Schager Courant. i n ibi VIERDE BLAD. Zaterdaq 30 September 1916. 59ste Jaargang No. 5876. Raad Heer Hugowaard. Vergadering van den Raad der gemeente Heerhu- gowaard, gehóuden op Vrijdagnamiddag 28 Septem ber. Voorzitter, Burgemeester Van Slooten. Afwezig de heer Appel en aanvankelijk ook de heer Met, die even later ter vergadering komt. De voorzitter las als secretaris na opening de no tulen. Goedgekeurd. Volgt mededeeling, dat aan de wed. A. Sellemans als vroedvrouw en pensioen is toegekend, groot f 205. Uit de mededeeling omtrent de aanbesteding van de werken'aan scholen I en III blijkt, dat laagste in schrijvers waren de heeren Bot en Beers, resp. voor f 215 en f 214. Aan laagste inschrijvers gegund. Van verschillende gemeenteambtenaren was inge komen dankbetuiging voor toegekenden duurtetoe- slag. Voorts was ingekomen adres van onderwijzer en onderwijzeres aan school die d&arin hunne te leurstelling te kennen geven, dat hun salaris niet evenals dat van de hoofden is verhoogd geworden. Zij hebben resp. 36 en 26 dienstjaren. Daarom dach ten zij, ook verhooging te hebben verdiend. Zij we zen er op, aan een dichtbevolkte school te zijn ver bonden, waardoor er van heh meer gevergd v/erd dan van ander en met minder leerlingen. Ook de bezoldiging voor het handwerkonderwijs werd in ver band daarmede niet schitterend geacht en werd ver zocht een zoodanige regeling te treffen, die ook hen bevredigde. Wordt op voorzitters voorstel voor kennisgeving aangenomen. De vereischte machtiging is verleend, blijkens in gekomen bericht, om uit onvoorziene uitgaven den duurtetoeslag te bekostigen. Ook hebben Ged. Staten goedgekeurd regeling jaarwedden, onderwijzers. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een schrijven van het Prov. Bestuur van Noordholland, over den dit jaar toegepasten zo mertijd, of er termen zijn, dien volgend jaar weer in te stellen of wellicht als blijvenden maatregel aan te merken. Aanbevolen wordt het instellen van een onderzoek naar de voor- en nadeelen van instelling zomertijd. Voorzitter vraagt wat de heeren er van denken om, nu eerstdaags de zomertijd afgeloopen zal zijn te be sluiten, dien ook -voor volgend jaar of jaren toe te passen. De heer Met merkt op dat het doel, dat er mede beoogd werd, was: het uitsparen van licht, 'tLijkt spreker wel een goede maatregel. En ieder kan op staan als hij wil en in het algemeen genomen levert het toepassen van dezen maatregel een heel verschil en besparing op. Vooral in de steden. De heer Blom vindt, dat we ons echter te dien op zichte volstrekt niet hebben te regelen naar de uit komsten, die er in de stad mede worden verkregen. En al laat het den heer Poolland koud en vindt de heer Wijnker het goed, de meesten der anderen zijn niet voor opnieuw invoeren van den zomertijd. In den boerenstand geeft die maatregel geen ge mak of voordeel. De heer Overtoom zal er zich niet geheel tegen ver klaren, maar is het in het geheel niet eens met wat de heer Met daar zei, als zou iedereen maar kun nen opstaan als hij wilde. Dat is niet zoo, vindt spreker, die het zelve althans volstrekt niet om het zeggen heeft met dat opstaan, doch er door den inge- stelden zomertijd echter een uur eerder uit moet stap pen. En zoo zijn er meer. In het algemeen is het boerenbedrijf niet zoo gebaat met dien zomertijd. Voorzitter zegt er wel eens gemopper over te heb ben gehoord, maar ook den maatregel wel een^ te hebben hooren toejuichen. Spreker vindt het zelf ook wel goed. De heer Van der Oord: Voor de langslapers is het wel goed, ja. Voorzitter: Neen, dat bedoel ik niet. De heer Schilder zegt: Als men, zooals de heer Wijnker en ik bijv., niet met vreemd volk werkt,, dat is een heel verschil bij het werken met vreem den, dan brengt de zomertijd meer bezwaren mee. De meerderheid der raadsleden blijkt tegen den zomertijd. Ingekomen van de Vereeniging voor Gezinsverple ging om de bijdrage aan haar te verhoogen. Jaarwed de wijkverpleegster, vroeger f700, is nu op f800 ge steld, terwijl de kans op het hier verkrijgen van een wijkverpleegster vergroot wordt. Voorzitter zegt, dat B. en W. het hebben overwo gen en voorstellen, de bijdrage eenigszins te verhoo gen en wel in dier voege, dat ze van het tegenwoor dige bedrag gebracht wordt op f 40. De heer Met is wel voor f 40 bijdrage, maar dan onder de bepaling dat hier een zuster komt. Anders het op f 25 laten, daar het anders geen zin heeft tot verhooging over te gaan. De heer Den Hartigh vraagt als er met hier een zuster komt, of dan de geheele vroegere subsidie ook vervalt, of de f 15 verhooging daarvan alleen. Voorzitter wijst er op, dat B. en W. voorstellen, met de bijdrage van f 25 op f 40 te gaan. Maar w il len de heeren liever straks bij de begrooting er op terug komen, dat kan ook. De heer Met blijft wijkverpleging als een zeer nut tige zaak beschouwen en wil met B. en W.'s voorstel gaan. Dan wordt tevens de kans vergroot om hier een zuster te krijgen. Al is het, dat hier niet direct een zuster komt, toch is spr. er voor de Gezinsver pleging te steunen. Voorzitter wijst er op, dat de bijdragen der ingeze tenen verhoogd zijn en nog dagelijks bijdragen inko men. Wel is er kans, hier een zuster te krijgen, ze kerheid echter nog niet. Algemeen wordt goedgevonden f 40 bijdrage te ge ven. Van de Vereeniging van Rijnsteenfabrikanten te Woerden is een schrijven ingekomen in verband met de Bouw- en Woningverordening, er op wijzende, dat de Rijnsteen-drieling niet is toegestaan als bouw steen, hoewel de deugdelijkheid ervan genoegzaam bekend is. Beleefdelijk wordt verzocht de verordening zoodanig te wijzigen dat het gebruik van bedoelden steen wordt toegestaan. Voorzitter zegt, dat hier wel bedoeld wordt de zoo genaamde „Drie-Klezoor", een klein model steen. Maaral zou spreker een halfsteensmuur van zoodani- gen steen wel wat dun lijken, is het toch geen mensch verboden om dien steen te gebruiken, als men de muren evengoed volgens Bouw- en Woningverorde ning maar dik genoeg maakt. Niets belet om dien steen te gebruiken. Ze zijn echter nogal klein en wat duur in bewerking. Intusschen vinden B. en W. geen termen om wijziging van de Bouw- en Woningver ordening voor te stellen. De heer Poolland vindt den steen wel te gebruiken, doch dan als heel-steen of anders half-steen met een klamp. Algemeen goedgevonden afwijzend er op te beschik ken. Van den heer A. C. Overtoom, onderwijzer aan de R.-K. school alhier is een schrijven ingekomen om eene toelage te mogèn genieten, nu hij acte tuin bouw heeft behaald, waar tuinbouw toch iets van algemeen nut is, terwijl ook verscheidene andere ge meenten zoodanige toelage geven. Voorzitter zegt, wij hebben het in B. en W. be sproken en kunnen ons er niet mee vereenigen. Als hij cursus in tuinbouw gaf, zouden wij wel bijdrage willen geven in de kosten van dien cursus. Maar B. en W. vinden dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt om enkel voor het bezit dier acte aan Overtoom toelage toe te kennen. De heer Krom licht toe, dat Overtoom niet anders dan in dezen vorm zijn aanvraag kon inkleeden. Want voor 't uitschrijven van 'n cursus moet toe stemming van hoogerliand zijn^Hij kan dus geen ze kerheid geven voor het houden van een cursus. Spr. vindt dat het wel op onzen weg ligt om Overtoom te gemoet te komen voor die acte. Het behoeft toch ook niet juist iemand te zijn, van de openbare school. Als hif als land- of tuinbouwleeraar optreedt, dan zal ook Overtoom zijn in dienst der get- meente en dan komt hij' ook voor toelage in aanmerking. Voorz.Om in de kosten van 'n cursus bij te dragen, daartoe zijn B. en W. niet ongenegen. Maar om aan den onderwijzer van de R. K. school, die als zoodanig niet is in dienst der gemeente, toelage te geven voor tuinbouwacte, daarvoor zijn geen termen. Op het verzoek, zooals het hier ligt, kunnen wij niet ingaan. De heer Overtoom, Wethouder, meent we zouden kunnen overleggen of het houden van een Tuinbouw- cursus wenschelijk is. Zoo ja, dan zouden er termen voor bijdrage zijn. Voorz. wijst op de povere 'resultaten van vorig jaar. Toen is geprobeerd tot een landbouwcuirsus te komen. Met als resultaat.... 3 aangiften. Dat is te weinig. Het moeten er minstens een 10 of 12 tal zijn. Anders is 't onzin. Spr. is overigens wel sterk voor het 'bevorderen van land- en tuinbouwonderwijS. De heer Blom, merkt op, dat een vorig hoofd der school III, de heer v. Asperen, bij1'de menschen rond ging voor cursushouden om leerlingen te werven. Zijn opvolger Visser deed dat niet. Maar 't zou toch wel weer opnieuw kunnen. Voorz. vindt 't meer op den weg van land- of tuin- bouwvereenigingen liggen om dat te doen dan op dien van "t gemeentebestuur. Als zulke vereenigingen er werk van maken gelooft spr. wel, dat hier een 'cursus kan zijn. Evengoed als in andere gemeenten. De heer Overtoom zegt, als een onderwijzer in de O. L. School acte land- of tuinbouw heeft of behaalt, dan ontleent hij daaraan f 100 vergoeding. Moet hij dan cursus daarvoor geven of niet'? De heer Wijnker dacht dat hij daarvoor wel cursus zal moeten geven. Honderd gulden en er dan niets voor doen, zoo zal 't niet zijn. Voorzitter zegt, echter dat hij voor 't bezit der acte f 100 krijgt; maar zoo'n onderwijzer is in dienst der gemeente. De heer Overtoom. Ik ben wel voor toelage maar dan moet aanvrager ook cursus er voor geven. De heer Den Hartigh. Hier is het alleen voor tiet bezit der acte, dat toelage gevraagd wordt. Voorz. zegt, dat als het gewenschte van een tuinL bouwcursus was gebleken en er leerlingen genoeg zich aangaven er dan niets tegen zou zijn om aan te vragen eenige bijdrage in de kosten. Maar enkel voor het bezit der acte aan aanvrager geld te geven, dat gaat niet. Spr. vindt, we moesten afwijzend beschikken. De heer Poolland vraagt of Ged. St. er afwijzend op zouden beschikken als wij voor het bezit der acte toelage toezegden. Voorz. veronderstelt van wel. Als echter het Bestuur der R. K. School aan aanvrager voor de acte tuin bouw vergoeding gaf, zou hij vermoedelijk van het rijk ook vergoeding krijgen. Spr. vertrouwt dat althans wel weet het niet zeker. De heer Poolland. Cursus geven zou aangevraagd1 moeten worden. Dat Zou onderwijzer Overtoom zoo maar niet zelf kunnen doen. Voorz. Door de afd. Heer Hugowaard der Holl. Mij. v. Landb. is vorig jaar cursus aangevraagd |en heeft het gemeentebestuur toen gratis een school lokaal. verlicht en verwarmd, ter beschikking daarvoor gesteld. En als 't noodig was zou de gemeente sub sidie gegeven hebben. De gemeente mag ook zelf wel aanvrage doen voor 't houden van een cursus. Maar 't ligt meer op den weg van land- of tuinb. vereenigingen. Voorz. wil afwijzend op deze aanvrage beschikken en als onder leiding van aanvrager een cursus tot stand mocht komen, verklaren wij' ons gaarne bereid daaraan subsidie te geven. Allen voor £n in dien zin wordt besloten. De heer den Hartigh betuigt mondeling zijn dank aan den raad voor toegekenden duurtetoeslag als Ambt. Burgerl. Stand. Voorzitter stelt aan de orde benoeming Hoofd van school I. B. en W. hebben in overleg met schoolopziener voor dracht opgemaakt. 1. Andr. Pruim, H. d. S. Nes, op Ameland; 2. C. Hartog, onderw. Z. Schairwoude; 3. Brouwer IJcke- ma H d. S. Daltumawoude (Fr.). De sollicitant Doekes, die anders no. 4 der voor dracht zou zijn geweest, heeft zijne sollicitatie inga- trokken De heer Overtoom spreekt er wel zijne bevreemding over uit dat vorige maal een onderwijzer met mili tairen dienstplicht, Bos, door den schoolopziener te jong en niet bekwaam geacht werd om als Hoofd te plaatsen en nu wordt de onderwijzer C. Hartog van Z. Scharwoude, even jong en ook niet vrij van militairen dienst als no. 2 gezet en hem dus de voorkeur ge geven boven den heer IJckema, H. d. S. in Friesland en iemand met langere ervaring. Voorz. wijst er nog op, dat no. 1 der voordracht 3 dagen werk zou hebben over de reis en dus zich niet is komen presenteeren, zooals no. 2 deed, die zooveel dichter bij is. Maar de heer Pruim heeft op B. en W. een zeer gunstigen indruk gemaakt. Volgt stemming met als uitslag dat de heer Hartog met 7 stemmen benoemd wordt. De heer Pruim ver kreeg 3 stemmen. Indiensttreding zoo spoedig mogelijk. De heer Krom herinnert er aan, dat we de kin deren uit school I, die hier dicht genoeg bij school ervoor wonen, immers zouden laten overgaan op school II. Maar 't idee schijnt wel in de geboorte te. zijn; blijven steken. Voorz. zegt dat het volstrekt niet in de geboorte is blijven steken. Met Januari zal het ingaan. De heer Krom zegtEn dan verplichtend stellen? Voorz.Neen. De heer Krom zou deze school no. I, over opheffing waarvan in den raad reeds eerder is gesproken gewor den, zooveel mogelijk willen ontvolken. 't Is immers toch een onding met 'n 10 of 12 leerlingen. En dan verplichtend stellen om over te doen gaan naar school II hen, die over kunnen gaan. Voorz. Dus bijv. de Middenweg bij school II te nemen. Als de raad dat nu bij' verordening bepaalt, die weg behoort bij deze school, dan kan het overgaan verplichtend gesteld worden. De heer Poolland wil deze regeling invoeren, vóór 't nieuwe schoolhoofd in functie is. De heer Overtoom zou er dan nog de helft van een anderen weg ook bij' schoolwijk II willen voegen. De heer Poolland niet; dat zou te ver zijn. Maar de Middenweg erbij, dat kan. Dan hebben de kinderen mooier schoolpad en zijn er dichter bij. De heer Met wou dat de heer Krom dit vóór de eerstvolgende vergadering schriftelijk indiende. Dan zijn wij voorbereid. Nu niet. En om nu maar klakkeloos een besluit te nemen zou niet goed zijn. Beter is 't, eerst voorbereid te zijn. Voorz. zou er niets tegen vinden om bekend' te maken, dat bijv. 1 Nov. de kinderen worden overge plaatst. De heer den Hartigh vindt, B. en W. zouden op de volgende vergadering een wijziging in de verordening kunnen voorstellen. De heer Krom kan zich daarmee vereenigen. Algemeen goedgevonden. Voor het geven van onderwijs in handwerken aan school I moet een onderwijzeres worden benoemd. Tijdelijk is het waargenomen door mej. Kooiman, no. 1 der voordracht. Met haar staan daarop mej. Kraaijen- hagen en mej. Leegwater. Met algemeene stemmen wordt mej. Kooiman be- Inoemd. Volgt behandeling gemeentebegrooting dienst 1917. Eesrt worden de uitgaven post voor post behandeld. Salaris Wethouders, f 100 wordt met allen voor op f 200 gebracht. Jaarwedde Burgemeester van f 1300 op f 1400, zoo als Ged. Staten ook willen. Bij den post f 120 eereblijken en belooningen school- leerlingen wil den Hartigh dien laten vervallen. Die ouders moeten dat betalen,, niet de gemeente. De heer Overtoom voorziet dat het een zeer ongunsti- gen indruk op de bevolking zou maken als deze post verviel en de gemeente dus geen subsidie voor de school feesten, enz. gaf. Voorz. denkt dit ook. De heer Van der Oord steunt het idéé Den Hartigh. Als spr. lid van een schoolbestuur was, zou hij de hand niet willen ophouden om een gave van het ge meentebestuur. De ouders moesten dat zelf betalen. Spr. is er ook voor dien post te schrappen. Bij stemming is ook de heer Poolland daarvoor. Met de andere 7 tegen wordt het voorstel-Den Hartigh verworpen. De totale uitgaven blijken te zijn f 37348.70, met f 569.97 „onvoorzien". Ontvangsten: vermoedelijk ba tig saldo f 500. f 150 voor belasting op tooneelvoor- stellingen, enz. zou de heer Met wenschelijk vinden te verhoogen en bijv. f 3 per avond stellen. Spr. maakt echter nog geen voorstel daarvan, f 340 voor het Lager onderwijs vindt de heer Krom zeer laag. Aan de R.-K. school is het f 1100. Hoe het met de Christel, school is weet spr. niet. Voorzitter vindt f 340 zelf ook zeer laag. De heer Van der Oord zegt er vroeger meer over gesproken te hebben, doch vond nooit aanhang. Spr. juicht de opmerking over het lage bedrag toe. Voorzitter zegt: Als we hooger willen heffen, moet de verordening gewijzigd worden. Op voorstel van den heer Den Hartigh wordt goed gevonden dat B. en W. in de volgende vergadering wijziging in de verordening zullen voorstellen. In ontvangst en uitgaaf sluit de begrooting op een som van f 37348.70, met een waarschijnlijk batig sal do van nihil. Algemeen goedgevonden zoo vast te stellen en ter goedkeuring naar Gedeputeerden te zenden. Voorzitter bespreekt nu distributie levensmiddelen. Is al aan den gang, wat bijv. varkens betreft en ook wat betreft de suiker. Als commissie van bij stand is er eene commissie van 3 leden, de heeren Poolland, Krom en Den Hartigh. B. en W. vinden dat Den Hartigh als administrateur moet worden aange wezen tot het doen van ontvangsten en uitgaven, het bijhouden van het boekhouden, enz. Hij komt eiken dag ter secretarie. En als het te druk voor hem wordt, zouden B. en W. machtiging willen hebben om iemand tegen betaling eenig schrijfwerk daar van te laten verrichten. Algemeen goedgevonden en wordt de heer Den Hartigh voor de administratiie aangewezen. Voorzitter bespreekt voorstel B. en W. inzake extra Hoofdei. Omslag. Het is moeilijk te zeggen wat de distributie zal kosten. Maar het geld moet ergens vandaan komen. Ged. Staten zullen erg veel bezwaar tegen leening daarvoor hebben. Goedgevonden dat B. en W. de verordening Hoof dei. Omslag zullen wijzigen en volgende vergadering ter tafel zullen brengen om dan het bedrag nader vast te stellen. Hierna sluiting. r •-J- i vcilUBU. v i whiiic] i' 11 ritr ui

Schager Courant | 1916 | | pagina 13