GRIJZE HAREN Kassier, DINSDAG 14 NOVEMBER Ni.' Siste Jaargang. No. 5901. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers: trapman Co. Meiroze en Royal Windsor Per flacon i 1.50 en 12.00. j. stuurman, Kapper-Haarwerker, geen wittebroodkaarten. misdaad? 9 SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAKER A COURANT. AiïfMtiliï- LuMiL .it til\i(l v<*rcii|im vierm'iHi week O'nsdag,Woenwiiig inmieniai; en '/.utur<lag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- ,j,n I tVRRTIBV PI WV in hef oemt uitkomend nummer irnplnatat. SCNAftf.N. I AAN BV Int. Telenh. Nn. 20. Prijs per 3 maanden fit 95; por post I'1.10. Losse nummers 5 ot. A DVEHTFiNTIKN van I tot regels I (1.35, iedere regel meer 8 et Itewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar planter, berek WIERINGERWAARD. Door het Gemeentebestuur werd tot Inspecteur voor de melkvoorziening alhier benoemd de heer II Scheltus, melkcontroleur alhier. ANNA PAULOWNA. Algemeene vergadering van het Ondefling Vee fonds op Zaterdag 11 November in het café van den heer G. Borst te Breezand. De voorzitter, de heer P. Nieuwland, opent de ver gadering; de notulen worden gelezen en goedgekeurd met dank voor de uitstekende weergave van het vroeger verhandelde. Hierop brengt de voorzitter In herinnering, dat het fonds thans 10 jaar bestaat en dat de heer P. J. List gedurende al dien tijd secretaris-penning- meester van het fonds is geweest. Hij brengt hulde aan diens ijver en accuratesse, memoreert, hoe deze dikwijls voorschotten heeft gedaan, wanneer de kas tijdelijk uitgeput was en spreekt den wensch uit, dat de heer List nog lang zijn krachten aan het welzijn van het veefonds moge wijden. Doch ook de heer A. Brands is gedurende al die jaren voor het fonds werkzaam geweest en wel als taxateur. En a) mogen er dan al eens geschillen zijn geweest, die bij een dergelijke functie, waar te genstrijdige belangen zoo licht met elkaar in bot sing komen, nooit kunnen uitblijven, het feit, dat de beer Brands niettemin telkens herkozen werd, toont genoegzaam aan, hoezeer hij, als taxateur, op prijs werd gesteld. Voorzitter hoopt dan ook van harte. d«*t evenzeer de heer Brands nog lang voor het fonds werkzaam moge zijn. Thans deelt voorzitter mee, dat een der- leden een zieke koe heeft gehad en daarvan, overeenkomstig art 9 der statuten, terstond kennis heeft gegeven, waarop het door den rijksveearts werd afgekeurd. De eigenaar was daarop bereid, van het beest af stand te doen, maar kreeg van het bestuur verlof, het nog drie weken aan zich te houden. Dank zij de goede verzorging is het dier volkomen hersteld. Het bestuur stelt nu voor, den eigenaar f 40 toe te kennen, waarmede de vergadering zich kan vereeni gen. Uit het overzicht van den toestand van het fonds blijkt, dat het actief bedraagt: saldo 1915 f 480.21'; rente over 1915 f 8.02; contributie f 2443.70; opbrengst van gestorven vee f 377.50; terwijl de uitgaven heb ben bedragen voor gestorven vee f 1227.66; voor brandassurantie f 347.09, tezamen f 1574.75. Er is al- zoo een saldo van f 2034.68. Er behoefde slechts voor 4 koeien en 2 kalveren te worden uitgekeerd, terwijl voor het verlies van 3 koeien door overstrooming, die volgens art. 1 der statuten niet vergoed worden, nochtans eenige te gemoetkoming werd verstrekt. Met het oog op dezen gunstigen toestand der kas, doet het bestuur nu het voorstel tot stichting van een reservefonds, tot een maximumbedrag van f 150Q, welk voorstel door het bestuurslid N". Wijker wordt toegelicht en verdedigd. Na enkele vragen wordt het bestuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Insgelijks wrordt met algemeene stemmen de premie vastgesteld op 1 pet. Daarop is aan de-orde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding der hee- ren M. van der Wel en Ant. Schilderman. Belden worden herkozen en nemen hun herbenoeming aan. De aftredende schatters, de heeren J. H. 't Hart en A. Brands, worden insgelijks herkozen en nemen eveneens de functie weer aan. Voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren J. Keizer, C. van der Linden en Jb. Lanser. Allen laten zich overreden, de benoeming aan te nemen. De herziening van het reglement, die daarop aan de orde is, geeft geen aanleiding tot wijziging. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit de voor zitter de bijeenkomst met een woord van dank voor de aangename samenwerking. - WIERINGEN. Voor den landstorm, jaarklasse 1908, is behalve de reeds vermelde, nog ingeschreven de heer W. E. Coumou te Belt, alhier. Deze landstormplichtige is afkomstig uit Zierikzee. - WIERINGEN. Voor rekening van 26 leden 't oostelijk gedeel te onzer V.P.N.-onderafdeeling, werd ,j.L Vrijdag op deAmsterdamsche V.P.N.-eierenveilirig geveild 1188 kipeieren en 60 eendeieren. De hiervoor verkre gen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de tipeieren van f 12.65 tot en met f 12.75 per 100 stuks en voor de eendeieren ook f 12.75 per 100 stuks. Aan schoon geld zuilen de leden voor de eendeieren per stuk ontvangen 12 cent en voor de kipeieren f 2 i Per kilo. Per stuk berekend, gelden kipeieren van 15 in een kilo 13.3 cent, 16 in een kilo 12K cent, 17 ln een kilo bijna 12 cent en van 18 in een kilo 11.1 1 cent of gemiddeld per 100 stuks schoon f 12.20. Han del vlug. - WIERINGEN. Voor flin khezette zalen gaf de muziekvereeniging "Harmonie" j.1. Zaterdag en Zondag in de concert- Concordia haar eerste winteruitvoeringen. Het Programma bevatte een 5-tal muzieknummers en wee tooneelstukjes. De tooneelstukjes waren geti ld ..Levensdwang", dramatische schets in één be kijf door Ed. C. Lageman en .,De levend doode Student", blijspel in een bedrijf door M. J. Gilissen. kregen wij nog eenige coupletten te hooren, KeUteld: Hadt je me maar". Muziek, tooneel en zang ^Rrden goed weergegeven en vielen in den smaak aer aanwezigen. Als altijd was een gezellig bal het dezer genoegelijke avonden. Landverhuring. ,.uP9nbare verhuring van landerijen op Zaterdag November, voorm. 10 uur, in de herberg van den "®er P. Scheringa te Barsingerhorn, voor den tijd YieT achtereenvolgende jaren. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur der Kefneente Barsingerhorn: TT l«hJYelknd, in den Kaagpolder, Kroot 0.46.20 H.A., w. .,n fauur bij S. Broers voor f 58, thans D. Koorn -»oor f 58 "x bil r ^el'and, idem, groot 1.38.- H.A., laatst in huur 3 *S°flnt'e8 voor f 125, thans dez. f 140. ideir, Wellandi idem, g.oot 1.11.70 H.A.; 4. welland, f 22n' Sï001 1-09.80 H.A., laatst ip huur bij C. Vis voor worden door het gebruik van zonder verven (gegarandeerd onschadelijk) tot hunne natuurlijke kleur teruggebracht. Alleen echf verkrijgbaar bij LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. Ibans dezelfde voor f 250. 5. Weiland, idem, groot ongeveer 1.25.70 H.A.; 6. weiland, idem, groot 0. 99.20 H.A.; 7. weiland, ld., groot 0.99.40 H.A., laatst in huur bij D. Blaauboer Jzn., voor f 325, thans dezelfde voor f 361. 8. Weiland, idem, groot 1.35.90 H.A., laatst in huur bij D. Marees voor f 140, thans dez. f155. 9. Weiland, idem, groot 0.98.80 H.A., laatst in huur bij Jn. Smit Gz. voor f141, thans dez. f 140. 10; Weiland, idem, groot 2. 11.20 H.A.; 11. weiland, idem, groot 0.93.50 H.A., laatst in huur bij C. Ka ter voor f 330, thans P. Bakker voor f560. 12. Weiland, in den Hooglandspolder, groot 0.78.80 H.A., laatst in huur bijH. Beek voor f 101, thans P. Wardenaar voor f151. 13. Weiland, idem, groot 0.51.80 H.A., laast in huur bij J. Hazebelt, voor f62, thans A. de Waard voor f65. 14. Bouwland, in den Slikvenpolder, groot 0.09.70 H.A., laatst in huur bij Jb. Lampert voor f 14, thans dezelfde f 14. 15. Weiland ,idem, groo\ 1.15.10 H.A., 16. bouw land, idem. groot 0.38.80 H.A., laatst in huur bij P. Hoogland voor f 160, thans dezelfde voor f 175. 17. Welland, ln den Schringkaagpolder, groot 0.51.70 H.A., laatst in huur bij S. Wardenaar voor f 50, thans dezelfde voor f 50. 18. Weiland, idem, groot 1.33.10 H.A.; 19. weiland, idem, groot 1.55.50 H.A.; 20! weiland, idem, groot I.08.50 H.A.; 21. weiland, groot 0.78.70 H.A.; 22. wei land, idem, groot 03.70 H.A., laatst in huur bij A. Klare voor f760, thans dezelfde voor f 840. 23. Weiland, Idem, groot 0.73.70 H.A.; 24. wel land, idem, groot 1.36.60 H.A., laatst in huur bij C. Middelbeek voor f 330, thans dezelfde voor f 290. 25. Het Westelijkst gedeelte van een perceel wel land, in den Hooglandspolder, groot ongeveer 1.08.70 H.A., laatst in huur bij A. de Moei voor f 110, thans dezelfde voor f 125. 26. Het Oostelijkst gedeelte van een perceel wei land, gelegen in den Hooglsndspolder, groot onge veer 1.23.30 H.A., laatst in huur bij A. van der Oord voor f 125, thans dezelfde voor f 145. 27. Weiland, gelegen te Schagen, groot 2.90.50 H.A.; 28. weiland, idem, groot 1.75.70 H.A., laatst in huur bij A. Visser voor f 650, thans dez. f 720. 29. Weiland, idem, groot f 1.18.70 H.A., laatst ln huur bij A. Schouten voor f 130, thans dez. f 145.B 30. Weiland, idem, groot f 1.57.30 H.A., laatst in huur bij Jn. Buis Pz. voor f 210, thans dez, f 230. B. Door het Weezenbestuur der gemeente Bar singerhorn: 1. Weiland, gelegen in den Kaagpolder, gem. Bar singerhorn, groot 2^21.10 H.A.; 2. weiland, idem, groot 0.73.80 H.A., laatst in huur bij Jn. Marees voor f281, thans dezelfde voor f 330. 3. Weiland, idem, groot 1.12.40 H.A., laatst in huur bij P. Kater voorf 104, thans dezelfde voor f 115. 4. Weiland, idem, groot 1.33.30 H.A., laatst in huur bij S. Spaans voor f 140. thans dezelfde voor f 160.H 5. Weiland, in den Hooglandspolder, gem. Barsin gerhorn, groot 0.72.70 H.; 6. Weiland, idem, groot 0.94.10 H.A., laatst in huur bij H. Beek voor f 220, thans J. Visser voor f 306. 7. Weiland, idem, groot 1.86.60 H.A.; 8. weiland, idem, groot 1.87.90 H.A.; 9. weiland, idem, groot I.46.20 H.A., laatst in huur bij C. Smit Pz. voor f587, thans dezelfde voor f 822. 10. Weiland ,in den Schringkaagpolder, gem. Bar singerhorn, groot 1.28.50 H.A.; 11. weiland, idem, groot 0.56.50 H.A.; 12. weiland ,idem, groot f 1.67/70 H.A.; 13. weiland, idem, groot 1.02.20 H.A., laatst in huur bij W. dén Adel voorf 562, thans perc. 10, 12 en 13 W. den Adel voor f492 en perc. 11 voor f70 A. Engel. 14. Weiland, te Schagen, groot f 0.84.40 H.A., 15. weiland, idem, groot 0.24.70 H.A., laatst in huur bij A. Visser, voor f 136, thans dez. voor f 150. 16. Weiland, idem, groot ongeveer 0.47.70 H.A., 17. weiland, idem, groot ongeveer 1.06.80 H.A., 18. weiland, idem, groot 1.27.H.A., thans in huur bij A: Deutekom voor f 339, thans dez. voor f 366. HOOGWOUD. Tot brievengaarder alhier, is met ingang van 16 November 1916 benoemd de heer W. Koeman. AARTSWOUD. Bedankt als watermolenaar van den Boezem, de heer Jb. Wonder. AARTSWOUD. De huismanswoning meit .bouwland, gelegen in den Boezem alhier, in eigendom toebehoorende aan den heer P. Sijp te Winkel, en bewoond door den heer Jb. Wonder, is gekocht door den heer D. v. d. Bel alhier. KAMERVERKIEZINGEN. De officieele candidaatstelling voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het distric,t Haar lemnpermeèr ter voorziening ih de vacature ont staan door de verkiezing van den heer Van Wichen tot lid van de Eerste Kamer, is bepaald op Dinsdag 21 November, de eventueele Btemming op Vrijdag 1 December en de eventueele herstemming op Vrijdag 15 December. De candidaatstelling in het kiesdistrict Tiel, teV voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer Tydeman, is bepaald op Dins dag 28 November en de eventueele stemming en herstemming op resp. 7 en 14 December. Volgens de Tel. heeft de minister van Landbouw afgezien van het voornemen tot het invoeren van broodkaarten voor wittebrood. De landstormsoldaat Marinus K., die te Veghel N.-Br., sinds 12 Octofcer werd vermist, ia uit de Dieze opgehaald. Daar zijn horloge is verdwenen en aan het hoofd sporen van geweld aanwezig lijken, vermoedt men MARKTPLAATS A 59 J. Schoorl Pz dat er misdaad in het spel is. De justitie doet ondeerzoek. BEPERKING DER SPOORWEGDIENSTEN. Naar aanleiding van het onrustbarend bericht be treffende de beperking der spoorwegdiensten, ver nam de Tel. van de directie der H. IJ. S. M., dat reeds maatregelen genomen zijn, om te voorkomen, dat belangrijke stagnatie in den toevoer van Engel- sche, Belgische en Limburgsche kolen zal ontstaan. De toevoer geschiedt door middel van het Rijksko- lenbureau. Men verwacht Inderdaad, dat niet tot beperking van- den dienst zal worden overgegaan. Het vorige jaar, op ongeveer denxelfden datum, ont stond een soortgelijke vrees. Maar door tijdig Ingrij pen heeft men erger voorkomen. LANDSTORMPLICHTIGEN. Daartoe bijeengeroepen door het hoofdbestuur van de vereeniging van landstormplichtigen jaarklasse 1909 in Nederland, is eergisteren te Utrecht een lan delijke vergadering gehouden van landstormplich tigen van de jaarklassen 1909 ,1908, 1907 en 1906, on der voorzitterschap van den heer'J. W. de Vries uit Den Haag. Na uitvoerige besprekingen ls ten slotte met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin er op gewezen wordt, dat de Vereeniging van land stormplichtigen 1909, 1908, 1907 en 1906 in Neder land, kennis genomen hebbende van de afwijzen de beschikking van den minister vah oorlog op haar verzoek om de militielichting 1917 geheel te doen in lijven vóór de oproeping van de landstormjaarklasse 1909, ten zeerste deze afwijzende beslissing betreurt; besluit in verband met de opkomst van den land storm 1908 voort te gaan met zoo krachtig mogelijk propaganda te maken voor den eisch: Oproeping van de beschikbare jonge militie vóór een ouderen landstorm; en verder met onvermoelden ljveT te werken voor; a. inlijving en africhting zooveel mogelijk ln de plaats van Inwoning of naastbijzijnd garnizoen; b. een goede verlofregeling; c. een behoorlijke rege ling van do militaire vergoedingen; roept alle landstormplichtigen der jaarklassen 1909, 1908, 1907 en 1906 op zich bij de vereeniging aan te sluiten, om gezamenlijk op wettige en waardige wijze voor vorengenoemde punten te werken. VERGIFTIGING. Bij een familie te Hillegom heeft zich een ernstig geval van Vergiftiging voorgedaan. Het geheele ge zin, bestaande uit 6 personen, is er door aangetast. Een meisje van 7 jaar is reeds overleden. Als oor zaak wordt genoemd het eten van ondeugdelijk vleesch. f 30.000 AAN EFFECTEN GESTOLEN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct, d.d. 11 dezer: Hedennacht heeft bij de firma P. N. van Kampen en Zn. aan den Singel alhier op brutUe wijze een inbraak plaats gehad. De vrouw van den conciërge, die in het perceel woont, bemerkte hedenmorgen dat de ketting van de deur, die des nachts altijd vast gemaakt werd, los was. Zij bemerkte ook, dat een van de deuren van het kantoor openstond en dat de brandkast, die zich op het kantoor bevond, open gebroken was. Er bevonden zich bij het slot vele gaten; zoodat blijkbaar met een breekijzer de deur geopend was. Onmiddellijk waarschuwde de Juffrouw de politie, die terstond ter plaatse verscheen en een uitgebreid onderzoek Instelde. De dief of dieven hebben bij hun werk, om zoo min mogelijk argwaan te-wekken, de deuren gesloten en de gordijnen laten zakken. De politie slaagde er tot op het oogenblik niet ln een spoor van de daders te vinden. De eigenaar, die van het geval verwittigd werd, was eveneens na eenigen tijd op zijn kantoor. Tot dusver kon worden vastgesteld, dat er een be drag van f 800 aan bankpapier gestolen was, ter wijl voor ruim f 30.000 aan effecten vermist werden De nummers van de effecten zijn bekend. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Telkens en telkens \waer doen zich nieuwe moei lijkheden voor bij de economische politiek. Thans zijn er weer ernstige verwikkelingen over den invoer van versche en gedroogde zuidvruch ten. Op dit oogenblik wordt daarvoor door de N. O. T. geen enkel consent afgegeven. Ja zelfs wat voor de betrokken handelaren, die kredieten geopend hadden, veel erger is de goederen waarvan de consignatie aan de N. O. T.wel reeds was toege staan, werden in Engeland gelost of zelfs, wanneer ze hier te lande reeds waren aangekomen, nood zaakte de Engelsche regeering de N. O. T. ze terug te zenden naar Engeland, om ze daar voor het Prij- zenhof te brengen. Het is n.1. een overeenkomst tus- schen de N .0. T. en de Engelsche regeering, dat de booten worden doorgelaten, ook als Engeland een gedeelte van de lading wenscht aan te houden. De N. O. T. verbindt zich dan om de goederen niet vrij te geven, of, wanneer dit verlangd worejf, naar Engeland terug te zenden. Zoo is het ook gegaan met groote partijen abri kozen, ahrikozen-pulp, amandelen, enz. Door onder handelen slaagde de N. O. T. er nog w^l eens in een partijtje vrij te krijgen, maar dat ging toch steeds stroever. Totdat de Engelsche regeering er een eind aan maakte en kortweg een drietal booten aan hield en daar alle zuidvruchten uithaalde. De stoomvaartmaatschappijen bedanken er nu voor om haar schepen ter wille van een gedeelte van de lading een a-ntbaren tijd opgehouden te zien en wei geren voorloopig zuidvruchten te vervoeren. Omtrent de oorzaak van het optreden van En geland vernemen wij, dat van die zijde de eisch is gesteld, dat eerst de grenzen voor den uitvoer van het Nederlandsche fruit moeten worden gesloten. De Engelsche regeering betoogt eenvoudig, dat, wan neer de Nederlandsche fabrikanten jam of compote willen maken, zij daarvoor in de eerste plaats het Nederlauoache fruit moeten gebruiken. Men wil niet, dat dit fruit wordt uitgevoerd en het tekort wordt aangevuld met zuidvruehten. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft Engeland zich bereid verklaard, om, wanneer die eisch wordt inge willigd, den aanvoer' van zuidvruchten weder toe te laten. Op dit oogenblik worden zelfs reeds onder handelingen gevoerd over een geheel nieuwe rege ling. Het behoeft echter zeker geen betoog, dat ot hier zeer veel tegenstrijdige belangen zijn. Men den- ke alleen slechts aan de Nederlandsche oofttelers! Laat ons hopen, dat men er ln zal slagen een voor allen bevredigende oplossing te vinden, opdat ook deze nieuwe moeilijkheden weder opgelost worden. Hdhld. -i- BROEK OP LANGENDIJK. Ds. Van Dijk alhier heeft het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Oppenhuizen aangenomen. BROEK OP LANGENDIJK. Geslaagd voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, mej. N. Zaal alhier. WIERINGEN. Toch bekeurd I Tegen onzen plaatsgenoot, den heer D. Minnes, zijn oen drietal processen-verbaal opge maakt wegens het branden van luchtgas, voor wel ker oprichting der installatie, hij van B. en W. geen vergunning had gekregen en waarvoor hij bij de Kroon in beroep ging. Thans heeft een technisch-in- genieur van Haarlem vermoedelijk voor onder zoek naar hier gekomen de Installatie bezichtigd en ter secretarie inlichtingen ingewonnen. Op advies van dien heer heeft de heer Minnes be sloten voorloopig met het branden van zijn nieuw licht te wachten, en den uitslag van het door hem bij de Kroon ingediende beroep af te wachten. HET STEENKOLENGEBREK. Al minder en minder word tde aanvoer van steen kolen uit Duitschland. Deze vermindering moet voor een deel worden toegeschreven aan de verminderde productie in het land zelf, terwijl daartegenover som- migo industrieën .vooral de aanmaak van munitie in dat land, zeer hooge eischen stellen. Maar uit alles blijkt toch ook, dat men desnoods nog wel zou kunnen leveren, mits van de zijde van Nederland daartegenover compensatie wordt gege ven. Daarover worden nu door de bekende Commissie van Bijstand onderhandelingen gevoerd. Heel gemakkelijk is haar taak in dezen niet Eener zijds moet rekening worden gehouden met de Engel sche eischen, van de inwilliging waarvan 't is nu eenmaal zoo afhangt of wij voldoenden aanvoer zullen krijgen van granen, veevoeder, zuidvruchten, ja wat niet a 1. Allerlei uitvoerverbodën worden verlangd. En de Commissie van Bijstand moet na tuurlijk bij het uitbrengen van advies oyer aan vragen om consent rekening houden met de Engel sche verlangens Maar juist wat Engeland niet wil dat uitgevoerd wordt of slechts in het kleinst mogelijke quantuqi 't is begrijpelijk dat van die zijde het liefst ge zien zou worden dat we onze oostgrenzen heelemaal sloten I juist dat is het wat Duitschland van ons verlangt ln ruil voor steenkolen, voor kalk, profiel- staal, spanten en tal van andere artikelen, die wij noodig hebben en moeilijk op andere wijze kunnen krijgen. Uit alles blijkt, dat er te dien aanzien nog geen overeenstemming is verkregen en b.v. de vermin dering van den steenkolenuitvoer vooral dienst moet doen om aan de Duitsche eischen kracht bij te zet ten. Het is met geen mogelijkheid te zeggen of men spoedig tot een oplossing zal komen. Intusschen is de grootst mogelijke zuinigheid ge- wenscht. Directies van verschillende groote onderne mingen hebben reeds haar personeel gewaarschuwd geen materiaal, dat in gewone tijden reeds vernieuwd zou zijn, weg té werpen. Men moet alles bewaren om het, als de nood aan den man komt, nog te kun nen gebruiken. De Minister zal vandaag of morgen een circulaire aan de gemeentebesturen verzenden met het verzoek om bij het publiek aan te dringen op- en zelf bij het steenkolenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Als middel om aie zuinigheid in de hand te werken, geeft de Minister zelfs in overweging niet terug te deinzen voor verhooging van den gas- prijs. B. en W. van Enschede hebben bekend gemaakt, dat het, met het oog op den geringen kolenaanvoer, gewenscht is ,het gas- en electriciteitsverbruik te be perken en noodigen daarom de winkeliers en particu lieren dringend uil, bij het verbruik daarvan de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten; zij heb ben voorts besloten met ingang van gisterenavond te verbieden, de verlichting van winkels en winkel kasten, ook étalages, Maandags, Dinsdags, Woens dags, Donderdags, Vrijdags en Zondags des avonds n a9 uur en Zaterdags na 10 uur.. Zij, die dit verbod overtreden, zullen van de leidingen worden afgesne den. Ten einde zooveel mogelijk te voorzien in den steen kolennood is door den opperbevelhebber opgave ge vraagd van militairen, die van beroep mijnwerker zijn, ten einde hen werkzaam te kunnen stellen in de Staatsmijnen om zoodoende de Nederlandsche steenkolenproductie zooveel mogelijk te verhoogen. DE BATAVIER VI. Het stoomschip Batavier VI, van de Batavierlijn, is naar Zeebrugge opgebracht. Dit is gerapporteerd door het hier aangekomen stoomschip Batavier IV, dat het bericht gekregen heeft van het stoomschip Rijn, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag kort na de Batavier VI den Nieuwen Waterweg uitliep. De Batavier VI heeft geen passagiers aan boord en ook geen levensmiddelen. De geheele lading bestaat uit stukgoed. Wolff seint uit Berlijn: Voor den mond van de Theems is op 12 dezer het Nederlandsche stoomschip Batavier VI met eea

Schager Courant | 1916 | | pagina 1