Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. meeute inbraak gepleegd, vermoedelijk door dezeüde personen. Oe dieven hebben een bezoek gebracht aan hel kantoor van de Stoomwasch- en strijkinrichting van de firma S. Krom, waar men zich, door een paneel van de deur te verbreken, toegang verschafte. Hier werden ongeveer een bedrag van 15 en eenige postzegels vermist De brandkast stond onaangeroerd. Daarna is men vermoedelijk gegaan naar de motor boot bij de „Simson". Hier werd evenwel niets ver mist Vervolgens is men getrokken naar het terrein van de in aanbouw zijnde nieuwe gasfabriek waar het directiegebouw is binnengetreden, na verbreking van de afsluiting. Hier. is e~n krachtige poging ge- deaan om de brandkast te foroeeren, hetgeen echter niet is gelukt Wel was aan de voorzijde reeds een flink gat gemaakt Het wekt eenige verwondering, dat Ide terreinwacht van dezen Inbraak niets heeft be speurd. Van de daders is nog geen spoor bekend. AARTSWOUD. Uitslag, van de gehouden biijartmatch. waaraan door 15 personen van de Gouw en 15 personen van Aarts woud werden deelgenomen Op 14 December behaalde de Gouw 892 carambols en Aartswoud 1077. Op 21 December de Gouw 889 en Aartswoud 1056. Alzoo in 't geheel de Gouw 1781 en Aartswoud 2133, waar door laatst genoemde overwinnaar werd met een winst van 352 caramboles. AARTSWOUD. Als een bijzonderheid dient te worden vermeld, dat bij D. Koorn sflhier, reeds een paar jonge lammeren rondspringen WIERINGEN. Eenigen tijd geleden vermeldden wij, dat de heer D. Minnes te Hippolytushoef door de rijkspolitie op last van den heer Burgemeester, wegens het in wer king stellen zijner luchtgasinstallatie driemaal achter een was bekeurd. De vergunning voor oprichting of installatie was door B. en W.. zooais velen zich wel zullen herinneren en waarvan ook in dit blad kennis is gegeven, indertijd, geweigerd Op 6 December 1. dientje deze zaak voor het Kantongerecht te den Helder met het gevolg, dat Minnes 3 geldboeten van f8 f 12 en f 20 opliep, terwijl de uitspraak jl. 'Woensdag plaats had en was. dat de dagvaarding werd vernietigd en Minnes ont slagen Werd van rechtsvervolging. Van deze uitspraak is hooger beroep aangeteekend, zoodat dezer dagen de zaak opnieuw ln Den Haag zal worden behandeld. ANNA PAULOWNA. DonderLLag zi uecember hield de IJsvereeniging „Een dracht maant Macht" eene vergadering in Veer buig Door ontstentenis van den voorzitter werd deze ge leid door den heer K. L. van Gorkum. Na een harte lijk openingswoord werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Hierna deed de secretaris verslag van de werk zaamheden en den toestand der veréeniging. Er was n winter geweest, waardoor de vereeniging niet kunnen optreden. Door den watersnood waren geen had verscheidene leden vertrokken, hetzij voor goed, het zij tijdelijk en daarom was het moeilijk, het juiste fetal leden op te geven. Na dank voor dit veaslag reeg de penningmeester, de heer M. Wissekerke, het woord. Nadat de verschillende posten waren voorge lezen, werd ide rekening goedgekeurd en belastten zich de heeren R. Dekker Az. en A. van Gijn met het nazien. Een gunstig rapport, uitgebracht door eerst- genoemden, gal den voorzitter de gedegenheid, den pen ningmeester djinic te zeggen voor zijne veie bemoeiingen en zijn accuraat beheer. Toen had de verkieziDg plaats van 2 bestuursleden, wegens het bedanken van den heer R. Blankevoort, en de periodieke aftreding van den heer H. Jonker Sr. De laatste werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de andere vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer A. van Gild, die zich de keuze liet welgevaliem. Vanwege het bestuur kwamen 2 voorstellen in. Ie. Het houden van pen wedstrijd met hindernissen (turven vervoeren op een slede) voor kinderen van 12—14 jaar om prijzen in geld van f 2.50 f 2, f 1,50, f 1, en f 0.50. 2e. Het doen houden van eene schoonrijdcrij voor paren, leeftijd van 15—17, om prijzen in geld van I 6, f 4 en I 3. Alleen ingezetenen zijnde kunnen deel nemen. Inleggeld zal niet worden gevraagd, en voor niet-leden zal toegang worden verleend a 10 ets. De heer J. Krouwel stelde voor geen geldprijzen, maar kunstvoorwerpen te geven..Nadat van verschillende zij den hiertegen bezwaren werden ingebracht, werd hij stemming dit voorstel verworpen Een voorstel van den heer A van Gijn, om den leeftijdsgrens te be palen op 17—19 jaar, werd aangenomen; evenzoo een voorstel van den heer R. Dekker Az.. om de prijzen voor de schaatsrijding to brengen op f 8, f 6 en f 4. De voorzitter las hierna een schrijven voor van het Hoofdbestuur van den 1J.H.N.. waarin dank werd betuigd voor de uitstekende regeling en de hartelijke ontvangst der Algemoene Vergadering op 10 December. Applaus. De heer R. Dekker Az. bracht het bestuur hulde voor zijn vele bemoeiingen, waardoor de ver- eeniging groot succes had gehad met de ontvangst der algemeene vergadering van den Lisbond. Applaus. Daar verder bij de rondvraag niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering. PRESENTIEGELD. God. Staten van Noordholland hebben het presentie geld voor de leden van den Raad der gem. Gallants- oog vastgesteld op 50 gld. voor allen te zamen, in de plaats van f 25. Voor de gem. St. Pancras op f 100 in plaats van f 20. Voor de gein. Schoorl op f 85 in plaats van f 70 HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Het Bestuur dezer Vereeniging noodigt uit tot bij woning van eene Buitengewone Vergadering van Le den, op Maandag 8 Januari 1917, 's morgens te half tien. in Café „Central" te Alkmaar, tot bespreking van het; Wetsontwerp tot heffing van bijdragen in de kosten van bestrijding van Mond- en Klauwzeer. HOOGWOUD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Glas, predi kant te Oudeschild, Texel, heeft het beroep naar Kwa- dijk aangenomen. HOOGWOUD. De Nieuwjaarsoóllecte van de Ned Herv. Kerk te Hoogwoud heeft f 146.50 opgebracht STEENKOLEN. De directie vafi de Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen meldt, dat door het toevoeren van een voldoend aantal wagens de ver zending sedert dien per dag gemiddeld 800 ton meer bedragen heeft. DE HOLLAND. 4 dezer heeft het Tweede Kamerlid, de heer Hu- genholtz aan den minister van marine de onder staande vragen toegezonden: In Het Volk van 29 November j.1. wordt medege deeld, dat Hr. Mr. pantserdekschip Holland, dat bin nenkort naar Oost-Indlè gaat vertrekken, een be manning zal meevoeren, die 40 man grooter Is dan de officleele bemanningslijsten aangeven; dat daar onder voorkomen 74 millicien s,38 leerling-onderoffi cieren en 20 adelborsten, terwijl instede van de nor male sterkte van 47 matrozen le en 2e klasse, slechts 18 tot de bemanning zullen behooren. Is de minister bereid, aan de Kamer mede te dee- len, of dit bericht op góeden grond berust en zoo ja, of niet bij een zooveel grootere bemanning in geval van zeeramp, meer dan gewoon gevaar bestaat voor het leven dezer bemanning, zoowel door gebrek aan slaapruimte als door de onervarenheid van een zeer groot deel der opvarenden; en of, na de aanneming door de Tweede Kamer van art. 92a van het Crimi neel Wetboek voor het krijgsvolk te water de ratio van het uitzenden van zeemillclene naar Ooat-Indië niet vervallen ia? ZIJPE. Voor de distributie van gort, havermout, groene erwten en bruine boonen, waarmede dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt, zijn tot grossiers aangewezen de heeren P. Dekker en K. Paarlherg. V\ inkeliera, die bovengenoemde artikelen wenschen te verkoopen, zullen zich tot deze grossiers moeten wenden. ZIJPE. De landstormpliohtigen C. de Moor en A. Klerk, uit deze gemeente, zijn wegens ongeschiktheid uit den dienst bij den landstorm ontslagen. SCHOORL. Benoemd tot secretaris-penningmeester van den polder Achdorp en Grootdam de heer C. Duin Jr. en voor de poledra Groet, Hargen en Petten de heer S. Dalenberg Az. OUDESLUIS. Donderdagavond werd door de Propagandaclub van de afdeeling Oudesluis van den Bond voor Staatspensionnaering een openbare vergadering ge houden in het lokaal van den heer Joch. Kreijger. Hoewel reeds Zondagavond dezelfde stukken waren opgevoerd voor een volle zaal, en ondanks het slech te weer, was dezen avond de opkomst heel goed. Op gevoerd werden het propagandastuk: Te Laat, als mede het blijspel: Een knap stel. Beide stukken wer den zeer goed vertolkt. Hierover in bizonderheden te ti'eden, ligt niet op onzen weg, aangezien de leden van genoemde club geheel welwillend en belange loos hunne krachten voof de afdeeling preBteeren. Genoeg zij te vermelden, dat het publiek heeft geno ten, waarvan het daverend applaus zeker wel een sprekend bewijs was. Het ledental der afdeeling reeds hoog zijnde, werd wederom met 15 nieuwe le den vermeerderd. Voorwaar een mooi succes. Een woord van lof komt echter mede toe aan den gri meur, den heer Lammers van Den Helder, die blij ken heeft gegeven uitstekend voor zijn taak geschikt te zijn, zoo ook aan degenen die voor dezenavond he.t tooneel zoo doelmatig in orde hadden gebracht 'Een gezellig dansje tot slot HOOGWOUD. L Naar wij vernemen, is de boerderij van den heer J. Biersteker in de Lagehoek alhier, m eigendom over gegaan op den heer J. Bijvoet te Anna Paulowna. CALLANTSOOG. Door het niet verkoopen van regeeringsgroenten aan de ingezetenen is de winkelier Vos voor verkoop van Regeeringsartikelen uitgesloten. ZUIDSCHARWOUDE. Door een aantal ouders van het Zuidelijk deel van Zuidscharwoude is een adres aan den gemeenteraad gericht met het verzoek de openbare schooi uit te ureiden,. opdat hun kinderen niet. naar Broek be- uoevente worden gezonden. ZUIDSCHARWOUDE. Door het geheeie onderwijzend personeel op 1 lid ua. is aan at^i raad om een duurtetoesiag gevraagd. GEWAPENDE HANDELSVAARTUIGEN. De „N. R. U" schrijft: „Wij vermeldden reeds, dat het feit, dat van de onzijdige Jannen slechts Nehtriand de door minister Churchill in 1913 uitgevonden gewapende handelsvaar tuigen niet in zijn havens wenscht toe te laten, vol gens een opmerking, door Lord flobert Gecil, een door net huidige Engedscho bewind van liet vorige overge nomen onderminister van bulteolandsche zaken, ia hel Lagerhuis gemaakt, in Engeland „een onaangeoamea indruk" heeft teweeggebracht „Deze opmerking is geschikt om hier te Lande een c-euigszins zonderlingen indruk te maken; want wist de Britscfie regeering niet sinds jaar en dag dat wij de „armed merchantmen" tijdens dezen oorlog met zouden toelaten in de moederlandsche havens en wate ren en dat onze regeering, de rechtmatigheid om ge wone handelsvaartuigen te wapenen met bel wis tenue, ze voor het moederiandsche havenregime met de met toegelaten vijandelijke oorlogsschepen gelijk gesteld had Het Oranjeboek van 1915 blz. 31, houdt, gelijk wij indertijd reeds herinnerden, hierover de noodige ge gevens in; in het door het departement van buiten- landsche zaken uitgegeven Frans che Recueii van stuk ken zijn die gegevens te vinden op blz. 163. „Het standpunt, door onze regoering ten deze in genomen, is geheel in overeenstemming met het strenge havenregime, dat zij dadelijk bij bet begin van dan oorlog in werking deed treden, en dat zelfs onzij dige oorlogsschepen weert, ja, de mogelijkheid openlaat, elk handelsvaartuig te weren. Het Is volkomen ver klaarbaar en gerechtvaardigd wegens de buitengewoon geëxposeerde geografische ligging van ons land, en bo vendien geheel in overeenstemming met het volken recht. Het weren van gewapende handelsvaartuigen uit onze wateren is geschied juist met het oog op de eventualiteit, die zich nu schijnt te gaan voordoen, dat er nl. een streven zoude ontstaan om mede de op onze havens vurende Brits che handelsvaartuigen te wapenen. „Tegenover de ondervinding door Noorwegen opge daan, dat tijdens den oorlog zijn havenregime ging wijzigen, kunnen wij er slechts dankbaar voor zijn, dat onze regeering dadelijk in Augustus 1914 hare gedragslijn voor alle eventualiteiten heeft vastgelegd op ttpe wijze die in overeenstemming is en met het lands- Alang en met het volkenrecht En wij vertrouwen, dat, mocht de „onaangename indruk", waarvan tyv.au ge waagd wordt, zich gaan omzetten in pressie om wij ziging te brengen in ons aanstonds na het uitbreken van den oorlog aanvaarde havenregime, de regeering even flink voet bij stuk zal houden als rij dat deed bij -de interneering van de Puitsche en Britsche duik- buoten. die binnen onze wateren waren aangetroffen." VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Het mondeling eindexamen van den cursus 1915—16 aan bovengenoemde vakschool werd op 21 December jl. gehouden in tegenwoordigheid van de Regerings commissie, den Inspecteur van het Landbouwonderwijs en vertegenwoordigers van de Zuivel commissie, de Ver eeniging Hollands Noorderkwartier en de Vereeniging van Oud-leerlingen. Na afloop reikte de heer Dr. van der Zande het diploma als kaasmaker uit aanP. Hottentot te Beets. T. Kelderman te Koegras, J. Kwan- tes P.M.z. te Assendelft, A. Visser te Purinerend. En het getuigschrift voor toehoorder aanK. Gootjes Pz. te Benningbroek P. Has te Oudendijk, C. Smit te Hoogkorspel, G. Visser te Opmeer. VERRE VAN AANGENAAM. Te Holten had een jongmensch van 17 jaren met huwelijksplannen in SepL jl. een adres aan Hare Ma jesteit de Koningin gericht om dispensatie van de ver bodsbepaling van het Burg Wetb. doch tot op heden geen antwoord ontvangen. Een tweede adres bracht aan het licht dat reeds 19 Oct jl. een gunstige be schikking op rijn eerste verzoek was afgezonden Door dc politie werden de stukken teruggevonden bij een persoon ln deze gemeente van denzelfden naam en alwaar de brief abusievelijk was bezorgd Deze had na f 0.75 voor zegelrecht betaald te hebben de stuk ken ingezien en... opgeborgen. Zijn naamgenoot heeft voor deze verregaande onachtzaamheid een paar maan den met zijn trouwplannen moeten Wachten. Zw. Ct BUITENSPORIGE GRAANPRIJZEN. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft onderstaande circulaire tot de burgemeesters ge richt Ik hei> de eer u mede te doelen, dal mij gebleken is. dat graan van den oogst 1915 al dan niet ver mengd taet graan van den oogst 1916. tegen buiten sporige prijzen in den vrijen handel wordt gebrapht Om dit tegen te gaan heb ik gemeend het verbod vbd uitvoer uit een gemeente, bedoeld in mijn circulaire van 9 Augustus jl.. na. 19909/43, te moeten uitbreiden tot alle rogge, tarwe, gerst, haver en booaen, in ge malen of ongesnalen -toestand, en u beleefdte ver zoeken den uitvoer van deze granen, welke niet reeds door het rijk zijn aangekocht te beletten, tenzij de eigenaren deze alsnog door uw bemiddeling aan het Rijk verkoopen tegen de prijzen die rijn vastgesteld voor de granen van den oogst 1916. Bjj eventueele pogingen tot uitvoer, weigering tot verkoop non het Rijk, of poging tot verkoop aan der den, gelieve u zoo noodlg machtiging tot Inbezitneming aan mij te verzoeken RIJKSNORMAALLESSEN. Als opvolger van den heer A. Klerk, is tot Hoofd der Rijksnormaallessen te Den Helder benoemd de heer G. Tjalma te Helder. WIERINGER WAARD. Op Vrijdag 22 December 's avonds 7 uur werd de eerste Algemeene Vergadering «houden der Coöperatieve Boerenleenbank ln het lokaal van den hoer A. Schou ten. De hoer K. Zijp opent de vergadering, en deelt mede. dat in November, de acte tot oprichting bij Notaris van Houweninge is gepasseerd, waarne de ..tatuten en het Huishoudelijk regiement worden voor gelezen en vastgesteld. Tot lieden van het Bestuur wor den gekozen de heeren Rutger Kaan, P. J. Visscher en H. K. Koster Tot leden van den Raad van Toezicht de heeren Jb. Kaan Kz.SrK. Zijpen P. Smit Op voorstel des voorzitters wordt besloten dat de twee oudste leden van den raad van toezicht bij onsten- ;eni$ van Bestuursleden, als plaatsvervangers optreden. Op voorstel der voorloopige Commissie wordt besloten liet salaris van den kassier op 50 gld. per jaar te bepalen. Mét algemeene stemmen wordt de heer D. Sleutel tot kassier gekozen. Hierna volgde voorlezing van "het Financieel regio- ment en werd dit na eenig debat goedgfekeurd De voorloopige 'Commissie stelde voor. dat de kas sier eiken Woensdagavond van 7—8 uur ten zijne huize zitting zou houden voor de Boerenleenbank. Aan het bestuur wordt overgelaten, om het zoo Bo lk te regelen, dat de kassier Zaterdagmorgen in de lot slot brengt de heer H. Koster dank aan de voor- Tot slot brengt de heer K. Koster dank aan de voor loopige commissie voor het gedane werk en dankt de heer Sleutel voor hot vertrouwen in hem gesteld. WAARLAND. Mej. Harmsen, onderwijzeres alhier, Is no. 1 ge plaatst op de voordracht ln gelijke betrekkióg te Beltrum, Gelderland. MILITAIRE MISSIE NAAR HET ENGELSCHE FRONT. Naar wij vernemen, tal, op uitnoodiging der Brit sche regeering, door een drietal officieren van het Nederlandsche leger een bezoek aan het Engelsche front worden gebracht Daartoe zijn aangewezen de generaal-majoor J. Burger, commandant der 2e di visie, de luitenant-kolonel jhr. J. H. Röell van de staf der artillerie, én de kapitein der infanterie J. W. van Oorschot werkzaam aan het departement van Oorlog. Deze offlciere nzullen daartoe in den aanvang van Januari naar Londen vertrekken. RECTIFICATIE. In ons raadsverslag moot oven een onjuistheid wor den rechtgezet, en 'wel daar waar voorzitter rijn mee ning te 'kennen gaf, eerst gedacht te hebben iat gas- verschaffing gelijk stond met retributie, als. b.v hef fing bruggelden, tollen enz. Daar wordt door onzen verslaggever geschrevendat voorzitter zegt dat hij oorspronkelijk dacht dat de heele kwestie behandeld kon worden door B. en W. ook van den gasprijs. dit moet juist zijn behalve de psprijs. Uitg BRANDI De brandhorea riep ons ln den nacht van Don derdag op Vrijdag uit den slaap wakker. Het was ongeveer drie uur. Vlug ln de kleeren en naar bui ten. Op de vraag: waar is de brandT wérden wij naar de Nieuwe Laagzijcte verwezen, waar ons al ras bleek, dat van brand geen spoor was te beken nen. Een andere boodschapper lichtte ons beter ln. We moesten naar het Noord, naar het perceel be woond door den heer Groenewoud, rijwielhandelaar. Op het Noord bleek, dat de brand nog niet heel ver gevorderd was en met de spuit van Lycurgus en ue stoomspuit, die spoedig water gaven, was onze brandweer de brand spoedig meesier. Vooral het achterste gedeelte van het huls was flink uitgebrand, ook ée winkel had veel schade. Over de oorzaak kon niet veel worden meegedeeld. Verzekering schijnt de schade te dekken. De brand had heel wat grootere afmetingen kunnen aannemen, wanneer de brand weer niet zoo spoedig ter plaatse was geweest, want de uitgebrande woning is een gedeelte van een door meerdere gezinnen bewoond pand, waarin ook de uitgebreide groentenhandel van den heer Deutekom wordt gedreven. GROOT CONCERT. Het groote jaarlijksche concert van de Zangvereenl- ging „Euphonla" van Toonkunst, zal plaats hebben den 21en Januari a.s. Uitgevoerd zal worden de dra matische cantate „Frau Holde" van Thierfelder, waarin behalve het koor, een vijftal Bollsten optre, den, benevens een volledig strijkorchest voor het In strumentale gedeelte. UITSLAG VERKOOPING. Uitslag der verkooping in de Ceres alhier op 21 Deo. ten overstaan van notaris J. Wagemaker te An- dijk van vaste goederen, eigendom van den heer J. d-i Wit te HoogkarspeL 1. Rentenierswoning aan de Bierkade, 2.75 aren, hij eersten afslag gemijnd door J. Dekker Tolken voor f2380. 3. Weiland ten Zuiden van den Muggenburgerwcg. gioot 2.40.60 H.A. of 101 snees. Bij eesten afslag gemijnd door D. de Geus. St Maarten, voor f 102 per snees. Perceelen 1 en 3 bij combinatie gemijnd door D. Hartland, Schagen, voor f 12.81A Perceel 1 is daar op op naam gekomen van D. Hartland en 3 op naam vin J. Duif, St. Pancras, waarvoor D. de Geus als gevolmachtigde optrad 2. Woonhuis en schuurtje aan de Loet, 1.50 aren, Kooper J. Groot Thomz. f 1568. 4. Wei- en Bouwland ten Zuiden van den Bonkelaars- dijk. groot 3.05.00 H.A, a. 1XH.90 HA en b. 1.00.70 H.A, kooper D, Zwart St Maarten f 5650. c. 0.99.40 H.A. of 42 snees. Kooper D. Hartland voor 46 gld. per snees. Wij vernamen nog, dat dit perceel later is overgegaan aan P. Stammes Jbz., alhier OVERGEPLAATST. De heer Jb. Hoefnagel, tot voor aenïgen tijd Chef aan het station alhier, thans te Uitgeest, wordt op verzoek overgeplaatst naar Weesp. BENOEMD. De heer A van Dam. koster aan de R. K Kerk te Schagen is benoemd als zoodanig aan de Mores en A&ronkerk te Amsterdam. EEN MOOIE GIFT. Aris Smit, de alom bekende en zoo vertrouwde en betrouwbare vrachtrijder van De Kreil had geen hon den meer beide zijne dieren waren gestorven. Nu moest Aris loopen achter zijn wagentje met vracht beladen. Dat was toch wel een beetje te zwaar voor den bejaarden man, vooral in den winter. De eerste bediende van den heer Bolte nam het initiatief bij cie neringdoenden van Schagen rond te gaan om bij dragen voor een nieuwen hond. Het resultaat'? Voor Aris was zooveel geld te vinden, dat hem Vrijdag in den stal van Boontjes konden worden aangeboden 2 boste honden voor een nieuwen wagen en nog bijna f 30 voor wintervoer. Wat was Aris blij en niet minder de jonge man. die zoo'n succes van zfin edel pogem had. De heer Schmalz, onze bekende liondenkenoo- had de dieren gekeurd en goed bevonden BROOD- EN MEELKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 2 Januari as. van des namiddags 1—4 en van 0—8 uur gelegenheid bestaat tot hef Inwisselen van Brood- en Meelkaarten Ter tegemoetkoming in de kosten van materieel zal bij de inwisseling, voor iedere kaart bedrag van 2 cent in rekening worden gebracht. Zij. die voor de maand Januari hun Brood- en Meel van eetn onderen leverancier wenschen te betrekken moeten op 28 December as. ter Gemeente-Secretarie daarvan "kennis geven. Schagen. den 22 December 1918. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maria Borst, 54 jaren, echtgenoote van Hendrik Mooij. Ondertrouwd: Johannes Koe, 28 jaar en Alida Hed- des, 24 jaar. POLITIE. Vermist een pverhouder. Inlichtingen ter Secretarie. zeestrijdkrachten in de Golf van Biscaye in den grond gijn geboord. Een officieel bericht is nog met ontvangen. HET ROEMEENSCHE RAADSEL. De correspondent van het Handelsblad te Lausanne schrijft: Het is en blijft een raadsel, ook al stelt men nog zoo hoog de mirakelmacht van Hindenburg, van Mackensen en Falkenhayn. Hoe is het mogelijk, dat zy. na in België, Servië, Montenegro Polen leengeld te hebben betaald, nu nog hunnen geduchten tegenstander dermate onderschatten konden, en eene kleine mogendheid in het veld konden drijven'zonder gereed te zijn tot onmiddellijke hulp?. Ditl toch is de gangbare meening én de gangbare beschuldiging Sommigen trachten eene oplossing vbor het raadsel ce vinden door de beschuldiging van aarts-onbeholpen- üeid om te zetten in eene van aarts-vals chheid Volgens lien pleegde Rusland een laf verraad. Van des te moer belang zyn de inlichtingen geheel DE U. 46 IN DEN GROND GEBOORD 7 Uit BERLIJN. 22 Dee. Volgen» hier ingekomen be richten zou de Duitsche duikboot U 46 door vijandelijke den tot onlangs te Berlijn maar niet zoo de eerste ae beste, aocn iemand met zeer buitengewone relaüën. Voorop stelt ae heer Martin dat de door velen, niet het minst ja, juist in Duitschland, aangeno men en vandaar uit 'gepropageerde meening, als zoude op uitnoodiging en zelfs .onder pressie aer Entente Roemenië zijne campagne begonnen zijn, onjuist is.' Precies het omgekeerde van. deze Duitsche legende is 'vaar. De interventie van Roemenië op dit moment geschiedde op initiatief van het land zelf en tegen den Zin der Entente. Roemenië heeft met zijne interventie gesjacherd p.ls met eene handelswaar. Het heeft er een prijs ■/oor gevraagd zóó hoog, dat ^Rusland althans het .de moeite niet waard vond er op in te gaan, ep dan ook in dien zin geadviseerd heeft Frankrijk en Engeland meenden echter met het oog op een hoog noodig herstel van hunne vroegere ltulgaarsche flaters het Roemeensche voorstel nieet lotweg af te kunnen wijzen. Slechts stelden zij een gunstiger tijdstip voor. Maar daar wilde Roemenië niet van hooren, waarschijnlijk onder den drang der* omstandigheden en ten gevolge van de DuitBche be dreigingen, die al scherper werlen, ook in het open baar. Toen hebben de Fransche en EngelBche generale- staven de regeeriagen nog eens ernstig gewaar schuwd om toch niet in te gaan op de avontuurlijke Roemeensche voorstellen. In militaire kringen namelijk wist men zeer wel, dat Roemenië niet klaar was, dat het geene vol- coende artillerie bad, en in het geheel geen zwaar geschut en dat ook de patronen-voorraad niet strek ken kon. Voorts miste men alle vertrouwen in het Roemeep- sche kader en ln het opperbevel, behalve in gene raal Averesco. Dan wist men, dat Roemenië uit vertrouwen ge weigerd had voldoende hulp van Rusland aan te nemen. Het Russische leger, dat men op Roemeensch gebied wilde toelaten, was belachelijk klein. En ten gevolge van zijn wantrouwen stelde Roemenië als eisch, dat de Russische hulptroepen zouden staan on der datzelfde Roemeensche bevel, waarin men juist geen vertrouwen had. Ten slotte kende men in militaire kringen het plan-de-campagne, gebaseerd op een chiffon-de-pa- pier, waarbij Bulgarije neutraliteit beloofde, zoodat Roemenië zich dadelijk zoude kunnen werpen op de begeerde panden. En men had in militaire kringen geene reden om de beloften van Tsaar Ferdlnand buitengewoon te vertrouwen. Maar er was geen hou den aan de staatslieden van Boecharest. Hoewel het de catastrophes voorzag, heeft Rus land zich toen moeten schikken naar de wenschen der Fransch-Engeische diplomaties. Het heeft toe gegeven en in zijne verplichtingen precies nageko men. Men heeft Rusland beschuldigd Walachije niet gered te hebben, zegt de heer Martin.. Hoe zou het dit gekund hebben'? Men "hoorde veeleer Rusland dank- aar te rijn. dat het niet zijne artillerie aan een ver loren avontuur gewaagd heeft Tegenover de 3000 stuks zwaar geschut van /viackensen en Falketnhayn. zegt hijy, was terugtrekken voorgeschreven. Dit is nu alles goed en wel. En het nieuwe licht, dat de heer Marun schijnen laat, verspreidt in derdaad klaarheid. Maar ook al nemen wij aan. dat de Entente niet Roemenië tot dit roekeloos avontuur gedreven heeft en nog wel zonder het de beloofde hulp te bieden, doch dat boontje er slechts om zyn loontje komt, dan nog blijft het feit bestaan, dat in de eerste plaats men Roemenië niet heeft weten terug te houden, iets wat eene krachtige diplomatie die weet, wat rij wil, best had kunnen doen. dn dat men zich ln de tweede plaats niet ontzien heeft, gegeven deze omstandigheden, de interventio te vieren als een* beslissende gebeurte nis. aldus enkel op de diplomatieke zijde van het ge val lettende, doch de oog en sluitende voor den mili tairen kant. door den tnomph van het oogenblik de toekomst vergetende. Wel zeer noodig bleek dus eene grondige hervorming van het buitenlandsch bewind der drie Entente staten. OVER DE VREDE. Uit NEW-YORK wordt aajn da Daily Chronlcla ge meld, dat groote belangstelling gewekt ia door het bericht, dat Keizer Wilhelm den Amerlkaanachen Ambassadeur te Berlijn zal ultnoodigra tot oen con ferentie, waarmede dan ln verband gebracht wordt de verklaring van Graal Bernstorff, dat Duitsch land zijne vredesvoorstellen zal bekend TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 December 1916. medegedeeld door het Kon. Ned Met Instituut De Bildt Verwachting tot den avond van 24 December. Stormachtige tot krachtige, later tijdelijk afnemende W. tot 2. wind, meest zwaarbewolkt, wellicht nog regenbuien, aanvankelyk zachter. ALKMAAR, 23 Dec. 6 paarden f 25Q a 500 7 koeien f 320 a 380, 74 mag schapen f 12 a <46, 41 nucht. kalveren f 15 a 25, 60 varkens f 19 a 34, 113 biggen f 6 a 10, kipeieren 13yf a 14Vs ets. Boter 85 a (J2i j ets. p halve Kg> WARMENHUIZEN, Zaterdag. Roode kool f 3.60 a 30.30, witte kool f. 2.30 a 20.90, gele kool f 2.90 a 17.10, roode kool per wagon 11103, idem Deensche witte f756. ALKMAAR, 22 Dec. Fabriekskaas kleine f 73.50, le soort Commissie f 73.50, boerenk., kleine f 72, commissie f 73, middelbare f 72. Noteering der Sub-Commissie uit de Kaasvereenigtng. le soort Edamm. fiabr. f 7350. Aangevoerd 221 stapels, wegende 113374 Kilogram. Handel fabriekskaas (kleine) stug. Graanmarkt Aangev. 80 heet. hruine boonen f 27 cilroenhoonen f 40 karariezaad f 22,— karwijzaad f 3450. groene erwten f 35, grauwe f '40. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Zaterdag. Bloemkool binnenl. f 1.80 a 4.50, buitenl. f 3 a 8.60, roode kool f 4 a 2530, gele kool f 3.50 a 18, uien f 5.70 a 6.80. HOORN, 21 December 1910. 20 Stapels kleine fabriekskaas f73.50, 7'stapels kl. boerenkaas 172.50, 15 stapels boeren commissiekaas f73.50. Aangevoerd 42 stapels, wegende 4117 K.G. Handel vlug. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Vrijdag. - Roode kool f 4.40 a 34.10, gele kool f 1.80 a 18.60. witte kool f 4 a 10, Deensche witte f 5.70 a 1480. yoemkool, binnenl f 6.20 a 7.30, bui tenl. f 12 a 15, roode kool p. wagon f 1185, wortelen f 5 a 5.70, jxien f 6.40 a 770, Zaterdag - "Roode kóól f 7 a 17,10. gele kool f 450 a 12.40, Deensche witte f 17 40 a 19.30. bloem kool, binnenL f 4 90 a 7, buitenl 'f 10 a 10.20, wof- telea f 5.10 530 uien f 6 70 a 7.4a

Schager Courant | 1916 | | pagina 8