Raad Zijpe. Raad Nieuwe Niedorp. Raad Sint Maarten. TWEEDE BLAD. Predikbeurten. Donderdaq 21 December 1916. 59sfe Jaargong No. 5923. Schap Courant. Vergadering van den naad alhier op Woensdag den 20 December 1916, voorin. 10 uur. Voorzitter Burgemeester de Moor. Afwezig de hee- ren Zeeman en Raat, Na opening door den voorzitter volgt beëediging van het nieuwe raadslid de heer v.'d. Sluijs en legt deze in handen van voorz. de bij de wet vereischte eeden ai. Waarna voorz. hem feliciteert en algemeene felici tatie volgt. Voorzitter zegt: Mijnh. v. d. Sluijs, ik feliciteer u wel met uwe Benoeming als lid van den Raad en ik hoop en vertrouw, dat u met al wat in u is de belangen onzer gemeente zult behartigen, en met ons zult samenwerken op zeer genoegelijke en aangename wijze, wat zéér zeker in 'het belang der gemeente is. Ik hoop, mijnheer v. d. Sluijs, dat de kiezers goed zullen nebben gedaan met u als lid van den raad te benoemen. Ik wensch u nogmaals geluk met uwe be noeming. De heer v. d Sluijs aanvaardt ia dank. de Mica- te tiën en beantwoordt den voorzitter vol^enderwjj» Mijnheer de voorzitter, ik betuig u mijn dank voor de vriendelijke en hartelijke woorden, tot mjj gesproken. Naar aanleiding daarvan zou ik gaarne een kort woord willen zeggen. Mij is de eer te beurt gevallen, in uw college zitting te mogen nemen. Het vertrouwen my geschonken hoop ik waardig te mogen rijn. En ik hoop in debeste harmonie met u mijnheer de voorzitter en met de "Wethouders en de raadsleden de belangen der gemeente Zijpe naar mijn beste weten en krachten te zullen voorstaan. Bij eventueede tekort- komingen in zakenkennis en bij onkunde in de ge meentezaken hoop ik uw aller medewerking en steun van u als voorzitter en de verdere heeren van ons i gemeentebestuur te mogen inroepen. Hierna doet voorzitter mededeeiing van de kennis geving van verhindering van den heer Raat. De notulen worden goedgekeurd. Van Gedeputeerden Is ingekomen suppl begroo ting en besluut af- en overneming 1916, beiden goed gekeurd.» Medegedeeld wordt, dat door B. en W. is aan- rteld als tijdelijk onderwijzeres tè 't Zand inej. S. H. Harllngs. De onderwijzeres aldaar, mej. Slikker hoopt 1 Januari a.s. weer in functie te kunnen treden. Volgt mededeeiing 'dat tot administrateur van hel levensmiddelenbedrij f de gemeente-secretaris is benoemd. Ingekomen is dankbetuiging van J. Ai Nieman, voor verhooging van jaarwedde., De heer D. Sleutel te Koecras en de heer Waiboer uit Anne Paulowna, (die tijdelijk te Zijpe verblijf ge houden heeft), vragen beiden voor enkele maanden ontheffing aanslag Hoofdei Omslag, en wel Sleutel voor 2 maanden en Waiboer voor 7 maanden. Aan leiden toegestaan. Na nog een paar mededeedingen volgt een verzoek van de vereeniging voor Landbauwhuishoudonderwijs om subsidie van f 10. Van de 9 deelnemende leerlingen zijn 6 uit Zijpe. Verschillende gemeenten geven er steun aan. Voorzitter zegt, het ls Zaterdagavond ingekomen en B. en W. hebben het nog niet kunnen behandelen. Wordt met algemeen goedvinden gesteld in handen van B. en W. Volgt mededeeiing, dat de oude school te Sint Maar tensbrug f 4555 heeft opgebracht Dit is boven de raming (die f 3000 was). Maar er gaan nog eemige onkosten al 't Is intusschen toch. een meevallertje. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld benoeming van twee leden der commissie van Toezicht op het» lager onder wijs. Voordracht a1. A. Groeneveld '(periodiek aftre dend); 2. K. Kant b.G. de Moor (In de vacature Bremer, die niet meer ia aanmerking wenscht te ko men.); 2. K -Boa. Bij stemming worden benoemd de heeren A. Groene veld en C. de Moor. Voorzitter zegt, we zullen hen er mode In kennis stellen. Benoeming regentes van het Weeshuis. Door Re genten wordt ter benoeming voorgedragen Mej. S. Re- zelmanGrootes, periodiek aftreaend, Zij wordt her benoemd. Daarna benoeming van een régent en regentes van het Armbestuur. Voordrachta. 1. C. Smit Gz., perio diek aftredend; 2. K. Francis Kz. b: 1. N. Franca» Kater, periodiek aftredend; M. BlokkerKoorn. Benoemd wordea G. Smit Gr. en mej. N. Francis— Kater. Aan de orde is benoeming van een onderwijzer (tan de O. L. School te Burgerbrug. Benoemd met algemeene stemmen dB heer A. Kramer te Westerland. Hierna komt aan de orde het volgende punt: Verordening art.. !14bis der gemeentewet. Volgens de artt. 113 en 114 der gemeentewet moeten alle be talingen voor de gemeente geschieden door den gemeente ontvanger Aangezien alle werkzaamheden, voortvloei ende uit de Distributiewet ter secretarie worden ver richt en dus daar ook alle ontvangsten en uitgaven geschieden, is het wenschelijk, gebruik te maken van art 114bL> der gemeentewet, dat toelaat, dat hiervar. bij' eene door dan raad vast te stellen verordening VoorziUCT^ect, de heeren hebben de toelichting ze ker wel gelezen. Hoofdzaak is de distributiewet. 't Komt B en W zeer gewenscht voor, een dergelijke verordening in het leven te roepen. De heer Kreijger: Zou de ontvanger toch met bier, bijv. in de arcniefkamer kunnen komen daarvoor. Of zou dat lastig worden? Voorzitter zou dit wel wat lastig achten ij hebben den gemeentesecretaris als administrateur benoemd Als hoorn der gemeente moet ijf alles mede helpen uitvoe ren. De secretaris ls er voor aangewezen en het is natuurlijk zeer gemakkelijk, als dat alles op de secre tarie gebeurt Als het zéér druk loopt, dan kan de gemeenteontvanger worden aangezocht om hulp le bie den. Maar het is zoo mijns inziens de geschiktste en goedkoopste manter om te helpen. Met allen voor wordt goedgevonden van art lltbis der gemeentewet geb/uik te maken en bedoelde ver ordening te maken. Een suppl. Kohier Hondenbelasting wordt opge maakt en goedgekeurd in totaal op f 21.50. Wordt voorgesteld eene reeks onvoorziene uitgaven tot oen totaal bedrag van f 596,961/» uit den post „on voorzien" te doen. Goedgevonden. Opgemaakt wordt nu een suppletoire begrooting, waar in ls opgenomen de kasgeldleening ad. f 3000, waar aan Gei Staten 16 Dec. jl. hunne goedkeuring hecht ten en die bij suppletoire begrooting moet worden geregeld. De suppl. begrooting bedraagt in ontv. em uitg f 3000 Wordt door den raad goedgevonden. Rondvraag. De heer Kreijgèr: Ik hoorde daareven bij de posten, te betalen uit onvoorziene uitgaven ook Kuin noemen voor verwarming en verlichting. Zijn hem kachel en een lamp verstrekt voor het tele- foonkantoortjeWaar zün die gebleven? De secretaris licht toe, dat het kosten van verwarming en verlichting zijn, die zooeven werden genoemd, dat wil zeggen datgene wat Kuin verstookt hoeft Voorz. zegt: Er staat mij toch van voor, dat hem een lamp is verstrekt geworden. De heer Kreijger meent, dat lamp etn kachel er zyn gebleven (op dat kantoor). Anderen vragenTer verwarming dan De heer KreijgerNean, dat was later niet meer noodjg. Voorzitter aal «adetraoeken Hierna sluiting. vergadering van den Raad dezer gemeenté, ge houden op Dinsdagavond 19 December 1916. Voorz. Burgemeester Koopman. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heeren K. Wit en J. B. Wilketa. Na opening volgt lezing eu goedkeuring notulen. Ingekomen goedgekeurde verordening op het beheer van het levensmiddelenbedrijf. Provinciale blad no. 109 van dit jaar, behelzende het besluit van Gedep. Staten tot het vaststellen van de jaarwedde van den secretaris op f 750.— zonder vrije woning. Mededeeiing van het gemeentebestuur van Scha- gen dat de Minister van L. N. en H. geen vrijheid vond te voldoen aan het verzoek van de gecombi neerde gemeentebesturen om de kosten van beschik baarstelling van goedkoope levensmiddelen geheel voor rekening van het rijk te nemen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Vereeniging voor Landbouw- huisgondqnderwijs om ook voor J>918 een soortge lijke subsidie te mogen ontvangen als over 1917, ten behoeve van den in Januari a.s. aan te vangen cursus, die twee jaren aal duren. Zonder toezegging ook viror 1918, kan met dien cursus niet begonnen worden. Wordt toegestaan. Adres afd. Winkel der S.D.A,P. met verzoek goed- koope levensmiddelen en cokes verkrijgbaar te stel len en een adres aan den Minister van L. N. en H. te verzenden om van regeeringswege ookgoed- koope klompen te verschaften. Besloten wordt te antwoorden dat «okes te be zwaarlijk zou zijn en klompen aanvraag geen resul taat zal hebben. Circulaire van den Minister van L. N. en H. waar in wórdt aangedrongen op beperking van het steen kolenverbruik aan de gasfabriek. B. en W. hebben in overleg met de Gascommissie bereids de straatverlichting beperkt. Andere maat regelen zijn naar hunne meening niet mogelijk, of overbodig. Verhooging van den reeds zeer hoogen gasprijs zóu de financieele draagkracht der inger- zetenen te boven gaan, terwijl beperking van het gasverbruik in de café's geen besparing van eenige beteekents zou opleveren. In dien zin is aan den Minister geantwoord, De Raad overweegt thans welke lantaarns wèl, en welke niet zullen branden en als alle straatlan taarns de revue hebben gepasseerd, blijkt het dat de Raad 12 lantaarns voor straatverlichting in ge bruik blijft houden. Algemeen vinden de heeren dezen maatregel goed zoo. Een verzoek van de distributie-arbeidsbeurs te Amsterdam om aan te sluiten. De kosten bedragen hoogstens een halve cent per inwoner. B. en W. stellen voor, om gelet op het belang, dat er bij betrokken is, tot aansluiting over te gaan. De heer D. Kuilman licht dit onderwerp toe en vindt voorts, dat de kosten die het voor de gemeen te kan medebrengen, geen te groote opoffering is. De heer Stammes is er nu niet zoo bepaald tegen doch is nog niet doordrongen van het nut er,van voor ons. De fabrieksplaatsen zullen er meer aan hebben dan wij. De heer J. Wit zou wel voor aansluiting zijn. Als het voor N. Niedorp zelf geen f 8.— waard is, als het dan voor de algemeene zaak nog maar nut heeft, dat wij aansluiten. Goedgevonden aan te sluiten. Verzoek van den heer J. A. Poortermans alhier, om een gaslantaarn te plaatsen aan den weg tegen over het door hem bewoonde perceel. B. on W. zouden geen uitzonderingen willen ma ken en stellen voor, afwijzend te beschikken. De heer Stammes. vindt als we in normale tijden waren, zou het. volstrekt geen misplaatste maatregel zijn. Het is daar wel noodig en spreker zou liever het verzoek nog aanhouden, tot we weer normale tijden hebben. Aldus wordt besloten. Volgt het bekende verzoek van de kanaalver- eeniging „de GelderSche Vallei," om adhaesie te betuigen aan haar adres aan de Tweede Kamer om de droogmaking der Zuiderzee te bevorderen en te bespoedigen. B. en W. stellen voor, &aa het verzoek te voldoen. Zij meenen dat het ook in het belang is van deze streek. De heer J. Stammes acht het wel,zeer in het be lang onzer veiligheid dat de Zuiderzee wordt droog gemaakt en kan zich best met B. en W.'s voorstel om adhaesie te betuigen vereenigen. Aldus wordt besloten. Door de Gezondheidscommissie te Hoorn wordt feadtiseerd om de woning, thans bewoond door e Wed. Kampen onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stellen voor, daartoe over te gaan. Algemeen wordt goedgevonden deze woning, die verschillende gebreken ne&ft en die njei is te ver beteren tot een behoorlijk bewoonbaar perceel, on bewoonbaar te verklaren. Ontruimingstermijn wordt op uiterlijk 6 maanden bepaald. Volgt mededeeiing van het gemeentebestuur van Hoogwoud, dat de Raad dier gemeente heeft beslo ten f-100.— duurtetoeslag t^icreven aan het hoofd der school te Langereis en f 50.— aan de onderwij zeres aldaar, behoudend nadere goedkeuring door den gemeenteraad alhier. B. en W. hebben hieromtrent geen bepaald voor stel. In de vergadering van den 7 April j.1. is een duurtetoeslag naar denzelfden maatstaf voor deze onderwijzers over het laatste kwartaal 1915 door onzen Raad goedgekeurd. Met allen voor, wordt overeenkomstig het besluit Hoogwoud ook hier door den Raad besloten mm m u mmm Voor Mei. G. Langedijk onderwijzeres aan de school te Moerbeek en sinds eenigen tijd tevens onderwijzeres voor het herhalingsonderwijs aan meisjes in school I, kom dorp, verzocht voor deze laatste fuhetie ontslag tegen 1 Januari 1917. Dit verzoek is ingekomen na de laatste- B. en W. vergadering De Voorz. stelt voor, het, gevraagde ontslag eer vol te verleener en mej, Góet, de onderwijzeres aan de school aan de Langereis inpfaats van mej. Lan gedijk te benoemen voor 't herhalingsonderwijs in school I. Voorz. licht toe dat mej. Langedijk telkens eer. heele reis had naar hier en het haar niet beviel haar eenigen vrijen namiddag wekelijks voor een niet zoo noo,ge bezoldiging (P/a uur h 80 cent per uur f 1.20) op te offeren. Voorz. heeft met het Hoofd van School I, den heer Brouwer, de zaak besproken en deze doet bericht, dat mej. Goet van de Langereis wel genegen is, het te doen. doch zij heeft wel wat bezwaar er tegen dat het met 80 cents per uftr wordt betaald, zij wil de gaarne iets hooger bezoldiging. De Heer D. Kuilman zou het uurloon onveranderd willen laten, dochvwe zouden haar op andere condities kunnen benoemen. De heer v. d. Stok zou het 't beste vin den haar voor hare reis van en naar de Langereis eenige vergoeding toe te kennen om dan het uur loon te laten zooais het is. Aldus wordt besloten en verdere regeling aan B. en W. overgelaten, De heer J. Kuilman, periodiek aftredend wees meester wordt met algemeene stemmen als zooda nig, herbenoemd: - Het op een vorige vergadering besproken idee om het college van weesmeesters nog met 2 te ver meerderen, waaraan de heer Stammes nu herinnert, wordt tot de volgende vergadering aangehouden. De heer K. Blokker Wz. die periodiek aftreedt als Armvoogd, wordt eveneens met algemeene stemmen herbenoend. De heer J. B. Wilken lid der Gascommissie als zoodanig periodiek aftredend, wordt weder met al gemeene stemmen herbenoemd. Aan de orde komt nu het voorstel van den heer D. Kuilman, inzake de tram, luidende als volgt de Raad der gemeente Nieuwe Niedorp neme het initiatief tot het bijeenroepen .eener vergadering van afgevaardigden van alle gemeente- en water schapsbesturen. die de Westfriesche stoomtram Schagen—Wognum hebben tot stand gebracht ten einde de middelen te beramen die leiden kunnen tot verbetering van het verkeer op de tramlijn Schagen—Wognnm. De heer Kuilman licht zijn voorstel toe en zegt dat het bekend is, dat het verkeer op de tramlijn Schagen—Wognum in den laatsten tijd mizerabel is. Ik zat onlangs in die tram, zegt spreker, en toen maakte iemand de opmerking dat wanneer een wedstrijd zou worden gehouden voor slechte ver- keerstoestanden, de lijn Schagen—Wognum zonder twijfel den eersten prijs zou behalen. Tegen dezen misstand is reeds protest aangeteekend door den Raad der gemeente Schagen. Toen ik "onlangs met een Wethouder van Schagen zat te mopperen over het feit, dat we tusschen Lutje winkel en Winkel ruim een half uur moe9tep stil staan, ohtdekte ik dat de Raad van Schagen had verondersteld dat al de betrokken gemeénten het protest van Schagen's Raad zouden ondersteunen. Ik acht" dat toch de goede manier niet. De West friesche stoomtram is met steun van Rijk en Pro vincie na veel moeite en Belangrijke geldelijke op offeringen gesticht door de gemeenten Hoorn, Span broek,Opmeer, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp en Winkel en de waterschappende vier Noorder Koggen, de BannenWognum—Wadwai, Span broek, Opmeer. Hoogwoud—Aartswoud, Nieuwe Niedorp en Winkel. De gemeentebesturen van Schagen. Barsingerhorn en Sijbekarspel verzetten geen voet en geven geen cent 'voor de tram, zoodat Schagen en Barsinger horn eigenlijk niet kunnen klagen al ging de tram niet verder Noordwaarts dan tot Lutjewinkel. Ik maak de tegenwoordige besturen dier gemeen ten daarvan geen verwijt, maar ik acht net toch beter dat het protest uitgaat van de corporatiën, die de tram hebben tot stand gébracht. Zij zijn als oprichters van de Maatschappij, waar van de erfenis door de Holl. IJz. Spoorw. Mij. is aanvaard, zij het dan ook onder het voorrecht van boedelbeschrijving, bepoegd om te klagen, wanneer het beheer der nalatenschap te wenschen overlaat Ik verzoek, mijnheer de Voorzitter, den steun van dezen Raad om de oproeping te doen, in mijn voor stel bedoeld". - Een schrijven van het gemeentebestuur van Schagen over dezelfde aangelegenheid is ingekomen en wordt gelezen. De heer Kuilman zou ook de oud-bestuursleden als de boerenDonker, v, d. Steen, Winkel en v. d. Stok, enz. willen uitnoadigeü en vertrouwt teel dat zij sullen komen. De heer J. Stammes ziet nog niet in dat we er zooveel verbetering mee zullen bereiken. De heer Kuilman bespreekt nog dat de financieele commissie inzake de tram bestaande hit de heeren S. Over, K. A. Commandeur en spreker zeiven als zoodanig geheel uitgeschakeld is geworden. Wel is' zij uitgenoodigd, toen de lijn bij de H. S. M. was overgegaans om te Amsterdam te komen, tot het nazien der rekening. Doch later behoefden de heeren niet te komen en we hebben nooit meer inzicht er in gehad. Ook dezelfde punten zouden zijn te bespreken op de bijeen te roepen vergadering, die ae heer Kuilman te Nieuwe Niedorp, als een (geschikte plaat6, ongeveer in het midden van de tramlijn gelegen 'zou willen houden. Voorz. vindt het wel jammer, dat het nu geen gunstige tijd is. De heer Kuilman oordeelt dat wij toch zoo goed mogelijk bediend moeten worden. V oorz. zou eerst de corporatiën willen vragen of zij wenschen te vergaderen. Anderen meenen dat dit te veel tijd zal kostpn. De heer Kuilman vindt dat we gerust zoo dé uit- noodiging wel kunnen doen. De lieer J. Wit is ook 'van meening dat er wel gehoor aan zal worden gegeven. De heer Kuilman zegt ook tot Schagen, Barsin gerhorn en Sijbekarspel zal uitnoodiging worden gericht - maar in eenigszins anderen vorm om ae vergadering bij te wonen. Spreker zou biiv. morgen (Woensdag) over vier weken de vergade ring willen uitschrijven. Algemeen goedgevonden. Ingekomen is bericht van Ged. Staten dat het besluit tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling tot stichtingen exploitatie eener gasfabriek niet goedgekeurd kan worden, wijl dandegascom missie zou hebben te beslissen over feitelijk ge meèntelijke geldleeningen. Ged. Staten geven in overweging dat de gemeen ten zelve kasgeld leenen en dat verschaffen aan de gasfabriek. Voorz. stelt voor het besluit in te trekken en nadere voorstellen af te wachten van de gascom missie, aan wie de niet-goedkeuring is meegedeeld. De Raad vindt dit algemeen goea. Volgt de vijf-jaarlijksche herziening van de straf verordeningen in verband met art. 178 der Ge meentewet- Voorgesteld wordt de verordeningen politiever ordening, de bouw- en woningverordening en de verordening op de openbare veiligheid, te laten blijven gelden. Wordt goedgevonden. Bij de rondvraag bespreekt de heer Kuilman de wenschelijkheid dat het schrobben der Dorpsstraat wordt beëindigd. Voorzitt zegt toe het zooveel mogelijk te be spoedigen. De gemeente-werkman Kluft heeft het echter druk Desnoods zal er ander personeel aan 't werk ge zet worden. Hierna sluiting en gaat de Raad in comité voor reclames Hoofdei Omslag. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmorgen om half tien. Afwezig was de heer Slot. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ook de notulen van de spoedeischende vergadering van 8 Nov. die gehouden moest-' worden inzake de distributiewet, worden onveranderd vastgesteld. Bij de. gister gehouden kasverifioetie bleken de ont vangster. T 13713.46, de uitgaven f 12574,98y», alzoo een saldo van t 1138.471/»., welk bedrag klopte met de boeken. De voorz. dedt mede,' dat de privaten&anbouw bij de scholen door den gemeente-opzichter is afgeschouwq en door den Schoolopziener is goedgekeurd. m Ged. Staten hebben bericht gezonden, dat de ver ordening op het sluiten van drankgelegenheden bij demo bilisatie door hen is ontvangen Goedgekeurd zijn terugontvangen de suppl. begrooting het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 9000; de gemeentebegrooting voor 1917 an du rei kening over 1916. Voorzitter deelt mee, dat de geldleening is aange gaan bij Gemeentecrediet tegen een rente van 4ys pel met i/s pet. provisie Wei was geprobeerd nog geschik ter klaar te komen, doch dit mocht niet gelukken.) Van Warmenhuizen is bericht ingekomen dat van af 1 Dec. de gasprijs met 1 cl per kub. M. is ver hoogd. Daarna kwam de mededeeiing, dat Ged. Staten van oordeel zijn, dat mei dezen gasprijs het bedrijf niet loonend kan rijm waarom besloten is ar nog 1 d bjj te doen en aus het metergas op 13 ets. en het muntgas op 14 ets. te brengen. In verband met de kolenbesparing is - de volgende regeling moeien worden gemaakt. Boven een verbruik van 70 pel van het'gewone verbruik dubbele prijs. In wtnWto mag m 8 uur niet meer dan 1 den en in caTés mag ba 10 uur geen enkele pit meer branden. Gisteren is bericht ingekomen, dat de -j-*---5 voor de maand Dec. in hun verbruik worden vnjse.a.en, terwijl voor de maand Januari nader bericht zal woe den gezonden. Wanneer geen bericht inkomt bujtt de toestand onveranderd. Ged. Staten hebben bericht gezonden, ctat mach tiging is verleend van een -gemeenschappeiijke distri- butieregellng. Van den secretaris van het distributiekantoor te beha gen is bericht ingekomen, dat de gemeente over Sep tember vöor het verbruik van varkens een bedrag van f 46.49 zal hebben te betalen, zijnde het 1/10 pet van 1272 Kg. gewicht Aan de orde komt thans een voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in het aaptal schoolgaande kinderen le Ëemigenburg en St Maarten. Te Eenigen.- burg bezoeken 41 kinderen de school, wat te hoog is. Daar er hiervan 5 aan 't Rijpje wonen wordt voor gesteld deze op de school te St Maartan over te plaatsen. 2 kutnnen er dan nog te Valkkoog school gaan. De toestand wordt wel wat spannend, doch er is meer kans op vermindering dan vermeerdering. Te Dirkshorn gaan 9 kinderen van de Stroet naar school omdat de ouders ze niet naar Valkkoog wilden zenden. De ouders betalen het schoolgeld. 'Nu er echter te Valkkoog geen plaats meer vóór die kinderen zou zijn, stellen B. en W. voor het te Dirkshorn te betalen schoolgeld aan de ouders te rostituearen tot zoolang er voor die kinderen te Valkkoog weer plaats zou zijn. Het zal slechts een tijdelijke maatregel zijn, daar het groot» aantal kinderen te Valkkoog mede zijn oor zaak vindt iA de bewoners uit den Anna P»ulowna- pold«r. De heer Glas kan zich aiet het voorstel van B. m W. vereenigen, doch zou het toejuichen, zoo dra Ket ecnigazins doenlijk was, de aébool te St Maar ten uit te, breiden. Voorzitter merkt op, 'dat we voor een eigemaardiga toestand staan. Breiden we deze school uil, *1 <öt te Eenigenburg en Valkkoog moeten geschieden n waar zeer zeker binnen niet te langen tijd meer ruimte zal bomen, zou het dan weer overbodig zijn. Om de eenmans scholen weg te krijgen, zou het wensche- lijk zijn allereerst de scholen te Valkkoog en Eenigen burg uit te breiden. Dit zou het onderwijs ten goede komen. Aan de orde komt thans een adres van de onder wijzers, waarin gelet op het steeds stijgen der levens middelen en kleeding, verzocht wordt de regeling der jaarwedden te herzien en in dien geest te wijzigen, dal elk f 100 meer ontvangt eu 'voor pet herhalingsonder wijs f 1 per uur wordt betaald Uit het advies van B. en W. blijkt, dat het hoofd van Si, Maarten f 19.80, van Eenigenburg f 21.60 en van Valkoog met Inbegrip van het salaris van zijn echtge- noote f 24 p. woek verdient daarbij komt f 2 duurtetoasl. en vrij huis etn tuia Pas in'. 1914 ajn de salarissen herzien. B. eo W. vinden hot geen geschikte tijd tot rerhooging over te gaan. De bevolking bestaat in hoofdzaak uit klednr bouwers, van wie bij een te verwachten terugslag op den H. O. weinig steun te verwachten^ is. De salaris sen zijn in normale tijden niet te hoog, waarom B. en W. toezegen voor 1917 meerderen toesla op de jaarwedde in ernstige overweging te nemen. De heer Bruin kan Zich hiermee niet geheel ver eenigen, Wel is hij er niet vóór de salarissen te var- hoofen, doch hij wil ook voor 1916 nog een toeslag toestaan. Het is voor hen onmogelijk een beetje fat soenlijk rond te komen, t Leven is veel duurder dan in gewone tijden. De heer Schermerhorn kan met B. en W. mee gaan, doch vindt voor 1917 een toeslag van I 100 te laag. D« voorzitter merkt op, dat dit ook het gevoelen van B. en W. Is. De heer Glas is het eensdeels met de onderwijzers eens, dat hun salaris niet hoog ls. We hebben bet echter lang niet alleen met mensshen te doen die van den toestand profiteeren. Als het gezinnen betrof met veel kinderen, zouden we moeten ver hoogen, doch we kunnen niet hooger. De heer Bruin trekt zijn voorstel in, om de vela bestrijding die het ondervindt Hierna wordt met 6 tegen 1 stem als armvoogd her benoemd de heer W. Govers. Mede was op de voor dracht geplaatst de heer J. Bruin Dz. Rondvraag. De heer Glas vraagt inlichtingen In zake de distributie. Spreker vraagt of er tarwemeel in de gemeente ia Voorzitter zegt Zaterdag j.L 800 pond te hebben ontvangen, wat na het iange wachten een uiterst klpin kwantum is. Om dit te distribueeren, zou voorzitter liever wachten tot er meer is, want wanneer er geen zekerheid is, dat er nog dezé maand meer komt, wórden de kaarten net voor 1 week uitgereikt en moeten met 1 Januari weer nieuwe worden geschreven. We moeten 1800 kilo ontvangen, waarvan de firma Meurs een1 groot gedeelte moet leveren. Deze laat echter maar ep zich wachten. Na de verdere besprekingen is men wel van oor deel dat de firma Meurs-in deze niet van schuld vrij te pleiten is, doch wat er aan te doen. Het is te leurstelling op teleurstelling en er is werkelijk ge brek aan tarwemeel. De heer Bruin is er van overtuigd, dat de voorzitter zijn uiterste best doet, doch dat het steeds op teleurstellingen uitloopt. De heer Glas zou toch die 800 pónd willen distri bueeren, doch ziet er na de gegeven Inlichtingen toch ook de bezwaren van in. Ook merkt voorzitter nog op, dat de firma Meurs meegedeeld heeft, geen voorraad meer te hebben, ter wijl bij de firma's Bos en Buis, die door de regeering van levering zijn uitgesloten, flinke voorraden lig gen. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting der vergadering. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Willem Albertus, zoon van Jan Komen en Anna Peperkamp. Zondag 24 December 1916. NED. HERV. GEMEENTE tel Scagen, geen dienst. Oosterland, voorm. 10 udr, Ds. Tinholl Westerland, nam. 1.30 uur, Ds. Tinholt. Wieringerwaard, voorm. i0 uür, Da Barnouw. St, Maartensbrug, voorm. 9.30 uur. Ds. Nieuwburg. Dirkshorn, voorra. Da Damstó. Petten, voórm. 10 uur, Ds. Warners, Callantsoog, geen dienst - Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld- Julianadorp, nam. 2 uur, Da Van Griethuljsen. - Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Da Buiskool. Veenhuizen, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst Heerhugowaard, voorm. 9.30 uur,* Da Broekema. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Da Teriet Winkel, géén dienst Wieringerwaard, geen dienst Kolhorn, vm, 10 uur, Da Theeaing. Korstfeeetviering. NED. PROT. BOND Breezand, voorm. 10 uur, in het lokaal van den neer G .Borst: Spreker de heer Da W. Onnakes "fan Dea Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tei barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da Van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Da Leendeorta Noord- en Zuid-Zijpe, geen dienst EVANGELISATIE tal Schagen, nam. 3 uur, Da Boeka Breezand, voorm. 10 uur, Da Boeka (Zie voor lm m 2«n K 1 Kerstdag KatanUgo h«t anauMr nm *a

Schager Courant | 1916 | | pagina 5