Dat in den oorlog de veldpredikers of aalmoeze niers dikwijls gevaarlijk werk werk doen is bekend, In dezen oorlog zijn er dan ook in alle legers al verscheiden gevallen. De Times geeft iets uit hel levén van Engelsche geestelijken te velde: i,,Er doet thans een treffend verhaal de ronde zegt het blad van de wijze, waarop na zeker ver bitterd gevecht de Presbytoriaansche kapelaan en die der Engelsche Kerk gezamenlijk uitgingen om de dooden te begraven. Het was niet alleen moeilijk, maar ook gevaarlijk werk, want terwijl zij aan het graven waren, werd er op hen geschoten en was er een machinegeweer op lastig kleinen afstand aam het werk. Toen de arbeid afgeloopen was en de tijd voor de Presbyterianen was gekomen om den dienst aan te vangen was de dag reeds bijna aangebroken. De kapelaan der Engelsche Kerk, die den ernstige» aard van zijn Schotschen ambtsbroeder kende waag de de opmerking: Nu, broeier, ik hoop dat'ge den dienst niet langer zult maken dam noodig isDe Schot wendde zich in het donker tot hem en "zeide- „Broeder, wij hebben lang werk gehad om dit grai te graven en al de Duitschers ter wereld zullen mij er niet toe dwingen, om (dien lijkdienst te bekorten." En hij haastte zich ook volstrekt niet, maar deed zijn plicht nog zorgvuldiger dan anders. Gelukkigen wijze werden zij niet getroffen. Beiden ontvingen Ia- ter het Militaire Kruis. De Times meldt verder, dat er tot dusverre in den oorlog zes kapelaans gedood, een aantal anderene ru stig en een zeer groot aantal licht gewond zijn. DE NOORSCHE HANDELSVLOOT Sedert het begin van den oorlog heetft de Noon- sche handelsvloot 101 stoomschepen verloren met te zamen 161443 bruto registerton, die verzekerd waren voor 56.680.000 kronen. Hierbij komen nog 47 zeil schepen van tezamen 40.000 ton en een waarde van i millioen. Bij elkaar dus 148 schepen met 200.000 ton en een yerzekeringsom van 61 millioen kronen. In ronde cijfers is ongeveer 10 percent van de tonjnemaat van Noorwegens nandels vloot verloren gegaan. De Duitsche vloot heeft al zoo den tienden penning gehe ven van de Noorsche handelsvloot. TEGEN DRONKENSCHAP. 1 e Belfast hebben Zaterdag een 30.000 vrouwen deelgenomen aan een optocht, die een betooging was voor een verbod van drankverkoop in Engeland ge durende den oorlog. In een park werden er rede voeringen voor gehouden .De bisschop van Down zei oa., dat de regeering bezuiniging had aangeprezen, maar dat het louter huichelarij is van spaarzaam heid in de kleeding te spreken, waar het Engelsche volk jaarlijks 180,000,000 aan alcoholische dran ken uitgeeft PAPIERGEBREK. De meeste Duitsche spoorwegdirecties geven in verband met het papiergebrek voor den aanstaan den winterdienst geen nieuwe dienstregelingen uit De in staande zomerdienstregelingen worden door middel van verbeterbladen gewijzigd. Ï5 lEïï LOOPGRAAF VAN DE EERSTE LINIe. De Peüt Pansien vertelt: I)e kapitein heeft besloten naar den „kleinen post' te gaan. Waarom? Niemand weet het Dat zijn zoo van die invallen, die een kapitein op een vroegen morgen met mooi weer hebben kan. De kleine posten riln een soort ran kleine hulploopgraven, als schild wachten geplaatst voor de eerste linies en vanwaar men den Vijand gemakkelijker bewaken kan en zien, wat hij doet en zelfs hooren kan, wat hij zegt. Daar de Duitschers, evenals wij, kleine posten hebben, is de afstand die de hunne van de onze sqheddt, soms ternauwernood eenige meters. Zoo gebeurde het dat in een der laatste gevechten de Duitschers en Èran- schen streden om het bezit van een zelfde loopgraaf; de tegenstanders, die nog met elkaar in contact ston den waren toen genoodzaakt het gedeelte loopgraaf, dat'elk van hen bezet hield, met zandzakkené af te sluiten. Toen die zakken eenmaal waren aangebracht, richtten zij ieder van hun kant, een stevigen muur oo zoodat nu nog die twee stukken betwiste loop graaf veranderd zijn in kloine posten zoowel oan 3e Duitsche als aan de Fransche zijde, die niet verder van elkander verwijderd zijn dan de breedte van de door hen aangebrachte versperringen; dat is: juist 65 centimeters. De sector is er trots op deze curiositeit te bezitten, en neemt er gaarne de honneurs van waar Vóórdat men de loopgraaf binnenkomt moet menlangs een kronkolwegje gaan dat slechts voor de Duitsche kogêls beschermd wordt door een kunst- ma ügc heg, welke gemaakt is door een paar dap. pere' slodaten te midden van het vijandelijk mitraj]- leurvuur Is het een ernstig gemeende waarschuwing of slechts spottende scherts, dat mem daar het opschrik heeft aangebracht„Gevaarlijke bocht I zou net soms afkomstig zijn van denzelfden grappenmaker die bij den keukeningang geschreven heeft„In de omge vallen pan"? In den kleinen post zaten acht mannen zwijgen^ bijeen. Bij het binnentreden maakte de kapitein een teeken, waarop zij alle acht „neen schudden. Er was niets nieuws gebeurd: geen belangrijk gesprek van den vijand afgeluisterd. Geen enkele aaniizibg. Noch zijnoch wij nebben een woord gewisseld. Als onze mannen niets gehoord hebben, moeten de Duitschers wel bijzonder stil en rustig geweest zijn. Door middel van een hoofdknik en een gebaar met zijn duim heeft de kapiteinn gevraagd: ,Maar zij zijn er toch nog altijd?" Op dezelfde stilzwijgende wijize hebben de mannen toestemmend geantwoord. Weder in de open lucht gekomen, zei de kapitein; ,Zoo kan het niet langer duren; we zullen dien Duit- schen post moeten nemen. Ik zal orders gaan halem. Wij kunnen niet voortgaan zoo te leven met die kerels op 65 centimeters afstand... OORLOGSWEEZEN. In de Daily Mail schrijft M. de Maratrav over de maatregelen die Frankrijk heeft genomen ter verzor ging der moederlooze kinderen, wier vader naar het iront moest gaan. Baron Vitta, directeur van een volksuniversiteit, plaatste in den aanvang van den oorlog in de Matin den volgenden oproep: „Brengt alle moederlooze kinderen, wier vader ge mobiliseerd is, naar de Université Populaire Saint An- - toine te Parijs. Daar zullen zij onmiddellijk en zonder formaliteiten opgenomen met liefderijke genegenheid door vrienden van de Université ontvangen en door vrouwen, die hun behoeften kennen, verzorgd worden. Wdj leggen de plechtige belofte af, dat de kleinen nooit aan ellende of zonde zullen prijsgegeven worden." Honderden kleine kinderen werden naar de volksuni versiteit gebracht. Sommigen kwamen alleen met een etiket aan hun kleeren vastgemaakt, waarop hun naam werd vermeld. Zoo werd do kern van „oorlogsweezen" gevormd. Agenten dezer vereeniging zoeken steeds naar weezen in Frankrijk, België, Italië en zelfs in Albanië. Zij redden op die wijze talrijke Servische kin deren, die' thans met hun Fransche kameraadjes te zamen flink opgroeien. In Februari 1915 kom de Fide- iin van Etretat waar het weeshuis is gelegen^ verzeke ren, dat er onder de 700 kinderen, die aam zijn zorgen waren toevrtrouwd, geen epidemiev geen ongeval en geen sterfgeval was voorgekomen. Na verloop van zes maanden werd hot weeshuis te Etretat te klein. Daar om werd er een nieuw gebouwd in een andere zeebad plaats in het zonnige Zuiden, St. Jean Cap Fenat in de Riviera. Daar zette men in een groot park om een villa heen veertien gebouwen. Te Nico werd een afzondierlijke kolonie voor zeer j jonge kinderen opgericht en vervolgens een derde te Dampierre (Haute Saöne), waar orootere kinderen voor den landbouw worden opgeleid. Weer later wer den er een sanatorium, een ziekenhuis an nog twee ko lonies gesticht. Er bestaan plannen om eene kolonie voor ambachtsonderwijs te stichten in Algiers en nog een dergelijke inrichting in het veroverde deel van don Elzas. DUIKBOOT TEGEN ZEEMIJN. Luigi Barzini geeft in de „Corriere della Sera" bij zonderheden over de aruistocnt die hij heeft gedaan aan boord van een Italiaansche duikboot. Een bijzonder interessante episode is die van de ontmoeting van de boot met een zeemijn. Buitengewone omstandig heden, schrijft hij. hadden ons gedwongen het grom- i ste deel van den nacht onder water te blijven en, daardoor onze electriciteite-reserven op oDgewenschta wijze aan te spreken. Tegen den morgen waagden wij het eindelijk den neus, die wij voor de onbescheiden zoeklichten in den nacht zorgvuldig in de diepte ver borgen hadden gehouden, boven het oppervlak uit te steken. Maar spoedig dwong ons een zeer merkwaar dige omstandigheid ten spoedigste weder het bescher mende donker van de diepte op te zoekenWij waren n! zelf een lichtgevend lichaam geworden. Aan den hemel had zich een onweer samengetrokken en de bliksem flitste aan den horizon. Plotseling local is eer den zich ononderbroken electrische ontladingen over liet geheele oppervlak van den commando-toren tot boven op den uitersten spits van den periscoop, ja zelfs op de schouders en hoofden der wachten en van den commandant dansten electirische vlammetjes. Zulke ontladingen doen zich voor in de gedaante van viplette iichtkogels, die tien tot dertien centimeter lengte bo j reiken, en den schedel tot basis hebben. Zoo dreven wij dan weder zwijgend op een diepte van ongeveer 15 meter, toen eenn zacht metaal-geklepper ter rech- terzijde 'van de boot onze aandacht trok. Op hetzelfde oogonblik riep de wacht op den uitkijk vau den com mando-toren; „Een mijn aan stuurboord I" Het was de stalen kern van de sjorkettlng der mijn, die de boot had aangeroerd. Om het bedreigde scheeps deel in veiligheid te brengen beval de commandant: „Stuur scherp naar bakboord, met volle kracht voor waarts." Toen, op een nieuwe waarschuwing van den vyacht, het bevel: „Motoren afsluiten". De sjorketb^ van de mijn had zich in hét diepte-stuur vorwari Daar was 'niets aan te doen. Het noodlot moest óji1 loop hebben. De duikboot drukte onder het voortloopt op den stalen tros van de mijnkoker deed die nu eens naar boven komen, dan we<jer onderduiken «n mea kon ieder oogenblik het opstuiten en de ontplof" flrlg va^ den aansteker verwachten. Het was een doods- strijd, die ons naar de lengte van het touw werd toegemeten. Alleen twee menschen volgden het op windenden schouwspel als toeschouwers: de matroos iv toren en de gezagvoerder aan de periscoop. De beide mannen zagen den stalen kern im den stroom op en neer dansen; hij was wit van de korsten van allerlei zeegewas, die hem bedekten en hij moest reeds maandenlang in het water hebben gelegen. Bij iedereo schok stoven kalkschubben van hem af on vielen sid- derend in de diepte en thans zagen wij ook zeer dui delijk hel miinlichaam opduiken. Het huppelde als 'n kleine gummibal die met rukken aan rijn snoer wordt voortgetrokken. Ook de mijnmantel zelf was door al lerlei aangroeisel bedekt, dat hem een rimpelig. wi' en blauw gevlekt voorkomen gat Lange, groene alg- draden dieven tusschen de drie kettingenoen kleine zwerm visschen kwam nieuwsgierig aanzwemmen en staarde de eigenaardige fauna, die op het drijvende voorwerp onthloedd was, met ronde, wijde oogen aan. De bemanning echter wachtte stom en met een dof gevoel, op de uitbarsting, op de komst van het doodelijk verderf, dat van terzijde op haar loerde. Zoo sterft men in de duikbooten, onbewege lijk, zonder klaar bewustzijn, de handen geplaatst op <*jn Instrument of een rad en wacht op het oogenblik) dat het hart rijn laatste slagen gunt. Hoe lang wachtten, niemand kan het zeggen. Reeds was de niiju

Schager Courant | 1916 | | pagina 2