firma q, \tWISSELINK, Alkmaar Kaasmakeisknecht, Biggen te koop, een va=t Werkman GAMES ti IIIHiDil. Kassiers en Commissionnairs in Effecten. een Baker, 1 jongs drachtigs Jeup, li. R. Oostveen, HÜOBNSCHE [REÜ1ET- EK fFFECTENBlij" Hypotheken, Credieten, Assuran tiën, Deposito's, Effecten, Coupons, Prolongaiiën. Marktplaats Schap Binnenlandsch Nieuws. GROOTE KKUZE DAL 8 te HOORN. Donderdags te Scliaijen Caïd .de Wildeman", Ilelasten zich met den aan-en verknop van, effecten voor geldbelegging, I rerzilveren cheques, vreemd bankpapier, coupons en losbare stukken. Openen rekening-courant en chequerekeningen met rentevergoedingi Verleenen credieten aan LandbouwersKooplieden en Industrieclen, Ineasseeren cn diseonteeren handelspapier op binnen- en buitenland. Verstrekken en plaatsen gelden op eerste hg pot heek, Verhuren loketten iu hunne o u derg ron dsche%saje- ia richt i ng Nemen gelden in deposito tegen dc navolgende rentevergoeding een dag opzegging 2 °0. een maand vast drie maand vast zes maand vast een jaar vast melodie volgde op de andere, en ze dansten, dansten, steeds... Toen dacht ik aan de vertellingen van mijn front- dokters, hoe de mensch. hoe ellendig ook, aan hef leven gehecht isL... DB TOESTAND IN DE HOOFDSTAD EN EL DERS. Uit BOECHAREST, 21 Dec. Boecharest is slechts door de aanhangers van de regeert ngspartfj verlaten, teramen ongeveer oen zesde deel van de bevolking, zoodat meer 'dan .100,000 mensch en gebleven zijn. De stad is volkomen rustig Niets toekent de rust beter dan het feit, dat de eerste Duitsche troepen, die binnenkwamen, niet marcheerden, maar van de clectrischc tram gebruik maakten. De bevolking toont in do zeer levendige straten en de overvolle cafó's de grootste belangstelling voor het militaire bedrijf. Van een vijandelijke houding is niets te bemerken. Over den koning en vooral over de koningin en Bra- tianu wordt door velen met het grootste ongenoegen gespot. 'Carp, met wion ik een onderhoud had. doch die zich over do' politiek niet wenschte uit te laten is nu de handige politicus, wiens invloed voortdurend toeneemt De hoop van de Entente-gezinden, dat het den Rus sen nog zal gelukken Boecharest te heroveren, is ge ring. Zij zelf strooien het gevleugelde woord van den Pransrhnn geneiaal Beri.helot rond dat „het Roemeen scho leger schitterend is gedesorganiseerd." De ('ar pisten heggen eerlijk in de hoop te leven, dat Moldavië spoedig van Russen zal zijn gezuiverd. QORLOOSWSOEN. Een bijzondere correspondent van de „Mtrrclny Post" beschrijft aldus de verbindingswegen achter het front: „Do Franschen zijn altijd bekwa&m geweest, in.den aanleg van wegen, maar in dezen oorlog hebben zij zichzelf overtroffen. De bestaande wegen zijn bree- der gemaakt en worden voortdurend in goeden staat gehouden ondanks het verkeer oneindig zwaarder is dan waarvoor de wegen oorspronkelijk aangelegd waren. En intusschen wordt de wegenaanleg steeds voort gezet, zoodat het onherbergzaam district Champagne Pouilleuse nu over een stelsel van wegen beschikt dat het ongetwijfeld later grooten welstand moet brengen. De groote weg tusschen Verdun en Bar-le- Duc werd in bijna 24 uren verbreed en voortdurend wordt het oppervlak in uitmuntenden toestand ge houden, ondanks de slechte weersgesteldheid en den eindeloozen stroom van vrachtauto's, waarvan in bei de richtingen iedere 25 seconden er een voorbijsnort. Bij ieder bezoek aan de Somme was ik steeds we der verbaasd over de merkwaardige verbetering die iedere week weder aangebracht is in dè communi catiemiddelen achter.de Fransche linies. In den F.lzas en in de Vogezen in het algemeen, hebben de Franschen ruimschoots gelegenheid ge had om hunne bekwaamheid in den wegenaanleg te bewijzen. Sedert ik die streek zes maanden geleden heb bezocht, zijn er overal nieuwe wegen gekomen, die zich door de pijnbosschcn naar den top der heu vels heen slingeren, die vroeger slechts met moeite langs voetpaden en muilezelpaden bereikbaar wa ren. Ik heb een 75 m.M. kanon door de bespanning langs een langzaam glooienden weg tot een punt zien rij den waar het vroeger nauwelijks en dan nog met groote moeite door muilezels had heen gedragen kunnen worden. Thans kunnen de automobielen tot op zeer kleinen afstand van do eigenlijke gevechts linie rijden en op de wegen is er ruimschoots ge legenheid om uit te halen, ofschoon zenuwachtige lieden die niet aan het verkeer in de bergen ge wend zijn, het een onaangename sensatie zullen vin den om de wielen van hun voertuig aan het randje van een afgrond te zien loopen. Al3 na den oorlog de Fransche Elzas in concurren tie met Zwitserland een toeristenland zal ziin ge worden, dan zal die streek, dank zij de werkzaamheid der Fransche militaire ingenieurs wegen hebben, even goed .als de meest bezochte Zwitsersche berg streken. Op sommige deelen van het front zijn lichte spoor wegen van het grootste belang, maar in de berg streken is hot nut van dat vervoermiddel tot de da len en een paar belangrijke passen beperkt, waar het mogelijk is gebleken zulke spoorwegen aan te leggen van niet te grooten stijgingshoek. In den regel wordt er dan ook in plaats van dit vervoermiddel, van kabelspoorwegen gebruik ge maakt, de transbordeur, zooals de Franscbman het noemt, die in absoluut rechte lijn naar de diepst ge legen .dnlen of de hoogste toppen voert. De kabels voor dit transportmiddel worden een dertig of veer tig voet boven den grond gespannen op ijzeren steunpunten en al de goederen die een leger noodig heeft, kunnen langs die kabels in kleine daarvoor ingerichte wagentjes vervoerd worden, Als men die wagentjes zoo voorzichtig tegen een steile helling ziet Opkruipen, lijkt het alsof zij zelf standig handelen en niets te maken hebben met de wetten van de zwaartekracht. Plechtig bewegen zij zich voort, als in vogelvlucht, rechtuit over heuvels en wouden naar hun station of naar een ander daar bij aangesloten kabelstelsel, waarlangs zij nog dich ter bij het, front komen. Soms ziet men ze zelfs be wegen op plaatsen die binnen den gezichtskring der Duitscliers liggen, maar dan geschiedt het vervoer al leen des nachts, daar het gezicht, van die boven de pijnboombn glijdende wagentjes op de vijandelijke kanonniers een te sterke ■aantrekkingskracht moet oefenen". VOEDINGSSCHAARSCHTii IN ENGELAND. De Nation schrijft in een artikel ov«r .de waarheid aangaande de voedselschaarsehté' in'Engeland, dat de menschen nog niet inzien hoe erg het gevaar voor gebrek is. Het statistieke rapport van het Internationale Instituut van den Landbouw berekent, dat de tarwe oogst van het Noordelijk halfrond, voorzoover die be schikbaar is, dit jaar 25 'pet. minder is dan verleden jaar en aanmerkelijk minder, dan het gemiddelde van de vijf laatste jaren. Alleen de roggeoogst is beter dan verleden jaar; de oogst van de voedergewassen gerst haver en mais is ver beneden dien van verleden jaar, ofschoon niet beneden het gemiddelde Van een aan tal jaren. De waarheid is, zegt het rapport, dal er, behalve in haver, geen ouuc.augryk tesoit is, ook de overgebleven voorraad van hei Dcgin van het jaar in aanmerking genomen. De zaak is erger, vervolgt dan de Nation, want dat rapport steuni op gegevens uit hrt begin van he; najaar, en het verwachtte nog aanvulling uit hel Zui delijke halfrond. Sedert is gebleken, dat do oogst Lij Argentinië en Australië, welke landen het moest mots ten leveren, ver beneden de verwachting in den herfst b gebleven. We) heeft Australië veel van 1915 over, maar wegens de trnnsportbezwarpn, kan Engeland daar van niet veel krijgen. De Nation komt lot do slot som, dat Engeland hot van hel jaar met 48 pel. min der ingevoerde tarwe moet stellen; zoo is althans de schatting van gezaghebbendo zijde. Maar dan blijft er nog Wat er van den rijken oogst van 1916 over is. De vraag is 'alleen hoeveel de Vereenigdo Sla ten en Argentinië daarvan zuflen uitvoeren, nu het in die landen zelf gaat spannen, waarbij nog het gevaar komt dat speculanten of de boeren zelf oni do prijzen op ie jagen, hun vóorruad ophouden. Dat alles, gevoegd bij het gebrek aan scheepsruimte, maakt den toestand, volgens de Nation, zeer ernstig voor „de veiligheid van het rijk en voor onze econo mische' hulpbronnen ter voortzetting van den oorlog." Hel blad vindt het verkeerd deze dingen te verherg'-a Do vijand weet ze toch. Kfceds vestigt i.Hiitschiand er buitensporige hoop op en zet het er zich toe, zooveel mogelijk schepen in den grond te boren om Enge land den toevoer af te snijden. SEKVIë'5 UERSTEI. Do heer Lloyd Doorge had teiugraphwch modedoeling gedaan aan dén Scrvischen minister-president Pasjisj van zijn optreden als eerste-minister en betuigde in zijn telegram zijn vast besluit samen te werken met de geallieerden tot het verkrijgen van de overwinning, die ook de onafhankelijkheid van Servië zou herstellen. Minister Pasjitsj antwoordde in zeer vriendelijke be woordingen, en bracht zijn dank voor de verklaring dat de offers van het loyale Servische, volk en het dappere Servische leger zullen worden beloond ;nct do onafhankelijkheid van Servië, en, aldus voegt do Servische minister-president cr bij zoo God wil, <ks bevrijding van de geheeio Servische natie. Dat is dus een kleine, wenk, dat Servië de hoop op oen Groot-Servisch rijk nog niet opgeeft, al spreekt do Engel scho minister hier dan ook niet vuil RATTEN. Nog steeds is er aan Tiet front een grooto behoefle aan rattenkruid Dat blijkt uit het volgende schotsjc, geschreven door een gemobiliseerd Duilsch journalist: lk wil niet van Gerhard Hauptmann's Ratten ver tellen, die op het tooneel dansen en in dialogen de 'schouwburgbezoekers trachten te vermaken. De ratten, waarvan ik zal vertellen, leven, zijn die ren, die mep in de natuurlijke histoti" mot «Hen mum aanduidt. Akelige dieren, zoo groot als jonge honden, met weerzinwekkende, vólsche oogen, een langen staart, dik en rondgevreten als een beer. Met hen leven w«e samen, wv moeten met hou le ven. In de ondcrgrondsche holen, in dc barakken, in het rustkwartier. Waar we nu zijn, is het al héél rg, soms is het zelfs niet uit. te houden. Overdag is het betrekkelijk rustig. Alleen nu en dan, als de dieren om een veroverde "bezitting vechten, dringt het piepen door de dunne muren van de ba rakken, waarachter ze wonen, tot ons door. llun eigenlijke arbeid" begint pus 's avonds, na het invallen van do schemering. Dan verlalen ze hun vertrekken en bij troepen stern-u ze langzaam hot gras veld over, dat voor onze baranken ligt. Tusschen wor tels in kuilen en gaten hebben ze ook op hel gras veld voldoende gelegenheid bm zich zoo noodig to versloppen, maar tocli aumt dl,Ir menige rat om, want de manschappen staan altijd met dikke slokken klaar, om zoo veel mogelijk van die nultige dieren te dooden Als het. donker is geworden en de kaarsen in de barakken uit zijn, komen ze terug. Dan begint ook hun eigenlijke werk. Wij de soldaten, liggen op de slroozakken, in onze dekens gehuld, de dekens over het hoofd getrokken. Maar slapen kunnen we niet. Alleen aan enkele héél vaste Slapers is dat geluk beschoren. Want vóór ons, achter ons en boven ons begint het Lawaai. Het begint met het ons zoo bekende piepen. De familie "begint altijd met onderling uit te vochten, wie het eerst naar binnen zat gaan: de man of de vrouw. Duidelijk hooren we, hoe de ratten, dood op hun gemak, in overeenkomst met hun vette lijf over da planken heen- en wtertrippelen. Alles, waar ze meo in aanraking komen, wordt 'door hen be- knaagd. Elk stuk papier, dat op den grond of op de planken ligt, wordt zorgvuldig onderzocht. De ransel, die we als hoofdkussen gebruiken wordt beknabbeld. Een doos, die. heel hoog, op een dwarsbalk ligt, wordt net zoo lang heen én weer' gesjord, tot 't ding naar beneden valt. Geen stuk brood, dat 'niet vrij in de lucht zweeft, is veilig voor de roofdieren. Over ons lichaam, over ons hoofd zelfs trippelen ze hoen en maken alleen een beetje meer voort, als we ze een duw 'geven of trachten to pikken... En daartusschen door dat "eeuwige gepiep van de veiehtlusligen, die de anderen den buit niet gunnen. Wordt het een oogenblik te erg en vlammen daar om een paar zaklampen op, dan zien we ze in rijen achter elkaar op de planken heen en weer loopen. Maar ze gaan niet weg, al worden ze ook verjaagd In tegendeel hun brutale, valsche oogen gluren ons aan en op hun langen staart leunen -ze achterover, als waren ze tot den sprong gereed. Dat gaat zoo den neet en nacht door, tot de morgen begint te grauwen. Dan verdwijnen ze en kruipen k) hun schuilhoeken weg Maar elk van ons mist iets den volgenden morgen: He een het brood, de an der de beschuit van de „jjzcren portie" Tiet nood rantsoen!, de derde dc mooie worst, dia zijn moeder oen vorigen ilag stuurde Kanongebulder, geweersalvo's, berstende granaten sto ren ons niet of nagenoeg niet in onzen slaap. Alleen de., rattenHdbld EEN VREEMDE JKANIER. Een eigenaardige kennisgeving heeft de burge meester van het stadje Leichlingen, Rijnland, uitge vaardigd. Zij luidde als volgt: In hef vertrouwen «lat de burgerij zich aan de tijdsomstandigheden zal we ten nan te passen, heb ik aan een groot gedeelte der inwoners een Hinken voorraad aardappelen laten uit reiken. Beperken is nog lang geen verbongoren, maar wie niettegenstaande de vele vermaningen en waar schuwingen zoo arm ven geest en ?wak vsn te.rak- ter is, dat hij zich niet voldoende wilskracht toever trouwt om met het verstrekte gedurendo don voor geschreven tijd uit to komen, molde zich ten spoe digste aan opdat hij weder op week rantsoen kan worden gesteld. EEN HARDNEKKIGE LEGENDE. In Engeland gaat, een hardnekkige legende rond, dat Kitchener niet met de Hampshire is omgeko men, maar nog leeft en in Duitschland gevangen wordt gehouden. Do legende steunt meestal op een verhaal van een schoonmaakster te Londen, die een dame, bij wio ze werkt en die in de rouw was voor een zoon, die op de Hampshire diende, op een goe den dag in het wit gekleed zag. En de dame vertel de ha&r, dat zij pas een brief van haar zoon had ontvangen, zeggende, dat hij van het wrak gered was en in Duitschland gevangen zat. „U zou er van opkijken", schreof hij verder, „als u hoorde wie met mij hier gevangen zit". Men heeft de moeite geno men, die schoonmaakster op te sporen, waarna bleek dat ze het verhaal van een derde had. F.en andere vorm van het verhaal is, dat een man Van zaken van de directrice van oen fabriek, waarmee hij in betrekking stond, had gehoord, dat een arbeidster op dié fabriek <j brief had gebed »n haar broer, die op de Hampshire was go* eest Hij schreef, dal hij in Duitschland gevangen «at, en Kitchener met hem. Het meisje was met den brief naar het ministerie van oorlog gegaan. Het onderzoek leverde op, dat de arbeidster het verhaal had gehoord van een on vindbaar, aangetrouwd familielid van een zuster. Dit zijn twee verhalen aangaande den oorsprong van de logende, maar zij is verder nog met bizondrre uitvoerigheden opgesmukt. De verklaring van deze legende, merkt de Manchester Guardian op, is waar schijnlijk het oude geloof der menschen, dat een groo te held zelfs niet door den dood ksn worden te niet gedaan, en het verlangen van menschen om zich in de oogen van anderen gewichtig te maken door liet! te laten voorkomen, alsof ze van oen of andere groote gebeurtenis meer weten. UIT GRIEKENLAND. Het Engelsch-Grieksche verbond heeft omtrent do gebeurtenissen in Griekenland officieele inlichtin gen ontvangen van de voorlootoige Grieksche regee ring en verspreidt de volgende inlichting: De Grieksche pers te Saloniki geeft uitdrukking aan een zeker gevoel van teleurstelling dat in Ve- nizelistische kringen bestaat over de Jichtgeloovig- heid, waarmede de boivigenooten d* verzekeringen van Koning Konstantijn ontvangen, die, niettegen staande de blokkade, natuurlijk in dradeloos telegra fische gemeenschap met Berlijn blijft, en nu tijd zoekt'te winnen in afwachting van dem inval van de Duitschers in Griekenland, dien keizer Wilhelm plechtig beloofd heeft. De vervolging en aanhouding van aanhangers van Venizelos door de agenten van koning Konstantijn worden met grooten ijver voortgezet. Al de burger lijke ambtenaren, in de regecringsdepartementen, die van liberale opvattingen verdacht worden, zijn aangehouden en er is order gegeven om een aantal professoren van de universiteit gevangen ie nemen. Onder hen is professor N'onardos, vroeger lector aan de universiteit te Oxford in modern en middel eeuwsch Griekse!) en professor Politis, die een Euro- peeschen naam heeft als kenner van Byzantijnsche en modern-Grieksche litteratuur. Hij is dé stichter cn do redacteur van Laographie, het orgaan van de Grieksche vereeniging voor folklore. Alle Kretenzers, die te Athene wonen, zijn aange houden ,en men vreest, dat velen van hen doodge schoten zijn. i DE ENOELSCHE HULPDIENST. De bladen maken, aldus een Reuter-telegram aan cenige bladen, het program van de regeering voor den oorlogsdienst openbaar, volgens hetwelk alle mannen tusschen 17 en 60 jaar opgeroepen zullen worden, om voor de raadgevende commissie in do verschillende centra te verschijnen. Het nieuwe de partement onder leiding van Neville Chamberloin zal dan uitmaken, welke takken van industrie, afge scheiden van het oorlogswerk, van essentieel belang zijn en hoeveel werkkrachten zij noodig hebben. Niet- essentieelo takken van nijverheid zullen stilgezet worden. Zoo is men, wat de bliknijverheid betreft, niet van plan om langer het gebruik van blik toe te laten voor het inpakken van tabak,,mosterd enz., daar het inpakmateriaal voor deze artikelen door andere stoffen vervangen kan worden. De ervaren werklui, die zoodoende in de bliknijverheid vrij ko men, zullen in de staalfabrieken te werk gesteld wor den. Er zullen lijsten gemaakt worden betreffende hetgeen elke plaats voor de behoeften van de oor logsnijverheid en de productie aan levensmiddelen zal hebben te leveren. Groepen arbeiders zuilen uit hun woonplaats overgebracht worden naar plaatsen waar zij dringend noodig zijm De overheid zal de bevougdhoid krijgen om arbeiders in particuliere huizen in te kwartieren. De werklieden zullen het loon volgens het tarief van hun vakvereeniging plus een halven kroon daags ontvangen als vergoeding voor de afscheiding van hun gezinnen en reiskos ten. De Daily New# zegt, dut deze laatste regeliiug een antwoord is op de bedenkingen van de arbeiders te gen het gebruik van gekleurde werkkrachten in En geland. Indien cr een onvoldoend getal vrijwilligers voor oorlogsdienst is, zal de regeering zich tot liet parlement wenden ,om te vragen haar bevoegdheid tot dwang tc? verleenen. HET WEGVOEREN VAN BELGEN. Uit de Belgische provincies Brabant en Limburg zijn gistermorgen wederom meer dan 2000 personen vervoerd naar onbekende bestemming. Er hadden geen ongergeldheden plaats. Volgens Les Nouvelles van heden hebben de depor taties ook plaats in het zuiden van Belgisch Luxemburg 'BRAND TE AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam: ln den nacht vdp gister is een groot gedeelte vnn de opslag- en werkplaatsen van het gemeentelijk lompenbedrijf, gevestigd in de gebouwen van de cen trale der voormalige olectriciteitsfabriek Lleclra, aan' den Haarlemmerweg in vlammen opgegaan. Ongoveer G uur in den morgen was de, brandweer do vuurzee, wolko zij sinds 2 uur in den naelit bo- kampto rnet zoer talrijk materieel, zoven stoomspui ten, één drijvende stoomspuit en tallocze slangen op de 'leiding, meester. Het brandende gebouw was over zijn geheele op pervlakte, ongeveer 40 meter in de lengte, 20 meter breedte en 10 meter hoog. volgestapeld als het lag met vast saamgepersto balen lompen, een massieve wit gloeiende hel van vuur, die steeds aangewak kerd werd door den stijven Zuid-Oostelijken wind, en leek te spotten met de overvloedige watermassa's, welke er uren lang van alle kanten gestadig inge worpen worden. Het leek een geweldige hoogoven, waarbinnen het zengende vuur een zoo hooge hitte ontwikkelde, dat men het verblindende oog toen nauwelijks gericht kon houden op de vensters waar van men het glas druipend kon zien versmelten. En hoog hoven de gebouwen uit loeiden de vlammen, betrekkelijk zonder veel rook te verspreiden in den kiaren vrioanacht, omdat de verbrandingsproduct» n van a) dat bij uitstek brandbare materiaal door do ontzaglijke hitte verteerd werden. Alleen een knet terende vonkantesren werd gestadig in de richting van de Haarlemmervaart, gedreven, cn ook van de op oenigen afstand gelegen blikfabriek, waar voortdiw rende waakzaamheid noodig was om te voorkomen, dat ook deze aan het vuur ten prooi zou vallen. Ver weg zag men do vlammen jrich weerkaatsen in de vensters der uiterste stadswijk, zoodat het wel scheen, of deze gloeide in feestelijke illuminatie; vanuit Haarlem bereikte de politie telefonische vra gen, wat daar wei voor brand in Amstertdam woedde, en hadden luxe-automobielen nieuwsgierigen aange voerd naar den rossen gloed, die daar den Ooste- liiken hemel kleurde en een omvangrijke ramp deed vroezen. De urie aan elkaar belendende gebouwen van het voormalige Electra, waarin het gemeentelijk lompen- bedrijf gevestigd is, zijn door dikke steenen tusschen- muren van elkander gescheiden. Twee liggen naast I elkaar; het derde strekt zich over do heele breedte van deze twee uit. Dé brand woedde in een der twee eerstbedoelde gebouwen, één groote Aiimte, waarin het grootste gedeelte der sorteering gevestigd was, behalve de kantjpen, die ook geheel uitgebrand zijh. Daarnaast heeft men de opslagplaatsen en dc pers kamer, waar eveneens de balen lompen gestapeld liggen tot aan de hooge zoldering toe. Dit gebouw, de vroegere stokerij, had de brandweer kunnen vrij waren, evenals het derde gebouw, daarachter gele gen, ook bestemd voor opslag en perskamer, maar. dat nog vrijwel leeg stond. De brandweer hield den heelen nacht hardnekkig den strijd vol. Daar was een oogenblik, dat wij vreesden 'drie onvervaarde spuitgasten, die, zich vastklemmend nan het zinken dak, hnn stralen in den, Miurgloed hielden, omlaag te zullen zien tuime len. toen plotseling door datzelfde dak, in hun on middellijke nabijheid, een vlammenzuil omhoog schoot. De brandmeesters moesten hun gelasten langs een ladder, dfe op eenigen afstand tegen den muur stond, omlaag te komen; een sjang, die vastgebohden was, waren zij genoodzaakt in den steek te laten. Eenigo brandweermannen hebben niet-ernstigo kwetsuren opgeloopen. Dc vermoedelijke oorzaak van den brand is, dat vuur uit een kachel op de sorteerderij. in het voor ste gedeelte van het gebouw, gevallen Is. Zekerheid hieromtrent kor. niet verkregen worden, omdat de leider van het bedrijf niet aanwezig was. -i r- TEGEN HET SMOKKELEN. Men schrijft uil hét Oosten des lands: Drankmisbruik, vechtpartijen en onzedelijkheid nc men in do grensstreken sterk toe. De Staatsspoor hoeft in Zuid-Limburg gebrek aan hulpremmers en ook op het emplacement to Sustcrcn is er een tekort aan werkvolk. Men gaat veel liever smokkelen dan werken. Daar om is het zoo goed, dat cr den laats ten tijd mcl meer kracht tegen do smokkelaars cn hun aanhang wordt opgetreden. De uiteenzettingen uit het in slaat van beleg ver klaarde gebied nemen toe en nu is het alleen jammer dat die uitzettingen niet voor het gelieele grensge bied gelden. Smokkelaars in Limburg uitgezet gaan naar Over ijssel of Noord Gelderland en omgekeerd om daar in de grensstreken luslig te smokkelen. De uitzettingen moesten voor 'iet geheclo grensge bied gelden. Smokkelaars moeien van dc grenzen ver wijderd worden gehouden. Onder het. spoorwegperso neel komen er nog al wat handlangers van smokke laars voor en de rijksambtenaren halen uit dc trei nen heel wat smokkelwaar vooral spek, zeep en sajet De treinen op het traject VenioMaastricht wor den doorloopend. gecontroleerd. Alle iu Venlo ma- komende reizigers gaan door de visitatiezaal. Meer malen worden er smokkelaars doodgeschoten en dan wordt er don volgenden dag of nacht extra gesmok keld. Men weet toch, dat de veel door smokkelaars ge- piaagde en gesarde rijksambtenaren slechts noode van hun vuurwapenen gebruik maken en is er een slacht offer gevallen, dan doen zij het den eersten tijd hoeier maai niet en daar profileeren de smokkelaars van. IN BRAND GERAAKT. n le Zoetenvoude zat gisteren de 37-jariro juffrouw De die ziek was, in een deken genulu, dicht bij de kachel, tengevolge waarvan haar kleeren in brand geraakten. Op haar hulpgeroep schoten enkele buren toe, die de vlammen wisten te dooven. Met vele brand wonden bedekt is de ongelukkige naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden overgebracht. 911 o - 4 i0* 9d| 0 - 14 ,0- •M' 0 4 '0* M»* Er biedt zich aan voor de maanden Januari, Februari en Maart. Brieven onder letter B aan de firma Gebr. Groot, Boekh. te Nieuwe Niedorp. Gevraagd met 2 Februarieen bij J. GROEN, Stolpe, Te koop: (eerste oon) bij J. BAKKER Azn„ Nieuwe Niedorp. bij JOH. BAKKER, te N.. Niedorp. Gevraagd met 1 Maai t in dienst te treden. Adres: de Sonnaville, O. Niedorp, Aanbevelend,

Schager Courant | 1916 | | pagina 16