De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. 1 benoemd. Volgt h'r^«ning der strafverordeningen, die om de 5 jat- ,i moet plaatsvinden. Wordt opnieuw vastgesteld. Alleen in de Bouw- en Woningverordening wordwrv enkele wijzigingen aangebracht met het weren van pri vaten op slooten. Volgt mededeeling dat in eene vergadering van de Dage!. Besturen van een aantal gemeenten eene com missie is benoemd, bestaande uit de heeren Bronder. secr, Barsingerhorn, Buis, Wethouder Schagen Haring- huizen, sfeer. Wieringerwaard, Burger Burgemeester Harenkarspel en de Ridder, secr. Winkel, welke commis sie is opgedragen oene regeling te maken inzake de Distributiewet. Aan de orde wordt gesteld de Gemeentebegrooting 1917. Voorz. zegt, dat de secr. te kennen had gegeven de stukken voor de begrooting gereed ba hebben, maar nu blijkt een en ander nog niet afgewerkt. Secretaris zegt, dat er vorig jaar zóóveel wijzigingen in de begrooting kwamen, die toen met vele roode inkt. aanteekeningen als een schandaal naar Ged. Staten ging. Daarom heeft secretaris 't nu in klad, anders Zou hpt er weer zoo mee gaan. Voorz. zegt, dat die wijzigingen toen noodig waren, omdat secretaris' cijfers niet goed waren. Nu is 't dan in klad, maar 't is niet afgewerkt. Secretaris verklaart, heftig niet onder Kooiman te willen staan. Hij wil niet onder den veldwachter staan. Tot voorz. (zeer heftig!Gij hebt mij behandeld als een dier, gij hebt getraent mij mijn dak te ontnamen. En waar is die brief van de dlstributiewet? Daar gaf u mij de schuld van' U hebt gevraagd om uitstel tot 1 Oct. Den 29sten hebben wij vergadering gehad. Ikzelf heb onderteek end, voordat u" onderteekende, omdat u dan 's avonds nog verzenden kon. En dan gaat u mij vragen, waar die brief is geweest? Waar is die brieft waar zijn nog moer brieven? Waar zijn de kwitantiSn van 1915? waar zijn ze? 't Bestaat niet, dat ze weg kunnen' Voorz.En wat heb ik er dan mee gedaan? Heb ik ze onderschept? Secr.Neen, dat zeg ik nietMaar toen Stodagaard bij u kwam, was u niet thuis. Ik heb hem zelf ver lof gegeven als secretaris. Voorz.Ik heb höm ook verlof gegeven. Secretaris; En u hebt mij oen rapplement gegeven, verschrikkelijk. Voorz.Wel neen, man. Ik heb u wel gevraagd had hem naar mij teruggezonden. Stadegaard is Bij u geweest, i kheb »nt| u gevraagdwaarom hebt u hem niet naar mij teruggezonden. Secr.Hij zedBurgemeester is niet thuis, moet ik hem dan weer naar huis sturen? Waarom moet ik dan een bokkum van u Jrriigen, Voorz.U kreeg geen bokkum. Secretaris; Wed sakker do kwikker' Ik kan niet aan uw verlangen voldoen. Ik zei en ik doe er een vloek bij ik verd..... het om onder Kooiman te staan. En hier in den Raad zeg ik nog maals: ik verd..^ het om onder Kooiman te staan. Wil de raad dat toch hebben,, dan wend ik mij tot den commissaris der Koningin, (Tot, voorz.Wat hoeft u mij van gemeentezaken en van de administratie gezegd.....? Niets1 Ik heb u altijd netjes behandeld. Bij het te namen besluit omtrent de te plaatsen motor bij Van Eerden ben ik daar gaan kijken hoe het pijpje moest loopen. En is u tegen mij opgetreden en hebt mii geweldig toege sproken en u zou van Eerden eens nier laten komen als ik zoo optrad. Voorz. Ik heb zulke woorden niet gebezigd. Secretaris (die af en toe heftig op de tafel slaat in zijne opwinding)U Webf mij behandeld, minder dan een dier en getracht mij mijn da kb oven mijn hoofd te ontnemen. Voorz.Dat móet u behouden. Als. de secretaris .uitgesproken is, wilde ik ook wel iets zeggen: Dat er wel eens wat gebeurd is, wil ik wel bekennen. Ik ben niet van plan om alles te onderteakenen wat mij wordt voorgelegd, 't Is hier in den Omtrek genoeg zaam "bekend, dat de secretaris wat betreft stijl en taal, nu niet zoo op de hoogte is als men wel wenscht. En 'als een brief in dat opzicht allesbehalve voldoende is. heb jk niet den lust dien als voorz. te onder teekenen. AJs 't eenigszins mogelijk is dan teeken ik. Maar is 't niet mogelijk, dan heb ik geen. lust, te teakenen. En wat het andere werk betreft, ik durt gerust verklaren dat vroeger de begrooting behoorlijk afgewerkt ter tafel kwam. Mocht al eens een post worden gewijzigd, dat kon plaatsvinden. Maar be- grooting met memorie er bij waren klaar. Nu zei de secr. dat 't klaar was en we zien hoer 't Is niet afgewerkt. Als in zake de distributiewot eens een brief komt en een dag of wat wegblijft wei, ik wil zoo n brief ook wel eens bestudeeren. En wat mijn verder optreden tegen den secretaris, "dat hier besproken is, betreft, ik voel lar 'n beetje Voor, om daar veel op te zeggen. Ik heb nooit ge trachtden secretaris onder den bode te zetten. Kooi man is- bode, en niet meer. En Kooiman is wel bereid, den secretaris te helpen. Dat is ook al meer gebeurd. Ik heb ook meermalen den secr. gehol- r. Als iets niet helder is en hij vraagt mij, dan zal opheldering geven, als ik kan. De distributie heb ik bij mij thuis. Vóorz. moet ook iets als zijn aandeel van 't werk daarin voor zich nemen, (tot secr.Jt U moet zich in de gemeente administratie inwijden. De heer Kooiman ter vergadering aanwezig, zegt dat het hem spdjt, dat de secretaris hierin ook zijn Haam heeft genoemd. Spr. heeft daartoe geen aan leiding gegeven en volstrekt niet getracht den baas te spelen. SecretarisAls ik niet met de pet in de hand sta, neemt u den boel niet mee. De laatste maal met die stukken, Waarom neemt u ze niet moe? De heer Kooijman: Ik wil ze graag meenamen. 1 SecretarisIk moet burgerl. stand hebben en. nummers ïnoet ik hebben en ik moet er maar beleefd om vragen...,.,. Voorz.: 't Is nu genoeg besproken. En ieder moert het nu maar verder weten wat hij wil. Als de secretaris klachten heeft over mijn optre den tegenover hem, dan kan hij die bij den Raad schriftelijk indienen- Secretaris: Ik meen me aan den Raad te moeten verklaren, dan kan de Raad doen, wat die wil. Waar is de brief gebleven? Voorzitter zegt den Raad daarover wel iets te kun nen mededeelen. 't Is waar, ik heb niet geantwoord op een brief van de distributie. Den Minister had ik 10 dagen uitstel gevraagd en die verkregen en in dien tijd zou gezorgd worden dat de opgave er was. De secretaris had visite bij zich. 't Werd goedgevon den dat ik de rest zou schrijven. De brief moest omgewerkt worden; ik wil niet ontkennen dat hij bij mij weggeraakt kan zijn, ik beweer ook niet, dat hij bij den secretaris weggeraakt is. Maar ik heb nog geen drie woorden gebruikt, zoo hard als de secretaris hier. Uw hoogdravende woorden boezemen mij echter weinig belang in en de Raad zal vertrouw ik, evengoed niet ongunstig over mij denken. Als de Raad in deze iets zeggen wil?.... De heer Nagelhout zegt gaarne iets te willen zeg gen: Ik heb me, zoo lang als onze secretaris hier is, altijd geërgerd aan de redactie van de notulen der raadsvergaderingen, 't Is een schande, zooals ze in elkaar steken. Ik kom op verschillende vergaderin gen waar ik notulen hoor lezen, maar dit hier zijn do allertreurigste, die ik coit hoor. Voorzitter: Zooals de notulen zijn, zijn ook do brie ven. De secretaris brengt het wel wat ver. Ik heb de geheele distributie bij me aan huls omdat ik het niet vertrouw, die in handen van den secretaris te geven. Dat mag gerust in notulen en verslagen wor den neergeschreven. Secretaris: Ik ben hier «1 een jaar en 't is niet ge bleken, dat het in de war geraakt ia En de distribu tie niet aan mijn handen toe te vertrouwen zoo veel is dat niet De militie en andere dingen be handel ik toch ook weL Voorzitter: U hebt al moeite genoeg aan begroo- ting enz. Dat is al niet op tijd klaar. De heeren. weten nu wel hoe de toestand is, hoe do secretaris over mij dcnlrt en hoe ik over den secretaris denk. We gaan nu maar verder. De secretaris begint roet als saldo rekening 1915 het bedrag van f 1230.65K te noemen. Verder volgen huur van huizen en verdere posten. Doch memorie van toelichting moest er bij zijn. Voorzitter: Als niet alles pp papier kan, dan moest het toch medegedeeld worden. De heer Nagelhout: Ik stel voor, de begrooting te verdagen tot volgende vergadering en dat dan de secretaris alles klaar zal hebben. De heer J .Wit: Ik vind dat jelui het hier een beetje te ver brengen. De man is hier niet op zijn plaats en de heer Nagelhout is nogal een -voorstan der er van om daarover te spreken. De heer Nagelhout: Dat de secretaris den voorzit ter zoo uitjouwt, komt volstrekt niet te pas. De heer Rempt: Ik ben al jaren raadslid en lk moet zeggen wat voorzitter vroeger als secretaris deed was altijd piekfijn In orde. De heer J. Wit: Als elk wat toegeeft, gaat het wel beter. Voorzitter: Ik wil wel wat toegeven. De heer Nagelhout: Personen en zaken worden hier wel uit elkaar gehouden. Voorzitter: De secretaris kan mij wel bereid vin den hem te helpen en daarvoor behoefthij niet met de pet In de hand te staan. Maar ik behoef maar niet zoo alles te teek enen wat mij voorgelegd Do^ieer J. Wit: Wat hier nu gebeurde, vind ik ook niet goed. Voorzitter: Ik trek mij heel weinig van het ge sprokene aan. Secretaris: We kunnen ons wel heet maken, raaar de verhouding wordt scherper. Ik heb een jaar ge zwegen. Voorzitter: Ik ook. Op de plaats waar u geweest is was te veel personeel. Maar we zullen stemmen over al- of niet-verdaglng van de begrooting. Voor de verdaging zijn de heeren P. Wit, Ligthart Rempt en Nagelhout. Alzoo daartoe besloten .Te gen verdaging en voor heden behandelen stemden de heeren Over, J. Wit en Strijbis. Suppletoir kohier Hondenbelasting wordt daarna opgemaakt tot een bedrag van f 6.75 voor 9 honden ieder a f 0.75 voor een half jaar. Rondvraag. De heer Rempt wijst op de aanwezig heid van wat steenen en puin aan den Leijerdijk, vlak langs den publieken weg. Van de 10 paarden, zijn er 8 daar schrikachtig. Iemand is daar reeds met paard en rijtuig te water geraakt Voorzitter doet toezegging, te zullen zorgen dat ze verwijdert worten. De heer Over zegt: De begrooting is verdaagd, maar ik geef secretaris in overweging met voorzitter in overleg te treden dat die hem helpt Voorzitter zegt daartoe bereid te zijn en daarvoor behoeft de secreetaris niet met de pet in de hand £0 Rtn.fl.Ti De heer Over: De secretaris moet u vragen, als hij er voorstaat Voorzitter wil helpen, maar niet als het met woor den gaat zooals hier. Secretaris: Ik blijf mijn woorden handhaven. Voorzitter: Ik ook. Secretaris: Waar is de brief? De heer Over: Weg is weg. Voorzitter: Als u mij de brieven la&t behandelen, dan ben- ik er voor verantwoordelijk. Hierna volgt sluiting der vergadering. MJPH. In verband met den ongeregelden vischaanvoer te IJmuiden, heeft onze burgemeester besloten de vèt- krijgbaarstolling van versche zeevisch voor de inge zetenen dezer gemeente tot nadere aankondiging te staken. SINT MAARTEN. Bij onderhandschen verkoop zijn de landerijen met behuizing van den heer J. Tesselaar overgegaan aan het Roomsch-Katholiek Genootschap. Het huis, behoorende aan den heer C. de Vnes, staande te Stroet, aan den heer J. Kruijer alhier en de rentenierswooing, behoorende aan den heer U. Bruin, aan den heer A. Blok alhier. SIMT MAARTEN. Het grondwerk voor de begraafplaats alhier, is voor de som van f 2700 gegund aan de heeren Seij- senaar en Suijkerland te Hilversum. HOOGWOUD. Door het Departement Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is tot lid van de commie- sie van toezicht der Spaarbank benoemd de heer S. Glas aan de Gouwe alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. P. Leegwater, tijd. onderwijzeres alhier, heeft wegens ziekte ontslag gevraagd uit die betrekking BROEK OP LANGENDIJK. De heer Ds. J. Dijk alhier is beroepen bij de Nod. Herv. Kerk te Oppenhuizen. HOOGE HUURPRIJZEN. Te Jacob Klaassensluis is de boerderij van mej. wed. H., die verhuurd werd tegen f 2000 per jaar, op nieuw verpacht voor den tijd van 12 jaren tot een huhrprijs van f 38000 per jaar. PETTEN. Door bemiddeling van het noofd der school is hier weer een kist met boeken uit de reizende biblio theek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aangekomen. Voor liefhebbers van lezen biedt de verzameling keur van goede boeken op allerlei ge bied. Ook een kinderbibliotheek is bij de verzame ling inbegrepen. Het geheel levert voor elk wat wils. KEINSMERBRUG. De arbeider van den heer J. alhier zou Zondag met zijn gezin, bestaande uit vrouw en twee kinde ren te gast. De patróón had hem daarvoor paart en dresseèrkar afgestaan. Even voorbij de Keinsmer- brug maakte het paard zich bang voor iemand het lijkt daar wel geen Zondag die een kruiwa gen met zich vervoerde, het Liep achteruit, zoodat alles in de diepgelegen sloot terecht kwam. Met veel moeite wist men alles weer op het droge te krij gen. De personen hadden allen zoodanig met het wa ter kennis gemaakt, dat van verder uitgaan maar werd afgezien. WEERINGEN. Voor rekening van 53 leden onzer onderafdeeling der V.P.N., werden j.L Vrijdag op de Amstferdamsche eierenveiling geveild: 2548 kipeieren en 88 eendeie ren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 10.60 tot en met f 11.65 per 100 stuks en voor de eendeieren f 11.45 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de le den voor de kipeieren ontvangen per kilo f 1.77 en voor de eendeieren f 10.80 per 100 stuks. Handel zeer vlug. WIMHIHGEN. Mej. E. M. Wilms alhièr staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzeres aan de O. L. school no. 1 te Anna Paulowna. ANNA PAULOWNA. Maandag 23 October hield het hittenfonds „Klein Begin" eene vergadering in het lokaal van den heer G. J. Volder. Er waren 19 leden aanwezig. Na ope ning door den voorzitter, den heer Kossen, werden door den secretaris, den heer A. Wiggers., de notu len gelezen en deze onder dankzegging goedgekeurd, liet rapport der commisie, belast met het nazien van boeken en kas, kon niet uitgebracht worten, wijl de commissieleden geen gelegenheid hadden gehad bijeen te komen. Het zal in eene volgende vergade» ring geschieden. Hierna bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Het afgeloopon jaar was voor de vereeniging niet onvoordeellg geweest De vereeni- gtng telde 58 leden en er waren 62 hitten verzekert, tegen een bedrag vaq f 15.415. Door afkeuring van 2 hitten had de kas moeten betalen f 161.21. Ontvan gen was f689.13 en uitgegeven f600.68. Het toiaal- bezit met Inbegrip van dit voordeelig saldo bedroeg f 892.58. Nadat de voorzitter dank had gebracht voor dit verslag, volgde bestuursverkiezing. In de plaats van den heer T. Schoen, die de gemeente metterwoon nafl verlaten, werd gekozen de heer J. Langendljk, a<m wien bericht zou worten gezonden. Toen kwam in behandeling een concept-reglement dat na ampele bespreking in zijn geheel werd goed gekeurd, terwijl tevens besloten werd daarop de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen. De heer Dekker stelde voor, ook paarden in net fonds op te nemen. Hij zeide, dat hij 2 paarden had en daarvan zelf de risico niet kon dragen. Ook an deren verkeerden in een dergelijk geval. Het bestuur bestreed dit voorstel, en was tegen een paardenaf- deeling. Er Zouden te weinig paarden worten ver zekert en stierf er een, het hittenfonds zou moteen zekerd en stierf er een, het hittenfonds zou moeten bijspringen. Dit zou tegen den zin der houders, van hitten zijn. De heer Dekker wees er op, dat er toch vereenigin- gen waren, die zoowel hitten als paarden verzeker den. Wel" zou een paart hooger worten aangeslagen dan een hit, doch de premie zou ook meer bedragen. De voorzitter noemde een groot bezwaar het ont breken van kapitaal. De paardenverzekering zou onder een aparte rubriek moeten worten gebracht. Werden er eenige paarden aangenomen, en stierf er een, dan zou een klein getal leden dat geld moe ten vergoeden. Het zou hun te zwaar vallen, en ook de kas van het hittenfonds zou niet toereikend zijn. Na nog eenig debat werd het voorstel-Dekker ver worpen. Tot commissieleden voor het nazien van boeken en kas, werden aangewezen de heeren B. J. Boelsums en F. Blaauboer, terwijl als plaatsvervanger zou fun- geeren de heer V. Langendijk. Bij de rondvraag wenschte de heer Schenk de con tributie verlaagd te zien en maakte daarvan een voorstel. Het bestuur was er tegen, wijl het reserve fonds nog te gering was. Ook buiten het bestuur gingen er stemmen op tegen dit voorstel. Bij stem ming werd het met groote meerderheid verworpen. Niemand verder het woord verlangende, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hunne opkomst en sloot de vergadering. WIERINGERWAARD. De heer L. Raven alhier, heeft uit de hand ge kocht van den heer A. Smit een burgerwoonhuis, staande aan den Molenweg, thans nog bewoond door den heer D. Doets. LUTJEWINKEL. De landbouwcur8U8 in veevoedingsleer voor vol wassenen boven 21 jaar, die hier is aangevangen en onder leiding van den heer J. Porie, hoofd der school wordt gehouden, telt 18 leerlingen. De gewone landbouwcursus alhier voor Jongelie den boven 15 jarigen leeftijd, le klasse, eveneens on der leiding van den heerPorte, telt 8 leerlingen. NIEUWE NISDORF. De tuinbouwcursus alhier, 2e klasse, onder leiding van de heeren Porie en Teer, begon met 10 leerlin gen. ZIJDEWIND. Ter gelegenheid van de Zijdarwinder katkarmis werd eene nngstekerij gehouden op fietsen. De le prijs wend gewonnen door P. Nagelhout, de 2e door den Heer P. Brink en de 3e prijs door den heer L. van Rijn. De prijzen bestonden in contanten DE „FORTUNA" GEZONKEN. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat het Ne- derlandsche s.s. „Fortuna" gezonken is. Tien man der équipage zijn in den afgeloopen nacht aangebracht woor een patrouille-vaartuig. Men vreest, dat de ka pitein en 15 man verdronken zijn. Het stoomschip „Fortuna" van de Kon. NecL Stoomb. Mij. vertrok 20 dezer van Rotterdam naar Cardiff. De directie heeft eveneens een bericht ontvangen, dat het stoomschip „Fortuna" in de buurt van New- haven door een torpedo of mijn tot zinken is ge bracht. Tien leden der bemanning zijn te Newhaven ge land. Men vreest, dat de overigen zijn omgekomen. De namen der geredden zijn: le stuurman Moer dijk, de 2e stuurman A. Verwayen, de 3e stuurman J. Ribben^, de leerling G. Hoogenkamp, de bootsman P. Bjoerenquist, de bediende G. Hart, de liergasten P. de Boer en P. Klop, de matroos J. Bakker en de stoker S. Piek. GRONDWETSHERZIENING. In parlementaire kringen wordt aangenomen, dat de behandeling van de Grondwetsherzieningsvoor- stellen nog de geheele maand November zal vorderen. ZOUT. De Britsche regeering heeft thans weer den invoer toegestaan van zout onder N.O.T.-condities. EEN VRIENDELIJK BEZOEK. Zondagavond laat trok een Zeppelin over de gtt- heeta breedte van ons land. Op talrijke plaatsen is hij waargenomen in Oostarrijk, in Gorkum in Leer dam. W ijk bij Duurstede, Mourik Wagenlngen enz. Op sommige plaatsen droef hij zeer la.ig en werkte zelfs met Zijne zoeklichten. Hier en daar is het monster beschoten, zonder re sultaat. Het heeft nog een blijvend aandenken achtergeh laten, waar men nu juist minder op gesteld mag Zijn. De Zeppelin heeft nabij Gorkum een bom laten vallen. Wij lezen daarover het volgende. Gisteravond'omstreeks kwart voor achten verscheen op een hoogte van ongeveer 60 M. een Zeppelin boven hef station van Arkel en dreef in de richting van Hoornaar, Gorkum naar Leerdam. Het geraas van de motoren was duidelijk hoorbaar, zoodat velen zich naar buiten begaven en hef luchtschip hebben wuar- agenomen. Buiten het schip hing een gekleurd licht da,t later Ingehaald werd. Een vlag of een naam was nief te onderscheiden. Toen het groote luchtmonster boven den Bloklandschen 'wee gedreven was viel plot seling een brandbom naar beneden die nabij Het Heultje" in Hoogblokland terecht kwam. Een ontzettende knal werd overal in den omtrek gehoord. In den weg werd een gat geslagen en tevens werden eenige hoornen ontworteld. Het onderstel van den bom is geheel uit elkaar geslagen. De overblijfselen van de bom werden ten stadhuize van Gorkum gede poneerd. De diameter van de bom is ongeveer 50 cM Er heersqjite een paniek. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Ook vernemen wij dat er op het luchtschip is geschoten, echter zonder doed te treffen. Het luchtschip dreef vervolgens naar het it.v, 81 Het luchtschip dat te Hoogblokland bij Gorkum een bom heeft laten vallen, is ook te Buren bij Gorkum waargenomen alwaar het met zoeklichten werkte Naar de Dortt Ct. meldt Is er geen sprake van een bom die te Hoogblokland uit een luchtschip zou zijn gevallen Het voorwerp, dat ter beschikking van do Gorkumsche politie is gesteld is een benzinebua mnFM^yiR,I?0ItUMENT lN GEVAAR. BLUEMENDAAL, Een van de mooiste plekjes van jienrtemerlaiid, de bekende Sehapernduinen" een be zitting van de familie Teding van Berkhout komt onder dïn hamer. Do tegenwoordige eigenaars bieden het te koop aan en daar onder do verkoopcondities aaen enkele voorwaarde wordt gesteld, die hef behoud ren het karakter van 'dit fraaie bosch waarborgt, bestaat gevaar dat het in een villapark wordt omgezet., tenzij de gemeente Bloemendaal, in navolging van hot naburige Heemstede, dat Groenendaal' aankocht de Schapenduinen" aankoopt ais wandelpark SUIKER. Het Hdbld. schrijft: Sedert oenige weken is de campagne in de sui kerfabrieken begonnen, maar nog steeds is de rege ling, waarbij bestemming aan het product wordt ge geven, niet geheel in orde. Niet voor het binnenland en niet voor het buitenland. Wat de binnenlandsche voorziening betreft, weet men, dat er een regeling afgekondigd is, waarbij al thans gezorgd is, d&t bij het einde van het seizoen zich geen tekort zal voordoen. De uitvoering van deze regeling brengt nogal wat moeilijkheden mede Ook over de prijsregeling heerscht zeer veel onte vredenheid. Daarover hebben de vorige week raffi nftdetirs tusschenhandelaren en kruideniers eenige rnoionvergaderd, waarbij besloten werd aan te drin gen op herstel van dezelfde prijsregeling als van h£ Wat nu de uitvoering betreft,, deze is zelfs nog niet gereed. Voor zoover ons bekend is geworden schijnt de Regeering het«itvw te willen' verleenen aan een °P-16 échten ol reeds geconsti tueerde vereeniging van fabrikanten. Deze vereeni ging heeft echter al aanstonds met groote moeilijk, heden te kampen. Duitschland schijnt n.1. den elsrh gesteld te hebben om alles wat wij niet noodig heb ber voor ons binnenlandsch verbruik, te ontvangen Dezen eisch wordt krach, bijgezet door dr hedVeL ging dat we anders het volgende jaar geen kalksteen billen krijgen noodig bij de ruwfabricatie - en ™k geen zaaizaad voor de suikerbieten. Het kwee- ken van dat zaaizaad is n.1 een afzonderlijke teelt, die voornamelijk in Duitschland wordt uitgeoefend Men ziet, dat de oplossing van de quaestie niet ge. makkelijk is. Laat ons hopen, dat de leidsman van do nieuwe vereeniging er in zal slagen de moeilijk, heden die zich voordoen te overwinnen. Hbld, BRUINBROODKAARTEN. Men verdiept zich hier, on wellicht ook elders, jn- gissingen over de reden, waarom voor alle bruin brood, ook wanneer het geen regeenngshrood ls, een kaart moet hebben of aanvragen, en voor wittebrood niet. De reden is deze: sedert het vervallen van elke onderscheiding van den welstand in het gebruik van regeeririgsbrood, dat uitsluitend op broodkaart kon worten verkregen, natuurlijk zeer toegenomen. Er bleef echter nog altijd een zeker aantal personen, dat bruinbrood gebruikte, hetwelk geen regeeringj. brood was. Daar dit aantal gering was in verhouding tot het totaal der bruinbroodconsumenten, heeft men besloten ook deze personen in het broodkaarten^, sel te betrekken, om zoodoende een volkomen ov^. zicht van de geheele consumptie te verkrijgen. Men heeft dus uitsluitend te doen met een controle-maat regel. Hdbld, DOMINéE-VERZEKERINGSAGENT. Een lezer meldt aan do „Stand." dat hij onlangs bezoek kreeg van een Hervormd predikant, die bij hem een verzekering9post trachtte af te sluiten. Wel licht bewogen door het zonderling verband dat er bestaat tusschen verzekeringsagent en predikant liet de a.s. verzekerde zich overreden. Bij het onderzoek bleek, dat de gemeente van dezen predikant heusch niet tot de onwelvarendste behoorde, al was ze een plattelandsgemeente. Het tractement was echter ge* ring. Alweer een aanklacht tegen een nalatige gemeente. GEMEENTE SCHAGEN. GdfiorenJohannes, zoon van Johannes Fransen en van Maria Slikker. POLITIE. Gevonden: een rozenkrans. Inlichtingen ter Gtim. Secretarie. PURMEREND. 24 October 1916. 80 Stapels kleine kaas. Fabriekskaas f 78, boeren kaas f 78, commissie f 78, middelbare f 80. 948 K.G. boter f 1.90 a 2. 851 Runderen, waaronder 445 vette en 40 stieren. Vette, stug, 95 a 115 cent per K.G„ Geld ëstu gf 180 a 290. Melkkoeien, stug, f 260 a 430. 31 Paarden f 125 a 500. 38 Vette kalveren 130 a 150 cent per K.G. 190 Nuchtere kalveren f 14 a 34, matik. 251 Vette varkens 90 a 100 cent per K.G., vlug. 77 Magere varkens f 20 a 45, stug. 331 Biggen f 6 a 12, stug. 2730 Schapen en lammeren. Vette, matig, f 26 a 45, Lammeren, matig, f 13 a 28. 200 Zak pe ren f 3 a 9. 900 Zak appelen f 3 a 6. Kipeieren 1234 a 13 cent. 73 Ganzenn f 6 a 7. ALKMAAR, 23 Oct. Aangevoerd 21 Koeien en ossen f 800 a 450 17 vette kalveren f 80 a 220, per nod pond f 1.20 1.60. 32 nucht. kalveren f 15 a 25, 480 vette schap» f 20 a 43, per stuk. 475 vette varkens 76 a 102 ct. p. ned. pond. AMSTERDAM. 23 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 385 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. f 1.12, 2e kwal. f 1.04 a 108, 3e kwal. f 0.90 a 1 per Kg 130 Melk- en kalfkoeien f 350 a 550, per stuk, 84 nuchtere kalveren f 12 a 16, 91 schapen f 25 a 35 per stuk, 538 vette varkens, geen handel VAN EWIJCKSLUIS, 21 Oct. 189 pond Bof, per pond f 0.16 a 0.17y». 156 pond Schol, per pond f 0 10 WARMENHUIZEN, 2f Oct. Aangevoerd 34900 stuks witte kool f 7.90 a 30.90, 10800 stuks gele kool f 7.30 a 17 50 5350 stuks roods kool f6 a 19.70. 99 baal uien f 6 70 r 6.90. 36 baal wortelen, binnenl. f 1.15 a 1 20 buitenl f 3 60 a 3.80. i WARMENHUIZEN, 23 October. Aangevoerd: 31650 stuks witte kool f 7 a 28.70, 8100 stuks gele kool -f 4.90 a 18.40. 4350 stuks roode kool f 10.80 a 18.30, 87 baal uien f 6.60 a 6.70, 2 baal nep f 5, 7 wagons witte kool f 377 a 408. WINKEL, 23 October. Appelen f 6 a 14, peren f 0 a 26, slaboonen f 10, men f 5 per 100 pond, kool i 6.50 a 1125, koolrapen f 5.50, bieten f 1.80, andijvie f 2.80 per 100. LANKEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op I» Zaterdagmiddag. Uien f 6 a 6 50, gele nep f 5.20. idem drielingen f 5.10, wortelen f 120 a 3 rammenas f 4.50 a 10, bieten f 18 a 27.60 Maandagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 10.60 •a 1/ 50. buitenl f 14,40 a 18, 2e soort f 12.10 rooide kool f 4 a 21.20, gele kool f 4 a 18.30, witte kool f 13 a 35.70, witte p. wagon f 408 a 416 eele P. wagon f 557 a 563. Maandagmiddag. Uien f 6.50 a 6.90, gele nep '5a 5.30, idem drielingen f 5.20, slaboonen f 580 a 6.70, wortelen f 2.70 a 310. Dindriagmorgen. Bloemkool, binnenl 8 50 a 15.70, buitenl. f 1380 a 17.50, inmaak ff 12 20 a '1280 roode kool f 4 a 20.10, gele kool f 4 a 18.30 ritte kool f 11 a 28, ritte p. wagon f 400 a 407. NOORDFRMARKTBOND. Noordscharwoude. Zaterdagmiddag. Gele nep f 5 a 5 30 grove uien f 6.70 a 6.90. wortelen, binnenl f 1 20 'a 1 55 buitenl. f 3.60 a 3.90. Maandagmorgen. Roode kool f 4 a 22 60, kool f 5 a 19.80, ritte kool f9 a 32 60 bloemkool, binnenl. f 9 e 10.40, buitenl f 12 a 1360 ritte kool per wagon f 403. Maandagmiddag. Uien f 6 50 a 6 70. wor telen f 2.95 a 3.15 Dinsdagmorgen. Roode kool f 4 50 a 19 70j gele kool f7.40 a 20, ritte kool f 10,.50 a 3230 bk>emkool f a 12.50, roode kool per wagon f 608, witte kool per wagon f 401 a 413 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut Da Bilt. Hoogste barometerstand 772.4 te Stokholm, laagste barometerstand 757.4 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 25 October. Zwakke tot matige Z.O. tot Z wind nevelig tot zwaarbewolkt, later wellicht eenige regen zelfde tem peratuur. Ofschoon er aan het Westelijk front dag in, dag LV' Krnchtig gestreden wordt, waarbij zoowel Fran- scnen als Engelschen bij voortduring kleine vorde ringen maken in de richting der steden Péronne cn apaume, welke vorderingen de Duitscherfc ondanks hun taaien tegenstand, niet kunnen betet- v, j men den indruk, dat op het oogenhll* net Drandpunt van den strijd ligt in het verre Oosten

Schager Courant | 1916 | | pagina 2