59ste Jaargang. No. 5885. GRIJZE HAREN J. STUURMAN, Kassier, DIN S D A G 17 OCTOBER 1*15. UitgeversTRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. per flacon f2.75, 12.00, en f 1.50. Kapper-Haarwerker, Binnenlandsch Nieuws. —anna paulowna. nihuwh nitoorp. nieuwe niedorp. oudkarspel. anna paulowna. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. w armenhuizen. tijdschriften. een zweedsche FANTASIE. LAAGZIJDE B 60. A. DELVER, wieringerwaard. wieringerwaard. sint maarten. broek op langend ijk. groentendistributie. smokkelen. Alpieei Nieuws- Dit blad verschgnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den AJDVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Aiierteitie-Laitablal SCHAGEN. LAAN D 5. Prijs per 8 maanden f(J.95; per post f'1.10. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel, meer Rot (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek. Mijnheer de Redacteur, vergun mij eenige plaats- ruimte in Uw veel geleden blad; bij voorbaat mijn dank Naar aanleiding van hot berichtje van j 1. Zater dag „Raadslid strandjutter" wilde ik de inzender gaar ne onder 't oog brengen dat dit voor Callantsoog geen nieuwtje is en wellicht voor de lezers dezer courant ook niet, daar deze er voor mijn tijd ook reeds waren. En waarom heeft de inzender de wicht van deze „groote partij" later er niet bijgezet? Doch laten de lezers er zich teen groot denkbeeld van vormen, want al was het slechts 1 pond geweest dan was de vangst wellicht al naar 't zin. Als men een hond wil slaan, is er we] een stok te vinden. Zoo wordt men soms het slachtoffer, wan neer men een Burgemeester niet naar de mond praat. Hjj kon het zich niet indenken dat ik zooiets zou doen, doch waarom liet hij dan huiszoeking bii mii houden? J J Zou ik het moeten laten omdat ik raadslid ben? Wie is hier jaren de grootste strandjutter geweest. De Burgemeester weet toch zeker 'wel, dat ik ook" door strandjutters voor de raad ben gekozen en zaJ ik dan zelf dien naam niet mogen voeren Zoo men ben ik de Wat te buiten ^gaan doch stoort de Burgemeester zich aan de Wet? Wanneer dit een strafbaar feit is, wat straf moet dan die Commandant der onderzeeër, welke dat schip met boter in den grond boorde, wel ondergaan? Is dit de beschaafde Maatschappij der 20e eeuw? Nogmaals mijn dank voor de plaatsruimte P. VOS.. worden door MELROZE en ROYAL WINDSOR zonder VERVEN na tijdelijk gebruik tot hun na tuurlijke kleur teruggebracht, -Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Schagen. Het Watersnoodfonds van het Landbouw-oomité heeft goedgevonden, dat drievierde van het zaaizdad zal ver goed worden voor het bezaaien van 130 H.A. met wintergraan. Op de Zondag 15 October alhier In „Prins Mau- rits'' gehouden kolfwedstrijd, uitsluitend van sajet-spe- lers, waaraan 14 spelers met sajetballesi deelnamen, was de uitslag van dezen handicap-wedstrijd als volgt: le pr. Jn. Schenk, Barsingerhorn, 277 punten 2e Wijs J. Leguit, Krommenie, 265 punten 3e prijs J. Peetoom, N. Niedorp 257 punten. Iedere deelnemer speelde 6 seriën, elk van 5 slagen. °P, prjjzen bestonden uit zilveren medailles. Er was veel belangstelling op dezen zoo gezellig en kolfdag De kaasfabriek achter den heer J. Goet alhier, door dezen eenige dagen geleden in publieke verkooping Vocht is thans van hem gekocht door den neer v. Zoomen alhier.. Vergadering van de Tuinbouwvereeniging „De Een dracht", op Zaterdag 14 dezer 'g avonds 7 uur. 82 leden hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Na opening door den voorzitter en lezing der no tulen door den Secretaris werd voorgelezen een schrij ven van da zaadoentnale, waarin deze te kennen gaf, met het bestellen van verschillende zaadsoorten niet te lang te wachten. In 't bijzonder was spoedige bestelling (bij de ge wone handelaren) gewenscht. Met het bestellen van scherp spinaziezaad kan worden gewacht, tot van dm minister hieromtrent nadere be richten waren, ingekomen Hierna volgt bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. v. Exter en A. C. Kroon. De laatste deelt mede, door bijzondere redenen te moeten verzoeken geen stem op hem uit te brengen. Daar de functie van secretaris van die van bestuurs lid gescheiden is, en niet herkiezing zeker in 't be lang van de vereeniging is, hoopt spreker, dat de leden zijn wensch ter harte zullen nemen. Hierna werd de heer van Exter met 64 stemmen herkozen en werden verder uitgebracht op den heer a. C. Kroon 35 en op dm heer C. Eecen Az. 43 stemmen, zoodat laatstgenoemden gekozen is. Beiden mmwi hunne benoeming aan en de heer Kroon dankte de vergadering voor ingewilligd verzaak. Evenals vorige jaren zal ook nu weer een tweede ijsboeier worden gehuurd. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de mogelijk heid coöperatief het tuinzaad aan te koop en. Verschillende bezwaren werden echter hiertegen ge opperd, zoodat hiertoe geen pogingen zullen worden aangewend. Ook weid. gevraagd of het met mogelijk was, het door de leden geteelde zaad voor de leden beschik baar te houden. Een ander lid meende echter, dat deze maatregel de prijzen zou druJÉÉen. Het bestuur deelde mee, dat bij dm bode steeds gelegenheid is opgave van het te koop zijnde zaad te doen. Hierna werd overgegaan tot het besproken van enkele meer huishoudelijke zaken, verband houdende met de tijdsomstandigheden. Rundveefokvereeniguig „Anna Paulowna te Anna Paulowna. Uilslag van de najaarskeuring op Zaterdag 14 October bjj „De Vlas en Korenbeurs". I. Stierkalveren met moeder dieren (voor zoover bij dm eigenaar aanwezig), le Prijs H. 't Hart, 2e pr. A. de Graaf, 3e pr. j. Komen, II. Kuikalveren van ingeschreven moederdieren. el' Prijs J. Nannes, 2e pr. D. Stammes, 3e pr. J. Nan- ncs. eervolle vermeldingJ. Komen. III. Hokkelingen van ingeschreven moederdieren. le Prijs J. Nannes 2e pr. J. Nannes, 3e pr. J, Nannes. Iv. Vaarzen rn onderzoek, le pr. H. 't Hart, 2e Pr. H. Pateer, 3e pr. A. de Graaf, eervolle vermelding Joh. 't Hart. VL Ingeschreven twemtersle pr. J. Nannes, 2e pr. A. de Graaf met „Nelly" 3e pr. A. de Graaf wet Roza". VL Ingeschreven oudere koeten, le Pr. A. de Graaf, 2o pr. DL Stammes, 3e pr. J. Komen, eervolle ver melding D. Stammes en H. 't Hart. Voor de verplichte voorjaarskeuring voor het in schrijven In het fokregister waren 16 stuks aanwezig. Wieringerwaard, gedelegeerd lid van dm Bond, A. Brak te Schagerbrug, A. de Graaf m D. Stammes. anna paulowna. Bij Kon. besluit van 13 dezer is de heer CL Wijde- nes Spaans Jr., te Anna Paulowna benoemd tot dijk- "aaf van den Anna Paulowna pol der, provincie Noord- olland. KLOMPEN. Wijl de klompen zoo duur zijn, kocht de gemeente Dantumadeel (Fries!) een partij, om deze voor mat! J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 Stammes m H. 't Hart. Keurmeesters waren 1 de heeren N. D. Kaan, te prijs voor de ingezetenen beschikbaar té stellen. Nu is den burgemeester op die partij een winst van f 800 geboden. Natuurlijk werd op dit bod niet Lngagaan.v FRAUDE MET BROODKAARTEN. Te Zaandam zijn door dm daarvoor aangestelden. controleur drie bakkers betrapt op het plegen van knoeierijen met broodkaarten. Deze bakkers hadden de gewoonte, de broodkaarten niet aan de klanten te geven, doch zelf in huis te houden en ze ook zelf in te vullen, waardoor honderden kilogrammen meel worden gesmokkeld. Het onderzoek bracht aan het licht, dat op kaarten vian klanten, die niet meer dan 20 brood en in de maand hadden ontvangen, 160 en 180 stonden ingevuld. Tqgen de drie bakkers is krach tens de distributiewet proces-verbaal opgemaakt en de voorraad meel in beslag genomen. DISTRIBUTIE VAN SUIKER Ter bevordering van een goede distributie van suiker heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een regeling vastgesteld, waarbij o a. bepaald is det de handel in suiker alleen aan diegenen geoorloofd is. die bij het Suiker-Distributiekantoor zijn ingeschre ven, hetzij als beetwortelsuikerfabriek, hetzij els raffi naderijhetzij als wiifabriek hetzij als tusschenhan- delaar. hetzij als kleinhandelaar. Het verzoek om in een der qualiteiten te worden ingeschreven wordt gericht tot en daarop wordt beslist door het bestuur aar Suikarvereeniging. Bij een beslissing door het bestuur, strekkende tot inschrijving in een der genoemde qualiteiten, bepaalt dit bestuur, voor zoover betreft de tusschenhande^ laren en kleinhandelaren, de nteximum hoeveelheid suiker, welke door ieder van hm zal mogen worden omgezet. Alvorens ingeschreven suikerfabrieken, raffinaderijen, witfabriaken en tusschenhandelaren hun handel mogen aanvangen zullen zij een garantie moeten stellen, waar van het bedrag en de nadere bepalingen door de Rijkscommissie van Toezicht op de Suikervereeniging wordt vastgesteld. De beetwortelsuikerfabrieken stellen de suiker, on middellijk na de produetie, ter beschikking van het bestuur. De prijs, waarvoor deze suiker zal moeten worden ter beschikking gesteld, zal nader door dm minister worden vastgesteld. MIJNONGELUK. Men meldt uit Kerkrade Door het neerstorten van een lift in de dominale smijn alhier zijn 21 mijnwerkers zwaar gewond, 5 licht. Er zijn gelukkig geen dooden. Allen zijn naar het hospitaal te Kerkrade overge bracht. De toestand van geen der gewonden is levens gevaarlijk. Het bedrijf wordt voortgezet. LANDWEERLICrfTING 1916c. (Officieel). De landweerlichting 1916c (militietfch- ting 1908) zal 24 October a.s. in het genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld. ENQUETE-COMMISSIE REGEERINGSGRAAN- BE DRIJF. Naar wij vernemen zal op uitnoodiging van Minister Posthuma binnen enkele dagen een enquete-cominissie voor het Regeeringsgraanbedrijf worden in het leven geroepen. Deze commissie zal een zoo uitgebreid m tijk onderzoek instellen naar de graanaankoopen sedert de oprichting van het Rijksgraanbureau voor rekening der Regeering werden gedaan, de onkostm, die in verband daarmede werden in rekening gebracht voor opslaah enz., de boekhouderij, kortom naar alles wat met de fiuancieele uitkomsten van het bedrijf samenhangt. Zijn de ons verstrekte inlichtingen juist, dan hebben de heeren E. P.-de Monchy Rzn., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, en S. P,. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam zich bereid verklaard in de commissie zitting te nemen. Hdbld. In de te houden vergadering der Maatschappij lot Nut van 't Algemem, Departement Warmenhuizen, op 20 November as. zal de heer Dr. van Giessen uit Winschoten, als spreker optreden. ALKMAAR. De heer J. F. Lubbe heeft Maandag ontslag genomen als Wethouder dezer gemeente. Uit De Bode" nemen we het volgende over: Van een bóeren-burgemeester. Met de storm van j.1. Zaterdag waaide op onze re dactietafel eén officieel en geheim stuk, dat we hier onder weglating der namen publiceeren: VERTROUWELIJK. Onderwerp: Inlichtingen omtrent Onderwijzers. Ik heb de eer U beleefd te verzoeken mij, door in vulling en terugzending van den hieraevensgaan- den staat, eenige vertrouwelijke inlichtingen te wil- lon verstrekken omtrent H. d. Sch. te Deze onderwijzer wenscht in aanmerking te komen voor eene betrekking bij het lager onderwijs in de ze gemeente als hoofd der School te....» gem.... Onder dankbetuiging verklaar ik mij tot weder dienst bereid. De Burgemeester van Aan den Heer Burgemeester der Gemeente VERTROUWELIJK. Staat van Inlichtingen omtrent den heer Hoofd der School te die solliciteert naar de betrekking van Hoofd der O. L. School tegem.... Burgerlijke staat? Gehuwd. Aantal kinderen. Kerkgenootschap? R. H. Gezondheid? goed» verruimde nimmer. Gedrag: in de school? goed. hui ten de school? goed. Practische geschiktheid? zoo verre mij bekend» vol doende Dienstijver? voldoende. Bezit h. a. en bijakte? hoofdacte Verdere studie? onbekend. Beschaving? even voldoends. Dienstplicht? heelt veel hart voor sQn schooL Bijzondere opmerkingen? heeft seer liberale op vattingen en is niet altijd even correct in bet optre- den tegen zijne superieu ren, Plaatsruimte tot het stel- Hij heeft de kwaal van len van meerdere vragen, vele onderwijzers, vindt zijn eigen gewichtig en praat steeds over tracte- mentsverhooging. den 5 Augustus 19161 De Burgemeester der gemeente Déze burgemeester vindt „zijn eigen" natuurlijk hed wat meer beschaafd dan dat anno schoolhoofd 1 Aan rfn taal én zhi erbarmelik pootje kan men echter niet voel van die beschaving merken. En z'n ont wikkeling? Is het Dienstplicht antwoord niet een kostetike mop voor een operette? Burgemeester is liberaal Het schoolhoofd zeer libe raal. Dat schijnt een gebrek te zijn. En wat verdient nu die gulzigaard, jjie maar steeds over traktementsverhooging praat? f 50 boven het wettelijk minimum. Al het .gepraat" schijnt dus niet steeds" ge holpen te heb ben I En deae burgemeester, die zo ongeveer het sommetjB verwoont, dat even groot is als het hele salaris -van dit schoolhoofd, durft dan nog zulke inlichtingen geven, dat de kans op lotsverbetering vrijwel afgesneden wordt. Bovenstaand stuk is een ingevuld formulier; wat geschreven werd, lieten wij vetten. Het blijkt dus, dat dergelijke formulieren in de handel zijn. Met kleine lettertjes vonden we ohderaan de eerste bladzijde ge drukt N. S. No. 21561. Vergissen wij ons niét, aan zijn dit de initialen van N. Samson te Alphen a.d,. Rijn. die allerlei formulieren voor school- en gemeente besturen in de handel brengt te dragon de kosten van gewichtsverlies en deskundige behandeling, van do groenten, achten adressanten niet billijk, en naar hun meening sou dit kunnen worden voorkomen, indien bij de groenten, evenals bij ver schillende andere artikelen, tusschen de inkoopprijzen voor de gemeente en de maximum-prijzen voor de consumenten een marge was gelaten, voldoende om daaruit de distrib utiek osten, enz. ten volle te kunnen bestrijden. Onder het vetgedrukte hoofdErnstige onlusten in Rotterdam" geeft Svenaka Dagbladet het volgende sensationeel® bericht; „Volgens een hier ontvangen particuliere mededae- ling van wei-onderrichte zijde, waarvan Svenska Dag bladet inzage heeft kunnen krijgen, zijn hevige onlusten tusschen militairen en de politie te Rotterdam voor gekomen. i Ih een dar scholen vnn de stad, de z.g. Kuvper- school" (genoemd naar den minister van Staat Kuyper) waren twee compagniën ingekwartierd. Zondag 2 Octo ber hebben enkelen van deze militairen meer alcohol houdende dranken gebruikt, dan ze konden Verdragen en hebben zich op straat zeer wanordelijk gedragen. De stedelijke politie zag Zich ten slotte gedwongen het gezelschap op te sluiten in een arrestanteolokaal, dat m de nabijheid van genoemde school is gelegen. Hun kameraden meenden zich verongelijkt door net ingrijpen van de politie en gaven luide hun afkeuring te kennen. Den volgenden morgen was het misnoegen zoo ge stegen, dat een volledige muiterij Uitbrak. Do man schappen joegen hun superieuren weg, begaven zich naar net politiqgebouw, waar zij, na een korten tegenr Stand van de politie, den toegang forceerden en de gevangenen bevrijdden. Daarna voerden zij een stra- tegischen terugtocht naar de school dit, waar zij toch verschansten. Ondertusschm had burgemeester Zimmerman naar 's-Gravenhage geseind om betrouwbare troepen; deze kwamen echter eerst aar^ toen alles gedaan was. De geheele politiemacht had zich geconcentreerd bij de uiteinden van de straat en zelfs de in Rotterdam lig- marine-troepen waren herhaal' Toen het na tlde vo's onmogelijk bleek □□□aaaaaaaaaaaaaaai Ondergefeekende maakf bekend, dal zijn u salon voor Scheren en Haarsnijden is ver- plaatst naar BELEEFD AANBEVELEND, Coiffeur. ïr-ir—ir-sfit-1^-k—nir om op die manier de oproerlingen te overweldigen* besloot men de school met lichte artillerie te beschie ten. Een stuk werd naar voren gebracht en het bom bardement begon. Het eerste projectiel ging het doei voorbij en kwam terecht in een nabijgelegen stoom- brouwerij. midden in den voorraad koolzuurreservoira. i Deze ontploften en brachten een vreesdijke vernieling teweeg. De brouwerij werd geheel met den grond ge- 1 lijk gemaakt en zelfs de daaromheen gelegen gebouwen kregen ernstige schade. Maar dat was nog niets in i vergelijking met wat gebeurde, na een beter gericht schot, waardoor de munitievoorraad in het middenste schoolgebouw in de lucht vloog In de geheele wijk barstten de vensterruiten, van de school bleven slechts enkele brokken staan, en de nog maar "weinige over levende soldaten achtten nu den tijd gekomen om zich over te geven. Aan beide kanten zijn de verliezen aan dooden en gewonden zeer zwaar geweest. Vier politie-agentan zijn gesneuveld en tien ernstig gewond. De marine-troepen nebben zich, naar men zag, buiten schot gehouden. Het was niet mogetijk' juiste opgaven te krijgen vait de verliezen der oproerlingen, maar het is duidelijk dat dia, na een hevige beschieting en twee ontplof fingen, zeer groot moeten zijn geweest De opwinding over dit schandaal is groot De ge meenteraad heeft besloten alle uitgaand^ brieven onder censuur te stellen en een verbod uitgevaardigd tegen het fotografeeren van de in puin gelegde straat, waar- Vanwege de Bond voor Staatspensionneering zal Ds. Sinnighe Damsté van DLrkshorn alhier den 25 Oo- tober a.s: als spreker optreden Eep vorig jaar heeft hij als spreker hier een zeer gunstigen indruk achtergelaten, zoodat een ruime op komst is te verwachten, vooral ook omdat de toegang vrij is. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Chr. Peerex boom, als postbode aangesteld te Anna Paulowna, thans conducteur bii de Posterij te Amsterdam, her dacht 16 October den dag zijner 25-jarige ambtsver vulling. Bij de op Zaterdag .1. gehouden keuring te Schagen van Landstormplichtigen jaarklasse 1909 zijn geschikt verklaart M. Blokdijk, J. Boontjes, G. Groenevold K. Koarn, CL Nierop en G. Rentenaar. Ongeschikt F. Dekker en J. van Twuijver. Van 912 October werd aan de veiling aa voerd 38100 bloemkool, 123300 roode kool 1 e kool 6 wagons en 88200 witte kool, 600 bos en „39 baal wortelen, 1089 pond slaboonen 1226 baal uien, 108 baal nep, 8100 rammenassen en 10850 bieten, B. en Wi. van Hoorn hebben een adres gezonden aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ten einde te geraken tot een vermindering der niet onbelangrijke ten laste der gemeente komende ko6tea, voortvloeiende uit de distrib uitie der verschillende groen- tensoorten. Behalve het 1/10 gedeelte van het bedrag van het nadeetig verschil tusschen inkoopprijzen en verkoop prijzen, dat de gemeenten ingevolge artikel 3 der Distri butiewet, zullen hebben te betalen, komen toch reeds te haren laste de kosten van administratie, controle, enz., welke voor gemeenten van «enigen omvang en vooral voor centrumgemeenten als Hoorn niet gering zullen zijn. Dat de gemeenten nu ook trog ten volle zullen hebben dat deze particuliere „zijde" dit drama aan de Kuyper- school met talent in elkaar heeft gezet. Wat nu de feiten betreft, het is niet noodig te be- toogen, dat het geval van A tot Z is verzonnen. Ten overvloede hebben we inlichtingen ingewonnen bij den burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmerman, die ons verzekerde, dat hem niets van dien aard bekend was. Men schrijft uit Venlo: In den laatsteen tijd is de smokkelhandel weder toe genomen, In sommige straten en wijken, ook van de omliggende grensgemeenten, is er welhaast geen huis meer, of er wordt smokkelhandel gedreven. En 'nog steeds werkt de belastingadministratie met hAar papieren systeem. Een enkele maal wordt wel eens de bijzondere maatregel toegepast, van het op vangen van alle vreemde elementen, welke men dan ofnder geleide over de grens terugbrengt, maar ook dit maakt gewoonlijk maar voor een paar dagen in druk. Het resultaat, dat men er mede bereikt, hangt eenvoudig er van af, of de Duitsche grensbeambten al of niet streng optreden tegenover de personen, die door de Hollandsche autoriteiten aldus aan hen worden uitgeleverd. Men volgt In ons land wel een wonderlijke methode om deze grens fraude teweren. Langs de grens is een verboden strook, waar geen ingezetene zich mag op houden. zonder in het bezit te zijn van een verguitoning. Maar als men ziet, dat in Venlo politie en belasting ambtenaren op één dag 500 Duitschers op transport stellen, dan blijkt het toch wel duidelijk, dat zulk oen verbod op onze naburen al bitter weinig indruk maakt. Was de verhouding eens juist andersom hoort men hier algemeen zeggen, verkeerde ons land eens in Duitschlands positie, geen Nederlander zou het wagen de Duitsche grens te overschrijden om aan gene zijde wat levensmiddelen te koopen. Onverbiddelijk zou hij worden gevat en voor enkele weken opgesloten in af wachting dat zijn vonnis van zooveel dagen gevangenis en zooveel Mark boete zou zijn geveld Hier te lande vintdt men het blijkbaar beter de provisiekast open te laten staan en op gerotte tijden eens een muizenjacht te otganiseeren.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1