Vredesaanbod. NIEUWE ABONNÉ's GRATIS voor de Schaker Courant ont vangen de nummers tot 1 Ja nuari a.s. Tweede Kamer. Bekendmakingen. Marktberichten. Reclames. Verandering in oude gewoonten Gemengd Nieuws. Worden aangeboden twee maandstaten der Zeegras- exploitatie over September en October, welke worden ingezien. De verkoop heeft respectievelijk bedragen 550 en 565 balen. Een adres aan den raad van het Comité ter be vordering van geneeskundig onderzoek voor het huwe lijk, wordt voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel een verzoek van W. Hermans Ja., om een stuk gemeentegrond ter grootte van ongeveer 40 veirk. AL in erfpacht te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan, echter telkens voor 1 jaar en mocht de inosselkokory tussehentijds eindigen, dan ook de erfpacht te laten eindigen. (Dit etukje ligt bij de oude beun te den Oever.) De heer P. Koorn: Loopt de Gemeentegrond aan den dijk toe? Voorz.Ja, de dijk zalf staat ook nog op Gemeen tegrond., De heer S. Bakker: Dan komt het gebouwtje te dicht, aan den dijk, dit zal niet mogen. Spr. deelt nog mede dat binnen 10 M. van den dijk niet ge bouwd mag worden. Ook de heer J. Rotgans bevestigt dit, dit is juist vorige week door Ged. Staten bekrachtigd. Na nog enkele discussiën wordt besloten dit verzoek aan te houden en nader te onderzoeken. Op verzoek wordt hierna aan mej. E. Wilms, onder wijzeres te Hippolytushoef, met ingang van 2 Nov. LI., wegens vertrek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Voor de hierdoor ontstane vacature zijn door B. en W. sollicitanten opgeroepen en 18 sollicitaties ont vangen. De voordracht luidt als volgt: 1. Mej. M. van Vloten te Weesp, 2 de heer A. Kweldam te Wijk en 3. mej. Smits, tijdelijk te Wieringen. Voorz. stelt voor tot het doen van nadere inlich tingen, in comité over te gaan. De heer de Goeie zegt zich hiermede niet te kunnen vereenigen, de raad moet eene keuze doen, doch ia nimmer in de gelegenheid geweest zich een zelfstandig oordeel te vormen. Spr. heeft geen dames bij zich gehad en ook geen proeflessen bijgewoond. Voorz.Ik weet niet of dat geheel jukt k, de voor dracht is door B. en W. opgemaakt en staat het de raad vrij al of niet tot benoeming over te gaan Zooais de zaak thans ie, k die van onzen kant geheel jukt behandeld. De heer Bosker: Hebben ze allen proefles gegeven? Voorz.Jé, wij hebben er drie uitgenoodigd. De heer de Goeje had het wel zoo goed gevonden, zoo de raafl in de gedegenheid was geweest de proef lessen bij te wonen of tegen de sollicitanten was ge zegd zoek de leden eens op. Voorz.Dit is geheel nieuw, wij zijn niet verplicht de leden van den raad uit te noodigen, wij wonen zelf ook geen proeflessen bij omdat wij toch op dit gebied leeken zijn. De heer BoskerWij hebben geen kennis gemaakt met de sollicitanten en alleen op het advies van anderen afgegaan, op die wijze k het stemmen door den raad maar een wassen neus. Voorz. zegt, dat hij het nu Jammer zou vinden, weer kosten te moeten mtfken, zoo er thans geen beslissing wordt genomen. Voor de toekomst kunnen B. en \V echter hiermede rekening houden en de sollicitanten in overweging geven de raadsleden op te zoeken. De heer Poel: Algezien van dat, hoe komt het dat hel Hoofd der School speciaal na 3 van de voordracht aanbeveelt? Voorz. zegt, dit liever niet in het openbaar te wil len bespreken en daarvoor in comité verdere mede- deelingen zou willen doen. De hoer De Goeje: U heeft toch tegen een van de dames gezegd, dat deze niet bij da leden behoefde rond te gaan. Voorz.Ja, die dame had haast De heer De Goeje: Het maakt zoo's Indruk, alsof U leggen wil, als wij het maar goed vinden, k het in orde. Voorz.: Wij hebben ook eene uitnoodiging van het Hoofd der School gehad om de proeflessen bij te wonen, maar B. en W. achten zich daartoe niet be voegd. De heer De Goeje: Of gebrek aan belangstelling Na nog enkele besprekingen stelt de heer De Goeje voor tot aanhouding en hierover tot stemming over gaande, wordt met 2 stemmen voor afwijzend op be schikt en gaat de Raad in comité over, Rast morden. —ANNA PAULOWNA. Ter voorziening en de betrekking van genaeente-secre- taris is door B. en Wi. voor den "Raad de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. De heer C. Keijzer, adjunct-oommies ter secretarie te Enschede. 2 De "heer P Noordenboa, adjunct-commiea ter secretarie te den Helder. KOLHORN. tjt M In een der polderkeeten aan den Groet pol derdijk vermist een der bewoners een belangrijk bedrag aan geld, men noemt een heel groot bedrag Een onder zoek wordt ingesteld, daar men duikt aan ontvreemding NUT LANGEREIS. Vergadering van hert Nut Vriendenkring aan de L&ngereia, op Dinsdag 12 December 1916 in het lo kaal van mej. de wed. K. de Beura. De voorzitter de heer Verhoeven, opende met een gepast woord de goedbezochte bijeenkomat en daar na volgde lezing en goedkeuring notulen. De heer G. Smit van Veenbuizen hield een keurige lezing „Mies" getiteld. De nog krasse tachtiger boeide in hooge mate zijn gehoor, ervaren nutslezer als hij is. En de gezelligheid werd gaandeweg nog verhoogd door verschillende vaste bijdragen, die door eenige dames en heeren werden gegeven. O.a. werden ten beste gegeven: De beer zijn rugenzorg voor de lang been-muggen, Een Mopperaar, Een nachtelijk avon tuur, Reisverhalen van Huismans, enz. Nog volgden enkele vrijwillige bijdragen en bet was laat, eer de zoo welgeslaagde avond werd gesloten. OUDE NIEDORP. Zondag en Dinsdagavond gaf het zoo gunstig be kend staande fanfarecorps Crescendo" alhier in hei lokaal van den heer A. Mijts, onder leiding van den heer P. Pranger telkens voor een volle zaal, een openbare uitvoering, die in alle deden uitmuntend slaagde. Het geheel werd afgewisseld door voordrach ten van den heer C. Groot van Zuldschurwoude. Een voordrager zooals de heer Groot verveeld nooit Met de meeste aandacht werd er ook nu weer naar hem geluisterd en van tijd tot tijd een onbedaarlijk gelach. Het geheel was een mooie avond. Bal na. Wat gisteren ln ons oorlogaoverilcht al «enigszins werd aangeduid, ls nu werkelijkheid geworden. Er ia door de Centralen «en vredesaanbod gedaan. De Duitsche Keizer heeft de volgende legerorder uitge vaardigd: Soldaten, In het gevoel van de overwinning, dia gij n door uwa dapperheid behaald hebt, hebban ik en da vor sten van de drie verbonden staten den vijand aan aanbod tot den vrede gedaan. 01 daarmee het doel van de verbondenen bereikt wordt, blijft daargelaten. O ij moet verder met Gods hulp tegenover den vijand stand konden en ham ver slaan. Front hoofdkwartier, 12 December. WILLEM IJL De bovengenoemde order la ook aan de keizer» lijke marine gericht met da navolgende keizerlijke aanvulliagsorder Deze erder riekt deb ook aan mijn marine, die al hare krachten tronw en met groote altwerking gebruikt heeft bfj den gemeenechappelljken strijd. WILLEM LR. Iu den Rijksdag heeft de Rijkskanselier een verkla ring afgelegd, die wij laeroinlw laten volgen: Mijne Heeren, In de hoop op spoedige, nieuwe gunstige gebeur tenissen in het veld lag de grond waarom de Rijks dag niet voor langen tijd verdaagd weid, maar aan den president de gelegenheid gegeven zou worden, den dag voor de volgende zitting te bepalen. Die hoop werd bijna boven verwachting snel vervuld. Ik wil kort zijn. De dooden sprekenl Roemeniè's optreden in den oorlog zou onze stel llngen en die onzer bondgenooten in het oosten ver nietigen. Tegelijkertijd zou het grooto offensief ln het westen ons front doorbreken, en zouden nieuwe It&lia&nsche storm aan vallen Oostenrijk-Hongarije ver lammen. De toestand was ernstig. Met Gods hulp deden onze dappere troepqp een toestand ontstaan, die ons vollediger en grooter ze kerheid Wedt dan oodt te voren Levendige toejui ching. Aan het weetfront overwinnen wij, en ondanks denRoemeenschen veldtocht zijn wij met groote re reserves aan menschen en materiaal uitgerust dan oodt te voren. Bravo's. Tegen alle Italiaansche diversieplannen werden voorzorgen genomen en terwijl aan de Som me en op de Karet trommelvuur werd afgegeven, terwijl de Russen aan de oostgrens van Zevenbergen stormden, nam veldmaarschalk Hindenburg als geniale leider zonder voorbeeld, en met troepen die, wedijverend met alle bondgenooten, in den strijd en in den marseh het onmogelijke hadden gedaan, levendige toe juichingen geheel Weet-Walachlje en de vijande lijke hoofdstad - levendigs toejuichingen. En Hindenburg rust nist, de militaire operaties worden voortgezet Tegelijk is door deze krijgsdaad onze economi sche toestand, onze verzorging vaster gegrondvest Groote voorraden aan graan en levensmiddelen en vele andere goederen zijn in Roemeniö in onze han den gevallen. De balans wordt daarvan opgemaakt Ondanks de schamelheid waren wij ook met onze eigen voorraden uitgekomen, thans is onze econo mische zekerheid buiten quaestle. Bravo. Bij de groote gebeurtenissen te land sluiten zich aan de heldendaden van onze duik booten. Bravo. De vrees voor honger, die onze vijanden tegen ons wilden aanvoeren, kunnen zij nu zelf niet kwijt ra ken. Bravo. Na het eerste oorlogsjaar wendde de keizer zich ln een openlijk manifest tot het volk en sprak hij het woord: groote gebeurtenissen wekken eerbied en vastheid van hart. Nooit is onze keizer, ls ons volk van andere meening geweest Ook thans niet De geniale aanvoerder en de heldhaftige daden onzer troepen scheppen feiten, en ook onze binnen- landsche oorlogsmoeheid, waarmede de vijand reke ning hield, was een vergissing. Midden in den 'drang van den strijd schiep de Duitsche Rijksdag een wet op den vaderlandschéti hulpdienst om ren nieuwen afweer te doen ont staan, Achter het leger staat het arbeidende volk. Bravo's. De reuzenkracht der natie is werkzaam voor het eene, gemeenschappelijke doel; niet een belegerde vés ting, zooals onze tegenstanders zich voorstellen, maar een eenig, geweldig, goed geordend legerkamp met niet-uitgeputte hulpmiddelen, dat is het Duitsche rijk Vast en trouw in den bond met onze strijdere en wapenbroeders onder Oostenrijksch-Hongaarsche, Turksche en Bulgaarsche vlag, niet in verwarring ge bracht door de redevoeringen onzer vijanden, die ons nu eens wereldoverwinningsplannen, dan wanhopige angstkreten naar vrede toedichten, gaan wij vastbe sloten verder, steeds bereid ons te weren, te strijden, voor ons volksbestaan ,voor zijn vrije, verzekerde toe komst Bravo, rechts. Steeds bereid om tegen dien prijs de hand te rei ken voor den vrede, want onze kracht maakt ons niet doof voor onze verantwoording voor God, voor het eigen volk, voor de menechheid. Bravo's. Onze tot nu toe afgelegde verklaringen, dat wij. tot den vrede bereid zijn, week de vijand steeds uit Thans zullen wij nog een stap verder gaan. Volgens de Grondwet rustte op 1 Augustus 1914 op den Keizer persoonlijk de zwaarste beslissing, die ooit een Dultscher bad te nemen, het bevel tot mobilisatie, dat hem door de Russische mobilisatie was afgedwongen. Gedurende deze lange, moeilijke oorlogsjaren bezielde den Keizer slechts een enkele gedachte: hoe een beveiligd Duitscbjand na zegevie rend gevoerden strijd weder den vrede zou worden bereid Niemand kan dat beter getuigen dan lk, die de verantwoordelijkheid voor alle regeerlngehande- llngen draag. In diep zedelijk en regilieus plichtsgevoel Jegens zijn volk en verder nog, jegens do menschheid, acht de keiibr thans het tijdstip voor officieele vredes- actio gekomen. Z. M. nam daarom ln volkomen over eenstemming, in gemeenschap met zijn hooge bond genooten, het besluit den vijandelijke mogendheden de opening van vredesonderhandelingen voor te stel- len. Levendige bravo's. Beweging. Hedenmorgen heb ik de vertegenwoordigen* van die mogendheden, die onze rechten in de vijandelij ke staten waarnemen, dus de vertegenwoordigers van Spanje, de Vereenigde Staten en Zwitserland een des betreffende, aan alle vijandelijke mogendheden ge richte nota overhandigd met verzoek om deze over te brengen. Eenzelfde stap wordt heden te Weenen, Konstanti- nopel en Sofia gedaan. Ook aan de overige neutrale staten en dsn Paus werd van onzen stap kennis gegeven. De nota luidt als volgt: „De vreeseiykste strijd, dien de geschiedenis ooit heeft gezien, woedt sedert bijna 2tyj jaar in een groot deel der wereld Deze catastrofe, die den band van een gemeenschappelijke, duizendjarige be schaving niet kan ophouden treft de menschhead in haar kostbaarste bezit Zij bedreigt den geeste lijken en materieelen vooruitgang, die de trots van Europa bij het begin der 20e eeuw vormde, te ver nietigen. Duitschland. en zijn bopdgenooten Oostenrijk- Hongarije, Bulgarije, Turkije bewezen in dezen strijd hun onoverwinnelijke kracht; zij behaalden op, aan getalsterkte veel krachtiger vijanden, geweldige suc cessen. Onveranderlijk houden huime linies stand tqgen de herhaalde aanvallen van de legers hun ner vjjanden. De jongste storm op den Balkan is snel en zegevierend afgeslagen. De laatste gebeurtenissen be- wyzen dat ook de verdere duur van den oorlog hunnen tegenstand niet vermag te breken, dat in tegendeel de geheede toestand de verwachting op verder succes rechtvaardigt Ter verdediging van hun bestaan en hunne nationale ontwikkelingsvrij held werden de vier verbonden mogendheden ge dwongen naar de wapens te grjfpen. Ook de helden daden hunner legers hebben da«r»«n niets ver anderd; steeds hebben zij vastgehouden aan de overtuiging, dat hunne eigen rechten en gegronde aanspraken niet in tegenspraak zijn mot de rech ten van andere naties. Zij gaan er niet op uit hunne tegenstanders te vernietigen of neer te werpen. Gedragen door het bewustzijn van hun militaire en economische kracht zjjn zij bereid den hun opgedrongen oorlog zoo noodig tót het uiterste voort te zetten; maar tevens zijn zij bezield dooi den wensch, verder bloedvergieten te voorkomen I en aan de gruwelen van den oorlog een einde te maken. Daarom stellen de vier verbonden mogend heden voor spoedig tot vredesonderhandelingen saam te komen. De voorstellen, die o] tof dezo onderhandelingen medebrengen en die er op berekend zijn de eer, het bestaan en de ontwikkel!ngsvrijheid hunner vol ken te verzekeren, vormen naar hunne overtuiging een geschikten grondslag voor het herstel van een duurzamen vrede. Indien, ondanks dit aanbod om vrede en verzoening tot stand te brengen, de strijd zou voortduren, ziju de vier verbonden mogend heden besloten, den strijd tot het zegevierend einde te blijven voortzetten. (Bravo's.) Zij weigeren ech ter plechtig iedere .verantwoorde, ijkiieid daarvoor voor de mensenheid en de geschiedenis. De Rijkskanselier vervolgde „M. H. In Augustus 1914 stelden onze vijanden de machtsvraag van den wereldoorlog, heden stellen wy de menschelijkiicids vraag van den vrede Hoe het antwoord der vijanden zal luiden, wachten wij af met de kalmte, die onze innerlijke en uiterlijke kracht en ons zuiver gewetm ^Weigeren de vijanden, willen zij den wereldzwarm last van het verschrikkelijke, dat daarna nog zal vol gen, op zich ntanen, dan zal ieder Duitsch hart tot fn 'de armoedigste hut opnieuw ontvlammen in hei ligen toorn tegen de vijanden, die ter wille van hunne vernietigmgs- en veroveringsplannen, het mensehenmoor den niet willen staken. (Bravo's rechts.) In een ure, waarin het noodlot zwaar druktei namen w(j het voor de toekomst zoo gewichtige besluit; het is gedrenkt met het bloed van honderdduizenden onzer zonen en broeders, die hun leven lieten Voor de vei ligheid van het vaderland Menschen versta nd en menschefihamd kunnen dezen wereldoorlog, die alle verschrikkingen van het uard- sche leven, maar ook de grootheid van menscheiijken moed en menscheljjke vastberadenheid op nooit go- ewenaarde wijze onthulde, niet peilen. God zal richten, wij zullen zonder vrees en onge bogen onzen weg gaan vastbesloten tol dan strijd en tot den vrede. (Levendige toejuichingen.) De particuliere correspondent der N. R. Ct. te Ber lijn meldt nog over de Rijksdagzitting het volgende: De stad verkeert ln koortsachtige spanning. Nie mand weet wat er gaande is. Veronderstellingen en vermoedens doen de ronde in de beet ingelichte krin gen. Het bureau van den Rijksdag is in de eerste Augus tusdagen van 1914 niet zóó bestormd met aanvragen om tribunekaarten als nu. Alle gedachten van Ber lijn draaien om de groote, nog onbekende gebeurte nis, en het laatste etmaal werd er van schier niets anders gesproken. Intusschsn wordt de samsnspreklng van dsn Rijks kanselier met de onzijdigs gezanten pas kort voor de opening van de zitting hier bekend. De guldein koepel van den Rijksdag verheft zich boven een wemelende menschenxee. Als ik de tri bune betreed, is deze reeds boordevol. Het diploma tieke korps is zoo goed als voltallig en op de tri bunes der diplomaten en van het hof zitten en staan de menschen even dicht opeengedrongen als op alle andere tribunes. Maar nergens ln bet Huis is het zoo angstwekkend vol als op de regeerlngs-estrade. Het wordt kwart over éénen, een oogenblik voor het begin. Tusschen de volgepropte tribunes ligt nog de ledige zittingszaal, die zich geleidelijk vult Elke minuut langer wachten, doet nu de spanning toene men. Op de peretribune tracht men te schertsen, doch ook op deze plaats van het onverwinnelijk cy nisme slaagt geen scherts. Een ieder is aangegrepen door de opwinding, die bij het voortgaan van den mi nuutwijzer bijna eenerveerend werkt. Men staat en wacht en staart over de duistere zaal naar de tribu nes, waar men slechts een wit gewirwar van gezich ten onderscheidt Het stemgezoem is verstomd. Geen gesprek wordt meer aangeknoopt Het lukt niet meer Alle aandacht is saamgetrokken op de kleine deur, waaruit de rijkskanselier te voorschijn zal treden. Het wordt half twee. Wat is dat? Men buigt zich over de balustrade en ziet dat er nog partijleiders ontbreken, en ook de socialistengroep. Bij deze ont dekking wordt het onrustig. Is er op het laatste oogen blik nog iets gebeurd, dat nieuwe besluiten noodza kelijk maakt? De minuten kruipen. De spanning wordt pijnlijk en bijna hoorbaar. Het wordt later, al kwart voor tweeën. De par tijleiders treden binnen. Opeens gaan alle lampen aan en op hetzelfde oogenblik komt met snellen tred de rijkskanselier binnen. Het beele huis staat plotseling in hal, feestelijk licht Alle somberheid is weggevaagd. Reeds spreekt de Rijkskanselier, terwijl velen nog zoo geruischloos mogelijk een plaats zoeken. Zijn eerste woorden zijn amper verstaanbaar. Maar dan vindt hij den toon, waarnaar hij als re denaar vaak heeft te tasten, en als verstard in span ning, hoort het huis onbewegelijk en ademloos toe. Eerst spreekt hij over den toestand. Zijn beschou wingen over de jongde gebeurtenissen worden her haaldelijk door een gemurmeld bravo onderbroken. Als hij dan voor het eerst van vrede rept, breekt een luide toejuiching los, die onmiddellijk door den voorzitter wordt onderdrukt. De conservatieven zitten bijna allen met gekruiste armen en leggen op ostentatieve wijze een grimmige koelheid aan den dag. Plotseling breekt de rijkskanselier af. Hij is aan het eind van zijn inleiding gekomen en zwijgt vele lange seconden. Eerst blijft alles doodstil. Dan gaat er een aarze lend fluisteren rond van „nu komt het!" Het door loopt zacht de tribunee. Maar reeds spreekt weer de rijkskanselier. Nu is hij er heelemaal in. Zijn woorden zijn van aangrij pende plechtigheid. Hij geeft er dramatische kleur aan, een grootseh pathoe, geheel in overeenstemming met het oogenblik. Wederom bezigt hij de woorden, waarmee hij op 4 Augustus 1914 begon en spreekt bij van de nood lotsure. De indruk van zijn woorden ls zichtbaar overwel digend. Als hij de nota aan de diplomatieke vertegenwoor digers der onzijdige staten ln de vijandelijke landen heeft voorgelezen, breekt in het grootste deel der zaal en op de tribune applaus loe, dat terstond weder door den voorzitter wordt onderdrukt. Met groote plechtigheid eindigt de rijkskanselier zijn rede. Als hij heeft uitgesproken, volgt er nog een poli tiek naspel, waardoor stellig aan de meesten ontgaat, dat de rijkskanselier na het eind van zijn rede blijk baar volkomen door zijn gevoelen overmand, op zijn zetel in elkaar is gezonken en nog nauwelijks be merkt wat er voorvalt De stap van Duitschland en zijn bondgenooten ls van groote beteekenis en zal een groote ontroering brengen over de wereld. Of bet eenig resultaat zal hebben? We gelooven het helaas niet De teekenen van elders komende, wijzen niet op vrede en ophou den. De positie van Engeland is thans niet zóó, dat men daar van ophouden zal willen weten. De slacht partij zal nog wel wat moeten worden voortgezet misschien tot dat half Europa ln bloed en vlammen ls opgegaan. Uit New-York komt het bericht, dat Duitschland het herstel van den status quo voor den oorlog als vredesvoorstel heeft behalve de vestiging van het koninkrijk Polen. hif 't allerminst geraden, zich voor te stellen spoedig het sluiten Sm den vrede te g»an leenen; de rente-standaard - dacht mr. Visser - sou dan wei rens tot 7 pet kunnen stijgen De minister van Financiën, - gesteund door de h h Patitn en De Meester - verklaarde geenerlei reden te zien Tot het brengen van wijziging* bedrag, rente- voet (4) of koers (98) van deze "Leening. Z. Exc. gaf toe dat wij in den loop van den zomer wol weer leentje-buur zullen moeten gaan spelen, maar toch zei mr Van Gijn „met deze 125 millioen zullen we een heel eind komen." En men weet, mr Antom van Gijn is een voorzichtig man; geen zwartkijker", mMr wat men een bedachtzaam-energiek optimist zou willen noemen. Stemming werd over het ontwerp niet gevraagd. Toen na de pauze de Kamer besloten had as. Donderdagochtend eenige ontwerpen (o.a. het nieuwe Successie-voorstel) in de afdedingen te onderzoeken, kwam op het tapijt het zoo belangrijke ontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar Zee Dat een warm verdediger vond ondanks eenige bezwaren van z.g. technischen aard - in den ingenieur Bongaerts die het „voor normale omstandigheden in elk opzickt oene verbetering" noemde. In totaal kost hot ontwerp de bedragen, in het belang der defensie inbegrepen c.c. 14»A millioen. Rotterdam zal daarvan y» hebben te dragen. De heer Bongaerts zou willen dat de doorgravmg der oostpunt van het eiland Rozenburg, waarvan men te Rotterdam afvoer van water naar Dordt ducht, niet zal worden begonnen voordat de Staatscommissie, in zake de verbetering van den Waterweg benoemd, daar over zal hebben gerapporteerd. Voor welk uitstel ook 3e chr.-historische Rotterdam- sche afgevaardigde Gcrretson pleitte. De hev r Van Doorn zal het ontwerp niet steunen. Deze afgevaardigde wenscht afdoende waarborgen tegen het doorbreken van de dijken. Morgen, Woensdag, zetten wij dit zeer-tech nisch debat voort Den Haag, 12 Dec. Dat het ontwerp tot het uitschrijven van eene Leening, groot 125 millioen cm zonder oppositie van beteekenis zou komen: ieder wist 't De eenige „opposant" was de leider der vrij-Iiberaien, prof. visser van IJzen- doorn, en deze afgevaardigde had wal „eenige be zwaren en „desi derata" wvnschen. maar ook van rar. Visser's loyalen steun kon minister Van Gijn vol komen overtuigd zijn. Waar men nog in het onzekere verkeert, hoe lang de crisis zal duren; omtrent de vraag, wat de O.-W-R. zal blijken, op te brengen en tenaanzien van nog meerdere zwevende" vragen' daar had de heer Visser liefst het bedrag der Leening hooger gesteld gezien. Ook ontwikkelde hij de meening, dat t bedenkelijke politiek moet heeten om al-maar op de Vlottende Schuld te steunen Con- solidatie daarvan zei de afgevaardigde voor Go- rinchem is is hoog* mate gewemscht Ook acht Donderdag 14 Deo. 1111. NED. HERV. GEMEENTE te: Petten, namiddags 7 uur, Da. Nieuwburg. De Burgemeester van SCHAGEN maakt bekend, dal de Minister van Landbouw, Nijverheid en Hanuel, inge volge artikel 9, eerste lid, der Distributiewei 1916. zijne medewerking heeft ingeroepen, ten einde opgaven te verkrijgen omtrent verbruik,en voorraad van tarwe bloem, tarwemeel roggebloem en roggemeel. Allen, die als detaillist in deze gemeente voor hun beroep of bedrijf meel of bloem Behoeven, zijn ver plicht die opgaven, door invulling en terugzending van een formulier, dat gratis ter secreUrie der gemeente verkrijgbaar is, vóór 18 December 1916 te verstrekken Schagen, 9 Dooember 1916. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSBN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 December 1916, medegedeeld door het Kon. Ned Met Instituut De Bildt. Hoogste barometerstand 753.7 te Haparaoda, laagste barometerstand onder 735 te Noordzee. Verwachting tot den avond van 14 December. Zwakke tot matige later wellicht weer toenemende Z.O. tot Z.W. win<L moest zwaarbewolkt en later wel licht weer sneeuw of rqgen, aanvankelijk iets koeler. N00RDERMARKTB0ND, Noordscharwoude. Dinsdagntergen. Roode kool f 210 a 26,90, gele kool f 4 a LL70, Deensche witte f 7 a 23.90, bloemkool, binnenl. f 7 a 8, buiteoL f 37 a 43.20, roode kool rsr wagon f 850 a 867, Deensche witte, per wagon 790 a /9L Dinsdagmiddag. Wortelen (5a 5.60, uien j 7.30 a 7.50. Woensdagochtend. Roode kool f 6 a 24, gele kool f 4.20 a 24.30, Doensche witte f 4.70 a 24.10, bloem kool binnenL f 6 a 7.20, buitenL f 84 a 88. WARMENHUIZEN, i2 Dec. Aangevoerd35950 stuks roode kool f 3.80 a 26.60, 17350 stuks witte kool f 2 a 2270: 10400 stuks gele kool f 3.10 a 18.20, 73 baai uien f 7.20 a 7.40, 10 baal wortelen f 4.50. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagnamiddag Uien f 6.90 a 7.60, Wor telen per wagon f 1018. Woensdagochtend Bloemkool binnenl. f 3 s 8.40. buitenL f 15 a 3240, inmaak f ,4 a 8.40 roode kool f 8 a 27, gele kooi f 7.30 a 27.10, witte "kool f 9 a 24.90, roode kool per wagon f 860. maakt U getond. Als GD verschijnselen van nierzwakte "hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek. ischias, spit, niuraruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Foster's methode: Geef rust aan uw gestel door minder vlees oh, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te gebruiken, en drink meerwater en meer melk. Vermijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer friss ohe lucht, slaap on lichaamsoefening in de buiten lucht. Breek onmiddellijk met ajle twijfelachtige ge woonten. Deze verstandige methode b goed voor eik, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischcn behalve zorg een niergeneesmiddel Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, her inner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het spe ciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeer middelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en Vrouwen, oud en jong die reden heb ben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte dóos draagt de handtoekeuing van James Foster. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen dn te Schagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toezending g<hiedt franco na omtv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 pi zes doozen. de GEALLIEERDEN en GRIEKeNLANDi Ronald Ruurows schrijft ««p de Times .,Wii hebben ln Athene een leelijke nederlaag gelo den. Hot dient tot niets onze oogen te sluiten voor het feit. dat de regeering van koning Konstuntijn ons met volledig succes om den tuin geleid heeft Wij hebben of een spel van overbluffing beproefd en ons het hoofd gestooten op de werkelijkheid, of naar het goruohj wil een gezegde van den Koning vertrouwd, daj wij niet op gewapend verzet zouden stuiten als wiJ onze eischen met geweld door zouden zetten. Welke van deze veronderstellingen jubt moge zijn, in alle ge?®| hebben wij een aantal troepen geland, veel te gering voor de taak, dis motst warde* volbracht «u dase tro«-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2