Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 1916 gold. .Eventueel kan de huurcommissie verlaging gelasten, piet terugwerkende kracht (du* res titutie van Tiuurpenningentot'uiterlijk 16 October 1916. De heer Mendels had die terugwerkende kracht" willen doen gelden tot 1 Januari 1916, doch dit voor stel werd met 13 tegen 48 stemmen verworpen tot herademing van de vele belanghebbenden in deze. die de discussiën met begrijpelijke spanning volgden. De eerste drie artikelen van net ontwerp zijn zonder stem ming goedgekeurd. Art 3 bepaalt o.a. dat de (door B, en W. te benoemen) commissiên uit vijf leden zullen bestaan. We zijn bij art 4 blijven steken. Hierbij heeft minister Ort een amendement-Mendels ontraden, dat de strek king heeft te schrappen de bepaling dat huurverhooging kan worden toegelaten wanneer de huurder daarin blijkt te willen berusten. De heer Mendels is hier (en allicht niet zonder reden) beducht voor angst of pressie, op den Tiuurder uitgeoefend. Vijandig staat Exc. Ort intusschen niet tegenover deze bepaling. De minister van Justitie heeft aanvaard eene door den heer De Wijckerslooth in overweging gegeven wijziging, hier op neerkomend, dat bij de berekening der noodzake lijkheid van hoogere huurwaarde rekening zal wor den gehouden met den normalen toestand, op 1 Ja nuari 1916 bestaan hebbend. Intusschen zal de Kamer zeer waarschijnlijk aj. Dinsdag de behandeling van dit ontwerp afbreken voor die van de Schepen-opvorderings-wet. In den laten middag kwam het voorstel om de Jongste wijziging, in dat wetsvoorstel door de Re- Seering aangebracht, aan afdeelingsonderzoek te on- erwerpen. Zooals de heer Van Raalte zei, belang rijk is die wijziging zeker. Zij strekt om de stakende machinisten te dwingen aan de vaart deel te nemen. Dus: te noodzaken tot nakomen, tegen hun zin, van een contract! De heer Kleerekoper achtte sectie-on derzoek onnoodig; meenend dat de staking wel zeer gauw zal afloopen(t?) en dr. Nolens wees op de ur gentie der zaak. Urgent is zij zeker in de allerhoog ste mateiMinister Cort van der Linden wees er op, hoe bijna de helft der noodige laadruimte stil ligt I Mot 31 tegen 27 stemmen besloot de Kamer tot af deelingsonderzoek. Dit heeft morgen, Zaterdagochtend plaats. En gelijk gezegd zoo goed als zeker staat a.s. Dins dag het gewijzigd ontwerp nummero éen op de agen da. Ook hier breekt nood wetten I Den heer Hugenholtz heeft minister Cort van der Linden op eén Vrijdag sche Vraag, door hem gesteld, geantwoord, dat met het verder aloopen van het Vluchtoord te Ede zal worden gewacht, totdat Hoofdstuk V BinnenL Zaken voor 1917 in de Kamer is behandeld. De volgende week ia zoowel op Dinsdag als op Don derdag avondzitting. In die vergadering zullen de Hoofdstukken Justitie en Waterstaat worden behan deld. Het Kamerlidmaatschap is in deze dagen voor waar geen baantje, dat men „slapende" kan waarne men! Mr. ANTONIO. vermeerdering 239 mannen, 245 vrouwen, beide grel. 484 en verminderde gedurende het iaar doorover lijden 17 mannen, 17 vrouwen, beide gesi. 34, ver trek 190 mannen, 215 vrouwen, beitje gesl. 405. Ver mindering: 207 mannen, 232 vrouwen, beide gesl. 439. De beyolking vermeerderde dus met 32 m., 13 vr., totaal 45 en bedroeg dus op 31 December 1916 1626 m., 1697 vr., totaal 3323. Gedurende het jaar werden 24 huwelijken geslo ten en 4 geborenen als levenloos aangegeven. Zondag 14 Janari 1917. NED. HERV. GEMEENTE te: Winkel, nam. 7 uur, Ds. H&ars. HUUROPDRUVINO. Een der betrokken personen deelde ons mede. dat de bewoner» vun een blok huizen in de Roggeveenstraat, die tot heden f 1.25 per week hadden betaald, aan zegging hadden gekregen dat hunne huur met 50 cent zou worden verhoogd en dus op 1 1.75 worden gebracht. Eene verhooging derhalve met 40 pet POLDERBESTUUR. Op 18 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, Hat de heer P. Buis Jz., alhier, tot secretaris van den polder Burghorn werd benoemd. VROUWENKIESRECHT. Naar we vernemen zal op 18 Jan. de afd Schagen van de Veroeniglng voor Vrouwenkiesrecht eene open bare vergadering beleggen in de zaal van den neer Igesz. waar door Mr. G. van den üergh uit A'dain voor belangstellenden het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging zooals dit door de 2e Kamer is aan genomen, uiteengezet zal worden. Daar dit stelsel nogal ingewikkeld is en een heele wijziging zal brengen in ons kiesstelsel, raden we ieder belangstellende, mannen zoowel als vrouwen, aan deze uiteenzetting te gaan hooreu. Zie advertentie in dit blad. EERSTE WINTERLEZINO. Wij verwijzen naar do advertentie in dit nummer, waarin de eerste der serie Winterlezmgen wordt aan gekondigd. l>ezo zal plaats hebben Woensdag 17 Jan. ek. 's av 8 uur in de zaal van den heer Igesz (Hotel „Vmlelust"). Als spreker zal optreden ds. N. J. C. Schermerhorn met het onderwerp „Brand", van Ibsen. Voor hen, die geen doorloopende kaart namen voor de geheele serie lezingen, bestaat gelegenheid om tot deze lezing te worden toegelaten a f 1 per persoon pl. bel. Bovendien worden aan hen, die meenen daarvoor in de termen te vallen kaarten a 25 et afgegeven tot een beperkt aantal. Hiervoor lichte men zich tot ds. J. P. de Graalf, Laan 55. N.O.G. In de eerste vergadering van het Nederl. Qnderw. Gen., Donderdag alhier gehouden, werd door den voorzitter, <j«n beer Porte, de gebruikelijke nieuwjaar- wensch uitgesproken. Het jaar 1916 kwam er daarin niet al te best af: geen verhooging van rijkswege van de salarissen en eén nieuw onderwij s-artikel in aen grond wet. waarop ook wal wat valt a f te dingen. Voor 1917 hoopte voorzitter op een beter succes. Uit het jaarver slag bleek dat het aantal leden thans 34 bedraagt; 3 leden werden overgeschreven als leden van de afd. Hoogwoud. De aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer gaf aanleiding tot breede bespreking. De po litieke partijen wenscnen blijkbaar geen verkiezing in 1917. In de vergadering der aldeeling werd het denk beeld ter sprake gebracht dat de onderwijzers in Ne derland wel candidaten zouden stollen als protest tegen het schenden der beloften inzake verhooging onderwij zerssalarissen bij de verkiezingen in 1913. Met alge- meene stemin. werd daartoe besloten In eene volgende ver gadering zal het denkbeeld verder worden uitgewerkt. Vergunning voor verbouw Handelsgewassen. De Burgemeester van Scbagen maakt bekend, dat de Ministor van Landboyw, Nijverheid en Handel den termijn voor het aanvragen van vergunnings bewijzen aan den Burgemeester voor den verbouw van geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, karwtj- zaad, kanariezaad, blauwmaartzaad, spinaziezaad, zaaiulen, suikerbleten en vlas heeft verlengd tot 15 Januari 1917. Naar den Minister is gebleken, hebben in som mige <?eraeenten onjuiste voorstellingen poat gevat omtrent de beteekents van het woord „zaai-uien". Hieronder worden niet verstaan uien, geteeld om er zaad van te winnen, doch wel uien, geteeld voor de consumptie. Het hier bedoelde gewas wordt zaal- uien genoemd in tegenstelling met poot-uien, een tutnbouwgewas, waarvan het zaad op kweekbedden wordt uitgezaaid; de jonge plantjes die zich hieruit ontwikkolen, worden later op het veld overgeplant. Van zaal-uien wordt het zaad direct uitgezaaid op bet veld, waarvan geoogst wordt Voor poot-uien is geen vergunningsbewijs noodig, voor zaai-uien wel. Schagen, 10 Januari 1917. De Burgemeezter voornoemd, J. CORNKLISSEN. POLITIE. Gevonden een heerenrijwiel. Achtergebleven een overhoudw. Inlichtingen ter Gemeente-Secretarie. LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1916. De Bevolking bestond op 31 Decegmber 1915 uit: 1594 mannon. 1684 vrouwen, beide gesl. 3278. /.ij vermeerde gedurende het jaar door: Geboorten39 mannen 26 vrouwen, beide gesl. 65 vestiging 200 mannen, 219 vrouwen, beide gal. 419! GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven over de maand December lj)16. GeborenGerrit, zoon van Pieter Zwier en van Grietje Barton. Anna Catharina, dochter van Cor- Gnelis Dunenberc en van Grietje Rood. Trijntje, doch ter van Frans Heuvel en van Aaltje Mantel. Maria Josepha, dochter van Albert van Zandbergen en van Josina Hendrika van der Spek. Johannes, zoon van Jacob Bes en van Coraelia Tromp. Lebtrtus, zoon van Hoertje Beets en van Guürtie Katrien Schoen Jo- hanna, dochter van Pieter Stoop en van Johanna Pronk. Overleden: Maartje Visser, oud 16 jaren, dochter van Jacob Visser, overleden, en van Klaasje Ronooij. Johannes Groot, oud 5 maanden, zoon van Jan Groot en van Catharina Bijvoet. Cornelis Veldboer, oud 88 jaren, weduwnaar van Aaltje Buis. Meirardus Keizer, oud 18 v^ken, zoon van Cornelis Keizer en van Aafje Schuit Catharina Goedhart, oud 57 jaren, echt- genoote van Johanna Zijp. Antonia Kruijer, oud 10 weken, dochter vun Johanna Kruijer en Aafje de Boer. Aagje Molenaar, oud 75 jaren, weduwe van Pieter Brink, eerder van Arie Mak. Ondertrouwd: Pieter Bas. wonende alhier en Rei- nuwtje Jongert. wonende te Schermerhorn. Jacob Da- nenberg, wonende alhier, en Johanna Schuitemaker,, wonende te Hensbroek. GEMEENTE PETTEN. Ingeschreven over de maand December 1916. Geboren: Geertruida Wilhelmina, dochter van Wil lem Vriendja en van Wilhelmina Carlebur. Overleden: Hendrik Reus. oud 75 jaar, weduwnaar van Jannetje Marees. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 5—12 Jan. 1917. GeborenNel ia. zoon van Willem de Graaf en Maartje Ploeger. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Vrndag. Bloemkool binnenl. f 1,90 a 5.70, buitenl. f ;19Ö a 7.60. tomaat f 1.90 a 2.90, per 100 stuks, roode kool f 5 gele kool f 4.50 witte kool f 5. uien f 5.50 a 7.50, wortelen f 3 75 a 4.05, schor- seneeren f 17.50 tot 20 alla per 50 Kg. Zaterdag. Bloemkool binnenl. f 4.80 a 5.30, buitenl. f 7.10, inmaak f 4.20 per 100 stuks, roode kool f 5. gele kool f 4.50, Deensche witte f 5 uien f6 per 50 Kg., wortelen per wagon f 972 ALKMAAR. 12 Jan. Fabriekskaas kleine f 71.50 le soort Commissie f 71.50 Boerenkaas, kleine f 70, commissie f 70, midelb. f 69. Noteering der Sub-Co inmissie uit de Kaasvereeniging. le soort Edamra. fabr. f 71.50. Aangevoerd 187 stapels, wegende 97539 Kilogram. Handel fabrieksk. (kleine) vlug. Graanmarkt. Aangev. 24 neet. mosterdzaad I 42, grauwe erwten f 8. WARMENHUIZEN, 12 Jan. Roode kool f 5 per zak. gele kool f 4.50 per zak, Deensche witte kool f 5 per' zak, uitschot Deensche witte kool f 4.63 a 5 p. zak, uien f 5.40 a 7.60 per baal. WARMENHUIZEN, 11 Jan. 1917. Roode kool f5 per z&k. gele kool f 4.50 per zak. Deensche witte kool f5 per zak, uitschot roode kool f 1.50 per zak, uitschot gele kool f 1.53 a 1.71 per zak, Deensche witte kool f 1.47 a 3.49 per zak, uitschot Deensche witte kool f 5.30 a 17.50 per 100. HOORN, 11 Januar 11917. 18 Stapels kleine fabriekskaas f71 4 stapels klei ne boerenkaas f 70,14 stapels boerenkaas f 70.50. Aan gevoerd 36 stapels, wegende 37599 K.G .Handel matig DE NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Vrijdag. Bloemkool, binnenl. f 4 a 5, buitenl. f 5 a 5.10 per 100 stuks, roode kool p. 10.000 Kg. f 1000. gele kool p. 10.000 Kg f 900, Deensche witte p. 10.000 Kg. f 1000 a 1130. wortelen p. 50 Kg. f 4 60 a 5 uien, binnenl. f 6.70 a 6.80, buiienl. f 5.50 a 7,5(1 Zaterdag. roode kool p. 10,000 Kg. f 1Ó0O, S>Ie kool p. 10.000 Kg. f 900, Deensche witte p. 10.000 g f 1000, wortelen p. 50 Kg. f 4.50 a 5.— uien binnenl. f b.50, buitenl. f 7.50. EEN EL In zeer voorzichtige bewoordingen heeft de ge meente Berlijn bekend gemaakt, dat er hoop bestaat, dat men in deze maand aan eiken Inwoner een ei zal kunnen verstrekken. DE „REGINA MARGHERITA" GEZONKEN. Uit ROME, 12 Jan. De minister van Marine deelt mede, dat nu ernstige militaire redenen, die een pu blicatie onraadzaam maakten, zijn opgeheven, gemeld kan worden, dat in den nacht van 11 December het oorlogsschip „Regina Margherita" op twee mijnen is geloopen en gezonken. Het ongeluk geschiedde in enkele minuten en was een gevolg van scheuren in de kiel waardoor het schip water maakte, zoodat het met het voorschip vooruit naar de diepte ging. Van de 945 personen aan boord werden de meesten mee gesleurd in de diepte. Ongunstige omstandigheden bemoeilijkten de redding der overlevenden -- van wie ten slotte 270 werden gered. Onder de omgekomenen bevonden zich de com mandant en 14 officieren. Behalve de tot dusver als verloren opgegeven schepen zijn er geen andere verloren gegaanberich ten hiermee in strijd, die sedert eenigen tijd onder het publiek worden verspreid, zijn volkomen onge grond. DE VET-NOOD. Prof, Abel te Jena, die onlangs uit het ,,Krieg»er- nahrungsamt" is getreden, omdat dit naar zijn mee- ming Üe zaken niet goed aanpakte, heeft oen voor dracht gehouden over den vetnood. Hij zeide daarin dat er werkelijk gebrek aan vet is. Vroeger werd 50 - 60 gram vet per dag voor het onderhoud van het lichaam noodzakelijk geacht, thans krijgt men 90 gram per week, «n dat nog niet eens altijd, zoodat gemiddeld niet meer dan 10—20 gram per dag beschikbaar is. En het gevolg is, dat ait een te zware belasting is dat de menschen voortdurend honger hebben. En het ergste is. dat de regeering niets deed om dien toestand te voorkomen of te verbeteren De in voeren staan ztfl, zelfs van talk en oloo-margarino. Het melkvee is in aantal geringer geworden en geeft min der door de slechte voeding. Do regoering had daarom reeds in het begin van den oorlog, aan de landbou wers. naar de grootste van hun bezit en de klima- torische t ore tanden, moeten gelasten, met bedreiging van strenge straf, een bepaald deel van hun bezit te bebouwen met oliehoudende vruchten. Dan zou de toretand heel anders zijn. Nu dat verzuimd is. beveelt prof. Abel de steden aan op openbare pleinen en tuinen, zonnebloemen en andere oliehoudende planten te laten groeien, om daardoor voor de volgende jaren- aan den vet-nood tegemoet te komen ONKRUIDPLAAQ. De onkruidplaag neemt in Duitschland zulke on rustbarende afmetingen aan, dat de Duitsche Land bouwraad op verzoek van tal van landbouwmaat- schappljen tot de ministère van onderwijs en land bouw in Pruisen en tot die minister! ên in de ver hulp harer onderwijzers, het onkruid op ikkere, l tuinen en weiden uit te roeien en hiermede reeds •oo mogelijk in begin Maart te beginnen. De Land bouwraad zegt in dat verzoekschrift dat de velden gedurende den oorlog in steeds Jsterkere mate van Se onkruidplaag te lijden hebben .waaronder de oogst ten zeerste lijdt. De oorzaak hiervan is M steeds toenemend gebrek aan menschel!jke en<lier; liike arbeidskrachten, zoodat zelfs het allernoodza kelijkste zaai- en pootwerk op de akkers niet behoor lijk kan geschieden. De Landbouwraad acht het daarom dringend noo dig .reeds nu een regeling voor de werkzaamheden te treffen. DE DUITSCHE VERLIESLIJSTEN. De Duitsche verlieslijsten van leger en vloot, In December openbaar gemaakt en bevattende de ver- liezen in November, geven volgens Havas de vol gende cijfers: gedood 21.958, gewond 55.807, vermist 16.263, tezamen 94.028. Sedert December worden bij eiken naam het le ger en het regiment niet meer vermeld. Deze ver andering is aangebracht, omdat men uit die vermel ding kon afleiden, welke troepen aan een operatie hadden deelgenomen en hoeveel zulk een operatie aan verliezen had gekost. Op die wijze wil men te weten zijn gekomen, nat in den slag aan de Somme de Duitschers meer dan 700.000 man hebben verloren. DE STAD NEU-KÖLN BESTOLEN. Met valsche vrachtbrieven, betreffende de levering van wagonladingen Hollandsche worst en gerookt spek, die eenvoudig niet eens bestonden, hebben eenige oplichters de stad Neu-Köln bij Berlijn voor ongeveer een kwart millioen Mark 210.000 M. opgelicht. Na de ontvangst van de vrachtbrieven werd telegrafisch last gegeven aan de Essener Kre- dit-Anstalt te Essen het bedrag uit te betalen. De ladingen kwamen echter niet, en bij onderzoek bleek dat de magistraat van Neu-Köln bedrogen was. ZELFBESPOTTING. De „Jugend" geeft het volgende recept: Aardap peltaart voor lekkerbekken. Men roert vier maanden boter flink met twee weken suiker; dan voegt men langzaam twee dagen gewreven aardappelen en een week meel bij en ten slotte het schuim van zes maanden eieren. De taart wordt twee uren in een heeten oven gebakken en dan nog twee weken sui ker bestrooid. ENGELSCH SLAGSCHIP IN DEN GROND GE BOORD. Uit LONDEN, 11 Jan. Officieel. Het slagschip Corn- wallis is den 9den dezer door een vijandelijke duik boot in de Middellandsche Zee in den grond ge boord. De kapitein en alle officieren zijn gered; 13 leden der bemanning worden vermist Men vreest, dat zij door de ontploffing zijn gedood. SMOKKELEN IN HOEDEN. De correspondent van de Manchester Guardian te Stockholm b&chrijft de moeilijkheden der Zweed- sche tolbeambten om het smokkelen te beletten. In enkele weken tijds zijn er tallooze pogingen ontdekt, maar de overheid twijfelt er niet aan dat er ook vele geslaagd zijn. De lijst van artikelen die niet uit gevoerd mogen worden telt vele honderden namen, zoodat het toezicht steeds moeilijker wordt, ofschoon er thans driemaal zooveel tolbeambten zijn als in vredestijd. Hoe strenger het toezicht, hoe grooter de vindingrijkheid der smokkelaars wordt lederen dag bedenken ze nieuwe knepen om de waakzaamheid van de dienaren der wet te verschalken. Hierbij doet zich 't merkwaardige verschijnsel voor, dat per sonen, die zelfs niets bezitten, bij ontdekking de zwa re boeten betalen, wat volgens de M. G. het vermoe den wettigt, dat die boeten door de Duitschers wor den betaald; hetgeen natuurlijk niet hoeft: de niets- bezittende smokkelaars zullen in den regel wel de handlangers zijn van smokkelaars, die wel iets be zitten en genoeg verdienen om ook de boeten te kun nen dragen. Tegenwoordig worden meestal kleine hoeveelhe den tegelijk gesmokkeld. In het overgroote aantal re- vallen wordt eenvoudig op de vrachtbrieven een val sche aangifte van dien aard der goederen gedaan. De gevallen, waarin met de artikelen zelf geknoeid wordt, maken de uitzonderingen uit. Een middel om koper het land uit te smokkelen bestaat hierin, dat goedkoope machines, in plaats van uit ijzer, uit zwart geschilderd koper gemaakt wordt. De uitvoer van leder is verboden, maar toch wordt leder onder de benaming kunstleder, een artikel dat in Zweden in groote hoeveelheden gefabriceerd wordt, uitgevoerd. Zekere schoenfabrikant zond groote partijen echte schoenzolen naar Boedapest; aan beide zijden van het leder werd papier geplakt dat op kunstleder gelijkt en de kanten worden geverfd. Vooral de po gingen om rubber het land uit te smokkelen, zijn zeer talrijk en van verschillenden aard. Dikwijls wordt rubber in sardineblikjes verpakt Olie wordt uitgevoerd als „sardines"; soms ligt er ook wel een enkel vischje in de olie. Duizenden koperen en zin ken bussen, gevuld met waardelooze vloeistoffen, wer den naar Duitschland uitgevoerd. Een firma in Neu renberg had in Zweden 20.000 bronzen Hindenburg- bprstbeelden besteld. De aflevering werd echter ver boden. Een eveneens veel toegepaste list is de uit voer van zaagsel of zand, waarbij het niet om deze stoffen te doen is, maar om de nieuwe zakken waar in het verpakt is. Met rubber gedrenkt papier wordt ook vaak ter verpakking van waardelooze produc ten gebezigd. BESMETTELIJKE GEELZUCHT. In de Engelsche loopgraven, waar ratten voorkomen heeft men tal van gevallen van besmettelijke geel zucht waargenomen. Volgens de Times, is de ver wekker van de ziekte een spirochaete, die in het lichaam van de rat huist en daar weinig stoornia veroorzaakt, maar die door de huid in het mensche- lijke organisme kan doordringen, waarop de patiënt na eenige dagen ziek wordt. Tot dusver heeft men, nog geen middel gevonden om den ziekteverwek ker te bestrijden. In Japan is een serum tegen de ziekte bereid, waar mee goede uitkomsten moeten verkregen zijn en dat nu ook in Engeland zal toegepast worden. Middeler wijl blijft de uitroeiing van ratten het beste middel VOEDSELBEPERKINO IN ENGELAND. De aangekondigde voorschriften op de voedselbe- perking zijn nu verschenen. Het nieuwe standaardbrood zal van 29 Januari af gebakken worden. Tenzij het brood gebakken is van tarwe, die maar tot een graad van 81 pet vermalen is, moet het meel vermengd worden met haver mals gerst of rijst. Tarwe mag alleen gebruikt worden voor zaaigoed en meel. Geen graan mag aan fazanten of ander wild gevoerd worden. De toevoeging van suiker aan verschillende artikelen moet tot de helft verminderd worden. Chocolade mag niet duurder verkocht worden dan tegen 4 sh. het jond en andere lekkernijen mogen niet duurder kosten dan 2 shil- lings 8 stuivers het pond. Er mogen geen cakes gemaakt, die met suiker of met chocolade gegla- C6k il, m?£ voor Melkchocolade geen melk gebruikt worden. Voor 1 April is de uitvoer van ha ver uit Ierland verboden. De en-gros-prijs van de tffSTgff 1916 die nu gegeten worden, zal 8 MACHINISTENSTAXINa. J^t6rdf,m ia' f00*'8 gemeld werd, een machints- fTt? n!wnïi' 8tagnatie in de scheepvaart geeft Een feit dat vooral op dit oogenblik voor het «le™ meen veel nadeel brengt ge" Do Minister heeft zich met Haza Htakfno w. •n hij i, de machinisten f.U p® zeer ver reikende tegemoetkoming van den arhim ün„d6 ^heepvaartvereeniS a^e ei schen van den Bond van Machiniste^ was deze, dat voor alle schepen die door de Regeering geremn reerd worden, door hem, Minister, een loonregeling zou worden vastgesteld, waarbij de Teeders hij voor- haat verklaarden zich voor den duur van dan oor log neer te leggen. J)aartegenover bleven de macht- nisten nu nog eischen stellen betreffende de aan de reedera door de Regeering te vergoeden vracht een zaak die hun niet aangaat maar waaromtrent de Minister nog ten overvloede had verklaard dat die vracht zou worden vastgesteld zonder dat do roeders daarop invloed hadden. Toen de Minister die eischen weigerde in te willigen, deelde de Bond mede, dat zijn leden dan weigerden te monsteren Dientengevolge, zoo luidde het bericht van Woens dagavond liggen nu 16 graanschepen stil, te zamen kunnende vervoeren ongeveeT 55.000 .ton, en 5 ko- lenbooten, 10.000 ton, en wordt het land met gebrek aan graan en steenkool bedreigd. Tegelijk wordt tengevolge vaM de staking Twente bedreigd met gebrek aan katoen en dus met stop zetting of beperking van den arbeid in de spinnerijen Te Liverpool liggen ettelijke duizenden balen katoen op verschoping te wachten; blijft dit voortduren, dan zullen de spinnerijen reeds de volgende week van grondstoffen verstoken sjJn. Hoewel dit niet onmiddellijk helpen zal, dnar de Schepenverordeningswet eerst na afloop van het thans in behandeling zijnde onderwerp in dc Tweede Ka mer aan de orde komt, heelt de Minister toch reeds onmiddellijk een krassen dwangmaatregel tegen deze poging tot afdreiging in het uitzicht gesteld aoor zijn ontwerp met een bepaling aan te vullen, waarbij nu niet alleen schepen, maar ook arbeidskracht zal kunnen worden „gerequlreerd". Is een schip voor regeermgxcnbruik opgevorderd, zoo luidt de gisterenavond door hem ingediende aanvul ling, (dan wordt in de uitrusting of bemanning ten koste van den eigenaar door de zorg van den Minis ter voorzien, door aanmonstering op door hem te stellen voorwaarden. Kan hij zoodoende niet genoeg scheepsvolk krijgen, dan kunnen personen, die de zeevaart plegen uit te oefenen, voor indienststelling op het schip worden aangewezen on tot dienstdoenirig worden gedwongen, op dezelfde wijze, als hadden zij zich vrijwillig tegenover den eigenaar van het schip of den schipper verbonden. Ziehier dus op het beperkte terrein der koopvaardij een maatregel te vergelijken met den „vaderlandschen hulpdienst" oie kort geleden in het oorlogvoerende Duitschland voor alle burgers is ingevoerd. Terecht heeft de Tweede Kamer gisteren besloten deze aanvulling welke een zeer kras ingrijpen in de persoonlijke vrijheid beteekent, aan een afzonderlijk afdeelingsonderzoek te onderwerp en,hetwelk wegens de hooge urgentie van de raak reeds heden plaats heèben zal H. N. Grt. Dr. A. KUIJPER. Dr. Kuyper lijdt aan een influenza-achtige aan doening. Hij moet het grootste deel van den dag het bed houden. Mr. GOEMAN BORGESIUS. Ook gistermiddag bleef de toretand van mr. Goe man Borgesius even zorgelijk. De patiënt is uiterst zwak. DE STEENKOLENNOOD. OSS, 12 Januari Ais een bewijs, dat de steenkolen- nood alhier tot het hoogste is gestegen, moge dienen, dat ware relletjes zijn ontstaan hij de lossing van een heden alhier voor een kolenliandeiaar aangekomen wa gon steenkolen. De politie moest tusschenbeide komen, om het kooplustig publiek, dal het den eigenaar danig warm maakte, terug te dringen. Slechts met de groot ste moeite kon de wagon gelost worden. TeL HET SYSTEEM DER DISTRIBUTIEWET. Wij vernemen aldus het Hdnld, dat er onder een aantal Tweede Kamerleden van verschillende richtin gen een vrij sterke strooming bataat in de richting van een totale omwenteling in het svsteem der Distri- butiewet Bij de eerste do beste gelegenheid zou dit tot uiting worden gebracht De hier bedoelde leden zijn van oordeel, <ktt, daar het thans meer eu meer uüa aijnnp uio sjqoejs }aiu u» ojqjsjcuips uio levensmiddelen, een zoo zuinig mogelijk gebruik een eerste eisch is geworden. Het gaat daarom huns in ziens niet langer aan, levensmiddelen tegen matigen prijs op 's Rijks kosten te verstrekken ook zeifs aan hen die door den oorlog in betere omstandigheden zijn gekomen. Zij willen ee& ander stelsel toepassen, een stelsel, dat, volgens hen, in Denemarken werkt en dat is toegespitst op een zuinig verbruik. Volgens dat systeem zou de distributie van levensmiddelen in 't vervolg niet meer plaats hebben tegen verminderde prqzen (aank zij den milljoenen uit 's Rijks schatkist! maar tegen de inkoopsprijzen van dezen tijd. Diegenen echter,, die kunnen aantoonen of althans aanneme lijk maken, dat hun inkomen tijdens den oorlog niet is vermeerderd, kunnen, ter tegemoetkoming in de duurte, een geldelijke uilkeeiing krijgen uit 's Rijks kas. OVER DE GRENS GEKOMEN. Donderdag zijn te Winterswijk vier Duitsche de serteurs over de grens gekomen. Drie hunner wa ren uit Gelsenkirchen afkomstig en waren reeds vanaf het begin van den oorlog asm het front ge weest. BRAND IN DE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK TE GRONINGEN. Donderdagnacht omstreeks half een U tengevolge van kortsluiting een groote uitslaande brand ont staan in de Universiteits-bibliotheek te Groningen, 1 tijdelijk ondergebracht in het oude postkantoor al daar. De bovenste verdieping, waarin geborgen zijn verschillende jaargangen der Staatscourant, disser- tatia en staatspapieren is uitgebrand en vernield, ter wijl een aanzienlijke hoeveelheid buitenlandsche ge schriften en periodieken belangrijke waterschade be kwamen. Catalogus en portretten van hoogleeraren, alsmede een groote voorraad boeken zijn gered. De duurste wetenschappelijke werken werden gelukkig in de kelders van het Academiegebouw bewaard. De brand is ontdekt door den commandant van de brandweer, den heer M. Weiier. De brandweer was den brand in minder dan geen tijd met twee strala» op de waterleiding meester BUREAUCRATIE Een firma in Friesland kreeg van de Rijkaveras keringsbank bericht, dat se nog cent premie te betalen had. Voor die mededeeiing werden gebruikt twee groote vellen papier bedrukt en beschreven, éen vel gedrukt en getypt, gesloten ln een 80 cou vert en per post aangeteekend. Bovendien ontving de firma van het postkantoor twee adviezen van aan komst WIEHINGER WAARD. Ons bericht over het niet verschijnen van den beer Van Giessen voor de vergadering van bet Dept van v alhier, vereischt eenige verbetering. De heer van Giessen woont niet te Amsterdam, maar te W n- schoten. Bedoelde heer werd op aljn reis van WIJ schoten naar Wieringerwaard te Amsterdam pk* Beling ongesteld en kon zoodoende niet komen. HOOGWOUD. Bij de j.1. gehouden keuring Landstonnphclitig®0 jaarklajae 19177 zijn geschikt verklaard: Maarten Koster Herinanus Niele en Heter Wever. Met \erscheoen Meedans Rempt, verblijvende in Noore- Aiuerika, en Jacob Schouten. 7 CALLANTBOOO. X n r and- In deze gemeente zijn ingeschreven voor den L Jtorm, Jaarklasse 1907: K. C .Brouwer, p- J »,o0l] bos, C van Kooten, C. G. J. van L®®uw®n- M, en H. L. Vader en voor de Jaarklasse 1906. J. WW» J. Helnstman en M. Thomaaz. I CALLANTSOOO WJ. ,„r_ twe* Donderdagmiddag heeft men bU het dorp Mijnen laten springen. Ken daarvan lag bet dorp lelf, «n om schade te voorkomen, vervoerd geworden. Dat vervoeren gaat *"1 (ie kelijk ln zijn werk. Men plaatsteen hok h Mijn, hijacht haar op, en men rijdt er eendtJ. de» kar onder. Daarna kan de mijn zoover wefflW worden als men noodzakelijk *®ht. D do0f beide mijnen war enln het dorp vrij h" 8. jg et de voorzorgsmaatregelen die getroffen geen schade veroorzaakt.

Schager Courant | 1917 | | pagina 2