J STUURMAN, Kapper Haarwerker Haarverven en Haarverf- kammen. Kassier, ZATERDAG 23 DECEMBER 1916. Jaargang. No. 6924. Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Verschillende soorten L&dgzijde B 50, Schagen. Tweede Kamer. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. President Wilson biedt bemid deling aan. v Binnenlandsch Nieuws. HEI AUeieei Nieuws- COURANT. s MmttiliJ- Lffliiiïïllai. Uit blad verschijnt viermaal por week: Diusdag, \Voensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A DVERTENTfFjN in het eerst uitkomend nummer treplnntst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleoh. No. 20. Prijs per 8 maanden f O 95 per post f 1.10. Losse nummers ct ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 6 ft. (Bewjjsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaarsr. borek Dit nummer bestaat nlt drte bladen. Zondag 24 December 1918. NED. HERV. GEMEENTE tot Wtarlngerwaard. gaas dienst, Maandag 25 December 1918. (Ie Kerstdag.) NED. HERV. GEMEENTE te: •Schaden, voorm. 10 uur. Da. De Graaft. Kolhorn, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Da Theesing. Den Oever, nam. 1.30 uur, Ds. Theesing. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Bt Tinholt. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. veenhuizen .nam. 7 uur, Da Kars. Medewerking van een Zangkoor. •Burgerbrug, voorm 9.30 uur, Da Nieuwburg. Nieuwe Niedorp, nam .7 uur, Ds. Schermerhorn. Kerkebuurt, voorm Da D&msté. Dirkshorn, nam 7 uur, Da Damsté. Callantsoog, voorm 10 uur, Da Poort Oudesluis, voorm 10 uur, Ds. Groeneveld. Hulsduinen, voorm 10 uur, Da Van Griethuizen. Barsingerborn, voorm 10 uur, Da Van Loon. Heerhugowaard, geen dienst Oude Niedorp, nam. 2 uur, Da Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE le: Wieringerwaard, voorm 10 uur, Ds. Van der Veen. Oudesluis, voorm 10 uur, Da Huizinga. Nieuwe Niedorp, voorm 10 uur, Da Haara Stroe, voorm 10 uur, Ds. Leenderta EVANGELISATIE te: Schagen, nam 5 uur, Kerstfeestviering van de Zon dagsschool. Breezand, voorm. 10 uur, de Eerw. Heer Aarsbergen uit Heemstede. Dinsdag 26 December 1916. (2e Kerstdag.) NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, 7 uur, Kerstfeest der Zondagsschoolkinde ren. Collecte Zondagsschool. Kolhorn, nam 6 uur, Kerstfeestviering. Winkel, 'geen dienst St Maartensbrug, voorm 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Harenkarspel, geen dienst' Julianadorp, voorm. 10 uur, Da Van Griethui) sen. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, nam. 7 uur: Kerstboom met toe spraak en zang. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm 9.45 uur, Da Huizinga. r Nieuwe Niedorp, geen dienst Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Da Leenderta EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Breezand, nam 5Ü0 uur, Kerstfeestviering van de Zondagsschool. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van „de Gaakwestie", verzoek ik U beleefd plaatsing *oor het volgende: Nu de gasbesparingsbepalingen, gemaakt door B. en W. en de Gascommissie en gesanetionneerd door den Raad eenige dagen werken, blijkt mijns inziens het niet in alle deelen practische van die bepalingen. De bedoeling is gasbesparing. De meters wijzen bij ieder uit of en hoeveel er be spaard ia Hoe die gasbesparing plaats heeft doet niet ter zake, als het doel maar bereikt wordt. Elk zakenman zal natuurlijk trachten gas te be sparen dA&r waar het zijn zaken het minste schaadt. Een drukker die gaskracht over dag noodig heeft voor zijn machines, zal zooveel mogelijk met de hand laten zetten en zijn machines met de hand laten draaien; waar dat niet kan gebruikt hij natuur lijk gas, Tnflsr op zijn kantoor neemt hij petroleum, dat wint gas uit en daar kan gas ook best vervan- g~Aan°het eind van de maand wijst de meter wel uit of er wezenlijk bespaard is. Is dat niet net ge- val, dan moeten de autoriteiten maatregelen nemen dat ook zoo'n drukker zijn deel draagt van den last, die ieder thans moet dragen. Een hotelhouder vervangt zijn gas in ,E&ng. eet kamer, huiskamer, keuken en stal door petroleum, om toch voor zijn bedrijf, dat vooral s avonds uit geoefend wordt, gas te houden. Aan het eind van de maand zal de meter wel uit- wijzen" of er wezenlijk gas bespaard is, is bet niet het geval dan treden de autoriteiten weer op. Met deze twee gevallen heb ik een richting aange geven die mijns inziens in vele zaken beter zal'wer ken dan algemeene bepalingen zonder uitzonderin gen. Meteraanwijzing geeft de eontrole, het gezag der autoriteiten in dezen tijd is zóó groot, dat gehan deld kan worden waar dat noodig mocht blijken. Algemeene bepalingen blijken in de gaszaak on billijker te werken dan noodig is. Men make een ruim gebruik van uitzonderingen in het belang van daarom met reden vragende zaken en controleere, vergelijkende met 1915, de me tera MM >k voor do pl.0t.to,, g LANGENEGGER. De hoofdstrekking van het bovenstaande is o.i. niet anders dan om een hatelijkheidje te tappen aan het adres .van een „drukker", om zoo mogelijk den indruk te vestigen, dat die drukker wel tegenover anderen hooge eischen stelt, maar zelf maar raak doet met het gas. Die drukker amice Langenegger heeft door de ge maakte bepalingen het recht tot 9 uur te werken met motorkracht; die drukker werkt zelfs in dezen voor hem zoo drukken tijd van het jaar maar tot 5 uur k half zes met motorkracht Een enkele avond wordt gewerkt tot 9 uur of zooveel korter als maar .eenigszins mogelijk is, maar dan met voetbeweging. Verder wordt door dien drukker zooveel mogelijk met de hand gezet als toezending van veel copie langere arbeid der zetmachines zou eischen. Het draaien van de drukmachines met de hand zou zeer zeker veel gas besparen, mits daarvoor maar vol doend? werkkrachten te vinden waren een uit komst zou het zijn als bijv. hotelhouders of onder wijzers, met veel vrije uren, zich daarvoor beschik baar zouden willen stellen. Dit zou bovendien nog het voordeel meebrengen, dat dan ook nog het gas bespaard kon worden dat thans verbruikt wordt om die menschen zoo amusant en prettig mogelijk door hun leege uren heen te helpen. Werkelijk, die drukker' wil op allerlei wijze mee werken om het gasverbruik zoo laag mogelijk te houden. En misschien stemt het meneer Langeneg ger wat vergevensgezinder tegenover dien drukker, als le weet dat voorgestelde maar niet aangenomen scherpere bepalingen om Werkplaatsen en kantoren om 8 uur te sluiten juist kwamen van...:., dien drukker. En wat nu uw opmerking betreft alsof u zoo heel erg slecht behandeld wordt! Van 's morgens tot *s avonds 10 uur, kunt u uw bedrijf ongestoord uit oefenen voor al uw gasten koken en braden Wat ze wenschen alleen wordt van u verlangd om 10 uur uw gas uit te draaien ln uw café en daar een petroleumlamp op te steken. Da's alles! Andere zaken hebben de verplichting dat te doen, reeds om 8 uur, die drukker op zijn werkplaats en kantoor om 9 uur. U is dus nog steeds ln de meest bevoor rechte positie en wees daarmee nu maar voor- loopig tevreden. Den Haag. 21 Dee. 1916. Tot dusver hebben de Algemeene Beschouwingen over de nieuwe Staatsbegrooting nu met een bijzon der hoog peil bereikt. Majoor Van Twist hief hedenochtend zeker niet onbegrijpelijke) of onverklaarbare klachten aan over het gemis aan zuinigheid hij het legerbestuur. Tot nu toe is aan crisis-uitgaven door het departe ment van oorlog 't niet ganschelijk te versmaden sommetje van 564 millioeh gulden besteed, dus een aardig eind over het half milliard. De vraag is nu maar, of men op dat bedrag'niet wat had kunnen besparen. Er gaan allerlei verhalen over ergerlijke verkwisting bij Oorlog en wat daaronder ressorteert Met kleeren, met vleesch, met brood, met allerlei zóu „gegooid" wórden. De heer Duymaer van Twist deed zeker geen kwaad werk door minister Van Gijn aan te sporen, daar eens het wakend oog va# den behoeder der Schat kist over te laten gaan. Zeer kort waa de rede van den leider der Unie liberalen, den heer De Meester, die zich bepaalde aan te dringen op spoed bij de versterking van het In dische leger en van onze macht ter zee. De heer Troelstra heeft op kalmen toon, verre van agressief, hehalve dan toen hij 't tegen den heer Colijn hail, als vertegenwoordigend het zoozeer door hem gehate groot-kapitalisme, eene wel-belang- wekkende rede gehouden. Waarin de geniale leider der S.D.A.P. waarschuwde tegen het Rechtsche ide aal van een z.g. nationaal Kabinet, dat z.i. slechts zou kunnen zijn „de zaakwaarnemer van het behoud" De heer Troelstra bleek vriend van het denkbeeld om Juni 1917 zonder politieken strijd te doen voor bijgaan, terwijl dan het zittend Kabinet art 192 zelf standig zou kunnen uitwerken. Hij. schetste eene an dere, betere werkwijze der Tweede Kamer, waarbij veel arbeid naar vaste commissiën zal worden gezon den en de technische afwerking aan die commissiën opgedragen, met beperking van den spreektijd op de publieke vergadering. Hier bleef mr. Troelstra dus ganschelijk in de al-meer gevolgde lijn: de afdoening van zaken in de sectiën r de openbare vergadering al-meer ijdele vertooning. Waarschuwend tegen het „kapitalistische imperialisme", had hij het telkens over den „braven boerenzoon" Colijn, die als petro- leum-magnaat nu een paar ton gouds per jaar ver diént. En natuurlijk had president Borgesius' ha mer druk-werk. De leider der vrijz.-democraten, de heer Marchant, kwam waarscqwen tegen het gevaar van „economi sche inlijving" en wenscht dat de Regeering zal in grijpen; o.a. met stevige hand aan de salaris-verbete ring van onderwijzers enz. hare aandacht zal wij den. Namens de anti-revolutionnaire groep vroeg- mr. Rutgers met allen nadruk, hoé de Regeering staat te genover de vraag der invoering van Invaliditeits- en Radenwet? Voor de houding, in Juni 1917 aan te ne men door zijne partij, hangt van het antwoord, op deze vraag van de groene tafel te komen, zeef veel af. En de partijgenoot van den heer Rutgers, de Rot- terdamsche wethouder Van der Molen, gaf nóg den wenk om een deel der O.W.B. te besteden tot het hulp bieden aan de gemeenten. Toen 't zóóver gekomen was, scheidden we in den zeer-laten namiddag om het groot-politieke debat des avonds te vervolgen. De tweede lezing der diverse voorstellen-Grond- wetsherziening heeft slechts opgeleverd eene goed keuring zonder stemming. Waarna minister Cort v. d. Linden tal van welgemeende en hartelijke ge- lukwenschen in ontvangst had te nemen. Mr. ANTONIO. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 Dat is het groote nieuws, dat de president der Vereenigde Staten zijn vredesbemiddeling heeft aan geboden. Een bericht van groote beteekenis, Iaat ons hopen voor de toekomst groote en zegenrijke gevol gen. Uit Londen wordt over de verzonden'nota van Wilson het volgende bericht: Het persbureau publiceert eene nota van presi dent Wilson, die aan alle oorlogvoerende landen is toegezonden en waarin hij in overweging geeft, dat er spoedig eene gelegenheid gezocht wordt om van de oorlogvoerende naties hare respectievelijke op vattingen te verkrijgen -omtrent de voorwaarden, waarop aan den oorlog een eind zal kunnen ge maakt worden en welke schikkingen zij noodig ach ten als waarborg tegen het opnieuw voorkomen van zulk een strijd. De president zegt, dat hij er eenigszins verlegen rpeAo is om op het huidige oogenblik zulk een wenk te geven, omdat het zou kunnen schijnen alsof de onlangs door de centrale mogendheden gedane voor stellen daartoe aanleiding hebben gegeven. In wer kelijkheid staat zijn wenk daarmede niet ln ver band. De president vestigt d eaandacht op het feit, dat de bedoelingen die de oorlogvoerenden aan bei de zijdén beoogen, feitelijk dezelfde zijn; n.L de rech ten van zwakke naties en kleine staten tegen aan vallen te beschermen. Alle wenschen in de toekomst' zekerheid dat zulke Oorlogen niet meer zullen voorkomen; elk der beide groepen zou afgunstig zijn zoo de andere-tegenover haar een bond vormde, die een onzeker machts evenwicht zou teweegbrengen, maar elke groep is bereid om de vorming van een verbond van volke ren te overwegen, dat den vrede zou verzekeren. De Vereenigde Staten hebben het allergrootste be lang bij maatregelen, die den toekomstigen wereld vrede zouden verzekeren. Wilson geeft in overweging de opvattingen om-, trent de voorwaarden die aan de definitieve schik kingen voor den wereldvrede zouden moeten voor afgaan met elkander te vergelijken. Geen van beide zijden heeft nog nauwkeurig de vredesdoeleinden omschreven die hen en hunne vol keren zouden bevredigen. De president stelt niet den vrede voor, maar slechts een wederzijdsch peilen, -opdat de wereld moge we ten hoe ver men nog van den vrede is. De president zelf zou zich gelukkig achten als hij hierbij behulpzaam kon zijn of zelfs het initiatief ln deze kon nemen. Uit Washington wordt nog gemeld: Minister Lansing heeft eene verklarrlng gepubli ceerd, waarin hij uiteenzette dat Wilson zijn nota niet verzonden heeft met hgt oog op de stoffelijke belangen der „Vereenigde Shaten", maar „omdat onze eigen rechten door de oorlogvoerenden aan bei de zijden meer en meer aangetast involved *- worden, zoodat de toestand voortdurend kritiekw wordt. Wij zelf naderen steeds dichter tot den oor log, daarom hebben wij er het recht op te weten wat elk der oorlogvoerende groepen van plan is, zoodat wij onze gedragslijn voor de toekomst dien overeenkomstig kunnen vaststellen. Hierbij is noch met de Duitscne vredesvoorstellen, noch met de-re de van Lloyd George rekening gohouden. Laat op den dag heeft Lansing na een onder houd met Wilson opnieuw eene verklaring uitge geven, welke zooals hij zeide bestemd is om het buiten twijfel te stellen, dat er geene wijziging in de neutraliteitspolitiek van de Vereenigde Staten heeft plaats gehad. Wij zien uit hét bovenstaande, dat president Wil son beide oorlogvoerende partijen uitnoodigt om de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen om tot geformuleerde vredeselschen te kpmen en met de groote woorden en drukke gebaren nu eens te ein digen. Wilson meent dat nu eens moet worden mee gedeeld, wat naar hun meening de voorwaarden zijn, waarop het gemoord kan eindigen, maar ook dat de waarborgen worden vastgesteld tegen een herhaling van zulk een woest geweld. President Wil son doet geen vredesvoorstel, poogt ook niet direct tot een vredesconferentie te komen, zooals het Duit- sche vredesvoorstel wilde, maar wil alleen het be kend maken van geformuleerde eischen en hij noemt zichzelf als het adres tot wien de eischen zouden kunnen worgen gericht. Ons dunkt, dat dit aanbod een heele stap in de goede richting is, men zal nu eens op papier moe ten zetten, waarom men nog langer wil vechten. Het voorstel van Wilson heeft alle kans van slagen, om dat het heel moeilijk zal zijn to weigéren om mee te deelen wat men als eindresultaat van dezen oorlog verlangt. En nu zullén de beide gestelde eischen heel ver uit elkaar liggen maar toch'zullen er ook aan knoopingspunten in liggen om tot een bemiddeling te kunnen komen. Dat zal wel staatsmanschap eischen, heel veel voorzichtigheid, heel veel tijd nog misschien, maar de mogelijkheid is thans ten minste geboren en dat is al veel gewonnen. Wij zijn nu tenminste aanstonds verlost, zooals reeds gezegd, van de groote woorden en nietszeg gende opgeblazen zinnen der regeerders. Nuchter zul len zij nu hun eischen en wenschen moeten for muleeren en tegenover hun volken rekening moeten afleggen wat zij willen. Da's. heel ander werk en men moet vooral niet vergeten, dat wij thans in het stadium verkeeren dat de volkeren de vrede willen en de soldaten aan de vuurlinies eveneens niets vu riger wenschen. Dat zijn factoren, waarmee zelfs de meest oorlogszuchtige staatsman rekening mee zal moeten houden. Het onthaal van Wilson's aanbod is in de En gelsche pers niet heel vriendelijk. Tal van leelijke woorden komen aan zijn adres los en men ziet er niets anders in als een dienst bewijzen aan Duitsch- land. Ook de Amerikaansche pers is niet enthousiast Het Engelsche blad de Pall Mali Gazette schrijft: „Het gevolg geven aan verheven aspiraties van de zijde van den president is in ieder opzicht ge schikt om de totstandkoming van dien Duitschen „vrede", die als een vloek zou neerkomen op Euro pa, te helpen bevorderen. Hij ziet zoo volkomen over het hoofd de lafhartige filosofie die Duitsch- land zich zoo groote moeite geeft om op dit oogen blik te propageeren, dat bloedvergieten, vernieling en lijden grooter kwaad zijp dan triomfeerende on- gerechtigdheid, wreedheid en vrees. Hij maakt geen onderscheid tusschen de beulen en hunne slacht offers, tusschen verraad en ridderlijkheid, tusschen onderdrukker en bevrijder. Om een vroeger in de Amerikaansche politiek ge bruikelijke uitdrukking te gebruiken: Wilson neemt de houding aan van iemand die niets weet Hij be grijpt niet, dat hij het bloed van ieder eerzaam man in Europa doet koken door te erkennen dat hij niet in staat is onderscheid te maken tusschen de doel einden en de belijdenissen van de twee groepen die tegenover elkander staan en hij geeft blijk van een weinig ontwikkeld gevoel van moed, wanneer hij vreest dat de voortzetting van den oorlog tot een beslissend einde, de beschaving e?n onherstelbaar kwaad zou doen. De mensch draagt zijn beschaving niet ln zijn zak mede, maar wel in zijn hart. Zij zou reiner, zui verder en krachtiger worden ln een Europa dat vol komen uitgeput, maar vrij van lage wreedheid en onderdrukking zou zijn, dan ln een vrede, die door een verdrag met het verraad zou tot stand komen en die Dultschland de kracht zou laten om opnieuw misdaden te bedrijven". Ook de Duitsche pers behandeld het idéé van Wil son nog met de noodige reserve. De „Kolnische Zeitung" zegt omtrent Wilson's nota, dat hoe verrassend deze stap van den president ook zij, bet noodig zal zijn, die met de noodige re serve te beoordeelen. Uit de totdusverre bekend ge worden berichten blijkt niet van welken aard zijn voorstel is. Men weet nog niet of hij den stoot wil geven tot eene openbaarmaking der voorwaarden of tot eene vertrouwelijke gedachtenwisseling tusschen de oorlogvoerenden. - Het voorstel Van de centrale mogendheden doelde op het laatste en de nota wijst dus, volgens de „Kol nische", den eenigen weg aan, die werkelijk tot den vrede kan leiden, Zoo Wilson echter zou trachten de openbaarmaking te bereiken van de voorstellen, onder welke de beide groepen thans geneigd zouden zijn om vrede te sluiten, dan zou hij de tegenstelling nog scherper maken in plaats van die te verzackten en zou da oorlog dientengevolge nog langer duren. Hij zou dan hetzelfde willen, dat Lloyd George in zijne rede heeft geëischt en slechts in Engelands kaart spelen. Duitschland heeft verzekerd, dat zijn rechten en aanspraken niet strijdig zijn met de rechten van andere naties en dat zijne voorstellen, naar zijne overtuiging, een geschikten grondslag kunnen vor men waarop een duurzame vrede gegrondvest kon worden. Verder kunnen en mogen de Centralen niet gaan. Wij moeten afwachten of Wilson nu ook eepe vertrouwelijke bespreking wil trachten te bereiken. Het gebulder van de oorlogszuchtige „Times" om zijn nota, maakt het waarschijnlijk, dat Wilsons voor stel in dién geest bedoeld is. Het blad vergist zich natuurlijk volkomen, wanneer het meerit dat het' Amerikaansche volk de rede van Lloyd George toe gejuicht heeft en in deze zaak geheel aan Enge lands zijde staat. Het resultaat der laatste presi dentsverkiezing in de Vereenigde Staten heeft dui delijk bewezen, dat het Amerikaansche yolk naar den vrede smacht en bereid is dien te helpen tot stand brengen",. Wij moeten hier nog even melding maken van de rede waarmee de Engelsche koning het parle ment heeft gesloten. Het was een onverzoenlijk woord dat deze koniUg sprak: „De krachtige voortzetting van den oorlog moet ons eenig streven zijn tot dat wij de rechten die onze vijanden zoo onmeedoogend hebben geschonden hebben hersteld en de veiligheid van Europa op een vasten grondslag hebben gevestigd. In deze heilige zaak ben lk overtuigd van den ver eenden steun van al mij# volken". En toen? Toen bad deze koning £od Almachtig om zijn zegen!!?? De Kerstklokken luiden en opwaarts klinkt het lied: Vrede op aarde, in de' menschen een welbeha gen. Amen!! ANNA PAULOWNA. Vergadering der vereenigtng van oudleerlingen van den tuinbouwcursus te Breezand, op Vrijdag 22 December. De voorzitter, de heer S. Spigt zegt in zijn ope ningswoord, dat deze vergadering belegd is in de hoop, dat weer eens wat nieuw leven mocht komen in de vereeniging, die, na den watersnood, vrijwel dood scheen. De wenschelijkheid wordt besproken, om namens de vereeniging tuinbouwzaad te koopen, waarna het bestuur toezegging doet, verschillende prijscouran ten aan te vragen, teneinde te kunnen beoordeelen, waar men het best terecht kan. Hierna geeft elk der aanwezigen op, wat en hoeveel hij door het be stuur wenscht besteld te zien. Het resultaat van langdurige besprekingen is, dat zulleD aangekocht worden: aardappelmanden, bloemkoolplanten, poot- uien, vroege roode koolplanten, elzenboomen, tuin zaad en vruchtboomen. De proeftuin zal worden omgespit en de vrucht boomen bespoten met carboleum en Bordeausche pap. Nadat de voorzitter de aanwezigen heeft aange spoord om andere oudleden op te wekken zich op nieuw voor de vereeniging te interesseeren, opdat deze weer tot vroegeren bloei moge geraken, wordt de vergadering gesloten. ALKMAAR. Op verschillende plaatsen is hedennacht in deze ge-

Schager Courant | 1916 | | pagina 7