Dat, toen in 1910 meerdere kleine gasinstallatie te Hippolytushoef in werking werden gebracht en het te voorzien was, dat nog een belangrijk aantal zonden volgen, door de gemeente Wieringen een acetyleen gasoentrale is gesüéht in de eerste plaats om het stichten van al dergelijke kleine installatiên te voor komen, welke met het oog op het daaraan verbonden gevaar in de bebouwde kom van genoemd dorp niet toelaatbaar werden geacht Dat sedert het stichten der gascentrale het onder havige het eerste verzoek om vergunning tot het Stich ten van een gasinstallatie te Hippolytushoef is, dat wordt ontvangen, terwijl het aantal aansluitingen aan de gasfabriek van 46 -.is gestegen tot 104, zoodat tkiar- van thans een vrij algemeen gebruik wordt gemaakt. Dat aan elke gasinstallatie gevaar, n.L ontploffingen en brandgevaar, Ls verbonden, waaraan door het stel len van voorwaarden niet is tegemoet te komen. Dat daartoe nu de bewoners der bebouwde kom van Hippolytushoef zich van actijleengas kunnen voor zien het stichten van kleine gasinstallatlen aldnar dient te worden voorkomen. Ingevolge deze bezwaren werd de gevraagde ver gunning geweigerd. De, heer Minnes nam hier echter ?oen genoegen mee en hoeft beroep aangeteekënd bij M. de Koningin. Met belangstelling zien wy de uitslag dezer zaak tegemoet WIERINOEN. Voor rekening van 59 leden onzer onderafdeeling der VPN werden j.1, Vrijdag op de Amsterdamsche ierenveiling geveild 5.333 kipeieren. 25 eendeieren en 57 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen wa ren zeer goed en varieerden voor de klpeieren van t 10 tot en met f 10.50 per 100 stuks voor de eend eieren f 8.45 per 100 stuks en voor 't pluimvee van f091 tot en met f. 2.25 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de eemd- eieren ontvangen f 8.02 per 100 en voor de kip eieren f 1.66 per kilo of gemiddeld f 10.10 per 100 stuks. Handel vlug. - WIERINGEN. Voor den landstorm, jaarklasse 1910, zijn van xhier opgeroepen, om den 18 October a.s. te Den Helder te worden ingedeeld, de heerenPieter de Oude en Pieter Leonardus Vroone te Hippolytus hoef, Tan Kroon Cz. te Waard Nieuwland, Jan Zo merdijk en Nan Tijsen Dz. te Den Oever, Hendrik Glim te Zandburen, Pieter Klein Swz. te Stroe, Simon Klein Dz. te Gest, Thijs Kort te Belt, Gerrit Lont J.Gz. te Dam. Van de militie-lichling 1916 zijn 'opgeroepen, ook om op bovengemeld tijdstip te Helder te worden ingedeeld, de heeren: D. 5. Veerdig te-Wester- klief en S. Jz. Tijsen te Den Oever. Anna Paulowna. Zaterdag 23 September, des avonds 8 uur, ver gaderde ae vereeniging „Ziekenzorg" in de zaal van den heer- T. van jjzendoorn. Ofschoon deze vergadering huishoudelijk was, werd ons toch ver gund hiervan de volgende mededeelingen te ver- strekken. Aanwezig waren 40 leden. De voorzitter, de heer K. Keuris Az. opende de vergadering met de mede- deeling, dat deze door verschillende omstandig heden twee maanden later werd gehouden dan in de Statuten is omschreven, Eén aler oorzaken was dat het bestuur juist in dien tijd zich met den dokter in verbinding had gesteld tot het treffen eener regeling, geldende voor beide partijen. Het bestuur is daarin in zooverre geslaagd, aat eene voorloopige regeling is verkregen-Onderwijl zullen de Landelijke Federatie tot bevordering van het Ziekenfondswezen, waarbij ,,Ziekenzorg" is aange sloten, en de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst trachten, met elkaar een meer vaste regeling te treffen, waarom voorzitter hoopt, dat deze spoedig en ten genoegen van beide partijen tot stand zal komen. Vervolgens leest de Secretaris, de heer P. T. Crum, de uitgebreide notulen der vorige vergadering en brengt de Penningmeester, de neer T. Jongejan, het Unantieel verslag over net vorige* boekjaar uit. Beide verslagen worden onder dankzegging goed gekeurd. Aan het beleid van het bestuur wordt door een der aanwezigen hulde gebracht. Bij de daarop volgende periodieke verkiezing voor drie leden van het bestuur (aftredend de hee ren P. J. Crum, T. Jongejan en S. Hoogmoed) wer den deze met respectievelijk 36, 34 en 33 stemmen bij eerste stemming weder herkozen. Allen namen hunne benoeming weder aan. In de vacature in de Commissie van Toezicht (aftredend de heer C. Winkel, niet herkiesbaar) wordt bij 2e vrije stemming de heer D. Koorn gekozen, welke eveneens aanneemt; Tenslotte wordt aangenomen een bestuursvoor stel, hetwelk bedoelt, om voor leden die in de femeente woonachtig zijn, doch bij een geneesheer uiten de gemeente op concult gaan, een tarief vast te stellen voor vergoeding van consult en medicijnen, n.1. 60 cent voor concult en voor medi cijnen het gemiddelde bedrag der recepten, door de vereeniging betaald. Veenhuizen (Oude Nledorp). In October hoopt de afdeeling voor staatspension- neering alhier, een propaganaa-avond te nouden. De rederijkerskamer zal dan opvoeren „Zalig Uit einde". Een spreker zal uitgenoodigd worden ter wijl de avond verder gevüld zal worden met voor drachten en levende groepen. Zuid-Scharwoude, De R.K. K-esvereeniging stelde candidaat voor den gemeenteraad den heer W. Goudsblom. Levensmiddelenvoorziening. Het gemeentebestuur van Koedijk heeft met de Levensmiddelencommissie besloten, dat geen waren zullen worden beschikbaar gesteld, bestemd voor andere gemeenten, zoodat de winkeliers uit Koedijk, die veel in naburige gemeenten verkoopen, daar- vocir niets meer kunnen krijgen. Ook anderen, die buiten Koedijk wonende daar hun clandisie hebben kunnen niets door middel van hetgeineentebestuur krijgen. Of dit de bedoeling van den Minister is? Kolhorn. In de polders alhier, was het Zondag 24 Sept. één en al bedrijvigheid. Het mooie weder toch werd benut, met het inhalen der granen. Maandag weer mooi weernu nog één of twee dagen zoo ën dan zal de polder vrij wel ruim zijn. Broek op Langendijk. De Commissie van Levensmiddelenvoorziening heeft bij de Regeeringscommissie 21 verschillende artikelen aangevraagd die zoo mogelijk October te beginnen in 14 winkels verkrijgbaar zullen worden gesteld. Burgerbrug. De verkoop van bloempjes voor de gezinsverple ging heeft tijdens den Zondag der kermis f 15.80 opgebracht. „Vermakelijkheden" Ie Staphors!. De Staphorster jeugd houdt zich met eigenaardige „vermakelijkheden" bezig. Als de boerenknapen Zaterdagsavonds de herbergen hebben verlaten en in vroolijke stemming zijn, dan rij pep er allerdolste plannen in hun' verhitte breinen op. En tot de uit voering er van wordt direct besloten. Zoo gebeur de het j.1. Zaterdagavond, dat diepln den nacht een aantal opgeschoten knapen van verschillende erven van boerderijen heimelijk de tuinhekjes weghaalden óm daarvan midden in het dorp een „concentratie kamp" te maken. En toen dit gereed was, haalden ze uit de diverse kippenhokken de hanen weg, wel ke alle in het kamp werden opgesloten. Daarna be gaven de jongelingen zich naar huis. Maar het duur de niet lang of uit het. „kamp" steeg een oorverdoo- vend gekraai op, dat de omwonenden wakker deed schrikken. Hoeveel moeite men had om ieder haan tje weder in zijn eigen harem terug te krijgen en welke tooneeltjes zich daarbij afspeelden, daarvan kan men zich een voorstelling maken Nieuwe Niedorp Het was onder enorme belangstelling dat Ds. N. J. C. Schermerhorn in de N. H. Kerk alhier Zon' dagavond 24 September de prediking hield, die hij enkele weken geleden in uitzicht stelde, om alsdan zijne indrukken, in 15-daagsche hechtenis opgedaan, weer te geven in ziin preek. Honderden en nog eens honderden waren opge komen uit wijden omtrek, sommigen moesten we gens plaatsgébrek zelfs terug, overal waar men maar plaats kon vinden in de kerk, waren luiste raars, vele stoelen werden wegens gebrek aan zit- Elaatsen, tegen betaling uit een naburig café ge aaid, waar de kolfbaan voor een gedeelte gevuld was met tallooze fietsen van kerkgangers In een kleine toespraak vroeg de heer B. Sies- werda den aanwezigen om Gezang 106. 3e vers, te zingen. En weldra ltlonken de tonen door het ge welf. Ds. Schermerhorn sprak, aangedaan zijn dank uit voor de groote belangstelling, hem be toond en begon verder zijne beschrijving van de 15 dagen, in eenzaamheid in het Huis van Bewa ring te Alkmaar doorgebracht als veroordeeld in zake het Dienstweigeringsmanifest. En dat de be schrijving van die verblijfplaats, van voeding, van behandeling en van de opgedane indrukken met groote belangstelling werd aangehoord, dat ze dui delijk en boeiend was, daar waren de groote gaven van Ds. Schermerhorn als spreker wel waarborg voor. De eer9te paar dagen vielen wel zwaar. Maar.... het gewende. Nadat Ds. Schermerhorn in het verdere van zijn preek nog het een en an der in verband met net anti-militairisme had be handeld, was ten slotte nog, met goedvinden van den Kerkeraad, de gelegenheid daar, om ten bate van de gezinnen van ae dienstweigeraars, gelde lijke gaven te offeren. Deze collecte heeft opgebracht f 162.—. IN BESLAG GENOMEfc SCHEERWOL. Door hot lid der Tweede Kamer den heer Sannes waren de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van oorlog: 1. Wat geschiedt met de in beslaggenomen scheer wol voorzoover deze niet voor leger doeleinden wordt verwerkt? 2. Indien de in vraag 1 bedoelde scheerwol wordt gesteld ter beschikking' van fabrikanten, welke voor de vrye markt fabricearen, op welke voorwaarden heeft alsdan deze beschikbaarstelling thans plaats? Door den minister van Oorlog is hierop het vol gende geantwoord: Ad. 1. Voor zoover de gevorderde wol niet geschikt blijkt voor de vervaardiging van artikelen voor het Jager, wordt dezo ter beschikking gesteld van de Wol commissie van het Kon. Nat. Steuncomité 1914 en door die commissie aan de binnenlandsche fabrikanten van wollen goederen verstrekt. Ad. 2. In overleg met don minister van Landbouw Nijverheid en Handel kan worden medegedeeld, dat do wol percentsgewijs wordt verdeeld over de binnen landsche fabrikanten, met inachtneming van hun ge wone productie en van de hoeveelheden buitenlnndr schc wol welke door do fabrikanten zijn geïmpor teerd; voorts tegen vergooding van den vorderings- prijs; vermeerderd met ae op de verstrekking vallende onkosten. ZEVEN HUIZEN VERNIELDv Vrijdagavond is de gemeente Sliedrecht door een zwaren brand geteisterd. Zeven huizen werden in ascb gelegd. Omtrent het begin van den brand verneemt „De Tel." dat om even over half acht brand werd ont dekt in de arbeiderswoning van Vink. Dit huis be vindt zich in een arbeiderswoningcomplex in wijk B. De huizen zyn alle met riet bedekt en uit hoele lichte materie opgetrokken. Daartegenover staan huizen van de heeren B. N. do Jong en M. Verhaafte. Natuuriyk had de vlam vrij spel in de lichte huizen. In een oogwenk kwam hij naar buiten en spoedig daarna brandde het perceel van Vink als een fakkel. De rietdaken van de belendende peroeelen werden aangetast. Huizenhoog sloegen de vlammen op en dc vrijwillige brandweer die onder leiding van den ópper- brandmeester Rijsdijk binnen tien minuten water gaf, stond voor een zwaar werk. Met acht stralen op de waterleiding werd de stryd aangevangen. De wina was echter gunstig, zoodat de beide huizen van De Jong en Van Haafto gespaard bleven. Om half negen was het gevaar voor uitbreiding geweken. De zeven hulzen liggen echter ln puin. Zes der families waren, ofschoon laag, verzekerd. Do weduwe Kaljé is niet verzekerd. De hoerenhuizen, kregen een weinig schade, doordat de verf door de hitte blakerde. Den gehoclen nacht werd nog op de ruïnes water gegeven en werden de muren, waarvan nog enkele stonden, omvergehaald. OUDKARSPEL. Maandagmorgen werd hier door de hier bestaande harddraverij vereeniging een harddraverij gehouden, waaraan 11 boeren paarden deelnamen. i Voor het eerst werd hier onder handicap gereden. Do eerste prijs, een theetafel, werd behaald door het paard Dora van den heer P. Kosteiyk alhier, berijder dezelfde. Do 2e prijs, een bloemstandaard met pot door 't Hert" van den heer T, Kostelijk te Zuidscnarwouae, beryder de heer W. Hooii alhier. DÓ 3e prys een leidsel door „Bles" van den heer C. Vriesman, berijder dezelfde. DO le troostprijs, een zweep, door ,Piot" van den heer P. Kostelijk, alhier, de 2e troostprijs, een korte teugel, door „Witvoet" van den heer Jb. Bierstaker btuijder de heer P. Biersteker. Bij de uitreiking der prijzen sprak de voorzitter de neer Leegwater, er zijn leedwezen over uit, dat deze draverij niet een paar weken later op een Zondag kon wordein gehouden, daar er nu met recht gevreesd werd, dlat er niet genoeg paarden beschikbaar zouden komen. Slechts aan de onverminderde yver van don heer W. Hooy is het te danken dat er nog 11 b» schikbaar kwamen. Verder werd medegedeeld, dat de vereeniging thans 70 loden telt. Mot een woord van dank aan allen die tot het wélslagen medewerkten, werd de bijeenkomst gesloten. WINKEL. Zondag was er tentoonstelling van „Flonalia" e.c. en de wapperende driekleur voor het Wapen van Winkel, kondigde duidelijk aan dat het d-aar was. De kolf baan, nu in een smaakvolle bloementuin herschapen, doet vriendelijk aan, en zy die zich voor deze ten toonstelling hebben geïntresseerd, hebben eer van hun werk. Op een verhooging staan de in het voorjaar uitgegeven bloemstukken, maar nu opgekweekt tot plan ten. de eene wel grootar en mooier dan de anderi; maar 't is toch te zien, dat er zorg aan besteed is. dat zorgzame 'heeft gewerkt om groei en bloei te bevorderen. Door de oommissie zyn de volgende prijzen toe gekend Collectie stekken: le prijs de heer S. Boon, 2c prijs de heer P. Honig, 3e prijs de heer C. Koomen. Afzonderiyke stekkenCuvia, le prijs de hoer A. Korff, 2e prijs de hoer J, Koomen Hzn.. Geraniums: le prys Wed. A. Koster, 2e prys de beer Jb. Smak. Stengel Begonia le prijs da heer Jb, Lange, 2e prijs ae heer D. Kouwenberg. Soes: le prijs de heer Alb. Smak, 2e prijs de heer H. Rosman, Agaratum: le prys da heer Q Zwager,. 2e prijs de heer D. Brugman Sz. Overige plantenle prijs de heer J. Slooves Az.( 2o prijs de heer P, v. d. Molen, 2e prys Wed. A. Koster. Collectie ter opluistering, prys de heer W. Buis, Bloemtafel, prijs mej. M. Melchior, Bloemstuk prys K, Kuin, Plant op standaard prijs mej. M. Mel chior, losse plant prys J, Byhouwer. WIERINOER WAARD. f(!T»t*nr Door den heer Burgemeester alhier is als terateur voor de te vorderen granen aangewezen de heer u. Haverkom. GEBREK AAN BENZINE. Er doet zich thans gebrek aan verschillende soorten benzine voor auto's voor, doordat Engeland bezwaar maakt tegen den invoer ervan. De fn ons land aan wezige voorraden dezer bezine moeten ter bescbiK- king bffjven van de militaire autoriteiten. De slag aan de Somme gefilmd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Crt: Eenige weken geleden is opgenomen een briet van onzen Lonaenschen correspondent, waarin deze een uitvoerige beschrijving heeft gegeven van een Engelsche regeeringsfilm, gemaakt op het slag veld in de Somme-vallei. Aan het slot van den brief werd gezegd, dat het onloochenbaar is, dat deze film een allermerkwaardigst document zal bliiven voor de geschiedenis van den grooten oor log. Deze enthousiaste beschrijving had onze nieuwsgierigheid geprikkeld en het verheugde ons dan ook te vernemen, dat de film thans in Neder land is aangekomen. Gisterenmorgen hebben wij haar zien afdraaien en onze hoog gespannen verwachting is niet te leurgesteld. Hadden wij misschien gedacht, da iemand, die in Engeland is en dus te midden van de oorlogsstemming verkeert, van een oorlogsfilm een wat te eenzijdige beschrijving zou geven, het zien van deze cinematografische vertooning heett ons de overtuiging geschonken, dat de brief geens zins overdreven was en dat de film ook voor de meer nuchter voelende neutralen hoogst merk waardig is. Wat den inhoud van' de film betreft, zoo hebben wij aan de beschrijving dienaangaande in den Londenschen brief, niet veel meer toe te voegen. Slechls wilden wij de opmerking maken, dat ons getroffen heeft het groote verschil tusschen deze film en de vorige Engelsche regeeringsfilm. Deze laatste' was in de eerste plaats bedoeld om reclame te maken voor de Engelsche werfdepots en ver toonde als zoodanig alleen het „mooie" van den oorlog, maar nu is net Engelsche leger strijdvaar dig, de reclame is niet meer noodig en de oorlogs ellende behoeft niet langer te worden verbloemd. Zoo biedt dan deze film, naast uitbeeldingen van het geweldige Engelsche organisatie-vermogen, naast kiekjes van bewonderenswaardige behendigheid en vlugheid der Tommies om van door geschutvuur gemaakte bressen partij te trekken en hun stellin gen, vooruit te brengen, ook voorstellingen van de gruwelijkste oorlogsellende. Afzichtelijk verwron gen liggen de lijken van Duitschers op het slagveld, onherkenbare vleeschmassa's en in een loopgraaf, hangende over een balk, zien wij het bloedende lichaam van een gesneuvelden Tommy. „Griezelig" is de filmniet als moderne filmdraak, maar grie zelig van een schrijnend-harde werkelijkheid. Want dat wij hier iets van de werkelijkheid hebben ge zien en niet in elkaar gezette tooneelen, dat bewij zen allerlei kleine détails. Even hebben wij iets van het oorlogswee gevoeld en wat wij zagen, lijkt ons een betere reclame voor het practische dan de beste brochure. De film is thans in het bezit van de Cinema- Palace in de Kalverstraat en wordt binnenkort voor het publiek vertoond. De diiken van Noord-Holland. In „De Ingenieur" brengt Ir. R. R. L. de Muralt in herinnering op welke wijze hij zich acht Jaar feleden heeft uitgelaten over de te geringe hoogte er dijken van Noord-Holland. „In het jaar 1908 werd ik door Jhr. mr. P. van Foreest te Alkmaar, uitgenoodigd om voor een uit gelezen schare van belanghebbenden een voor dracht te houden over zeeweringen. Ik hield die voordracht die door vele autoriteiten, ook door den toenmaligen hoofd-ingenieur van de provincie Noord-Hollana, werd bijgewoond in de raadszaal in het gemeentehuis te Alkmaar. „Mijne heeren" zoo eindigde ik mijn voor dracht „ik neem ten slotte ae vrijheid de hier aanwezige polderbesturen van plichtverzuim te be schuldigen (Beweging. Ik was n.b. ook hun gast.) „De dijken van Noora-Holland zijn veelal te laag. De mij verstrekte gegevens omtrent hoogten van uw dijken wijzen er op. De groote Caland zeide steeds tot de heemraden in Zeeland: Als uw dijken maar hoog genoeg zijn, kunt ge rustig wezen. Dik genoeg zijn zij bijna altijd, voegde hij er dan bij. Niet uit .reclame voor mijn systeem" (dat anders dien avond niet had ontbroken), „zeg ik u dit Ge kunt uw diiken verhoogen op welke wijze gij wilt. Maar zooals zij nu zijn, zijn zij te laag. Stoort u niet aan de theorieën hóe de dijken doorbreken en stelt de zaak niet uit totdat de oorzaken z g.n. door ingenieurs zijn vastgesteld. Mijn theorie is misschien niet juist, maar voorkomt, dat water over uw dijken k'omt'S „Een honderdtal uitgelezen menschen uit Noord- Holland zullen zich herinneren, dat ik zoo eindigde en duizenden hebben nu kunnen ervaren, dat wat ik toen zeide, nog zoo gek niet was geweest 1 „De voordracht wera besloten met een feestban ket. Er werd getoost op de Hollandsche ingenieurs, van wie ik, voor dien avond, wel een aer beste heette te zijn. Behalve den voorzitter, was er maar één eenvoudig mannetje, aan het benedeneinde van de tafel gezeten, die in zijn tafeltoost er op terug kwam, dat de dijken van Noord-Holland te laag waren. Met een hiepl hiepl hiep! hoeral werd zijn speech, om den degelijken inhoud, toegejuicht En daar is het bij gebleven. Verzei legen de politie. Een zeer ernstig verzet tegen de politie heeft in den nacht van Zaterdag op zondag om omstreeks een uur in de Tweede Lambardstraat te Rotterdam plaats gehad. Op dat uur gelaste een politieagent een man, die daar op straat aan het vechten was, door te loopen. Dit gaf aanleiding tot een volksop loop, waaruit plotseling een man te voorschijn trad, die een der twee daar surveilleerende politieagen ten te lijf wilde. Deze man kreeg een sabelslag op het hoofd, doch bleef onbekend. Een en ander had ten gevolge, dat een zestigtal personen de beide politieagenten met steenen en bloempotten begon te gooien en steeds nauwer insloot. Krachtdadig traden beide agenten nu op, van hun sabels en revolvers gebruik makende. Verschillende min of meer ernstige verwondingen werden aan ïun onbekende personen toegebracht, maar na een Kwartier gelukte het hun ruim baan te krijgen en de menigte uiteen te drijven. Tijdens het schieten is een kogel, gemunt op een man, die met bloem potten uit een raam gooide, door een ruit gegaan. Voor zoover bekend is bij het schieten niemand 'gCT 1 U.' 1 U M (»N- ROtt. Ct.") Tuchteloosheid In een te Utrecht gehouden vergadering van onderwijzerspersoneel der lagere scholen in de arrondissementen Utrecht I, Utrecht II, Loenen, Amersfoort, Rhenen en IJselstein, hield de heer J. G. Nijk, directeur der Rijkskweekschool van on derwijzers te Middelburg, een rede over „De tuch teloosheid der jeugd", waarin hij o.a. zeide: „Tuch teloosheid komt niet alleen voor in de volksklasse maar ook onder de hoogste kringen, zelfs onder hen, die ons volk vertegenwoordigen. Wij hebben dezer dagen nog een voorbeeld gezien van kwa jongensachtig optreden van een onzer volksver tegenwoordigers. De vergadëring juichte den spreker luidruchtig toe. („Tijd.")6 WIERINGERWAARD. Vergadering van den Bond voor Staatspensionneetring aft1. Wieringerwaaxd op Maandagavond bij de fam. Boon Dte heer Limpers opent. De secretaris H. Kok leest de notulen, welke onveranderd worden gui-dgckourd. De heer J. E. Vos baengt als afgevaardigde verslag I uit van de gehouden federatie-vergadering. Vervolgens brengt de h«r R Bok vw»I*g uit van de ratie wordengekozen ae heeren ~H. Kok en J. E. \"nS Aan afgevaardigde wordt vrn mandaat gegeven, van voorzitter zal door onze afdeeling 2h voorstel worden ingediend om de federatie steun te verleenen aan het hoofdbestuur te verzoeken om de afgevaardigden voor de algemeene vergadenng van ^er 1916 ~Ten 'le zal tegen einde October DS. Sinnighe Damste worden uitgenodigd alhier een spreekbeurt te ver vullen terwijl do leden der propagandaclub wederom hun ^-waardeerden steun zufjen vcrleenen door oen uitvoeringen te geven. De gewone «ntroe's zullen wederom worden geheven, dus niét met lysten C'op1C<voorstel van den heer Kok zullen eyentuoaj nieuwe leden eerst een z.gn. OUdea. alvorens voor vast ta worden aangenomen. Hierna sluiting. m^v^gadSS^dfikgraaf, heomreden en hoofd- ingelanden op Zaterdag September, des morgei half 11 in het polderhuis. Vacature dijkgraaf, overigens zyn alle leden tegen- Nadat de waarnemende dijkgraaf, de heer D. Rezelman. de vergadering heeft geopend met een woord van welkom, leest de secretaris, de heer J. K. Kaan, de notulen, welke onder dankzegging onveranderd wor den goedgekeurd. Ingekomen is van Ged. Staten een afschrift van het Kon. Besluit, waarin de heer Stammes eervol ontslag als dijkgraaf is verleend; de heer Rezelman deelt mede, dat de heer Stammes ruim 3 jaar dijk graaf is geweest en dat door hem in dien tijd de belangen van den polder zoo goed mogelijk zijn be-, hartigd, jammer vindt de heer Rezelman het, dat de heer Stammes door ongesteldheid Ls gedwongen go- worden ontslag te nemen. Dijkgraaf spreekt de hoop uit, voor Iden heer Stammes en zijn gezin, dat do ongesteldheid slechts tijdelijk moge zyn en stelt voor den heer Stammes een dankbetuiging te zenden voor de diensten Gen polder bewezen. (Applaus.) Van de Holl. Sp. Mij. is een brief ingekomen, dat zij geen genoegen kan hewien met de eischen, die het polderbestuur stelt betreffende het maken van een kraanbrug over de Molenvaart. Uit de mededeeling, die dijkgraaf doet, biykt, dat "hier een vergissing bestaat en zal deze zaak na toe lichting wel in orde komen. Van Ged- Staten is goedkeuring ontvangen betreffende de kasgeldleening a 1 tnillioen. Eveneens is goedgevon den de aankoop van eenige peroeelen grond voor be kleed ing van den zeedijk. Voorts is een schrijven ingekomen op oen schrijven aan den hoofdingenieur om den zeedyk "hooger te maken, de kruin zou dan smaller worden; de ver hooging zou 20 c.M. (bedragen. De hoofdingenieur ont raad dit, daar dan de kruin minder weerstandsver mogen» zou krijgen en ook zou deze dan te smal zijn voor vervoer. De heer Wijden» Spaans hoeft in een boekje ge lezen. dat het water 4n 1825, toen dus de &nna Paulowna nog niet bestond, 83 c.M. voor Wieringen hoogdr is geweest dan jn den nacht van 13 op 14 Jan. jl. en dit heeft by spreker de vraag doen rijzen of we nu werkelijk de dijk hoog genoeg maken en of 't nog niet beter is een koerende versterking op den dijk aan te brengen. Na eenige discussie verklaren alle heeren zich er voor om advies hiervoor aan den hoofdingenieur te vragen. Van Ged. Staten is op 23 Aug een schrijven ont vangen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken. het polderbestuur de bevoegdheid te geven alle inwoners hij storm op te kunnen roepen om hulp te verleenen met verstrekking van last- en trekdieren, vaar- en voertuigen en deze bepaling in het bijzonder reglement op te nemen. De heer De Graaf vraagt of hieraan voldoende pu bliciteit is gegeven. De secretaris deelt mede, dat een biljet hierover is aangeplakt aan de borden en verder verspreid in de herbergen en verloven. De heer Wijden» Spaans, zegt, dat dit alleen de bevoegdheid betreft de bekendmaking zal laten komen. Van het Prov. Bestuur is een brief ingekomen met verzoek te willen melden, hoe de dienst bij storm hier geregeld zal worden, wat betreft waarschuwing»- en semendienst. De opzichter, de heer Dekker, ter vergadering ge vraagd, deelt mede, dat het plan is aan ijzeren balken te verbinden op de volgende wijze: als het water gestegen is tot 1.50 M. plus A.P. het le sein, 1.75 M. plus A.R: 2 seinen jeuA 2 Mi plus A.P. 3 seinen en als de toestand gevaarlijk wordt door het verbranden van topnen magnesium of ander fakkellicht ver boven den dijk uit de aandacht te vestigen. By nacht aan die borden lantaarns bevestigen en ze te plaatsen op den zeedijk over het midden van het Ouae veer, dit komt volgens den opzichter het mooiste uit. De heer CL Goedigs oppert 't idee van dén molen te seinen. De opzichter meent, dat dit niet best gaat De heer Wijden» Spaans oordeelt, dat als de lan taarns op een cirkelvormig blad dat op rollen loopt, worden geplaatst, op den molen, dit best zal gaan en dat is ver te zien- De heer De Graaf vraagt of men niet beter van den toren aan de Kleine Sluis kan seinen. Na nog eenige discussie wordt besloten te seinen van den molen aan den Oo6tdyk en van den molen van den heer Blankevoort (als deze heer toestem ming verleent) en bekend te maken, wanneer de proe ven zullen worden genomen. Dijkgraaf deelt mede, dat de besteding van het loopbruggetje by Van der Goes tot uitslag gaf, dat de heer Wissekerkc als laagste inschrijver aannemer is geworden voor 306 gulden: dat het millioen kasgeld is geleend by Landbouwcrediet voor 3a/s dat de lage plekken in de kistdam met grond zullen worden opgevuld. Dijkgraaf deelt vorder mede met den eigenaar van het schor te hebben gesproken over verhoctóiflj van de kade. De kade is over het geheel te laag en heel ongelijk. Er is van het dag bestuur g'*® voorstel, doch dijkgraaf zegt, er wel voor te de kade groen te maken en dan od een hoogt# *8D 60 c.M. plus A.P. Op een vraag van den heer De Graaf deelt dijk graaf mede, dat de Kneeskad» ook 60 c-M. Plua A.P. is. Goedgevonden wordt met den eigenaar van h01 schor in dien geest een mondelinge overeenkomst aflO te gaan. Dijkgraaf doelt mode, dat het werk van den zand- zinger is afgeloopen cn deze 172.800 M zand over den dijk heeft gebracht. Komt in behandeling oen voorstal om don Balg- dijk te verhoogen. Dykgraaf doelt mede, dat de be doeling is een nood verhouding en met den hoofd ingenieur is afgesproken, dat dit Iran gebeuren doof een kistdam aan te leggen op den dijk of wel pl#n" ken op zijn kant en daar palen tegen aan, dit laatste 18 rs Sp^ocmata manier. De heer, Niouwdorp heeft hiervan een btgr°°^n^ raakt en de hoogte van den dijk wordt dan plus A.P.; de bedoeling is dit werk nog dit na jaar aan le bestedon. Gaat dat niet of wordt bet. ,,uur\ dan Ik eigen beheer te nemen. Allen keuren dit voorstel goed. Dijkgraaf dieelt mede, dat door verbreeding van den zeedijk de weg langs dien dijk in den tuin van J- Keuris te Van Ewycksluis komt; we moeten ongev&f 200 M. grond van Keuris koopen of onteigenen. H® Dag. Bestuur wil Keuris 2 gld per M. geveh en acht dit ruim voldoende. Keuris wil echter meer heb* ben. Het Dag Bestuur stelt niu voor Keuris 2 glK per M. aan te bieden en wil Keuris dat niet, dan te pnteigenen. Allen voor.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2