De Landbouw op de overstroomde gronden. WOENSDAG 18 OCTOBER IQ16. 59ste Jaargang. No. 5885. Raad van Schagen. Uitgevers: TRAPMAN Co. a p D LAAGZIJDE B 60. SCHAKEN. LAAN 0 5. - lm. Teleoh, Na 20. V A. DELVER, Coiffeur. Binnenlandsch Nieuws. SUIKER Alieisei Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bif inzending tot 's morgens 9 nre wor den AP VERTENTIEN in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. AdTBriEBtiE- l M\mM, Prijs per 3 maanden f 0.95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ot. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. borek «t^0nTrT1^omer.^v5rnrt«!w!!ii.b^d€!IliJin Paulowra. waarvan dit jaar af en toe grondmon- mV8n zoutgehalte, cijfers bekend geworden. De laat ae hieronder volgen met de ejjfere, die bij de vroegere monsternemingen zijn gevonden. WESTPOLDtER. D. Schenk, Gnsweg, Zavelgrond. Bouwland OOSTPOLDEft. K. A. Kaan, Veerweg, Zavel^ond. Bouwland J. C. Blaauboer Kneesweg, Kleigrond. Bouwland P. Bakker, Lotweg, Zavelgrond. Bouwland J. A. Waiboer, Lotweg, Veenachtige grond Bouwland A. C. Geertsema, Lotwm, Kleigrond. Bouwland C. Blaauboer, Lotweg Zware kleigrond. Bouwland J. CL Geerlig», Zwinweg, Kleigrond. Bouwland 7 April 21 April 11 Med 26 Juni 2 October 24 Md 30 Juni 2 October* 19 m BO Juni 2 October 16 Mei B0 Juni 2 October 16 Mei 3 Juli 2 October 16 Mei 4 Juli 2 October 16 Mei 4 Juli 2 October 0.085 0.002 0.019 0.003 0.020 1.439 0.651 0.300 1.776 0.320 0.280 0.360 0.087 0.01 2.581 0.491 0.460 1.439 0.938 1.680 1.522 0.839 0.840 11 Mei 1.752 4 Juli 1.194 2 October 0.770 2l Q.216 0.145 0.223 0.137 0.010 Q.282 0.429 0.540 0.338 0.348 Q.270 0.441 0.470 0.01 1.100 1.063 0.260 0.684 0.532 0.760 0,683 0.680 0.440 0.552 0.624 0.630 0.167 0.131 0.302 0.180 0.060 0557 0.238 0.310 0.341 0.242 0.300 Q.307 0.292 0.18 3.941 2.783 1.120 0.642 0.466 0.460 0.565 0.597 Q.640 0.497 0.400 0.650 0 032 0094 0 306 0134 0160 Q.487 0 475 0.410 0663 0530 0.430 0 606 0 546 046 5.605 6.085 5.920 0.975 0.773 0.710 1.002 0.962 1.040 0.648 0.672 0.550 •a73 o T3 o •a u bn s g-* 0134 0118 0>70 0146 0077 0381 0.374 0412 0 495 0.388 •0.333 0 449 0 425 0!217 3600 3 291 2.440 0765 0604 0^673 0778 0753 0387 0605 0 584 0615 De zoutgehalten zijn opgegeven in proe. van den drogen grond. Volgen* de laatste kolom, waarin het zoutgehalte is opgegeven over de gefteele 60 cM. dikke grondlaag, die onderzocht is. is bij Dl Schenk, P. Bakker em C. Blaauboer. vergelden bij" het eerste onderzoek, dehoeveelheid zout in die laag met ongeveer de helft verminderd, bij J. G. Blaauboer en J. A. Wai- bij A. Q. Geerisema met ongeveer Va, terwijl bij K. A. Kaan en J, G. Geerlig Q D □aaciaaacacacaacaacjcaciïcacag Ondergefeekende maakt bekend, dat zijn salon voor Scheren en Haarsnijden is ver* plaatst naar BELEEFD AANBEVELEND, ÖaaC3C3C3C3CaC=JC3C3C3r3C3aC3C3C35 boer met ongeveer ys en de hoeveelheid is gestegen. Schagen, 17 October 1916L De Rijlolandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. 1916, des Vergadering op Dinsdag 17 October avonds 7 uur. Voorzitter de heer P. Buis Jz., wethouder, secre taris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Is ingekomen een schrijven van den heer I. Tjal- kens met dankbetuiging verhooging salaris herha lingsschool. Schrijven van mej. C. Kots, dat zij haar benoe ming tot vroedvrouw aanneemt Adres van Het Witte Kruis met verzoek om een subsidie van f 100. Zal bij de begrooting worden behandeld. Schrijven van de dames Hoogcarspel, Sennekes en de heeren Deenik, Visser, Ruiter, Roep, Smit en Schwantje, met dankbetuiging voor de verbetering in hun salarissen gebracht. Is ingekomen missive van Ged. Staten met goed- Voorstel tot verkoop van ^bouwterrein. Is ingekomen een verzoek om |van de gemeente te mogen, koopen een perceel bouwterrein gelegen aan den Landbouw-, dwarsstraat ten zuiden van die autogarage, aldaar, ter grootte van pl.m. 200 ML B. en W. stellen voor bedoeld perceel te verkoopen voor een prijs van f 5 per ML en de opbrengst daar van te bestemmen tot kwijting van de kosten welke ingevolge de distributiewert ten laste der gemeente komen. Allen voor. Is ingekomen een adres van den heer G. Muijs. keurmeester der gemeente, - met verzoek zijn^ sala ris als zoodanig te brengen van f 200 op f 300, om reden door hem het bericht i9 ontvangen, dat de provinciale subsidie is ingetrokken. Te stellen in handen van B. en W. Volgt voorstel inzake schoolbouw. Door de betrek kelijke commissie ia daarover het volgend rapport uitgebracht: Burgemeester en Wethouders, met da commissie inzake schoolbouw, gevolg gevende aan de opdracht hun door den Raad verstrekt, hebben den architect, den heer Jansen opgedragen een nieuw plan te ont werpen voor een school, waarvan de kosten in ge wone omstandigheden een bedrag van f 50000 niet te boven zouden gaan. Naar aanleiding van deze opdracht heeft de heer Jansen een plan ontworpen, waarvan de kosten thans zullen bedragen f 8Ö000, ongeacht projectiekoeten, toezicht en centrale ver warming. Bedoeld plan, plan B is door den heer Jan sen in een vergadering van B. en W. met de com missie toegelicht, waarbij ter sprake kwamen ver schillende bezuinigingen, welke daarin zouden kun nen worden aangebracht, aan de hand van een door den heer Snel ontworpen schets. In verband hiermede ls door den architect een darde plan gemaakt plan C waarbij rekening is gehouden met bedoelde bezuinigingen, dit plan is mede door den heer Jansen toegelicht. De kosten van de uitvoering hiervoor zullen be dragen de som van f 78000, ongeacht de kosten bo venbedoeld. Opgemerkt wordt, dat in bovengenoemde bedra gen is begrepen eene verhooging met 40 pet van de kosten van den bouw in normale omstandighe den, zoodat bovengenoemde cijfers zouden bedragen f 57150 en f 55700. Wordt in de school geen centrale Verwarming aangebracht, dan geeft dit op de bouwkosten een bezuiniging van f35001. De aanleg der centrale ver warming zelve zal een uitgave vorderen van pl.m. f 6000. Wat.het terrein betreft, wordt meegedeeld, dat dit kan worden geschat op een waarde van f 14925; 2985 vierk. M. tegen f 5 per vierk. M., waarvan een vierde, is f 3731.25, door het Rijk wordt vergoed. Na vergelijking van deze ontwerpen, meenden B. en W. met de commissie de voorkeur te moeten ge ven aan plan B, wijl dit vele practische voordee- len biedt boven plan C en het prijsverschil niet van overwegenden invloed ls. In aansluiting met dit rapport, brengen B. en W. het volgend advies uit: Onder overlegging van het betrekkelijk rapport en de twee plans met opgave van kosten, stellen B. en W. voor thans eene beslissing te nemen tot het ontwerp eener schooL Gelijk uit evengenoemd rap port blijkt, wordt door B. en W. de voorkeur gege ven aan plan B, waarvan de kosten in normale om standigheden zouden bedragen de som van f57150. B. en W. stellen daarom den Raad voor: te beslui ten tot aanvaarding van plan B en daarop de goed keuring te verzoeken van den Districtsschoolopzie ner, en zoodra de omstandigheden het eenigszins toe laten tot den bouw over te gaan. Over deze voorstellen van B. en W. ontspinnen zich breede discussies, die wij morgen in ons blad zullen melden. Eerst wordt met algemeene stemmen aangenomen om plan B te accepteeren en dat te doen bouwen met centrale verwarming, hy giënisch als dat werd geoordeeld. Een voorstel van den heer Meurs om nu te besluiten tot directen bouw over te gaan, werd verworpen met 3 tegen 8 stemmen, voor de heeren Meurs, Koster en Van der Kamp. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel van den heer Snel, om aan den archi tect den heer Jansen de opdracht te geven thans alles gereed te maken, teekeningen, bestekken, be rekeningen, détailteekeningen, enz., enz., en waar dit nogal tijd zou vorderen, als dat alles gereed is, tot aanbesteding over te gaan. Hieraan werd nog de bepaling verbonden, dat de détailteekenin gen ook door den axchitct zouden moeten wor den gemaakt en deze niet door de aannemers op het werk zouden mogen worden vervaardigd. B en W stellen voor, om aan den len ambtenaar ter 'secretarie, voor de meer dan drukke werkzaam heden over 1916 een gratificatie toe te kennen van f 100 en aan de beide volontairs ieder f 50. Allen voor. Bij de rondvraag vraagt de heer Koster, of de stra ten niet eens wat beter schoon gehouden kunnen worden of dit maar te wijten is aan benzinenood. Neen, zegt voorzitter, aan den slangennood. Wij kunnen geen nieuwe slangen voor onze stoomspuit krijgen en moeten de slangen voor brand bewaard blijven. We zijn dus verplicht een paar maal minder te schrobben, maar na de groote koemarkt zal het weer gebeuren. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Aangezien van de ver. Groentencantrale te den Haag bericht is ontvangen, dat roode bewaarkool niet mag worden uitgevoerd, en ook niet voor beschikbaarstelling van de Regearing mag dienen verzocht het veilingsbe stuur voorloopig geen roode bewaarkool aan te voeren. BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gister gehouden aanbesteding voor het maken eener nieuwe brug in de Dorpstraat alhier, was laagste inschrijver Bakker en Carsen te Hoorn voor 11800 gulden. De begrooting was f 11500. Gunning 8 dagen aangehouden. SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, i* bij de Liberale Kiesvereeniging alhier een schrijven ingekomen van de kiesvereenigingen Noord- en Zuid-Zijpe met ver zoek de aldaar gestelde candidaat voor lid van den Raad, de heer G. v .d .Sluijs, over te nemen. In de' alhier gehouden vergadering kon men bij de ge houden stemmingen niet tot overeenkomst komen, zoodat besloten werd geen candidaat te stellen. KOLÊORN. Eeltige poldergasten uit, en daar komt het Schar ger orgel. Draaien maar en pret geen beetje; de or gelmannen ook goed getracteerd totdat ze niet meer konden draaien. Toen de poldergasten met het or gel naar hat werk en de orgelmannen tot zich zelf komende, waren zonder orgel. ANNA PAULOWNA. Op de voordracht ter vervulling van de betrek king van onderwijzeres aan de openbare lagere school I, in deze gemeente, komen voor: 1. Elizabeth Maria Wilms, 2. Marijtje Maartje van Dijk, 3. Pietje Leegwater. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 tot 17 October 1916. Geboren: Guurtje, dochter van Willem Ott en Pie- tertjeBrommer. Getrouwd: Pieter Delver, 28 jaar, melkrijder en Geertje Houdewind, 22 jaar, beiden te Zijpe, HARENKARSPEL. Bij de op Zaterdag j.L gehouden keuring voor den Landstorm, jaarklasse 1909, werden goedgekeurd: Adr. Biersteker, H. Danenburg, Theod. Latenstein, G. J. Doest, P. Meester, N. Wester, J. Wagemaker en J. H. Hondere; ongeschikt werden bevonden: N. Broersen, H. van der Eng, C. Brommer, Joh. Wink en Jb. Slotemaker. ZUIDSCHARWOUDE. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noordholland, heeft in zijn te Beverwijk gehouden algemeene vergadering besloten, deze het volgend jaar te Zuidscharwoude te houden. Een voorstel van de afd. Zuidscharwoude, óm de muziekstukken on der elkander uit te leenen,-werd aangenomen. Tot hoofdbestuurslid werd o.m. gekozen de heer A. van Bergen, bestuurslid van Gemend Koor te Zuidschar woude. i ZUIDSCHARWOUDE. Voor vele Langedijkers zal het een groot ongerief zijn, dat de tramdienst van den heer KL de Boer te Zuidscharwoude is opgeheven. Wie nu met het Broeker spoor mee wil, moet of een riituig huren of te voet gaan. Wanneer zal de Langedijk zijn elec- trische tram krijgen? ZANGONDERWIJS VOOR DE PRINSES. De Koningin en de Prins hebben aan mejuffrouw: Catharina van Rennes opgedragen aan de Prinses zangonderwijs te geven. Hiertoe zal een kleine zang klasse worden gevórmd. Het onderwijs zal begin No vember een aanvang nemen. ONTSPORING. Eergisteravond omstreeks half acht heeft aan het srtation te 's Hertogenbosch een déraillement plaats gehad. Een goederentrein, komende uit de richting Nijmegen, ontspoorde ten gevolge van verkeerden wisselstand. Twaalf wagens liepen op en over elkan der, enkele er van versplinterden geheeL Eenige schapen en biggen werden gedood of gewond. Door het déraillement werdén vier lijnen versperd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De mate- rieele schade is zeer groot Men is nog bezig met het opruimingswerk. VROUW EN KIND VERDRONKEN. Op de Wijde Ee, Friesland, werd gistermiddag het vrachtschip van schipper T. de Grauw van Beets gesleept door een stoomboot Door een rukwind sloeg het toen om; de vrouw van den schipper en haar zoontje geraakten over boord en verdronken. OVER DE GRENS GEKOMEN. Gisterochtend passeerden te Zevenaar vier in bur ger gekleede Duitsche deserteurs. Het zijn allen jeug dige mannen. Te Maastricht kwamen gisteren drie uit Duitsche Krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aan. Maandag werd in een zandgroeve bij Oldenzaal aangetroffen een Russisch krijgsgevangene, die den vorigen nacht over de grens was gekomen. Hij was in October 1914 te Lowitz gevangen genomen en had sedert gewerkt in een dorp bij Frankfort a. d. O. De tocht naar Oldenzaal had hij in 48 dagen ge maakt Drie zijner kameraden waren onderweg weg gevangen genomen. Al dien tijd had hij zich ge voed met rauwe aardappelen en knollen. Te Winterswijk is een Belgisch krijgsgevangene aangekomen, die uit Kamp II te Munster ontvlucht was met vier mede-gevangenen. Drie hunner wer den op weg weder aangehouden, terwijl de vierde werd doodgeschoten. De jonge man, uit Herbesthal afkomstig, was in Augustus 1914 bij Luik gevan gen genomen. Hij had negen nachten geloopen, bij kans zonder eten of drinken, en was bjj aankomst geheel versuft en ternauwernood in staat iets te nuttigen. Maandag zijn in de nabijheid van Winterswijk twee Duitsche en vier Oostenrijksche deserteurs over de grens gekomen. Bij de laatstgenoemden waren een vader en een zoon. Te Enschede zijn gisteren een 21-jarige Duitsche deserteur en twee Fransche krijgsgevangenen, ont snapt uit Munster, over de grens gekomen. WAARLAND. Ledenvergadering van de tuinbouwveremiging Waar land en (Xin het café van mej. de wed. v. Ophetm alhier, op Maandag 16 Och 1916 's avonds half 7W De voorzitter opent de vergadering, waarna lezing volgt der notulen door den secretaris, welke worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat voorloopig nog niet wordt ingegaan op het besluit van een vorige vergadering, waar 4 oen besloten werd om eenige aandeelen te nei- men in een te bouwen Superfabriek te Zeeland. Als- nu werd de raad gegeven aan hen, die nog patentkaJi willen "bestellen, dit alsnog voor 1 Dec. te doen; daar de prijs nu nogal schappelijk is. Van de Zaadcentralevereeaugiiig was een schrijven ontvangen, behelzende het verzoet niet te dralen met het bestellen van peenzaden, met name wortelzaad. Wat echter het scherp spinaziezaad betreft, met het bestellen hiervan kan nog warden gewacht, totdat een nadere beschikking komt van den betrokken Minister. Dan nog was ingekomen een schrijven van dan Ned. Tuinb.raad, waarin werd verzocht lid te worden, maar hoewel terdege wordt ingezien het nut van deze ver eeniging, wordt besloten om voorloopig nog niet als lid toe te treden vanwege de hooge kosten. Zoodra de vereeniging W, en O. wat beter bij kas is, dan zal men out verzoek nogeens behandelen. Alsnu kwam ter tafel „verplichte veiling van alle tuinbouwproducten". Na een flinke uiteenzetting van een paar bestuurs leden óver dit onderwerp waarin terdege uitkjvam, waar 't om gaat, besloot de vergadering hierop m te gaan en alles dus ter veiling te brengen. Bii de rondvraag werd door een aer aanwezigen inlichtingen gevraagd omtrent Algiers fosfaat Volgens de voorzitter minder waardig goedje voor deze streek. Hierna volgt sluiting van de vergadering, die door plm. 25 personen was bezocht. DIRKSHORN. Maandagavond hield de IJsclub „Dirkshorn'' een al gemeene vergadering van den heer T. IJff. De opkomst was als gewoonlijk treurig. Behalve het niet voltallig bestuur was één lid opgekomen. Na opening door den voorzitter, den heer L. Reu vers, werden de notulen door den secretaris, dan heer T. IJff, gelezen en goedgekeurd. Daar van het hoofdbestuur nog niets was ingekomen, werd dadelijk overgegaan tot het nazien van de rekening van den penningmeester, den heer A. Sleutel, die werd goedgekeurd met een batig saldo van f 46.351/». Door vertrek naar elders legt de heef Sleutel zijn functie neer en ontvangt den dank van den voorzitter voor zijn altijd ijverige bemoeiingen in het belang der vereeniging. 1 In zijn plaats wordt benoemd de heer Bakker, ten wiens huizo ook voortaan hert materiaal der Lis- club kan worden geborgen. De door den voorzitter gevraagde Inventaris van de vereeniging was door den heer Sleutel niet opge maakt Hij verzocht, iemand te wijzen, die met hepi de opname zou doen. Op uitnoodiging van den voorzitter stelt de heer Wartenhorst zich daarvoor beschikbaar. Naar aanleiding ua-n een opmerking van dazen, komt ter tafel de lijst van voorwarpon, die het eigendom der IJsclub zijn, indertijd opgemaakt door spreker. Tot commissarissen der vereeniging warden herkozen de heeren A. Kistemaker en J. »Homan. De voorzitter, die wenschte te bedanken voor zijn functie, komt op herhaald verzoek der vffrgewjering j op zijn besluit terug. -• De rondvraag niets opleverend, wordt de vergade ring gesloten. ZIJPE. Uitspraak van den keuringsraad omtrent landstonn- plichtigen uit deze gemeente van de jaarklasse 1909. Goedgekeurd zijn: G. Bakker, H. Bierman C. Boontje» A. Duinmedjer, M. Janssen, W. Jimmink D. Jonge- jans, H. Konijn Q. N„ Koopman A. More. G. Roo- sloot, A. J. Schilder H. Schilder S. P." Schilder E. Schipper, P. G. Slik, G. dé Wit en B. J. Zomerdijk. AfgekeurdG. van Doorn, Niet verschenen zijn: P. Bakker. A. van Schedjen, A. J. Slijkennan em J. Wit. ZIJPE. Door den Distr. Veearts is rotkreupel geconstateerd onder een kudde schapen van den veehouder P. Mie nes te St. Maartensvlotbrug. MAZELEN. Te Wolvega heerscht een mazelcn-epidemie als nog nooit te voren. In alle gezinnen met kinderen heerscht de ziekte. Op de bewaarschool komt nog geen 10 pet der leerlingen schooL PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, daartoe gemachtigd bij het Konink lijk Besluit van 9 October 1916, heeft de leden der Provinciale Staten van Noordholland bijeen geroe pen in buitengewone zitting op Dinsdag 24 October an., des voormiddags half twaalf, ten einde alsdan aan de orde te stellen de voorstellen van Gedepu teerde Staten, verband houdende met den watrsnood en in zake de electriciteitsvoorziening. Eerstgenoemde voorstellen zijn aan de watersnood- coipmissie uit de Staten toegezonden. In het ver trouwen, dat deze commissie tijdig met haar rapport gereed komt, wordt voorgesteld deze stukken op bovengenoemden datum terstond in de openbare vergadering te behandelen. Na afloop daarvan, zullen, indien de vergadering zich daarmede kan vereenigen, de vooretellen in zake de electriciteitsvoorziening, benevens de ont werp vijfde suppletoire begrooting voor den dienst 1916, in de afdeelingen worden onderzocht Op 7 No vember, tot welken datum de vergadering uiterlijk kan worden verdaagd, zullen deze stukken in open bare behandeling worden gebracht of zal, indien zij op dien datum nog niet ter afdoening vatbaar zijn, de dag worden bepaald, waarop die behandeling zal plaats hebben. BRAND TE LEEUWARDEN. Men meldt uit Leeuwarden: Gisternacht is de cichoreifabriek van S. Kooistra aan de Oldegalileen geheel afgebrand. Een groote voorraad cichorei is verbrand. De belendende ge bouwen zijn gespaard. Er hadden geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Vermoedelijk is de brand ont-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1