J STUURMAN, Kapper Haarwerker OONDE RB AG 9 NOVEMBER !"!6. 59ste Jaargang. No. 5899. VLECHTEN en P0PPENPRU1KEN Uitgevers: TRAPMAN Co. Bekendmakingen. haad van schagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. de papieren maatschappij. de verkenningsdienst bij het fransche leger. in de „tank". SGHAGER Alumni Nieuws- Dit blad versohijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Atvenentie- Laiilmllii, SCHAGEN. I.AAN O 5. Int. Telenh. No. 20. Prijs per 3 maanden f U 95 per post f 1.10. Lossenummers 5 ot. ADVERTENTIES van 1 tot 6 regels f 0.35, iedere regel meer 6 et Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Schaden, op Vrijdag) 10 November 1916, des namiddags uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel betreffende distributieregeling. Schagen, 8 November 1916. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. Brood- en Meelkaarten. De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maand November op eiken Vrijdag Brood- en Meelkaarten kunnen worden aangevraagd. Schagen, 8 November 1916. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Voeder voor Pluimvee. Burgemeester en Wethouders van Schagen, ma ken bekend, dat houders van niet meer dan 50 stuks pluimvee in de gelegenheid worden gesteld maïs of gerst van de Regeering te betrekken. Zij, die voor de maand December bedoeld voeder wenschen aan te vragen, kunnen zich tot het ver krijgen van een bon ter gemeentesecretarie aanmel den. Burgemeester en Wethouders voornoemd', De Burgemeester, J. CORNELISSEN. Ds Secretaris, ROGGEVEEN. Kostelooze Inenting Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen maken bekend, dat op Dinsdag, den 14 Novem ber a.s., des voormiddags te 10 uren ,de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Her inenting van de ingezetenen, die zich, daartoe ten huize van den Plaatselijken geneesheer aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewij- zen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen. Schagen, 8 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, J. CORNELISSEN. Ds Secretaris, ROGGEVEEN. Verkoop van Graan dooi Landbouwers. De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat de molenaars en andere maalders, die tarwe, door verkoopers uit eigen oogst voor menschelijke con sumptie gereserveerd, mochten willen vermalen, daartoe hun verlangen moeten te kennen geven aan het Rijksbureau voor de distributie van graan en meeL Zij zullen verplicht zijn de voorschriften, welke het Rijksbureau hun te dien aanzien zal verstrekken, op te volgen. De landbouwers, die de hun voor menschelijke consumptie gelaten tarwe willen doen vermalen, zul len voor het vervoeren of doen vervoeren dier tar we aan den Burgemeester een geleidebiljet aan vragen. Er zal tegen gewaakt worden, dat verkoopers van tarwe een grootere hoeveelheid doen vermalen dan hun voor menschelijke consumptie uit eigen oogst gelaten is. In die gevallen, waarin het vermoeden bestaat, dat verkoopers de aan het Rijk verkochte granen, voor zoover deze hun niet gelaten zijn, als veevoe der gebruiken of op eenigerlei andere wijze daar over beschikken, zal aan de betrokkenen last wor den gegeven om onmiddellijk tot aflevering der granen over te gaan. Opgemerkt wordt nog, dat de opgave van ge- dorscht graan, die wekelijks verstrekt moet worden, door de dorschvereenigingen en particulieren in de ze gemeente, die dorschmachines exploiteeren, de namen van alle personen, dus niét slechts de pa- men van ingezetenen dezer gemeente die granen met machines hebben doen dorschen, behoort te be helzen. Schagen, 8 November 1916. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Zitting van Dinsdag 7 November 1916. Op de fiets. Dé eerste beklaagde vandaag was zekere Jacobus Mooi, een slager te Broek op Langendijk. Hij was absent, had het zeker niet der moeite waardig ge acht om het Broekerspoortje even te baat te nemen en te verschijnen. Hij had zich wegens een roekelooze handeling van een aden September jl. te verantwoorden. Hij fietste er toen lustig op los en ontmoette daar bij den 70-jarigen Hermanus van Schoonhoven, die p on€elukkigerwijze tegen de straat fietste. Een neenbreuk of te wel fractuur was daarvan het treurige gevolg en de arme getroffene was nog niet bosteld en zal zoover ook, gezien zijn leeftijd, be- ^jaarlijk meer komen, tae man was nog mank. bh" Dirken had verklaard dat de oude man niet Heer geheel goed zou worden. Treurig voor zoon 0uden heer. De O.v.J. keurde dat woeste rijden af en eischte, h'bll-sitoir nemende, 8 dagen gevangenisstraf. *et de lat v' Veen, timmerknecht in Friesland, van "en zomer werkzaam aan de kaasfabriek te Lutjewinkel, met Opmeersche kermis met kameraden aan den geweest en later van Opmeer af terug komen Kselen. Gedeeltelijk per tram, het restje zoo goed kon te voet Met een paar anderen lag hij aan den slootkant gezellig uit te rusten, toen voorbijganger hen toesprak en met „de lat" kreeg In den volsten zin van 't woord, want de zoodanig aangeduide politiesabel was hier niet in 't spel. Trouwens met een stuk, door een vakman gehan teerd, kun je ook behoorlijk je portie krijgen. Dat kwam de mishandelde aan de weet Veentje liep wegens mishandeling een vonnis op en taioest zitten. Was in verzet gekomen, dat heden ver vallen werd verklaard. Een dekkleed gestolen. Jouke Wijkstra, schipper te Leiden, thans te Haarlem gedetineerd uit hoofde van een ander feit, had zich nu te verantwoorden omdat hij in Juni een dekkleed van een schip had gestolen en dit te Amsterdam had verkocht voor de som van rond twee gulden. iDe eisch waseen maand gev. Wederspan nlg. C. H. van Egmond uit Alkmaar had zich tegen de politie aldaar wederspannig getoond en was nu naar hier gekomen omdat hij verzet tegen het des wege hem opgelegde vonnis had aangeteekend. Wat nochtans niet veel baatte Al wou hij t voorgevallene nu ook graag met geldboete goedmaken, de O.v.J. eischte niettemin bekrachtiging van het gewezen von nis tot 14 dagen gevangenisstraf. In verzet. Kwam voor den rechterstoel een dienstbode uit Am sterdam, Aafje Hegman genaamd, ook al met een verzetzaakje aan de band Zij had een paar weken brom men opgeloopen wegens beleediging van dm Scha- r politieagent Douwsma, die zij onlangs voor smeris id uitgescholden en daarna had getracht hem om te koopen, door hem geld te willen geven als hij er niets van maakte Zij bracht nu ter verontschuldiging in dat zij een beetje onder den indruk was geweest van het bier dat zij dien morgen om '8 uur al op haar nucntaren maag was beginnen te drinken. Ook hier werd bekrachtiging van het vonnis ge- requireerd Geslagen. Cornelis Kramer uit Enkhuizen was niet verschenen. Hij had aldaar op 2 SepL jL zekeren D. Lub geslagen. Van Lub vermoedt men, dat hjj, die zeevarende is, verdronken zal zijn. De eisch tegen Kramer was de eisch f 5 boete sub sidiair 3 dagen hechtenis. Door de ruiten. Jacob Keizer te Hoog en Laag Zwaagdijk, gemeente Wervershoof. heeft kinderen. Zijn buurman Kees Schou ten de ca fé-n ouder ook. Op 6 Augustus jl. wilde het toeval dat Jaap's spruiten de geit van Kees plaagden. Dat stond Kees niet aan en hij zei daar zijn „goed dunken" van tegen Jaap Jaap, in zijn vadertrots gekrenkt, doordat men zijn nakomelingschap betichtte, nam revanche Hij ging, daartoe met een solide» stok gewapend, tegen de rui ten van buufman's café ten strijde en sloeg er heel ■wat aan gruizelementen Tenminste Kees diende heden een civiele vordering in tot schadevergoeding en wel ten bedrage van f 32.87. Tegen den robusten Keizer werd heden f 25 boete of 10 dagen zitten gevorderd. Als hij nu de schade ook nog mag betalen, is het .nog een dure geschiedenis voor 'm. Dunne melk. Volgt Cornelis Groot, 57 jaar, veehouder te Medem- blik. Deze snaak heeft op 11 Augustus jl. zich schuldig gemaakt aan vervalsching van melk, waardoor hij water mengde dat hij daartoe zonder veel omslag uit de gracht naaide Smakelijk i Eisch 3 maanden gevang. Mr. Leesberg, verdediger, vond het bewijs niet ge leverd en vroeg een mildere straf, desnoods voor waardelijke veroordeeling, mede, met het oog op de openhartige bekentenis van zijn cliënt Alweer een Medemblikker. 't Is alweer een Medemblikker die moet verschijnen en wed de polderjongen Albert Kater, die echter weg gebleven was. Hij heeft onlangs, terwijl hij half dronken was, ru zie gehad met Johannes Lageveen aldaar. Bij die gelegenheid kreeg Hannes vans hem een por met een mes in den schouder. En dat was nogal raak ook. Want de wonde was eventjes 6 cM. diep. Die woordentwist op straat had dus nog een ernstig Verloop. Gelukkig waren in den dikken Hannes geen edele deelen of zenuwen geraakt De eisch luidde 8 maanden gev. Beleediging. Present was de 22-jarige arbeider Adriaan Schuf- feler uit Zuidscharwoude, die op 29 September ter gelegenheid van de Zuidscharwouder kermis den rijks veldwachter C. v. d. Molen uit Broek beleedigde en er nog niet uit wou, want het was nog geen tijd, leelijke dit en dat... Van der Molen maakte natuurlijk behoorlijk ver baal op en de'eiSch was thans 7 dagen gevangenisstraf. Van de fiets. Dirk Sietses te Enkhuizen had o-p een avond in September niet voldaan aan de vordering van rijks veldwachter Brouwer om van zijn fiets zonder licht te stappen Wat heden een eisch tot f 20 hecht subs. 10 dagen hechtenis ten gevolge had Mishandeling. Jan H. Tholen en Cornelis Bas, beiden absent fa brieksarbeiders te Uitgeest hadden aldaar op 12 Sapt de aardigheid, zekeren Cornelis Slooten wat af te drogen. De mishandelde was er thans niet, wel een paar andere getuigen die van het verheffend schouw spel getuigen waren geweest. De eisch tegen Tholen en zijn kameraad was elk f 25 of 10 dagen de doos in Dierenmishandeling. Pieter Cornelis Rijkens, voerman te Helder had op den 18den Sqrt. jl. zijn paard op ergerlijke wijze mishandeld door het met het dikke eind van de zweep te slaan waar hij het arme dier maar kon raken. Ook op den kop Onwil van höt beest was oorzaak •ci Piot en de kastijding was welverdiend geweesL Het slaan op den kop ontkende hij. Eisch f 25 of 10 dagen zitten. Jan Hendrik Pool, Jan Cornelis Klos, Theodorus Johannes Klos. Arjs Rentenaar en Hendrik Koster, arbeiders te Kolhom en Barsingerhorn, waarvan de tweede 18 en de rest 16 jaar was, hadden zich schul- d eigemaakt aan de vernieling van een lantaarnpaal, die ze door midden geknakt hadden. Met vereende krachten hadden ze er aan getrokken, in Vpreenigimg mochten ze thans ook terechtstaan. Ze bekenden. De O.v.J. dreigde met strenge straf als zooiets weer gebeurde Eisch tegen de vier minder jarigen ieder 14 dagen tuchtschool, (met betrekking GROOTE SORTEERING Vlechfen vanaf f 3.—. Poppenpruiken vanaf f 1.25. Laagzijde B 50 Nabij de Markt. Schagen. waartoe de verdediger voor deze kinderwetten-beklaag den, mr. A. M. de Lange, zich aan het oordeel dra- rechtbank refereerde) en tegen Jan Klos f 10 of 5 dagen zitten. Paard verduisterd. Ten slotte kregen we Nicolaas Boots een café-hou der en veehandelaar te Wervershoof, verdacht van op 16 Augustus een paard te hebben verduisterd van zekeren Hou ter uit Venhuizen. Boots beweerde dat de vrouw van Houter ér niet van mocht weten, maar kon zijn baantje niet best schoon praten. Hij had het paard van Houter om af te richten en werd daarvoor betaald. Voor f 1500 mocht hij het daarna verkoopen Doch het paard is niet door hem bij den eigenaar behoorlijk ingeleverd, doch voor f 675 verkocht ge worden. Wegens deze verduistering werd tegen beklaagde ge- eis cht een maand gev. Uitspraken a.s. Dinsdag REIMS. Uit LONDEN, 8 November. De bijzondere corres pondent van Reuter in het Fransche hoofdkwartier! geeft een verslag van een bezoek aan Reims en zegt, dat wij er op bedacht moeten zijn op een morgen t ezullen hoonen, dat de kathedraal geheel vernietigd is. Reeds hebben de Duitschers uit weerwraak voor het verlies van Douaumont een schade aan de kerk aangericht, die noodlottig zou kunnen zijn. Een nieuw succes van de Franschen kan veroorzaken dat het onmetelijke dak donderend op 'de steen en beneden neerkomt en zelfs al zou er Uitstel toegestaan worden, dan nog schijnt het nu wij den Duitscher thans kennen zooals wij hem kennen te veel om te verwachten, dat hij, bij de eind-nederlaag wegtrekkende, ooit de kathedral overeind zou laten. De kerk staat nog Brand en projectielen hebben den prachtiger! voorgevel misvormd, de beelden geschonden en de ruiten in lood verbrijzeld, die nooit vervangen kunnen worden. In, het inwendige der kerk is alles wat niet verwijderd kon worden verbrand, maar de groote steenen massa, met haar twee torens, prachtige portalen en kroon van beschermende engelen, met uitgespreide vleu gels staat nog Sedert de verovering van Douaumont zijn de Duit- schers er stelselmatig pp uit de kathedraal' geheel te vernietigen. Den dag na den val van, Douaumont heb ben zij 258 granaten op de stad geworpen en de volgende dagen het bombardement hernieuwd. Vele granaten zijn er in de buurt van de kathedraal ge- basten en het schijnt niet twijfelachtig, dat de Duit- sche kanonniers stelselmatig hun zware granaten op de zuidzijde van het dak van de kathedraal laten springen met de bedoeling de steunbeeren, die zelf Wonderen van elegance en kracht zijn en gedeeltelijk den druk van het dak dragen, te breken. De Duit- schers maken élke poging om herstellingen te doen onmogelijk door op de kathedraal te vuren, zoodra zich een werkman op het dak waagt Een vian de oude. unieke geschilderde ramen is nog op zijn plaats gebleven, omdat het niet verwijderd kan worden zon der het vuur van den vijand op de kathedraal te vestigen Duizenden granaten hebben de kathedraal getroffen, vele andere duizenden zijn gebarsten in de oude straten rond de kerk. Dicht bij de kathedraal zijn de meeste gebouwen niet meer dan uitgebrande ge raamten vspi huizen. Het is onaannemelijk, dat de Duitschers denken, dat er door het bombardeerem van dit gedeelte der stad het eenige, dat zij feitelijk beschieten eenig militair doel bereikt kan worden. {Er zijn geen soldaten gestationneerd, want die zou den er niet het minste nut hebben voor de Franschen noch eenige bedreiging voor de Duitschers inhou,:; den. Aan de buitenkanten van Reims, waar niets bij zonder moois of ouds te verwoesten valt, is bijna geen schade aangericht De menschen in deze wijken leven alsof er geen Duitsche kanonnen ia hun nabij heid waren. Zoozeer vertrouwen zij er op, dat zij', wanneer zij zich maar niet in de buurt van de kerk wagen, weinig of geen gevaar loopen. Er zijn nog 2(1000 menschen in Reims en de opvatting dat dezen in champagne-kelders wonen, is onjuist Er is voor deze bewoners wel gevaar, maar niet veel meer dan in eenige andere stad die onder het bereik van de Duitsche kanonnen ot vliegtuigen ligt, mits die be woners zich maar enkele straten verwijderd houden van alles wat oud en schoon is in hun stad. Dan hebben zij weinig te vreezen. Nee, neelditmaal niet over de papierprijzen en hun „abnormale" verhoogingen. Integendeel!. ditmaal over het steeds veelvuldiger gebruik, wat van papier wordt gemaakt. Want kijken we eens niet naar het papier, waar op dit blad gedrukt is, en laten we ook eens bui ten beschou ving alle soorten schrijfpapier, dan blijkt, dat, behalve deze papier-industrie, er nog tal van nijverheidstakken bestaan, welke tegenwoordig uit papier allerlei gebruiksartikelen varvaardigen, waarvoor vroeger ander materiaal werd gebruikt. Ik weet waarlijk niet, of dit komt door „den nood der tijden", maar het is een feit, dat er reeds worst- fabrieken bestaan, welke zonder blikken of blozen aankondigen, dat, in plaats van de worstvelletjes, papieren hulsels voor het worstvulsel gebruikt wor den. Bijna zijn het dus papieren worsten, welke men aldus te eten krijgt! Deze worsten worden dan in papier gewikkeld in papieren doozen verzonden, opgediend op scha len van papier en gegeten van papieren borden, op tafel nggen de papieren servetjes te wachten; na tafel rookt men z'n sigaret, gerold in papier. In- tusschen wascht het dienstpersoneel het tafelzilver dat tot dusver nog niet van papier wordt ge maakt! in papieren afwaschbakjes, en droogt het af met papieren lappen en papieren droogdoe ken. Dit betreft nog pas ons worstdiner, Maar straks zitten we zelfs op stoelen, waarvan de zittingen van papier zijn gemaakt. En kijken we verder in het toekomstige huishouden rond, dan vinden we daar papieren kruiken, flesschen, schalen en kopjes; in de kinderkamer is het speelgoed al lang van pa pier gemaakt; maar ook in de slaapkamers zal men straks beddendekens van papier vinden. Vooral voor huishoudelijk gebruik zal, zoo wordt ons voorspeld, steeds meer gebruik worden ge maakt van papieren grondstoffen. Papier is zinde lijk, indien het goed geprepareerd wordt, en men kan het langs chemischen weg even waterdicht ma ken als glas of aardewerk. De bereiding van dit soort papier geschiedt meestal met zwavelzuur; het papier wordt dan zóó waterdicht, dat men zulk pa pier met succes gebruikt om bijvoorbeeld ijs in te verpakken en het tegen te spoedigs smelting ts vrijwaren. Een andere chemische behandeling la met chlo riet, waardoor men het zoogenaamde gevulcaniseer- de „Fiber" verkrijgt Tal van artikelen komen op deze wijze reeds onder de menschen, als stelen van werktuigen, spselen om garens op te winden, klos jes, pijpen en mondstukken 't is alles van papier! Papieren kousen komen hoe langer meer in de mode; het schijnt, dat er reeds legers op papleren kousen vechten, omdat daardoor de voeten der sol daten *8 winters warmer blijven dan in wollen sok- ken. En het beschermen van kleeren met een voe ring van zacht papier, dat niet kreukelt of ritselt, zal er ook wel hoe langer hoe meer in komen. Hoeden van papier zijn al lang niet nieuw meer. Ook bloemen van papier houden haar deloyalen strijd tegen natuur-bloemen nog steeds met succes vol; zelfs breidt deze kunstinduslirie zich steeds meer uit. Afzonderlijke fabrieken voorzien zulke bloemen-ateliers van de noodige papier-grondstof fen. Maar nog is er een reeks voorwerpen, welke in de toekomst verpapierd zullen worden. Ik noem slechts papieren garens, welke reeds langzamerhand in practische toepassing kwamen. Papier in plaats van hout is ook al niet nieuw meer; er zijn ken ners van de kegelsport, welke zweren, dat een pa pieren kegelbaan het hardste en zuiverste oppervlak oplevert, dat slechts denkbaar is. Papier gebruikt voor electrische isolatoren is zelfs niet nieuw meer, niets minder brandbaar dan papier'.mits het maar goed wordt bereid. Men weet dat sok reeds wagenraderen van papier worden gemaakt, zelfs voor spoorwagens. Dan eindelijk zelfs schoorsteenen van papier, nu nog een nieuw artikel, maar in opkomst! Het eenige dat nog niet van papier schijnt te worden gemaakt is de soldaat Waarschijnlijk geldt het woord „papsoldaat", in verwijderd verband staande tot papierbrei, nog te veel als verwerpelijk voorbeeld, om de papier-industrie ook op deze wij ze in onze legers te zien doordringen. En wat deze militaristische mogelijkheid betreft, is het misschien maar goed, dat de papierprijzen zoo „abnormaal hoog" zijn! Hdbld. De bekende Parijsehe correspondent van het Jour nal de Geneve schrijft over den verkennings dienst bij het Fransche leger en zegt, dat de fotografie van de vijandelijke stellingen tegenwoordig het beste ver- kenningsmiddel is, waardoor alle vroeger gebruikte mid delen zijn vervangen. Somtijds wordt de opname gemaakt onder oen hoek teneinde den bevelhebbers der ver schillende sectoren een duidelijk beeld te geven van de terreinsgesteldheid en van de hindernissen, welke zij bij een aanval zullen ontmoeten. Hoofdzakelijk ech ter de fotografie onder een rechten hoek, die wer kelijk verrassende resultaten oplevert. Men neemt ze meestal uit een hoogte van 15 tot 1800 meter en met bijzonder daarvoor ingerichte toestellen waarbii de lens ongeveer 1.20 meter van de plaats verwijderd is. De ontwikkelkamers in het vela zijn uitstekend ingericht Men kan er in 35 minuten tijd de plaat ontwikkelen 'en er een afdruk van. maken, die om- middellijk met alcoholdamp gedroogd wordt Dit is de recordsnelheid. In het algemeen moet men voor een behoorlijk werk IV» uur rekenen. Het maken van verdere afdrukken gaat dan zeer snel en, indien men twee a drie kamers ter beschikking heeft kan men wel zevenduizend exemplaren in 12 uur tijds maken. De fotografieën worden nooit vergroot want daara door worden zij minder duidelijk en gaat de juiste verhouding weg. Geoefende deskundigen beschouwen ze onder een loupe en in een stereosooop en brengen dan het gevondene op groote schaal op kaarten over. De fotografie die voor een leek niets anders voorstelt dan een maanlandschap, een vormelooze chaos van aarde en keien, bevat voor den deskundige zeer nauw- kurige aanwijzingen, niet alleen bver de loopgraven maar ook over de schuilplaatsen het aantal mitrail leurs de batterijstellingen enz. Dit werk, dat alken dag herhaald wordt en onderling vergeleken, stelt den staf zelfs in staat de bewegingen van den vijand, zytni bedoelingen en zijn plannen te kennen. Gedurende de artillerietoebereidselen toonen de fotografiën den juis- ten toestand van de vijandelijke loopgraven aan en daardoor kan de bevelhebber op het juiste oogenblik, het bevel geven tot den aanval daar hij weet op welke verdedigingswerken hij zal stuiten. Dit verklaart waarom heden ten dage het Fransche offensief zoo oneindig veel minder menschenlevens kost dan in het vorige jaar. De kaarten zijn ook van een dergelijke nauwkeurigheid, dat zij, zonder eenige wijziging den troepen als terreinkaarten kunnen dienen bij den op- ma rsch. Omtrent het uiterlijk der tanks en hunne rechtwijze is nu reeds zoo een en ander bekend geworden, tte „Manchester Guardian" geeft nu echter bladzijden uit het dagboek van een dar leden der bemanning van een der landschepen. Wij nemen hieruit hef vol gende over: „Maandag Voor dien eersten koer uit Vreemd Vreemd gevoel. Erger dan in een onderzeeër; kon eerst niets zien, maar verbeelde mij des te meer. Eerst sloegen de kogels tegen onze tank aan als hagelsteenen op een gegalvaniseerd ijzeren dak, toen kamen ze als een reeks hamerslagen Kwamen daar zonder letsel doorheen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1