j. STUURMAN, Kapper-Haarwerker DONDERDAG 26 OCTOBER 1116 59ste Jaargang. No. 5891. Dames-Tasschen Reis-Necessaires Kapdoozen. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Brieven uit Engeland. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Laagzijde B 50 Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Raad Nieuwe Niedorp. SCHA6ER Alitmtci Bitlis- COURANT. Aiventitie- LuilntUil Dit blad versohijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADYERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - int. Telenh. No. 20. Prijs per 8 maanden f 0.95 per post f 1.10. Lospe nummers et. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.36, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden.naar plnar.sr berek Dit nammer bestaat alt twee bladen. Bsarn. 22 Oetober 1918. lnt mijn vorigen brief vertelde ik, hoe Dr. Mur ray de uitnoodiging -van den onbekenden medewer ker aaa zijn groot woordenboek met beide handen aannam, en plaats nam in den trein, die hem naar Growtlhorno zou brengen en naar den geleerden in woner dier plaats. Dr. Minor Zooals afgesproken was, wachtte werkelijk een rijtuig aan hot station van aankomst. Dr, Murray op. Na een kort ritje bevond hij zich voor de woning van Dr. Minor, een woning evenwel, die een alles behalve aangenamen indruk maakte op den nieuw aangekomene. Een bediende bracht hem door een lange sombere gang naar "een vertrek, ebt het aanzien had van een kantoor. Een zeer officieel uitziend hoer zat aan een schrijftafel en stond op, om zijn bezoeker met groote beleefdheid te groeten. Dr. Murray dacht natuurlijk niet anders dan zijn onbekenden vriend voor zich te hebben, en trad mei uitgestoken hand vooruit. „Dr. Minor niet waarf begon hij, maar werd meteen uit de dwaling geholpen. „Noen Dr. Murray ik ben Dr. Minor niet, maar u zult den dokter wél in deze inrichting vinden. Laat ik "beginnen met u mede te, doelen, dat u zich hier bevindt in een gesticht voor misdadige krankzinnnigen., waarin Dr. Minor een verpleegde is, en waarvan ik den directeur ben." Onnoodig te zeggen, dat Dr. Murray niet terstond woorden kon vinden om aan zijn verbazing lucht te geven. Alles had nij verwacht, maar -niet in den geleerds ten zijner medewerkers een misdadiger te vin den. en nog wel een, krankzinnig misdadiger. Na een korte pauze ging de directeur van het gesticht verder met zijn verklaring. „Dr. Minorzei hij, ,is een Amerikaan die zich nier bevindt wegens het plegen van een moord in een toestand van krank zinnigheid. Hij is evenwel op het oogefhblik zoo goed bis u en ik, en wordt dan ook op geheel andere wijze behandeld, dan andere verpleegden. Hij is rijk en bezit hier in het gebouw een prachtige verzameling boeken. Tot zijn meest geliefde studie behoort de af leiding der woorden, en zoodoende stelde hij een bui tengewoon groote belangstelling in uw woordenboek. Zijn geschiedenis komt ui het kort hierop neer. "in 1861 was Dr. Minor officier van gezondheid in hei Amerikaansche leger. Kort na zijn in diensttreding kwamen twee dingen voor, die een grooten schok uitoefenden op zijn zenuwgestel. In de eerste plaats moest hij een deserteur brand merken, en deze laatste beschuldigde hem de operatie met onnoodige wreedheid te hebben uitgevoerd. Dit feit scheen toen ter tijd den Sokter erg aan te grijpen, zooder hem evenwel tot een zenuwpatiënt te maken.. F.enigen tijd daarna, evenwel, had het tweede voor val plaats. Dr. Minor kreeg een zonnesteek, en ge raakte zoo van streek, dat hij niet alleen zijn betrek king moest vaarwel zeggen, maar totaal ongeschikt was voor welke betrekking ook, of voor eenige soort studie. Zijn ziekte bestond in een doorloopende vrees voor aanvallen, en, eigenaardig genoeg aanvallen van Ieren. Op zijn broeder» jraad ging hij in een inrichting voor zenuwlijders, waar hij twee jaar bleef, maar die hij totaal ongenezen verliet. Hij woonde daarna eenjgen tijd bij zijn broer, aangezien niemand hem voor ge vaarlijk aanzag. Van talrijke aanbevelingsbrieven voorzien begaf de dokter zich na «enigen, tijd naar Europa en vestigde zich in Londen. De eerste twee maanden van zijn verblijf aldaar verliepen zonder eenige afwijkingm van heit normale in het gedrag van den dokter. Daarna echter scheen de vrees voor vervolging opnieuw in sterke mate bij hem op te komen. Hij beklaagde zich hij de politie dat Ieren naar zijn leven stonden, en dat elke nacnt zijn laatste kon zijn. Do politie beschouwde hem als abnormaal doch on gevaarlijk. Wat dit laatste betreft zou evenwel spoedig blijken, dat zij zich vergist had. Eens op een nacht, toen Dr. Minor In blijkbaar zeer-opgewonden Ukv Btard door een stille straat huiswaarts keerde ont moette hij een stoker van een bierbrouwerij, die op weg was naar zijn werk. Drie schoten weerklonken, en de toesnellende politieagent vond den dokter met een revolver in de band, staande bij hert lijk van den ongciukiigen stoker. Hij was toen zeer kalm, en bleek bij zijn arrestatie zelfs onverschillig te zijn. Da zaak Verwekte veel opschudding In Londen waar .toevallig in dien tijd nog al eens gevallen waren voor gekomen, waarin .Amerikanen een al te vlug gebruik van vuurwapenen hadden gemaakt. Als Dr. Minor van de publieke opinie afhankelijk was geweest, zou Dr. Jkrrav waarschijnlijk nooit van zijn medewerking aan het oordenboek geprofiteerd hebben, want, zooals men weet, bestaat in Engeland de doodstraf. Er wa ren evenwel zeer zwaar wegende verzachtende om standighedd. Hot voornaamste reddende feit voor Dr. Minor was wel, dat de Londensche politie reeds vóór den moord wist in den dokter met een krankzinnige te doen te hebben. Wel is waar had men hem voor onschadelijk aangezien maar op grond hiervan sprak de jury het „niet schuldig" uit en werd de dokter gezonden naar het gesticht voor misdadige krank- zinriigen. met welks directeur Dr. Murray net gesprek hield, waarvan het bovenstaande ongeveer den in houd weergeeft. Na deze noodzakelijke inleiding werd Dr. Murray ten slotte in tegenwoordigheid van zijn vreemde mede werker gebracht, en de ontmoeting tusschen beide go- leerden Was uitermate hartelijk. Bij het afscheid scheidden zij als beste vrienden. Dr. Murray is voor ongeveer een jaar gestorven kort voor de voltooing van zijn groot werk. Dr, Minor leeft nog. "hoewel niet langer in het gesticht in Crow- ehorno. waar hij ongeveer vijf en twintig jaar van zijn leven heeft doorgebracht. Hoofdzakelijk met hert oog op zijn studiën werd hij daarvandaan overgebracht Baar oen groot particulier sanatorium, totdat een ern- aüge ziekte hot wenschelijk maakte, met het oog op aijtt familiebetrekkingen in Aiperika, ham naar dé Ver- Staten terug te aan den. Hij is daar thans den leeftijd van 83 jaar, een verpleegde In hc st. Elasafceth Gesticht te Washington. bf* de bekendmaking van bovenstaande gesehiede- h::' dt Strand Magazine van September 1915, kon ®«n mocilhk anders verwachten, dan dat een of andere journalist den bejaarden geleerde in zijn afzondering zou gaan bezoeken, en om een onderhoud vragen. Werkelijk is dit gebeurd, en enkele maanden na de verschijning van net eerste artikel, bevatte de Strand Magasine een tweede in het Januarinummer van dit jaar. waarin node fikele nadere bijzonderheden worden ver meld en de dokter zijn eigen geschiedenis meedeelt. Wie dus meer van de zaak wil weten, weet waar hij terecht kan. Bovengenoemd Januarinummer bevat ook een portret van Dr. Minor,' naar een schets, ge maakt door een zijner mede-verpleegden. Gebedeld. De eerste zaak heden was contra een bejaarden bede laar, wiens deftige, brouwende wijze van spreken aan betere dagen voor hem in 't verleden deed denken, Hjj heert Joennes Worst en ts laastelijk zwervende en thans gedetineerd. Zulks omdat hü op 17 Aug. jl. te Alkmaar in de Langestraat heeft gebédeld, door een agent van politie om leen paar oenten te vragen. De O.v.J. eischte 3 dagen hechtenis plus 3 jaar op zending rijkswerkinrichting. Kermispret Engel Visser een EgmondZeesche visscher, was. tn het aangrenzende Egmond Binnen druk bezig om de kermis mee te maken en was daarbij volstrekt niet in menschlievende 6temming gebleven. LI ij belcedigde den gemeenteveldwachter Kramer en gaf later voor dat zijn harde woorden niet den diender golden, maar een anderen Egmonder, die Engel niet heel zacht zinnig met een deksel van een beschuitbus scheen te hebben bewerkt. Nu was dat van dien man niet de meest doeltref- fetade methode om zich in te'werken in da vriendschap van Engel. Maar 't was van Engel onvoorzichtig om tot schelden over te gaan aan 't adres van Kramer, ai \vtendde hij dan voor dien ander te bedoelen. De O.v.J. stelde een edsch in tot f 15 boete ot 10 dagen hechtenis. Afblijven. Pieter van der Lee Gerritszoon, arbeider te Medem- blik, had verschillende stukken hout weggenomen, eigendom van de aannemersfirma Blok en Roemer ern gaf voor, daartoe verlof te hebben gehad en steeds daar toe verlof te krijgen. Maar firmant Roemer zei wel eens permissie tot zooiets te hebben gegeven, doch dat bleef toch bij enkele malen. En deze keer was er volstrekt geen verlof gegeven om hout weg te nemen. Ook Blok verklaarde geen verlof te hebben verleend. Piet, die al meermalen is veroordeeld, kwam er nog al genadig af, daar de O.v.J. slechts f 15 boete of 10 dagen hechtenis eischte. Ruzie. Klaas Gorter en Kees Goed, arbeiders te Medemblik, hebben daar een beetje heibel gekregen met zei keren Pieter Schaap, oio 't, toen hij per fiets de luidjestegenkwam, zwaar genoeg te verantwoorden kreeg. Ze ranselden hem van de fiets en rijwiel en berijder maakten een minder prettige salto mariale Maar de twee schuldigen geraakten in contact met hoogere auto riteiten en heden werd tegen elk der beklaagden ge- eischt f 25 boete of 10 dagen hechtenis. 'Een lastpost. Cornelis Berger, een arbeider uit Broek op Langen- dijk, was in t café van den heer J. van Zalinge te Oudkarspel nu niet bepaald van de gemakkelijkste!) ten de kastelein verzocht hem dan ook al vrij spoedig om weg te aaan Wat niet net gewenschte gevolg had. Toen werd door v. Zalinge tot de rijksveldwachters v. d. Molen en v. d. Meijden respectievelijk uit Broek en uit Harenkarspel, het verzoek gericht, den lastpost te verwijderen. Nu was 't gauwer klaar. Toch trachtte Kees zich nog op alle mogelijke manieren te verzetten door zich aan al wat uitstak vast te grijpen, tegen te. rukken, te trekken enz. Maar lang kon zijn moeite niet baten. Wel was al zijn gemartel nog oorzaak dat hij een verbaal opliep wegens wederspannigheid De O.v.J. eischte heden tegen hem 14 dagen ge van genisstraf. Alweer de kermis. Adriaan Kramer, werkman in de Haarlemmermeer was in 't laatst van Augustus met eenige anderen te Alkmaar te kermis vieren. Ze hadden groote plannenn, maar de sluizen des Hemels openden zich en men moest zich, hoewel gedwongen, voorloopig binnen de enge wanden van een cafeetje vermaken. Dat was de hoeren niet naar den zin. A Althans sommigen hunner niet. Zij waren nu uit en moesten de kermis op. Of een enkele al op het ellendige weer wees, en aanraadde, nog wat te toeven „we zitte hier toch op 't droog" 't gaf niet. Dat weer dat was niets vooruit jongens. En daar gingen ze dan, de een al meer beschonken dan de ander. Lawaai op straat natuurlijk geen gebrek en ten slotte moest een van de pleiziergangers naar 't bureau. Kramer belemmerde die politie bij flat transport en liep daarmede heden een edsch op tot 14 dagen gev. Verzet. Volgt een zaakje van Gerrit Deen uit Werwershoof die verzet had aangeteekend tegen een vonnis dat hq had opgeioopen wegens «verzet tegen een paar Medem- blikker politieagenten. De O.v.J. vroeg bevestiging van het vonnis. R^^Meijssen, caféhouder te Westwoud, had een beetje ruzie met zijn buurvrouw gehad. Dat was Sqtje Blokker, weduwe van G. Karaten. Hii had Sijtjes goeden naam daarmee leehjk aan gerand en Sijtje wüde zdjn vernijnige aantijgingen niet ongestraft slikken, 'n Rechtzaakje volgde dus Och ja mijnheer zei Meijssen thans zij scheld mij ziet u en ik scheld haar, zoo gaat dat En nu Sta ik hier geheel als onschuld. Och God, zuchtte Sij tje De O.v.J. vroeg f 10 of 5 dagen voor den bdeediger. Die was „an". Pieter Volger, werkman te Alkmaar, was in Juni met ae Heiloër kermis in gezelschap van wat an dere drukke kermiszangers zoo'n beetje op weg naar huis. Het was waarschijnlijk wel een gezocht toeval dat ze dicht achter eenigo jonge dames, lie pen, die het op hare thuisreis zender een vrijer moesten doen. De meisjes werden door Piet en diens metgezellen terdege lastig gevallen en het bleef niet ver van aanranding. Gelukkig voor de da metjes, dat een jongmensch, met name Marinua Bar- telae, in de gaten kreeg wat er voorvieL HIJ richtte tot de anderen de vraag: Kan dat zoo welT Maar zelfs dit weinige werd hem al kwalijk genomen en wel in hooge mate. De aanranders merkten nu, dat de meisjes niet geheel zonder mannelijk gezelschap waren en dat vertoornde hen blijkbaar. Bartelse werd althans aangevallen door Volger, met een boks ijzer liefst, dat Volger beweerde te hebben gevonden. Daarmede kreeg Bartelse een tik niet ver van zijn oogen, die geducht „an" was. DokteT moest den ge troffene zelfs naaien. De schippersknecht Joh. de Wilde had het gevalletje zien plaats griji>en. De O. v. J. eischte f 25 boete of 10 dagen hechte nis. Met het mes. Aam de beurt is Gerrit Hermanua Doodewaard, een zwervende arbeider, die in den nacht van 2 op 3 September j.L te Enkhuiz envertoefde in een slaap stede of logement Ook Bernardus Verstijnen uit Haarlem, eveneens een arbeider, thans militair te Amersfoort sliep daar en voorts nog een zekere Kaal. Het was met dezen laatsten dat Doodewaard eenig geschil had gehad bij werkzaamheden aan een glijbaan. Met wrok daarover in het hart stond Ger rit 's nachts op en ging met een mes gewapend naar het bed van Kaal. Deze had hem in de gaten en sprong haastig uit de legerstede en greep zijn aan valler beet. Door dat rumoer werd ook de slaapstee baas wakker en ging heen. Bij vergissing greep hij echter Kaal beet Nu Kreeg Gerrit de handen weer vrij en hoewel getuige Verstijnen nog poogde be- klaagdes arm te grijpen, hij kon niet verhinderen, dat Gerrit aan Kaal een paar flinke sneden toe bracht Een in den nek, een ander over de handen. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. Uitvoer zonder consent Frederik Hendrik van Dijk is, als de' administra teur, de heer Witte, niet aanwezig is, lastgever aan de vervoerders in dienst van de Maatschappij „Hol landia" te Purmerend, die een melkfabriek van dien naam te Purmerend heeft en tevens een zoodanige fabriek te 't Zand, gem. Zijpe exploiteert. Nu was het gebeurd dat van 'tZand aanvraag was gedaan aan Purmerend, om een flesch ruwe zoutzuur te zenden. De timmerman Siekman, ook al in dienst der ge noemde Maatschappij had dat goedje op last van den portier Lameier, door een werkman laten halen en dien werkman opgedragen, eveneens uit naam van den portier, die een vertrouwd beambte is en ver voer van goederen regelt, zonder uitdrukkelijke last geving van Witte of Van Dijk, dat goedje aan boord van de boot „Hollandia II" te brengen. De werkman zette de flesch op het dek .van het vaartuig neer. welk een en ander geschiedde In stilzwijgende last geving van F. H. v. Dijk. Want mijnheer Witte was dien dag, 17 Augustus, niet aanwezig. Mijnheer v. Dijk liep er echter tusschen met deze zaak, aange zien Purmerend in de stelling Amsterdam ligt en de flesch zoutzuur met de Hollandia II uit deze stel ling vervoerd werd, naar 't Zand, dus buiten de stelling, zonder het noodige consent Te Akersloot op de grens van het stellinggebied werd de boot ver zocht aan te leggen, en volgde onderzoek, waarbij de flesch zoutzuur werd aangetroffen en verbaal werd opgemaakt wegens den uitvoer daarvan. Van- Dijk stond terecht wegens het door schipper J. Nieu- wenkamp doen vervoeren van hot meergemelde zout zuur. De O. v. J. vond, dat de timmerman handelde in 's portiers opdracht, de portier in stilzwijgende op dracht van beklaagde en zoo zou men ook kunnen gaan tot bijv. de aandeelhouders. Maar wij behoe ven eigenlijk niet verder terug te gaan dan tot „Fre derik Hendrik" hier. Het is een onbeteekenend zaak je waarover we niet langer hoeven te praten. Eisch f 2 of 1 dag. Mr. Tydeman, pleiter vond het een buitengewoon geval en achtte het feit niet gepleegd, geen opzet en geen schuld aanwezig, het bewijs niet geleverd en vraagt vrijspraak. Met de zweep. Cornelis Kuiper, sleepersknecht te Enkhulzen reed op 22 Augustus met de sleeperskar van zijn baas door de stad, toen er een paar kleine jongens op paard en rijtuig kwamen aanloopen, zeker met het doel ongevraagd mee te rijden. Kuiper sloeg met de zweep naar hen en raakte er een flink in het ge zicht. Daarbij moet hij gezegd hebben dat als het weer beurde, hij die jongens aan gort zou rijden. Toe vallig was de werkman Jan Bok getuige van het gevalletje en verbaal volgde. Eisch tegen Kuiper heden f 10 of 5 dagen hechtenis. Paling gestolen Antonius Smit en Jacob Smit, sigarenmakers te Uitgeest, waren in den nacht van 2 op 3 September door den waakzamen en g'eroutineerden rijksveld wachter Rab gesnapt bij het stelen van paling uit fuiken van gebr. Dil van Akersloot.- Antoon had eerst nog getracht valsche namén op te geven. Te gen hem werd 6 weken, tegen z'n broer 3 weken ge vangenisstraf gevorderd. Mishandeling. -Jaap Schuitemaker, een nogal lastig 19-jarig jong mensch, had zich op 23 Augustus j.L niet ontzien om Aafje Konijn, een 49-jarig werkvrouwtje te mis handelen wat hem heden een eisch tot een maand gevangenisstraf op den hals haalde. Dat ging niet dooi. De laatste zaak, tegen Kees Kramer, een visscher uit Enkhdizen, werd aangehouden, daar noch be klaagde. noch getuigen verschenen waren. A.s. Dinsdag uitspraken. Vergadering op Dinsdagavond 24 October 1918. Voorz. Burgemeester koopman. Wegens verhindering is afwezig de heer K. Wit met kennisgeving. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen volgt ihededoeling dat zijn ingekomen Goedgekeurd besluit tot hert aangaan van gddlee- ning ad f 12400. Goedkeuring tot 't afstaan van de secretaris woning aan den oud-secretaris, Goedgekeurde verordening op hcrhalingsonderwijs Langereizer school. Proces-verbaal Irasverificatie bij' gem.-ontv. In kas was en moest zijn f 2867.22. Bericht van de hoeren A. Winkel en G. Gaijaard, dat ze benoeming lid comm. tot wering van school verzuim aannemen. Bericht van den Min. van Landb., Nijv en H. dat in overeenstemming met het voorstel om 't ge meentebestuur de consumptieprijs voor melk voor 't winter half 1916—17 is vastgesteld op 10 cent per L. Een verzoek van den Telefoohkantoorhouder J. Ho venier om verhooging salaris van f 250 op f 350. B. en W. zouden blijvende verhooging daarvan nog niet willen toestaan en stellen voor om ovar 1916 f 50 toeslag te geven voor extra drukte in varband met de omstandigheden. De heer Kuilman wijst op de vele drukke werkzaam- heden van aanvrager in verband met de talrijke soms zeer uitgebreide ïegeerings telegra mmendoor de distri butie is veel werk. Algemeen wordt B. en W. 's voorstel goedgevonden en aldus besloten. Subsidie aanvrage van. de Gezinsverpleging In da Classis Alkmaar, waarin er op wordt gewezen dat in sommige kringen door jgemeentebesturen subsidie er aan wordt verleend. Subsidie aam-rage van het Witte Kruis vergezeld van eene aanvulling van de circulaire, waarin de aan vrage is vervat en wordt hierbij aangegeven op welke gronden wijkverpleging aan het Witte Kruis zou bo booien te woroen verbonden. B. en W. stellen voor aan geen dezer beide lichamen subsidie te verleenen. De heer Stammes vraagt waarom niet? De heer J. Wit veronderstelt, dat nu nog te twee ledig is. De heer Kuilman zegtj dat B. en W.'s idee is, voor loopig nog geen subsidie te verleenen. De heer Stammes vindt, als de gemeenteraad geeft, dan geven voor de zuster van 't Witte Kruis, want aan de Gezinsverpleging geven van gemeentewege is niet mogelijk, want de Gezinsverpleging is Kerkelijk. De heer Kuilman: Bij de kerk is aangenomen, om die instelling, 'die het 't volgend jaar ter hand neemt, subsidie van de kerk te geven. De gemeenteraad heeft nog pooit subsidie aan de Gezinsverpleging gegeven. Voorz.Tot heden heeft de Gezinsverpleging ach weten te redden zonder gomeentesubsidie. Ik vind, dat het Witte Kruis sterker staat als de Gezinsverpleging. Als de zuster van de Gezinsverpleging overgaat naar "t Witte Kruis, acht ik het Witte Kruis sterk genoog om het te redden, waar ook de Gezinsverpleging het steeds gered heeft. De zuster dient een behoorlijk salaris te hebben. Xs 't eenmaal zoo dat de zuster bij het Witte Kruis is en haar Sffaris was niet voldoende, dan zou ik er weer niet tegen zijn om subsidie van gemeentewege te geven. De heer Kuilman: Alles behoort bij 't Witte Kruis en 't zou hier beter zijp. afls 't bij het Witte Kruis wwd ondergebracht/Ik gevoed er wel voor, maar ik zaJ ar direct niet voor stemmen om er subsidie aan tor geren. De heer Stammes: f 100 op de begrooting witten uittrekken. Ik zou echter nooit aan de Gezinsverpleging wilton geven omdat dat kerkelijk is. Als de zusder bij 't Witte Kruis is en het kan niet toe. dan zal het toch wel op den weg van den raad liggen om subsidie te geven. Maar n-u nog met aan een bepaalde inrichting toe kennen. Alleen f 100 er voor op de begrooting zetten. De heer J. Wit? Al is 't niet op de begrooting ge- zet. mag er toch zeker wel subsidie aan woroen gegeven. Voorz. zegt te hopen, dat de gemoederen kalmeeren en dat de Gezinsverpleging zegt: wij laten het zaakje maar los. Spr. hoopt, dat de gemeente er vrij van kan om subsidie te geven maar blijkt hal noodig, dan is spr. er wel voor. We kunnen de zuster niet moer missen, 't Is beter dat de zuster bij 't Witte Kruis is. Dokter vindt dat ook. Secr. zegt, dat de encatrice voor tuberculosebestrijding eveneens van die meening was. De heer Stammes: ik wil wel f 100 op de begroo ting zien voor verpleging. De heer Kuilman: Dan voor verpleging in 't alge meen. Als 't moe# fln 't kan niet anders dan in Gods naam maar aan de kerkelijke verpleging, maar ver pleging is noodig. De heer Wilken vindt, we kunnen eigenlijk even goed een memorie pp6t van f 1 bepalen als er wat voor op de begrooting moet worden gezet. Men kan overschrijven bij suppl. begrooting. De hfeeren Stammes, Kuilman, J. Wit en voorz. verklaren er zich bij stemming voor om er iets voor op de begroeting te zetten. De heer en Wilken en v. d. Stok zijn er tegen. Besloten wordt een memoriepost van f 1 te zetten. Subsidie aanvrage Volksonderwijs voor een landbouw- huishoudcursus. B. len W. stellen voor de gevraagde f 150 subsidie voor dien cursus te verleenen en de vergoeding voor lokaalhuur vast te stellen op f 75. Algemeen goedgevonden, indien er voldoende leerlingen zijn. Er zijn 11 aangiften van leerlingen uit N. Nie dorp en 3 daarbuiten. Subsidie aanvrage van IJs- en Volksvermaak voor het vuurwerk, te houden in September 1917. B en W„ stellen voor, evenals het I oopen de jaar daarvoor weder een subsidie van f 160 toe te staan overeenkomstig het verzoek. De hoer J. Wit vindt dit bedrag wel wat te hoog. Als 't voor oen Oranjefeest, een Burgemeesterefeest of zooiets was, dat niet jaarlijks weerkeert, dan was het iets andere. Nu niet met lijsten mocht worden rondgegaan, zijn kaarten rondgestuurd tot uitnoodiging .voor 't geven van bedragen. Dat komt al ongeveer op 't zelfde neer. De heer Stammes bestrijdt dit: het is niet hetzelfde. De secretaris leest den inhoud van zoo'n kaart voor, waarop de heer Stammes er bij blijft dathet lang niet hetzelfde is. De hoer J. Wit: Men wordt toch gemaand. Met 4 stemmen voor wordt B. »i W.'s voorstel

Schager Courant | 1916 | | pagina 1