DINSDAG 12 DECEMBER 1916. 59ste Jaargang. No. 5917. NIEUWE ABONNE's GRATIS DAMES I UITGEVALLEN HAAR, J. STUURMAN, Kassier, 7t 1 UitgeversTRAPMAN Co. voor de Schager Courant ont vangen de nummers tot 1 Ja nuari a.s. Binnenlandsch Nieuws. Provinciale Bond van Rundvee- fok vereen i gin gen. HAPPER-DAARWERKER, SCHAGEN. MARKTPLAATS A 88 SCHAGEN. Peposito's, Reken ingcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving óp elke ni,euwe leening, franco provisie. mmi Uitlui Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag «n Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. [01 RAI T. Aifencitii- Lsiibmblal SCHAGEN, LAAN l)5.\ tel. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden fO.95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct,. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plnatsr. borek Vergadering op Maandag 11 December 1916, des voormiddags 11 uur, In bet lokaal „De Witte Engel" te Hoorn. De voorzitter, de beer J. B. Wilken, opent de ver gadering. Het geringe bezoek wil spr. niet toeschrij ven aan geringe belangstelling, maar aan de slechte reisgelegenheid om naar Hoorn te komen. Terug zien op den toestand van den boerenstand thans, wil spr. niet, maar hij spreekt toch de hoop uit, dat de veehouders en landbouwers niet langer geëxploi teerd zullen worden ten koste van het algemeen. Hij verwachte dat men algemeen niet te druk zal zeg gen: de boer kan het wel betalen, daar aan de fl- nantieele draagkracht van den boer een einde komt Spr. hoopt, dat de regeéring zal begrijpen en er kennen, dat straks als de normale tijdsomstandig heden weer daar zijn, een krachtige finantieelen boerenstand noodig is voor de welvaart en den bloei van Nederland. Applaus. De heer E. Koster Dz. leest de uitvoerige notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit een ingekomen schrijven van de Prov. Reg. Commissie blijkt, dat opgeheven is het onderzoek van de vetvrije droge stof en de berekening der jaar opbrengst Nadere maatregelen zijn tvel te verwach ten, als na Januari een nieuwe Prov. Reg. Commis sie zal zijn gekozen. Als vervolg op een gemaakte opmerking of het niet noodig was een krachtiger organisatie te for- meeren, om op te komen voor de belangen van den landbouw in dezen tijd, deelt het bestuur mee, dat daarvoor hm aangewezen lichaam is het Landbouw- comité en wordt voorgesteld dat de Bond daar lid van wordt. Allen voor. Het bestuur had besloten om lid te worden van de Rundveevereeniging, het officieuse lichaam der regeling van vee-export. Van het bestuur dier ver- eeniging was echter antwoord ingekomen, dat de Bond niet als lid kon worden toegelaten. Redenen waarom niet, waren niet bekend. Was ingekomen het bekende schrijven van de Gel- dersche en Overijsselsche maatschappij van Land bouw, om alles te doen om het wetsontwerp inzake bestrijding kosten mond- en klauwzeer te doen ver werpen. Nog andere stukken waren daaromtrent ingekomen. Het bestuur heeft deze kwestie grondig behandeld en stelde voor om met een beslissing in deze te wachten tot in Januari het Landhouwcomité over deze kwestie zou vergaderen. Tevens werd behandeld een ingekomen schrijven van een Veehouders onderlinge vereeniging ter ver zekering van herkauwende dieren en varkens tegen mond- en klauwzeer. Naar een daarvoor te houden vergadering, wilde de afdeeling Berkhout een afge vaardigde zenden. Na eenige discussie wordt beslo ten om er iemand heen te zenden om eens te luisteren De heer Joch. Blaauboer Kz. te Barsingerhom zegt, dat zijn afdeeling had besloten om voor te stellen, dat de Bond zoo krachtig mogelijk zou agee- ren tegen dit wetsontwerp, gezien het feit, dat thans de boer vrijwillig voor het algemeen veel bijdroeg. Daaruit mocht de eisch geput worden dat dit alge meen ook voor den boer bijdroeg in de kosten ter bostrijding van het mond en klauwzeer. Besloten wordt den afgevaardigde naar het Land houwcomité op te dragen, tegen betaling der kosten door den boer, te ageeren. De heer E. Koster Dz. brengt verslag uit van de excursie naar de fokveedagen in De Wijk bij Mep- peL Dit uitstekend gestyleerde en in opgewekten toon geschreven opstel, had de volle aandacht der verga dering en werd met een krachtig applaus beloond. Op voorstel van het bestuur wordt de heer Dr. D. L. Bakker te Alkmaar, nieuwbenoemde Rijksveeteelt- consulent benoemd tot adviseerend lid van den Bond De heer Dr. Bakker houdt daarna een voordracht: Over het nut van Centrale Fokveedagen .Spr. be gint mei, eerst te vertellen wat eigenlijk een wfeei teeltconsulent is. Zijn taak is tweeledig, n.1. onder wijzend en adviseerend. Dit laatste heeft niet alleen betrekking op officieele lichamen of vereenigingen, maar ook particulieren kunnen zijn advies inroepen. Daarna tot zijn onderwerp komende, zegt spr. hoofd zakelijk te willen wijzen op de voordeelen die uit de fokveedagen komen en doelt deze in directe en indirecte voordeelen. Het voornaamste directe voordeel is wel dat men het beste beeld krijgt van den stand van de veefokkerij van het geheel waar voor die iokdag dient, maar eveneens een duidelijk beeld van de aangesloten Rundveefokvereenigingen op zichzelf en wat deze presteeren. Ook wordt er door opgewekt een onderlingen gezonden wedijver. Voor vele bezoekers is zulk een veefokdag als het ware een openbaring. Men krijgt op zulke veefokda- gen een juist oordeel van het beeld van elk dier, wat de algemeene fokwaarde betreft en zijn presta ties voor de fokkerij. Een indirect voordeel is dat op een fokveedag veel koopers komèn en een goede reclame wordt gemaakt. Uitvoerig licht spr. deze conclusie toe, daarbij wij zend op heit zoo noodige om ook op de hoogte te ko men van de zij-linies onzer fokdieren. De onderlinge vergelijking der fokdieren is zoo hoogst nuttig. Veel goeds is te bereiken op een veefokdag, mits goed in gericht Het mag geen prijzenuitdeeling zijn, maar den nadruk moet worden gelegd op het beste man nelijke en vrouwelijke materiaal en getracht moet worden te komen, tot goede inzendingen v/m fokver- eenigingen. Daar naast moet mep hebben groepsge wijze demonstraties van fokstammen en fokfamilles. Spr. wilde ook wedstrijden in rationeel opfokken van Jong vee. In deze richting ia nog wel wat te be- BEWAART UW ER WORDEN ALLE SOORTEN HAAR- WERKEN VAN VERVAARDIGD. LAAGZIJDE B 50, NABIJ DE MARKT. reiken. Hiervoor is echter noodig een voldoende tijd van voorbereiding, vooral een goed terrein. Een be- bestraten bodem acht spr. beslist verkeerd, terwijl een groot en ring hoog noodig ia Een keuring moet snel verloopen en een ruime tijd moet overblijven tot capiaeeren van de dieren. De dieren moeten in een kring worden opgesteld en niet ln evenwijdige regels. Het bestuur deelt mee, dat na het bezoek aan Wijk begrepen werd, dat, wilde Noordholland meedoen en niet teruggedrongen worden, op liet gebied der veefokkereij, het noodzakelijk was, dat ook van wege den Bond rundveefokdagen werden gehouden. In de voorjaarsvergadering zou het bestuur dan ook met voorstellen komen om 1 of 2 zulke dagen te houden. Applaus. De heer P. Jz. Eriks te Hoorn werd herbenoemd tot lid van de Commissie voor den Coöperatieven Aankoop. Volgt begrooting 1917, die wordt goedgekeurd op ontvangst en uitgaaf op f 1005. De afdeeling Berkhout stelt voor het salaris van den secretaris te verhoogen. De secretaris, de heer E. Koster, het voorstel op hoogen prijs stellend, be dankt daarvoor, omdat hij zich als inspecteur van de Prov. Commissie in dienst acht van de Noordholland- sche veefokkerij en zijn diensten daarvoor gaarne beschikbaar stelt. Applaus. Het bestuur zal een onderzoek instellen naar het drukken der notulen. De heer Wibbens, hoofdinspecteur van het Ned. Rundveestamboek, deelt mee, dat het bestuur van dat stamboek heeft besloten om in te stellen prefe- rentverklaring van stieren en dat wel op grond van de resultaten met hun afstam melingen ver kregen, vooral ook wat hun productie betreft. Voor deze preferentverklaring moeten de stieren 5 jaar oud zijn en al zijn er vele stieren dood, toch kunnen zij ook dan nog preferent worden verklaard, wat voor hun afstammelingen en familie nog van waarde kan zijn. Voor 1 Januari zal de preferentverklaring moeten worden aangevraagd. Na de gewone plichtplegingen volgt sluiting der vergadering. DE KONINGIN REGENTES. Officieel. Het ministerie van buitenlandsche na ken heeft van Hr. Ms. gezant te Berlijn bericht ont vangen, dat heit stoomschip Koningin Regentes door de Duitsehe regeering is vrijgelaten. DE KOLENSCHAARSCHTE. Naar de Tel. meldt, worden de onderhandelingen met Engeland, over de levering van grootere hoe veelheden kolen, met evel kans op succes voortge zet. Verwacht mag worden, dat binnenkort een groo ter aantal schepen voor den aanvoer van kolen zal worden aangewezen. BEPERKT SPOORWEGVERKEER. De nieuwe beperkte dienstregeling der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal op 8 Januari worden ingevoerd. GEEN AZIJN. Het bestuur der Nederlandsche Vischgrossiers- vereeniging heeft een telegram gezonden aan den minister van Landbouw, waarin wordt gezegd, dat de leden der vereeniging weinig of geen azijn voor den inmaak der Regeerings-ij le-haring kunnen be komen. Vele leden waren daardoor genoodzaakt hun bedrijf in te krimpen. De vermoedelijke oor zaak wordt geacht te zijn de uitvoer van azijn in een of anderen vorm naar heit buitenland. Het be stuur verzoekt daarom den uitvoer van azijn stop te zetten, het toevoegen van azijn aan uitvoerartike len te verbieden en aan de prijsopdrijving een ein de te maken. DE TOESTAND IN RIJSSEN. Men schrijft uit Rijssen: Men weet reeds, dat de firma Ter Horst en Co., toen zij einde Augustus haar bedrijf wegens ge brek aan grondstoffen moest stop zetten, voor de gemeente verschillende ontginningen door hare ar beiders liet verrichten, waarvan zij ongevepr de helft der kosten draagt. Zoodoende werden letegloo- perij der arbeiders en. gebrek zooveel mogelijk voor komen .De weersgesteldheid in dezen tijd van het jaar begint echter de voortzetting van den arbeid te verhinderen. Bovendien komt thans een einde aan deze werken en nog kunnen de jutefabrieken geen grondstoffen bekomen, zoodat in Rijssen, dat nage noeg geheel van de jute-industrie leeft, een ellen- digen toestand ontstaa t Hdbld. KOLENBESP ARING. De vier groote bontweverijen te Hengelo voeren Maandag de volgende urenregeling in: 'smofgens wordt er gewerkt van half acht tot twaalf uur en 's middags van half twee tot half zes. Deze regeling geldt voorloopig tot 1 Februari. Te Maastricht zullen van gisteren af, in verband meit den steenkolennood, alle scholen 'smiddals.een half uur vroeger beginnen en eindigen. VERMINDERING NATUURSCHOON. De correspondent van het Hdbld. te Oldenzaal schrijft: Als een gevolg van de hooge houtprijzen worden in het oostelijk deel van ons land heel wat bos- schen ojngehakt en daardoor tal van streken van haar aantrekkelijkheid beroofd, 't Is volstrekt geen zeldzaamheid, dat tienduizenden boomen van één eigenaar vallen onder de bijlen van houthakkers. Verschillende landstreken, thans nog bekend om haar natuurschoon, zullen welhaast haar aantrek- J. Schoorl Pz., kelijkheid hebben verloren, hetgeen van groot nar deel zal zijn op het vreemdelingenbezoek. ALLES IS GELD WAARD. In Friealand «worden tegenwoordig rattenvelle- tjes opgekocht tegen 15 cent per stuk. Men gaat nu op ratten jagen, maar deze laten zich niet gemak kelijk vangen. Met foxterriera kan niet gejaagd worden, want deze honden bijten de huidjes stuk. Nu de mollenvelletjes met 30 40 cent betaald worden, trekken de Friesche mollenvangers zelfs naar Överijsel en Gelderland om daar hun bedrijf qit te oefenen. De politie treedt daar echter streng tegen hen op en menigeen wordt bekeurd wegens het vangen van mollen op verboden terrein, en wegen» verboden vervoer. Onder de bekeurden lijn er dan die een valschen naam opgeven. Zoo kreeg een predikant in een der Friesche heidedorpen drie dagvaardingen thuis wegens verboden vangen en vervoer van mollen in OverijseL NIEUWE NIEDORP. De gymnastiekvereeniging „Hercules" mertdame®- afdeeling „Hébe", alhier, hield in „De Prins Mau- rits" van den heer J. Peetoom alhier een open bare uitvoering op Zondag 10 December, onder lei ding van den heer Jb. van Zoonen. Er werd een aardig, goed ineengezet en afwisselend programma afgewerkt. Wat door de jongere en oudere meisjes en jongens aan de diverse werktuigen en met vrije- en stokoefeningen, enz. werd gepresteerd, bewees wel, d atde vereeniging in den tegenwoordigen be kwamen leider een waardig opvolger heeft van den zoo ambitieuzen vorigen directeur, den heer Drenth. De heer Van Zoonen heeft zelve ook keurige toeren volbracht en de vereeniging kan een welgeslaag den avond boeken, die nog aardig werd afgewisseld door een tooneelstukje, dat een viertal meisjes al lerliefst opvoerden, terwijl een mooie groep het ge heel besloot. 'n Dansje na» NIEUWE NIEDORP. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier heeft het voornemen een tooneelwerk getiteld: Toen hert oorlog was, geschreven door Da. N. J. C. Schermer- horn, op te voeren. WIERINGEN. Voor rekening van 15 leden, het Oosteinde, on zer afdeeling der V.P.N., werden J.L Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 398 kipei eren, 35 eendeieren, 14 stuks pluimvee en 6 konij nen. De hiervoor yerkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de klpeieren van f 13.80 tot en met f 14.90 per 100 stuks, voor de eendeieren f 12.60 per 100 stuks, voor het pluimvee van fl.77 tot en met f 2.25 per stuk en voor de konijnen van f 1 tot en met f 1.25 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipele ren ontvangen f 2.28 per kilo en voor de eendeie ren f 12.60 per 100 stuks. Handel vlug met veel vraag naar eieren en pluimvee. WIERINGEN. De pogingen van het bestuur onzer Witte Kruis- afdeeling, om de leden op te wekken tot vrijwillige contributieverhooging, hebben als gevolg gehad, dat 597 leden hunne contributie hebben verhoogd tot een bedrag van f 242.90. Het doel. dezer verhooging was om het salaris eener te benoemen verpleegster met f 200 te verhoogen, hetgeen alzoo gelukt is en werd gebracht op f 1000. Na oproeping kwamen 5 sollicitaties in, jvaarvan het bestuur benoemde mej. J. Klip, particulier ver pleegster te Amsterdam. Dc nieuw-benoemde zal zich 1 Januari as. alhier vestigen. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh te Schagen, had J.L- Zaterdagavond in de herberg van den heer S. de Vries te De Haukes de openbare vrij willige verkooping plaats van de volgende onroe rende goederen: le. ten verzoeke van den heer S. C. de Vries, een herberg met woonhuis, erf en schuurtje, genaamd „Wachtkamer der Poetboot", te Haukes, groot 0.06.50 H.A. Hoogste bieder de heer N. de Vries Sr. voor f 3800. Kooper bij afmijning werd de heer B. Kraan voor f 3990. 2e. Ten verzoeke van dein heer N. de Vries Nz. een huismans woning, met land, water en kade en daar achter gelegen weiland, groot 1.58.74 H.A. Hoog ste bieder voor huismanswoning met land, water en kade de heer N. de Vries Sz voor f 3800. Kooper bij afmijning werd de heer M. A. Koster te Helder voor f 3920. Het daar achter gelegen weiland, groot 63.— aren. Hoogste bieder ,de heer N. de Vries Sr. voor f 1100. Kooper bij afmijning de heer B. Kraan voor f 1101. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 9 December hield de IJsclub „Vooruit" afd. Anna Paulowna II, van den IJ. H. N., een ver gadering in de zaal van den heer G. Borst te Bree- zand. Na opening door den voorzitter, den heer,P. Nieuw land, leest de secretaris, de heer W. Raap, de notu len voor, welke worden goedgekeurd. De heer Th. Smits doet daarop rekening en ver antwoording van zijn beheer als penningmees ter. De bescheiden worden door de heeren J. Lanser en L. J. Schouten nagezien en in orde bevonden. Er was een saldo van f 66.21. De inkomsten hadden bedragen f28, dus in kas f94121. Uitgegeven was f 7.65. alzoo een saldo van f86.56. De heeren W. Raap én Th. Smits, die beiden moesten aftreden als bestuurslid, werden bij acclar matie herkozen en namen hun benoeming aan. Hierna sluiting. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDE LEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp om op de landbouwbegrooting 1917 een post van f80.000.000 te brengen als aandeel van het rijk in de kosten van gemeentebesturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prijzen, benevens kosten, welke van regeeringswege worden gemaakt en subsidiën, wel ke worden toegekend ter uitvoering van maatrege len, genomen in verband met de Distributiewet 1916 en met de levensmiddelen voorziening in het alge meen. Naar men weet, wordt een tiende deel van de to taal kosten der distributie door de gemeenten gedra gen. De minister vraagt 80 millioen voor het Rijk, dit beteekent dus dat de gemeenten moeten bij dragen of Rijk en gemeenten samen 88 millioen gul den. Er zijn levensmiddelen, waarvan de beschikbaar stelling de regeering geen geld kost, andere levens middelen kosten wel geld Zie maar hieronder: 1. Ongebuild tarwemeel 30 inlUloen. 2. Varkenavleesch 23 millioen. 3. Melk 7 millioen. 4. Aardappelen 6 millioen 6 ton. 5. Zachte zeep 5 millioen 2H ton. 6. Rijst 4 millioen "9 ton. 7. Rogge kV» millioen. 8. Peulvruchten 3 millioen 2M ton. 9. Rundvet 2 millioen. 10. Havermout f 385.000. 11. Turf f 300.000. 12. Gort f 187.500. 13. Spek f 150.000. In totaal ls dit een bedrag van 88 millioen gul den, waarvan dus 80 millioen ten laste van het rijk komt De minister deelt mede, dat verschillende gemeen tebesturen hebben verzocht de lijst der beschikbaar gestelde producten alsnog uit te breiden, o.a. met gebuild meel, rundvleesch, raapolie, steenkolen, ga ren, sajet, wol, katoen, kousen, schoeisel enz., maar dat hij daartoe met het oog op de kosten, voorloopig niet kan ep mag overgaan. Merkwaardig Js de me- dedeeling, dat de minister van financiën slechts „zeer noode" in de credietaanvrage heeft toegestemd waar dit enkele wetsontwerp alleen voor 1917 reeds meer opeischt dan de geheele geraamde op- brengstde r verdedigingsbelasting over drie Jaar. Verder deelt minister Posthuma' mede, dat hij, wanneer het gevraagde bedrag nog te laag zou blij ken te zijn, ernstig zal overwegen of het stelsel der distributiewet zal moeten worden verlaten. Dit kan alleen beteekenen, dat de beschikbaarstelling dan niet meer zou plaats hebben voor iedereen, zooals thans, maar dat er een loongrens voor zou warden gesteld. STEEDS NAAR HOLLAND. Uit GENNEP. De massa's Duitschers die dage lijks ons stadje binnenstroomen, om hunne inkoo- pen te doen en dan bij donker op onverklaarbare wijze weer verdwijnen, trekken al verder het land in. Zoo werden gistermiddag met één trein uit. Duifseh- land hier aangebracht 174- persoden, allen in hert be zit van een plaatskaart naar Oeffeit, éen station verder. Met den trein teruggaan doen zij niet en toch zijn zij den volgenden morgen weer in hun Heimat te rug, doorgaans voorzien van het noodige om weer enkele dagen aan de ellende het hoofd te kunnen bieden. LANDHUIS VOOR H. M. DE KONINGIN. Het „Bouwk. WkbL" verneemt, dat aan den heer Falkenburg, architect te 's-Gravenhage, werd opge dragen de bouw van een landhuis voor H. M- de Koningin, in de Oostduinen bij Scheveningen. WOEKERWINST. Om eenig denkbeeld te geven van de woekerwin sten, die met smokkelen gemaakt worden, diene bert volgende: Door de politie te Sittard werden aangehouden drie Duitschers, die van niet-winkeliers de volgen de waren gekocht hadden, onder voorwaarde dat die waren buiten de stad zouden gebracht worden: 6fi K.G. spek voor 50 Mark, K K.G. vet voor IV* Mark; H K.G. koffie voor 3 H Mark; Vt 1 Liter raap olie voor 8 Mark; 14 dubbele «tukken waschzeep voor 17.40 M.; 5 K.G. zachte zeep voor 10 M., en nog 4 K.G. spek voor 30 Mark. Hpt geld voor deze waren werd gebeurd, doch de waren konden niet geleverd worden. De drie Hollandsche leveranciers van Sittard wer den gesnapt en in arrest gesteld, terwijl proces-ver baal werd opgemaakt, wegens hert te duur verkoo- pen der levensmiddelen, alsook wegens verboden uitvoer. De Duitschers w.erden over de grenzen ge* bracht L. Kr. ANNA PAULOWNA. De IJsbond „Hollands Noorderkwartier" hield Zog dag 10 December zijn algemeene jaarvergadering in het lokaal „Veerburg" van den heer H. Jonker Jr. De opkomst was flink. De afgevaardigden werden met muziek van de „Harmonie" te Oudesluis afge haald, terwijl de „veteranen" per rijtuig het verga derlokaal bereikten. De Harmonie speelde vóór dé opening der vergadering hert Bondslied, door de af deeling ,,'t Kalfje" aangeboden en door allen mede gezongen. Toen verkreeg de heer K. L. van Gorkom het woord. Spreker deelde mede, dat door bijzondere omstandigheden de voorzitter, der IJsclub Anna Paulowna, de heer R. Blankevoort, niet aanwezig kon zijn en hij daarom op verzoek van het bestuur diens functie vervulde. Het verheugde de afdeeling, dat het dagelijksch bestuur der gemeente vertegen woordigd was door de heeren D. C. Rezelman en De Mazrure, aan de uitnoodiging om deze vergadering bij ta wonen, gevolg had gegeven. De burgemeester werd door drukke bezigheden verhinderd. In harte lijke bewoordingen werd hierna de vergadering ver welkomd. Hierna trad het dubbel-mannenrpiortet „Door mo bilisatie vereenigd", onder leiding van den heer Joh. Brands op en zong een drietal liederen, met veel suc ces. In warme bewoordingen bracht do voorzitter van den Bond, de heer Minnema, dank aan dit kwartet

Schager Courant | 1916 | | pagina 1