Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. gen. En dan is het noodig de voorgesohiedcnis en raad. mede te deelendie aan den genomen maatregel zijn voorafgegaan. De Gascommissie heeft eerst unaniem voorloo- pige maatregelen voorgesteld, die door B. en W. werden goedgekeurd Later is gekomen een twéede circulaire van den Minister waarin nog eens sterk werd aangedrongen op krachtige maatregelen, en zelfs eenige te maken bepalingen werden aangege ven. Het gevolg hiervan is geweest weer een ver gadering der Gascommissie, waar de beer Van der Kamp niet aanwezig was. Daar. zijn de te nemen maatregelen besproken, en ook o.m. een uitzonde ring te maken voor den heer Langenegger. Er is een unaniem voórstel door de Gascommissie aan B. en W. overgelegd. Daar was niet in opgenomen een priisverhooging van het gas en geen enkele uitzondering. Op initiatief van Voorzitter is daarna gehouden een gezamelijke vergadering van B. en W. met de Gascommissie, omdat B. en W. zich niet geheel met de voorstellen der Gascommissie konden ver eenigen. Allen waren hier aanwezig. De hoofdzaak van het verschil van gevoelen was, dat B. en W. een prijsverhooging wilden, 't Is U bekend, M. de V., dat daar het besluitwerd genomen tot prijs verhooging met op 1 na algemeene stemmen. Ook js hier weer breedvoerig gesproken over uitzonde ringsgevallen, speciaal ook het geval-Langenegger. Het resultaat was echter, dat met algemeene stem men de maatregelen zijn goedgekeurd, en zouden worden uitgevoerd zooais zij daar lagen. Het was te voorzien dat verschillende personen bezwaren zouden laten geldentegen de gasprijs- verhooging, n.1. 75 °/e, gewone prijs 10 cent en daar boven 20 cent zoo heeft zich o.a. 1 geval voorge daan, waarin die persoon zich beklaagde bij oen Gasdirectc^ir. Deze zeide, dat hij van het besluit der Gascommissie niet mocht afwijken, met het ge volg, dat die meneer zich wendde tot B. en W. met zijn bezwaren. B. en W. antwoorden eveneens in afwijzenden zin. De conclusie die spreker uit een en ander naar voren wenscht te brengen is deze Ondanks breedvoerige behandeling van het geval Langenegger door B. en W. en Gascommissie, is aan den neer L. na een persoonlijk bezoek aan heeren Wethouders, ontheffing verleend van de bepaling die eiken caféhouder verplicht te 10 uur van en de Gasdirectc^ur om, kwesties afgehandeld in verband met de prijsverhooging. Sinds zijn verschillende andere personen bij B. en W. om ontheffing gaan vragen, aan den een is 't toegestaan, aan den ander niet. De heer Trapman wenscht er op te wijzen dat, als B. en W. van plan zijn, dusdanig te werk te gaan, er van de werkzaamheid der Gascommissie, welke geschiedt in het belang van een goed beheer der Gasfabriek, niets terecht kan komen, en dat dat uit zal draaien op schade voor het bedrijf. Spr. wenscht niet te tornen aan het reent van B. en W. in deze, spr. kent evengoed de bepaling der verordening, dat aan B. en W. is opgedragen het opperbeheer der fabriek. Ter illustrcering hoe B. en W. deze zinsnede op vatten dit staaltje: toen ik de Verordening inkeek, stond er onder dat woord opperbeheer een dikke blauwe streep. Dat geeft eenig inzicht in het stand punt vah B. en W. Dus spr. tornt niet aan dat recht, iha&r wijst alleen op de groote belangen der gas fabriek, die in deze medespreken. Hoe denkt de Raad zich dë werkzaamheid der Gascommissie? Hoe stelt do Raad zich do positie voor der Gascommissie naast B. en W. Wordt de taak der Gascommissie opgevat als waarvan B. en W. hebben blijk gegeven, dan is die commissie een paskwil. (Tot B. en W.) De lieeren vonden die blauwe streep erg amusant ik niet Ik vind ónaangenaam, niet te weten wat ik doen of laten moet Het gaat niet aan, voor elke daad der Gascommissie eerst te vragen, wat de hee ren op het Raadhuis ervan zeggen, en vinden die het niet goed, dan maar weer andersom en op hun eigen houtje de zaken afgehandeld zonder er zelfs de Gascommissie in te kennen of medQdeeling er van te doen. Uit het gebeurde heb- ik dezen indruk gekregen. U schudt nu wel met het hoofd, maar Ik kan uit het gebeurde geen andere gevolgtrekkin gen maken. Mijn opvatting is, dat B. en*W. en Gascomm. moe ten samenwerken in het waarachtig belang der gemeente, en vraag een uitspraak van den Raad, hoe wij ons hebben te gedragen. Dieper zal spr. er nu niet op ingaan, maar hij betreurt het, dat B. en W. van het eenig juiste stand punt zijn afgeweken. Voorzitter denkt zich de werkzaamheid der Gas commissie als een commissie van advies. Dat hare adviezen als regel gevolgd worden, spreekt vanzelf, vooral in technische gevallen, zooals over machines, aankoop en verkoop kolen, cokes, e.d. Maar in za ken van administratieven aard hebben B. en W. uit te maken wat goed is. B. en W. zijn nu eenmaal vol gens de bepaliugen der Gemeentewet de uitvoerders der raadsbesluiten. Een college uit den Raad een hoogere macht te geven dan advlseerend, daar ben ik zeer tegen. De Raad moet toch aannemen, dat B. en W. in staat zijn administratieve maatregelen te nemen. De heer Trapman meent, dat voorzitter de zaak niet zuiver stelt. Spr. komt niet op tegen het recht van B. en W«, de Gascommissie zegt niet: onze voor stellen moeten B. en W .goedkeuren. Maar als B. en W. ze niet aanvaarden, dan mogen wij de motie ven verlangen. De kwestie van het recht kan geruBt uitgesloten worden, maar het zij dan een recht, toe gepast met inachtneming van de eischen van ge wone burgerlijke beleefdheid. Hij memoreert nog maals het optreden van B. en W. Het gaat hier niet om het recht, het gaat om het belang der zaak, en spr. vraagt: hoe staat het met de samenwerking, hoe is de verhouding van B. en W. tot de Gascommissie. Voorzitter deelt mede, dat aan den heer Langen egger -ontheffing is verleend naar aanleiding van een door hem gedaan aanbod tot besparing in andere deelen van zijn zaak. De heer Trapman meent, dat dat niets beteekent, dergelijk aanbod kan iedereen doen. Maar daarmee is toch ook niet weggeredeneerd de onbeleefdheid van B. en W., dat aanbod neemt niet weg het ver keerde standpunt ten opzichte der Gascommissie. Voorzitter: Daar kunt u wel gelijk in hebben, en ik zeg gaarne toe, dat in gaszaken het advies der Gascommissie zal worden ingewonnen. Dit neemt niet weg, dat B. en W. meenen correct gehandeld te hebben. Bij ingrijpende maatregelen als deze ach ten B. en W. zich verplicht enkele uitzonderingen toe te laten, voor zaken die al te zeer belemmerd worden. Dit achten B. en W. wel zoo voornaam als eenige meerdere gasbesparing. De heer Trapman wil over die uitzonderingen straks nog praten, maar de kwestie waar het om gaat, laat voorzitter onbesproken. Aangenaam zou spr. een uitspraak- van het Raadscollege zijn. Hij acht een goede verstandhouding noodzakelijk. Of de Raad moest zeggen, dat hij het beter vindt dat B. en W. de gasfabriek beheeren. Voorzitter: Wenscht meneer Trapman dan een on afhankelijke positie van de Gascommissie? De heer Trapman legt nogmaals uit, in welk op zicht B. en W. do Gascommissie hebben gepasseerd. Overigens geeft hij B. en W. alle recht om de ad viezen der Gascommissie te beoordeelen, en 't er niet mee eens te zijn. Maar zend het dan naar do Gascommissie terug met uwe motieven. En zijn B. en W. het wel met ons eens, welnu: houd je er dan ook aan Voorzitter doet de toezegging dat over alle gas zaken door B. en W. advies van de Gascommissie zal worden ingewonnen, en alle door B. en W. ge nomen besluiten de gasfabriek betreffende, aan de Gascommissie zullen worden gezonden om bericht Hiermede verklaart de heer Trapman zich tevre den, waarna hij de door B. en W. toegestane uitzon deringen wenscht te bespreken. Voorzitter: De Raad zou zich kunnen uitspreken, dat er geen uitzonderingen worden toegestaan van do gasmaatregelen. De heer Trapman zegt, dat we hebben algemeene regelen en hij erkent, dat die voor alle zaken last en onaangenaamheden medebrengen. Maar juist daar om meent spreker, dat er geen uitzonderingen ge maakt moeten worden, die last behoort te drukken op iedereen zonder uitzondering. Spr. toont met eeni ge voorbeelden aan, hoe B. en W. in een scheeve positie komen met hun systeem van ontheffing ver Ieenen, en hoe men. daarmede van kwaad tot. erger vervalt Spr. wijst er op, dat b.v. de caféhouders toch reeds 2 uur langer mogen branden dan de winke liers; voor den Woensdagavond is voor de hotels nog een gunstige bepaling gemaakt Verdere con cessies zijn onnoodig, zij hebben al voorrang boven de andere neringdoenden. En welk bezwaar bestaat er toch, dat in de café's en hotels na 10 uur een petroleumlamp wordt ontstoken. Andere zaken doen dat vanaf 8 uur reeds. Het eenjge juiste standpunt acht spreker: geen uitzonderingen. Voorzitter: Maar hoe dit dan op te lossen? Laat de Raad dan alle maatregelen in een raadsbesluit vast leggen, met de bepaling er bij dat ér geen uitzonde ringen worden verleend. De heer Trapman zegt, dat uitstekend te vinden. Als u, M. de V., het oor te luisteren legt, dan ver neemt u onder de burgerij onaangename klanken over de verleende ontheffingen, men vindt het ver bazend onrechtvaardig. En voor de Gascommissie is er de onaangename zijde aan verbonden, dat het haar wordt aangewreven. Dat is spr. overkomen. Voorzitter vindt, dat men zich aan die uitingen van ontevredenheid niet heeft te storen, als men. voor zichzelf weet, dat men goed gedaan heeft De heer Trapman meent dat het een ander geval is, waar het rechtvaardigheidsgevoel gekwetst is, en de Raad en het college van B. en W. moeten er zich voor hoeden, het vertrouwen der burgerij te schokken.. De heer Meurs wil graag dat de Raad de gasmaat regelen vaststelt Het is geen manier van doen, aller lei uitzonderingen te maken, 't Is niet om de betrok ken menschen zelf, maar het gaat niet dat loopt vast Voorzitter: Zoolang de regeling aan B. en W. blijft, dan hebben B. en W. er over te oordeelen. Waar blijft het prestige van B. en W., al9 we eerst den Haüad Inoeten vragen: mogen we dit of dat? Laat de Raad de gasbepalingen vastleggen in een raadsbe sluit Do heer Trapman doet dit voorstel. De heer Snel: Maar dan met intrekking van de verleende uitzonderingen. De voorzitter meent, dat intusschen aan B. en W. hier feitelijk ontnomen wordt een deel van hun ne bevoegdheden. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel Trap manSnel aangenomen. Hiermede is tevens uitgesproken, dat geen uit zonderingen worden toegestaan en dat de verleen de uitzonderingen worden ingetrokken. Voortgaande met de rondvraag, vraagt de heer Kos ter hoever men gevorderd is niet den bouw der ar beiderswoningen. Spr. meent, dat de commissie en B. en W. tij-cT genoeg gehad hebben, om iets van dc resultaten te vernemen én te hooren. 't Kan zóó of zóó I Voorzitter antwoordt, dat nog een vergadering moet plaats hebben met den Inspecteur dei- Volksgezond heid. Deze kon 'niet vergaderen voor Kerstmis. De heer Koster: -Dus daar wacht het op? VoorzitterJa. De heer Koster dacht, dat 't enkel de kwestie van wat vereenvoudigen was, In verband met den huur prijs. Hij kan zich niet voorstellen dat daar het ad vies van den Inspecteur voor noodig is. Wanneer den Raad het advies der Commissie bereikt, dan kan hij een besluit nemen, 't Is maar steeds verdagen, net als met den schoolbouw, net zoolang verdagen, dat we het heelemaal niet meer betalen kunnen. De heer Trapman zou wenschen, dat een dag werd bepaald voor samensproking met den Inspecteur voor al ook tor bespreking van net Rijks voorschot Hij wijst op de beweerde hum-prijsopdrijving, als dat waar is, dient de Raad 'toch wel maatregelen te neme». ■Na bekomen Verlof verstrekt de heer Snel ver volgens uitvoerige inlichtingen betreffende den stand der zaak. De algemeene indaeling is eenstemmig goed gekeurd; over kleine details is nog verschil van mee- ning. De Commissie wacht nog op een uitnoodiging van hot Gemeentebestuur ter bijwoning van het grond onderzoek op het terrein, om uit te maken of de iOos- terstraat op 10 of 11 Meter breedte zul worden gemaakt. Een en ander in verband met de zwaarte der fundeering en de kosten daarvan. En ten tweede is het wachten op ctn i vergadering met den Inspecteur, van wien we gaarne den weg vernemen voor het op de voordeeligstc wijze rkrijgen van het Rijksvoorscnot, De heer Koster verklaart zich hiermede tevreden, doch vertrouwt, dat er de noodige spoed betracht zal worden. Hierna gaat de raad in comité. hel onderzoek van den heer Post, deskundige, wer den onderworpen. Deze constateerde dat er 10 a 12 procent water dij de melk was gemengd. Tegen Veen wfend 2 maanden gevangenisstraf geetsent Hij had trek in worst M koksmaat, sinds «-enigen Zee. Hij kwam daar in Nu volgde beklaagde Johannes Petrus van Hatlum. i:id wonende 1e Egmond a. binnenstappen "bij den slager Jan Bult avond van tgmona t 2f Octobe Hij zag niemand in den winkel en nam fluks de gelegenheid waar om een keurige worst mee te pikken. Maar Alida, de oplettende dochter van Bult, die juist boven op den zoldertrap stond zag hét en ver bood den koksgezel, die worst zoo maar mee te ne men. ioen haar moeder daarop verscheen wist van Hattum niet beter te doen, dan te verzinnen dat hij een tientje hier wilde wisselen. Maar er waren hier al meer worsten vermist geworden zoolang ais van Hattum hier was. Hij trachtte het als een onschuldig gevalletje voor te stellen en poogde de dames diets te maken, dat het geheel „uit <fe lol" gegaan was Maar de moeder en de dochter waren op haar quiviveen ten slotte moest hij de worst wel weer op de toonbank leggen. Thans moest het wederom „een grapje' zijn volgens beklaagde. Maar de Officier nam het gestreng op en aischte 14 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. Pieter van der Lee, geboren en wonende te Medem blik. was op 9 September 's avonds in 't café van Walck op de Kaasmarkt aldaar en trof daar ook één Lucas de Jong. een min of meer idiote stumper, dfe hem woorden zei die Piet razend maakten. Piet antwoordde mét daden en sloeg er op in. De Jong kreeg volop om „kop en ooren' Getuige Jacob Berkhout, 21 jaar oud, had niet ge ien dat do Jong terugsloeg. Wel had get. do mis- andeling door v. d. Lee zien plegen. Zitting van Dinsdag 19 December 1916, In verzet Do eerste zaak van heden was contra Pieter Vos, caféhouder te Callantsoog, die onlangs een strafzaakje aan djo hand had, dat we in deze rubrifck hebben behandeld. Vos had verzet aangeteokend. Hij was absent en,zijn verzet werd vervallen verklaard, terwijl zijn advocaat Mr, Offers een vergeefsche tocht naar hier bad gedaan. Bedelen. S. Zuurbier, arbeider geboren te Bergen, thans zwer vende, had op 22 November j.1. te Alkmaar gebedeld waar hij door don agent L. v. Dijk werd gesnapt. Al zesmaal is Zuurbier naar do 'rijkswerkinrichting goderigeerd. Maar hij leert er zijn „gewoonten" niet door af. Geëischt werd nu 3 d,.^ n (hechtenis en 3 jaar rijks werkinrichting. Beklaagde werd heden meteen veroordeeld -tot 3 dagen hechtenis en 2 jaar en 4 mannd«n rijkswerk inrichting. Stroopen. Engel Groen van Egmond a. Zee was onlangs aan 't konijnen stroopen en verkneukelde zich roods in het vooruitzicht van oon goede vangst, toen een jacht opziener, mot name de vries, hein kwam storen. Groen werd al heel gauw leelijk en wederspannig de ambtelijke handeling van den. jachtopziener ging zelfs zoo ver dat hij do Vries schopte. 3 O.v.J. dacht er niet lient over en edsente even tjes 2 maanden gevang. Verboden uitvoer. Albert Bakker, die schippersknecht is in dienst van schipper Ligtliart en té Schagerbrug woont, had 10 zak haver uit de stolling Amsterdam vervoerd, doelt werd bij de grens der stelling gesnapt. De O.V.J. requireorde f 10 boete oi In strijd met de DistributleweL W. A. H., van der Heijden kruidenier in Hoorn' had van inej. G. Aldershof aldaar f 1.10 ontvangen voor boter, terwijl hij slechts f 1 ten hoogste daarvoor had mogen berekenen. De O.v.J. vorderde tegen de» kruidenier f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Hii had er water bij gedaan. 't Was een reeds bejaarde beklaagde die Simon Veen uit Den Heldor. Hij loopt al wat naar de zeventig, maar kon het niet best laten om water door zijn melk hfi is melkslijter te gooien; Dat liep in de gaien en be gin November nam men monsters in IxsLig die aan 5 dagen hecht. nandeling door v. d. Lee zien plegen. Tegen van der Lee werfl geëischt f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Ze wilden toch visch hebben. Aan de beurt zijn drie beklaagden tegelijk en wel J. T. Berkhout, 21 jaar, 5. de Vries 33 jaar en J. Koppen, brouwer, 24 jaar allen Medembljkkers. Zij waren op 7 October j,L ter vischvangst uitgeweest, Niets gevangen. Dat kon er toch niet mee door: de hengelaarsocr moest gered worden I Ze gingen nu maar in een anders vischbun aan Jt graaien en visten mei veel spul en moeite enkele palinkjes wat blei en wit- visch naar boven te morrelen. Ziezoo, nu was 't visch- net gevuld, en 't hart gerust; doch de maag..; ledig. Ze belandden bij een kennis, daar werd de edele kook- en braadkunst op de armzalige bliekjes en gron dige bleitjes in al hare „heerlijkheid' toegepast en toen... O, wass soll dass herrlich sein Ze aten er de vriend als vierde in den bond, In cluis, in of net koek was. Het was voor vier reuze kerels met gezonden honger, geen karwei om dat zoodje visch in hunne magen te doen verdwijnen. Maar toch, toevallig kwam de bestolene visscher- man, <iie de exemplaren al uit zijn bun gemist had, juist daar, toen nog niet aller verslonden was. Hij kreeg vermoeden en waarachtig, hij kwam al spoedig achter de daders. De drie beklaagden werden nu elk met een edsch tot 3 dagen gevangenisstraf bedacht. De schade, f 2 hadden zij inmiddels aan dén bena deelden yisscher L. Manshande terugbetaald Deuren dicht. Twee kinderwetten zaken worden vervolgens in be handeling genomen (met gesloten deuren). Diefstal. De gebroeders Jacobus en Johfja Vriens uit de Abbe- kerker Weere hadden wederrechtelijk zich een paar rollen roestig ijzergaas toegeëigend dat lag te zwer ven op de keibeglooiing van den 'Westfrieschen zeedijk ter 'hoogte van Lambertschuag. 't Goedje was daar toen blijven liggen toen bet van èen zolderschuit daar was neergevallen. Dat vaar tuig was van 't herstellingswerk te Waard en Groet aan komen drijven en dat gedeelte van de lading verlóren. De „Vrienzen" dachten, daar dagelijks bezig zijnde met crasmaaien, och onlangs lagen er meer rollen van dat goedje, wij Kunnen ook wel eens Wat mee nemen. En ze waagden het, denkende er zal geen haan naar kraaien. Maar je verrader sléépt nooit, zegt men wel eens en dat ondervonden de 'gebroeders Vriens ook. Zij werden met politiebezoek vereerd, hel gaas werd bij hen gevonden en ze waren „binnen". De rijksveldwachter C. de Groot van Spanbroek, die het onderzoek had ingesteld, trad beden als getuige op. Beklaagden waren absent De O.v.JT eischte tegen Jacob en Hannes Vriens elk f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Hiermee was hel dozijn juist vol en volgde sluiting dezer laatste straf zitting m 1916. A.s. week Kerstvacantie. Over 14 dagen uitspraken en hieuwe zaken. Den Haag, 20 December. Van half een, tot een stuk over vieren, comité- generaal; zitting met gosloten deuren. Gelijk verwacht werd. De ófficieele leider der anti-revolutionnaire Ka merclub, de heer_ Van der Voort van Zijp, opende de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegroo- ting-1917. Ilij had het over de defensie. Klaagde over ver- waarloozing daarvan, met name wat betreft de doode weermiddelen, ook tengevolge van slapheid der Regeering. De heer Van der Voort van Zijp verklaarde de Regeering te willen steunen voor de verbetering van onze defensie. En in bet bijzonder gold die belofte den minister van Marine tegenover de bedreigingen nog zóó kort geleden tot minister Rambonnet ge richt van de zijdë der S.D.A.P. Omtrent den aanmaak van munitie verlangde de leider der anti-revolutionnairen nadere inlichtingen. Vroeg de heer Van der Voort van Zijp vergadering met gesloten deuren. Te halfeen ure werd dit verzoek, door negen leden gesteund, ingediend. En het was eerst ruim 4 uur, toen de deuren werden heropend. Toen was majoor Van Twist aan het woord, maar werd, met het oog op de naderende avondzitting, de vergadering verdaagd tot heden, Woens dagavond 8 ure. Mr. ANTONIO. WIERINGEN. De mosselhandel welke alhier zulk aen enorme op- ri genomen had, begint minder te worden. Wat oorzaak is weten wij niet en om op allerlei ge ruchten af te gaan om dit of dat te vermelden doen wij liever nieL Waar is dat een pellerij reeds stop staat en meerdere weldra Zullen volgen. Het.lag dan ook voor de hand, dat zooals hei in den iaatsten üjd ging, het niet kon voortduren 't was of *t er maar niet op aan kwam. Men gooide met geld of 't geen waarde had, doch aan alle goede dingen komt een einde, zoo ook hier WIER IN O EN. Wegens bedanken van den voorzitter der Jongelingsr club, den heer J. C. de Haan, hoeft dit bestuur een «"f-'-'— ondergaan. Thans is het als Jan Kat, Secretaris de heer A Gielia, Penningmeester de heer V. Vroone, Commis saris de 'heer Theod Raach. - ANNA PAULOWNA. Vergadering van den groep Anna Paulowna der Zeeuwsckhe .Coöperatieve Super fabriek op Woensdag 20 Deoember in Veerburg. Aanwezig 20 aandeelhouders [>e bijeenkomst werd geleid door den heer N. Raup Tot voorloopig bestuur werden .benoemd de heeren J. C. Geeriigs, C. D. RezeLinau en N. Raap. Aan de orde was de bespreking van een concept-statuten der •le Nederlandsche Coöperatieve Supcrfabriek (eene com binatie der Groninger en Zeeuwschc Coöperatieve fa- blriek) «in verband hiermede was er ook een nieuw ontwerp der statuten van de Zeeuwsche Coöperatie, De verschillende artikelen werden nagegaan en gaven geen aanleiding om voorstellen tot wijziging in te die nen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te Goes werden gekozen de heeren Je. LindenJ- bera en C. D. Rezelman, en tot afgevaardigde voor de voorloopige (dislricts vergadering te Amsterdam) dezelf de 'heeren met den heer J. A. Waiboer Daar de rondvraag niets opleverde, sluit de voorzitter onder dankzegging voor cle opkomst en de medewerking de vergadering VROEGRIJPE PARLEMENTARI8R. t. De schrijver van de „Oproerige Krabbels in Het Volk (van gisteren) spreekt over net optreden in <-on kiesvergadering van het allerjongste Roomsch-Katho- lieke Kamerlid voor Haarlemmermeer, mr. Bomana öls volgt Vrijdagavond in het American-Hotel, voor de R- Kath kiesvereeniging Amsterdam VI, sprak deze dot van een parlementaire Benjamin gelijk daar geboek staafd staat in het verslag van de Maasbode, in deze voege t ting had reeds oemerxi naa, <iai recnis zien uu- derschehide door openhartigheid, waarheidsliefde en trouwhartigheid, terwijl bij links alles is berekend op politiek voordcel." Woensdag ingezworen, Donderdag rondgekeken, Vrij dag het oordeel, kort, bondig, raakNóóit werd de clerikale politiek ln één woorden trits met gaver mees terschap geteekend„Openhartigheid, waarheidsliefde^ trouwhartigheid." v Hij is van 't rechte hout, waarvan men rechtsche leden snijdt. -OUDE NIEDORP. Woensdagmiddag had de verhuring plaats van het grasgewas van de wegen en dijken liggende ln en eigendom van de banae alhier, in het lokaal van den heer T. do Jong. met oen volgende uitslag: Dijken. Perc. 1, G. de Wit voor f 70, vorig jaar Jb. Doorn, voor f 45. Perc, 2, D. v. Zoonen voor f 71, yorig jaar dezelfde voor f 45. Perc. 3. jaar Ab. Strijhis voor f 40. Totaal f 431 tegen f vorig jaar. Wegen. Perceel 1. C. Witemeer voor f6, vorig jaar idem. Perceel 0, C. Bakker voor f 21, vorig jaar Jb» Doom voor f18. Perceel 3, Jb. Doorn voor fl, vorig jaar idem. Perceel 4, Jb. Doorn voor f21, vorig jaar G. de Wit voor d 15. Perceel 5, Jb. Doorn voor f 6, vorig jaar idem. Perceel 6, D. Joon voor f 18, vorig jaar dezelfde voor f 17. Perceel 7, D. Krult voor f 12, vorig jaar iedem. Perceel 8, D. Bakker voor f 16, vorig jaar idem. Perceel 9, D. de Groot voor f 10, vorig jaar idem. Perceel 10, D. de Groot voor f 10, vorig jaar idem. Perc. 11, Jb. de Jong, voor f 2 vorig jaar idem. Perc. 12 C. Bakker voor f 4, vorig jaar idem Perc. 13, W. Zijdewind voor f 24, vorig jaar dezelfde voor f 23 Perc. 14, C. Noordstrand voor f 26, vorig jaar dezelfde voor f 30.50. Perc 15, S. Stam voor f 35. vorig jaar J. v. Straten voor f 50. Perc. 16 K. Hemke voor i 61, vorig jaar K. Bakker voor f 50. Perc. 17. Roozendaal voor f 1, vorig jaar dezelfde voor f 2. Perc. 18, Jb. Berkhout voor I 4 50, vorig aar idem. Perc. 19, Jb. Berkhout voor f 150 voihg' aar idem. Perc. 20, Jb Berkhout voor f 14, vorig aar idem. Totaal f 297 tegen f 295.50 vorig jaar. EEN VERLIES VAN IX MILLIOEN. Het Hdbld. schrijft: Eenige maanden geleden schreven we ln een arti kel, waarin de moeilijkheden op economisch gebied werden uiteengezet, dat voor de Regeering dikwijls de vraag' wordt niet om zooveel mogelijk recht te doen, maar om onrecht te vermijden. Gemakkelijk schijnt dit inderdaad niet te zijn. Het is thans de kaashandel die zich bitterlijk beklaagt over de dra conische maatregelen, die te zijnen aanzien, in strijd met wa^ recht en billijkheid gebood, zijn genomen. De zaak zit zoo. Van de kaas die op de vrije markt wordt aange voerd, moest oorspronkelijk alleen een bepaalde per centage voor de binnen landsche consumptie wor den afgezonderd en voor den door den Minister aan gegeven prijs ter beschikking worden gesteld. Het resteerende gedeelte mocht dan worden uitgevoerd, hetgeen practisch hierop aankwam, dat alle kaas naar Duitschland werd gevoerd, omdat daar de hoogste prijs betaald werd. Daarna kwam de regeling met Engeland tot stand, waardoor dit land ten slotte de helft van den ex port kreeg. Met de resteerende helft, die geheel vrij bleef, prachtisch alweer „die naar Centraal-Eu- ropa ging" moesten de handelaars hun kosten zien goed te maken en winst te behalen. Dat ging zoo eenigen tijd goed, totdat plotseling van inkoopen na 29 October ook die wij zullen maar zeggen „geheel-vrije" uitvoerkaas werd ge blokkeerd ln de pakhuizen. Er mocht niets meer uit voordat het Landbouw-Exportbureau gereed zou zijn gekomen met een nieuwe overeenkomst met gede legeerden van de Duitsche Regeering, welke overeen komst zou loopen over steenkolen, ijzer, staal, kleur stoffen enz. ter verzending naar hier, tegenover le vering van boter, kaas, eieren, vee, groenten enz naar Duitschland. Hoever het nu met deze overeenkomst staat, kun nen we helaas niet zeggen, maar, naar een hunner ons mededeelde, zijn de kaashandelaren alvast de dupe van de geschiedenis. Bepaald is n.1. zijn we wel ingelicht, dan (varen het feitelijk gevolmachtig den van het Departement van Oorlog, Financiën *n Landbouw die dit varkentjo waschten, maar for meel door het Landbouw-Exportbureau, dat alle, we herbalen de benaming, „gebeel-uitvoervrije" kaas aan de Duitsche inkoopcentralo moet geleverd wor den tegen f 87 en f 80 per 100 pond (f 90 en f 83 ver minderd met de,kosten voor bet consent). Dit levert voor de betrokken kaashandelaren een enormen verliespost op, die wordt becijferd op ruim IX raillioen gulden. Eenigen hunner wezen er ons op, dat het Landbouw-Exportbureau, of onze Regee ring misschien, onderhandeld heeft met artikelen waarover haar rechtens de beschikking niet meer' toekwam. Dat zij, de kaashandelaren, nu feitelijk 'de onkoeten-nota hebben te betalen om ons land weder aan Ijzer, staal en steenkolen te helpenEn een hunner erkende ons voor, dat die „geheel-uitvoer- vrije"-kaas hem nu reeds, rekenende op het indro gen, het verlies op het Engelsche gedeelte enz., kwam te staan op f98.75. We vroegen of het, zonder het Ingrijpen van het Landbouw-Exportbureau, wel mogelijk zou geweest zijn dergelijkon prijs te maken. Daar hield hij zich van overtuigd. ,,'t Is niet langer Duitschland alleen, dat onze ar tikelen, wenscht. Over geheel de wereld stijgt de nood En zeer zeker zou het gelukken binnenkort dien prijs ook eleders te bedingen. En dan mag de Z.E.G. be palen wat zij wil, wij zijn meester van ons product"- Tot zoover het relaas, zooals het ons werd me degedeeld. Do eisch van recht doen, we weten het, is niet altijd volkomen te handhaven, hangt ook dik wijls van al te subjectieve beschouwingen af. Maar ln casu lijkt het ons toch Inderdaad wel bedankelijk dat de kaas, die 'reeds geheel vrij was bij hef ne men van de blokkade-maatregelen, nu ook feite lijk onteigend wordt beneden den kortenden prijs. Zijn wij wel ingelicht, dan is de toezegging ge daan, dat misschien nog eenige vergoeding zal wor den gegevenmaar aan een dergelijke promesse - die de Nederlandscbe Bank niet ln disconto aan neemt! heeft de handel al bitten weinig!

Schager Courant | 1916 | | pagina 2