De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Predikbeurten. - warmenhuizen. ,t zand. - kolhorn. zuidscharwoude. brand aan de hembruo. raadslid bedankt. landverhuring. langedijk. kerkelijke benoemingen. 'wa van™Boekarest!11' de geheele weerbars bevolking van OENT met deportatie bedreigd. de stemming in roemen». de hDEUTSCHLAND" behouden terugge- kerd. telegrafisch weerbericht Voorzitter riep een hartelijk welkom toe aan den heer Schouten als stichter van den Bond. De nage dachtenis van den heer Odendaal werd herdacht, die ais als bestuurslid den Bond zoovele en zulke belangrijke diensten had bewezen. Daar de afdee ling ,H,oofddorp" haar 40-Jarig bestaan vierde, werd aan deze een feestelijke gelukwensch gebracht Ten slotte dankte de voorzitter de afdeeling Anna Pau- lowna voor hare schitterende ontvangst en verklaar de hierna de vergadering voor geopend. De notulen werden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd, zoo ook het jaarverslag van den secre taris. Door de afdeeling ,,'t Kalfje" was een nieuw Bonds lied aangeboden. Ofschoon het hoofdbestuur aanvan kelijk de uitgave hiervan had ontraden, word thans een commissie benoemd, die in de volgende verga dering hierover advies zal uitbrengen. Tot commissieleden werden aangezocht de heeren P. Kreijger, J. Cock en K. L. van Gorkom, die deze functie aanvaardden. De heer Preijer Jr., lid van het hoofdbestuur, deel de mede, dat hij, voldoende aan de opdracht der laat ste algemeene vergadering, had getracht, eene la gere verzekering te bewerken. Dit was hem gelukt De vaste premie was van f 40 teruggebracht op f 10 per jaar, minimum, en de jaarlijksche van f 25 per mille tot f21. Gecorrespondeerd was over de ver zekering van baancommissarissen, daar deze niet recht duidelijk was omschreven. De uitslag was ge weest dat deze commissarissen, tijden# hun werk op de baan verzekerd waren, ook al trokken zij geen loon. De voorzitter deelde hierna mede, dat 14 leden van het hoofdbestuur aanwezig waren en 61 afdee- lingen. Als nieuwe afdeeling was toegetreden „Vlevo" te Muiderberg. De Amsterdamsche IJsclub had weder f 50 toegestaan. De bondsmedailles zijn verkrijg baar, maar met 25 pet yerhooging. Met de herzie ning der IJskaart Wenschte het hoofdbestuur nog te wachten totdat er ijs zou zijn, dan toch was het noodig. Door den aangroei van het district Purme- rend was het noodzakelijk geworden, dat district te splitsen, wat dan ook door het hoofdbestuur was gedaan. Er was van geworden een district Purme- rend en oen idem Waterland. Het district „Amstelland" had den wensch te ken nen gegeven om in het vervolg geen vergaderingen meer op Zondag te houden. Het hoofdbestuur zou hierover beraadslagen, evenzoo over een ingeko men schrijven, om ln het vervolg de vergaderingen steeds.in dezelfde plaats te houden. Dit laatste zou niet kunnen zander wetswijziging. Door den heer H. B. Cortie van Hoogkarspel werd medegedeeld, dat hij zijn reddingshaak had verbe terd. Na de pauze bleek, dat tot bestuursleden waren herkozen de heeren S. Th. Minnema, P. Preijer Jr. en tot districtsvoorzitters de heeren A. Sleutel, A. J. Stikkel en C. Martens. Allen namen opnieuw hunne functie aan. Tot voorzitter van het Noorder district werd gekozen de heer A. L. Zuidscherwou- de te Schagerbrug. Een voorstel van het heofdbe"- stuur, om wegens verhooging van den inkoopsprijs, den verkoopsprijs der bondskaarten met 50 pet te verhoogen, werd aangenomen. Over de rekening 1915 werd een zeer gunstig rap port uitgebracht, dat den voorzitter de gelegenheid gaf, den penningmeester voor zijn accuraat beheer te danken. Toen kwam het voorstel district Zaanstreek in be handeling, luidende: Het oprichten van cursuusen in verschillende districten, tot het geven van practisch onderricht aan afdeelingsbesturen en baancommissarissen ln het leggen van een verband bij voorkomende ongeluk ken op het ijs. Door het hoofdbestuur werd dat voorstel gesteund. Er kon met „Het Witte Kruis" overleg worden ge pleegd. De afdeeling ,,'t Kalfje" wenschte een ande ren kant uit te gaan en namelijk aan den Ned. Wiel- rijdersbond het gebruik zijner verbandki'sten te vra gen. Zaandam meende, dat dit weinig zou helpen, als men er geen verstand van had, om een verband te leggen. Sommige afdeelingen beweerden, dat de ze zaak thuis behoorde bij 't Witte Kruis. Het hoofd bestuur zegde ten slotte een rapport toe over deze zaak. Alkmaar werd gekozen voor de volgende alge-, meene vergadering. De burgemeester der gemeente, de heer WIJdenes Spaans kwam ter vergadering, waarbij wederzijd- sche beleefdheidswoorden werden gesproken. Ten Blotte gekomen tot het einde der vergadering, voerde nog do heer D. C. Rezelman als oudste wet houder van Anna Paulowna het woord. De voor zitter sloot hierna met gepaste woorden de verga- doring. Toen werden lichtbeelden vertoond van kiekjes, tijdens de overstrooming van den polder genomen en daarna trad opnieuw het dubbel-mannenkwartet op, dat grooten bijval oogstte. Tot slot vereenigden zich een 40-tal heeren aan een gemeenschappelijken maaltijd. In de week van 49 December 1916 werden aan gevoerd 251570 stuks rooda kool, 95450 stuks gele kool, 57320 stuks witte kool, 326 baai uien, 142 ba&l wortelen, 8 wagons witte kool, 1 wagon rooda kool, 25 snees Deensche witte kooi. Wegens ongesteldheid van mei. Slikker b tot tijde lijk onderwüaures aan de O. L. School alhier benoemd Alej. S. F. H. Hackanitz te Helder. Daar de heer W. Jimmink van 't Zand wegens on gesteld niet kon komen, werd de aangekondigde dam- seanoe 10 Dec. alhier, door den heer D. ifleen van Winkel gegeven. Het getal deelnemers was 11; de heer KI een won van 7 remise 3 en verloor 1 aan den heer Jb. Otsen Kim Te Zuidscharwoude sprak Zaterdagavond de heer KL de Vries van Amsterdam over het gewijzigde arti kel 192 en over die slechte zorg, die net gemeente bestuur van Zuldscharwoude voor het onderwijs aan den dag legt Spr. was van overtuiging, dat financieels gelijkstelling den bloei van het volksonderwijs ERNSTIGE MISHANDELING. Te Groningen is een koopman, die van zijn vrouw gescheiden leeft en meermalen had doen blijken van zijn voornemen, zijn vroegere echtgenoot® te dooden, Zaterdagnacht haar woning aan de v er- lengde Lodewijkstraat binnengedrongen. Met eenj mes en een beitel heeft hij haar ernstige verwondin gen ln den nek toegebracht. Haar zoon op het hulpgeschreeuw toegesneld, wiM erger te voorko men. De dader Is gearresteerd. Zondagmiddag ongeveer kwart over twaalf ont dekte de wacht aan de Hembrug dat brand was uit gebroken op de eerste verdieping van het voorma lige z.g.n. mobilisatiegebouw. In het benedengedeelte bevindt zich de draaierij, waar een groot aantal draaibanken staat. Daar bo ven is de freezerlj. Hier worden de onderdeelen van geweren, zooals grendels, visierkleppen, sia.i rijstuk ken, enz., gefreesd. In deze freezerij was do brand uitgebroken. Te kwart voor twaaf, toen de wacht de ronde deed, was niets bemerkt Ook de twee arbeiders, die daar werkzaam waren en om twaalf uur waren gaan schaften, hadden niets verontrustends waargenomen Toen de wacht het onheil ohtdekte, speelden de vlammen reeds voor de vensterglazen. In allerijl word alarm gemaakt en de brandweer der artille rie-inrichtingen in het werk gesteld. Met een aantal slangen op de waterleiding, werd het vuur met kracht aangetast. Ook de brandspuit van' de militaire wacht werd te hulp geroepen. Hoewel de vlammen reeds naar buiten sloegen, was men het vuur betrekkelijk spoedig meeeter en behoefde de Zaandamsehe brandweer, welke per te lefoon opgeroepen was, geen dienst te doen. Toch is de brandschade nog vrij belangrijk, doch R rRB grooter is de schade door het water aangericht aan pad, te zamen groot 2 H.A. 50 A 30 c.A., laatst Jb. alle machines, zoowel op de verdieping waar de - i an - brand woedde als in het benedengebouw. Ook de ladenmakerij op de tweede verdieping bêliep eenige schade. Gelukkig stond het gebouw niet ln de onmiddel lijke nabijheid van werkplaatsen «f magazijnen van ontplofbare stoffen. DE VROUW IN T SPEL. Het gezelschap Royaards, gaf Zaterdagavond in het lokaal van den heer Heijselaar bovenstaand ai- om bekend tooneelspeL De opkomst was hier niet groot, de zaal was ongeveer half bezet Als men zoo eens de bezetting las en namen zag van mevrouw Sophie de Vries, mevrouw Erfmann, Henri Brondgeest enz., koesterde men onwillekeurig groote verwachtingen. Deze werden echter niet be vredigd. O.i. stond de uitvoering in zijn geheel niet op boog peil. Grof en dik, dit zijn een paar termen die vrijwel onzen algomeenen indruk weergeven. Wij zonderen Brondgeest gaarne uit, dit was de correc te advocaat Wij mogen niet verzwijgen, dat het stuk en spel blijkbaar bij de aanwezigen, afgaand op het applaus, succes had. Naar ons werd meegedeeld, heeft de heer P. Trap man, alhier, door steeds drukker wordende werkzaam heden, zich genoodzaakt gezien voor het lidmaatschap van den Raad te bedanken Uitslag van de openbare verhuring te Schagen, op Maandag 11 December 1916, in het lokaal van den heer F. de, Graaf van de navolgende perceelen wei en bouwland. a. Van de Ned. Herv. Kerk: 1. Een perceel weiland, gelegen aan het Nespad, groot 68 A. 50 c.A., laatst in huur bij N, Th. Groot voor f 131, thans dezelfde voor f 125. 2. Een perceel weiland, gelegen aan het Nespad, groot 78 A. 10 c.A., laatst N. Th. Groot voor f 172, thans D. Swakman voor f 190. 3. Twee perceelen weiland, gelegen aan het Nea- - NOOHDSCHARWOUDK. Geen marktbericht ontvangen Ons wordt geseind, dat heden de aanvoer zoo reusachtig groot is, dat in de ochtend veiling alles bij lange na niet kon worden afgeslagen. Na den middag zal de veiling van het aangevoerde worden voortgezet Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Broek op Lan- djjk (toez.) de heer A. van Kooten te Steenwijk. zou be vorderen. Een scherpe kritiek leverde hij op den ge meenteraad van Zuioscharwoude, die de belangen van het onderwijs ten zeerste verwaarloost Hü drong aan op invoering van een 7d|0 leerjaar, \L U. L. O. en kleinere klassen. V ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. Middel, hoofd der school te Zuldschar woude is als zoodanig benoemd te Hattumerbroek. VEENHUIZEN. De uitvoering, Zondag jl. door de rederijkerskamer alhier gegeven, was vrij goed bezocht Het programma werd vrfl goed afgew 'orkt vooral de dames en de oudere loden maakten weder op de planken een goed figuur. Eenigen jongeren leden kunnen wij niet ge noeg op het nart drukken, wat duidelijker en langzamer te spreken. Jammer, dat eenige jongelui zoo onbeleefd waren, onder 't spel luidruchtig te zijn, waardoor voor an deren veel van hetgeen gegeven werd. verloren ging. Na de uitvoering zyn één of meer belhamels zoo kin derachtig geweest, om op het schoolplein de ijzeren pomp te vernielen. CALLANT800G. Zondag 10 dezer werd alhier door de Dilettantenclub van Petten in het lokaal van den heer Ten Boekei opgevoerd het Toonoelstuk „Offers" geschreven .door Ds. Schermerhorn. De opkomst was zeer groot, wat niet weinig ver hoogd was door de geruchten, der laatste dagen, n.1, dat de militaire overheden alhier van plan waren de opvoering van het stuk te verbieden. Intusschen is dat niet gebeurd. Het herhaalde en donderende applaus bewees hoe reer de inhoud van het stuk en het spel der Dilettanten allen voldeed. Het was een succesvolle avond. Het Engelsche ministerie is gevormd en Lloyd George heeft als zoodanig zijn doel bereikt. De leiding van den oorlog zal nu ln handen ko men van Lloyd George en de lords Curzon en Mll- ner, alle drie mannen van doorzettingsvermogen en doortastendheid. In Frankrijk is ook een beslissing genomen die wijst op krachtiger doorzetten van den oorlog. De Russische minister-president zit stevig ln het ga reel, ln Italië heeft de regeering een motie van ver trouwen ons dunkt alles wijst op een aanstaande krachtige actie. intusschen komen er uit Berlijn en Weenen heel geheimzinnige berichten. We lezen: Gelijk de Korr Norden van bovoegde zijde ver neemt, zal de Rijksdagzitting van morgen de merk waardigste zijn sedert het uitbreken van den oor log. Zij is van wereldhistorische beteekenis. Alle af gevaardigden, ook degenen die te velde zijn, zijn te- egrafisch uitgenoodigd. De Rijkskanselier die giste ren uit het groote hoofdkwartier is teruggekeerd, ont vangt hedenmorgen de ministers van de afzonderlij ke staten. Hedenavond zijn de gezanten en de am bassadeurs van de neutrale Staten bij den Rijks kanselier uitgenoodigd. Morgenochtend zullen de voorzitters der fracties door den staatssecretaris Zim morman worden ontvangen. Om 11 uur hebben de zittingen plaats van de fracties; om één uur ver gadering in plenum, waarbij behalve de behande- ing der agenda, de Rijkskanselier dadelijk zal spre ken. De in de geheele pers uitgesproken vermoedens zullen als onjuist worden bevonden, aangezien he tgeheim streng wordt bewaard. Het werk ge schiedt te Berlijn, ln volle overeenstemming met Weenen, Sofia en Konstantinopel. Van daar uit wor den gelijktijdig, wellicht op andere wijze, dezelfde stappen ondernomen als te Berlijn. Wat beteekent dit? en waar wijst dit op? i Onze lezers herinneren zich nog de uitlatingen van den nieuwen Oostenrijkschen keizer, die sprak over zijn pogen om tot een spoedige vrede te komen, terwijl later door de inneming van Boekarest een mijlpaal op den weg naar den vrede was bereikt Onze lezers maken zich Intusschen geen lllussies. Maar toch geeft dit alles wel iets te verwachten, temeer daar de Amerikaansche gezant Gerard plotseling van plkn veranderde en zijn terugreis naar Dultschland niet aanvaardde. Wat zal heit zijn??? In Griekenland trekken de wolken steeds meer sa men en wij mogen hier gerust spreken van een lee- lljk echec der geallieerden. De koning heeft de hee ren leelijk bij den neus genomen en bereid zich thans heel genoegelijk voor zich met Bulgaren en Duitschers te vereenigen. In Griekenland worden overal grootè militaire voorbereidingen getroffen. Er schijnen een 20000 man rondom de hoofdstad ge concentreerd te zijn. Er worden nieuwe nota's der gezanten verwacht, die zooals het heet, de koning zal weigeren. De aanhangers van Venizeloe hebben geducht te lijden. Er zijn er door de regeering wel 1600 gevangen genomen, er werden er 100 a 150 gedood. Zelfs de 75-jarige burgemeester van Athene en 188 anderen zijn onder beschldiging van hoogverraad gevangen gezet. In Roemenié wordt door Duitschers en Oostenrij kers, Bulgaren en Turken, de veldtocht systematisch voortgezet En al mag het dan waar zijn dat de Roe menen en Russen hun hoofdmacht weten te bewa ren, hun verliezen zijn toch geducht zwaar. Het le ger van Mackensen heeft een Roemeensche divisie vernietigd. Duizenden zijn gevangen genomen. Sedert 1 December verloren de Roemeniërs aan beide legers, voor zoover tot dusver de oppervlakkige opruiming van de slagvelden om Boekarest heeft uitgewezen, ruim 70.000 man, 184 kanonnen en 120 machinegeweren. De grootte van deze getallen geeft een goed overzicht van den omvang van de suc cessen van de verbondenen en bewijst de mate van de ontreddering van het Roemee nsche leger, welks verliezen aan dooden en gewonden net aantal gevangenen evenredig zijn. De buit aan veld- en oorlogsmateriaal la niet te overzien. Sinds het begin der operaties verlaren de Roe menen 140.000 man aan gevangenen. De Bulgaren zijn nu bij Toetrakan over de Donau gekomen, wederom een succes dat wijst op het nog niet standhouden van Russen en Roemenen. Wel licht gaan zij tot achter de Jalomlta terug en daar door komt de spoorweg Boekarest naar de Dobroeds- ja ln hun handen, een niet gering voordeeL De rech tervleugel van de Roemenen en Russen staat op den weg van Ploesci naar Buzeu en houdt rimxr blijk baar stand, want de Russen melden dat de Roeme nen hier zelfs tot het offensief overgingen en hun vijanden over de Grikovul hebben geworpen. Of dit veel beteekent is nog moeilijk te zeggen, niet duide lijk als de berichten steeds zijn. De Russen hebben Schuijtemaker voor f370, thans D. Langedijk voor f558. b. Van het Ned. Herv. Weeshuis: 1. Een peroeel weiland, „De nieuwe Roozenwei- de, aan het Trapwegje, groot 2.46.10 H.A. Laatst C. den Adel t# Schagen voor f 255, thans dezelfde voor f 475. 2. Een perceel weiland aan den Lagedljkerweg, groot 1.46.70 H.A. Laatat W. den Adel voor f 150, thans dezelfde voor f 293. 3. Twee perceelen weiland, in de „Sluizer Hoek", gem. Wipringerwaard, tezamen groot 3.32.H.A. Laatst in huur bij P. Boon te Wleringerwaard voor f 465,v thans dezelfde voor f 680. 4. Eenige perceelen welland, aan den Barsinger- weg, gem. Wleringerwaard, te zamen groot 4.51.40 H.A. Laatst bij C. Jans te Wierincerwaard voor f470, thans dezelfde voor f940. c. Van de Ned. Herv. Diaconie: 1. Een perceel weiland, aan de Nes, groot 0.5510 H.A. Laatst D. de Jong f90, thans dezelfde voor f J06. 2. Een perceel weiland, in de Nieuwe Kaag, groot 2.21.00 H.A. Laatst Ab. Slotemaker voor f 240, thans Jn. Rood voor f 490. 3. Een pprceel weiland aan den Loeterdijk, groot 0.73.00 H.A. Laatst Jn. Boon f 100, thans dezelfde voor f 100. 4. Een perceel weiland, aan Grootewal, groot 4.07.40 H.A. Laatst J. de Veer voor f 475, thans de zelfde voor f1055. 5. Een perceel weiland,xaan de Gouw, groot I.78.00 H.A. Laatst M. de Moei voor f 180, thans de zelfde voor f200. Totale huurprijs in 1912 f 3098, ln 1916 f 5212. De verhuring geschiedde voor 4 jaar. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer A. Grootes, die deze functie heeft aangenomen. Voor de beide aftredende notabelen, de heeren Th. Pauw en G. Beers, niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren P. Hopman en W. J. Kesteloo; voor den heer Grootes, wiens functie als notabel door de be noeming tot kerkvoogd verviel, werd gekozen de heer K. v. d. Ben. Allen aangenomen. OVERGEPLAATST. Onze bedde vroegere plaatsgenooten, de heeren G. van Ham en H. Roggeveen, die beiden voor het eind-examen bij de Posterijen slaagden, zijn respec tievelijk geplaatst als commies de postkanto ren te Amsterdam en Haarlem. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Petronella dochter van Johannes Potters en van Trijntje van Lith. Uien t 7.20 a 7.40, wortelen Zaterdagmiddag f 5.35 a öüiÜ. Maandagmorgen. Roode kool f 3 a 27.20, gele kool f 2.50 a 25.70, witte kool f 8 a 32, gele kool per wagon f 660. Maandagmiddag Uien f 7.20 a 7.50, wortelen* f 5.40 a 5.5<r Dinsdagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 180 a 7.80, buitenL f 33.20 a 40.30, inmaak f 5.30 a 7.50, roode kool f 5 a 26.60, gele kool f 4 a 25.20, witte kool f 11 a 26.90. WARMENHUIZEN, 9 December 1916. Aangevoerd: 104700 stuk8 roode kool f 1.90 a 23, 30700 stuks gele kool f 1.90 a 18.60, 17650 stuks witte kool f 2.30 a 17, 7 5baal uien f 7.10 a 7.20, 7 wagons witte kool f 799. 25 snees Deensche wiltte kool f 29.90. ALKMAAR, 11 Dec. Aangevoerd 4 Koeten en ossen f 223 a 350, 11 vette kalveren f 80 a 160, per ned pond f 1.30 a 1.60 26 nucht kalveren f 20 a 30, 284 vette schapen f 30 a 30. 583 vette varkens 88 a 108 ets. per ned. pond. AMSTERDAM, 1 IDec, Veemarkt. Aangev. 315 vette koeien le kw. 130 ets. 2e kw. 120 a 125 ets 3e kw. 110 a 115 ets., 90 melk- en kalfkoeien f 3u0 a 450, 93 nuchtere kalveren f 15 a 22 067 schapen f 25 a 35, 471 vette varkens WARMENHUIZEN, 11 Dec. Aangevoerd12050 stuks roode kool f 410 a 25.10 6250 stuks gele kool f 3.20 a 16.80, 5750 stuks witté kool f 480 a 26.20, 105 baal uien f 7.30 a 7.40 1 wagon gele kool 1 749. FURMEREND. 12 Dec. 64 Stapels kleine kaas f 76 a 77.50, 753 Kg boter f 1.90 a 1.95, 511 runderen, waaronder 304 vette en 6 stierea vette 95 a 125 cti. p. Kg, matig, gelde f 175 a 280. matig, melkkoeien 260 a 430, matig, 16 paar den f 125 b 000, 17 vette kalveren f 1.30 a 1.50 p Kg 145 nucht kalveren 16 a 32, matig, 527 vette varkens 96 a 106 oent p. Kg, vlug, 42 magere varkens f 30 a 45, matig 145 biggen f 6 a 13. matig 2668 schapen en lammeren, vette f 27 a 56, stug, lammeren f 18 a 26, ph^g, ft jsak panen f 41 a 4,50. 60 aak appelen f 4 50 a 5. kipeieren 13 a 14 cent, 24 ganzen f 17 50 133 zwanen f 18 a 17.50. jnrPHE GAAT HEEN! Het beet nu weer 't Journal te Genève meldt het dat Joffre eerlang om gezondheidsredenen het Uit SL Petersburg aan de Daily Telegraph: Men vertoont hier niet de geringste neiging om den ernst van den val van Boekarest te verbloe men. Integendeel. In alle officieele kringen wordt met ongewone openhartigheid toegegeven dat do vitand een overwinning heeft behaald van veel meer dan plaatselijke beteekenis, die, wanneer hij in staat wordt gesteld zijn positie te bevestigen op het vermeesterde terrein, een zeer stelligen inv loed zal oefenen op alle toekomstige fazes van den oorlog. Van de Grens, 9 Dec. Van welingelichte zijde ver neem ik, dat tegen Januari alle weerbare mannen van Gent, van 17 tot 40 jaar, weggevoerd zullen zijn. De Duitschers zijn daarmee reeds een heel eind op weg Maandag 1.1. en volgende dagen werden weer duizenden briefjes tot aanmelding verzonden. Leden van adellijke huizen, zonen van de eerste families hebben er zoowel een ontvangen als ondersteunde werkloozen. Te Gent keerden 72 burgers terug, die bij den ge- dwongon arbeid achter het front to Longwy en nog verder in de richting Verdun ziek waren geworden en als afgekeurden huiswaarts konden keer en; som migen gaven bloed op. 't waren zwakke bumpers, die bij de deportatie in Oetober onvoldoende ge- keurd waren en niet bestand bleken tegen het gu- re weer, de slechte voeding en den harden arbeid. TeL Uit BERLIJN, 10 Dec. De oorlogscorrespondent van Der Tag" seint over de stemming onder het Uoemeeit- sche volkAan krachtigan tegenstand op (le moge lijkheid het lot des lands nog te kunnen afwenden, gelooft niemand meer; maar steeds krachtiger komt de overtuiging tot uiting, dat een klein aan.nl diplo maten en politici hel land in dezen voor noeineuië zoo noodlottigen avontuurlijken oorlog hebben gedreven Tako Jonescu, en rijn familie, worden als ue ergde raddraaiers van' die beweging aangezien; aan Filipcs- cu worden echter eerlijke motieven voor zijn slechte politiek toegeschreven. Ook den Koning en de Konin gin worden ernstig beschuldigd. De oorlogsfanatici had den verzekerd, dat Duitschland en Oostenrijk in Roe menië op een krachtig Russisch leger zouden stuiten. Thans klagen de Roemeniërs, dat Rusland slechts den raad gm, om hert Land en de hoofstaiki tot de bererth prijs ta geven. Daardoor zouden de Roemeen- sche troepen voer de Russisch-Roemeensche linie langs de Sereth kunnen worden gebruikt gruwelijke cijfers. De „Haagsche Post" bevat een becijfering van de verliezen in dezen oorlog, ontleend aan de bereke ning, opgemaakt door het wetenschappelijke en neutrale „Genootschap voor Oorlogsatudle" te Ko penhagen. Het blad zegt: „Bij het verzamelen der cijfers had men natuur lijk te kampen met de omstandigheid dat alle oor logvoerenden pogen hun actueele verliezen te ver bloemen of geheim te houden; zelfs Engeland hield in Januari 1916 op, officieele opgaven te verstrek ken. Nochtans is men er in geslaagd op onpartij dige en wetenschappelijke wijze globale becijferingen te maken, die onmogelijk veel met de werkelijkheid kunnen verschillen. Zoo werden bijv. de Duitsche ver- liesiijsten zorgvuldig bestudeerd ook op 'tpunt van herhalingen en weglatingen; voor Rusland nam men de gegevena van het Roode Kruis en de Zemst- voe; voor Oostenrijk en Italië de beschikbare ge gevens omtrent officieren. De perioden, waarover men in de verschillende landen cijfermateriaal kreeg, verschilden wel in lengte, doch werden alle herleid tot een tweejarig tijdvak, waarbij rekening werd gehouden met speciale invloeden, die de in tensiteit der gevechten deden schommelen, door collationeeren en compenseeren, kreeg het Genoot schap het. stel cijfers voor de eerste twee jaren van dan oorlog dat in de volgende tabel wordt ge reproduceerd". En dan volgt d egruwelijké tabel, die ons doet zien, dat in twee jaren ruim 4.600.000 menschen zijn gedood, 11245.000 zijn gewond, en 3273.000 voor al toos verminkt Deze cijfers zijn welsprekend ln hun eenvoud, wel sprekender dan eenig ander betoog. En bij het zien ervan dringt zich opnieuw de vraag op, hoelang men nog zal voortgaan, Europa op die wijze in zijn beste toekomstkracht uit te moorden? Dit is de tabel: Dood. Gewond. Invalide. België 50000 110000 33000 Bulgarije 25000 60000 18000 Duitschland 885500 2116300 634900 Engeland 205000 512000 154300 Frankrijk 885000 2115000 634000 Italië 105000 245000 73500 O.-Hongarije 718000 1777000 533000 Rusland 1498000 3820000 1146000 Servië 110000 140000 42000 Turkije 150000 350000 105000 DE INNEMING VAN BOECHAREST. De „Lokal Anzeiger" bevat het bericht dat alle 18 forten van Boechareet, met alle tuaschenhatterljen volkomen onbeschadigd^ in handtin der overwinnaars zijn gevallen. De gepantserde kazematten zijn gevuld met munitie, petroleum, levensmiddelen en groote hoeveelheden prikkeldraad. De vesting verkeert nog in denzelfden toestand zooals die, voor een man- schenleeftijd door Brialmont gebouwd weid; alleen de oostelijke en noordoostelijke doelen van den ves tinggordel werden gemoderniseerd tegen mogelijke Russische aanvallen. Allee wijst op een onbesuisde en panische vlucht. Geladen spoorwagens staan door elkaar op de rails; zelfs op de ceintuurbanen, die de forten verbinden vond men vele wagens, die ge heel of gedeeltelijk beladen waren. De landwegen die naar het oosten leiden, zijn gevuld met wegge worpen uitrustingsstukken. De toestand van het ge vluchte leger was, volgens ontvangen betrouwbare hun aanvallen in de Woud-Karpathen hervat en berichten, onbeschrijfelijk en zonder weerga ln den weten plaatselijke voordeel en te behalen. geheel en oorlog. Totaal 2 jaren 4631500 11245300 3373700 Aannemende dat ln de maanden sedert 1 Augus tus verloopen, het aantal dooden en gewonden per dag ongeveer gelijk is geweest aan het gemiddelde, wordt dan tot 1 Januari aa, het aantal dooden ruim vijf en een half mlllioen, het aantal gewon den dertien en een half mlllioen, het aantal ver minkten ruim vier mlllioen. Dus in twee en een half jaar heeft deze oorlog nu reeds 2K maal zooveel levens gekost als d everliezen die de Napoleontische oorlogen, gedurende een kwart eeuw, Europa deden lijden. De strijd op de fronten geeft vandaag niet veel aanleiding tot beschouwingen. Daarom deze cijiers ter overweging en bestudeering aan hen, die nog niet overtuigd mochten zijn van de noodzakelijk heid, om nu eindelijk te trachten aan dezen vernie- tifrings-oorlog een einde te maken. Uit BREMEN, 10 Dec. De „Deutsche -Ozeanreede- rij" deelt mede, dat de handelsduikboot „Deutsch- land" hedenmiddag na een snelle reis van Amerika voor den mond van den Weser is aangekomen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN ver- roekeu den ingezetenen een deaer Aagon te houden collecte ten behoeve van de Vereenigiug Ondersteu- Stte STCUNFN Weduwen (vftü 0ftZltld,en)" Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, - ROGGEVEEN. wa^rneD?,',?JPen v«rricht in den morgen van 12 December 1916, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut De'Bildt Hoogste barometerstand 757 0 te Haparenda, laagste barometerstand 735.7 te Vlissingen. Matige, tijdelijk wellicht kmelitigo Z.O. tot Z.W. wind, aanvankelijk betrokken met kans op regen, later tijde lijk opklarend, iets zachter. Woensdag IJ December 1911 EVANGELISATIE te: nam 7 uur Ds Boeke, Bijbellezing, o,. Donderdag 14 Deoember. behagen, nam. 7 uur, Da. Boske. Bijbellezing. Breezand,

Schager Courant | 1916 | | pagina 2