üe Oorlog. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. burgerbrug. burgerbrug. sint maartensbrug. wikringerwaard. wieringerwaard. petten. v1 Men seint ons uit Petten, dat de torpedo, die hier oude niedorp. a Door het schrikken van het paard, geraakte giste renmorgen een zoon van den veehouder S. en zijn moeder, met paard en rijtuig van den Lijerdijk te water. Het zaakje werd met behulp van anderen op droog gehaald. Moeder en zoon kwamen er ge lukkig met den schrik en een nat pak af. Het rij tuig en de tuigen kwamen er nieit zoo goed af. die waren nogal beschadigd. wieringerwaard. nieuws niedorp. havergebrek. samenwerking in zake art. 192 grond- wet. nekkramp. bitter in plaats van zoet. —anna paulowna een speciale melktrein voor amster- koning otto van beieren, t uit twee parlementen. noorwegen en de duikbootoorlog. marktoverzicht. zfin var a. eene ^klaring van of vanwege het gemeentebe stuur hunner woonplaats, dat zij aangewezen zyn als bedoeld onder 3; b. bons, bij hen gedurende de afgeloopen maand of maanden ingeleverd, vermeldende eene gelijke hoe veelheid veevoeder als in hunne aanvraag vermeld 6 D® bedoelde aanvragen zullen ingediend en beoor deeld worden geheel op gelijke wijze als de aanvragen van handelaren en organisaties, bedoeld in het besluit des Ministers van Landbouw Nijverheid en Handel, dd. 5 October 1916 betreffende verstrekking van vee voeder, evenwel met deze afwijking, dat overal waar in dat besluit vermeld worden bestclbiljetten van vee houders, daarvoor in de plaats zullen treden in No vember 1916, eene schriftelijke opgave van het gemeente bestuur, gegrond 'op artikel 4, en in December 1916 en volgèndo maanden de over te leggen bons van vorige maanden, bedoeld onder 5b. 7 De winkeliers moeten het veevoeder, Inclusief alle kosten en in verpakking, afleveren tegen een prijs, afgehaald aan winkel of magazijn, gelijk aan de door de Regeering aan da winkeliers berekende prijzen, ver meerderd met hoogstens cp/j cent per K.Cr. 8. Voor zoover in dit besluit niet anders is bepaald, zijn op de aanvragen van meerbod oei de winkeliers toe passelijk het besluit over November-levering van vee voeder (besluit dd. 5 October 1916)' en de besluiten nader uit te vaardigen omtrent de levering van veevoeder over de volgende maanden. Aanvragen om bons kunnen derhalve ter gemeente secretarie worden ingediend voor de eerste maal vóór of op 15 OCTOBER 1916 en vervolgens vóór of op den twaalfden van elke maand. Schagen, 11 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, P. RUIS Jz., lo.-B. Da Secretaris, ROGGBVBBN. ZOO BLUFT DE GANG ER IN! Werd deze zomer bij de graanverbouwers opgaaf ge vraagd der grootheid van oppervlak bezaaid met haver, enz. met de mededeeling dat de opbrengst geheel door de regeering zou aangekocht worden, later volgde eene ciculaire welke de zaadbouwer, tevens veehouder, in de gelegenheid stelde een enormpihoeveelheid yoor vö&- voeder te behouden zoo groot zelfs dat hij die maar een boertje was, bij lange na niet vertoelde wat hij zelf mocht vervoeren Thans is er weer een «circulaire fvan hoogerhand aan de verschillende gemeentebesturen verzonden van gelijke strekking als no. 2 hier «aangeduid, welke bij de graan- bouwer (veehouder) moeten worden uitgereikt en die hun voorschrijft dat zij opgaaf moeten doen van het aantal stuks vee enz., benevens de hoeveelheid vee voeder zij van htm graanoogst voor dit vee wenschen: te behouden. Op de vergadering der Liberale Kiesvereemiging „Zuid- Zijpe" is to candidaat voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing in do vacature Odendaal benoemd de heer G. van der Sluijs in den Burgorweg. W ARMENHUIZEN. Bij de Woensdag, jl. te Alkmaar gehouden Keuring van den Landstorm jaarklasse 1909 voor deze ge meente, werden ongeschikt voor den dienst verklaart: KL Barsingerhorn Jz,, K. Faber en P. J. Pronk Kz OUDESLUIS. Dinsdagavond vergaderde de veroenigtng Straatver- lichtnig alhier. 10 personen waren aanwezig. Na ope ning deed de penningmeester rekening en verantwoor ding, De rekening sloot met een saldo van f 11.10. Voor lantaarnopsteker had zicjh één persoon opgegeven, (h_l. de zoon va* den heer W. Krijger. Hoewel hog wat jong zijnde werd hij toch met algemeene stemmen als zoodanig fjenoemd. Bij de rondvraag geeft een der aanwezigen de wenschelijkheld te kennen om meer lichtpunten aan te Schaffen, waarop namens het be stuur wordt aangeraden met het oog op de tijdsom standigheden daarmede nog wat te wachten. Ook be staat de kans dat wij nog oen electrisch licht kunnefa krijgen. Niets meer te verhandelen zijnde, volgt sluiting WIERINOEN. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Oosterland e.a» zijn gekozen de heeren M. Boe ker en Jb. Kaan. WIERIMGEN. J.L Zondagavond hebben 4 jongelingen op erger lijke wijze hulsgehouden om de boerderij van den heer D. P. Lont, te Westerklief. Ze majakten het den bewoners door op ramen en deuren te klop pen en schoppen en met suikerbleten het huis te bombardeeren zoo lastig, dat de eigenaar genood zaakt was uit zijn bed te komen. Bij het verschij nen van hem gingen de boosdoeners aan de loop. Van het geval is aangifte bij de politie gedaan. Op de voordracht voor benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. school alhier, vacature W. E. van Gorkom, zijn geplaatst de dames J. E. Sikke- ma te Wormervetr, M. H. van Houtum te Alkmaar en J. de Vries te Wieringerwaaxd. De voordracht' voor bonoeming van een onder- wijzeeres aan de O. L. school alhier, vacature J. M. C. Adriapi, bestaat uit de dames F. J. H. Net- tenbreijers te Alkmaar, G. Hoogvorst te Schermer- horn en J. de Vries te Wieringerwaard. Begunstigd door helder herfstweer, had Woens dag de najaarskeuring plaats vanwege de Rund- veefokvereeniging alhier. Evenals voorheen maar weer een prachtcollectie vee. De uitslag was als volgt: a. Stierkalveren met moederdleren, geb. voor of op 15 Maart 1916: le prijs Hans 4, eig. C. R. Blaau- boer; nog een le prijs Frans 85, elg. F. A. F. Gro- neman, e prijs Frans 84, el. dezelfde; nog een 2e prijs Franco 7, eig. A. D. Groneman, twee 3e prij zen Franszoon 5, eig. N. D. Kaan en Heraut 12, eig. A. K. Kaan, 4e prijs Gebr. N. en Jb. Kaan. b. Stierkalveren met mooderdieren, geb. na 15 Maart tot en met 1 Mei 1916: le prijs Frans Nero, eig. gebr. N. en Jb. Kaan, 2e prijs Frans 87, elg. F. A. F. Groneman, 3e prijs Frans 18, elg. gebr. N. en Jb. Kaan, 4e prijs Nico Frans 12, elg. A. D. Sleutel. c. Kuikalveren. le prijs Christlna 84, elg. F. A. F. Groneman, twee 2e prijzen Dora 72, eig. dezelfde en Maartje .12, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. twee 3e prij zen Tesselaar 14, eig. K. A. Kaan «n Maartje 10, eig. Jb. Kaan Kz. Jr.; 4e prijs Dieuwertje 14, elg. dezelfde. d. Hokkelingen. le prijs Jantje 11, elg. D. D. Sleu tel, twee 2e prijzen Antje 7, eig. A Visser en Maar tje 23, eig. N. Kaan Kz., 8e prijs Jantje 13, elg. D. D. Sleutel, 4e prijs Alida 4, eig. N. D. Kaan. e. Vaarzen, le prijs Catrien 8, elg. K. A. Kaan, 2e pr. Dora 6, eig. J. Schenk, 3e prijs Aafje 14, elg. Alb. Kaan, 4e prijs Guurtje 7, elg. D. Sleutel. f. Twinters. le prijs Maartje 15, eig. N. Kaan Kz., 2e prijs Trijntje 9, eig. J. Sehenk, 8e prijs Dieuwer tje 20, 4e prijs Alida 2, eig. N. D. Kaan, eerv. ver melding Maartje 16, elg. N. Kaan K*. g. Oudere koeien. Twee eerste prijzen Tesselaar 9, eig. K. A. Kaan en Geiske, elg. A. D. Groneman, 2e prijs Maartje 9, eig. N. Kaan Kz., twee 3e prijzen Cato 2, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. en Urtfe 2, elg. A. D. Groneman, 4e prijs Nelly 5, elg. R. D. Kaan, eerv. vermelding Grietje 2, elg. A. D. Groneman, Greta 4, eig. A. D. Sleutel en Neeltje 20, elg. H. K. Koster. h. Stierkalveren van In onderzoek zijnde koelen, le prijs Lucas, elg. N. D. Kaan, 2e prijs Klaas, eig. A. D. Groneman, 3e prijs Nico Frans 11, elg. A. D. Sleutel. 1. Stierkalveren, geb. na 1 Mei 1916 met moeders. Ie prijs Franco 10, elg. A. D. Groneman, 2e prijs Au gust Max, eig. gebr. N. en Jb. Kaan. J. Vee ter opluistering. Eerv. verin. Christlna 53, eig. F. A. F. Groneman, Jan», eig. J. Bakker, Jantje 12, eig. d. d. Sleutel Trijntje, eig. C. r. Blaauboer, Maartje 4, eig. A. Visser, Relntje, elg. Jb. Kaan Kz. Sr. en Betsy 3, eig. N. Kaan. Veel handel was er niet, er werd een stierkalf ver kocht, terwijl de heer C. R. Blaauboer voor zijn kalf, dat met den len prijs werd bekroond, een bod van f 300 niet heeft willen accepteeren. In deze gemeente waren op 30 September aanwe zig: 178 biggen beneden 6 weken, 76 fokvarkens, 286 loopvarkens, 79 mestvarkens beneden 50 K.G., 217 mestvarkens boven 50 K.G. is aangespoeld, door een officier der Marine ls ge demonteerd. De torpedo werd naar het wachtlokaal der kustwacht getransporteerd, met de bedoeling,, om ze In een kist naar Amsterdam op te zenden. Gisterenmorgen werd bij paal 15, tusschen Petten en Callantsoog een aangespoelde mijn tot ontplof fing gebracht. Vergadering van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen, Dep. Wieringerwa'ard, onder leiding van Ds. Batnouw. Na' opening, lezing der notulen, eto mededeeling In gekomen stukken, volgt een keurig verslas van de gehouden algemeene vergadering le Amsterdam door Ds. Barnouw. De heer Hazedoop deelt mede dat de ontvangsten over vorig dienstjaar hebben bedragen f 155.47, uit- riVen f 147.78V». zoodat er een batig saldo is van 7.681/s, Het ledental bedraagt nu "52. De rekening wordt nagezien en accoond bevonden door de heeren Jb. Bakker en K. Sijbrands. Punt 4 bespreking winteravonden liep niet vlot van stapel, vooral wat betrof de regeling van den 3en aVoncL Den len avond zal worden ultgeeioodigd de heer •W. J. Giel uit den Haag 'die eene lezing zal houden met lichtbeelden ovfer volkeren en rassen in NecL-Indië. Voor den 2en aVond in Januari zal de heer J, H. van Giesson van Winschoten, die voor eon paar jdar terug alhier een zeer gunstigen indruk heeft ach tergelaten, worden gevraagd. Na' een zeer breedvoerige discussie wordt besloten den 3en avond in Maart to beperken tot onze eigen otdeeling en met eigen krachten een avond samen te fstellen. x Voor dezen avond wordt geen Introductie gegeven, terwijl voor de twee eerste avonden de toegang zoo ruim mogelijk wordt gesteld. Rondvraha De heer H. Koster geeft in overweging een volgend jafir twee avonden uit eigen krachten te formeeren. De heer Jb. Bakker vraagt naar do regeling van den 3en aVond, waarop geantwoord wordt, dat de regeling hiervan aan 't bestuur is overgelaten. De heer Vos vraagt of ook met-leden kunnen moe- werken afcn dien 3en avond, hetgeen door voorzitter ontkennend wordt beantwoord, omreden er vgeen in troductie wordt gegeven. De heer K. Visser wil voor de eerste 2 aVonden introductiekaarten beschikbaar stellen. Dit wordt na eenige bespreking niet wenschelijk geatht Ten slotte wordt op voorstel van den heer Hazeloop nog besloten voor den lsten en 3en aVond er muziek bij te nemen Gelukkig wtfs 't nu afgeloopen, want 't licht was bijna uit. Zondag 15 October zal In de Prins Maurits een Kolfwodstrijd worden gehouden, door eenige heeren vah Utrecht, Koog aan de Zaan Krommenie en N. Niedorp. Er zal niet met gomballen worden gespeeld mafir met sajetballen. Voor menschen, die dit spel nooit gezien nebben, is dit een aardige wedstrijd om bij te wonen de „blommersdijk". Vertegenwoordigers van de Holland-Amerika-lijn hebben gisteren aan het Departement van Buiten- landsche Zaken met minister Loudon en den heer Van Heeckeren, chef van de afdeeling Politieke Za ken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, besprekingen gevoerd in verband met het torpedee- ren van de „Blommersdijk". Gebrek aan haver ls oorzaak, dat de Gorselsche paardentram den dienst tijdelijk gestaakt heeft Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap heeft uitnoodigingen gezonden aan alle vereenigingen van openb. onderwijzersom te komen tot een gezamenlijke actie, ten einde te verkrijgen, dat alsnog het regeeringsvoorstel zoo danig worde gewijzigd, dat aan de krachtig uitge sproken wenschen der vereenigingen tegemoet wor de gekomen. EINDHOVEN, 11 Oct Een milicien uit Amsterdam is gisterenavond in het Eindhovensche ziekenhuis na 5 dagen in behandeling te zijn geweest aan nekkramp overleden. In Enschede was gisteren aan -de winkeliers be kend gemaakt dat weer suiker voor distributie was aangekomen; toen men echter den wagon opende voor uitlading, bleek deze in de plaats van suiker roet te bevatten. Vergadering van melkveehouders op Woensdag 11 Oct., in het café Centrum" te Breezand, De heer A. Buij opent de vergadering, zijn groot leedwezen betuigend, dat de opkomst niet grooter is en geeft daarna het woord aan den heer Brinkman van Zaandam. Spreker zegt, dat melk een artikel is, waar de boeren tot nog al Echt over heen stappen; een kwart cent of een halve cent meer of minder, daar maken zij zich over het algemeen nog niet zoo druk over. Hij noemt dit echter verkeerd en dom. Spreker noemt melk ©en volksvoeding bij uitnemendheid cm vestigt de aandacht op de brochure, door hem onder de aanwezigen uitgedeeld, waarin de voedingswaarde van melk vergeleken wordt met die van andere voedings middelen, als vleesch, eieren enz. Er kan dan ook niet genoeg op gewezen worden, dat een geringe prijs stijging geen reden mag zijn, om niet een nog rijkelijker gebruik van melk te maken, in het dagelijksch leven. Thans wordt een overzicht gegeven van den eersten melkstrijd te Amsterdam. Daar moet dagelijks 300000 liter melk zijn en omstreeks 3800 boeren en ongeveer 1500 melkshjtere rijn er bii betrokken. En al die menschen moesten zich schikken naar de Vereeniging Amsterdamsche Medkvocrziening" schoon die slechts uit 7 a 8 leden bestond. Het waren de Directeuren van groote melk ondernemingen, die het monopolie hadden. Zij stelden voor een vol jaar den mélkprijis en ook de te leveren hoeveelheid vast, doch de boeren werden daarbij biet gehoord en jaren l«ng heeft die toestand zoo geduurd In 1910 werd eindelijk de Bond van melkleveranciers opgericht, met aanvankelijk een 300 leden, maar mede- zeggingsschap werd er niet door verkregen. Na een jaar van ijverige propaganda was in 1911 het leden aantal verdubbeld. Nog werd de Bond evenwel in bet minst niet geteld. Toen volgde een melkstrijd met den uitslag,, dat in 1912 samenwerking met de Amster da msche M eikvoorziening" werd verkregen. Vervolgens wordt de later gevolgde Amsterdamsche melkstrijd geschetst en hoe die do opkomst werd van den Bond wijl het ledental in een oogemblik tot 2000 klom. Thans lerven we in een eigenaardige tijd, waarin de Regeering de prijzen van vele producten vaststelt en met het oog op den uitvoer is dat wel zeer noodig. Ook de melkprijs wordt van uit Den Haag bepaald. doch de adviseurs van den Minister zijn heiaas tendeels deskundigen van de schrijftafel. Aan sprerer die zelf adviseur is, werd reeds in Juni een ooraea over den winterprijs gevraagd, maar zoolang de minister Teen verzekering tan een Voldoende veevoedingsvoor- raad tegen maximumprijzen kan geven, ondanks n wat conferenties in Den Haag en later te Utredit werd geen overeenstemming verkregen Toen verscheen de bekende missive tan den minister van 8 bepk, en gewijzigd 28 Sept, waarin de melkprijs wordt vast gesteld naar den winterprijs van 1915—1916, verhoogd met 21/» cent -toeslag. Men dient zich daarbij neer te leggen, doch toen heeft de autoritriten er bij voortduring van to over tuigen, dat 12V» cent onvoldoende is. Ook in Zaandam is de melkstrijd aangevangen. We weten, zegt spreker, dat wij dien strijd moeten verliezen. Deze 'strijd moet dan ook enkel beschouwd worden als een 'daad van protest Na den oorlog zullen weer normale tijden aanbreken. Zoo men ons dan weer wil dwingen voor een prijsje de melk af te staan moeten wij daartegen met oen krachtige vereeniging kunnen, protesteeren. De vier Pro- vinciale bonden gezeteld te Rotterdam, Amsterdam Utrecht en Arnhem hebben zich reeds vereenigd tot samenwerking onder een centraal bestuur dat bij elke femotiveerde staking de leiding zal hebben, mits de e staking na advies en met goedvinding der centrali satie plaats heeft Na de aanwezigen opgewekt te hebben om lid to worden eindigt spreker, waarop de vergadering wordt gesloten. x *^Dclaatste dagen gebeurde het verscheidene malen dat betrekkelijk groote hoeveelheden aangevorde melk moesten afgekeurd worden. Het gevolg was dat hier en daar een belangrijk tekort ontstond. Onmiddellijk nebben de autoriteiten naar middelen gezocht om in dit tekort te voorzien. Het resultaat van deze overheidsbemoeiing kan inderdaad bevredi gend worden genoemd. Van morgen af zal namelijk dagelijks een speciale melktrein, Sestaande uit 11 spe ciaal ingerichte wagons, van Leeuwarden naar Amster dam rijden en telkens 50.000 liter goed afgekoelde melk aanvoern, Deze melk is afkomstig uit verschil lende streken van 'Friesland. De trein zal 's naohts tusschen 1 en 2 uur ongeveer aankomen. Van het Centraal-Station wordt de melk dan onmiddellijk naar de melkmarkt vervoerd en van daar gedistribueerd. MUNCHEN, 11 OcL Koning Otto vati Beieren is, na jarenlang ziek te zijn geweest te Furstenraad bij Munchen gestorven. Otto I, tweede zoon van koning Maximiliaan II, werd geboren den 27sten April 1848. Kort na^ 1871 werd nij krankzinnig. Aanvankelijk werd hij op het kasteel Nymphenburg behandeld, in 1878 eenter naar Schleisghem overgebracht en later naar Furstenraad, wahr hij thans overleden i&^H zijn oom Luitpold op als rogent. Na diens dood in 1912 aanvaardde riin zoon Lode- wjjk III de regeering onder den titel koning vah Beieren. De Duitsche Rijksdag ia bijeen en daar la gere devoerd door verschillende sprekers. We meenan te kunnen volstaan met mee te doelen wat denationanl- liberaal Bassermann heeft gezegd bij de bespreking der buitenlandsche politiek. Deze was rapporteur der Hoofdcommissie. Hij zeide: „De besprekingen van de commissie waren vertrou welijk. Do algemeene toestand op het oorlogsterrein is bevredigend en hoopvol. Bravo. De bewon derenswaardige houding van den koning van Grie kenland vond sympathie en waardeering in de com missie. Ook met de kwestie der oorlogsmiddelen hield de commissie zich met nauwgezetheid bezig en nam het volgende besluit: De commissie besprak uitvoerig de duikbootenporlog de Rijkskanselier betreedt de zaal. Aan de bespreking namen le den van alle fracties en vertegenwoordigers der ver bonden regeerlngen deel. Alle maritieme, militaire, wetenschappelijke en pd liüeke gezichtspunten werden grondig onderzocht en overwogen. De besprekingen hielden rekening met de ernstige beteekenis dezer aangelegenheid en droegen het kenmerk van een zuiver zakelijk onder zoek en het streven om de vaderlandsche belangen te dienen. Overeenstemming was in de commissie niet te bereiken, zoodat zij er van afzag een con clusie voor de besprekingen in den Rijksdag te no men. Wanneer de hoofdcommissie adviseert van de besprekingen over den duikboótoorlog af te zien, dan geschiedt zulks uit overweging, dat een diep gaande behandeling van maritiem-technische, mili taire, wetenschappelijke en politieke bijzonderheden zonder letsel toe te brengen aan de belangen van het vaderland, niet mogelijk is en dat anderzijds zon der een volledige der zaak een algeheele opheldering niet kan worden bereikt Dit besluit werd met 24 te gen 4 stemmen aangenomen. Hoortl Bij de besprekingen was de Commissie vervuld van gevoe lens van bewondering en dankbaarheid van het leger en de vloot Levendig bravo van de er- kennig harer onder buitengewone leiding behaalde successen en wacht zij vol vertrouwen de verdere entwikkeling der oorlogsgebeurtenissen op alle oor- logstooneelen af. De resultaten van de jongste oorlogsleenlng heb ben opnieuw de vastberadenheid en het vertrouwen van het volk bewezen; onze weermacht en het volk staan schouder aan schouder in den ons opgedron gen verdedigingsoorlog in vastbesloten eensgezind heid Levendige bijvalsbetuigingen. In Engeland is het parlement ook bijeda en daar ls oen nieuwe credietafenvrage toegestaan. In het Lagerhuis diende Asquith een aanvraag in voor oen crediet vah 300 millioen pond sterling. Asquith verklakrde, dat, werd deze aanvraag toege staan, de totale credietverleening voor het loopeindo finahcieele jaar in totaal 1350 millioen zou bedrage». Sinds het uitbreken vah den oorlog zou dan toego- 6 taan rijn een crodiet van 3132 millioen. Op het oogenblik, zeide de premier, bedragen de dagelijksche onkosten ongeveer 5 millioen. De uitgaven voor het leger rijn iets minder geworden, maar" de 1 oston van den munite-aanmaak werden, belangrijk veel hooger. De geschafte som onder het hoofd „Leeningen aan geallieerden en 'de koloniën" werd reeds te boven gegaan en als die leeningen toenamen in eenzelfde tempo als lot nog toe geschiedde, dan zou men het in de begrooting genoemde bedrag van 450, millioen in belangrijke mate overtreffen. Géén deel vah onze oorlogsuitgaven was, volgens Asquith, belangrijker voor de geallieerden dan deze post Wij hadden geen zelf zuchtige bedoelingen in dezen en hoewel de uitgaven onder dit hoofd boven de begrooting uit gingen zoo betreurde hij dat niet en het Huis zou de regeering ook zeker niet verzoeken deze uitgaven in te aorten. Vah April tot 24 Juli bedroeg de som van deze loeningen aan de geallieerden en aan de koloniën ver stolk t 157 millioen. Sindsdian werden nog 96 mülioeb toegestaan. Daarna gaf Asquith een overzicht van de operaties op de verschillende oorlogstoonealen die haar zijn meening zeer bevredigend was. Noch aan de eene noch aan de andere zyde een enkel woord over vrede. Helaas P CHRISTIANIA, 10 October. Volgens het „Norsk-te- legrammbur." heeft Noorwegen tot nu toe 171 scho- pe» met een inhoud van 235.000 ton, die voor een bedrag van 84 mililoen kronen verzekerd waren, ver loren; 134, misschien 140, zeelieden verloren het leven. In de havens van Noord-Noorwegen liggen thang tot acht schepen met bestemming naar de Moer- manshoven» deze schepen blijven thans liggen. EP worden geen nieuwe vrachten aangenomen. Üe ver. zekeringsmaatschappijen gaan voorloopig ge ;?^""g,ontracten voor deze wateren aan. De aanvoer van runderen en wolvee as heden buitengewoon groot Twee oorzaken zijn daarbij van ovenvegend: de hooge krachtvoerprijzen en drei- 3 verwikkelingen met Duitschland die wel eens van grooten Invloed op den uitvoer kondon wor- d6Bii den overmatigen aanvoer, moet noodzakelijk den handel trekkend zijn. De eerste kwaliteit vette koelen noteerden 59 a 60 cent tweede kwaliteit 55 cent De heer J. Stam van Oudkarspel marktte een prijs van f 575. Bij den toenemender» aanvoer liep de markt terug, zoodat enkele verkoopers, die niet konKbesluiten op het eerste bod ln te gaan, 10 a 15 gld. vermarkten. Geldekoeien, melk- en kalfkoeien en jongvee, wa ren algemeen iets lager. Vette schapen doolden dit lot De hoogste prijs was f 43, op naam van den heer C. van der Oord te Barsingerhorn. De heer P. Borst van Veenhulzen verkocht een ram van f h—.k). Wol vee voor de weide was traag. Oude kippen hadden weer een goede markt.. Ge wone boeronkippen prijsden f 1.75 a 1.80, zwaardere soorten f 2 a 2.25. Eieren waren vlug tegen f 10.75. OP DE VOORDRACHT. De alphabetische voordracht voot directeur der gasfabriek te Edam, bestaat uit de heeren: C. Bak ker, opzichter der gasfabriek te Amsterdam, W. A. P. F. L. Blaeser, directeur te Schagen, J. B. Hoorn, opzichter der gasfabriek te Leeuwarden, R. J. M. Paijens, directeur te Geldrop, en J. Ploeger, opzichter der gasfabriek van Amsterdam. KIESRECHTVERGADERING. Zooals reeds medegedeeld hoeft de Vrijzinnig-Demo cratische Bond overal in ons land vergaderingen geor ganiseerd, waar eene afdeeling is gevestigd. Deze ver gaderingen worden gehouden op Maandag 16 October, dat is aan den vooravond van ae openbare behandeling der Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. Op al deze vergaderingen zal door de vele sprekers behandeld worden hot onderwerp: „Algemeen Kies recht voor Mannen en Vrouwen, vastgelegd in de Grondwet" Naar men weet gaan de Regeringsvoorstellen niet verder dan het algemeen mannenkiesrecht en daarbij het openen van de mogelijkheid, dat de gewone wet gever het Vrouwenkiesrecht kén Invoeren. Voor Scha'gen zal Maandagavond als spreker op treden de heer A. Roest Crollius van Den Haag Men rie de advertentie in dit nummer. SCHAGEN, 12 Oct 16 Stieren f 150 a 220, stug, 197 Geldekoeien, mag f 240 a 320, stug. 125 Idem, vette f 220 a 575, stug. 130 Kalfkoeien f 260 a 440, stug 42 Vaarzen f 140 a 210. 40 Graskalveren f 80 a 120. 19 Nuchtere kalveren f 8 a 20. 80 Schapen, mag f 26 a 37. 905 Idem, vette r 30 a 43 stug 206 Overhouders f 16 a 24. 5 Bokken en geiten f 4 a 13. Varkens, vette, geen aanvoer 207 Biggen f 8 a 14 47 Konijnen f 060 a 125. 476 Kippen f 1 a 2 312 Kg Boter f 1.90 a 2. 60 Kg Kaas f 060 a 0.80. 9387 Kipeieren f 9 50 a 10 50. NOC TtDF.RMARKTBOND. Noordscharwonde. Woensdagmiddag Gele nep f 5.10 a 5.5QA jdem drielingen f6 a 6 20, uien f6.10 a 6.C0, sla- boonen f7 a 8, Baal wortelen, binnenl. f 1.30 a 1.40 buitenl. f 3.50 a '4.20. Donderdagmorgen. Roode kool f 4 a 25.80, gele kool f 3 a 18.90 witte kool f 10 a 30.80, vitte per wagon f 377 a 385, wortelen per 100 bos f 2.70. LAN GEDIJEER GROENTEVEILING. Broek op L Woensdagmiddag Uien f 6.10 a 6.40, gelo nep f 4.60 a 5.20, idem drielingen f 4.60 a 4.80 wor telen, binnenl. f 1.25 a J.50, buitenl. f 3.25 a 3 70 slaboonen f 6.80 a 10.90, rammenas f 10.10 a 16.40, bieten f 17.80 -a 24. Donderdagmorgen. Bloemkool binnenl. f6.50 a 11. buitenl f 13 a 15.30 inmaak 2e soort f 13 a 13.80, roode kool 14 a" 21.70, gele kool f 3.80 a 16, witte kool f 11 a 30.70, witte per wagon f 403 a 404. Men bericht ons uit Broek op Langendijk dat vanai lieden 'volgens eene aanschrijving is ontvangen van hoogerhand geen cijfers van aanvoer meer te pu- bliceeren. W ARMENHUIZEN, 11 Oct Aangevoerd: 12650 stuks witte kool f 8.80 a 31.90 8800 stuks roode kool f 5.80 a 22, 3000 stuks gele kool 1 8 a 15.80, 337 baal uien f 6.20 a 6.40 26 baal nep f 5 a 5.30, 30 baal wortelen, binnenl f 1.40 buitenl. f 3.75. TELEGRAFISCH WEERBERICHT tiaar waarnemingen verricht in den morgen van 12 October, medegedeold door het Kon. Ned, Met In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand 770 te Z. Duitschland, laag ste barometerstand 747 0 te Skudernad. Verwachting tot den avond van 12 October. Matige tot krachtige tijdelijk stormachtige W. tot Z.W. wind, zwaarbewolkt, of betrokkent met tijdelijke opklaring weinig of geen regen in het Zuiden, meer kans op regen in -het noorden, zelfde temperatuur. PER TELEGRAAF. GROOTE BRAND. In Woubrugge zijn gisteren bij feilen wind 5 wo ningen afgebrand, allen met riet gedekt 1 was niet verzekerd. Oorzaak onbekend. ITALIAANSCHE SUCCESSEN. Op den Pasubio Berg duurde gister het gevocht met hevigheid voort. Het eindigde mot oen schitterend succes voor de Italianen. Tot dusver rijn 530 Oost®" rijkers, waarbij 10 officieren, gevangen genomen is oen rijke buit aan wapens en munitie gemaakt Op het Karstplateau zijn onze infanterie-afdeeli»" gen na een goede voorbereiding, de vijandolijke stellingen tusschen de Wippach en Hoogte 708 bin nengedrongen. Tot dusver 5034 gevangenen, waarbij 164 officieren, benevens een rijke buit ■Aan het Westelijk front niet veel nieuws. Het Duitsche legerbericht meldt: dat voordeelen zijn be haald op de linie Morval-Bouchavesnes ten Z.-W. van Sailley. Ten Zuiden van de Somme slaagden de Fran- schen er in, na een voorbereidlngsvuur. dat verschei dene dagen aanhield, in den naar Venmandovillers vooruitspringenden boog onze stelling binnen te drin gen en onze troepen op de voorbereide, den boog afsnijdende linie terug te dringen. In de opgegeven stelling liggen de gehuchten Genermont en Bovent Do Franschen melden hierover: Ten Zuiden van de Somme hebben wij aangeval len over een front van 5 K.M. breedte tusschen Ber- ny-en-Santerre en Chaulness. WIJ vermeesterden de vijandelijke Btelling, die ons doelwit vormde en op sommige punten kwamen wij er nog voorbij. Het gehucht Bouvent, de Noordwestelijke buitenwijken van Ablaincourt en het grootste deel van het Chaul- nes-bosch zijn door ons veroverd. De vijand leed zwa re verliezen, vooral rond Ablaincourt.

Schager Courant | 1916 | | pagina 3