Schager Courant TABAK va. J. R. KEUSS Ipenbe Propaganda Uitvoering tijdelijk Telefoniste Ketten Bekwagen 3 beste Trekhonden, negenoog Waak- en Trekhond, [en net Meisje Een 8oerendienstbode, .JJ Vierdag 2 Dec. a.s., OFfERS. ALKMAAR GROOTE KEUZE Demi-Saisons, Regenjassen. Jekkers, Joppen, Cape's en Kinderjassen in de nieuwste modellen en blllljkste prijzen. Boerenknecht een Dienstbode, Damesrijwiel. Sportkar, een Slier, DERDE BLAD. S. 0. AP. atd. Pelten. jevolgd door een TABLEAU. zaak In Kruideniers- en Grutterswaren, Glas- en Aardewerk, Alkmaarsche Sloom Steenhouwerij. Zaterdag 25 November 1916. 59ste Jaargang No. 5908. Binnenlandsch Nieuws. Een Gebrekkige Gezondheid is Scha delijker dan Gebrek aan Kennis. Gemengd Nieuws. Reclames. Waarschuwingen der nieren Adverlenliën. 'ntrée 40 cenl. Militairen halt geld. Na afloop BAL. Modelboek 1917 ol aankomend Knechtje, Gevonden ALKMAAR. jn de Woensdag gehouden raadsvergadering is be- M&n d tot directeur van het distributiebedrijf de heer q Schenk, directeur dar Alkmaarsche Middenstands- ^^jjetbank. yji de behandeling van de begrootingen van ver delende gemeentebedrijven kwam aan de orde een f0orstel van B. en W. om de loonem vap alle gemeen te- Sdieden met f 2 per week te verhóogea De heer Verkerk diende hierop een amendement in om de ver- liooging in stede van f 2, overeenkomstig den wensch uJ werkliedenorganisaties f 2.50 per week te doen be ogen, welk amendement door den heer Cioeck werd offiteund, indien er <le voorwaarde aan verbonden iverd, dat voortaan geen fooien zullen mogen worden aangèn°men- Na uitvoerige discussie staakten de stam- men over het voorstel-Verkerk, zonder het fooien verbod (8 tegen 8). De vaststelling van de begrooting werd ais gevolg daarvan aangehouden, eveneens het voorstel tot her ziening van de salarissen aan de gasfabriek. Vastgesteld werd een nieuwe regeling van de jaar wedden bij de politie, waarbij het aannemen van fooien jal verboden zijn. Besloten werd tot uitbreiding van de algemeeme be- faafplaats, waartoe aan B. en W. een crediet van 41.800 werd verleend. Met ingang van 1 Januari zal de gemeente toetreden tot 'de Vereeniging van Nederl. gemeenten. Voor het inrichten van een stuk gemeentegrond aan het Zeglis tot volkstuintjes werd aan B. en W. een. crediet van f 1800 geopend, waarbij 81 tuintjes zullen worden verkregen. Vastgesteld werd een verordening regelende het ver haal van bijdragen voor pensioen van gemeenteamb tenaren, hun weduwen en weazen, waarbij de be slaande ongelijkheid in verhaal tusschen ambtenaren voor en na 1 October 1913 aangesteld, kwam te ver vallen. Het verhaal is vastgesteld voor alle ambtena ren op 2 pet. voor eigen pensioen; voor mannelijke op 4 pet voor vrouwelijke op 1 pet. voor weduwen- en weezen pensioen. DE UITVOER VAN SRAAN UIT ARGENTINI8. Reuter seint uit Londen: De Times verneemt uit Buenos-Aires: Het is zoo goed als zeker, dat er een uitvoerrecht op tarwe ge heven en een gedeeltelijk verbod van uitvoer van half December af ingesteld zal worden. Het gedeeltelijke verbod van uitvoer van mais zal vermoedelijk half Januari volgen. De regeering ziet zich. voor de noodzakelijkheid geplaatst om zaaikoren te koopen, wegens den nood- lottigen toestand, die door de droogte en de verwoes ting door 'sprinkhanen ontstaan is. WOEST RIJDEN MET MOTORRIJTUIGEN. Naar aanleiding van telkens wederkeerende klach ten over het woeste rijden met automobielen, heeft de minister van waterstaat, door tussehenkomst van de commissarissen der Koningin, den gemeentebe sturen een opgave verzocht van ongevallen /van eenigszins ernstigen aard, welke ln 1916 door mo torrijtuigen zijn veroorzaakt of aan inzittenden daarvan overkomen, zoomede, ter betere beoordeeling van deze zaak, een opgave omtrent ongelukken, door rijtuigen met paarden bespannen veroorzaakt, of aan inzittenden van die rijtuigen overkomen, met ver melding, of het ongeval kennelijk aan roekeloosheid of onbekwaamheid van den bestuurder was te wij- ten. De minister heeft verzocht zoodanige opgaven te ontvangen, liefst zoo spoedig mogelijk na 1 Januari. STEENKOLENNOOD. B. en W. van Amsterdam zullen, naar men aan de N. R. Ct meldt, eerstdaags een voorstel indienen tot het nemen van zeer ingrijpende maatregelen, om de burgerij te dwingen minder gas en electriciteit te gebruiken. Dit voorstel zal nog in de raadszit ting van o.s. Woensdag in behandeling komen. IN DE KERK. Men schrijft aan de N. R. Ct: Zondag preekte in de vacature in de Herv. ge meente te Boskoop ds. A. Oskam van Benthuizen, een orthodoxe. In zijn dankgebed sprak hij over an dersdenkenden ,o.a. over de op het zestal staande vrijzinnige predikanten, woorden die de kerkeraad zoo aanstootelijk achtte, dat hij de kerk verliet en na den dienst ds. Oskam in de consistoriekamer daar over onderhield .Ds. Oskam zeide, dat God hem bad opgedragen zoo te spreken .De kerkeraad heeft bij hei classicaal bestuur van Leiden een aanklacht te gen ds. Oskam ingediend. ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Naar het Volk meldt, is met den steun van ver schillende groote reederijen in voorbereiding de op richting van een Nederlandsche maatschappij voor het maken en leveren van radio-toestellen aan boord van Nederlandsche en andere schepen, met het doel om zich vrij te maken van de Engelsche Marconi- maatschappij en de Duitsche Telefunken-maatschap- pij. Als ingenieur zal optreden de heer Tulter, inge nieur bij de Rijkstelegraaf en eenige jaren geleden ingenieur bij de Marconi-maatschappij. MOORDAANSLAG. In een pension ln de Beusstraat te Amsterdam kwam eergisterenavond omstreeks 10 uur een gewe zen commensaal om de kostjuffrouw te spreken. Het gesprek duurde niet lang, plotseling haalde de man een revolver voor den dag, loste op de juffrouw en kele schoten alsook op een anderen kostganger, die de vrouw te hulp snelde. De juffrouw en de kostganger zijn beiden naar het Binnengasthuis gebracht; hun toestand is niet zorg wekkend. De dader is door de politie gearresteerd en heeft bekend de vrouw, op wie hij verliefd was, te willen dooden. STEENKOLENVERVOER. In de nieuwe instructie, den stationsdienst der Staatsspoor betreffende, is het volgende betreffen de "de bespoediging van het steenkolenvervoer op genomen: „Wegens den dreigenden steenkolennood is het dringend noodig, dat al het mogelijke wordt gedaan -om een spoedig gebruik der open wagens te bevor deren. Aangekomen beladen wagens steenkolen moeten dus ten spoedigste aan de losplaatsen worden ge zet en ten spoedigste worden gelost Ledige wagens moeten met den meestfen spoed naar de mijnen teruggezonden worden, terwijl ge laden wagens op dezelfde wijze zijn te behaüdelen voor het bereiken hunner bestemming. Al het personeel moet met de meeste zorg ln dezen medewerken". EEN NOBELE DAAD. De N. Ct .schrijft: Het ongeval waarvan de jongeling Jan Kroon ln Den Haag Zondagochtend het slachtoffer werd, heeft zich anders toegedragen dan werd vermeld. De 16-jarige Jan Kroon, leerling der 2e kl. van de H.B.S. aan de Waldeck Pyrmontkade en Vrijwil lige landstormer, stond op het balkon van de stoom tram, zich begevende naar de algemeene oefenplaats van de jongelui. Ter hoogte van de Witte Brug ziet hij een meisje midden op de rails op het oogen- blik, dat de stoomtram uit Scheveningen haar nadert. Hij springt van het b%lkon, grijpt het kind en sleurt haar van de rails, maar tegelijk glijdt hij uit het was nog zeer glad van den vorigen ijzelavond en blijft roerloos liggen. De schrik had den kloeken jongen het hart verlamd. Inmiddels had dt machinist van de tram uit Sche veningen tijd gehad om te remmen en de tram doen stilstann. Het overigens volkomen ongedeerde lijk van het slachtoffer eener nobele opwelling werd naar het militaire hospitaal en van daar naar de ouderlijke woning vervoerd. DE „TUBANTIA". De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft d.d. 23 November het volgende antwoord Ingezonden op de vragen van den heer Nierstrasz betreffende de zaak „Tubantia". In antwoord op de vragen van den heer Nier strasz kan de Regeering slechts verwijzen naar het reeds door haar medegedeelde omtrent den stand der „Tubantia"-aangelegenheden. Het is haar niet mogelijk, in het tttettgtetntwtotordige stadium dezer quaestie verdere mededeelingen te doen. Zij kan de verzekering geven, dat zij hare volle aandacht aan de zaak blijft wijden. Het is zeker, dat een goede gezondheid te verkie zen is boven verstandelijke omwikkeling. Maar men kan toch in onzen tijd niet ontkomen aan de plicht van veel leeren en in 't algemeen van veel werken, soms meer dan billijk is. Dat veroorzaakt ernstige ongemakken voor de gezondheid. Men moet n.1. niet vergeten dax op het punt van gezondheid een overmatige arbeid, hetzij physiek, hetzij intellectu eel een zelfde buitensporigheid is als het overdadig najagen van genot en pleizier. Beide putten spoedig de bronnen uit, waaraan ons organisme zijn kracht en weerstandsvermogen ontleent, n.1. het bloed en de zenuwen. Als wij dus absoluut genoodzaakt zijn meer te werken dan goed is, lalen wij dan ten min- stq zoo wijs zijn de kracht van ons bloed en den staat van ons zenuwstelsel goed te onderhouden. Het bloed en de zenuwen vinden in de Pink Pillen het voedsel, dat noodig is om hunne krachten te her stellen, want deze Pillen bezitten merkwaardige hoedanigheden als hernieuwer van het bloed en opwekker der zenuwen. Bovendien bewerken deze Pillen zooals blijkt uit de talrijke verklaringen die wij reeds hebben gepubliceerd, iederen dag genezin gen van de aandoeningen die voortkomen uit een verarming van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel en die heel dikwijls aan andere behandelingen weerstand hebben geboden. De Pink Pillen, welker werking op het bloed en op het ze nuwstelsel zoo heilzaam Is, zijn dan ook bijzonder aan te bevelen aan al degenen, die veel werk heb ben te verrichten, hetzij handenarbeid, hetzij hoofd arbeid. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 de doos en f 9 de zes doozen, aan het Hoofddepót der Pink Pillen Da Costakade 15, Amsterdam; te Schagen bij J. Rotgans, Drogisterij Het Witte Kruis" Molen straat C. 14 en verder bij de meeste goede drogisten en apothekers. GEEN OVERDADIG ETEN MEER. De Times verneemt, aldus een Reuter-telegram aan eenige bladen, dat Runciman in zijn toespraak tot de hotelhouders gezegd heeft, dat hij Kerstmis menu's gezien heeft, die, naar zijn meening, zelfs voor vredestijd verkwistend en buitensporig ge weest zouden zijn. Voor een natie met haar bondge- nooten, die in oorlog i3, grenzen zij aan het schanda lige. Zulk een staat van zaken mag niet voortduren en er moet terstond orde gebracht worden in den handel in voedigsartikelen. De menu's moeten kracht dadig vereenvoudigd worden en er moeten een of twee. vleeschlooze dagen per week zijn. Een lid van de deputatie zeide, dat dit nog kostbaarder zou zijn dan vleesch, waarop Runciman antwoordde, dat er dagen behoorden te zijn, waarop de maaltijden vleesch noch visch bevatten. Er moet vermindering komen in de hoeveelheid geïmporteerde voedingsar tikelen. De moeilijkheden met vracht en versche ping zullen voor het oogenblik waarschijnlijk niet minder worden .Een vertegenwoordiger van een fir ma, die vooral eetwaren aan thee-salons levert,,vroeg of deze ook vrijgesteld zouden worden. Runciman antwoordde, dat het zeker niet het geval zou zijn. Er is een veel te groote luxe in lekkernijen in tal van thee-salons. Daar moet terstond een stokje voor gestoken worden. Runciman zeide ten slotte, dat, wan neer de vertegenwoordigers van den handel in le vensmiddelen geen kans zagen zelf een goede rege ling te treffen, de regeering het voor hen zou doen. OPGEWONDEN TOONEELEN IN DE FRANSCHE KAMER. Dinsdag 11. is in de Tweede Kamer heel wat opge wondenheid, Over Zwitserland komen wat bijzonder heden. De N, R. Ct meldt het volgende: Briand zou, voorziende dat bij de beraadslaging over de keuring van lichting 1918 opnieuw de vraag naar de reserves aan manschappen zou worden opgeoepen. Dins dagochtend de leiders der meerderheidspartijen bij zich hebben geroepen om hen te verzoeken, de debatten tot een geheime zitting uit ta stellen, daar er omaange>- name uitlatingen konden worden verwacht over de Engelsche reserves voor den stryd in Frankrijk. Hij heeft echter den storm niet kunnen bezweren. Zoodra admiraal Lacaze, de vertegenwoordiger van den minister van oorlog, bij het begin der zitting verzocht het regeeringsvoorslel aangaande de keuring der ach tien-jarigen zonder debat aan te nemen, weerklonken er van alle kanten protesten, hoewel hij verzekerde dat het alleen om de keuring ging en niet om de inlijving. Na een korte woordenwisseling tusschèn verschillende 'Kamerleden en Briand, die zich zeer opwond, verkreeg de socialistische afge vaardigde Brunet het woord. Alvorens de Kamer de keuring toestaat, zea hij, wilde ze eerst wel eens we ten of het legerbestuur het troepenmateriaal niet ver kwistte. Frankrijk deinst voor geen offers terug. Beter de dood dan Duitsche knechtschap. Maar we willen, zer Brunet, slechts onvermijdelijke offers brengen. Wij hebben het redht een beroep te doen op onze bondge- nooten en hun te toonen, tot welken graad de oor logsmoeheid in dit land gekomen is (beweging). Van alle bondgenooten hebben wij de zwaarste lasten te dragen. Daarom komt ons het recht toe te denken aan de toekomst van ons ras. Al Onze krachten werpen wij in den afgrond. Zullen wij niet later door deze verschrikkelijke aderlating, die nu al twee jaar ge duurd heeft, verslapt zijn? Ik merk thans niet dat de regeering zich hierover bezorgd maakt Wat heeft de regeering gedaan voor dit land, waar het sterfte cijfer stijgt, de tuberculose woedt? Thans willen zij de achttienjarigen inlijvc^x i Nauwelijks had hij onder groote toejuiching ge sproken of Briand nam het woord en verzocht op deze wijze het debat toch niet in openbare zittitog voort te zetten. N unam de radikale socialist Albert Favre, na een vergeefsche poging van de president om terstond tot de geheime zitting over te gaan, het woord om een lange redevoering voor te lezen over de militaire uit putting van Frankryk. Hij stelde vast, dat Frankrijk 1/16 van rijn bevolking heeft opgeroepen, Engeland daarentegen 1/10, Italiö 1/11, Rusland 1/20. Onze ver liezen rijn driemaal zoo groot als die van EingeJano en nu verlangt de regeering van ons een Iweede keu ring van zieken en gebrekkigen. het onder de wapenen blijven van de twee oudste lichtingen en de oproeping van een nieuwe lichting onzer jongelingen. De toe komst van ons ras en ons land eischt dringend ver mindering van onze militaire inspanning. De regeering heeft na 28 maanden oorlog ftiets voor ons dan ijdele beloften." Spr. herinnerde daarna aan de voorstellen ln de Engelsche en Italiaansche pers tot vorming van een gemeenschappelijk reserve-korps en vroeg de regee- ring of rij bfj de laatste conferentie te Parijs nleeft kunnen doorzetten dat de Fransche reserves worden ontzien. Overal in het land verlangt men dat en vraagt of Frankrijk nog jarenlang zoo moet doorgaan. Luistert toch paar de klachten uit het land en uit de loopgraven." De Kamer werd na deze woorden zeer rumoerig. De rechterzijde riep: „Geheime zitting!" De afge vaardigde Lenoir: „Onze dooden smeeken ons om voorzichtigheid". De Kamer besloot hierop om kwart over 5 tot een comité-generaal Om 7 uur, gingen de deuren weer open. De uiterste linkerzijde verklaarde, tegen het regeeringsvoorstel te zullen stemmen, daar zij de ophelderingen, in het comité-generaal gegeven, onvoldoende achtte. De socialisten verklaarden vóór te zullen stemmen, daar het voorloopig nog slechts ging om een keuring. Over inlijving van de 18-jarige behielden zij zich hun beslissing echter voor. De dissidente socialist Brlzon hield daarop een rede. Hij riep uit, dat de Kamer komedie speel de en het.land misleidde. Briand had in Frankrijk zijn „monarchie van den oorlog" opgericht en ze het land, dat onder den oorlog siddert, opgedrongen. De voorzitter ontnam toen Brizon het woord en stelde voor hem te verwijderen. De Kamer besloot daartoe Inderdaad, maar Brlzon had tijdens de stemming nog gelegenheid te roepen dat ook de Russische regeering schuld heeft aan den oorlog en dat Briand niet het recht had ook de lichting 1918 ten doode te doemen. Herhaaldelijk riep hij ook: „weg met den oorlog, wij willen de overwinning door den vrede." Toen Bri?on eindelijk was verwijderd volgde de stemming over het regeeringsvoorstel, dat met 450 tegen 38 stemmen werd aangenomen. ch wit zij beduiden. Een gezond mensch denkt misschien weinig aan nierzwakte. Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren rijn de bloedfilters en als rij onregelmatig werken, raakt het geheele gestel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornissen, rheumatiek, ischias, spit, wa terzucht, niergruis of -steen zullen zich misschien ai te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en ge regelde lichamelijke gewoonten rijn de eerste stappen. Vermijd onnoodige opwekkende middelen, maar spoel de nieren door door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleesch maakt urinezuur en dient spaarzaam te worden gebruikt Licht verteer baar voedsel is het beste. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nie ren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nier ziekte, verharding der aderen, urinezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaandoeningen. Iede re lijder zal -u zeggen, dat het onverstandig is om de eerste waarschuwingen van kwalen te verwaarloozen, want de eeiste verschijnselen laten rich het gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen rijn uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op heit etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak De echte rijn te Schagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 pi doos of f 10 p. zes doozen. het lokaal SIEWERTSEN te PETTEN. J-W de Propaganda-Club der til opgevoerd worden Jooneelstuk in vijf bedrijven. >cnets naar het leven van Ds. N. cSCHERMERHORN. lnvano half achf. Zaalopening zeven uur. Tchifeclen, Bouwkundigen, Aan? nemers en Timmerbazen I le belang stelt in mijn t°iw-°P aanvraag gratis en franco Xe®plaar verstrekt. 'loom.- s- FRAIJMAN ^timmerfabriek te Alkmaar. J.H.A.KUHL Ten post- en telegraafkantoor te SCHAGEN kan worden geplaatst een Inlichtingen worden aan het kan toor verstrekt. Te koop gevraagd een gebruikte doch in goeden staat zijnde Brieven met prijsopgaaf onder letter A aan het Hulppostkantoor St. Maartensbrug. Gevraagd, om met 2 Febr. in dienst te treden; een tegen BUITENCEWOON hoog loon bij P, SCHEKKERMAN te Aarts woud. Te Koop: bij C. TIJSEN, Vischhandel, Kleine Sluis. Te koop: een nieuwgebouwde die een goed burgerbestaan op levert, wegens mobilisatie en ziekte der vrouw. Spoed gewenscht Br. fr. lett. J. J. bureau van dit blad. Gevraagd met Kerstmis of eerder bij A. SLEUTEL, Regentenstraat, Schagen. Een binnen 3 dagen genezen, na aan wending van ae Oprechte Wln- sumer Zalf. Dit werd ons door den Heer R. DEJONG, te Wou- brugge (Z.-H.) meegedeeld. Negenoogen, steenpuisten, bloedvinnen, brand-, snij- en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, zwerende borsten, openbeenen en wfnterhanden, genezen vlug en volkomen door de Oprechte Winsumer Zalf. Alleen echt wanneer ieder busje voorzien Is van onze handteekening J. C. DE VRIES. Verkrijgbaar p. busje h 50 ct. bij Apothekers en Drogisten. Te Schagen bij:J. Rot gans Drogisterij „Het Groene Kruis;te Kolhorn H. Kaperte Anna Paulow- naP. Govers, H. v. d. Werkente 't ZandL. Schilder, G. WitTesselaar te St. MaartenP. Bronder te St. MaartensbrugJ. Doorn, J. Sleutelte Scha- gerbrugJ. C. Kossen. voor engros bij G.Haagen, Kanaalweg 147, Helder. een zoo goed als nieuw aan het Station Noordscharwoude Tegen advertentiekosten terug te bekomen bii den Gemeentevela- wachter van Oudkarspel. Te koop een beste, gebruikte met Collingsas en doorloopende stokken, bij A. HOUTKOOPER, wagenmakerij, N. Niedorp. Ter dekking beschikbaar: dekgeld f 1.50, bij G. KUIPER, Nieuweweg, Schagen. Te koop: een groote bij J. A. BAKKER Wieringerwaard gevraagd, niet beneden 16 jaar G. G. Br. fr. Hulppostkantoor, Oud karspel. Gevraagd tusschen de 14 en 17 jaar, om Kerst mis a.s. in dienst te treden, bij K. HOORNSMAN te Juljanadorp Koe gras. «i

Schager Courant | 1916 | | pagina 9