W0ENSBAG 29 NOVEMBER m 59ste Jaargang. No. 5910. Het Geheime Huwelijk UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. XX. l. e. SCHAKER iliEiect lï 1 i ui- Dit blad vereolnjnt vierüiaal .per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure wor- pen ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. OURAilfT, itettitii!- Laiilmfllii 5CHAGEN, LAAN D 5. Prijs per 3- maanden f 0.95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ct ADYERTENTXEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit munmer bestaat uit twee bladen. NIEUWE NIEDORA Vergadering WitteKruis, Maandag 27 Nov. 1916, jij J. Peetoom. Na opening door voort, den heer P. Koopman, volgt lezing der notulen door den heer P. Haringbuizen, secretaris. Goedgekeurd Onder ingekomen stukken en mededeelingen is ook toezegging van f 120 door het rijk voor de tuber culosebestrijding. Bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar de heeren D. Kuilman (voor de kom), J. "Gootjes (voor Langems), P. Saai (voor Terdiek) en M. H. Wout- man (voor O. Niedorp). Gekozen voor kom Nieuwe Niedorp de heer J Kuilman, Langems G. Gaijaard, Terdiek P, de Boéa l O. Niedorp A. Wonder Pz. Tot leden commissie nazien rekening worden aan gewezen de heeren S. Prins en J. Keetman, alhier, en F. G. Jong te 't Yeld, 0. Niedorp. De heer Wj C. Visser brengt daarna rapport uil uit van aigetneene vergadering, waarvoor voorz. dank- Kgt. Aan de orde wordt gesteld het volgende punt der agenda: Voorstel van de commissie van voorbereiding tot het instellen eener Wijkverpleging voor rekening der afdeeJing, om tot die wijkverpleging over te gaan en het door haar ontworpen reglement voor de wijk verpleging met concept-instructie voor de "Wijkverpleeg ster, die hierna volgen, in behandeling te nemen en vast te stellen. Bij 's Voorzitters vraag of de vergadering zich daar mede kan vereenigen, zegt Db. Schermerhorn, gaarne eerst meerdere toelichting te hoeren va» de eoramissie, waar spr, de schriftelijke toelichting niet voldoende vindt. Pe commissie zou kunnen toelichten de resultaten van hare pogingen om gedd te veriameien. Als de com missie Verslag uitgebracht heeft van wat ze heeft ge daan, zou de vraag gesteld kunnen worden of we het zullen doen of niert. De heer A. Visser geeft toelichting en zegt dat de geschiedemij in twee doelen ia gesplitst. Eerst is ge probeerd handteekeningen van de burgerij. Daarna is gemeend voorioopig het kalm aan te leggen en, wel om de persoonlijke geschiedenis in deze wat te laten be daren. Verschriften werden haar verschillende corpo ratie» gericht, waarvan 't resultaat een teleurstelling voor ons was; er werd niet in bevestigden zin op geantwoord, ook niet in afwijzende» zin, doch raag, door toezegging onder voorbenoudAls gij de zuster aanstelt rallen we aaa u de subsidie geven. Er is ronding gedaan "bij de burgerij en te Oude Niedorp, N, Niedorp, Zijdewind, enz. is een even. groot be drag toegezégd geworden, als dat wat de Gezinsver pleging verantwoordt als hnar particuliere bijdragen. Wjj hebben meer dan 80 pet. van de inwoners op onze lijst. De menschen willen het nu hunnen ateun geven. Uit mondelinge besprekingen is gebleken, dat de corporatiën ons zullen steunen. Min of meer offi cieuze toezegging is verkregen van de gemeentebesturen.' De corporatiin zullen volgen als wjj de zuster aam stellen, Ds. Schermerhorn reet, ik weet niet de antwoorden nooals die zijn binnengekomen, maar omtrent een paar corpora tien is hert niet zooals de heer A. Visser zegt. H ij zegt dat verschillende eoiporatiën de toezegging dedenAls gij de zuster aanstelt, zult gij onzen steun krijgen. Marr er zijn ook andere corporatiënHet Kerkbestuur der N. H. Kerk en de Kerkeraad, Dia7 eotue der N. H. Kerk, die zeide» tadere. Die ver klaarden: Wij zullen de verpleging steunen als die van 't Witte Kruis uitgaat en daarbij de Gezinsver pleging zal moeten wijken, din zullen we de wijk door MOBERLY. „Neen" zesde ze. „ik geloof niet dat u me ooit noo dig heeft. Waarvoor zou u me ook noodig hebben, Zoolang u uw bridge heeft of uw roulette, of, of welk amusement u voor 't oogenblik het naast aan 't hart ligt, geeft u om niets anaars. U heeft me nooit noodig gehad." De bitterheid van den toon, waarop deze Laatste, woorden gezegd werden, deed tante Caroline vragend opzien. „Mijn hemel, Bertha", riep ze uit, „zoe heb ik je nog nooit hooren praten. Je zult toch op jou leeftijd niet sentimenteel gaan worden? Heeft de atmosfeer van Dunsmere Manor die uitwerking op je hersenen gehad"" „Ik ben niet sentimenteel. Weer kwam die bittere lach. „Het zou me veel baten! om sentimentaliteit aan te kweeken! Ik ben juist in den laatsten tijd tot de overtuiging gekomen, dat hoe meer ik wat ik nu eenmaai mijn hart noem, van steen maak, hoe be ter het voor me is. Ik dacht alleen maar zoo bij me zelf, dat voor zoover ik weet, niemand me ooit noo dig heeft gehad. Ik heb geleerd voor mezelf te strij den en ik ben van plan dat te blijven doen -r- ik zal het blijven doen .tot het einde." „Waar is Bernard Duncan?" Die vraag kwam ge heel onverwacht. Freule Caroline had een ingewor- telden afkeer van wat zij noemde heroische princi pes en ze vond het nu noodig van onderwerp te ver anderen. „Bernard Dunean komt vandaag in de elub thee "net me drinken, maar ga in 's hemelsnaam uw hoop niet op hem bouwen", voegde Bertha er bij, toen haar tante veelbeteekenend glimlachte. „Bernard en zijn vrienden, meer niet, absoluut niet Ga als t n belieft niet wat anders denken". ..Platonische vriendschap?" vroeg freule Caroline woog,es. „Zeg Bertha, dacht je soms, dat ik doof of blind werd? Zooals ik al zeide, wij behoeven niet te v*inreQ voor elkaar. Probeer no niet me wijs te Blaken, dat je niet verliefd bent op Bernard Dun- can» want ik weet, dat je het geweest bent, al wil je misschien jezelf verbeelden dat het met doo is. verpleging, uitgaande van het Witte Kruis, steunen Dus: als de Gezinsverpleging het werk loslaat Sprei ker betoogt verder, wijzende op hetgeen hij ier vo rige vergadering, door Bestuur Gezinsverpleging bijeen geroepen, gezegd heeft (en dat in het verslag daar over is opgenomen) dat hij er tegen is, dat 't Witte Kruis de wijkverpleging ter hand zal nemen, omdat de Gezinsverpleging zooals ze door de bestaande ver- eeniging hier is gebracht, de sympathie van de men schen, die er mede in aanraking kwamen, heeft ver worven. Niemand zal zeggen dat dc Gezinsverpleging geen nuttig en goed werk heeft gedaan. Ik zal pro- beeren zoo lang mogelijk te koeren wat men hier wil. Toen de heer Ds. Schermerhorn in zijn verder betoog afweek van het punt van bespreking, wees voorz, er op, liever te blijven bij het punt ,waar we nu aan zijn. Ook de heer P. Haringnuizen wijst er den heer Schermerfiorn op, dat deze buiten de orde ging De heer Haringhuizcm. vindt dat alleen onderzocht behoeft te worden of Witte Kruis over genoeg geldmiddelen zal hebben te beschikken om de zaak ter hand te jiemen. Als u kan aantoonao, dat er niet voldoende geldmiddelen zullen zijn, dan kan mm met nadere voorstellen komen. De heer Sdhermertiorn zegt: Er is een commissie be noemd om te onderzoeken of het Witte Kruis de zaak ter hand zou kunnen nemen. De heer P. Haringhuizen zegt, dat ter vorige ver gadering is beslist. Op die vorige vergadering is b e s 1 o- t én er toe over te gaan. Spreker toont dit aan die inhoud van notulen, die hij voorloost, aan. De heer D. Kuilman zegt, dat Ds. Schermerhorn in zeker opzicht onjuist was, want men had bij de Kerk geen voorkeur voor Gezinsverpleging, die van de Classis uitging of voor Gezinsverpleging door het Witte Kruis, Die 't doet, krijgt de subsidie, zoo is besloten. Voorzitter bevestigt, dat hel besluit in 'de Kerke- kamer is genomen zooals de heer D. Kuilman zegt. Waar de heer Wi. G. Visser tot den heer Schermer horn zegt, dat deze de Gezinsverpleging ia de waag schaal stelt voor persoonlijke gevoelens, daar wordt spr. door voorn, e» den hoer Haringbuizen, tr op ge wezen, buiten de orde te zijn. De heer W. G Visser zou willen laten stemmen óf de vergadering de ver pleging bij het Witte Kruis wt, ja of neen. D'e neer Dr. Maats vraagt en verkrijgt het woord en Zegt: Mijne heeren ik meen dat de kwestie zeer eenvoudig is. 't Is voor Witte "Kruis eenvoudig een financieels kwestie. Als dc commissie kan aantoonen met eenige zekerheid, dat ze zooveel geld beschikbaar heeft, dat ze kan doorgaan,- dan is dat genoeg, 't Is eenvoudig de kwestie of we hert hertalen kunnen, oT we genoeg geld hebben al of niet. Als er niet genoeg geld is, dan stemmen ze hert af. Voorz. geeft dit toe. maar er zijn nog toezeggingen, die nog dobberende zijn. De heer Ds. Haars is van meening, dat de com missie aan 't apeculeeren is met de ongeveer i 400 toegezegd van particulieren en dat de commissie over weegt de zuster aan de Gezinsverpleging der Classis te ontnemen en nu zuster Bottema te willen, benoemen is wel erg handig van fle commissie, maar spr. vindt het "n unfaire handelwijze. Als het de commissie ge lukt, zuster Bottema weg te nemen, zal de Gezins verpleging een andere zuster moeien nebbe». Wij gaan door. Als zuster Bottema dit voorstel niet aanneemt, dan handhaven wij raster Bottema en dan moet hert Witte Kruis zich van een andere zuster voorzien, 't Is wel handig, om de zuster Bottema te stellen voor dit de-lemma en men ontkomt aan de moeilijkheid om naast haar een andere zuster te benoemen. Maar zoolang zij bij1 ons is heeft da commissie nog lang niet de beschikking over de f 1000, die ongeveer be- noodigd is. De heer Haringhuizen bestrijdt de uitlating van Ds. Haars, dat de commissie aan de Gezinsverpleging de zuster afhandig zou maken, wat Ds. Haars een unfaire handeling noemde. Maar dat wij de Gezinsverpleging de zuster afhandig maken is niet waar en ik kan Natuurlijk was het onzinnige liefde, en het was heel verstandig van je, dat Je alle» deedt, wat je kondt om den jongen Clevedale in te palmen maar je hadt intusachen toeh Bernard lief, hoewsl het on mogelijk was een man als Bernard te trouwen, die geen cent heeft. En jelui beider smaak en behoeften in aanmerking genomen, was het allerdolst van je, om verliefd op hem te worden": „Ik ben nu niet verliefd op hem en op niemand", antwoordde Bertha kortaf en scherp; „maar ik ge loof, dat hij,, me op allerlei manieren nuttig kan zijn en daarom houd ik zijn vriendschap aan" „En hij denkt, dat jij nuttig voor hem kunt zijn", viel freule Caroline haar in de rede. „Jawel, Bertha hij i sgeen zot. Hij zal alles van jou zien te krijgen, wat er maar te krijgen valt, en hij zal je er niets voor 'terug geven. Ik ken hem". „Maar ik ben ook geen zottin", antwoordde Ber tha; ik doorzie Bernard heel goed, maar ik vlei me, dat ik hem even goed gebruiken kan als hij mij. Ik dacht, dat u me genoeg kende, om te weten, dat ik nog zoo dom niet ben!" „Op je hoofd héb ik niets aan te merken", ant woordde freule Caroline, terwijl ze achterover in haar stoel leunde en luchtig de rook wegblies van de cigarette, die zij in haar hand hield. „Maar een vrouw verliest haar hoofd wel eens, als haar hart haar parten speelt." Er kwam een flauwe blos op Bertha's wangen. ,,'t Is met mijn hart volkomen in orde", begon ze, maar ophieuw viel haar tante haar in de rede met een lachje, waarin iets boosaardigs niet te misken nen viel. „Je hart behoort aan Bernard Duncan, en hij weet het, en als een man als hij weet, dat het hart van een' vrouw hem toebehoort dan heeft hij die vrouw volkomen in zijn macht. Dat moest jij evengoed we ten als ik. Ik spreek ronduit met je, ik wind er geen doekjes om. Waarom zou ik dat doen? Het is mij ook niet onverschillig of je plannen slagen; ik ver lang het misschien even sterk als jij; maar bedenk wel, kindlief, dat.de macht, die je over een man als Bernard uit kan oefenen op 't zelfde oogenblik ver dwenen is, dat je je hart aan zijn voeten legt". „Ik ben misschien vroeger een dwaas geweest", antwoordde Bertha, en haar_stemde trilde nu toch even; „maar nu ben ik wijs geworden en ik denk er niet over ook maar eenigszins meer rekening met mijn hart te houden, behalve als een noodzakelijke pomp voor mijn bloedsomloop". mij daarvoor beroepen op de getuigenis van Dr. Maats, die hier aanwezig is. De zuster was er bij toen Ik de zaak besprak en daarna vroeg Dr. Maats haér of zij hert zou kunnen aannemen. Waarop zij bevestigend ant woordde. Ik heb toen gezegd, dat de zuster er eerst over denken ion, voor zij het aannam. Later is zij bij mij geweekt en heeft mij gevraagd of zjj zich reeds verbonden had, waarop ik geantwoord heb, dat re zich niet had verbonden. Hadik gewild, dan had ik haar aan hare toezegging kunnen houden. Van af handig makén is dus heelemaal geen sprake en ik verzoek Ds. Haars wel, zijne woorden dien aangaande te Willen terugnemen. Ds. HaarsJa, maar ik blijf het noemen een handig heid. Als wij naast zuster Bottema een andere moeten benoemen is onbegonnen werk, evenals het voor Witte Kruis groote moeilijkheden zou geven dat te doen. Ik blijf 't unfair vinden. De heer P. Haringhuizen is van oordeel dat we zooveel niet kunnen beweren., dat Ds. Haars hert ge looft Na ee.riigo verdere bespreking, waaraan oók de heer D. Brouwer ,H. d. Sdh, deelneemt, zegt Dr. MaatsHet idee is, dat we geen 2 zuster» noodig hadden en ik zou niet weten wat ik met 2 zusters doen .moest. Ds. Haars: Wij gaan -door. De commissie zegt, ook door te gaan. Dr. Maats: De eenige oplossing zal zijn beide de zelfde zuster te benoemen. De heer F. C. Jong leest in de toelichting der agenda niet dat, wat Ds. Haars er in Las en ziet er een tegemoetkoming in. Spreker vindt we moeéten ons er bjj neer leggen en een zuster benoemen. Ds. Schermerhorn zegt, zich te kunnen voorstellen dat vorige spr. dat zegt. Ik las 't en dacht: Wat jammer dat men zoo niert begonnen ls. Als men zich gewend had tot de Gezinsverpleging en geprobeerd had, tót oen vergelijk te komen, dat was beter geweest. Nu is het mosterd na den maaltijd. De heer A. Visser betoogt, dat dit niet onze schuld Es. De heer Schermerhorn zegt, als se ar. dar Gezinsver pleging, -dat nooit poging ls gedaan te dezer zake met haar in overleg te komen, moch schriftelijk noch mon- deling. Na nog eenige bespreking zegt de heer A. Visser dat Witte Kruis ongeveer over f 1000 voor het doel kan beschikken. Ds. HaarsU moet aankomen met eijfers. De heer D. Kuilman: Maar welke cijfers worden door u van de Gezinsverpleging getoond? Ds. Haars: Het beweren alleen dat er f 1000 is, dat is niet voldoende voor ons om ons er bij neer te leggen. De heer W. G. Visser: Als hij hert zegt, kan u het gelooven. Er is wej eens wat gezegd, dit minder goed te gelooven is.... De heer W. G Visser wordt verzoeht, niet buiten do orde te gaan. Voorn. zou de discussie willen sluiten om tot stemming over te gaan. De heer Schermerhorn vindt: Wd kunnen als ver gadering nu niet besluiten, als wij els vergadering niet de zekerheid hebben van een zeker jaarlijksch bedrag. Ik heb de indruk dat bij de f 1000 door dén heer A. Visser genoemd inbegrepen zijn subsidiën van ver schillende corporatiën. Maar dat lijkt mij Ie gewaagd. Men zou moeten kunnen aantoonen welke corpo ratiën steunen en hoeveel. De heer J., Kuilman zegt al wat gesproken is, is geen verrassing. De commissie is wettig samengesteld; en heeft alle redht haar voorstel te doe». Ik stel voor tot stemming over te gaan. De heer P. Haringhuizen leest nu voor hoe do bijdragen voor de commissie luiden. Door particu lieren is toegezegd f 500, voor de tuberculosebestrij ding komt in f 150, Het Witte Kruis kan dosnoodigi bijdragen f 200, samen f 850. Niet vast staat subsidie van de gemeente. Waar het een plaatselijke zaak is, ligt het wel op den weg tier gemeente, te steunen, ar 't is natuurlijk een dibeuse post. De heer Haringhuizen zegt, dat net voor zijn gevoc- Freule Caroline haalde haar schouder# op, aldus stilzwijgend haar ongeloof toonend en Bertha ging voor den spiegel staan, zette haar hoed recht en deed een voile voor. „In elk geval weet ik au, dat mijn beminnelijke tante voorioopig mijn gezelschap niet noodig heeft", zeide zij sarcastisch. heeft me met een openhar tigheid, die niets te wenschen overliet, meegedeeld, dat ik buiten uw plannen voor de naaste toekomst sta. Ik zal dus zeker mijn eigen plannen wel kunnen maken, zonder rekening te houden met de uwé?" „Zeker, zeker, lieve kind. Maak je over mij niet bezorgd. Ik g&eenige maanden naar 't buitenland, en ik hoop, dat jij je intusschen in Engeland zult amuseeren. Als je het goed vindt, zouden we dé ver dieping zoolang kunnen verhuren, vindt je't niet goed, dan sluiten we ze, en sturen het personeel weg En ik feliciteer je met je wijs besluit, je hsrt alleen maar te beschouwen als een nuttig lichaamsdeel. Blijf daar vooral trouw aan. Je zult er op den duur wel bij varen". Freule Caroline keek haar nichtje saxeasrtisch aan, neuriede een Fransch liedje, geeuwde en nam een roman op van haar tafeltje naast haar, terwijl Ber tha voor den spiegel haar hoed en voile met de ui terste zorg op naar luchtig opgemaakt haar sehik- te. „U is een matador in wereldwijsheid, -tante Caro line, hoezeer 't u ook aan alle andere hoedanighe den ontbreekt om een jeugdig gemoed op te voeden", zeide zjj na eenige oogenblikken. „Uw leerlingen kun nen er zeker van zijn, dat rij in dat opzicht de volmaaktheid bij u kunnen bereikem." „En dan hebben ze alles wat in deze wereld noo dig is," luidde het cynische antwoord. „Laat. nu in 's hemelsnaam dat sentimenteele gephilosofeer, Ber tha; 'n kleine dosis Bernard Duncan zal je goed na die Clevedalesche sentimentaliteit. Hij zal die wel gauw weet jneutraliseeren hoop ik. Dank je goed ge sternte maar dat ik hen vrouw van de wereld van ije gemaakt neb." Bertha lachte,, maar gaf geen antwoord. Maar plot seling kwam er een tafereel voor haar oogen een bleek, smal jong gezichtje op een kussen, een paar droevige bruine oogen, handen,, die over dc dekens waarden en een zwakke stem, die op smartelijker, toon zeide: Ik heb ook iets verloren! Wat is het ook weer? Help me om het te vindenI" En met een kleine huivering draaide rij zich om en begon se haar hand schoenen aan te trekken. len wel vast zal zijn, dat de gemeente steun geeft. De heer Schermerhorn is van meening dat die f 500 particuliere bijdragen niet zoo vast staan. Ook is Ds. Schermerhorn van oordeel dat het der groote massa vrijwel onverschillig is, wie het ter hand neemt. De heer A. VisserDe menschen zijn volkomen over tuigd dat het bjj het Witte Kruis hoort. De heer Schermerhorn vindt, als dit zoo was moest er «ten bepaalde strooming rijn bij de menschen, om het bij hert Witte Kruis te brengen. Daarvan heb ik niets bemerkt. Na nog eenige bespreking stelt voorz. voor tot stem ming over te gaan. Vóór het voorstel der commissie, omschreven in straks genoemde punt der agenda „Voorstel van de cornm. van voorbereiding tot het „instellen eener wijkverpleging voor rekening der af- „deeling. pm ^ot die wijkverpleging over te gaan en „het door haar ontworpen reglement voor de wijkver pleging met concept-instructie voor de Wijkverpleeg ster in behandeling te nemen eh vast te stellen." ver klaren zich 34 vnn de 48 stemmen en is dat dus aangenomen: Een stem was blanco, 13 tegen: G. But- tar Gz„ Ds. Ha ara, Da Schermerhorn, P. Fraij. D. v. d. Strok, G Stroef, K. Groot Hz., C. Jong, J. v d. Steen, ML H. Woutman, G. Liefhebber en C. en A. van Zoonen (de laatste 4 te Oude Niedorp). Ontwerp reglement voor de Wijkverpleging en ont werp instructie wijkverpleegster worden vervolgens bij acclamatie aangenomen, terwijl op voorstel van tien heer Haringbuizen het salaris van de zuster, aange geven op f 850 's jaars met aigemeeae instemming wordt gestald op f 875. De heer Schermerhorn zegt: dus nu zal de ver gadering er over beslissen of de zuster, die bij ons bij de Gezinsverpleging in dienst is, zal worden aan gesteld bij bet Witte Kruis. Dat is toch niet de goede manier, Dr. Maats zegt dit eens te zijn met spreker. Maar, wjj kunen haar benoemen en rij kaïn bedanken of aan nemen en als ze het aanneemt, dan kan rij bedan ken bij do Gezinsverpleging ca daarna overgaan, bij hot Witte Kruis. De hoer Harin^iuizen, zet uiteen dat de zaak vol komen zuiver is; het voorstel om de raster over te nemen houdt verband met do bepaling, in de toe lichting aangegeven, dat, om tegemoet te komen aan. het bezwaar dat bestaat ten aanzien van do personen, die tliaas de wijkverpleging besturen en hun werk dat zjj hebbeabef gekregen zouden moeten vaar wel zeggen, da commissie meent, niet beter te kun nen doen, dan voor ta stellen, dia bestuurderen te benoemen als leden der commissie, die bij h«t Witte Kruis do zaak der Wijkverpleging zal hebben te be hartigen. Hiertoe is een bepaling ia het concept-regle ment opgenomen. De heer Ds. Haars zegt, er geen oogenblik aan te donken, om in de commissie zitting te nemem. De heer D. Kuilman zegt, wij gaan Goor op wat straks is aangenomen. Als die heeren van de Gezins verpleging niet in de commissie .overgaan, zou ons dat wel spijten. Ds. Haars bespreekt dat nu Sb besloten dat het is overgegaan, maar 't is op onnette manier dat het zoo gaat. De heer P. Harin^iuizea zegtGebruikt u dat woord onnet nu "niet. De heer Ds. Haars blijft er Innig van overtuigd dat het een onnette manier is. Bij verdere bespreking hieroverzegt de heer Ha ringbuizen thet. graag voor leugenaar te worden uitge scholden en zégt, zich niert te kunnen hegrijpen, dat Ds. Haars er innig van overtuigd ia, dat hjj, Haring- huizen een leugenaar zou zijn. Ds. Haars geeft aan, dat ook niet te bedoelen, maar blijft overigens bij rijn beweren. Ds Sche.rmerhorn zou aan deze discussiën, die war me hoofden en koude harten kan geven, graag een einde zien. Spreker stelt voor; Laat het Bestuur hu besluiten officieel mede te doelen waf er Ss besloten. „U behoeft niet bang te zijn," zeide zij, terwijl zij naar de deur ging, „dat ik mijn wereldwijsheid door sentimentaliteit zal laten -oVferheerschem. Daar heb ik teveel gezond verstand voor. Om het eens populair uit te drukken: ik kan drommels goed zien, aan wel ken kant mijn boterham gesmeerd is." „Zorg dan maar, dat 'ze niet op den geboterden kant in dé goot valt," antwoordde freule Caroline, en ze giechelde zacht over haar eigen geestigheid, ter wijl Bertha de kamers uitging. „Gewoonlijk is Bertha voor alles en voor Iedereen ongevoelig," zoo ongeveer was de overpeinzingvan freule Tartley, nadat haar nichtje vertrokken was; maar die Duncan heeft haar altijd om zijn vingers kun nen winden en zoo lang zij bp hem gesteld is, wat zo wis en zeker is, al wil 21e me ook het tegendeel wijsmaken, zal hij daarmee voortgaan. De hemel weet. hoe hij juist de kwetsbare plek in Bertha's hart heeft kunnen vinden; maar hij heeft die gevonden, en als ik ook maar iet? afweet van een karakter als het zijne, za -lhij er zijn voordeel mee doen, zooveel het hem maar mogelijk is." Een uur later zat de man, over wiens karakter freule Caroline voor zichzelf een oordeel had vastgesteld., te genover Bertha Tarnlery in een afgezonderd hoekje van de clubzaal en rijn donkere oogen waren op haar gezicht gericht, alsof zij er elke gedachte,' die bij haar opkwam, vafi af wilde lezen. Bertha zag er op haar voordeeligst uit en was werkelijk een schoonheid. Haar blauwe oogen straalden, haar haar. dat naar de léétste mode gekapt was, had een mooie blonde kleur en was vol en glanzend, haar tint blank en frisdh, maar Ber- nard's gedachten waren dag en. nacht vervuld van een vrouw, die zoo in alle opzichten Van haar verschilde dat hij ternauwernood Bertha's frissche schoonheid opmerkte. Grijze oogen, groot en mooi van vorm, oogen, waarin hij dikwijls groote teederhedd had gelezen, hoewei nooit voor hem; bruin haar, dat in de zon als goud kon glanzen, een gezicht waarin zelfs hij het edele en rustige moest erkennen: dit alles stond hem steeds voor oogen en in de vrouw tegenover hem zag hij niet anders als een nuttig werktuig, dat steeds voor hem gereed stond. Maar hjj kende de vrouwelijke natuur genoeg om te weten, dat met dergelijke werktuigen zorgvuldig moet worden omgegaan, en rijn begroeting van het ongie meisje was warm en hartelijk, terwijl zijn oogen op haar rustten met een blik van warme intimiteit die haar polsen «oed jagen. (Wordt vervolgd, f

Schager Courant | 1916 | | pagina 1