I. STUURMAN, Kapper-Haarwerker I. Grunwald DE ZON Helder DE ZON Openbare Uitvoering 3 Bruggenplankent8koop derde blad. DAMES Mantels Mantel-Costumes Blouses Rokken Japonnen Kindermantels Japonstoffen Fluweelen BONTWERKEN Jaeger-Goederen Flanellen Een knap stel. Haar- I HOOI STROO een Dagmeisje, op Zondag 5 November a s. Naaml Venn. „CREDIETBANK Spaar- an Voorschotbank. C. Drammer. Schagen. Zaterdag 4 November 1916. 59ste Jaargang No. 5896. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Raad Yan Harenkarspel. Gelieve Uw HAARWERK met hel oog op de Sinl Nicolaas-drukte vroeg tijdig te bestellen. Laagzijde B 50 - Schagen. B rgerlijke Stand. Confectie-Aldeeling D D D D Manuïacturen-Aïdeeling Kanaalweg bij het Postkantoor Keizerstraat 108 A Kanaalweg 74 te BRKEZAND, NA AFLOOP BAL te koop, machinaal geperst, Den Haa*. 2 November 1916. Over d.» f1" i Sfïen ik "".dmlKd' énkele uren de heer fwh^scheppend^^aaj^ een^vroeger^gepleegd Sm-lTde medestander der Ëerdmansche bezwaren n" riSt£f Deïficatie1 door "het ""nieuwe art. 192. Het rirufscht - vindt de heer Otto tegen de liberale beginselen in 't Is gekunsteld, gecompliceerd en „on- gÖk duur". Deggeheele opzet is verkeerd en te genover het streven om „gneven te ondervangen fijn de werkelijke onderwojs-belangen uit het oog verloren. De heer Otto acht de zaak „niet rijp het volk heeft zich z.i. nog steeds niet er over kunnen uitspreken Hij betreurt de overhaasting, waarmee de Regeering is te-rade gegaan en vindt de finan- tieele gelijkstelling niets anders dan bevoorrechting van het bijzonder onderwijs. Van de pacificatie-Cort v d Linden voorziet de heer Otto het verrijzen van ailerlei standen-scholen, ook socialistische. De neu trale Staatsschool wordt vernield, 't Gaat hier zegt bij om de geestelijke of wereldlijke macht over de school, het kostbaar bezit, waarmee men wat voorzichtig heeft om te gaan. Wat minister Cort v. d. Linden wil noemt hij een anti-nationaal stelsel, dat „de godsdienstige verdeeldheid op de gruwelijk ste wijze in de hand zal werken". Aan de kerk ver trouwt de heer Otto dit het onderwijs versplinte rend systeem niet toe. Het onderwijs mag niet van de Staatscontrole worden vervreemd. Dit is, in groote lijnen het lange betoog-Otto, van papier opgelezen en telkens onderbroken door interruptiën ook van partijgenooten des sprekers, die meer dan eens de bescherming des voorzitters inriep tegen de wijze, waarop men zijn dor-voorge- dragen rede trachtte te verstoren. Dat de heer Otto „in den pas" is bij het Parlement, zal niemand in ernst kunnen volhouden. En de nestor van ons Lagerhuis, de heer Lieftinck, heeft nog een kort speechje gehouden, waarin hij verklaarde nog steeds de man van 1889 te zijn, ontkennend dat de bijzondere school recht heeft op staatsgeld. Wie bijzonder onderwijs voor zijn kinde ren begeert aldus de heer Lieftinck betale het zelf. „Geen cent" wil de nestor uitgeven voor de bij zondere school uit de generale kas. De pacificatie is hem een gekramde vaas, die toch \veer uiteen valt; een kleurige zeepbel, die bij 't lichtste adem- tochtje uiteenspat. Toen was *t gedaan. Morgen-, Vrijdagochtend is de minister aan het woord. Mr. ANTONIO. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 2 November. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent met welkom de vergadering, waarna de secretaris de notulen leest, die worden goedgekeurd. Zonder opmerkingen is goedgekeurd de gemeente rekening over 1915. Van Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Za- ken is bij den burgemeester van Schagen bericht ingekomen, dat geen wijziging kan worden gebracht in de regeling betreffende het 1/10 kosten der distri butie levensmiddelen. Ter verduidelijking hiervan diene, dat 16 October op initiatief van B. en W. van Schagen aldaar een gecombineerde vergadering gehouden is van 11 ge meentebesturen uit den omtrek, in wleke vergade ring werd besloten aan den minister te verzoeken ook het 1/10 gedeelte dat voor rekening der gemeen ten komt, van de kosten voortvloeiende uit de distri- butiewet voor Rijks rekening te nemen. Bericht is ingekomen, dat Ged. Staten kennis ge nomen hebben van de opnieuw vastgestelde straf verordeningen. Goedgekeurd zijn verder terug ontvangen het suppl. kohier H. O. en de kohieren schoolgeld over het 3e kwartaal. Bericht is ingekomen, dat als zetters zijn herbe noemd de heeren Doekes en Borst. Van de heeren Blad, Van der Laan en Smeets is bericht ingekomen, dat ze hun benoeming als onderwijzers bij het herhalingsonderwijs hebben aangenomen. Inmiddels wordt meegedeeld, dat het herhalingsonderwijs te Waarland wegens te ge ringe deelname niet kan doorgaan. Slechts 2 leer lingen hadden zich aangemeld. De heer Doekes: 't Is treurig! De heer Bakker: Ja, 't is erg! Het is een tegenstelling met andere aren en waarschijnlijk is een toevallige samen loop van omstandigheden hiervan oorzaak. Pjmkbetuiging is ingekomen van de groentever- eemging „Waarland en omstreken" voor de gunstige i-T-T het verzoek om een verlicht en ver warmd schoollokaal. Gedurende de maand September is 6725 kub. M. gas verbruikt Van de Ned. Automobielclub is een schrijven in gekomen, dat geen termen gevonden konden wor den om het opheffen van een gevaarlijke bocht aan het westeinde finantieel te steunen. Voorzitter deelt mee, dat de secretaris daar geweest is, doch dat vrij zeker de minder drukke passage oorzaak is dat bovengemeld schrijven is ingekomen. Verder deelt voorzitter mede, dat van de brand- spuitleening zijn uitgeloot de aandeelen 15 en 5. Wegens overschrijding van verschillende posten, te hoog om deze uit den post onvoorzien te dekken, wordt een 2e suppl. begrooting op den dienst 1916 opgemaakt, groot f 1300. Na voorlezing der posten van ontvang en uitgaaf dezer suppl. begrooting, wordt ze goedgekeurd. I evens wordt goedgekeurd uit den post onvoor ziene uitgaven te betalen f 8.35, zijnde de contribu tie aan den Bond van Ned. Gemeenten. Aan de orde komen thans de besprekingen betref fende een gemeenschappelijke distributieregeling. In een te Schagen op 16 October gehouden gecom bineerde vergadering van 11 gemeenten werd voor gesteld een centrum te vormen voor gezamenlijke uitvoering van de distributiewet. Aanvankelijk was het doel uitsluitend voor de varkens een regeling te treffen,' doch deze pogingen hebben zich uitge strekt tot alle artikelen op de distributie betrekking hebbende. Het doel is, dat iedere gemeente voor zich zelve inkoopt en distribueert; echter van de aanteekening die in elke gemeente daarvan ge houden wordt, het totaal samen te vatten om dan de kosten, het 1/10, ponds ponds gewijze naar het aantal inwoners om te slaan. Deze regeling, voorgesteld door eene commissie zal veel van alle bezwaren uit den weg ruimen, en het mogelijk maken, dat uit elke gemeente naar' een der andere gemeenten onbeperkt wordt uitgevoerd, zon der dat daarvan aparte aanteekening noodig is. Tevens zullen de verkoopsprijzen door winkeliers iin alle ge meenten dezelfde zijn, wat ook een groot voorrecht is. De proef zal voorloopig voor drie maanden worden ingevoerd. De heer De 'Groot: 't Is moeilijk te constatoeren of het voor- of nadeel Is. 't Is echter een goede oplossing Voorzitter: Je krijgt er door een uniforme regeling voor alle gemeenten en voor de winkeliers wordt een normale winst vastgesteld. De prijzen zijn vrijwel allen bepaald zooals ze door :n minister zijn vastgesteld, met uitzondering echter van boter, die voor 85 cents per y, K.G. zal worden den minister zijn vastgesteld, met uitzondering echter 85 oen! verkocht. We meenen dat voor dit algemeen volks- voedsel de prijs van f 1 te hoog is. De kaas die voor 35 ets. p. pond wordt ingekocht moet voor 41 ets. worden verkocht omdat we meenen dat daarvan de winst voor de winkeliers door den minister te hoog genoemd is. Reuzel wordt voor 55 ets. en' rundvet voor 40 ets, per pond beschikbaar gesteld. In onze gemeente is reeds bijna alles beschikbaar. Zeep. bruine boonenN groene erwten en misschien rijst ontLreken nog. De heer De Groot vraagt of er van de beschikbaar gestelde artikelen nog bekendmaking plaats heeft. Voorzitter deelt mede, dat dit vanuit Schagen ge schiedt als de zaak voor elkaar staat. De heer Doekes vraagt of het verbruik van de ver schillende artikelen naar verhouding tot het zielental vrijwel gelijk staat. Voorzitter zegt, dat daarvan geen overzicht kan wor den gegeven. Wel zijn van de verschillende winkeliers opgaven ingekomen, doch deze waren ia 't minst CtfeH zuiver. i I I Het is wel mogelijk, dat de een of apdere gemeente in gunstiger omstandigheid komt te verkeeren, doch het is een proef voor 3 maanden. De heer Hoogland vraagt, hoe het zal gaan met de aan deze gemeente grenzend» gemeenten, die niët in de regeling opgenomen zijn. VoorzitterDat weet ik niet, doch de Regeering geeft aan het stichten van centra de voorkeur. De heer Doekes: Dus we krijgen na 3 maanden verschillende gegevens. Voorzitter antwoordt bevestigend. De Raad kan de voorgestelde regeling ten volle goed keuren en een verordening daarvoor wordt vastgesteld. De heer Doekes vraagt nog of de kring niet grooter moest i^jn. Voorzitter antwoordt, dat men algemeen meende van niet. Na de rondvraag die niets oplevert wordt de ver gadering met eem woord van dank door den voor zitter gesloten. - HOOGWOUD. Onze plaatsgenoot de heer R. Bruin slaagde Woensdag voor het examen Vrije- en Ordeoefenin- gen te Amsterdam. HOOGWOUD. Beroepen tot predikant van de Ned. Herv. Kerk de heer Ds. J. van Beek van Waterlandkerkje. RIJKSARCHIEF IN NOORD-HOLLAND. Aan het heden verschenen verslag over 1915 van het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem, door den heer C. J. Goninet uitgebracht, is ontleend dat in 1915 werden gemaakt de inventarissen van de rechterlijke archieven van het Hoogbaljuwschap van Kennemerland, de baljuwschap van Brederode, Blois de Egmonden, Huisduinen Den Helder de Nieuw- bruggen, de vrije heerlijkheden Assendelft, Baccum vv immernum. Bergen, Petten en Callantsoog. De geheele inventaris der notarieele archieven is nu gereed ge komen. Het archief van de sous-préfecture te Amster dam werd geordend en daarmee een aanvang gemaakt voor dat van Haarlem. De lang voorbereide over neming van de Amsterdamsche notarieele archieven hadden plaats. Van de 18.080 gebonden deelen en pakken werden 17.849 aan de gemeente Amsterdam tn bewaring gegeven. Uitgegeven werd de inventaris van het Purmerendsche archief. Veel aanwinsten wer den verkregen. Aan het verslag is toegevoegd de in ventaris van Medemblik TE VER GEGAAN. Sinds enkele dagen worden te Sittard vermist de heer D., assistent-chef der Staatsspoor, met zijn vrouw en schoonzuster, die in de richting der Duit- sche grens wandelend, waarschijnlijk te ver gegaan waren en door de Duitsche grenswacht werden aan gehouden. Men vermoedt dat zij naar Aken gebracht zijn. HET VERGAAN VAN DEN LOGGER IJM. 292. Aangaande het vergaan van den logger IJ.M. 292, waarbij drie menschenlevens verloren gihgen schrijft men nog uit Terschelling aan het Hdbld.: De stranding had Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur plaats. Kort daarna sloeg een lid der beman ning, de kok, door een stortzee over boord en ver dronk. De stuurman, die op een plank het strand trachtte te bereiken, kwam eveneens jammerlijk-in de golven om. Om ongeveer 6 uur in den morgen, kreeg de red dingmaatschappij alhier bericht van de stranding waarna de Brandaris spoedig vertrok, die hevig heen en weer geslingerd werd door de woeste zee en eindelijk de plaats des onheils bereikte. Van den logger was toen reeds niets meer te zien dan een mast, waarin de overlevende bemanning zich had weten te redden. Na vele vergeefsche pogingen gelukte het den kranigen schipper Cupido 9 leden der bemanning te redden. Een hunner, een jongen van circa 13 jaar was door koude en ontbering reed9 voor de komst van de reddingboot In het want bezweken. Het ge lukte echter om zijn lijk mede te brengen. Om c.a. 2 uur stoomde de Brandaris met de vlag halfstok, de haven van Terschelling binnen. Met deernis werd deze droevige stoet schipbreukelingen door de bevolking aangezien, maar ook Mikken van innige dankbaarheid zagen wij opslaan naar den schipper en de equipage van de reddingboot VERDUISTERING. Een makelaar, wonende aan den Overtoom te Am sterdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij eergistermiddag zijn 23-j. bediende had uitge zonden om voor een bedrag van ongeveer f 7000 aan quitanties te innen. Daar de bediende gistermor gen nog niet was teruggekeerd, wordt vermoed, dat hier verduistering is gepleegd. LEES WED STRIJD. De commissie voor de volks-leesbibliotheek van het departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal in dit leesjaar een leeswed- strijd houden. Alle deelnemers moeten als lezers bij de bibliotheek zijn ingeschreven; zij worden verdeeld in drie klassen, van 14 tot en met 16 jaar, van 17 tot en met 20 jaar en boven 20 jaar. Om te kunnen deelnemen moet men zich laten inschrijven, waar voor gelegenheid bestaat op eiken Zaterdag- en Dins dagavond tot en met 11 November., tegen betaling van 5 cent voor deelnemers in klasse I desver- langd gratis waarvoor men een schrift ontvangt. Het is nu de bedoeling, dat iedere deelnemer in dat schrift het een en ander schrijft over enkele boe ken, die hij of zij in dezen vinter zal hebben ge lezen. Verlangd wordt, over elk voor den wedstrijd gekozen boek een kort opstel van ten minste drie en ten hoogste zes bladzijden in het schrift. De schriften moeten vóór of uiterlijk Zaterdag 3 Fe bruari bij de commissie ter beoordeeling, worden in geleverd. De uitslag zal vóór 1 April in het bibliotheekge bouw bekend gemaakt worden, alsmede den dag, waarop de prijsuitreiking zal plaats hebben. Alle deelnemers, die hun schriften netjes en be hoorlijk ingevuld teruggeven, ontvangen ten minste een kleine premie, terwijl voor elk der klassen I, II of III een aantal eerste, tweede en derde prijzen beschikbaar gesteld worden, die hoofdzakelijk zullen bestaan uit boeken, die de prijswinners zelf mogen kiezen ,ter beoordeeling van de commissie. Boven dien worden er drie ©ereprijzen uitgeloofd voor het beste opstel uit ieder der verschillende rubrieken. N. R. Ct. EEN VREDESWEEK. Naar De Toekomstige Vrede, het orgaan van detn Ned. Anti-Oorlog Raad mededeelt, heeft onlangs te s-Gravenhage, onder voorzitterschap van. een der be stuursleden van den N.A.O.R. een vergadering plaats gehad van de plaatselijke groepen van den raad uit alle deelen des lands, waarin de propaganda, die in den a.s. winter zal zijn te voeren,, is besproken en in het bijzonder de vraag is gesteld, of niet aanbeveling zou verdienen, om, hetzij met Kerstmis hetzij1 met Nieuw jaar tot een krachtige propaganda op een en den zelf den dag over te gaan. De gunstige resultaten, die met de 1 Augustus-demonstratie van dit jaar zijn verkre- en de medewerking, die daarbij is ondervonden! het antwoord op deze vraag vanzelf bevestigend luiden. De vergadering besloot om, onder 'goedkeuring van het bestuur van den N. A. O. R„ hetzij op Kerstmis, hetzjj op Nieuwjaar over te gaan tot de verspreiding -TpipS TO5jftra5[nuq38 nap otoaoti orp trayaeof itba wensch, welke men elkander met deze dagen toezenai. uitdrukking zal geven aan de hoop en verwachting, dat in 1917 een eind aan den verschrikkelijken oorlog raI komen. De kaarten zullen dit niet alleen in woord, maar ook in beeld doen begrijpen. De ontwerpen dezer kaarten, die een kleine serie zullen vormen, zijn reeds in overweging. De vraag werd gesteld, of het niet aanbeveling zou verdienen om in openbare vergaderingen juist in, die week opnieuw de aandacht te vestigen op de beginselen van den N. A. O. R. en op het feit, dat zijn sinweg is gericht niet op een utopie, maar op het verkrijgen schillende groepen zullen, trachten door zoodanige ver gaderingen opnieuw uiting te geven aan de beginselen van den Raad. EEN VREDESBOND TUSSCHEN DE VOLKEReN. De bijzondere correspondent van de Manchester Guardian meldt, dat Wilson niet lang heeft laten wachten op het antwoord op Grey's rede, waarin de ze sprak over een vredesbond tusschen de natiën. In een rede te Cincinnati verklaarde Wilson, dat dit de laatste wereldoorlog zou zijn, waarbuiten de Ver- eenigde Staten zich hadden kunnen houden., Hij hield deze rede tot steun van een Volkerenbond, na den tegenwoordigen oorlog, een bond, waarvan ieder lid bereid moest zijn zoo noodig geweld te ge bruiken om den oorlog te voorkomen. Hij bepleit dus dat de Vereenigde Staten zich moe ten vereenigen met andere volkeren, teneinde den vrede zoo noodig met de wapenen te behouden. De correspondent wijst er op, dat dit een omwen teling beteekent in de Amerikaansehe tradities. De Amerikaansche buitenlandsche politiek berustte tot nu toe op het dogma niet verward te raken in bonden. Maar zonder dergelijke verbonden of een wereldcombinatie van Staten kan er geen doeltref fende vredesbond zijn. Wilson betoogt thans tot zijn landgenooten, dat er geen andere weg is. Indien op nieuw een wereldoorlog uitbrak, zou Amerika er in worden betrokken. Een bond, om den vrede te be waren ls daarom een bond niet alleen om den vre- d evoor anderen te bewaren, maar ook om hem voor Amerika te bewaren, De correspondent be sluit, dat Indien de tegenwoordige oorlog zal worden gevolgd door een vredesbond, het geheele vraag stuk, hoe hem tot een' einde te brengen, een volko men wijziging ondergaat GEMEENTE WIERINGEN. GeborenPietertje, d. v. S. de Vries ea M, de Haan. Antje d. v. C Bakke.r en GG. Kaleveld. OndertrouwdA. Kraan en J. ten Bokkel. C. Ruij- ter en G. Strand Gehuwd: N. Kaan en G. Koorn. P. Doves en S. Wagemaker. A. Kraan en J. ten Bokkel. OverledenAriaantje Wiegman, oud 65 jaren, echt- genoote van N. Scheltus Elisabeth Cornelia Mos- tert. oud 16 maanden, <i. v. E. Mostert en M. J. Krommedam. GEMEENTE HOOGWOUD. GeborenJacoba, dochter van Arien Blokker en Geertje Kittema. Hero Elzes, zoon van Pop po Geert Ddjkema en M. M. L., Starke. Pieter, zoon van {liein- dert Manshanden en Dieuwertje Kolken. Johanines Hen- ricus Innocentius, zoon van Arnoldus van der Bruggen en Wilhelmina Beekman. Catharina, dochter van Klaas de Boer en Aafje Entius. OndertrouwdWillem de Ruiter Wz., en Johanna Adrina van der Beek. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren: Gerrit Jacob, zoon van Pieter Blaauboer en van Alida van Meurs. Meijert, zoon van Pieter Grootss en van Manjtje Donker. Jacob, zoon van Klaas Visser en van Trijntje Jongeian. GehuwdHendrik, Willem Nijhof, oud 27 jaar Trijntje de Waard, oud 30 jaar. Overleden: Klaas van Eeten, oud 83 jaar, weduw naar van Aagtje Dekker. Meinsje Mink, oud 59 jaar, echtegenoote van Dirk Snijder. Meijert Grootes oud 12 dagen, zoon van Pieter Grootes en van Manjtje Donker. GEMEENTE BR. OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Oct. 1916. Ondertrouwd: Hermanus Olie en Antje Dekker. Willem de Bruin en Anna Maria van Zuijlen. Dirk Bakker en Jannetje Moeijes. Albert Wever en Maartje de Boer. Willem Eikelboom, wedn. van An na Louisa Lamberdina Hammeka en Neeltje Scha gen. Johannes Servaas van Slogteren en Wilhelmina Walburg. Getrouwd: Hermanus Olie en Antje Dekker. Wil lem de Bruin en Anna Maria van Zuijlen. Dirk Bakker en Jannetje Moeijes. Albert Wever en Maartje de Boer. Overleden: Willem Leegwater, 24 Jaar. Geboren: Geene. en oaaaaaaaaaaaaaaat aaanaaaaaaaaaaaaaa aaac3c2cacac3ac3cac3cac3c3acat £0000^=^,000=00. der Zangvereeniging „VRIENDSCHAP", Directeur de hr. F .VAN DER MEIJ, in 't lokaal van den hr. G. Bt)RST Ter afwisseling: Voordrachten. Tot slot: Blijspel in één bedrijf. Programma's tevens bewijs van toegang, 50 cent, Heer en Dame 75 cent. De Entrée blijft verschuldigd voor de geheele lokaliteit. Plaatsbespreken k 10 cent extra. uitval geneest, roos en schil- vers verdwijnen, indien men het haar wascht met Purolzeep. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. In Apoth. en Drogisterijen. De namen der plaatselijke verkoopers staan in dit blad /ermeld bij de advertentie I Enfan-bonbons. gevestigd te Alkmaar. Koningsweg 4. Maatschappelijk kapitaal 250 000 gulden. Directeur: S. BAKKE® Dz. De bank verleent credlet voor handel, landbouw en nijverheid op billijke voorwaarden. Gelden worden in depot genomen rente 4 percent. Zitdagen des Donderdags te Schagen ln de Landbouwsoclëtelt „Cérès". In den Afbraakhandel is 7 k 800 voet Lengte van 14 tot 22 voet, breed 26 c.M. en dik 4 c.M. enz. enz. Jb. van Zoonen, Gravenstraat 56 te Helder. Mevrouw ALDERSHOFF, Land- bouwstraat 13 Schagen, vraagt zoo spoedig mogelijk (pl.m. 15 jaar), als tweede meisje.

Schager Courant | 1916 | | pagina 11