Schager Courant Zoterdag 23 September 1916. 59ste Jaargang No. 5872. DERDE BLAD. Schetsen uit de Rechtzaal. Binnenlandsch Nieuws. Raad Barsingerhorn. Tweede Kamer. Eerste Kamer. S t a a t s 1 o te rij. „OUDE WROK." De twee compagnons zaten samen te overleggen, \yat er gedaan kon worden met de „aanvragen in de laatste paar tlagen tinnen gekomen. Zij leken zeer weinig op elkaar. De Baan was oen luchthartige waaghals, die wanneer er vooruitzicht was op zoet winstje, iets durfde riskeeren. En de duiten, weermoe zij „werkten" waren eigenlijk voornamelijk van hem. Maar de zwarte, magere Erders, met de slimme, koude oogen en de langzaam pedanteske bewegingen, wist compagnon toch in toom te houden. Een paar malen had hij in een transactie toegestemd, scnoon nij duidelijk voor zich zag de risico... 't Waren maar kleine zaakjes, en Erders gebruikte ze om den ander |pen lesj,e te geven. De tweede maal toen zij een „strop" hadden aan een leeninkje, verklaarde Elders op deze wijze niet te willen doorgaan. De Baan richtte hen beiden te gronde. Hij moest maar verder op eigen houtje zaken doen. Erders zou zijn aandeel „verzil veren" en verder z'n eigen weggetje gaan. Compag non besefte dat 't hem aan voldoende inzichl ouitbnui en ook miste hij de ijzige, gansch ongovoengo ka.nite, waarmee Erders iemand ïon plukken tot er niets meer van te balen was. In 't begin had hij wal eens aanvechting gevoeld om wanneer zooeen zat te smeken, te schreien, te. soebatten om genade, om nog een maandje uitstel voor zijn acsept op te springen en uit te roepen „dat 't in orde was". Maar Compag non hield hem dan op geheimzinnige wijze in be dwang De. Baan voelde zich ais aan zijn kantoor stoeltje genageld» En gaandeweg sleet, door de ge woonte van onvermurwbaar te zijn, ook in hem elk gevoel van deernis af. Hij legde zich bij de „methode" van den ander neer. „.Dien ochtend zaten zij dan te praten over de maar afblijven is de boodschap,, amicet l« Totdat hij eensklaps iets scheen te vinden, dat hem bijzonder frappeerde. Hél had hij uitgeroepen en bleef 'n lange,poos turen op den brief, dien hij in de hand hield. En hij streek over zijn gitzwart baardje en er was een vreemde glans in z'n donkere oogen. Wat zei-je? vroeg de ander eindelijk. De Baan stond op. Ging naast Compagnon staan. Tuurde in 't papier, waarin Erders almaar zat te lezen. O. die aanvrage van Hendrik se 1 zei hij schok schouderend, ja, dat is een prachtzaakje. De men- schen staan geloof ik, op springen. Er is nog een kansje dat zij er bovenop komen.... Een vordering, zooais je ziet die eerst over een klein jaar vervait. In dien tijd kan er heel wat gebeuren nou zeg ik op mijn beurt: afblijven! Maar Erders bleef, tot groo- ,te verbazing van den ander zwijgen, almaar peinzend. Dat weet ik nog niet, zei hij eindelijk ik zie in dat zaakje wel ietsl Nou, hernam compagnon, ik moet naar 't sta- totn. Alk je dat gevalletje goed bekijkt, zul je 't wel met me eens zijn. We praten er nog over. Tot morgen. De Baan vertrok. Erders nam den brief, betrekking hebben op het geval-Hendrikse weer op. HH was bleeker dan anders. En wie scherp obser veerde den „bankier" hjj zou gemerkt hebben, da) er een wTeede trek om zijn lippen speelde, dat ef op zijn gelaat nu en dan een drift trek van baat Üch vertoonde. Hjj dacht aan vele jaren terug. Toen had z'n vader een oud, tamelijk klein winkeltje, dat toeloop" ge noot; waarin grof geld verdiend was. Maar er ves tigde zich een concurrent in de straat. Iemand, die over aardig fortuin kon beschikken. De concurrent begon met moderne reclamemiddelen te werken. De oude Erders hield met taaie koppigheid vast aan z'n jarenlang met succes gevolgd svsteem. Het welbeklante zaakje ging achteruit maand na maand. Concurrent was iemand die „het leven genoot". Wanneer hjj voorbij den winkel van Erders liep maakt. Er waren verklaringen op zegel bij En aan vrager. die op het blad van schrijftafel bankpapie zag liegen voelde zich een ander mensch, als een, wien loodzwaar pak van 1 hart is gevallen. Teekende blij, haastig, haast zonder precies kennis te nemen van wat in de paperassen stond. Hoof draak was, dat dreigend wisseltje overmorgen zou kunnen gehonoreerd worden.... Toen De Baan terug kwam, deelde compagnon hein mee, dat het zaakje-Hendrikse...,. Hij herinnerde zich immers wel; waar zij op den dag voor zijn vertrek nog over gepraat hebben achter den rug was",. In orde gebracht Wat vertel je mij daar, riep de ander uit. je maakt er toch geen mop van? Heelemaal niet, zei Elders en als 't misloopt, dan neem ik persoonlijk 't verlies op mij. Mooier kan ik toch niet O, riep De Baan uit nee, dat is iets anders. Dan gaat 't mii geen steek aan, maar toch... Het verdere hield hij terug. Maar toch kwam telkens de vraag in hem op, hoe de voorzichtige Erders in vredesnaam toe kwam om...,. Een zaakje, waar de „risico" zoo dik op lagl... I Toen ze in den loop van hun transactiën eens samen alleen op het kantoor raten, had Hendrik se Jr. eens tot Erders gezegd: Mag ik U iets in streng vertrouwen vragen? De koolzwarte oogen spiedden op het gelaat van aanvrager en ze zagen den angst en onrust die erin leefde..., Erders ga{ een wenk. Hendrik se Jr. kon gerust vra gen. Ze waren alleen gelijk gezegd. Toen fluisterde de jonge man lang, haastig, ge- iaasd In ziin oogen was felle angst. Zijn handen on, en- etalage uit krabbelende zaakje. Erders nu alleen in het kantoor gevoelde nu weer zoo scherp het gevoel, van machteloozen haat. dat hem in die dagen vaak overmeesterd had bij het zien van den lustigen modieus gekleeden concurrent, concurrent, die hen ruïneerde. Hij zag ook het ver ouderde, van verdriet wegstervende mannetje -- zijn had er die haliS-a.rlg llad gtwcugiiu ota ziui yy Ivader k die hals* moderne wijze te meten met den concurrent. Vader was eindelijk gestorven en het restant van fortuintje was onbeduidend. Erders. had 't vrijwel verloopen zakkje voor een prikje aan kant gedaan en was met 't overschot van zijn bezit percentjes gaan kweeken, verbitterd tegen ieder en alles. Maar met zijn kwiek doorzicht had hij begrepen dat 't ten slotte met concurrent toch moest misloopen. HIJ had gevolgd wat er met de Hendrikse's gebeerde un tot zijn in nige voldoening ontwaard dat nij juist had gezien» Daaïr lag de brief met aanvragen van crediet van Iien- drlkse Jr,, veel Jonger dan nij, die zich vermoede lijk weinig of mets meer herinnerde van het oude door zijn vader vernielde winkeltje. Meneer Erders nam een stuk briefpapier met het hoofd der glldschietersfirma, En hij meldde aanvra ger, dat deze zich dienzelfden avond te zijne kantore «on aanmelden ter bespreking. K 'li Toen zat de zoon van bitter-gehaten concurrent daar l^enover Erders dien avond. Én de koolzwarte oogen bankier herkenden in het gelaat van den jongen H»n zoo duidelijk de trekken van den vader, Hij besprak het geval, 't Was Inderdaad vrij jaagd. In beefden. Meneer Elders luisterde uiterlijk zeer kalm. Hij had de oogen neergeslagen om niet te doen bespeu ren de jubelende vreugde, erin levend. Oud, geruïneerd vadertje zou gewroken worden.... Als U maar, zei hij eindelijk bijtijds voor dek king zorgt. Of de handteekening.... Hm.., of die.. Enfin U begrijpt mij... Zorgt U maar voor dekkingl Twee dagen later had meneer Erders het voor aval- geteekend acceptje, hem door Hendrikse gezonden, in handen. Even weifelde hij 't moet gezegd. Maar het beeld van oud, geruïneerd vadertje kwam hem scherp voor den geest. De wreede haat-expressie beheerschte zijn gelaat weer. Hij nam de hoorn van de telefoon in ae hand en vroeg het nummer aan van den man, wiens aval- teekening op het accept zou voorkomen. Teneinde zich van de echtheid dier signatuur te vergewissen» Wat is de eisch? vroeg De Baan zijn compagni toen deze van de zitting der Rechtbank, waar H d'rikse Jr. wegens valschheid in geschrifte had terecht gestaan, terugkeerde. 'Een half jaar, antwoordde de ander, mé? schorre stem. Dat 's niet veel zei compagnon. Neen antwoordde Erders ze hadden a'llerelei verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Ze lijken wel gek. Dat kost jou bij de twaalfhonderd pop, kereltje, zei De Baan, want van die vordering éie Hendikse op jou gecedeerd heeft, komt bitter weinig terecht. Wij zullen zien zei Erders. En hij ging aan zn bureau zitten. Zijn oude, vin nige wraak was bevredigd. Maar wanneer hij dacht aan den bleeken, blonden jongen, dien hij had zien terechtstaan in preven tieve hechtenis en als dat moment weer voor hem verrees waarop die jonge man zijn treurige, inge zonken blauwe smart oogen op hem richtte meer verwonderd dan met haat ja dan voelde bankier nog andere gevoelens dan vreugde van wraak, bevre diging in hem leven. En vruchteloos vocht hij, zich aan andere zaakjes wijdende, tegen dat sentiment.... MAITRE CORBEAU. •uj uespru* noi gevai, i iiiu»™.u v o- Qprnpliceerd, maar kwal in ten slotte hierop neer, dat Hendrikse en zijn moeder zich zouden kunnen stpande houden, wanneer 't mogelijk was, 't uit te zingen, totdat do vordering binnen kwanjj. 't Moest ruim Echt banden duren, Tja, zei meneer Erders zonder borg of on- jwpand zult U niet geniakkeljjk crediet vinden, waarde heer. En duur geld... Ik' kan er U niet genoeg tegen Waarschuwen. Maar Hendrikse Jr. protesteerde; verklaarde dat hij «aar dankbaar zou wezen, indien meneer Erders 41 kosttle 't dan ook iets meer... Hij begreep ten v°He. in dezen tijd.... Meneer Erders dacht aan het oude, vale, verval len kopje van zijn vader, door concurrent in zaken «ood gedrukt Hij glimlachte en keek den aanvrager Plots de oogen.. De jonge man ontstelde van de «onderlinge, haast woeste expressie in den blik des •♦bankiers We zullen zien! zei meneer Erders. Bleef, die avond heel laat op z'n kantoor „het bestudeeren, WSakte reeks van notitiën. Gen erna voordat compagnon De Baan te- ^u8 zou wezen kwam Hendrikse J«r. volgens af- Praak op 't kantoor terug. .♦Bankier" had een stapeltje papieren gereed ge ZIJPE Vergadering van Het Witte Kruis, afdeeling Zijpe en Callantsoog, op Woensdag 20 September 1916 in het café van den heer Bakker. De waarnemende voorzitter, de heer H. Bakker, Opent de vergadering en wijdt eenige welgekozen woorden aan den onlangs gestorven voorzitter, den heer Th. E. J. Odendaal, die gedurende vele jaren zich zeer verdienstelijk voor de afdeeling heeft ge maakt en spreekt den wensch uit, dat de tegenwoor dige bestuursleden zijne voetstappen zullen volgen. Besloten wordt een bijdrage van f 5 te verleenen in het aan den heer Barnouw, secretaris van het hoofdbestuur aan te bieden huldeblijk, die binnen kort zijne functie zal nederleggen. Tot bestuurslid, vacature-Odendaal, wordt gekozen de heer De Moor, die deze benoeming aanneemt. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring op 3 October a.s. te Amsterdam, worden geko zen de heeren Groeneveld en Nieuwburg, die beiden deze benoeming aannamen. Wordt besloten aan deze afgevaardigden, met be trekking tot de punten in aer beschrijvingsbrief vt.viieM. vrij aiHnimt V gavga.* Hierna sluiting. Tot voorzitter werd in de daarna gehouden be stuursvergadering gekozen de heer H. Bakker, die deze benoeming aannam. SINT MAARTEN. Was bij de opname der te velde staande zaden als haver, tarwe, enz., en het bij contract verkoopen der opbrengst aan de Regeerlng, de algemeene klacht: „nu kunnen wij ons kostbaar zaad voor een beetje geld aan de Regeering afstaan en, straks duren en slechten rommel daarvoor ln plaats koo- pen", thans, nu bekend ls hoeveel elk veehouder van zijn zaden als fourage mag houden, ls deze klacht vervallen, daar het zaad als veevoeder te bezigen, al eens heel ruim berekend ls, en wel: voor elk paard op lichten grond 1000 K»G. of 20 (mucL voor elk paard op zwaren grond 1400 K.G. of 28 mud; voor elk zwaar werkpaard 1600 K.G. of 32 mud; voor elk stuks hoornvee 1000 K.G. of 20 mud; voor elk varken 720 K.G. of pl.m. 15 mud; voor elk schaap, geit, enz. 200 K.G. of 4 mud; voor elke 10 kippen, klein en groot, 240 K.G. of pl.m. 3.75 mud. Wanneer de beesten dit percentage in hun respec tievelijke lichamen krijgen, zijn deze voor den hon- Ïer gevrijwaard. Deze hoeveelheid is geldend van eptember 1916 tot en met April 1917. Vergadering van 20 September 1916. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Geleden word,t een adres van D. de Beurs, schoon- maker van de school te Barsingerhorn om verhoo ging van jaarwedde. Te behandelen bij de begrooting 1917. In verband met het beslotene m de vorige vergade- ring inzake straatverlichting deelt de voorzitter mede, dat volgens opgave van den Gemeenteopzichter nog 20 lantaarns gerepareerd kunnen worden» De .kosten zullen ongeveer f 20 bedragen. Hiertoe wordt besloten. In behandeling wordt genomen het im de vorige vergadering aangehouden adres van het Hoofdbestuur der Gezinsverpleging in de Classis Alkmaar om finan- tiëelen steun. B. en W. adviseeren op het adres afwijzend te 'beschikken. Wel is de finantieele toestand over het geheiel genomen verre van gunstig, doch de uitgaven van kring V waartoe deze gemeente behoort, kunnen volgens het verslag nog behoorlijk warden bestreden. Overeenkomstig net advies besloten. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der sala- nsrageling voor de hoofden der scholen en de onder wijzers. Tegenwoordige regeling Hoofden der scholen te Bar singerhorn en KolfiornT JQbBM jaren f iuou, van ïu— in dienstjaren i nuu van dienstjaren f 1150, boven 20 dienstjaren f 1200. Voorgestelde regeling: Minder dan 3 dienstjaren f 1000 van 3—6 dienstii der dan 5 dienstjaren f 1000, van 5—10 dienst jaren f 1050, van 10—1d dienstjaren f 1100, van 15—20 f 1050. van 6—9 dienstjaren f 11Ó0, van 9—12 dienst jaren f 1150, van 12—15 dienstjaren f 1200. van 15— 18 dienstjaren f 1250, van 18—21 dienstjaren f 1300, boven 21 dienstjaren f 1350. Haringhuizen, f 50 minder als boven aangegeven» Onderwijzers. Tegenwoordige regeling: Minder dan 5 dienstjaren f 650, van 5—10 dienst jaren f 700, van 10—15 dienstjaren f 750, van 1520 dienstjaren f 800, boven 20 dienstjaren f 850. Voorgestelde regeling: Minder dan 3 dienstjaren f 650, van 3—6 dienst jaren f 700, van 6—9 dienstjaren f 750, van 9—12 dienstjaren 'f 800, van 12—15 dienstjaren f 850, van 1518 dienstjaren f 900, van 18—20 dienstjaren t 950, boven 21 dienstjaren f 1000. Hoofdakte f 100 vergoeding, huishuur f 50 De fvoorzitter deelt mede, dat de post jaarwedden der onderwijzers op dé begrooting door deze regeling met f 1100 zal verhoogen. De heer Kistemaker komt deze regeling nog niet voldoende voor en geeft een overzicht van ae jaarwed den der onderwijzers in de naburige gemeente Zijpe Daar is het aanvangssalaris voor de hoofden f liOO, hetwelk met 6 3-jaarlijksche verhoogingen van f 50 gebracht wordt op f 1400. Voor de onderwijzers is ae regeling vrijwel als hier wordt voorgesteld. Wensche- lijk is het dat men ten opzichte der salarieering niet ten achteren staat bij andere gemeenten en daarom stelt hij voor het aanvangsalaris voor dé hoofden der scholen te verhoogen met f 100, waardoor het maxi mum voor de hoofden te Barsingerhorn en Kolhorn f 1450 en van het hoofd te Haringbuizen f 1400 wordt. De heer de Groot vraagt, of nog meer gemeenten feltjksten indruk maken. 1 De firma's De Vreugt en Heil zullen reeds 240 ton Noord- en Zuldhollandsche kaas ter beschikking stellen der Kaasvereeniging, zonder eenige ver dienste en zoo zal hat met de heele 4000 ton moeten gaan. Evengoed moet natuurlijk voortaan het derde deel der productie aan de geallieerden worden ge zonden. hetzij naar Frankrijk, of Engeland, voor welk laatste land de regeering een toeslag geefi van 10 gulden per 50 K.G. De slotsom van de door den heer Heil gedane g was, dat vanaf Maandag a.s. de 35 pet. van de beschikbare kaas moet worden e°zorïden aan bekend ziin waar een salarieeringis als nu wordt voorgesteld., bestaat. De voorzitter wijst op de salarissen in de Beemster. De heer de Groot vindt een hoog aanvangsalaris heel goed. Dé heer Blaauboer acht een aanvangsalaris van f 650 voor een onderwijzer te weinig. Voor een dergelijk bedrag zal men doorgaans geen goede leerkrachten kunnen krijgen» De voorzitter bestrijdt deze meening. Wij hebben bii voorkomende vacaturen steeds een voldoend aan tal en flinke sollicitanten gehad. Het voorstel van B. on W. geamendeerd, doordat van den heer Kistemaker wordt hierop in stemming gebracht en miet 4 tegpfn 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Geertsema, Blaauboer en Smit. Vastgesteld wordt een verklaring welke verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, voortdurend geldend zullen blijven» De voorzitter deelt 'mede, dat de aanbesteding der school te Kolhorn binnenkort zal kunnen plaats heb ben, maar B. en W. achten het wenschelijk, dat met den bouw niet eerder zal warden begonnen dan 15 April 1917. Goedgevonden na vaststelling van een wijziging in het plan. Aan B. en W. wordt een blanco-crediet verleend in verband met de distributiewet. Tot leden der commissie inzake de reclames van den hoofdelijken omslag worden benoemd de heeren Geert sema en Smit» Hierna sluiting. ST. PANKRAS. Op de openbare verkooping op 21 September J.I., werd de heer C. Kloosterboer alhier kooper van 1.24.80 H.A. bouwland voor f 4650; de heer C. Wagenaar kocht een akker grasland groot 28.50 A. of 12 snees k f 71 per snees, voor f 852. Beide perceelcn waren eigendom van den heer Ks. Wagenaar alhier. Voor den heer J. Kloosterboer Sr. werd verkocht, een akker bouwland ln de Vroonenneer, groot 67 A. of 28 snees; kooper werd de heer G. de Groot voor f 103 per snees of f 2842. Voor den heer J. v. cl. Woude werd verkocht een akker in de Daalmeer, groot 18.10 A. of 8 snees, waarvan kooper werd de heer Jb. Bus voor f 111 per snees of f 888. DE OPSTAND IN DJAMBL WELTEVREDEN, 21 SepL Een detachement van 60 politle-soldaten geraakte bij Moearatembesi slaags met den vijand, die zware verliezen leed. On zerzijds werd één man gedood, werden 2 zwaar en 8 licht gewond, terwijl één man verdronk. De ver slagen opstandelingen deden een tweeden aanval op Moearatebo, dat slechts door 47 man verdedigd werd, doch de colonne-Snel schoot tijdig te hulp. Ook in den omtrek van Bangko is weer hevig gevochten. Tel. DESERTEURS. Uit ROOSENDAAL. Een Duitsch militair, inge deeld bij de geheime politie aan de grens, die te lang vrijwillig met verlof was gebleven en daarvoor naar het front zou gezonden worden, heeft het maar het veiligst geoordeeld onzen gastvrijen bodem op te zoeken. Een ander militair, een feldwefcel* ls in - elle uiticillus ov»r do gren» genomen en geïnter neerd. Ook deze moest naar hei front. DE ENTENTE EN ONZE KAASPRODUCTIE. Uit Gouda, 21 Sept. Hedenmiddag werd in hotel „De Zalm" alhier, de 27e algemeene vergadering ge houden van de Ned. Vereeninging van Kaashande laren. De vergadering was zeer goed bezocht en werd geopend door den voorzitter, den heer J. W. F. S. Middelbeek. Tal van moeilijkheden hebben zich, zei spr., voorgedaan, waardoor de toestand in den kaas handel meer dan slecht is geworden. De verschillen de oorzaken hiervan zijn bekend. Eischsn der Entente. Thans doet zich weer een nieuwe moeilijkheid voor. Het bestuur toch ontving een circulaire, betref fende den handel op Engeland, die in zeer krachtige bewoordingen aandrong op de zending van een even groote hoeveelheid kaas als voor den oorlog. Deze krachtige bewoordingen hebben thans den vorm aangenomen van een bedreiging met onthouding van producten, noodig vpor don landbouw. Het bestuur heeft zich afgevraagd wat te moeten doen en ie tot de conclusie gekomen, dat in prin cipe moet worden besloten, aan den elsch van En geland en de geallieerden te voldoen. Toellohtlng. De heer Heil, afgevaardigde van de Ned.. Vereen, van Kaashandelaren, licht op verzoek een en ander nader toe en zegt, dat de eisch van Engeland betreft het derde gedeelte van de kaasproductie, tegen een prijs van 65 gulden per 60 K.G., welke prijs ook voor Duitschland van kracht ls. Deze eisen dateert echter niet van heden, doch reeds van 1 Juli af. Er is echter nog lang niet het door Engeland geëischte kwantum geleverd en nu eischen ook de geallieerden de hoeveelheid kaas, die sedert Juli is achtergehou den, ongeveer 4000 ton bedragende. Deze achterstand moet zoo spoedig mogelijk worden ingehaald. Dit was een moeilijk geval, ook al doordat Enge land belegen kaas wenschte te hebben, geschikt voor export, Deze kaas was er eenvoudig niet, maar de deputatie uit Engeland, die hier op 7 September arriveerde en besprekingen had met de Commissie in de Kanaalstraat,- bleef absoluut bij haar elsch, dat de verschdfeing onmiddellijk moest aanvangen, in elk geval binnen 24 uur. Dit was onmpgelijk want er was geen belegen kaas meer. Men kwam ten slotte overeen dat elke week 200 ton zou worden geleverd, zoodat in 20 weken de achterstand zou worden ingehaald. Deze 200 ton moét ook wekelijks worden geleverd om goeden wil te toonen. Wanneer hieraan niet werd voldaan, zou dit ln Engeland een allerverder- de geallieerden tegen den prijs van 65 gulden per 50 K.G. De eischen moeten aanvaard worden. De heer Schilt, Rd der Kaasvereeniging, ls van oordeel, dat de achterstand in lengte van dezen wel is in te halen. De mogelijkheid ls niet uitgesloten, alhoewel niet is toegezegd, of Engeland hiermede wèl wat geduld zal hebben. Verschillende ledèn wenschten over de verelschte levering aan Engeland van 85 pet. van de kaas eerst nog eens te denken, doch de voorzitter zeide, dat het bestuur reeds toezegging had gedaan de Kaasvereeniging te zullen steunen, evenals den bond van Kaasproducenten, en dat het het beste was, deze regeling met een vriendelijk gezicht te aanvaarden. Er valt niet over tet praten. Door te weigeren, zou men het land een zeer slechten dienst bewijzen. De voorzitter hoopt over een week nadere gege vens over de details der regeling te hebben, die in een dan te houden vergadering zullen worden mee gedeeld. Hij raadt verder den leden aan de kaas voor geen hoogeren prijs van de boeren te koopen dan 60 gulden per 100 pond. Nog vele bezwaren werden tegen de regeling in bracht, doch ten slotte werd de houding van het bestuur bij acclamatie goedgekeurd. Tel. ENVELOPPES MET OPGEDRUKT ZEGEL. Wat voor de postbladen geldt, geldt in zekeren zin ook voor de „gezegelde briefomslagen", of zooals het "nier m*er begrijpelijk genoemld wordt, enveloppe® met opgedrukt zegel. Een couvert, afzonderlijk in een winkel gekocht, wordt betaald met 1 cent en een postzegel weer met r>y, oent, samen 6y» cent. Aan het postkantoor is hetzelfde verkrijgbaar voor 5i/» cent: een enveloppe van zeer goede kwaliteit, waarop het zegeltje gedrukt, in plaats van geplakt is. Op verlangen kunnen de gerégelde briefomslagen, bij aantallen van ten minste 500 of veelvoudfen daan- van, kosteloos met naam en adres van den afzender worden bedrukt. Het wel eens geopperde bezwaar, dat deze opdruk geschiedt in dezelfde kleur als die van het postzegel, is, goed beschouwd, geen bezwaar wijl de plaats (benedennoek links) voldoende zekerheid geeft voor het tfrekken van de aandacht Het zoek-raken van postzegels is hierbij buitenge sloten, evenals het verduisteren van postzegels, wijl vooral het "bedrukt zijn met de firmanaam beleit, dat anderen 'de couverts gebruiken; een postzegel is voor ieder welkom, een bedrukte gezegelde briefomslag houdt het gevaar voor ontdekken in zich. Met opdruk van 5 en 121/» cents zegel (binnen- en buitenland) zijn deze couverts verkrijgbaar voor 5y» en 13 oent per Atuk. Den Haag, 21 September. De regeling der werkzaamheden, dewelke een par lementair stormpje zal ontketenen, heeft niet heden gewoed. Maar ook hier geldt, dat uitstel niet steeds afstel beduidt A.s. Donderdag 28 September gaat het Parlement het ontwerp betreffende de Koloniale Raden behandelen, terwijl dan vermoedelijk op 3 October a.s. het afdeelingsonderzoek aanvangt van de Staatsbegrooting-1917 en een lange reeks andere ontwerpen. De voorzitter heeft aangekondigd, dat hij „binnen kort" een voorstel zal doen, strekkend om na afloop van het sectie-onderzoek epn begin te maken met de openbare behandeling der nieuwe Staatsbegroo- ting. Het „stormpje" zal dus waarschijnlijk aan het eind der volgende week woeden, vóórdat de Kamer in de sectiën gaat. Te vermelden is nog, dat de heeren Tydeman en Loeff herkozen zijn als leden' der huishoudelijke commissie, de heeren Lohman, De Beaufort en Van Vlijmen als leden der gemengde commissie voor de stenografie. Prof. Van Hamel heeft aangekondigd een voorstel, strekkend om eene vaste commissie in te stellen voor naturalisatie-ontwerpen, Ook heden stonden een twintigtal kiesrechtdames, met de geel-witte kleuren getooid, opgesteld voor den ingang tot het Parlement, om te .getuigen" totdat de laatste hoogedelgestrenge het Binnenhof zou hebben verlaten. Gelijk steeds, was ook nu het Adres van Antwoord des Senaats op de Troonrede een zuivere weerklank. De heer Van Kol had een zinsnede gewenscht deelde hij mede blijk gevend van den wensch, dat Nederland het initiatief zou nemen tot eene conferentie der neutralen. Men hield zich echter bij ie „echo". In de zinsnede betreffende het handha ven onzer onafhankelijkheid, voegde de Senaat er slechts Ml, dut h-t Nederlandsthe volk „vastbera den" achter zijne Koningin staat. Enkele ontwerpen zijn nog goedgekeurd. BIJ dat betreffende de Indische rekeningen van 19021911, bracht de heer Van Kol o.a. Djambi en de verbete ring der toestanden in de Vorstenlanden ter sprake. Minister Pleyte deelde mee, dat weldra eene wette lijke regeling kan worden verwacht, terwijl Z. Exc. betwistte, dat bij de Djambl-perkara ln belasting kwesties de oorzaak der misère moet worden ge- 'ocht. s. Woensdagavond 27 dezer komen onze Sena toren weer bijeen. Mr. ANTONIO. Trekking van Donderdag 21 September. 5e Klasse. 3e Lijst Nos. 1650 3672 6818 12097 f 1000, No». 3126 6750 8496 f 400. No», 2735 14926 f 200. Nos. 1824 8420 12988 13518 16872 18276 19675 19695 f 100. Prijzen van f 70. 32 162 188 225 234 297 499 733 948 1009 1018 1064 1213 1217 1218 1413 1420 1442 1469 1589 1936 2006 -42 2227 -52 -2462 2464 2479 2489 2572 2639 2740 2745 2975 3146 3282 331, 3420 3506 3508 3542 3553 3598 3664 £792 3879 4022 4028 4151 4631 4822 4886 4943 4973 4983 4990 5187 5307 5328 55.36 5712 5759 6227 6246 6359 6186 6921 7042 7272 7301 7365 7506 7575 7655 7785 7942 8080 8576 8676 8789 889-1 9115 9134 9212 9215 9400 9498 9525 9532 9804 9830 9873 10258 10280 10625 10721 10839 10954 11181 11210 11214 11328.11380 11470 11476 -708 11810 11840 11992 12077 12183 12363 12465 12597 12621 12738 12824 12896 12994 13089 13267 13352 13496 13701 13858 13919 14110 14128 14349 14612 14655 14675 14810 14851 15028 15065 15084 15131 15316 15393 15626 15672 15685 15833 15976 16066 16131 16193 16214 16320 16375 16576 16582 16656 16953 17057 17327 17331 17897 18086 18211 18248 18294 18369 18371 18697 18802 18950 18957 19035 19037 19046 19089 19135 19230 19406 19545 19690 19888 19919 19997 20222 20660 20661 20792 20847 20946

Schager Courant | 1916 | | pagina 9