Schaper Courant De Oorlog. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 5 December 1916. 59ste Jaargang No. 5913. De laatste dagen brengen veel en schokkend nieuws. De opstand te Athene is voorloopig ten minste tot stilstand gekomen. Toen de koning wei gerde het gevraagde oorlogsmateriaal af te staan, zijn een 3000 man der geallieerden ontscheept en naar Athene opgerukt Toen zij bij de punten kwa men die zJJ moesten bezetten, waren deze reeds be zet door Grieksche troepen, die verraderlijk het vuur openden. De strijd duurde van 's morgens half elf tot twee uur 's middags. Toen werd een wapenstil stand gesloten. De geallieerden hadden 47 dooden en nog meerdere verliezen. Ook de Grieken hadden veel dooden, n.1. 29. De vloot der geallieerden beschoot enkele punten van Athene en o.a. werd de Paleiskeuken geraakt, Na een wapenstilstand was er een samenkomst yan de gezanten der geallieerden met den koning, Het resultaat 'was, dit zes batterijen werden uitgeleverd. De geallieerden hebben thans den Griekschen ko ning verklaard, dat de toestand thans ernstiger is* en dat de Grieksche regeering een voldoening zal moeten geven in overeenstemming met den ernst van het vergrijp tegen de geallieerden begaan. Latere berichten melden, dat nog steeds reservisten worden opgeroepen. Het is nog niet duidelijk of d&t- gene wat gebeurd ia, het einde of het begin der vij andelijkheden tusschen Griekenland en de geallieer den is. Uit alles blijkt dat er hevig is gevochten en dat er te Athene een proote paniek heerschte. Duizen den namen de wijk naar de open Attische vlakte, waarheen een ware optocht van rijtuigen uit Athene op weg was. Ook waren er menschen die uit Athene weg gingen met Phaleron, of andere kustplaatsen als bestemming. Koning Constantijn moet nu hebben toegestemd in den verkoop van een aantal batterijen geschut, en de bescherming,dqr Franschen en Venizelisten toe gezegd hebben, zoomedo herstel der orde. Het staat echter te bezien, of de Fransche admiraal Fournet daarmede wel tevreden zal zijn. Het was reeds telkens uitgelekt, en hier en daar in de Engelsche pers besproken, dat men niet lan ger tevreden was over de tegenwoordige Regeering en de wijze waarop de oorlog werd gevoerd. En thans komt het bericht, dat Lloyd George de minister van oorlog, zijn ontslag heeft gevraagd. Deze minister, al dus de berichten, wil een krachtiger oorlogvoering. De wensch der natie is, om den oorlog met meer kracht voort te zetten. We zien, hoe Duitschland zijn heele volk mobiliseert, de duikbootenoorlog wordt krachtiger dan ooit aangepakt, in Roemenië gebeurtenissen, die Duitschlands positie veel verbe teren, dat alles werkt op de Engelschen als een hef boom om den oorlog met nog meer kracht voort te zetten .Twintig ministers acht men niet geschikt om krachtig de hand aan den ploeg te slaan, men wil een kleinen oorlogsraad met de meest uitgebrei de bevoegdheid bekleed. Dit denkbeeld hangt Lloyd George ook aan en vandaar zijn optreden van thans. Hierbij komen nu heel wat politieke verwikkelin gen, die zich in de eerstvolgende dagen wel zullen oplossen. Uit deze ministercrisis zal beslist, aldus de Engel sche berichten, een zeer krachtige oorlogsvoering ge boren worden. Minister Asquith heeft Maandag In het Engel sche Lagerhuis een verklaring afgelegd. De koning heeft een reconstructie van het Kabinet goedge keurd, zoodat deze zal plaats hebben. Echter zal het niet beteekenen eene wijziging in de politiek, welke tot dusver is gevolgd. Dit voegde minister As quith er met nadruk aan toe. Dus alleen een veran dering in verband met de oorlogvoering. De lezer begrijpt wel, met ons: voorloopig nog geen einde van den oorlog, integendeel: nog steeds groo- tere krachtsinspanning. Politiek nieuws van groote bet eekenis is eveneens de verklaring, afgelegd door den Russisehen minis ter-president in de Doema zie elders in dit num mer waar deze zeide, dat door Rusland met Frank-' rijk en Engeland in 1915 een overeenkomst is geslo ten, die door Italië is goedgekeurd, waarbij het recht van Rusland op de zee-engten van Constantinopel definitief werd vastgesteld. Dit dus beteekent de ver wezenlijking van Rusland's hartewensch. Peter de Groote van Rusland wilde reeds dit bezit voor Rus land. Het is wel typisch, hoe duidelijk hieruit blijkt, dat de gealliëerden, die geen veroveringsoorlog voeren volgens hun herhaald beweren, hier duidelijk aan- toonen, hoe deze bewering in flagranten strijd is met de waarheid. Verder verkondigde de Russische minister het voornemen, om terug te winnen al het Poolsche ge bied, door de Duitschers bezet, plus het Poolsch ge bied van Duitschland en Oostenrijk hun te ontruk ken. Van al die gebieden zou éen Poolsch rijk wor den gevormd. Zoo luidt het Russische oorlogsdoel, echte toekomstmuziek, waarop het volkswoord: Hadt Je me maarl de meest juiste toepassing is. En nu richt ons oog zich weer naar het oorlogs terrein en dan is het Roemenië dat nog onze belang stelling vraagt. Er is volgens de Duitsche berichten •en groote slag geleverd aan de rivier de Argus, die in het voordeel der Duitschers is beslist. Veel ge vangenen zijn gemaakt en veel buit behaald. Een geheel Roemeensch leger schijnt hier' verslagen. Het Roemeensche legerbericht vertelt ons niet meer dan van een terugtrekken. De Duitschers mel den verder, dat de rivier de Argus werd overschre den en een Russisch-Roemeensch leger dat over de Ajges was vooruitgodrongen, met zware verliezen werd afgeslagen. Hieruit blijkt wel, dat Rusland, hoewel langzaam in zijn bewegingen, toch nog hulp heeft geboden en daar zijn troepen heeft Ingezet waar voor de Roe menen het meest het gevaar dreigde, nJ. bij Boeka rest. Met hun hulp gelukte het, de eentr&len over de Nejlov terug te drijven en Comana te hernemen. Te gelijkertijd traden verder naar het zuiden in de streek van den Donau, andere Russische versterkin gen op. Deze operatie het terugdrijven van den omsln- gelenden rechtervleugel der centralen zou, inder daad den toestand aanmerkelijk hebben verbeterd, Indien maar de rest van het Roemeensche front had stand gehouden. Als men den loop van de Argus stroomopwaarts volgt, vindt men gemakkelijk de plaats Golesti. Daar hadden na de bezetting van Pitestl, de Roemenen opnieuw stand gehouden. Maar hun front is er door broken en de centralen zijn langs de Argus vooruit- gerukt tot Gaesti, In de tweede plaats zijn zij er in geslaagd, ten westen van Boekarest den overgang over deze rivier te forceeren, zoodat de Russisch-Roe- meensche groep, die aanvangelijk met zooveel suc ces een tegenaanval had gedaan, in de flank be dreigd wordt. Bovendien is zij weder over de Nejlov teruggeworpen. Men ziet dus, dat de colonne der centralen, die ten westen van Boekareet ovar de Argus is gegaan, ln de onmiddellijke naJHjheid v«n de forten te waar van da büitengordel samenvalt met de ceintuur baan om de stad en vermoedelijk spoedig rich zal vereenigen met de colonne, dis van Gaesti komt Mie schien loopt een deel van de Roemeensche troepen, dat door het Argusdal terugtrekt, gevaar, tusschen twee vuren te geraken. Een derde colonne der centralen komt door het dal van de Dambovitsa afzakken de rivier, die midden door Boekarest stroomt Boekarest wordt thans dus van drie zijden ernstig bedreigd. De laatsto berichten melden, dat hot voorloöpig succes der Roemeniërs ten zuiden van Boekarest niet heeft voortgeduurd en dat ook hier de Duitsch-Bul- gaarsche troepen, na ontvangen versterkingen, weer met succes tot den aanval over gingen. Wel komt uit Peteraburg een-telegram, dat ver betering van den toestand in het vooruitzicht stelt, maar dit zAl wel te laat komen om Boekarest te redden. De eerstvolgende dagen kan, dunkt ons de val van Roemenië's hoofdstad wel verwacht worden. De Russen melden ons het een en ander over hun aanyallen. De hevige gevechten aan de Bosch-Kar- pathen wordeh voortgezet. De strijd bepaalt zich tot het bezetten van de meest belangrijke strategi sche hoogten. De Duitschers, aldus hot Russisch be richt, verzetten zich wanhopig. Toch gaan de Rus sen'vooruit, Ook ffcn opzichte der Roemenen meldt dit Russisph bericht eenig succes. De troepen van Mackensen hebben zij genoodzaakt de dorpen Ko- man en Gostinair te ontruimen. In de Dobroedzja is eveneens wat voordeel op de Duitschers behaald, zoo heette datzelfde bericht De Duitsche berichten vertellen ons van de enor me verliezen der Roemenen. Bij de duizenden die de vorige dagen gevangen waren genomen, kwamen er Zondag nog 8000 bij. De buit aan oorlogsmateriaal is niet te overzien. Duitschland zal in Roemenië in zijn behoefte aan paarden, wol en petroleum, geheel kunnen voorzien. Van het Westelijk oorlog»tooneel geen nieuws. De acfueele Speenhof!. De Rotterdamsche correspondent der „Tel.\ meldt ons Speenhof! en echtgenoote vermaken de Rotter damsche burgerij op het oogenblik iederen avond in Casino". TReeds Vrijdagavond had Koos een liedje „Van Gijn op straat gezet". Welwillend stelde hij ons in de gelegenheid er twee strofen nit af te schrijven, die we nier laten volgen „Nimmer is er een Minister, Zoo'n gemeene streek gelapt, Oabeschofter en bmtaler, Is er nooit een uitgetrapt Eerst werd Treub op straat gesmeten, Nu sjeest' weer Van Gijn hem aa... Een is er niet weg te branden, Onze zoete Posthuma." „Wie zal nu Van Gijn vervangen, Wie wil al die boel nog doen, Voor zoo'n sjofel traktementje, En dat voddige pensioen Holland wees maar niet wanhopig, A. B. K- die wil 't zijn, A. B. K. da's Kleerekooper, Tienmaal knapper dan Van Gijn." Waarnemingsvermogen bij dieren. De heer J. J. v. B. schrijft ons Het is een sombere November-dag. Buiten raast de storm, blaast de wind zijn eentonig lied van holle huilgeluiden, uitgierend, telkens weer, in lang gerekte fluittonen. Het onaangename weer houdt de meeste men schen binnen, doch ook de dieren durven den strijd tegen de ontketende natuurkrachten niet langer aan en hebben overhaast een veilige schuilplaats gekozen. In den tuin staat een holle boom. Die neeft al heel wat stormen het hoofd geboden. Ook nu zal hij zich wel goed houden en al vreest men soms bij een al te heftige stormvlaag, dat hij het moede hoofd voor goed zal nederbuigen, 6teeds richt hij zich opnieuw weer overeind. In dien boom huizèn enkele winterkoninkjes, een nauw gaatje geeft toegang tot hun woning in den hollen stam. Deze op één na kleinste onzer inheemsche vogels is een bijzonder ijverige nestbouwer. Behalve de wieg voor hun kroost, houwen de mannentjes ook nog wel andere, zoogenaamde slaap- of schuilnesten, waarin meerdere bij elkaar de koude winternachten plegen door te brengen. Ook nu hebben enkele» in aezen hollen boomstam hun schuilnestje opgezocht. Ze lachen wat om storm en regen, lekker warm zitten ze nu knus hier te zamen. Het loopt al tegen den schemer als eensklaps de drie kleine gasten luid piepend hun schuilplaats verlaten en ijlings de vlucht nemen. Wat is er gebeurd Biedt de boom hen niet langer gastvrijheid aan of is het er niet meer veilig Op den laten avond verraden een donderend gekraak van den brekenden stam en een daverende slag van het neerko'mend hout. dat de winterkoninkjes den toestand juist ingezién hadden. f .1500 vermist. Bij de Haarlemsche politie is aangifte gedaan, dat uit een gesloten ijzeren geldkist in het kantoor van de;_* een JULIANADORP de interneeringsgroep aan de Stoofsteeg aldaar bedrag van ruim f 1500 wordt vermist. De hoofdprijs der alhier gehouden verloting is ge wonnen door de Heeren H. Eriks te Petten en M. Koning te St Maarten. JULIANADORP Door dan beer P. Constant, Petten, is onderhandsch gekocht de winkelzaak van J. Muntjewarf alhier —JULIANADORP. Het begint alhier nu woer wat stiller te worden, maar het was me dan ook oen drukte. Woensdag 27 Nov. begon het, of eigenlijk Dinsdags al. toen kwamen er uitstallingen, Woensdag 's al tenten voor uitstallingen, Woensdag 's morgens half acht werden nog meer tenten opgeslagen en alle werden met voorwerpen opgeettald voor de aankoopcommissiën der verloting Zoon verloting brengt drukte op zoo'n klein dorpje, niet minder dan een zestig paarden waren aangevoerd; en publiek was er in overvloed. Het ring er dan ook reent gezellig toe, hetgeen te verwachten waa. Vrijdagmiddag had de trekking plaats precies 2 uur .wérd in het openbaar, tn het koffiehuis Prins Hendrik" van den hoer J. Bijvoet, de trekking aango- kondigd jen werden de nummers door den Bescherm heer den- BdAchtb. Heer Burgemeester var den Hel der afgeroepen, hetgeen' prachtig werd gedaan Een ieder kon het uitstekend vers taan en oontrolecren. We zullen maar hopen, dat het dan ook niet, bij deze eerste verloting zal blijven, doch dat de vwwmigtng tot be vordering der paardenmarkt te Julianadorp nog vele jaren na deze de Koninklijk» Goedkeuring voor een verloting zal krijgen. '- WIERINGEN. De zaal van den heer J. Vroom te Ooóterland was Zaterdagavond 2 December gevuld met oen 160-tal gasten, leden der nutsvereeniging Ooat-Wïeringen met hunne dames. Voor dit gezelschap zou optreden dfe heer Slinkert van Nijmegen. Deze bariton-zanger zou ons eilanders eens laten hooren en ons loeren, hoe oen Hollandsch lied gezongen moet worden. Én of hij dit gedaan hoeft? Terdege en op eer aangenam» wijze. Vaak, wanneer b-V- de huzaren ((biet lichten tred" kwamen aanbulderren, „de zacht neuriënde jon gen" een orkaan geleek of de regel „het mooist» meisje kust hem niet" niet natuurlijk genoeg, klonken, moest het publiek „overdoen". Ook den zanger zelf wend verzocht het „Lapper Krispijn" nog eens over te doen. Nu niet als af-, maar ala goedkeuring. Tot bet lastig zoo bet gezelschap boeiende kregen we een psa? dozijn, waaronder eenige Vlaamacbe zeer fraaie liederen te hooren. ZIJ, die ge voel voor schoont taal of gehoor voor móóie muziek hebben, rullen zeker veel genoten hebben. Een woord van lof komt nog onzen pianist toe, den heer J. Bruul, die zoo onvoorbereid toch onberispelijk de moeilijke begeleiding wist ten uitvoer te brengen. Gesnapt. Zaterdagavond viel aan het station Staatsspoor te Enschede van een soldaat-kommies de aandacht op een paar personen, man en vrouw, die op het late uur nog een autotocht naar Amsterdam zou den maken.De politie werdgewaarschuwd en beiden werden medegenomen .naar 't bureau. Hier kon mén na een verhoor, dat niets uitwees, niets anders met de lieden beginnen dan ze in een hotel onder dak brengep. Nauwelijks was dit geschied, of de groeritenhandelaar Doove, wonende in den Veldkamp, kwam mededeelen, dat hem een kistje met f 500 is ontstolen, waarschijnlijk door zijn vrou welijke eommensaal en haar verloofde. De signa lementen^ die hij opgaf, kwamen overeen mét die van de twee naar bet hotel gebrachte personen en het laat zich begrijpen, dat ze nu nog spoediger uit het hotel waren, dan ze er naar toe kwamen. Bij fouilleering bleek, dat het vermiste bedrag nog geheel in hun bezit was. Het geledigde kistje was door hen in een boschje verborgen, zooals ze mededeelden, en werd daar ook gevonden. Het was geopend met een ijzer, dat ook nog in 't bezit was van den man. Hij is een Duitsch deserteur en zij een goede bekende van hem. Beiden vertoefden sedert eenigen tijd te Enschede. BIL toeval ontmaskerd. De, vorige week werd een reeder van visschers- vaartuigen te IJmuiden aan boord van één zijner schepen door een stoker aangevallen en ernstig mishandeld, waarbij deze stoker geholpen wera door zijn broeder, die op een anaer schip voer. Bij onderzoek der zaak Dleek de recherche deze familieverhouding onbekend te zijn, omdat beiden op verschillende namen waren aangemonsterd. Zij vond hierin aanleiding om deze zaak eens te onder zoeken en kwam toen tot de ontdekking dat de welwillende helper een| in het begin van dit jaar van het korps torpediiten gedeserteerd militair was. Uitstel opkomst militie. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. (Officieel). Voor de opkomst van militieplichtigen, die ter inlijving zou den moeten opkomen in het tijdvak van 16—20 December e.k., is wegens nieuw opgekomen bijzon dere omstandigheden nader aangewezen het tijd vak 3—6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienstplichtigen van de militielichting 1917, die zijn toegewezen aap het le bataljon van een der regimenten Infanterie of aan de wielrijders. In verband hiermede zullen de dienstplichtigen van een vorige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening, tegelijk met bedoelde ploeg moeten opkomen, zich op 3 Januari 1917 on der ae wapenen moeten begeven. Wraakneming en brandstichting Vrijdagnacht werd de heer Kosters, chef van den Fijnhouthandel en Stoomzagerij aan den Baarsjes- weg te Sloten (N.H.) opgeschrikt doordat er een steen later bleek dat net een heele straatsteen was door het raam van zijn slaapkamer werd geworpen, evenwel zonder iemand te treffen. Terstond begaf hij zich naar buiten en vernam van den dienstdoenaen nactitw'aker, dat er een man. in wien hij een zekeren D. .B., een gewezen knecht, meende te herkennen, in de richting van de Kin- kerbrug was weggeloopen. Omdat de wacht gezien had, dat bedoelde persoon van de houtopslagplaats was gekomen, werd op be doelde werf een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat- het schaftlokaal, aan die werf grenzende, van binnen in brand stond. Met emmers water mocht het gelukken den brand te blussche»; ware dit evenwel niet gelukt en de brand een oogenblik later ontdekt, dan was de groote houtloods aan het branden geglan en was ae ramp niet te overzien geweest. Het bleek, dat in het schaftlokaal eenige kleeding- stukken op een hoop waren geworpen en na mei petroleum overgoten te zijn, in brand waren gestoken Het mocht de politie van Sloten eeaige uren daar na gelukken, in Amsterdam den dader aan te houden. Deze.heeft volledig bekend den brand ge sticht en den steen door de ruit geworpen te hebben. Hij had dit gedaan, nadat hij eerst een fleschje petroleum gekocht had en omdat hij een hekel aan den baas had, dien hij van plan was levend op zijn bed te laten verbranden. De geestvermogens van B. schijnen eenigszins gekrenkt te zijn. Hij is hedenmorgen voorgeléid door den officier van justitie. Hel kolengebrek. Nader vernemen we dat yan heden af extra S.S.- treinen lpopen van Rotterdam, Amsterdam en Zwolle naar Nuth, Heerlen en Simpelveld, om zoo veel mogelijk ledige kolenwagens naar de mijnen te brengen en ze zoo spoedig mogelijk vol weder naar de verschillende plaatsen van Nederland terug te voeren. Stnmperds. Een vrouw met vijf kindertjes, van een half tot negen jaar oud; kwamen Zondag uit Leipzig tè Olaenzaal aan. Het zestal verkeerde in zeer be hoeftige omstandigheden. De vrouw had zelfs voor haar kleinste geen druppel melk in Duitschland kunnen bekomen. Haar man was in. Leipzig geble ven, ofschoon hij slechts 2 k 3 dagen per week werk had. Gebrek aan de noodzakelijkste levens behoeften had haar doen besluiten, naar haar ge boorteplaats, Utrecht, waar haar moeder woönae, terug te keererv. Door de goede zorgen van de grenspolitie te Oldenzaal werden de vrouw reisbil jetten verschaft, terwijl eenige aanwezigen haar wat reisgeld gaven en haar eten verstrekten voor haar en haar kinderen. - ANNA PAULOWNA. Alhier is gevonden een heerenrijwiel. Inlichtingen zijnjte bekomen bij den agent van politie C Hartog, - ÓUDESLUIS. Nu de werkzaamheden aan de sluis alhier zoowat ten einde loopen, moet de draaibrug door een nieuwe vervangen worden, eian vaste hulpbrug wordt reeds Eaaakt Do doorvaart zal dus nog wel geruimen tijd tremd blijven, wat voor de schipperij wei wat hJn- 'lijk is. - OUDESLUIS. Mej. J., alhier- had dezer dagen, door de glibberig heid van den grond, het angel uk-te vallen en de pok te breken. - ZUIDSCHARWOUDE. De heer ds. Tarlet, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zuidscharwoude, is als zoodanig beroe pen te Koedijk. - ZUIDSCHARWOUDE. De liberale Idesvareeniging heeft met algemeens (8) stemmen besloten den R. ÉL te steunen sis candidaat voor den gemeenteraad Tegenover den candidaat der Vooruitstrevende Kiesvereemging. Maandag rijn bi®1" officieel candidaat gesteld voor lid van oen 'gemeen tenRS d de heeren W. Goudsblom (R. K.) en Zeeman door de Vooruitstrevende - AARTSWOUD. Huis en erf staande en galagen aan den dijk, alhier, in eigendom toe behoorende aan G. Leeuw alhier; is gekocht door L. Boa de tegenwoordige •bewoner. - KOLHORN. Bij de zeesluis alhier werden op 1 en 2 Dec. de aangekondigde lichtseinen ontstoken. Naar men ons mededeelde waren de seinen over geheel» polder Waard en Groet zichtbaar; op sommige punten echter liep het licht te veel Ineen, en aou groot ere Sbtand van el kaar gewesscht zijn. KOLHORN, Wagens d» abnormaal dure krenten, zullen de bak ker» nier dit jaar St Nioolaa» niet met krentenbollen venten. Wat een rare tijd zeggen de oudste Inwoners, we weten er nooit van of Sinterklaas-krentenbol. SINT MAARTENSBRUG. Zondagavond hadden wij hert genoegen in het lokaal van den heesr'Swarthof een uitvoering bij te wonen van de tooneelvereeniging „West Flrisia" van Hoorn. De zaal was flink bezet. Gegeven werd Onder 'één dak" toneelspel in 3 bedrijven door Jan Fabricius. „Onder één dak" is oen prachtig tooneeistuk, dat rijk is aau pakkende momenten. Er komen gebeurtenissen in voor, die heiaas maar al te dikwijls m het werkelijk leven worden afgespeeld. Om dit stuk tot zijn recht te bren gen wordt er van de spelenden veel geëischt Afgaande op het groote suooés dat de vereeniging' hiermede op andere plaatsen 'heeft behaald, waren onze verwach tingen echter hoog gesteld. En wanneer men ons nu vraagt of wij in die verwachtingen zijn teleurgesteld dan moeten wij dit al dadelijk met neen beantwoorden. Zelden toch hebben wij een tooneeluitvoering bijgewoond waar het publiek Zoo vol aandacht was als hier. Hé* „mooi"; „prachtig" en meer van dergelijke ontboe zemingen 'dio men telkens na afloop van ieder bedrijf van deze of gene opving, waren o.I. bewijzen te over, dat er niet alleen voortreffelijk spd werd gegeven; maar ook, dat het stuk begrepen -werd.. Vooral de heeren Jac. Wilson in de rol van Vader en Joh. Wllson in de IroUen- van Jan en do Notaris, gaven kn alle opzichten meesterlijk spd te zien. Meer dan eens was het publiek onder den Indruk, van deze uitmuntend» vertolking. QRk Wolter, Dora, Jacob, Lena, Antje en Liesbeth wilton wij niet vergeten. Ook zij hebben door hun mooi spel er toe bijgedragen dat net geheel een blijvenden indruk achterliet Wij zouden over deze uitvoering nog veel kunnen zeggen, maar wij ver trouwen, dat bovenstaand» voldoende is om de op- voerenden te overtuigen dat men hier Zondagavond volop genoten heeft Moge het welverdiend en daverend applaus een be looning Zijn voor, hetgeen „West Frisfa" ons heeft laten tien en hooren. Wij roepen de vereeniging een aartelijk tot weerziens toe. Een gezellig bal was het besluit van deze succes volle avond. r SINT MAARTEN.' Zaterdagavond werd in het café van dep heer A Zwakman prijsbiljarten gehouden om wild en paling Ér „werden 3 partijen gespeeld, waarvan elk om 3 prijzen. De prijswinnaars waren H. Leijding, C. Vis ser en P. Heneweer, le partij, T. Appel, P. Slot en Jan Bijpost *2c partij en C. Zwakman, P. S\ot en J. Roos voor de 3e partij. WIERINGEN. Voor rekening van 19 leden 'ft .Westeinde) onzer onderaf doding der V. P. N. werden U. Vrijdag op do Amsterdamsen® eieren veiling geveild 582 kipeieren, 20 eendeieren en 14 stuks pluimvee. JDe hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipederen van f 13.65 tot en met f 14.70 per 100 stuks, voor de eendeieren f 13.50 per 100 stuks en voor 't pluimveè van f 2.16 tot en met f 2.58 per stuk. Aan schoon gdd zullen de ledfei» ontvangen voor de 'kipeieren f 2.20 per küo en voor de eendeieren 13 cent per stuk. Handel vlug met yed vraag WIERINGEN. Alweer een. Naar wij vernemen wordt door den heer J. Hermans te den Oever ook een mosselkokerü en pellerij opgericht. 't Is- enorm zooved vraag er heden naar de mossels is. Vanuit den Hdder worden ze voor f 3.50 per 100 Kilo op zee al opgekocht. Hetzij groote of kleine mossels, alles kan gebruikt worden. Dat er reuzen sommen geld door de visschers en in de pellerijen verdiend worden ligt voor de hand, doch of de visscherijplaatsen dit op den duur zullen volhouden is sterk te bei.wij felea WIERINGEN. Vrijdagavond j.1. was door de „Club", de jonge ling! vereeniging van „Orphoog" tot een gezeüigen avond georganiseerd voor de léden der hoofdvereeniging, der onderaf deelingen en voor verdere genoodigden. De zaal van den heer De Haan was flink bezet. Het po gram was vol afwisseling Het bijbelsch tooneelsepl „Jefta's OffeT" werd onberispelijk vertolkt; decor en costuum deden het goed tot zijn recht komen. Het koorgezang was ijverig bestudeerd. Laten de leden pogen dit koor in stand te houden. De solozang, door een der jonge dames voorgedragen, bekoorde Het publiek' ten zeerste. Niet h®t minst de melodie door haar zelve gecomponeerd. Ook de overige muziek, zoo wei die voor piano en voor yiolen, als die voor mandolines vond veel bijval. De voordachten brachten de lachspieren danig in bewe ging, vooral het kluchtspel van den haan met zijn Hennen. De leden van den Club hebben gezien, wat rij, dank zij hun uitstekende leider, door een weinig inspanning en goede samenwerking varmogen om an deren en zich zeiven op gepaste wijze te vermaken. Ja, het publiek heeft .genoten. Daarom jongens van de Club, een volgend» maal allen op ae plankenI Geen wegblijvende downs meer. En niet het werk voor eenige uwer of anderen overlaten. Zeker., wat meer durf op het tooneel, doch... wat minder in de zaal en de door u geïntroduceerd» ouderen zullen nog meer genieten, —OUDE NIEDORP. Maandagavond vergaderde de IJsclub alhier in het lokaal van den heer A Mijts. I Nadat de voorzitter de heer A Mijts de vergadering met gepaste woonden had geopend, volgde lezing en goedkeu ring ,der notulen Aan de orde kwam rekening 1915—1916. Ontvangen was f 26.49%, dit was het saldo van het vorige jaar, want contributie was niet. geïnd, Uitgegeven was f 6.30. alzoo een voordoolig saldo groot f 262,19%, dit geheel» bedrag was geplaatst op ae rijkspostspaarbank. Deze rekening dóór de heeren Jb. Pluister en Jb. Bootjes nagezien, werd in orde bevonden, alzoo alge meen goedgekeurd. De secretaris-penningmeester de heer M. Kooijman, die af moest treden, werd bij acclamatie herbenoemd. De heer M. Kooijman kreeg als afgevaardigde naar de algemeen» vergadering nadat de beschrijvings-brief was behandeld, vrij mandaat. Besloten werd een paar reddingshaken aan te koopen. Het ingekomen jaarverslag werd na lezing voor kennis geving aangenomen. Us en weder dienende zal de wedstrijd die den vorigen winter wegens gebrek aan ijs niet kon worden gehouden, dezen winter worden gehouden.- Besloten werd zoo noodig oontrib utto te innen, dit werd aan het bestuur overgelaten. Niets meer te ^er- handelen zijnde werd de vergadering met woorden! Min dank gesloten. HARINGHUIZEN. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek „De Toekomst", alhier, Is uit 17 sollicitanten benoemd de Heer Jn. Klerk uit de Schormeer. BURGERBRUG. Het woonhuis van wijlen de heeff K. Adema fa bij onderhandschen verkoop overgaan in eigendom van den heer P. Koning te Zuid-Zij pa. MOSSELS MET CADEAÜX. Bekend is dat in de laatste jaren tal van winkelwaren, worden verkochtwaarbij oen bon wordt gegeven en zoodra men een zeker getal daarvan bijeen heeft men een -cadeau ontvangt. Het nieuwste op dit gebied is zeker wel, dat te Bruinisse een verzender van gezouten mossels per omroeper bekend liet maken, dat wie binnen zekeren tijd 100 I-_G. gekookte mossels inleverde een St Nicolaascadeau zou ontvangen. Het is op het oogen blik in de Zeeuwsche mosselplaatsen en zelfs in ge meenten waar tot heden nimmer iets ln mossels omging, een rage om mossels te koken voor de zouterij. Tegen wisselende prijzen, loopendc van 40 tot 47 ets. per K.Cr. kunnen gekookte mossels worden ingeleverd, de twiië der mossels per baal, voor eenige weken nog f 1.50—2 per baal, zijn nu reeds gestegen tot f 5, ja zelfs tot f 6 voor zoo'n quantum. Wanneer mossels van goede "kwaliteit en volle ontwikkeling worden ge leverd, kon een goed daggeld verdiend worden met kuizpen, konen en uithalen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5