DINSDAG 28 NOVEMBER 19!6 59ste Jaargang. No. 5909. Luxe flesschen |Eau de Cologne. Kassier, UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Zie St. Nicolaas-Etalage. J.SïüliRMAN, Haarwerker-Kapper f SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. warmenhuizen. kamerverkiezing tiel. overreden. sint maartensbrug. sint maartensbrug. wieringerwaard. aartswoud. sfanbroek. schagerbrüg. k t j i cf c tt rtvnnt wieringen. wieringen. anna paulowna. anna paulowna. anna paulowna. hoogwoud. hoogwoud. - scm aker brug. paardenfokkerij. landstorm 1917. j teruggevonden. schapenvleesch. gewetensgeld—ouderdomsrente. gasvergiftiging. over bb grens gekomen. broodkaarten. winkel. winkel. Gemengd Nieuws. naar en van het front. oorlogsontdekkingen. SCHAKER Al Uit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 are wor- psn ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Alraituit- Laiibiiivblad. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Telcph. No. 20. Prijs per 9 maanden f 0.95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plantsr. berek Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oude Niedorp, 25 Nov. 1916. Mijnheer de Redacteur, Zou ti het onderstaande in uw blad willen opne men? Zoo nu en dan hoor ik de mensehen spreken over da raadsvergadering van Oude Niedorp, waar ge sproken werd over den duurtetoaslag der onderwij zeressen dezer gemeente. Ik heb nooit om die fooi gevraagd. Wel hebben da heeren Bondsleden, die meenden, dat de Raad hier heel onbillijk tegen mij optrad, een schrijven naar den Raad gestuurd. U dankend voor de plaatsruimte, G. OTT-BILLENKAMP. Onderwijzeres, O.-Niedorp. Wleringen, 27 Nov. 1916. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd .naar aanleiding van het vrien delijk nieuwsberichte uit deze gemeente, in uw blad van Zaterdag j.1. heit volgende te willen opnemen: le. dat in verband van een bezoek door een con troleur van don Arbeid niet inspecteur onze inrichting ansjovis-zouterij n i e t is afgekeurd en niet it stopgezet; van stopzetten kon trouwen# geen sprake zijn. Alleen is aan mijn vertegenwoor diger, den heer Jn. Ruaselman verzocht, eenige verbeteringen te willen aanbrengen; precies hetzelf de verzoek hebben de andere in werking zijnde mos sel-kokerijen op hetzelfde oogenblik ontvangen; 2e. dat, aangezien in de eerste plaats mijne po sitie medebrengt, niet te handelen in strijd met eeni ge wet of verordening, ik het noodig heb geoordeeld echter geheel vrijwillig voorloopig eene andere wijze vaa werken in toepassing te lateR brengen, waardoor het bedrijf nog vlugger kam geschieden, en thans geen 70 doch ©ngerveer 166 personen werk zaam zijn. U, mijnheer de Redacteur, dankende voor de op name, Uw dw., A. PEEREBOOM. Laagzijde B 50, nabij de Markl, Schagen. J. Schoorl Pz MARKTPLAATS A 88 In do week vtn 20—'25 Nov. 1916 werden aange voerd: 165950 stuk6 witte kool, 150600 stuk» roode kool, 55050 stuks gele kooi, 593 baal uien(f 1 wegon roode kooi, 31 wagon# witte kool en 60 snees te veld staan- dö kool De Antirev. Kiesvereeniging te Tiel stelde candi- daat jhr. J. Beelaerts van Blokland te Oosterheek. Niettegenstaande mr. A. G. A. Ridder van Rappard uitdrukkelijk verklaard heeft bij deze Kamerverkie zing geen candidatuur te zullen aanvaarden en bij eventueele verkiezing te zullen bedanken, is hij Za terdagavond toch in een bijeenkomst van landbou wers, te Ochten, eandidaat gesteld. De landstormplichtige D. J. van Lienden, woon achtig te Amerougen, had Vrijdagavond 9 uur het ongeluk bij het dienstdoen op de spoorwegbrug te Nijmegen onder een losse loeoomoüef te komen. Hij was onmiddellijk dood. Zaterdagmiddag had in het lokaal van den heer W, Swarthof de openbare verkoogag plaats van de door den hoor G. Leeuw© nagelaten 1. Rentenierswonirg met erf en tuin, keeper de heer H. Yeuger voor f 1845. 2 Twoe peroeelen weiland in den polder B., groot 5.4i.90 H.A., kooper de heer A. Appel, alhier voor t 1525 por morgen voor het aohterste en f 1700 per morgen van het voorste perceel, samen l 13180. Aan de op Zondag alhier gehouden nngnjdenj op fietsen werd door 11 personen deelgenomen, De prijzen die betonden in contanten werden gewonnen door de heeren X Jongejan te A. Paulowma le en 3e prijs en J. Pal ma te St. Maartensbrug 2e prijs. Zondagmorgen na de Godsdienstoefening heeft al- hier eene verkiezing plaats gehad van twee notabelen De aftredende heeren C. Blaauboer\ries en R. Schenk Kz. werden met algemeen e stemmen herkozen. In eene daaropvolgende vergadering van notabelen werd tot Kerkvoogd met algemeene stemmen de heer a. Visser herkozen. Na een korte vacature deed D». WA. Kas tem uit Wervershoof hier zijn intrede ta de Kerk, na voor af door zijn neef Ds. Bins uit Ellewoutsdijk te zijn bevestigd. Gezien het weer was de opkomst goed. Woensdag a.s. hoopt Ds. Scholten den dag te her denken dat hij voor 25 jaar geleden zijn. predikambt alhier iianvaarade. Dezen dag wil men niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Maandagmorgen werden in het café van den heer A. Bakker alhier ten overstaan van notaris Vrijburg 3 peroeelen weiland verhuurd, gelegen in den Groetar- pofder, gem. Schoort, en toebehoorende aan de ge meente Zijp©. Perceel I «oot 3.30.90 H.A. werd verhuurd aan Perceel I flroot 3.3U.WJ n.A. wera vernuuru o«a P. Dekker te Zijpersluis voor f 516, perceel II, groot 1.79.20 H.A aan A. Kapitein te Zijpers uis voor f273, Perceel III groot 2.14.00 H.A. aan denzelfden voor 337.50, Totaal alzoo t 1126.,50. Voor 4 jaren was de totale opbrengt f 813.50. Ter gemeente-secretarie zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden Zilverbon. Voor rekening van 24 leden (t Oostemde) onze onderaf deel ing der V.P.N. werden j.1. Vnjdag op de Amsterdams ene eaerenveiling geveild 628 kipeieren en 56 eendeieren Da hiervoor verkregen prijzen paneerden voor de kipeieren van f 13.25 tot en. met t 13.70 per 100 stuks en voor de eendeaeren 13 per loo stuks Aan schoon'geld zullen de leden voor de kipeieren per Kilo ontvangen 1 2.05 en voor de eendeieren 12V» ct. per stuk. Handel vlug, Mei. E. M. Wilms, onderwijzeres aan school no. 1, alnier, is benoemd als zoodanig te Amsterdam en wel aan school no. 22. Zondag 26 November zijn in eene vergadering van stemgerechtigden hij de Ned. Herv. Kerk alhier ge kozen tot leden van het Kiescollege de hoeren C. Wuis en J. Nannis en herkozen als zoodanig de heeren N. Nap, C. Wijdenes Spaans en A. Tiel. In de vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier op Zondag 26 November gehouden is tot Notabel herkozen de heer J. G. Goerligs en gekozen de heer L. G. Sipman. Tot hooisteker voor de wijken Langere!# en Pade is inplaats van den heer K. Kooij, die bedankt heeft, door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer Chr. Benit Jz. alhier. Dr. J. van Beek predikant te Waterlandkerkje heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. - KOLHORN. Ook de bside nog aangeboden palingschuitea al hier, werden verkoeht, dus au vier stuks. De buiten gewone duurte van vissehersgarens en zijde en voer al ook het taanmiddel, zijn redenen van verval de zer visseherij. Koopers te Wieringen en Enkhuizen gaan er ander werk mede doen. - KOLHORN. Van de dijkwerkers, polderjongens, zijn er al heel wat vertrokken, ook natuurlijk leiders of onderba zen. Ook van het Groetpolderwerk worden al eeni ge machines verwijderd. Met het steenzetten is men opgehouden. Voor eventueele stormen in dezen win ter wordt het nieuwe werk beschermd door een stro© of rietvlechting. De algeheele gereedkoming van het werk wordt wel zomer 1917. Als meestal, valt het nawerk ook hier niet mede. Zondagavond gaf de gymnastiekvereeniging „On« Genoegen" alhier, met medewerking van hare zuster vereeniging „Olympia" te Wieringerwaard, in de zaal van den heer A. Bakker alhier een goed ge slaagde uitvoering. De verschillende nummers zijn zeer ten genoegen van het publiek uitgevoerd, alles droeg den stem pel van goede zorg en flinke oefening. Uit de oefe ningen is weer duidelijk gebleken, dat de leiding bij den heer Melker in uitstekende handen is. Een gezellig bal besloot den avond. Vergadering op Maandag 27 November 1016, van de nationale Vereeniging ter bevordering der Paar denfokkerij in Nederland in Krasaapolsky te Am sterdam. Voorzitter de heer J. H. M. Evelein, opent met een welkom de vergadering, en leest de heer J. J. de Boer de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Het nieuwe bestuurslid, de heer b. Biesheuvel Az., wordt welkom geheeten. Voorzitter deelt mee, dat het ln de vorige verga dering gedane vooratel-Kiatemaker, om het Midden deel minder bestuursleden te geven, niet door het bestuur kan worden aanbevolen, het bestuur stelt voor de zaak te laten als ze is. Aangenomen. De verplichts hengstenkeuring zal gehouden wor den op 1 Maart 1917. Het bestuur zal pogingen aan wenden om deze keuring vervroegd te krijgen op half Februari. Was bericht ingekomen van den Hoofdinspecteur, dat gedurende 1916 waren ingeschreven in het stam boek 2 hengsten en 24 merries, in het hulpstamboek 41 merries. v Van B. en W. van Haarlemmermeer was bericht ingekomen, dat volgend jaar het marktterrein liefst niet meer beschikbaar wordt gesteld. Aangewezen werd het sportterrein. Het bestuur zal met het ge meentebestuur in overleg treden, daar juist met het oog op goede stalling, tegen dat sportterrein nogal bezwaren bestaan. Algemeen werd gewenscht geoor- oordeeld op het marktterrein te blijven en daarvoor de bijdrage te betalen, die anders voor het sportter rein moet worden gegeVen. Tot lid der commissie voor het nazien der reke ning, wordt benoemd de heer A. Schaap te Wijker- meerpolder en tot plaatsvervangend lid der stam boekjury de heer H. Welt. te Uithuizermeede. Volgt behandeling begrooting, die onveranderd wordt vastgesteld op f 1235.09. Vanuit de vergadering wordt gevraagd hoe of het staat met de haver gedurende den dektijd. Het bestuur zal aan het hoofdbestuur vragen om het veevoederbureau en den minister te vragen om voor de hengsten voldoende haver beschikbaar te stellen. Hierna sluiting. brandkast geleegd. Ln den afgeloopen nacht tusschen half twee en vijf uur Vs in net plaatskaartenbureau van de Centraal- spoor van het station te Amersfoort de brandkast ge leegd Den inbrekers viel de geheele ontvangst van den 'Zondag, een f 1200 ten deel. Het is een zoor brutaal stukje, te meer, waar steeds ook des nachts personeel in het station is en boven dien de militaire stationsmacht. De Minister van Oorlog heeft nader aan de hurge- meesters medegedeeld, dat met de indienststelung van de landstormplichtigen der jaarklasse 1917 ver moedelijk in het begin van Februari 1917 een aan vang zal worden gemaakt SMOKKELAARSTRUC. Men schrijft uit Oostburg: Da smokkelaars hebben gisterennacht een brutaal stukje uitgehaald. Om hun ontdekking en controlee ring minder gemakkelijk te maken, hebben zij op een gedeelte van de grensstreek de telefoondraden door geknipt. Zij hadden zelfs de brutaliteit lange einden telefoondraad mee te nemen en de porseleinen dopjes te rooven. De geldkist, inhoudende ongeveer f 9006, welke van het bureau van het groepsstafkwartier te Naarden werd ontvreemd, is met haar inhoud teruggevonden op het bastion Oud-Molen, vlak bij genoemd bureau. Het hangslot was er afgebroken, doch toen de ijze ren overslag verwijderd was, heeft men blijkbaar geen kans gezien de kist verter te openen, omdat daartoe weer een sleutel noodig was. De kist is toen in een der taluds ingegraven. Men vermoedt dat de diefstal door meer dan één persoon is gepleegd, om dat de kist bijzonder zwaar ia Het is een raadsel achtig geval, te meer daar er steeds een schildwacht op post staat WÈTHouder en raadslid. In de jongste raadsvergadering te Ransdorp wer den harte woorden'gewisseld. Thans hebben de wet houder Dekker en het raadslid G. Schouten elkander uitgedaagd tot eene openbare vergadering, welke a.s. Woensdag zal worden gehouden en waarin beiden hun houding zullen verdedigen en die van de tegen partij zullen becritiseeren. De belangstelling is enorm voor deze manier can „de belangen der publieke zaak te behartigen". De door het gemeentebestuur van Wormerveer ge nomen proef, om door het verleenen van een ge meentelijken toeslag op het slachten van lammeren en schapen het gebruik van dat vleesch te bevorde ren, is uitnemend geslaagd. De bevolking gebruikt meer en meer sehapenvjeepch. In de „Staatscourant" deelt het bestuur v&n de Rijksverzekeringsbank mede, dat op 24 November jl. onder omslag, gestempeld Rotterdam, 2311—1916, 1112 v., ontvangen werd een ongeteekend schrijven waarbij werd overgelegd een bedrag van f125 aan bankpapier als terugstorting van genoten ouderdoms rente, welke rente naar het oordeel vaa dea afzender ten onrechte zou zijn genoten, Zaterdagmorgen kwam een bewoner te Apeldoorn aan den Looschen weg niet op tijd naar beneden. Zijn kinderen gingen kijken en vonden vader en moeder bewusteloos te bed liggen, terwijl een sterke gaslueht in het slaapvertrek viel waar te nemen, Ingeroepen geneeskundige hulp wist met het zuurstofapparaat gelukkig beiden weer bij te brengen. Aan de gas- kraaa was bij vergissing een kleediagstuk opgehan gen 1 Zondagmorgen kwam met den trein uit Duitschland te Oldenzaal aan een transport van 150 landverhui zers mannen, vrouwen en kinderen. Verschillenden hunner dealden mode, dat ze afkomstig waren uit Lu- blin Plotzk, Kaliesj ea andere plaatse» ui thet door Duitschland bezette gebied van Polen. Den toestand daar noemden zij hoogst treurig en ze stonden er ver baasd over, dat in „ölland" nog wittebrood te koop was. Ze vertelden, dat ze gedurende twee jaren slecht# heel slecht zwart brood" hadden kunnen bekomen. De weinige levensmiddelen, die er nog te krijgen wa ren, moesten schreeuwend duur betaald worden: een pond boter kostte er tenminste 10 mark, een ei circa 50 pfg. Geen wonder dat zij zich te Oldenzaal aan hel station te goed deden aan wittebrood en melk. Tal van kleuters stapten met drie vier wittebrooden onder den arm den trein weer in, die allen naar Rotterdam moest brengen, om vandaar met de Holland-Amerika- lijn naar Amerika te reizen. Men meldt ons uit Maastricht dat er de laatste da gen vele jonge Belgen over de grens zijn gekomen. Gistermorgen zouden 60 jonge Belgen ben Duitsche grenswacht omver hebben geworpen én bij Eysden over de grens zijn gekomen. Gisteravond zijn te Doetinchem 29 Polen over de grens gekomen die weigerden langer arbeid te ver richten onder" Duitschen dwang. Naar wij vernemen is van een voornemen om een commissie naar Duitschland te zenden, teneinde al daar de inrichting van het broodkaartensysteem te bestudeeren, afgezien met het oog op den spoed, waar mede de invoering der regeling hier te lande moet worden voorbereid. Het brooakaartensvsteem wordt thans ontworpen en overlegd met de Kederlandsche Vereeniging van werkgevers in het Bakkersbedrijf. De bedoeling is, dat vaa de verschillende broodsoorten (witbrood, bruinbrood en roggebrood) tezamen niet meer dan een bepaald kwantum per dag zal mogen worden verbruikt. Te Winkel is opgericht een onderling veefonds, ter vervanging van het fonds, dat destijds was verbonden aan do toen bestaande kaas fabriek. Uitsluitend melk vee wordt opgenomen. Nu reeds is deelgenomen voor plm. 300 koeien en hoewel nog slechts door veehouders wonende in de kom Winkel is deelgenomen, bestaat echter ook gelegenheid tot toetreding voor veehouders in de buitenwijken wonende. Tot Directeur is benoemd de heer C. Meurs en tot taxateurs de heeren P. Strijker, J, Zailemaker en C Keizer, allen te Winkel. Bij do Zondag jl. gehouden stemming voor 6 ge machtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de -heeren: J. Ham, Anne Mantel, J. Porte, P. Schaap, P, Wit Czn. Terwijl voor een vacature herstemming moet plaats hebben tusschen de beeran: G. Nobel en G. J. van Leersum. In de Daily News geeft de oorlogscorrespondent James Douglas een beschrijving van de tegenstelling tusschen het uiterlijk van den soldaat als hij naar het front gaat en als hij er vandaan komt „Op zekeren avond reed onze auto langs een batal jon versche troepen. Zij waren pas uit Engeland ge komen en marcheerden in het maanlicht Zij zagen er verbazend flink int en waren uitbundig vroolijk. Zij liepen te fluiten en te zingen. Met innige vreugde keken wij naar die kranige jonge mannen, terwijl onze auto langs de lange kolonne reed, die- daar m.et zoo rythmiache bewegingen den door de maan verlichten weg afliep. De stralen van de maan ver lichtten steeds meer gezichten, die naar ons toege keerd werden, toen wij hen voorbij reden; allen glim lachten en zagen er opgewekt uit in de verwachting der vreemde dingen, die er zouden gebeuren; in hun gebruinde gezichten gloeide de kracht hunner man nelijke jeugd. Zij waren zoo uitbundig, zoo electrisch Engelsch. Het was een onvergetelijk gezicht, dat den •oorlog voor een oogenblik menschelijk maakt. Aan de spits reed de kolonel. Allen zagen er keurig en in de puntjes uit en liepen in trotsche houding voort Over hun en onze hoofden heen vuurde een zware batterij groote projectielen af. En toen de kanonnen donderden, wuifde het bataljon met de stalen helmen en steeg er eeB daverend gejuich op. Zij juichte* de groote kanonnen toe. „Maar hoe keert nu een bataljon uit de gevechts linie terug? „De weg waarlangs wij nu voorttuften was vol troe pen en kanonnen en vervoermiddelen. Door den stroom van menschen en rollend materiaal heen kwam daar een dubbele rij smerige, vermoeide sol daten aanloopen. Hun schoenen, hun beenwinsels en jassen waren wit van de kalkachtige modder in de loopgraven. Ik heb nooit menschelijke wezens gezien die er zoo vermoeid uitzagen! Zij waren te vermoeid om bewust door te stappen. Zij liepen als automaten. Zij. waren te moe om uit hun oogen te zien, want die waren dof door de lange slapeloosheid; hun spieren waren als verlamd, hun zenuwen geschokt Sommi gen waggelden en strompelden als beschonkenen; maar zij waren dronken van moeheid en niet van wijn. Ik keek naar een soldaat die duizelde van uit putting en een van ons gezelschap zji: die Jongen kan niet meer. Hij kon inderdaad niet meer, maar een verborgen vuur hield hem overeind, ofschoon zijn hoofd nu en dan achterover zakte en een kame raad die achter hem liep hem met een duwtje weer in balans bracht „Ik heb nooit iets gezien dat mij zoo duidelijk liet zien, wat de moderne oorlog van den stevigsten man vergt. En begrijpt nu goed, dat dit beeld dat ik u hier beschrijf, aan het front iets heel gewoons is en dat het dan iets aangenaams is vergeleken bij de too- neelen, die men iederen dag in de loopgraven, in het veldhospitaal en de posten voor eerste hulp e* de veld-ambulances ziet Een nacht goede slaap en een bad zullen hem weer heelemaal opknappen, zei een officier die hem met kennersblik had opgenomen. Zoodanig is nu de ziel van den modernen, ln de stad opgegroeiden klerk of werkman of kunstenaar of acteur of schrijver, dokter, advocaat of notaris; zoodanig de ziel van den modernen mijnwerker, Eortier, politieagent, boer, golfspeler, cricketer, voet- alspeler, dat zij ontberingen kunnen doorstaan, veel erger dan die, welke de helden van Homerus of de oude garde van Napoleon te verdragen had den". In de Berliner Lokal-Anzeiger vertelt Hans Domi- nik van nieuwe ontdekkingen, die aan de behoeften, door de oorlogsschaa rechte ontstaan, tegemoet komen. Het soldeertin, zoo vertelt hij, nastond in vreed zame dagen uit tin met een klein toevoegsel van lood. Wij moesten nu echter zuinig zijn met oins tin omdat daarvan slechts zeer weinig in ons eagen land wordt gewonnen. Men begon met de samenstelling van het soldeersel te veranderen tot zeventig prooent lood en dertig prooent tin. Dit mengsel is echter overal, waar het met levensmiddelen in aanraking komt en vooral bij levensmiddelenblikjes niet te gebruiken, omdat de loodzouten, zooals bekend is, zeer vergiftig zijn. Zoo was de stand van zaken, toen men aan het cadmium begon te denken. Dit is een metaal, dat chemisch tot de zinkgroep behoort en in groote hoe veelheid in Duitschland gevonden wordt. Terwijl zink nu echter voor soldeersel volkomen onbruikbaar is, gelukte het een soort voortreffelijk soldeersel te vormen uit tachtig procent lood, tien procent tin en tien prooent cadmium. Dit beteekande weer een groote besparing van tin, maar men had daarmede nog geen bruikbaar soldeersel voor levensmiddelen^ blikjes. Het is naderhand echter gelukt uit cadmium en het eveneens in Duitschland voorkomende bismuth en eenige andere Duitsche motalen een soldeeretof sa men te stellen, die bijna vrij van tin, is en bijna alle goede eigenschappen van hét oude soldeertin vere». nigt. De boteckenis van deze uitvinding kan men be rekenen als men weet, dat van de 21.000 ton tin, die Duitschland jaarlijks gebruikte, ruim een vierde voor soldeersel gebruikt werd. Ook vertelt hij nog van oorlogsLampen. In den eer sten winter van den oorlog hebben we ons met onzen joetroleumvoorraad beholpen. Den tweeden winter van den oorlog bracht ons een spiritusbrander, die goed geconstrueerd was en overal met vreugde werd aanvaard. Toen kwam échter de ontdekking, dat men voor het branden geen spiritus had, daar de automo bielen die grootendeels hadden opgeslokt. De derde herfst van den oorlog brengt ons wederom een voor treffelijk geoonstrueerden brander, nu voor benzol, maar daarbij ook de zekerheid van een voldoende hoe veelheid brandstof. De spiritusbrander zal naar alle waarschijnlijkheid een tijd«Ujk verschijnsel blijven. Hij was niet goed-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1