ANDB0UW ERKTUIGEN Balans Pijlen Fahf's Gierpompen, Stal- en Waterpompen, Gierverspreiders ÏESL- ALKMAAR. 5!ÜL Pikbiljet van Tien Gulden verloren. M. SMIT's Rijwielen André Velleman's Warenhuis, '5 ïelef. 35. André Velleman, Mulenstraai 5. Kachels, Haarden Fornuizen. Firma G. RANKE, Geld Beschikbaar. IJzeren Wielploegen Wielrijder ais verloren Aangekomen in Vulemmers en Tegelplaten voor ongekend lage prijzen. voor Herfst en Winter. Fa. Wed. J. Heddes, Schagen. M. SMIT'S Rijwielmagazijn, Koegras en Petten. Noord Schagen. H H. VEEHOUDERS! Murwe Lijnkoek. Groote sorteeriog. Loge prijzen. vroeg Rood Koolzaad laat Rood Koolzaad Herfst Wit Koolzaad DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. DROOGRUITERS Zaterdag 7 October 1916. 59ste Jaargang No. 5680. Cultivators nieuwste systeem. DORSCHMACHJNES. Rosmolens. Wanmolens. Bascules. van eikenhout. SPROEIMAGHINES. tot directe afleve ring voorhanden. en andere LANDBOUW-GEREEDSCHAPPEN Van de nieuwste en beste constructie, in verschillende en concurreerende priizen voorhanden in de Magazijnen voor Werktuigen en Gereedschappen van Prijscouranten en Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Zie de etalage. Zie de billijke prijzen. ZATERDAG GESLOTEN. Groote keuze. Des Zondags NIET gesloten. en H. W. PISART, leeraarboekhouden m.o. Toussuintsiraat 16, ALKMAAR, leidt op voor praklifk en examens, beveelt zich aan voor 'I inrichten en contrdlceren van administraties en het opmaken van balansen. Gevraagd door Jb. OoRers Az. Noord- scharwoude. Schager Courant PROEFSTATION TE HOORN. Met ingang van 1 October heeft het rijkslandbouw- S roefstation te Hoorn een belangrijke verandering oin- ergaan, die het gevolg is van de reorganisatie van het proefstationwezen hier te lande. Vanaf dezen datum zullen aan het Hoornsche insti tuut geen monsters van landbouwproducten of van hulpmiddelen voor den landbouw meer onderzocht wor den, de taak der inrichting zal in het vervolg uitslui tend bestaan ln het verrichten van wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van de zuivelbereiding en veevoeding, in samenwerking met de Vereeniging tot exploitatie eener proefzuivelboerderij te Hoorn Het geheel zal bestaan uit verschillende zelfstan dige afdoelingen, welker directeuren een raad van bestuur vormen, waaraan de leiding van het proef station wordt opgedragen. Een der afdeelingsdirecteu- ren treedt jaarlijks afwisselend als voorzitter daarvan op. HOOGWOUD. Verhuring van Gemeente- en Armenland op 3 Octo ber 1916 ten locale van den heer P. Has, voor deai tijd van zes jaren. Gemeenteland. Perc. 1. groot 83 A., vorig jaar R. de Beurs f 122. thans dezelfde f 113, jpera. 2, groot 29 A varf} jaar D. Manshanden f 23, thans dezelfde f 35.. Samen vorig jaar f 147, thans f 150. Armenland. Perc. 1, groot 89 A„ vorig jaar R. Korver f 8f thans R. Korver f 85. perc, 2, groot 89.80 A vorig Jaar J, Kaller I 70, thans K. van Til f 112. perc. 3 m-oot 96 A vorig Jaar Jb. Korver f 82, thans At. Manshanden f 160. perc. 4, groot 79.80 A„ vorig laar W. Bakker f 76, thans W. Bakker f 80. perc 5 groot 51.30 A vorig jaar Jb. Berhout f 60, thans Jb. Berkhout f 65. perc. 6, groot 40 A. vorig jaar N. Niele f 10 thans N. Nlele f 26. perc. 7. groot 63 A., perc. 8, groot 54 A. vorig jaar J. Schouten f 80, thans J. Schouten f 49 en f 52 rc. 9, groot 51 A' perc. 10, groot 51 A. vorig jaar Molenaar f 101, thans A. Molenaar f 43, P. Koninj f 45. perc.' 11, groot 52.40 A., perc. 12, groot 52.40 A., vorig jaar P. Koning f 75, thans Pi Koning f 59 en f 45, perc. 13 groot 10 A., vorig (jaar R. Rempt f 18, thans D, Nannes f 15. perc, 14. groot 9 A., vorig jaar J. Rempt f 12, thans J. Rempt f 14. perc, 15, groef, 9 A,„ vorig jaar P. Mienes f 10, thans P. Mienis f 14. pterc, 16. grojat 5 A.i,( vorig jaar T. Schekkerman 8, thans T. Scnekkerman 9, perc. 17, groot 1,48.20 H.A.. vorig jaar Br. Pluister f 180, thans Br. Pluister f 263, perc. 18, groot 32 A.. vorig jaar J. Dam f 35, thaas C. Pannekeet f 35. rc. 19, groot 31.50 A., vorig jaar T. Groot f 29, thans Groot f 30. perc, groot 31.50 A vorig jaar T. Groot f 39, thans P. Bossen f 30. perc. 21 ig jaa perc. 23. groot 11,19 A vorig jaar D, Kos f 16 thans S, Kos f 17. perc. 24, g'roet 11.,19 A., vorig jaar J. Bos f 18.50, thans K,. lieken f 19. pare. 25, (root 97.83 Avorig jaar G. Stroomer f x4, thaas r. Stroomer f 12 perc. 20, groot 7,83 A.. vorig aar S» Oud f 11, thaas Oud f 12. perc. 27 Kolken f 14. perc. 28 groot 8.81, vorig jaar J, Kolken f 14, thans J. Kolken f 15. perc 29 groot 9'86 iaar D- Schermer f 17, thans Jb.' Hout- f JP®1^ 30, groot 9.86 A., vorig jaar A. Wilms f 15, thans D. Kos f 16. - perc 31 groot 9.21, vorig jaar G. Wit f 16, thans J. Schimmel 1 18. perc, 32 groot 9.28, vorig jaar C. Wit f 13, thans J. Bos f 16. perc, 33, groot 9.34 vorig jaax J. Roman f 14, thans P. Roodt f 15. - perc, 34 groot 9.34. vorig jaar P. Roodt f 13, thans P Roodt f 15 P6rcu ')j 001 10-21 K vorig laar M. Wever f 17, thans ML Wever f 17. perc. 36, groot 10.21 A.. vorig jaar DL Rood f 16.50, thans Joh. Wagemaker 1 JF0*? 9 28 vorig jaar G. Klomp f 16.50, thans A. Zee f 17. perc. 38 groot 9 28 A vorig jaar Joh. Wagemaker f 17, thans Joh. Wage maker f 17. perc. 39, groot 9.17 A., vorig jaar O. Schermer f 17, thans O. Schermer f 17 perc 40 groot 9.16 A., vorig jaar C. Pannekeet f 18 Üvans Joh. Wagemaker - f 17. perc, 41, groot 8 b9 A vorig jaar C. Pannekeet f 21, thans G. Pannekeet f 17 perc. 42, groot 8,58 A, vorig jaar C. Pannekoet f 20, thaas C. Pannekeet f 17. perc. 43 groot 10.15, vorig jaar O. Schermer f 17, thans OScher mer f 17. perc. 44, groot 10.15 A., vorig jaar Joh. Wagenmaker f 21 thans Joh. Wagemaker 17. Samen vorig jaar f 1692.50, thans f 20a8. HET OPBRENGEN VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN. De hoofdbesturen van de zeemansvereeniging Vol harding en van den Centralen Bond van Transport en Havenarbeiders hebben eergistermiddscg aan den minister van buitenlandsche zaken een adres ge zonden, waarin zij hem verzoeken, ernstig te willen optreden tegen het opbrengen van Nederlandsche koopvaardijvaartuigen, die, als de Batavier II, zon der bekenden rechtsgrond door Duitsche duikboo- ten worden opgebracht en vastgehouden. Zij gevoelen zich tot dit verzoek genoopt, op grond van reeds voorkomende en dreigende werk loosheid ondeer de transportarbeiders. Zij zullen het op prijs stellen als de minister hen over deze aangelegenheid wil hooren, eventueel inlichten. EEN ONBETROUWBAAR SPORTVRIEND. Naar wij vernemen, aldus het Rdbld., zijn de epe- lers van u. D., die Zondag 1.1. ter gelegenheid der In gebruikneming van het nieuwe terrein van Ajax, tegen deze vereeniging een voetbalwedstrijd heb ben gespeeld, dupe geworden van een eluwen dief. In de rust bleek, dat uit verschillende portemon- n&ies, geborgen in kleedingstukken, een bedrag van f 60 was ontvreemd. Vóór den aanvang van het spel was een militair de kleedkamer binnengekomen en zich gaan verklee den. De U. D.-ers dachten, dat hij tot Ajax behoor de, de menschen van Ajax, dat hij een lid van U. D. was. Hij was de laatste, die in de kleedkamer toefde; om zijn verblijf te rekken, had hij nog aan een der U. D.-ers een paar kniekousen gevraagd, daar hij de zijne beweerde te hebben vergeten. Tijdens de eerste speelhelft moet de roover toen geslagen. Eenig kleingeld is bij geweest, ln de portemonnoies groot 8,81 A-, vórig jaar J. Kolken f 13. thans zijn slag hebben wel zoo videndelij achter te laten. Onlangs is in een kleedkamer van een Amster- damsche sportvereeniging iets dergelijks gebeurd. De Watergraafsmeersche politie stelde, echter, zonder resultaat, direct een onderzoek in. OPDRIJVING WONINGHUREN. Door de Federatie Den Haag der Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij in Nederland en den Haag- schen Bestuurdersbond is aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer een afschrift gezonden van een adres door haar gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken inzake de opdrijving der wo ninghuren. Zij deelen in dit adres mede een onderzoek te hebben ingesteld naar den omvang en naar de grootte der huuropdrijvlng van arbeiderswoningen tijdens den oorlog. Van welk een onderzoek de resul taten zijn neergelegd in den bij dit adres gevoeg- den staat; dat dit onderzoek hun sterk de overtuiging heeft geschonken, dat er hier ter stede in hooge mate en in grooten getale opdrijving van1 woninghuren plaats heeft, vooral voor arbeiderswoningen; dat,, blijkens nadere opgedane ervaring, bet stre ven der huiseigenaren om de woninghuren te ver- hoogen, -voortdurend sterker wordt; dat er hier ter stede woningnood heerscht, waar tegen noch door publiekrechtelijke, noch door par ticuliere lichamen krachtig wordt opgetreden; dat daardoor de arbeiders steeds gedwongen wor den hoogere huurprijzen te voldoen, hetgeen hen in dezen tijd, nu alle levensbehoeften zeer sterk in prijs stijgen, in een onhoudbaren toestand brengt; redenen waarom adressanten den minister drin gend verzoeken die maatregelen te nemen, welke aan die huuropdrijvlng en dien woningnood ten spoe digste een einde kunnen maken. ANNA PAULOWNA. We konden ditmaal weer hoei wat verandering waar nemen. nu er -bijna veertien dagen waren venoopen, sinds wij voor het laatst de dijkwerken bezichtigden. Het weer was gedurende dien tijd zeer gunstig voor het werk en -hel dient gezegd, men heeft er gebruik van gemaakt. Zoo direct ais men te van Ewijcksluis de brug over komt. is dat reeds te zien. Niet alleen ,dat de dijk daar reeds flink is verbreed doordat men vanaf der dijkkruin aan binnen- en nuiteuxijde «ene aan/..cle lijke laag zand heeft aungestort ook de hoogte dor kruin is opgevoerd, welke verhooging tot aan den doorbraak vrijwel over de gehoele lengte -is aange bracht. Op het traject tusschen het Oude Veer en hel iLotmeer is zelfs reeds oen gedeelte, dat nagenoeg (ie hoogte heeft bereikt, welke de dijk zonder de klevbut- dekking zal krijgen. Er zal daar dus nog ongeveer 60 cML de dikte der kleilaag -bovenop komen, Vóór bet Oude Voer wss óók weer te zien, dat men er nog eene nieuwe zandlaag tegen de binnonrjte liad aangebracht. Was /men r de vorige maal mee tot aan de pompinrichting van den Dies-el genaderd nu stond deze voor een gedeelte reods in Tiet zand weg, terwijl van het betonnen voetstuk nog maar een klein gedeelte ls te zien. Maar in gemoede, moet di» pomplnrlchtlng daar nu zóó maar onder het «end worden btgraven? 't Heeft «r allen schijn vau. Wij vernamen er althans van, dat den Bolder niet hut recht heeft, deze installatie te verwijderen, omdat mui haar vanwege de Waterstaat daar voorlooplg uog wil latta staan, 't Zou anders, fiieenan we, niet zoo'n groot wérk geweest zijn, nu de spoorlijn er toch vlak laflgs liep, de verschillende drnen even op een paar zandkarren naar van Ewijteksluis te vervoeren e. tijdelijk te berpai. terwijl ktf er nu onder het zand zeker niet beter op zat worden. Ook op de zinkstukken in het Oude Veer is eene zandlaag aangebracht. Aan de Oostzijde 1s och ter een gedeelte waar en, van de zlukstukken én van hot zand niets meer ij te zien dan de butienrand, omdat het overige is weggezakt. Wij hebben er al reeds eerder op gewezen, dat daar een plaats is, waar het heel graag ■wil verzakken en' toen voorspeld, dat men daar waar schijnlijk nog wal ni<«r moeite meo zou krijgen. Er is daar namelijk vroeger eene groote bron geweest, welke echter de laatste jaren veel in kracht vermin derde, vermoedelijk omdat zij is gestikt in de modder, welke zich er boven heeft verzameld. Nu is wel ra te gaan dat, wil hier de bovengebrachte grondmassa en de zinkstukken blijven staan, eerst al deze modder ten dat zal nogal f«e vrij dikke laag zijn, er onder uit zal moetan zijn weggeperst en wij voorzien nog niBt. dat dit voorloopig het geval zal zijn. Iiir tegendeel, wij' verwachten, dat men hier nog wel eun paar malen voor hetzelfde geval zal komen te staan. Met de kleilaag op den binnenberm tusschan Oude Veer en Lotmeer schiet het flink op. Op dat gedeelle zal men daarmee spoedig gereed zijd. -Ook aan het werk «an do steenglooiing was flinke vordering te merken. Vanaf even voorbij van Ewjjck- sluis tot ongeveer voor het einde der Middelweg is deze reeds bijna gerend en tot de hoogte der ou<ie dijkkruin opgevoerd. Verderop is men bezig me» het boeken van het bowmte gèdeeHe, terwijl r.an heiflr 'drin van den doorbraak ook reeds gódutltert zin gezet en nadere gedeelten daar voor-weer gereed worden gemaakt Bij het Oostelijk zanddepot is men ook reeds bezig de dijkkruin op te hoocen. Dat is daar natuurlijk zee:' gemairkeAiik w _-k, omdat men het zand vlak bij de hand heeft, 't igt er precies tegen aan 't Is in dit depot, ntt m-h er met zandruiter» is opgehouden, op heden "wel druk met het zand.adm. Drie ireinca stonden er heden toen wij Twee ervan v-aren voor dou Amsteldijk bestemd, de derde voor den Oost dijk, want ook daar is men van af de dijkkruin'druk aan het bestorten der binnenzijde Met de eerste laag is man reeds tot voorbij den bocht bij mijlpaal .11 gevorderd. Aan de zeezijd'-, reikt dp betonnen glooiing reeis een stuk benoorden genoemden paal 11 eb is dus hiervan thans de grootste helft «ereed. Baggermachine, zandzuiger ai bakken, alles is reeds vertrokken. De groote steiger naar het Amsteldiep staat echter nog en het zal zvker nie; gemakkelijk gaan, deze uit oen daar bijzonder taaien en kleverigen zee bodem op te trekken Daar valt dus nog wat te doen. In de van Ewijcksvwart zijn thans ook de schuttingen, welke ter weerszijden van den herstelde duiker heiïben gestaan, opgetroKken. Maandagmorgen is men hier mee g'-tw' gekomen, na Zondag te hebben overgewerkt -t bacg rrnii 'i;BÉB HÉÉÉ EÉ" -1| verkt ■machinetje var» dt»p "Rolder Ls nu bezig aan Het het w-.'ghtggeióu der daminen bij deze schuttingen, 'wijl men i-sn kolenschip verwachtte en er voor (liep- gaande schepen daar nog niet voldoende water staat. Er is thans onder het werkvolk van den Polder een staking gaande. Hot Polderbestuur meende 'het uurloon, dht dezen zomer geregeld 35 cent per uur bedroeg, met ingang van dezen wfeek op 30 cent terug te brem- oph zjj'd loonsverlaging ook «énige van den Boezenokade - wélke zich met de eersten solidair verklaarden hebben daarop den ar beid neergelegd en zich op andere wijze van werk voorzien. Een groot gedeelte vau hen werkt thans te Kolhorn op «en loon" van ongeveer f 26 tot f 28 per week. Dat ls voor den Polder omt strop, want er ia hog bijzonder veel werk. Het Polderbestuur »1 echter eerst weer moeten vergaderen, eur wjn de eiatib van liet werkvolk het oude loon kan worden toegaven. Er» dau tal bet nog zéér de vraag jrijn, of ril al haar werkvolk wear teru^ «al krijgen. VER0IFTIOINO. ASSEN. 5 Oct De kinderen van den brugwachter J. Niemeier te Valthermond, werden plotaeling on gesteld. De direct ontboden geneesheer constateer de ve»giftigmg. Na toedientng van eet» braakmiddel, bleek, dav de kinderen van den gouden regenstruik gegoten hadden. BEPERKINO VAN DEN BOUW VAN SOMHIOE GEWASSEN. Volgens artikel 7 der wet. van 19 Augustus 1919, Staatsblad no. 416. tot vaststelling van bepalingen in het belang van do volksvoeding en vSn een doelt HMN raeenen maatregel v&n bestuur gewassen worden matige distributie van goederen, kunnen bij alge- aangewezen, waarvan hot verbouwen in het alge meen of in bepaalde gedeelten des lands door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel kan worden verboden, beperkt of niet dan voorwaarde lijk worden toegestaan, indien naar zijn oordeel de verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van mensch en dier is. Thans is de minister bij Kon. besluit gemachtigd om, indien naar zijn oordeel de verbouw van an dere gewassen van meer belang voor de voeding van menach en dier is, het verbouwen van de vol gende gewassen in het algemeen of in bepaalde ge deelten des lands te verbieden, beperken of niet dan voorwaardelijk toe te staan: bruin mosterdzaad, geel mosterdzaad, korwljzaad, blauwmaanzaad, ka- uarloztiad, spinuziezaad, vlas, suikerbieten, zaai-uion NIEUWE SPOORLIJN. Naar do Zaanl. Ct verneemt, butaan er plsnnen bij d« H. IJ. S. M. om win «poerlljn aan to leggen van Krommenie direct naar beverwijk. Eén-, Twee- en meerscharige voor lichten, middelmatigen en zwaren grond. Ohmstede, e Boven vermeld bedrag kan iedere beschouwen als hij verzuimt PRIJS aan te vragen van en veel met mmS Allo A.surantlta. L. F. TH KOELMAN, AMur* - deur, te Alkmaar, Spoorstraat <8. Donderdaigiimorgen# te Schaden Noordho'lan.decl: Koffiehui» (Hel)- .•laar), Groote voedingswaarde en hoog eiwitgehalte bevat de (PRINS). Aanbevelend.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9