jsssasws T~ De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Marktberichten. Gemengd Nieuws. De heer Govers zegt dat B. en W. het niet voor hungemak hebben gedaan. Voorzitter zegt, dat wanneer blijkt dat het niet goed is om voor 4 jaar tegelijk te verpachten, B. en W. hier dan weer mee ophouden. Ook de heer De Heer meent, dat B. en W. dit goed gezien hebben; wanneer de pachter denkt, dat het volgend jaar de weg van een ander is, zal hij toch zeker niet tot bemesting overgaan, terwijl hij er nu voor die 4 jaar meer aan zal doen. Voorzitter zegt, dat er wat het onderhoud betreft, verschillende voorwaarden zullen worden gemaakt door B. en W. De heer Vos vraagt of er geen verzoek om schade vergoeding, veroorzaakt door het springen van een mijn, van J. Vader is ingekomen. Voorzitter zegt, dat dat gister is ingekomen, maar nog niet door B. en W. is behandeld. Voorzitter zou den heer Vader bijv. willen aanraden bij het Rijk aan te kloppen. Doch deze zaak is nog niet behan deld, zegt voorzitter. De heer Thomasz vraagt hoe het met groentedistri butie zal gaan. Worden groenten ook bij de winke liers verkrijgbaar gesteld Voorzitter zegt, dat juist door de commissie te Schgaen hierin zal worden voorzien .Vaste prijzen worden gesteld en dus ook voor de groenteboeren, die hier komen venten. Hierna sluiting. ELLENDE AAN DE OOSTGRENS. Een correspondent te Zevenaar heeft reeds een en ander medegedeeld over de treurige tooncelen, welke zich aan de grens afspelen. Een nieuw staaltje ver telt een correspondent te Oldenzaal Twee vrouwen kwamen aan oen Duitsch grensstation, ieder beladen met een bundeltje levensmiddelen fbo ter, vet, meel rijst en wat zeep) de wachtkamer bin nen, en haar terugreis naar haar woonplaats op meer dan 15 uren van daar gelegen per trein te maken. Op de vraag van een grensbeambte vertelden de vrouwen, dat ze de levensmiddelen aan de Neder- landsche grens gedurende een paar dagen en nachten hadden opgekocht, om in den grooten nood van haar gezin de mannen stonden aan het front eenigs- zins te kunnen voorzien. Toen deze beambte hapr echter te "kennen gaf, dat hij de waren in beslag zou moeten nemen, begonnen do stakkerds bitter te weo- nen, waacpp de beambte den aldaar gestationneerdem vertegenwoordiger der Z. E. G. ging raadplegen. En deze laatste toonde zijn medelijdend hart door do vrouwen ongehinderd met haar bundeltje te laten ver trekken. Maar naast deze daad van menschlievendheid lezen we herhaaldelijk In Duitsche bladen, dat dergelijke vrouwen door gewetenlooze schurken, die zich voor ambtenaren der Z. E. G. 'uitgeven van haar met zooveel moeite verkregen en zoo duur betaalde smokkel waar worden „beroofd". De maatregel der Duitsche regeering, om de uit ons land gesmokkelde waren tegen maximumprijzen in beslag te doen nemen ter beteugeling der smokke larij treft weinig doel, waar het kleine partijtjes smok kelwaar betreft. En 't is te begrijpen, dat wegens den tegenwoordigen noodtoestand de neele bevolking mede-, werkt tot bestendiging en zoo mogelijk uitbreiding van dien smokkelhandel. En de militaire grensbewakers zijn al weinig anders gezind jegens de smokkelarij. Gezien hebben we meermalen, aat ze het een of ander eet baars" uit een Hollandsche 'hand in dank aannamen; gehoord heli ben we ook herhaaldelijk, dat ze moeite deden, om Hollandsche grensbewoners te bewegen hun wat mondvoorraad te bezorgen. En dat dit ook ge beurde, hebben we eveneens gezien. Men moet maar eenigszins jnet den toestand aan gene zijde der grens op de hoogte zijn, om volkomen te kunnen billijken niet alleen, maar zelfs volkomen te kunnen gqedkeuren, wat daar gebeurde. Want niet alleen de bewoners der steden, ook de plattelanders aan gene zijde der grens zijn er sedert de invoering van het kaartenstelscl voor alle levensbehoeften en de inbeslagneming voor alle bodemvoortbrengsclcn treu rig aan toe. ONTSPOORD. Bij Scheen onder Joure ontspoorde gisteravond half acht de tram Joure-Lemmer, grootendeels bestaande uit goederenwagens, doordat een op hol geslagen paard tegen de locomotief opbotste. Het paard werd overreden en vermorzeld. De materieele schade is aanzienlijk. UIT HET OVERSTROOMDE GEBIED. Gisteren werd het baanvak EdamVolendam van de Noordhollandsche Tram wederom voor het ver keer geopend en daarmee is thans de volledige dienst K wad ijkVolendam hervat Op het geheele net der Maatschappij is nu het be drijf, dat door en na den watersnood voor de helft stil stond, weder normaal. Op 1 Juli waren reeds de lijnen naar Amsterdam voltooid; het gedeelte Edam- Volendam eischte echter omvangrijke voorzienin gen. Ongeveer 31 kilometer baan zijn hersteld. DOOR DEN STORM. Men meldt uit Venlo aan „De Maasbode"; Gisterenmorgen is aan de stroohulzenfabriek van de firma BreuersSpreeuwenberg, te Blerlch, een ernstig ongeluk gebeurd. Door den storm is n.1. een schuur voor berging van hooi omgewaaid, waarbij vier werklieden onder het puin bedorven werden. Twee van hen, Hekkema en Peters, moesten met ge broken been en ernstige kneuzingen naar het zieken huis te Venlo worden overgebracht. De twee ande re personen konden, na verbonden te zijn, zich naar huis begeven. Ook aan de stroohulzenfabriek van Meeuws, te Blerick, is een in aanbouw zijnde schuur omver ge waaid, waarbij een tweetal personen werd gewond. Een van hen kreeg twee gebroken ribben. HAZEN. In Friesland worden dezer dagen veel hazen ge vangen. Door dei verhoogden waterstand, tengevol ge van de vele regenbuien, zijn zij uit hun schuil hoeken in de droge slooten verdreven en houden zich meermalen in groepen van 4 tot 8 stuks op in de liooger gelegene landen, waar zij dan voor de jagers een mooi schot opleveren. EEN WINDHOOS. Maandagavond heeft men in en om het Friesche dorp Winsum benauwde oogenblikken beleefd. Er woedde daar een windhoos, die groote hoeveelheden neersmakte, vensters en deuren indrukte en gedeel ten van daken de lucht inslingerde. Het was nood weer. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. EEN FRIESCHE AVIATEUR BIJ HET AMERI- KAANSCHE LEGER. De 24-jarige N. Teenstra, die voor enkele jaren uit Parrega Fr. als boerenknecht naar Denver in Colo- rado vertrok, legde zich in den laatsten tijd met suc ces op het vliegen toe. Hij heeft zich nu verbonden als aviateur bij het Amerikaansche leger en is egdetacheerd bij de mili taire vliegschool te San Diego. Zijn ouders wonen nog te Parrega. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Men meldt uit Oldenzaal: Door de kommies-soldaten is Maandagavond een molenaarsknecht onder Tilligta bij het smokkelen doodgeschoten. Gisteren is te Glanerburg een smokkelaar dood geschoten. - SINT MAARTEN. Bij de alhier gehouden openbare verhuring der landerijen, behoorende aan de administratie der erven Groenveld te Oudkarspel, die verhuurd worden voor den tijd van 5 jaar, brachten gisteren ruim f 500 meer op dan in 1911, hetwelk toen f 2700 be droeg. - ST. MAARTEN. Rectificatie. Het bericht, meldende de verkiezing van den heer G. Jonker als hoofdingeland van de zen polder, rnoet zijn G. Schoorl en den heer A. Klerk als secretaris, moet zijn penningmeester. - WIERTNöBN. Wegens het bedanken van mej. N. Kaan als pre sidente van de Naaivereeniging „Dorcaa", werd als zoodanig gekozen mevr. De Goeje-Grusehka. Herko zen werden de aftredende bestuursleden mej. jr. Kraan-Lont en mej. Geertje Lont en gekozen werden, wegens uitbreiding van het bestuur, de dames t. Kaan en Tr. Mulder Pd. Tot eerelid der vereeniging werd bij,acclamatie be noemd mej. N. Kaan, de afgetredene presidente. WIERINGEN. Hard gaat ie. Thans zijn te De Haukes nog 2 moeseipellerijen op gericht en wel door de heeren M. A. Holster van Den Helder en burgemeester Peereboom alhier, hr zit bepaald een aardig zoet winstje aan. TWEEDE KAMERVERKIEZING l"?- De Vrijzinnige partijen in het hoofdkiesdistrict Zaandam, hbeben definitief candidaat gesteld den heer P. J. Oud, ontvanger; van de registratie te Om men. KOLHORN. v hl polder Waard en Groet wenl dit jaar heel wat kool en uien verbouwd. Van beide producten is de uitkomst uitermate bevredigend. De bouw van gra nen, hoe goed ook door den hoogen prijs, kan er in verre na niet tegen aan. HELDER. In de eergisterenavond gehouden raadsvergadering werd besloten tot aankoop van het voormalige belt terrein, groot ruim 5 H.A., voor f 31000. Aan de Al- gemeene Heldersche Winkeliersvereeniging werd ten behoeve van haar handelsavondschool voor 1917 een verhoogd subsidie verleend van f 1000. Als gevolg van een gewijzigde uitvoering van het bouwplan en doordien de aanneemsom, wegens stijging der prij zen van de bouwmaterialen hooger was dan waarop oorspronkelijk werd geraamd, werd het aan de V er- eeniging voor Volkshuisvesting Helder verleende voorschot voor den bouw van 132 woningen aan den Brathaldweg, tuindorp, van f 255.000 verhoogd met f 7000. Het aan het einde van de Binnenhaven ge legen perceel grond werd aangewezen als in de naaste toekomst bestemd voor den aanleg van een plein. Op het adres van de Vereeniging van Rijnsteen- fabrikanten om de bouwverordening zoodanig te wij zigen ,dat het gebruik van de steensoort den Rijn- steendrieling niet worde belemmerd, werd afwijzend beschikt. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de- door A. Jordaans te Schiedam, aannemer der levering van verschillende nieuwe voertuigen, voor den dienst der gemeentereiniging, wegens te late aflevering, beloopen boete ad f 4355, als gevolg der buitengewone tijdsomstandigheden, kwijt te schel den. Vastgesteld werd een nieuwe verordening op het beheer en den dienst der gasfabriek en waterleiding, een instructie voor den directeur en een voor den administrateur der gasfabriek en waterleiding; een en ander als gevolg van de vereeniging van het di rectoraat der beide bedrijven. Ook werd vastgesteld een nieuwe verordening op de heffing en invordering van een belasting op openbare vermakelijkheden. Tot adjunct-directeur der gasfabriek en waterlei ding werd benoemd de heer Jr. M. C. Boenkamp, electrotechnisch ingenieur te 's-Gravenhage. Uit de aangeboden gemeentebegrooting voor 1917 bleek, dat B. en W. hebben voorgesteld de plaatse lijke directe belasting te verhoogen van f 135.000 op f 200.000. erder wordt gerekend op een uitkecring van het Rijk uit de oorlogswinstbelasting van f75000; dat door het Rijk wegens geleden schade, door de afsluiting van het Heldersche Kanaal met het oog op de defensiebelangen, zal vergoeden een bedrag van ruim f 38000 en dat de kosten van uitvoering der distributiewet aan de gemeente zal opleggen een uitgaaf van f 60.000. OUDKARSPEL. De afdeeling Langedijk van den A.N.G.O.B., verga derde eergisterenavond ten lokale van den heer J. de Bakker. Aan de orde kwam o.m. een voorstel van het bestuur om het 20-jarig bestaan der Geheelont- houdersvereeniging hier, 25 Maart 1917, feestelijk te herdenken. Aanvankelijk was het voorstel, dezen avond uit sluitend voor de leden te doen zijn, waarop het be stuur ook verdere voorstellen had ontwikkeld. Door enkele leden werd er echter meer voor ge voeld, den avond openbaar te doen zijn, opdat er meer propagandistische kracht van zou uitgaan. Dit zal nader worden overwogen, om dan in de velgen- de vergadering met nieuwe voorstellen te komen. Het S.t Nicolaas-kinderfeest zal vrij zeker weder om worden gehouden. -OUDE NIEDORP. De omslag van het veefonds alhier is over het af- geloopen kwartaal bepaald op 0.1 pet. per maand. Dit is gemiddeld per kwartaal f 0.75 per rund. Ver zekerd waren gemiddeld 756 runderen voor f 1887.60. Afgekeurd werden twee runderen. EEN TOONEELKWESTIE. De directie van ..Scala" te 's-Gravenhage had zich verbonden met 1 Nov. in haar theater het gezelschap de la Mar te laten optreden met de revue „Hadt je me maar". Om particuliere redenen is echter geschil gerezen tusschen beide directies, waardoor de directie van „Scala" weigerde 'het gezelschap te ontvangen. De heer De le Mar wenschte evenwel zich aan rijn contract te houden en verscheen gistermorgen met rijn geheele gezelschap, bestaande uit 84 personen, met eenige wagens met voor de opvoering benoodigde attributen, voor het theater in de Wagenstraat. Vergezeld van een deurwaarder vervoegde de heer De la Mar zich bij de Directie van „Scala" om de biet-toelating te laten constateeren. Een onderhoud tusschen beide directie's had geen Tesultaat. Wel schijnt de Directie van „Scala" bereid wanneer met door haar geuite verlangens wordt rekening ge houden, het gezelschap tegen 8 November te laten op treden. De heer De ia Mar wenschte hier alleen toe over te gaan wanneer men hem voor de week van 1—8 November schadeloos stelde, waartoe men niet geneigd bleek, waarna de heer De Ia Mar onverrichter zake naar rijn gezelschap terugkeerde, dat zich in middels van do Wagenstraat, waar de schilderachtige groep, met de bekende grootheden uit de revue-wereld, veel belangstelling wekte, naar café American had teruggetrokken. GEBREK AAN SCHEEPSRUIMTE. Te Haarlemmermeer is thans groot gebrek aan scheepsruimte. De beschikbare schepen dienen tot vervoer der suikerbieten, zoodat veel kool, die reeds afgesneden op hoopen glit, al dagen lang op vervoer moet wachten, hetgeen voor menig land- en tuin bouwer groote schade beteekent. BARSINGERHORN. Op den avond van den laatsten October jl. werd alhier, ten huize van den kastelein den heer Scheringa, feestelijk herdacht het 40-jarig bestaan der vereeniging „Door Oefening Grooter" bij verkorting genaamd D O G. Al weken van te voren waren de uitnoodigingein rondgezonden, en ouden en jongen bevlijtigden zich om dan hunne gaven te toonenmen had ze aan alle kanten gaarne over voor de zoo populaire jubilaresse., Er was gezorgd voor eene nette zaalversiering, zoo dat het lokaal waarin meer dan 180 gasten aan zes lange ryen gezeten waren, een allergezelligst aanzien bood. De welsprekende voorzitter, de heer v. d Veen, opende met een welkomstgroet de bijeenkomst en het eenigst overgebleven lid uit de dagen der oprichting van D.O.G., de heer P. Schuitemaker Jz., gaf in oen historisch overzicht een beeld van het leven en streven van do vereeniging in haar nu 40-arig bestaan. Aan het einde van zijn rede viel spreker de onder scheiding ten deel van door het Bestuur te worden be noemd tot Eere-lid der Vereeniging, onder luid applaus der aanwezigen. Onder.de aanwezigen waren tnauurlijk de leden van de rederijkers-, zang- en muzlekvereenigingen, en bovendien de heeren Theesing en Kaper van Kol- horn, zoodat er aan opluistering van het gezellig samenzijn met heerlijke muziek én boelende voor dracht waarlijk geen gebrek kon ontstaan en de fees telijke stemming telkens werd verhoogd door allerled geestige en aardige voordrachten. Geen wonder dan ook, dat het uur verstreken was, eer men er aan dacht, enkelen het wijzertje rond is gegaan tusschen de ^Dit^genoègelijke feestje is ook, tot hetelndetóe, bijgewoond door den burgemeester en diens ecni genoote. Tot weerziens over 10 jaarl. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgenvan_ November, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. in- stituut Dg Bilt. Hoogste barometerstand boven 765 te Oost Duitscn- land, laagste barometerstand 750.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 3 November. Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O, wind, nevelig tot zwaabrewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. MARKTOVERZICHT. De markt was drukkend, gelijk op alle markten van de laatste dagen. Voor den tusschenhandel was het een dag met verlies. De prijzen van het eerste bod, wisten zich zelfs niet te handhaven, zoodat tus schen 8 en 10 uur voor velen een verlies van eenige guldens ligt- De eerste kwaliteit vette okeien golden „krap aan 60 cent, zeer goede tweede soort 55 cernt De aanvoer was niet groot, wat meer bij de volle herfstmarkten plaats heeft. De heeren J. de Veer alhieT en A. Vink te Dirkshorn, verkregen beiden f 475. Stalvee, alge meen traag. 'tZljn eters, maar geen gevers, dat is voor velen genoeg. Graskalveren met zeer belangrij ken aanvoer, 300 tsuks, liepen tot 75 gld. Nachtere kalveren waren vrij willig: 24 gld. Schapen ook al lager en dus trager, liepen tot f 50, de heer Appel te Veenhuizen. Overhouders zeer stug, 23 gld. Varkens sluiten de rij van minder prijs, 45 ct. Pluimvee graag, oude kippen tot f 2.60, hfenen tot f 2, eenden f 2.25. Eieren iets lager, 12 cent. De aan voer wordt belangrijk minder. Het percentage voor het binnenland blijft op 70 pet., zoodat de kleine uit voer naar het buitenland, de zeer hooge prijzen niet meer kan dekken. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie inhoudende eenig geld. Gevonden een zxlverbon van f 1. Verloren een zilveren ringetje. Inlichtingen ter Secretarie. REGEERINGSVISCH. Naar we vernemen "zal deze week geen regeerings- vlsch van gemeentewege worden verkocht, dit in verband met den geringen aanvoer van versche zee- visch te IJmuiden. Den Haag, 1 November. De leider jyan de Vrij-liberalen en tevens van de oppositie tegen de Bevrediging op onderwijs-gebied, zooals minister Cort v. d. Linden zich die voorstelt de heer Tydeman heeft heden rijn gevoelens en plannen nader verduidelijkt. Hij erkent^ dat slechts door een compromis, een transactie net opofferen dus, van bezwaren kan worden bereikt eene soort van oplossing der uiterst moeielijke vraag, bron van alle twisten hoe het godsdienstig element op de school te brengen zonder eikaars geloofsovertuiging te-na te komen. Tot de f i n a n t i e e 1 e gelijkstelling wil de heer Tydeman meewerken, mits men aat bijvoeglijk naamwoord wis en deugdelijk in het oog houdt, ifij, mr. Tydeman, be twist dat het bijzonder onderwijs i.c. van recht kan spreken. De staat heeft de grenzen af te bakenei^ Hij geeft toede tijden veranderen en wij menschen, te vens. De oogen sluiten voor de eischen door het bijzonder onderwijs gesteld, gaat nu eenmaal niet aan. Maar de heer Tydeman is bezorgd voor de toekomst van de Staatsschool, de neutrale. en bezorgd ook, in hooge mate voor de onbezorgdheid der Regeering. Hij vreest, dat minister Cort v,. d. -Linden <fe drei gende gevaren niet riet. Hij eischt waarborgen, dat de deugdelijkheid van het bijzonder onderwijs door de wet zullen bevestigd zijn. En slechts tot dien prijs, op die voorwaarde, zal men hem bereid vinden minister Cort v. d. Linden bij zijn art. 192 te steunen. De tooverformule" waarvan hier sprake is kan zegt dé vrijz.-democratische onderwijsspecialitèit Kete laar met wat goeden wil best gevonden worden.' Reeds een kleine dertig jaar geleden heeft de heer Ketelaar de rechtmatige subsidieering van de bijzondere school verdedigd (in den jare 1889) en dat doet hij. trots eerend het gevaar van voor „verrader" te worden uitgekreten nog steeds. Waar de bijzondere school 410.000 leerlingen in Nederland telt zegt hij daar mag men de oogen niet sluiten voor zulk eene beweging. Hij heeft de neutrale Staatsschool van harte lief, neschouwt die niet slechts als toe vluchtsoord". maar als het tehuis" voor de kinderen van ons volk. De neutraliteit is hem een paedagogisch beginsel, maar hij erkent: naast de Staatsschool moet de bij zondere kunnen leven. Dat minister Cort v. d. Linden, in rijn memorie van antwoord verklaart, dat er géén bezwaar is tegen de openbare neutrale school" is d« heer Ketelaar veel te zwak. te slap, te flauw uitgedrukt. Zal er nu pacificatie komen?.... Och. zegt <fe heer Ketelaar als de politiek van art 192 c.a. af is, dan is er ook, voor dé heeren Binnenhof collega's, de aardigheid afRechts en Links be sloot hij rijn fiksche rede willen ten slotte hetzelfde Welnu latten wij dan trachten de „tooverformule" te vinden. Laat de commissie van Rapporteurs jnet den minister te-rade gaan, nogmaals opdat de zaak met aller medewerking haar beslag krijge. Het was teen goed, fiksch woord van den vrijz.- democraat, die béter dan vele andere over onderwijs zaken kan oordeelen. Inderdaad het bereiken van een compromis is in hooge mate gewenscht, opdat de misère van het onderwijs-gekrakoel niet verder voort- kankerefo Ten slotte kwam de heer Van Nispen tot Seve- naer, de afgevaardigde voor Rheden, nog het A. K. verdedigen, schoon hij liever het organisch kies recht heeft. De hr. Van Nispen hield een uitvoerige historische beschouwing, betoogend dat het verzet te- gende neutraliteit bij het onderwijs niet „van van daag of gisteren" dateert De illusie, dat wij een vrijen Donderdag zouden hebben, was al lang vervlogen. En de kans, dat minister Cort v. d. Linden vóór Dinsdag aan het woord komt die hangt toch ook aan een zijden draadje. Donderdag 2 November. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, nam. 7.30 uur, Ds. Leendertz. NED. HKRV. GEMEENTE te: Zondag 5 November 1918. behagen voorin. 10 uur, Ds. De Graaft Schagen, nam. 2 uur. Kinderkerk. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Warners. Den Oever, nam. 1.30 uur, Ds. Warners. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw. Haringhulzen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kara. Nieuwe Niedorp, geen dienst Heerhugowaard, voorm, 9.30 uur, D«. Broekema. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Vlasboom. T,?Hoa, PaulowTla> vop,rm-10 uur, Ds. Van Griethuijsen Julianadorp, geen dienst nam' 7,nur' Van Griethuijsen. Oudes uis, voorm. 10 uur, Ds. GroenevelcL Avond- maal. Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. Groeneveld. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Doop. Sint Maarten .voorin. 9.30 uur, Ds. Tinholt Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. Damsté Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: NoSrt- en Zuid-Zijpe geen cUenst Bree»»a, ™,m. Schagen, nam. 3 uur, De. Boeke. Woensdag 3 November 1918. NED. HERV. GEMEENTE te: Oudesluis, nam. 7 Valkkoog, nam. 7 uur, Da TOholh barsinge^n^ur.DaV»^^ Rnraprvlotbrug nam. 6.45 uur, Ds. Huizmga. Hippolytushoef nnm. 7.30, Ds. Britzei van Wonnen- veer. Gemeenteavond. Donderdag 9 November 1916. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Avondbijeenkomst Spreker Ds. Britzel. Onderwerp: „Mijn reis naar Indie. Op het Westelijk front rijn de Franschen ten Noor den van de Somme weer wat opschoten en wel h* noorden en ten oosten van Les Bocufs. Een aanval der Duitschers op het dorp Sailly-Saillissie is afgeslagen. Op het Oostelijk gevechtsterrein hebben de Bussen weer hevige aanvallen gedaan om de verloren stel lingen op den oostelijken oever van de Narajofka te hernemen. Dit is echter mislukt Uit Petersburg wordt gemeld: u Ten zuiden van Brzezany, in de streek van net bosch van Witsjestsjof, Lipnica Dolna en ten Oos ten van Swistelmki rijn de verbitterde gevechten voor gezet. In het bosch van Witsjestsjof neeft de vijand na een hevig vuur van zjjn zwaar geschut met een overmacht onze troepen aangevallen en ze on danks hun taaien tegenstand maar den zuidelijken zoom van het bosch teruggedreven. In de streek der dorpen Lipnica Dolna en Tswistelniki hebben wij vij andelijk aanvallen afgeslagen met groote verliezen voor den tegenstander. In de Bosch-Karpathen zijn pogingen vaiu den vijand dm onze stellingen, 8 werst ten zuiden van de stad Pnevi aan te vallen, vruchteloos gebleven. Van het Roemeensche oorlogsterrein wordt gemeld uit Weenen: Ten westen van het Predealdal is het onzen troe pen gelukt een vijandelijke stelling binnen te drin gen. Daarbij hebben zij 10 Infanterie-kanonnen en 17 machinegeweren buit gemaakt. Ten Z.-0. van den Rooden Toren-pas hebben wij terrein gewonnen. Uit Petersburg: In het Olt-dal heeft de vijand, die de dorpen Ba- kovica en Titechti heeft bezet, de Roemeensche troe pen eenigermate naar het zuiden teruggedrongen. De Roemeniërs versterken zich op de hoogten ten zuiden van de genoemde dorpen: In Macedonië: een Fransch bericht meldt: Op den linker Stroema-oever hebben Engelsche troepen de Bulgaren verslagen en hun bloedige ver liezen toegebracht Het dorp Barkli Dzoema, dat krachtig door den vijand werd verdedigd, is na een verwoed gevecht genomen. Onze bondgenooten maak ten 315 gevangenen. SCHAGEN, 2 Nov. 406 Geldekoeien, mag. f 180 a 330, stug. 90 Idem. vette f 220 a 475, matig. 120 Kalfkoeiun f 280 a 420, stug. 170 Vaarzen f 140 a 230, stug. 300 Graskalveren f 45 a 75, stug. 21 Nuchtere kalveren f 10 a 24. 598 Schapen, vette f 32 a "50. 70 Overhouders f 16 a 23. 3 Bokken en Geiten f 3 a 11. 9 Varkens, vette, p. Kg. f 0.70 a 0.90. 107 Biggen f 4 a 12. 89 Konijnen f 0.50 a 2.25i. 443 Kippen f 2 a 2.60. 33 Eenden f 1 a 2.25 272 Kg. Boter f 1.90 a 2L 3073 Kipeieren 10»/» a 12»/* cent. NC" FF MARi'TBONP. Noordscharwoude. Woensdagmiddag. Wortelen f 330 a 3.35 grove uien f 7 a 730. Donderdagmorgen, Roode kool f 410 a 19.70, gele kool f 3.70 a 22.60, witte kool f 9 a 32.40, bloem kool f 10 a 12, roode kool p. wagon f 513 witte kool, per wagon f 370 a 388. WARMENIIUIZEN, 1 November 1916. Aangevoerd: 10850 stuks witte kool f 6.70 31.50, 1650 stuks gele kool f 9.50 a 18.60, 2900 stliks rooda kool f 12.70,111 baal uien f 730 a 730,10 wagons wit te kool f 419 a 440. WINKEL, 1 Nov. Appelen f 5 a 12, peren f 4 a 16, kool f 4 50 a 9. andijvie f 2.75 a 3.25, eieren f 11.75 spruitkool f 3.40 per zak. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op I» Woensdagmiddag. Uien f 7.40 a 7.80, wor telen f 3.05 a 3.25, rammenas f 12.70, bieten i 13 80. Donderdagmorgen. Bloemkool, binnenl f 4 a 8.30. buiten] T 12.10 a 15.80, inmaak f 12 a 1310 roode kool f 3.50 a 20. gele kool f 4 a 12.10, witte kool f 11 a 26 roode kool p. wagon f 545, gele kool p. wagon f 625, witte koof p. wagon f 472 a 500. ALGEMEENE STAKING IN GRIEKENLAND. Uit ATHENE, 1 Nov. Vertegenwoordigers van 33 vakvereenigingen hielden hedenavond tePiraeus een geheime vergadering waar besloten werd om bij wijze van protest tegen de torpedeering van de .Angeliki" de staking voor de scheepvaart-maatschappijen' te procto- moeren, tot er waarborgen verkregen zullen zijn, dat er geen Grieksche schepen meer door Duitsche" onder zeeërs getorpedeerd zullen worden. Tevens werd besloten tot een algèmeene staking 24 uur zal duren. De personeelen der electriciWÖ*" werken 'en der spoorwegen zullen slechts drie uren staken. Deze uitzondering werd ten behoeve van publiek gemaakt. Het aantal stakers wordt od 26 500 man geschat. r De vergadering besloot voorts een petite aan den Koning, de regeering en de neutrale staten te zanden, waarin waarborgen voor de veiligheid der zeelieden en voor de betaling van schadeveraoedinc aan de g0" zinnen der verongelükten met de Angeliki" worden gevraagd. Aan de Duitsche en Oosteiirijksche legaties zal een protest gezonden worden. Vervolgens besloot de vergadering steun te vragen voor de Grieksche nationale rooeerma EEN PROTESTSTAKING. De staking, waarmee de mijnwerkers van Zuid- igen ,in8ev&l de regeering nalaat onver wijld maatregelen te nemen tegen prijsopdrijving hua-!eVen8ni1C!c^en' zai' naar ult de Daily Telegrapb Diijkt, een staking voor één dag zijn, uitsluitend als protest tegen het uitstel der regeering. ZIJ hebben kozen00 aandag den Z7en van deze maand uitge- oif)°Kb!?Lc^ellng *8' dat 0611 "igemeene staking in alle bedrijven wordt. DE „DEUTSCHLAND". it NbW-LONDON, Connecticut, 1 November. De Duitsche handelsduikboot „Deutschland" is heden vroeg hier aangekomen. WEER EEN GRIEKSCH SCHIP TTU - GETORPEDEERD. i.'ii ^0V- Grieksche stoomschip .j ir88 *8 gisteren door een onderzeeër in den grond geboord op dezelfde plaats als de „Angeliki"»

Schager Courant | 1916 | | pagina 4