TABAK van J. R. KEUSS Reclames. Angst zul u niet beter maken. mij hoorde, draaide ik mij om en zag dat er drie Roland's achter mij aan vlogen. Ik werd bijna on middellijk in het been gewond, maar slaagde er toch in dè aanvallers met mijn zijdelings geplaatst ma chinegeweer te beschieten en hen te verjagen. „Mijn motor begon onregelmatig te werken en ik zag, dat er een gat was in mijn benzinereservoir. Toen stepte mijn motor geheel en al en ik begon in vol plané te dalen, overtuigd dat ik zou moeten landen. De benzine liep over mijn linkerbeen, maar het ge lukte tnij mijn Knie tegen het gat te drukken én daar door het verlies van mijn benzine verder te ver minderen. „Ik bedacht, dat ik door te pompen wat druk op de benzine zou kunnen zetten, wat ik dan ook deed. Toen ik tot op zeventig meter boven den grond was gedaald, begon mijn motor weer te werken. Ik was toen nog een vijf en twintig kilometer van onze linies verwijderd. Ik bleef hard doorpompen en kon nog juist genoeg benzine in den motor pom pen om in gang te blijven, ofschoon ik drie of vier keer dacht, dat ik zou moeten landen. „Eén keer had ik hiertoe reeds aanstalten ge maakt, toen de machine zich nog juist bijtijds we der herstelde en ik slaagde er toen in, den nog af te leggen afstand op slechts twintig meter boven den grond te vliegen. „Ik was verdwaald en was zoo dicht bij den grond dat ik mij moeilijk oriënteepen kon. Toen zag ik ech ter een laag vliegende Fransche machine voor mij uit, volgde die en kon ten slotte binnen onze linies landen, waar mijn machine brak, bij het neerkomen. Ik gevoélde me erg zwak, had veel bloed verloren en was uitgeput door het voortdurend pompen. Na tuurlijk had ik bij mijn vlucht over de vijandelijke linies veel van het geweer- en geschutvuur te lij den gehad, maar toch kon ik mijn reis volbrengen en werd ik ten tweede male gewond". GEEN VREDE. De „Daily Telegraph" bevat een hoofdartikel ge titeld: „Niet over vrede praten"; het blad zegt daarin: Frankrijk bezit gelukkig mannen wier woord is als een vlammend zwaard, wanneer zij spreken zooals Briand spreekt. Er Zijn geen indringers op Engelsch en dat danken wij aan onze vloot, aan onze .igging als eiland; maar het zou even misdadig ziin Britswie ministers over te halen voor het denkbeeld van vredesonderhandelingen als de Fransche ministers. De geallieerden besloten geen einde te maken aan Duitschland daaraan denkt niemand, maar een einde te maken aan de militaire machine, waarvan de keizer het hoofd is. Er is geen vrede mogelijk zoo lang die machine bestaat De vrede zal wellicht in zicht komen, wanneer Frankrijk bevrijd is van den indringer, Bulgarije buiten den oorlog gebracht is en de weg naar het Oosten gesloten is voor Duitschland en Oostenrijk. Het eenige principe, waaraan de ge allieerden kunnen handelen is dat een niet-afdoende vrede een onvergeeflijke misdaad zou zijn tegenover de dooden, die voor ons het leven hebben gelaten. MEER SOLDATEN NOODIG VOOR ENGELAND. Van bijzondere beteekenis Is ongetwijfeld de cam pagne, in de laatste dagen begonnen, in het bijzonder in de Norteliff pers, voor een uitbreiding van het leger, of liever van de bevordering van den toevoer van nieuwe krachten tot het leger. Ook het Engelsche leger heeft zware verliezen geleden in den laatsten tijd vermelden de Engelsche verlieslijsten dage lijks gemiddeld ongeveer 5000 namen en die ver liezen moeten worden aangevuld, om het leger op sterkte te houden. Gelijk we reeds meedeelden is ook de regeering er van overtuigd, dat er meer mannen noodig zijn en wordt reeds nagegaan welke mannen in openbaren dienst oog voor het leger kunen worden beschikbaar gesteld. Ook schijnt men voornemens, nog eens opnieuw een sifting te houden onder de van den militairen dienst vrijgestelde ar beiders. In de munitiefabrieken van allerlei aard ook de schutswerven worden hierbij gerekend werken naar schatting een millioen mannen van militairen leeftijd en waarschijnlijk zijn hieronder nog zeer velen, die voor den dienst aan het front zouden kunnen worden aangewezen. De „Times" is van oordeel, dat er slechts drfe wegen zijn om aan meer manschappen te komen. In de eerste plaats de verhooging van de leeftijds grens tot bijv. 45 jaar, maar dit denkbeeld vond wei nig aanhang. In de tweede plaats de toepassing van de dienstplichtwet ook in Ierland; een middel, dat in Ierland zeker op krachtig verzet zou stuiten. In de derde plaats; de bovengenoemde zifting van de tot dusver vrijgestelden. Dat het noodig is het leger op sterkte te houden, wordt uitvoerig aangetoond door den militairen modewerker van de Times. Deze wijst er op, dat het tot dusver de regel was, dat de winter een verslapping bracht in de krijgsverrich tingen; wat Engeland betreft was dit een gevolg van de noodzakelijkheid om reservevoorraden van men- schen bijeen te brengen. Die reden belemmert ons, zegt hij, thans niet en al zal op verschillende oor- logstooneelen door den winter een geringere acti viteit mogelijk zijn, het is niet te zeggen of de win ter over het algemeen een periode van betrekkelij- ken stilstand zal brengen, maar in elk geval in het voorjaar van' 1917 zal men met hernieuwde kracht beginnen en het is nu dus tijd om na te gaan welke nieuwe troepen en welke reserves noodig zijn tegen het voorjaar van 1917. De militaire medewerker van de „Times" betoogt dan dat men zich geen illusies moet maken over de uitputting van het menschenmateriaal in Duitsch land. Wij weten hoeveel Dultsche divisies er in het veld zijn en we moeten aannemen, dat deze op sterkte zijn of op sterkte kunnen worden gebracht en dat er nog groote reserves zijn, o.a. de lichtin „De rijksbank heeft aan Salester het crediet opge zegd". „Onzin. Aan Salester. Dat is onmogelijk". „Salester heeft zelfmoord gepleegd!" „De geheele raad van toezicht is in verzekerde bewaring ge bracht". „Dat is niet waar ik heb assessor Moller-Sieg- hard nog zien loopen." „Kolossale vervalschingen.het aandeelenkapi taal is weg.... alle deposito's zijn beleendBal- din is spoorloos verdwenen.... Die is de hoofdschul dige „Ja, en weet u ook: Salester en Baldin hebben nog in de laatste dagen met dén beruchten Lewy zaken gedaan, geheel ln het geheim om hun van uit Londen geld te bezorgen. Soort zoekt soort, dat ziet men alweer!" En dan weer poogde er iemand zaken te doen. „Ik geef voor Prometheuslicht 20 54, voor de bank van Salester 10 pet.", riep deze grappenmaker. En daarop een luide spotlach van de schare. „MollerSieghard heeft ook zijn betalingen ge staakt", hoorde men nu weer roepen. „Weenen bericht déroute ten gevolge van de telegrammen van hier. De Frankfurter Zeitung brengt nieuwe onthullingen over de zaak van Sa lester. De chefs van de groote handelshuizen gaan naar elkaar toe. De schouders worden opgehaald. En telkens weer richt men de blikken op de woning en het kantoor van Moller-Sieghard. Men ziet maar één van diens bedienden heden op de beurs.... „De bank van Salester 554 pet hoort men nu roe pen, „Prometheuslicht 2.4 pet...." „De rijksbank beperkt alle credieten!" „Zij denkt daar niet aan, koopt wissels op de open markt Londen is zeer flauw gestemd. De Dultsche bank wil hulp verleenen. Och wat! Ze zijn niet meer te helpen! Laten ze stikken! Er moet toch iets gedaan worden! De staat! Och wat, blijf mij van het lijf met de regeering!" Al deze uitroepen worden gehoord, maar eens klaps verstommen allen. Geheimraad Moller-Sieghard is binnengekomen. Hij is zeer bleek, maar oogenschijnlijk doodkalm. Hij knikt tegen den een en geeft den ander de hand. gen 1917 en 1018. Hiertegenover is het dus plicht der geallieerden om ook zooveel mogelijk alle ge schikte mannen te velde te zenden. In Engeland zal het daarvoor noodig zijn tot een krachtige hervor ming over te gaan in do toepassing van de dienst plichtwet en men zal dat enei en degelijk moeten doen, indien Duitschland niet wat de organisatie van het menschenmateriaal betreft ons de baas zal zijn. Kolonel Refington wil natuurlijk een beroep doen op Ierland en wil hier ook de invoering van den dienstplicht. In Engeland echter zal geen nieuwe wet noodig zijn, zoolang men niet tot verhooging van de leeftijdsgrens behoeft over te gaan. Hier heeft men genoeg aan de bestaande wetten, mits men hiervan slechts het uiterste gebruik maakt De schrij ver wijst er op dat er 1.600.000 mannen zijn van militairen leeftijd die zijn vrijgesteld, maar er zijn er nog meer die in de openbare diensten en in de industrie zijn opgeborgen, of die door tal van regle menten tegen dienst aan het front zijn beschermd. Van deze lieden zou men nog gebruik kunnen ma ken. ER ZIJN NOG RECHTERS TE LONDEN. Voor de magistraat van Old-Street, den heer Clarke Hall. stond dezer dagen een man terecht, die beschul digd werd van desertie. Het geval was aldus: de sol daat Henrv Brooks, van het Manchester-regiment, die beschuldigd werd deserteur te zijn van de Royal Welsh Fusiliers, verklaarde voor de rechtbank, dat hij met verlof was, wijl hij in Frankrijk gewond was en in valide geworden. Hij verklaarde verder dat hij teleur gesteld was toen hij met de Welsh Fuseliers naar naar het front werd gezonden en hij deserteerde dus en nam dienst bij ae Manchesters, bij welk regi ment hij dan ook gewond werd. De magistraat verzocht nu den onderofficier, die met een patrouille was gekomen om de „deserteur" gevangen te nemen, naar zijn commandant terug te koeren en dezen uit te leggen, dat een man die voor zijn land had gevochten en gewond was, niet deserteur kon worden genoemd en dat dus de aanklacht diende te worden ingetrokken. Den volgenden dag verscheen Brooks weder voor den magistraat, evenals de onderofficier, die mede deelde, dat hij zijn commandant de opmerkingen van den magistraat had meegedeeld. Mr. Clark HallIk vermoed dat de militaire auto riteiten het met me eens zijn en de aanklacht wenschen in te trekken. De onderofficier: Neen, ik heb in last den gevangene naar het depot terug te brengen» Mr, Clark HallEen man kan niet deserteur wor den genoemd, die voor zijn Land gewond is en steeds bij het leger dienst deed. Ik kan in zulke omstandig heden niet als deserteur veroordeelen. De militare autoriteiten ontvingen later de mede- deeling, dat Brooks van rechtsvervolging was ontslagen CONFERENTIE VAN ONZIJDIGEN VOOR DEN VREÖE. Baron Adolswaard, de Zweedsche oud-Minister en bestuurslid der Centrale Organisatie voorp en Duur- zamen Vrede", neeft aan het Stockholmscbe dagblad „Dagens Nyheter" zijn indrukken medegedeeld be treffende een de vorige maand ondernomen reis naar Engeland. Baron Adelsward heeft daar gesproken met leden van de reoeering, parlementsleden, met leiders van groote politeke bladen, zakenmannen en andero personen die belang stellen in de politiek, en met hen o.a, behandeld het denkbeeld, door de Zweedscfee Twee de Kamer, de Stockholmer Neutralen Conferentie en den Nederlandschen Anti-Oorlogsraad bepleit, dal ei een conferentie zal tot stand komen van officieele vertegenwoordigers van de onzijdige Staten: Amerika, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje Zweden en Zwitserland. Vrijwel allen met wie baron Adelsward in Engeland gesproken heeft, sympathiseeren met deze gedachten. Men verklaarde niet te begrijpen, dat er in de onzijdige landen geen man te vinden is met een ver reikenden staatsmansblik, die zijn kracht wisl te gebruiken om dit plan door te voeren. Die confe rentie zou niet tot onmiddellijke opgave moeten heb ben, gezamenlijk bemiddeling aan te bieden, dit zou nu nog Verloren moeite zijn en zou meer^kwaad dan goed doen. De conferentie zou voorloopig de vraag moeten overwegen, hoe het best de belangen der on- zijdigen te beschermen zijn bij het toekomstig sluiten van den vrede, waarby de neutrale staten waarschijn lijk in verschillende opzichten even gewichtige be langen hebben als de oorlogvoerenden, en moeten be raadslagen over die vredesvoorwaarden van aigemee- nen aard, die noodzakelijk behandeld moeten worden bjj het sluiten van den vrede, wil men een duurzamen vrede tot stand brengen, Zulk een arbeid geschiedt reeds langer dan een jaar, dank zij particulier initia tief, maar een officieele conferentie zou zeker van groote beteekenis zijn voor de toekomst. Het tot stand komen van zulk een conferentie zou toch een wel- dadigen invloed hebben. Behalve dat, zou zij reeds van net begin af kunnen optreden als een tusschenper- soon voor het bespreken van bepaalde vraagstukken tusschen de oorlogvoerenden en tot het opheffen van misverstand betreffende de werkelijke beteekenis van de besprekingen die aan beide zijden voorkomen en zij zou ten slotte een -volkomen geheel uitmaken, ge reed, om wanneer het oogenblik vroeger of later aan breekt, dadelijk den eersten bemiddelingsarbeid te on- (lt Zoowel Minister Asouith als Lord Grey klaard. dat van Engelsch standpunt uit het einddoel is het verwezenlijken van een organisatie tusschen ae staten, waardoor internationale geschillen op vref"" zamen weg opgelost zullen kunnen worden en oor'og zoo mogelijk zal kunnen worden voorkomen. Wat Amerika betreft, heeft President Wilson zijn instemming met deze gedachten reeds uilgesproken. DE VRUCHTELOOZE TEGENAANVALLEN DER DUITSCHERS BIJ COMBLES. De Duitschers deden Donderdag een poging, den Fnanschon het voordeel hunner ïongste verontrus tende successen ten Noorden van de Somme weder te ontrukken, waarbij zij evenals in de dagen van het groote offensief, menschenlevens zonder tal opofferden, met geen anderen uitslag dan een volledige en bloe dige mislukking tegenover de onwrikbare standvastig heid van de Fransche soldaten, die bewezen heb ben dat zij even sterk zijn in de verdediging als in den aanval In den laatsten tijd hadden de Duitschers zeer zwak gereageerd ten Noorden van de Somme. Zij maakten gebruik van het slechte weder, dat de Fransche krijgs verrichtingen belemmerde, om hun offensief voor te hemden bestemd om Combles en den Mont St. Quen- tin te ontlasten. Van 9 uur af moesten de vooruitgeschoven linies der Franschen aan de wanhopige pogingen van de dichte massa's aanvallers weerstand bieden, die zich door hun verliezen niet lieten weerhouden. Tot vier malen toe trachtten de stormcolonncs de stellingen van de Hoeve van Le Priez te naderen, maar telken male werden zij verstrooid door de artillerie en de mitrailleurs en in wanorde teruggeworpen, waarbij zij stapels lijken op het slagveld achterlieten. In de buurt van Bouchavesnes eindigde een even vreeselijke worsteling ten slotte volmaakt ten voor- deele van de Franschen. Toen de slag om 7 uur eindigde, hadden de Fran schen over de geheele linie gezegevierd, en den Duit schers een nieuwe en buitengewoon zware nederlaag toegebracht. De „Echo de Paris" schrijft dat het oppercommanda uiterst voldaan is over den dag van gisteren, die een schitterend bewijs leverde van de onmacht der Duit schers om een machtig tegen-offensief, uitnemend ge organiseerd en geleid, tot een goed einde te brengen» Een dagorder van von Falkenhayn toont, dat de be trekkelijke zwakheid der Duitsche tegenbewegingen voor een deel te wijten is aan de noodzakelijkheid, zuinig op de ammunitie en 't geschut te zijn. ilfn-.de draag kracht dezer bekentenis naar waarde te schatten is het voldoende, op den overwegenden invloed der ar tillerie in den huidigen oorlog te wijzen. MINISTERZOONS AAN HET FRONT. De leider der arbeiderspartij en lid van het kabinet- Henderson heeft zijn zoon verloren aan het front In één week zijn er mu drie ministerzooins gesneu veld. Evenals Asquith moest ook Henderson zijn oud ste missen. Laatstgenoemde heeft er nu nog twee bij het leger. Alle drie hadden vrijwillig dienst genomen. De gesneuvelde werd spoedig na net uitbreken van den oorlog- officier en wist den rang van kapitein te behalen. Lord Lansdowne en de afgetreden minister Selborne verloren hun tweeden zoon en Lord Crewe zijn schoon zoon in den str^d. Verder dienen nog in het leger de zoons van Lloyd George, Bonar Law, Mac Kenna en Wood, ZIJN EIGEN KASTEEL VEROVERD. De Sunday-Times verhaalt van een Fransch offi cier Victor Fernet, schoonzoon van generaal Bois- döffre, die onlangs moest deelnemen aan een aanval op zijn eigen Camiliekasteel, het bekende kasteel La Maisonnette. dicht bij Biaches en Péronne. Femet gaf zich bij het uitbreken van den oorlog op als vrijwilliger, en het toeval zond hem onlangs naar net Sommefront. Ofschoon hij wist, dat van het kasteel door den aan val, waaraan hij deelnam, niet veel heel zou blijven, was het hem nochtans aangenaamalthans de puin hopen uit de handen van den vijand te bevrijden, hetgeen inderdaad is gelukt, na zes wanhopige pogingen in minder dan 24 uren tijd. HAAIEN. Gelijk men weet, treden in de Atlantische wateren bij New-York den laatsten Tijd de haaien, vooral de menschenhaaien en de blauwe haai, in zoo groot aan tal op, dat het baden aan de kusten aldaar gevaar lijk is geworden. Niet lang geleden nog vielen vier personen aan de gevaarlijke dieren bij het baden ten offer in de Matawanbocht, een der meest geliefde bad plaatsen in de buurt van New-York. Ofschoon daarop een groote jachtexpeditie werd uitgerust, waaraan hon derden jagers deelnamen., gelukte het niet, een der dieren te vangen. Daags daarop werd een twee en oen halven meter lange haai geharpoeneerd, in wiens maag heenderen werden gevonden, die bij onderzoek stukken scheenbeen bleken te zijn van een ongeyeer tienjarigen knaap, die blijkbaar bij het baden "dooi den haai was gedood. Van deskundige zijde wordt voor de uitroeiing van de onwelkome gasten het mid del aanbevolen, dat op de Philippijnen daarvoor alge meen en met groot succes wordt toegepast. Voor dit ALKMAARSCHE OVEftAL VERKRIJGBAAR. Een paar oude vrienden gaan naar hem toe.... „Wat zegt hij. Hij glimlachtNu jaHij heeft geen hulp noodig.... Weigert die iedereen. De oude vriendschap met de rijksbank. Zou dan bij hem alles in orde zijn?" „Een flinke vent toch! Zenuwen als staal. Heel wat anders dan de jonge! Die Willy, die arme kerel., een net kereltje toch! „De Moller-Sieghard's staan stevig!" En dan weder een gegons en gefluister, weder om een nieuwe aanval van de contramine, een in grijpen.... Wederom vernieuwde pogingen.... „Die vent.... die Baldin is de schuld van alles. Een schavuit.... En nu is hij spoorloos verdwenen.. „Hij heeft Salester in de luren gelegd!" „Weet u wie gisteren hoopen Prometheus op de markt heeft geworpen? Mevrouw BaldinOch kom! Beslist!.Barnstein heeft zich versproken. Hoe gemeen! Waarom? Iedereen zorgt woor zich zelf, als het er op aankomt. En zulk een fijn dametje wil toch een lekker leventje leiden. Ik heb haar ge zien in Mont-Carlozij zette, tot driemalen toe., het maximum op één avond". „De oude Moller is wederom in de zaak getreden." „Hij heeft gezegd dat hij alle relaties met Salester en Baldin onmiddellijk afbreekt.... Jammer genoeg dat hij dit niet vroeger gedaan heeftNu kost het hem zéker een millioen.... misschien wel een paarpMsschien zijn geheel vermogen.... Och wat.... Schat dien man niet zoo licht.... hij is schat en schatrijk Nog weer een opflikkeren van de zaken bij sterk achteruitgaande koersen. Moller-Sieghard laat een groote menigte effecten verkoopen en ook de ban kiers uit de provincne seinen om allerlei fondsen van de hand te doen. De telegrambestellers stormen door de zaal en alsof een ongeluk nooit alleen kan komen, meldt men uit Londen dat de vredesonder handelingen afgebroken zijn. Uit de Rijnprovincies het bericht, dat het ruwijzersyndicaat een inkrimping van dividend tot op 15 pet. voorstelt, allerlei ge ruchten over het te wachten faillissement van een groot bankierskantoor in Dresden, van een zwaren schok in de electrische industriede contramine valt nu weer met vernieuwde kracht aan, pogen alle redres tegen te gaan, vallen beurt om beurt de staats papieren ern de industrieele waarden aan, weten zelfs de rentemarkt te dwingen.... Een bloedige overwinning. Een vernietigende ne derlaag. De koersen worden door den maaier Krach weggevaagd alsof het grashalmen waren. Honder den.... Duizenden.... Millioenen werden in enke le uren tijds verloren. Op den zwarten Vrijdag in de zonnige Junimaand. Het kantoor van Moller-Sieghard werd ook heftig bestormd. Alle deposito's werden opgevraagd. De aanval duurde tot diep in den middag voort, maar alle loketten bleven geopend en de bedienden be taalden doodkalm de sommen, die men te goed had cn leverden de papieren uit met de talons en de dividendbewijzen daaraan. !n het privé-kantoor zat Willy alleen een ge broken man. Hij was geheel verplet, van af het oogenblik dien morgen, waarop Salester bij zijn vader en bij hem was gekomen zeggende: „Wat heeft dat te betee- kenen? Wilt u ons in den steek laten?" „Het is de plicht van zelfbehoud, mijnheer Salester, ';n meer onze plicht tegenover onze cliënten", had de oude heer hem zeer kalm, maar zeer beslist ten antwoord gegeven. Een kort oogenblik hadden ze elkander toen recht in de oogen gezien. „U stort ons en u zelf in het ongeluk!" „Wij zullen al onze verplichtingen nakomen". Salester glimlachte eenigszins ongeloovig. „Een weinig meer vertrouwen en een weinig meer geloof aan eigen kracht", hernam hij daarop, „en wij hadden niet alleen ook al onze verplichtingen kunnen nakomen, maar zelfs reusachtige winsten behalen". „Het verwijt dat het mij aan moed ontbreekt moet ik beslist afwijzen .mijnheer Salester. Ik handel zoo als mijn geweten mij dat voorschrijft". De man met den Ijzeren wil beet zich nu op de tanden. Een paar malen gleed zijn oog over Willy heen, alsof hij deze wilde vermanen om zich tegen zijn vader te verzetten. Tevergeefs. Daarna greep hij zijn hoed om hem echter weldra weder neer te zetten. men in «en kogelfleschje nitroglycerine. De {wh wordt verbonden 11 deeteuche balie,q fl worm !olU. Zij wordt verborgen jn 611 V?mnt stuk varktinsvleesch, dat bevestigd is aan Z SSSJ s meter la.yjen ster*» yV-rdruad. HJS Ün Stwofcr een touw gekuoopt, dat het ondier SUT OP behoorlijken afstand van de boot vry toeiaai y trtwüI de man jn de boot het touw in hrto^fhoudt bewaken anderen de batterij. Zoo gauw 5^ roiken aan de strik aantoont dat de haai Wft r.™ wordt het contact gesloten/a ai de nitro- toegebeten plicht: de haai vliegt in de lucht glycenne doe. .J|neP 1)ei)roefd) de zeebaden tegen de Voorloopig haaien te beveiligen door het aanbreit v zware staaldraad. Het gen van s dagen den grootsten naai te vangen Hifwooe 15» „ond drDIEmWAS TOCH WEL ONGESCHIKT. ?ïn Fmrelsche landbouwer, in Lincolnshire, die viïwWSefid voor den werd later weer voor de keuring opgeroepen. Hij werd nu voor den dienst goed bevonden, ofschoon hj teringachtlng en rheumatisehw^Nog geen week na de keuring o ver leedhij aAn tering. gïï&rïïSPSSChinerache ?ijk zijn door zeer zware overstroomingen verwoest. \ejv scheiden steden staan onder water. TEr hebben weinig persoonlijke ongelukken plaats gehad, maar d< oogji is over het algemeen vernield. Een millioen menschen zijn zonder anderdak. Er is een beroep gedaan op den steun van het buitenland. EEN TUNNEL ONDER DEN BOSPORUS. Er bestaat, volgens een bericht in het ,,isaehnchten(. blaft", bij de „Mitteleuropaische Orient-Handels-l nion" plan om een tunnel onder den Bosporus te bouwen, was reeds lang sprake van een spoorwegbrug over den Bosporus, die 660 meter lang zou moeten worden, en dus uiterst kostbaar zou zijn; een tunnel zou gemakkelijker te bouwen en minder kostbaar zijn. De belanghebbenden bij de scheepvaart op den Bos porus verzetten zich echter tegen het plan om eene onderzeesche verbinding tusschen Europa eü Azië tot stand te brengen daar deze hun groote schade zou veroorzaken» MEN MOET NEMEN WAT MEN KRIJGEN KAN. Een soldaat wilde op de markt te Wesel eenige eieren koopen, maar de boerin vroeg 3.70 mark voor het dozijn, wat de man te duur vond. De koop vrouw antwoordde op zijn betoog: ,,'t Is oorlog, men moet nemen wat men krijgen kan". De soldaat vatte dit woordelijk op, nam zes eieren uit de mand en ging er mee weg. Op den eisch tot betaling, gaf hij de vrouw met hare eigen woorden bescheid: „Men moet nemen wat men krijgen kan". Daar zij een woekerprijs had gevraagd, durfde zij den man niet aanklagen. EUROPA'S ZELFMOORD. Prins Alexander zu Hohenlohe heeft in de Neue Zurcher Zeitung een vredesartikel geschreven. Het is getiteld: Europa's zelfmoord. De schrijver is over tuigd, dat de oorlog alleen tot een algemeen Euro- peesch staatsbankroet kan voeren. Dat moet voor komen worden. Een paar groote mannen moeten de oorlogvoerenden bijtijds bewegen om vrede te slui ten. Hij doet daartoe een beroep op den paus en op president Wilson. Het is het ei van Columbus: Wil son moet de munitiefabrieken van Amerika er toe krijgen, dat zij geen munitie meer naar Europa le veren. Dan verliest de entente de kracht, om de mid denrijken nog verder te beoorlogen, de middenrijken verliezen hun vijanden, en de oorlog houdt auto matisch op. De prins belooft W'ilson\en den paus een grooten naa min de wereldgeschiedenis. Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, weest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, waterzucht of Brichts ziekte. Als gij last van rheumatische pijnen hebt, weest dan niet dadelijk bezorgd voor chronische rheumatiek. Als gij hinder hebt van waterstoomissen vreest dan niet onmiddellijk blaasontsteking en niersteen. Zeg tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen dat mijn nieren genezen en als ik aan verstandig loef, olijf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed vrij te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het blood zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behoorlijke nachtrust neemt, is het gemakkelijk genoeg om deze kwade gewoonten een tijaje na te laten en de verzwakte meren in« Fosters Rugpijn Nieren Pillen te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkei voor d» nieren en blaas en bijl tijdig gebruik zuiveren zij' ét urinewegen, wekken zij de nieren tot grooter werk- heid op en bevrijden zij het lichaam van de nadeeligp stoffen„die zooveel kwaad kunnen veroorzaken Tobt niet te veel, opgewektheid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn de twee beste geneesmiddelen. Te Schaffen verkrijgbaar bij J. Rotgans, Drogistern „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k fl.75 voor één of f 10 voor zes doozen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien ïsvan neven staand handelsmerk. En eensklaps barstte hij, men zou bijna gezegd hebben onwillekeurig los: „Het zal een vreeselijk iets worden. Wat heeft die Baldin er mij ingesleept Beetje voor beetje! Mijn arme vrouw.... mijn ongelukkige zoon!" Het was slechts een opwelling van het oogenblik. Dadelijk daarop had Salester weer zijn strakke ge laatstrekken. „Men moet trachtten te redden, wat nog te redden is", bromde hij binnensmonds. Daarop ging bil dö deur uit, maar vader en zoon die dit hadden a40' gehoord, beseften nu meer nog dan te voren, dat de toestand van den man oneindig wanhopiger was dan zij tot nu toe hadden vermoed. Even nadat zijn vader naar de Beurs gegaan was, liet een der procuratiehouders zich bij Willy aandienen om met alle teekenen van schrik van hem, als lid van den raad van toezicht te vragen, maatregelen te nemen om een krach te voorkomen. De heer Baldin was nergens te vinden, hij was naar gewoonte, om tien uren de deur uit gegaan om zich naar het kantoor te begeven, maar daar niet aangekomen, en de heer Salester was even te voren op de zaak zelve in verzekerde be- genomen en naar Maobit overgebracht. willy moest alle krachten inspannen om dadelijk een vergadering van den raad van toezicht te be leggen. Baldin voortvluchtig.... zonder twijfel! En Salester in de gevangenis! In zijn verbeelding zag hij reeds de politie ook hun eerbiedwaardig huis binnendringen en folterde hem de vraag of hij niet onwetend, één der plichten van den zorgzamen koopman had verzuimd, die wet aan een lid van den raad van toezicht voor schrijft? Pas een paar dagen geleden, Kad hij zijn vader nog rustig kunnen aanzien met de gedachte dat ziJn eer onbevlekt was, maar nu kwam de ontzettende angst of hij .wel nauwkeurig genoeg dp boeken had nagegaan en de balansen onderzocht. Of nU niet te veel vertrouwen had gesteld in Salester en in Baldin. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 6