De Oorlog. i Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. wS - U*Ü r 6.» ft: ab br Is L i i D! I hier wel waard aal «fla De meeaten telen rel!, 't Ia voor slechts enkelen. De heer Hctmpt had klachten gehoord, dat' de aard appelen zoo slecht rijn. Anderen, pok voorzitter, hadden gehoord, dat re Juist heel goed rijn. Ook in Hareniarspel bijv. werd beweerd dat re goed rijn en te Nieuwe Niedorp ook. VoorzitterWe zouden aan den Minister kunnen schrijven, dat we geen gehcelen wagon kunnen heb ben Wel bijv. een 30 of 50 H.L. De hoer F. Wit meent, dat in Zijdewind geen aard appelen voor do distributie te krijgen zullen zijn Hier in Oude Niedorp misschien wel. Voorz.We hebben 150 zak voor het voorjaar. We hadden 100 zak besteld en toen gehoord, dat het stopgezet werd. Daarom heb ik toen nog 50 zak er bij gedaan Er zijn moer artikelen te bespreken. Visch bijv. is niets op afgekomen. De aardappelen ls ook niet vod op afgekomen Ik begrijp niet, zegt voorz., dat de menschen er niet harder naar loopern Voor gemarioneerde haring kreeg ik besteld: één fleschje van 18 stuks. Maar zoo'n bestelling voer ik niet uit Verleden week meldde er zich dan nog een aan, die ook 1 vaatje vol wilde hebben Eieren wordt heelemaal niet naar gevraagd. Ais we ze willen hebben, moet het er 1200 tegelij azijn Visch zou bij een groote kuip vol tegelijk moeten worden betrokken Een en ander voor risico der ge meente. De heer Plempt en Strijbis zouden daar tegen zijn, els de animo niet groot er wordt Voorzitter vindt het onpleizierig, dat andere gemeen ten het wel hebben en wij niet Wat denken hoeren Wethouders er van? vraagt voorzitter, om eens 1 vat haring van 1000 stuks of een 1200 eieren aan te schaffen voor de gemeente? Die eieren kosten dan een cent of 3 minder per stuk. De heer J. Wit vindt het wel wat lastig als de burgers niet meer belangstelling voor zooiets toonen. De heer Rempt wil met die aardappelen en andere dingen ook liever afwachten, waar er nog zoo wei nig belangstelling voor is. Voorzitter: Er zit dit tusschen, dat je moet zor gen dat het er ls. Anders komen klachten van de Winkeliers, dat zo het niet krijgen kunnen. Dat is nu nog niet zoo. Maar die klachten zouden in 't voorjaar komen. De heer Over vraagt, of erwten en boonen niet aangeschaft zouden kunnen worden? Die bederven niet zoo gauw. Voorz. dacht, dat de behoefte daaraan niet zoo groot is, die telen ze zelf. Goedgevonden wordt voorloopdg de regeling aan B. en W. over te laten. Rondvraag. De heer Strübis zegt, dat de heer Ligt- hart op de vorige vergadering verhooging presentie»; geld der raadsleden ■besprak, maar Strijbis zou nu wel verhooging presentiegeld der Wethouders in over weging willen geven, dat is wat laag. Voorzitter vindt het nu wel wat gek, waar oe wv grooting «n de posten daarvan! dus ook post presentie geld Wethouders zooeven zijn behandeld en goedge keurd. Maar ais Strijbis een voorstel tot verhooging doet, dan kunnen wo dat in een volgende vergado- rUDe nRempt wijst op do noodzakelijkheid! van meer op tijd zandstrooien bij gladden weg. Voorz zal er hen die daarvoor zijn aangesteld, op Wijzen. Verder wilde de heer "Rempt de takken der hoornen op het erf van P. Kooi aan het Verlaat wat zien ingekort. Voorz., zegt dat dit van het Ban bestuur Is en de beer Over zal er wel nota van willen nemen, als voorz. van het Banbestuur. Hierna sluiting onder dankzegging. DE „KONINGIN REGENTES". Naar wij vernemen, is tot heden aan de direct belargb ebbenden in Nederland geenerled mededee- ling gedf ïu van Duitsche zijde ten aanzien van de reden van aanhouding van het Nederlandsehe atoom schip .Koningin Regentes." AANVOER VAN VEEVOEDER ENZ. UIT INDIA De Indische stoomvaartmaatschappijen zullen na dat ter zake overleg ls gepleegd met de regeering, 50 pet. van haar scheepsruimte beschikbaar stellen voor den aanvoer uit Indië van veevoeder en ar tikelen, die voer de bereiding van levensmiddelen de vereischte grondstof opleveren AARTSWOÜD. Alhier is bij den veehouder J. Schagen gevallen van rots kreupel geconstateerd, zoodat het wél békende bord op diens erf prijkt BURGERBRUG, De IJsclub alhier vergaderde Dinsdagavond In het lokaal Brauman. 11 loden wamt opgekomen. Tot be stuurslid wercl herkozen de heer G. Delver, terwijl tot afgevaardigde nnar de alg. verg, van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier benoemd werd de heer K. Kalff en tot diens plaatsvervanger de heer J. Boontjes Dz. Als candidaat voor da vacature van districtsvoor zitter, door het overlijden van den heer Odendaal ont staan, werd gekozen de heer J. Raat Dz, Uit het verslag van den penningmeester omtrent de geldmiddelen der vereenigiag bleek, dat de ontvang sten, gevoegd bij het batig saldo over 1914—15 waren t 118.30; die uitgaven over 191516 waren f 42.56, zoodat oen batig saldo in kas is van f 75.74. Van dit geld zal f 32,50 beschikbaar gesteld worden ten behoeve wan een eventueel te houden ijsiaësi. NIEUWE STAAT8LEENING. Eer; wetsontwerp tot het aangaan van een leening van 125 millioen tan laste van dan staat, wordt he den naar da Tweede Kamer gezonden. DE KONINGIN-REGENTES. Tot heden is aan de direct belanghebbenden in Ne derland van Duitsche zijde geenerlei modedeeling ge daan ten aanzien van de reden van aanhouding van het stoomschip Koningin Regentes. UITSLAG VERKOOPING. Uitslag van de Verkooping ten overstaan van de notarissen G. J. van Leersum, G. Vrijburg en H. de Boer, ten verzoeke van de erven Grootes te Barsin gerhorn. Pcroeelen 1 cn 2 voor f 2572 aan de heeren K. Slot as, Perooelen 3 tot en n4(Jt 7 voor f 26.282 aan den heer K. Zander te Bareingerhorn. Peroeelen 8 en'9 voor f 7.286 aan de heeren K. Slot as. Perceel 10 opgehouden. Perceel 11 voor f 4322 aan den heer P. Maats te Barsingerhorn. Perceel 12 voor f 2213 aan den heer K. Boekei te Winkel. Perceel 13 voor f 2482 ftan den heer K. Engel te Kolhorn. Totaal ter grootte van 17.90.30 HA voor f 49.712. OVER DE GRENS GEKOMEN. Hedennacht ziin bij Gennep Vier Polen over de grens gekomen. Na ontvangst van de oproeping voor den militairen dienst waren zij gevlucht Gisteren is een Duitsche deserteur van de grens wacht uit Elten te Lobith over de grens gekomen. Maandag zijn twee Belgen op eigenaardige wijze over de grens gekomen. Het waren een stoker en een machinist, die van de suikerfabriek van Moerbeke eenige wagens pulp tot de Nederlandsche grens moes ten brengen. Aan de grens stemde de aldaar wacht hebbende Duitsche commandant erin toe, dat wagons over de grens getrokken zouden worden. Maar een maal op onzijdig gebied zijnde, besloten de beide Belgen op Nederlandsch gebied te blijven, ondanks de protesten van den Duits cher. Behalve deze beide mannen, was tegelijkertijd nog een derde over de grens gekomen, die zich 's nachts onder de kolen verstopt had BROEK OP LANGENDIJK. Vanwege de Groenten-centrale worden evenals t vo rige jaar bij alle tuinbouwvereenigingen de voorraden kool opgenomen. Daartoe worden aan alle leden dier vcreenigiugen jnviiiiingshiljeiten toegezonden, welke juist ingevuld en onderteekend voor den 29sten Nov. ea. hij de secre tarissen worden terugverwacht. WINKEL. J Heden werd ten overstaan van den notens Donker uit Hoorn te koop gepresenteerd een woning met boom gaard en bouwland, eigenaar van wijlen G. de Leeuw. Het geheel is opgehouden voor f 14814. NIEUWE NIEDARP. D Tot Molenmeester van den Moerbeekor Polder is herbenoemd de hoer P. Schfiltus te Moerbeek, NIEUWE NIEDORP. Tot Molenmeester van den Kortverloren Polder is herbenoemd de heer K- Mijts te Nieuwe Niedorp. NIEUWE NIEDORP. Openbare verhuring van perceelen weiland en bouw land en een percool tuin van de Doopsgezinde Ge meente alhier, gehouden op Woensdag 22 November 1916 in „De Prins Maurits'r van den heer Peetoom. Uitslag als volgt: Pera 1, aan P. Blokker, N. Niedorp voor f 130, (weil. flenaamd ..Het Houten brugje) groot 1.19.70 H.A. Pera 2, weiland „De BruinsweS" groot 1.86.00 H.A. aan J. Barten, N. Niedorp voor f 321 Perc. 3, weiland „De Draaiboom groot 2.45.00 H.A. aan J. de Vries, N. Niedorp, voor f 270. Pera 4, 2 perc. weiland „De Verver" en „hel Bun der". samen groot 3.33.60 HA, aan Abr. Zeeman, N. Niedorp, voor f 465. Pera 5, weiland „het Roode Hek groot 3.14.10 H.A. aan K. Vel, N. Niedorp, voor f 536 Perc. 6, weiland „Het Bulieweidje1groot 1.72.60 H.A. aan J. Ie Clercq te N. Niedorp voor f 200. Pera 7, weiland Achterste Klein Laantje, groot 2.27.00 H.A aan Jb. de Vries, N. Niedorp, voor f 290, Pera 8, weiland Het Voorste Klein Laantje, groot 3.50.92 H..A aan Jn. Laugedijk, N. Niedorp. voor f 450. Pera 9, weiland de 6 Geerzen, groot 1.62.60 H.A. aan A. Arts, N. Niedorp voor f 150. Perc. 10, weiland „de Hoogo Weid", groot 3.43.20 H.A. aan A. Arts, N. Niedorp. voor f 340. Perc. 11, perceel tuin „De Tuin", groot 0.19.00 HA aan B. J. Strijbis, N. Niedorp. voor f 51. Perc. 12, weiland, genaamd <le voorste Zwarte hek ken, groot 2.01.00 H.A., aan A. Arts, N. Nied, voor f200, Perc. 13, weiland „De Flap", groot _2.2L.80 H.A., aan F. Brouwer, N. Niedorp, voor f 375. Pera 14, bouwland, „de Hoornsche Akker", groot 0.46.50 H.A. aan F. Smit, N. Niedorp, voor f120. Pera 15, weiland de van der Gulikwedde, groot 1.73.30 aan G. Kampen N. Niedorp, voor f 400. Pera 16, weiland „de Brugweid", groot 2.09.30 H.A. aan W. C. Visser, N. Niedoip, voor f 340. Perc. 17, weiland „De Mosterdhouw". groot 2.23.40 H.A. aan Jb. de Vries N. Niedorp Voor f 250. Perc. 18, weiland „Het Laagje", groot 1.35.40 H.A. aan C. Floor, N. Niedorp, voor f260. Perc. 19, bouwland „Menristenakk ergroot 0.40.60 H.A. aan Jb., Brink, O. Niedoip, voor f 50. Pera 20, 2 perc. veilend „heit Schuitje" en het Laagje", samen groot 0.89.40 aan Jb. Wcster, O. Nie dorp, voor f 100. Perc. 21. weiland „het Halfbunder" groot 0.50.20 H.A. aan J. Mijts, O. Niedorp, voor f 86. Perc. 22, weiland „de 7 Geerzen," groot 1.93.60 H.A. aan A. Mijts te O. Niedorp, voor f 240., Pera 23, weiland „de 10 Geerzen, groot 2.74.80 H.A. aan A. Ros, O. Niedorp, voor f 360. Perc. 24, 2 perc, weiland „de Voorste en de Ach terste Vogelenzang", groot samen 2.62.50 H.A., aan C. Groen te O, Niedorp voor f 440. Totaal elzoo in 24 péroeelen verhuurd voor f 6424. Dit is beduidend hoóger dan de opbrengst van vier jaren geleden en ver boven de gemaakte raming. MOND- EN KLAUWZEER. Seddrt de ■vorige opgave werd mond- en klauwzeer geconstateerd te Berg en Terblijt 7 gevallen, te Oud-Valkenburg 2 gevallen en te Houthem 1 geval. De zieke en verdachte koelen zijn afgemaakt. GELDLEENING VAN f 125.000.000. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van eene geldleening of -leeningen van i 125.00.000. Volgens art. 1 wordt een vrijwillige geldleening aangegaan ten laste van den Staat tot een bedrag var honderd vijf en twintig millioen gulden tegen een koers van zeven en negentig ten honderd en te gen eene rente van vier ten honderd ln het jaar, be taalbaar op halfjaarlljksche coupons,'verschijnende 1 April en 1 October, met dien verstande, dat de eerste coupon verschijnt 1 October 1917 en loopt over een tijdvak van acht maanden. INDIENSTTELLING LANDSTORM-JAARKLASSEN 1909 EN 1908. De opkomst van landstormpllchtigen der jaar- klasse 1908, die zou plaats hebben in het tijdvak van 16—20 December a.s., wordt tot later uitgesteld. Na der zal worden bekend gemaakt wanneer de op komst van de Jaarklassen 1909 en 1908 moet ge schieden. Door deze kennisgeving vervalt hetgeen omtrent de opkomst van die jaarklasso reeds werd bekend gemaakt PROV. STATEN. In de Dinsdag en Woensdag jl. gehouden vergadering werd besloten op voorstel van Ged. Staten om een Provinciaal electrisck bedrijf in te stellen. Een ver ordening op het bedrijf werd na eenige wijziging aan- rimen. Besloten werd tot liquidatie van de K. E. in rijn tegenwoordige bedrijfsvorm. Aangenomen werd een motie van Wibaut Vliegen, beoogend samenwerking tusschen de K. E. M. en de Amsterdamsche Centrale. Aangenomen worden voorts Gedeputeerde Staten te machtigen voor rekening der provincie over te ne men de aandeelen der Hollandsche Electriciteits Maat schappij te Hilversunl, tegen een koer svan 115 pet, waaronder met 5 pet. rente van het nominaal bedrag van 1 April 1916 tot den datum van "betaling; om, zoo veel betreft de aandeelen, die worden aangeboden voor 1 April 1917, en overigens tegen een koers van ten hoogste 110 pet Te machtigen tot het verieenen van voorschotten aan de Kennemer Electricitedt Maatschappij te Bloem endaal, behoudens de kosten harer uitbrcidlugswerken tot een maximum van f 1.000.00Q. Gedeputeerde Staten stellen voor ten laste der Pro vincie aan te gaan "een geldleening van zoodanig nomi naal bedrag, als noodig zal blijken om een som van ten hoogste f 1.596.860. Aangehouden worden: lo. Gedep. Staten stellen voor te besluiten de instandhouding en regelmatige uitbrei ding der centrale van de Kennemer Electr. Mij. ge- wenscht te verklaren; 2o Ged. Staten stellen voor zich in beginsel te vereenigen dat ten behoeve van de stroomvoorziening van Noord-Holland ten noor den van het Noordzeekanaal of vanwwe de provincie tot het bouwen eener centrale te Den Helder zal war den overgegaan; So. Ged. Staten stellen voor goed te keuren, dat de Kennemer Electriciteit Mij. overeen komsten afsluit omtrent de elektriciteitsvoorziening van Noord-Holland benoorden het Noordzeeknaal met de gemeente Amsterdam, en omtrent die voorziening van het zuidelijk deel der provincie met de gemeenten Amsterdam en Haarlem. Voorts worden aangenomen: lo. om eenige wijzigingen aan te brengen In do ver ordening 6p de levering van eiectirischen stroom In de provincie Noord-Holland. 2o. om vast te stellen een reglement houdende alge- meene voorschriften omtrent de voorwaarden, die hij het verieenen van vergunningen op grond van de Electriciteitsverofdening. 3o. vast te stellen een vijfde suppletoirs begrooting der provincie dienst 1916, tot een bedrag van f 20.486,860 voor aflossing van de geldleening ten laste van de kosten der electricitedtsvoorzioning, en der voor schotten ten behoeve van de werken in zkea de waters- noodvoorziening. Geen nieuws, dit is de eenig Juiste benaming. In Roemenië gaan de Roemenen steeds terug. Men De- gint zich over het lot van Roemenië zeer ongerust te maken. Hütin schrijft in de Echo de Paris: In Walachije voeren de Roemeniërs een strategischen terugtocht uit Verschillende omstandigheden laten echter een beslissende onderneming der Russen en Roemeniërs in de Dctfiroedzja voorzien. En een an der, ongetwijfeld machtig Russisch leger zal weldra in Moldavië optreden. D eTemps maakt zich ongerust over den toestand in Roemenië. Maar ze merkt op: Wanneer de spoor weg OrsovaFiliasi grootendeels vernield is, kan men nog hopen, dat de Roemeniërs met behulp van de Russen een tweede Marne-beweging uitvoeren. Deze uitingen laten zich alleen vlijen met een hoop, die men zelf niet vertrouwt Uit Weenen komt een'lang bericht over de krijgsverrichtingen in Roemenië. De resultaten zijn ons reeds bekend, Dit bericht eindigt: De Roemenen hebben van 10 tot 18 November meer dan 20.000 gevangenen in onze handen gelaten, wat stellig wel gelijk staat met een verlies van 50.000 man in één week tijds. Zij hebben sinds den slag bij Kroonstad ln de gevechten tegen den zegevie renden opdringenden Zuidelijken vleugel van de onder bevel van den troonopvolger aartshertog Ka- rel staande, strijdkrachten heft effectief van mins tens twee legerkorpsen verloren, een verlies, dat hij niet gemakkelijk zal kunnen aanvullen. In Griekenland wordt de toestand steed9 critle- ker. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Bul garije en Turkije zijn vertrokken. Het vertrek ging kalm in zijn werk. Mexico is door de Meclcannsche troepen ter dood g©. bracht Diens echtgenoote werd krankzinnig. Aarts hertog Willem Frans Jozef viel in 1894 van zjjn paard en stierf. Aartshertog Johan van Toscane is verdwenen. Een zwager der keizerin pleegde zelf. moord. Aartshertog Ladisloe, zoon van aartshertog Jozef kreeg een ongeval op jacht en stierf. Ziehier een ""«""'"tv. nog tal van het leven van Keizer Karei, de opvolger van Frans Jozef, werd op 17 Augustus 1887 geboren, ls dus nu 29. Hij is een achterneef van den overledene keizer en een neef van aartshertog Frans Ferdmand, die te Sera- jewo werd vermoord. Zijn vader was aartshertog Otto in 1906 overleden, een broeder van Frans Fef. dinand ,zijn moeder Maria Jozefa is een Saksische prinses. Sedert 21 October 1911 is hij gehuwd met prinses Zita van Bourbon-Parma. Aan dezen echt zijn drie kinderen ontsproten, aartshertog Frans Jo. zef Otto, aartshertogin Adelheid en aartshertog Lo. ^Omtrent zijn persoon is weinig bekend. VREDESBESCHOUWINGEN. Uit LONDEN, 22 Noveunoer. De Times verneemt uit New-ïorkDe Newyoi'K linies bepieit vauuaug de thuno. dat de tijd ujjna rijp voor vrede is. bevat het eerste van een reeks van artikelen van een zijde, „wier bevoegdheid en gezag op beide hall ronden erkend zou worden." De schrijver., die zien- zelf Cosmos toekent, betoogt, üat de tijd daar is, om te overwegen, of de oorlog met binnenkort beëindigd kan worden door een niternatiouaie overeenkomst, waaraan de Veruenigde Staten deel zuilen nemen. In het artikel van heden wordt eerst uiteengezet, dat Duitschiand moet weten, dat het niet kan winnen, en de geallieerden, dat zij alleen kunnen, winnen ten koste van een prijs, die nauwelijks minder noodlottig zou zijn dan een nederlaag. Ten tweede, dat de ge lijkenis tusschen de jongste uitlatingen van Grey en Bethmann Holiweg bewijst, „dat hel niet onmogelijk zal zijn, om een formule voor de vrije ontwikkeling van alle staten, groote en kleine, als oen enkel gezin van natiën te vinden, welke zoowel den 'Engelsehun minister van buitcniaüdschu zaken uis den DuiiLschent rijkskanselier zo ubevredigen." Op de Veroenigde Staten rust, zoo zegt Cosmos, de taak om bovengenoemde en dergetijke uitlatingen, waarmee de leidende staatslieden de lucht vervuilen, te grijpen cn mot eikaar in vernand te brunguu. Er kan geen twijfel zijn, dat de theorie, volgens welke de oorlog onbeslist zal eindigen, hier veld v,inL Lil PARIJS, 22 November. Sedert eenigen tijd wijul de pers hier aandacht aan de Duitsche kunstgrepen ten bate van den vrede. Het gerucht over een afzonderlijke vrede mol Rusland de aanmaningen van. Scheideanann, de aruke- len in oe bladen van alle partijen van de vrijzinnige Vossisehe Zeitung en Morgenpost at tot de katho lieke Germania toe, de intervieuws met politieke man nen in Duitschland en in de landen van zijn bondgc- nooten als Apponyi en Radosiawof behooren daartoe. De laatste kunstgreep is een artikel in 'de National- Zeitung, ten betoogc dat Wilson bereid is, om ais middej.iar op te treden. De Parüsehe bladen uiten hun voldoening, dat de officieuze Washington Post de zaak recht zet door een stellige logenstraffing openhaar te maken, vol gens welke er voor die geruchten geen grond bestaat. Alle bladen zien in de kunstgrepen net bewijs, dat het' Duitschland onmogelijk is den vrede door de over winning voor te schrijven en een onmiskenbaar gemis aan vertrouwen in de toekomstige krijgsverrichtingen. HET WEGVOEREN VAN BELGISCHE BURGERS De Westininster Gazette wijdt een hoofdartikel aan de deporaties in België. Het blad zegt, dat Duitschland bezig is een slavenstaat te worden. Om iets derge lijks te vinden, moeten wij teruggaan naar slavenmark ten in de oudheid, naar Babylon, Egypte, Rome op hun fargst Het is hoogst waarschijnlijk dal het gedwongen dienstnemen van Polen in het Duitsche leger en van Belgen in Duitsche fabrieken zichzelf zal straffen. Voor ons, die in den strijd gewikkeld zijn, is er niets anders over dan het vaste voornemen ons niet bang te laten maken en onze inspanning te verdubbelen om de we reld van deze tyrannie te bevrijden. Maar wij mogen tegelijkertijd de onzijdige wereld vragen goed toe te zien op wat er gebeurt en verder of zij bij den uit slag met even groot 'belang heeft als wij. Drie jaar geleden zou iemand, die de stelselmatige knechting of gedwongen dienstneming van non-combattante be woners van bezet gebied voorspeld had, als gek zijn beschouwd. Thans zien wij die voor onze oogen en er bestaan nog andere mogelijkheden, die wij ernstig moeten overwegen. In deze richting ligt de onder gang van wat wii tot dusver beschaving genoemd heb ben en daarbij hebben de ouzljdigen evenveel belang als de oorlogvoerenden. Uit PARIJS, 22 November. De Koning der Bel gen heeft brieven geschreven aan den Paus, den Ko ning van Spanje en aan president Wilson over de razzia's der Duitschere in België. Men weet dat de Spaansche regeering bij de Duitsche regeering tegen de deportatie der Belgen heeft geprotesteerd. De 'Ma- tin verwacht verdere -protesten tegen het monsterach tig despotische bestuur der Duitschere ln België (De Matin heeft eenige dagen geleden gemeldt, dat behalve de Vereenigdo Staten ook Nederland te Berlijn heeft geprotesteerd. Ook het Jouirnal heeft in dien zin be- ENGELSCH HOSPITAALSCHIP VERGAAN. LONDEN, 22 November. De Admiraliteit maakt bekend, dat het Engeteche hospitaalschip Britannle op den ochtend van 21 November ln het Zea-kanaal Egeische Zee, door een mijn of torpedo is vergaan. Er zijn 1106 menschen gered, van wie er 28 zijn gekwetst. Men Bchat dat er 50 menschenlevens zijn verloren gegaan. KEIZER FRANS JOZEF. Zooals gister reeds is gemeld, ls de keizer van Oostenrijk gestorven. De ziekte van den overledene koning begon ongeveer drie weken geleden en liet zich eerst niet ernstig aanzien, het sterven kwam nog eenigszins onverwachts. De tijding van het over lijden verwekte in Weenen de diepste droefheid. De stemming is overal rustig. Keizer Frans Jozef heeft bijna 68 Jaar het Bchip van staat met vaste hand gestuurd. Zeer geprezen wordt de wijze waarop de keizer zich heeft gedra gen bij de oplossing van allerlei belangrijke aange legenheden van binnen- en buitenlandsche politiek. Zijn persoon wordt genoemd een stuk geschiedenis van Europa. Zijn leven was rijk aan lotgevallen en het leed ook in familieleven Is hem niet bespaard gebleven. Een paar herinneringen: Juni 1914 werd de troonopvolger en zijn vrouw in Sarajewo dood geschoten. Vroeger was zijn gemalin reeds doodge schoten. Januari 1887 werd zijn eenigen zoon, kroon prins Rudolf in een jachthuis te Meijerling doodge schoten gevonden. In Mei 1897 vond hertogin So- I phie van Alencon, een familielid, den dood bij een I brand in Patrijs. Zijn broer, keizer Maxi mi 11 aan van MARKTOVERZICHT. De aanvoer van stalvee zakt af en die van slacht- vee neemt toe. Dit is evenwel geen buitengewoon verschijnsel, maar het doet zich alle jaren ln het laatst van November voor. Hij, die vee opzet ja klaar of grootendeels klaar, terwijl het meer of min- der vette slachtvee wordt opgeruimd. De aanvoer van vette koeien was dan ook belangrijk; de markt was daardoor stug. .Een prijs van 480 gld. kwam op naam van den heer D. Marees te Barsingerhorn. De heer J. Stammes te Wieringerwaard ontving 725 gi<j voor een stier. Eerste kwaliteit vette koeien noteer den 60 cent, tweede 55 a 56 ct. Vette schapen, met grooten aanvoer, hadden een goeden dag. De handel was vlug, de prijs hooger. De her C. Kooij te Harenkarspel ontving 56 gld. Over houden» waren stug. Vette varkens, 7 stuks, van vrij goede kwaliteit, stonden op 45 cent Oude kippen met afnemenden aanvoer waren prijshoudend, konijnen minder in prijs, waardoor de kleine koopman op zijn handel in den loop dezer week, verlies leed. Kipeleren liepen tot 15 cent, een bedrag, dat op on ze markt nog nooit is besteed. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dirk Jan, zoon van Jan Stuurman en van Anna Rotgans. POLITIE. Verloren een gouden ring en een vulpenhouder. T#r Gemeente-secretarie zijn inlichtingen te beko men omtrent een bedrag aan geldswaardig papier. Gebruik van Rijst, Gort en Havermout De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art 0, eerste lid ,der Distributiewet 1916, heeft verboden, dat zonder 's Ministers schriftelijke toestemming, rijst gort en havermout anders wor den gebruikt dan voor menschelijk voedsel. v Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden. Schagen, 21 November 1916. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN; Donderdag 23 Nov. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Bijbellezing. Zondag 26 November 1916. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaft Heerhugowaard, voorm, 9.30 uur, Ds. Brosksma. Koedijk, voorm. 10 uur, Da Kars. Winkel, nam. 7 uur, Da Kars. Kolhorn, voorm. 10 uur, Da Theesing. Haringhulzen, voorm. 9.30 uur, Da Van Loon. Veenhuizen, voorm .10 uur, Ds. Schermerhom. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Da Schermerhorn. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Da Barnouw. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. BuiskooL Westerland, nam. 1.30 uur, Da Buiskool. Sint Maarten, voorm. 0230 uur, Ds. Tinholt Petten .voorm. 10 uur, Da Nieuwburg. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Da Damstó. Anna Paulowna, voorm .10 uur, Ds. Van GrlethuiJ- sen. Julianadorp, nam. 2 uur, Da Van Griethuijsen. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Callantsoog, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haara Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Da Leenderta Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da Van der Veea EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Boeke, Voorbereiding H. Avondmaal. Schagen, nam. 8 uur, Da Boake. Woensdag 29 November. NED. HERV. GEMEENTE te: XJirkshorn, nam. 7 uur, Ds. Damstó. SCHAGEN, 23 Nov. 4 Stieren f 150 a 725. 62 Geldekoeien, mag. f 180 a 290 110 Idem, vette f 220 a 480. 40 Kalfkooien f 260 a 420. 120 Vaarzen f 145 a 245. 39 Graskalveren f 55 a 115. 33 Nuchtere kalveren f 8 a 20. 850 Schapen, vette f 32 a 56. 180 Overnoudere f 18 a 27. 7 Varkens vette p. Kg. f 0.84 a 0.9a 96 Biggen f 6 a 13. 132 Konijnen f 0.80 a 2, 239 Kippen f 1.5Ó a 2. 243 Kg. Boter f 1.80 a 2. 1751 Kipeieren f 13 a 15. WINKEL. 22 November. Appelen f 5 a 15, peren f 5 a 25 per 100 pond, ui®n 2e soort, f 4.50 per 100 pond, kool f 2 a 8 .bieten, kleine, f 0.55 per 100. ^r^"RM^jIKTBOND. Noordscharwoude. - Wortelen f 4.60 a 4.70, gro ve uien f 0.80 a 7.10 per 50 K.G. J r,8",?,?161111' - Roodo kool f 1.50 a 16.$ hfi! U a 18-30, Witte kool f 7.40 a 29-1.0,} bloemkoo1 binnenland f 2.50 a 6.70, buiten 1. f 27.10 per 10°' roode kool f 547, witte kool f 851 a 554 per wagon. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op ft Meaadagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 5.2u Q6.40 buitenl. f 14 a 19.10, inmaak f 5.50 a 6. W 3.30 a 18.70, gele kool f 3.20 a 15.10, te kool f 9 a 15.50, witte per wagon f 504. t 115 q ndaSmiddjafr Uien f 6.80 a 7, wortelen 7fio Uil?fdagmorgen - Bloemkool, binnenl. f 5.70 7.80 buitenl f 14.40 a 24.50, inniaak f 4.30 a 6.60, ^e,ko?1'3r3° a 18.10, gole kool f3.20 a 18.10, witte kool f 8.50 a 17 f 460E^T^ni<idag' Ulen f 6'70 ft 7'30, wortele0 binnenl. •T/ i o.ou a IÖ.4U, „k001 9.50 a 27.50. 7.10, Wo*1-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2