J. STUURMAN, Kapper Haarwefker RAAD SCHAGEN. Sierspelden, Achterspelden en Zijkammetjes. ZATERDAG 17 FEBRUARI 1917. 60ste Jaargaoy. No. 6956, Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. PAS ONTVANGEN GROOTE COLLECTIE Tweede Kamer. w* m m f SCHAGEN. Deposito's, KekeniDgcourant, Credieteti, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. CHAGE Algemeen Nieuws- COMA AtaMie- LméwIIiI Dit Mad verschijnt viennaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 «ent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett worden naar plaatsr. berek. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vergadering op Vrijdagavond half acht. Afwezig de heeren Van der Kamp, Hopman en Boekei. Burgemeester Corneliseen opent de vergadering. Is ingekomen een adres van den heer De Boer, rijkaveearts, met de mededeeling dat hij de practijk van wijlen den heer Muijs heeft overgenomen en verzoekt tot keurder van vleesch en vlsch en van de markt te worden benoemd. Naar B. en W. om prae- advies. Adres Afdeeling van het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap met verzoek niet over te gaan tot het korten van het salaris van de ongehuwde onder wijzers in militairen dienst. Naar B. en W. om praeadvies. Wordt gelezen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aon de orde li benoeming gemeente-ontvanger. Aantal sollicitanten 0. Aanbeveling van B. en W. no. 1 P. Hopman, no. 2 J. Schoorl Pz., beiden al hier. De heer Trapman vraagt voorzitter enkele «ogen blikken in comité te gaan, tot het vragen van enkele inlichtingen. De Raad gaat in comité. Bij heropening wordt meegedeeld, dat de uren van zitting houden in zoover zijn gewijzigd, dat ook Woensdags het kantoor tot 1 uur open is, en dat de te benoemen ontvanger de verplichting op zich neemt zelf voor kantoorlokaal te zorgen. In dezen zin zal de instructie worden gewijzigd. Bij de stem ming die volgt is de uitslag: P. Hopman 4 stemmen, J. Schoorl Pz. 4 stemmen. Bij de tweede stemming P. Hopman 3 stemmen, J. Schoorl Pz. 5 stemmen. Deze laatste is dus benoemd. De heer Roggeveen brengt thans ter sprake de groote donkerte op straat ais het geen lichte maan is. Spr. wil een 10- of hoogstens 12-tal lantaarns ontsteken. Spr. acht thans de toestand gevaarlijk. De heer Snel is dat met spr. eens, terwijl de heeren Meurs, Blaauboer en Voorzitter het met het oog op de noodzakelijke gasbesparing ongewenscht vinden in den thans bestaan den toestand verandering te brengen. Het voorstel Roggeveen wordt verworpen met de heeren Roggeveen en Snel voor. Hierna gaat de Raad nogmaals in comité. LAAüZIJDt B 50, SCHAGtN Den Haag, 10 Febr. Bij de regeling van werkzaamheden heeft dr. No- lens heden, een woord gesproken, waard om in gul den letters in 's lands Vergaderzaal te worden ver eeuwigd. De leider der Katholieke Kamer-club sprak namelijk de hoop uit, dat de heeren voortaan „het eind van hun redevoeringen wat dichter bij het be gin zouden brengen". En deze schitterende verma ning kwam naar aanleiding van het voorstel van den president, om Zaterdag 24 dezer de behandeling van Waterstaat en P. en T. voort te zetten; komen de heeren dan niet gereed, zoo moet de Maandag-mid dag, 26 Febr. er aan gelooven. Ook met het oog op de lichtbesparing zijn avondzittingen dus voorloo- pig uitgeschakeld. Voorts is besloten, bij de Begroo ting van Landbouw enz., alles uit te schakelen wat met de Levensmiddelen-voorziening betrekking heeft Dit zal aan de orde komen bij het 80-millioen-ont- warp, volgend na Oorlog en vóór Hoofdstuk VIIB. Aldus is heden, Vrijdag, dan bepaald. Dat het kos telijk advies-Noleos zal worden opgevolgd is natuur lijk uitgesloten. Bij de verdere Algemeene Beschouwingen over de Oorlog8begrooting vormde de kwestie der verzorging van de geestelijke belangen der gemobiliseerd en weer den hoofdschotel. Majoor Van Twist onderstreepte in het slot van zijn rede nog eens z'n bekende bezwa ren, bej ankerend den zd. zwakken steun, aan de Militaire Tehuizen geschonken door de Regee ring. Veel bezadigder was mr. Ruys de Beerenbrouck, de katholieke woordvoerder, - die het katholieke geschrift „Tooneel en Bioscoop", den minister ter le zing aanbeval, alsook in t algemeen het meer re kening houden met de opvattingen van regilieus- denkenden en -gevoelenden. Maar hij bracht hulde aan de wijze, waarop de aalmoezeniers-dienst thans is georganiseerd. En wèl beschamend veor Majoor Van Twist was de schoone, treffende rede van den chr -historischen dr. De Visser, den veldprediker k SS dienst, die huldigde de medewerking, v^ZnT^ Ophorst ontvangen en de schitterende, niet genoeg te roemen wijze, waarop de verzorgers van leeste Ujke belangen steun en medewerking in hut £r speea na eoq 'do je see* jesslA e?, «g» f150.000 is uitgegeven voor de hier bedoelde hJLn gen, ruim honderd predikanten werkzaam tfe^n vergoeding van reis-en verblijfkosten op de rovail ste wijze geschiedt Dr. Ds Visser ontkent niet d»t er gevallen van bedenkelijken aard voorkwamen mr. Marchant kon het voor de gemobiliseerden on voeren van vertooningen als ,,'s Nachts tussrhTn twaalf en één" e.d. niet goedkeuren maar zegt de heer D eVisser, ze zijn sporadisch. De rede van deien theoloog zal voor den vergramden, in zoo bitse en schampere taal den minister te-lijf gaanden majoor allicht een min-aangenaam half uurtje hebben ge vormd. Waar niemand die deze zaken als dr De V. objectief, onpartijdig wenscht te beschouwen „kassian", nu zal gevoelen! Op dezen dag is nog eeno motie geboren, waar van het vaderschap toekomt aan den heer Duys Deze motie wil de Kamer doen uitspreken als haar oordeel, dat het huw-verbod voor maréchaussées en andere vrijwillig dienende militairen zal vervallen. vW?® m°tF° schijnt veel kans te hebben, in leven te huiven. En dat is aeer goed. De heer Marchant heeft er zijn volle sympathie moe te kennen gegeven. Thans zyn er inderdaad verbijsterende toestanden als deze, U ee>a mare'-haussee, voor wien het eere-plicht te huwen, en die daartoe zonde rverlof des mi- 7~~rs overgaat, wobdt gedegradeerd en overgeplaatst «"M een of ander var-afgekgen garnizoen. Maar bo. vendien wordt hem dan als vrijwilliger-soldaat vergoeding voor zijn vrouw en kind onthouden I Te recht zei mr. Marchant dat voor dergelijke diep-on. zedelijke toestanden geen woorden zijn te vinden om ze. in parlementaire taal, te kenschetsen. De neer Duys zal dus wel succes met zijn sympathieke po ging hebben. Uit het verder Oorlogs-debat van heden stip ik nog aan, hoe de .heer Duys protesteerde tegen "het straffen voor „allerlei wissewasjes" en den minister verzocht toch een eind te maken aan het eindeloos salueerem van militairen op straat; zich in deze liever spiege lend aan de eenvoudig-practische Engelsche dan aan de „Pruisische" manier, te onzent in zwang. Ih het laatste gedeelte der zitting betuigde dr. No- lens zijn ingenomenheid met wat mr. Marchant had gezegd over de min-oirbare vertooningen en betreurde het zelfs in zeer heftige taal dat de minister van Oorlog zoo weinig rekening houdt met de levens beschouwing van anderen. Dr. Nolens wil zekerheid hebben, dat „een andere weg zal worden ingeslagen": anders -kan hij gen. Bosboom zijn vertrouwen niet blijven schenken. Ten slotte voegde de heer Juten zijne klachten bij de reeds geuite en drong o.a. aan op verbetering der bezoldiging' van de beroeps-officie ren. wat ook voor de onderofficieren geldt 't Is wel een heel-lange lijst van grieven en klach ten, waarop minister Bosboom van antwoord heeft te dienea En die lijst is nog voor uitbreiding vatbaar. Het arme hoofd van den bewindsman doet mij met allen eerbied voor Z.Exc. werkelijk nu en dan denken aan de „kop van Jut" van de kermissen uit mijn jonge jaren, vele, vele lustra geleden!.. Mr. ANTONIO. J. Schoorl Pz., BURGEKBRUG. De deelhebbers in de acetyleengasf&briek hebben besloten de gasinstallatie weder in orde te laten maken en het werk op te dragen aan den heer K. Bos ]r. Met dit werk zal zoo spoedig mogelijk voort gemaakt worden, om den gebruikers van het gas weer het noodige licht te leveren. Tevens besloot men nog een aantal vaten carbid aan te koopen, om. al geven deze dan ook duur" gas, niet verlegen te zitten, wanneer men onverhoopt niet genoeg petroleum meer zal kunnen bekomen. W ARMENHUIZEN. Donderdagmiddag werd alhier wederom op schaat sen een wedstrijd gehouden. Reeds de zevende in de ze winterperiode Nu waren het jongens van 13 tot 17 jaar, vol ambitie, om blijk te geven van hun kunnen. De le prijs f6, behaalde P. Quant, de 2e prijs f4 J. Westra, de 3e prijs f2 T. Quant Kz., de 4e prijs fl Jacob Westra, de 5e prijs f0.50 S. Ma- deling. Er namen 18 jongens deel aan den wedstrijd. CALLANTSOOG. Op Vrijdag 9 Februari j.L werd een oproeping ge daan aan belangstellenden tot het oprichten van een IJsclub in deze'gemeente. Op die vergadering wa ren 8 belangstellenden tegenwoordig die tot het voor- loopig bestuur werden benoemd. In diezelfde verga- doring werd toen direct al besloten 2 lijsten te laten circuleeren om een wedstrijd te kunnen uitschrij ven. Er werd ongeveer f50 opgehaald en een wed strijd werd uitgeschreven op Zondag J.l. voor jon gens van 1013 jaar lepelrijden en voor jongens van 1315 jaar hardrijden. Er waren 22 deelnemers. De prijzen bestonden uit contanten en waren vastge steld voor de jongenè van 10—13 jaaT op f 5, f 4, f 3, f2 en fl en voor de jongens van 13—15 jaar idenju De uitslag van den len ploeg was: B. de Haan le prijs, A. Kooger 2e prijs, C. Bregman 3e prijs, Jb. Baken 4e prijs en de uitslag van den 2en ploeg was: D. Kuiper le prijs, K. ten Boekei 2e prijs, A. Vries man 3e prijs, J. Kruit 4e prijs, A. Mooij 5e prijs. Dinsdagmorgen kwam .bij den penningmeester der IJsclub van een onbekend persoon f 25 in. Namens de commissie wordt dien onbekende, die zich hield als Volhouden", vriendelijk dank gezegd voor deze ga ve, die natuurlijk in een kas van een pas opgerichte voörloopige commissie zeer ten dienste kwam. Naar aanleiding van die gift besloot de voörloopige com- rhissie een wedstrijd uit te schrijven op Dinsdagmid dag voor meisjes van 10—13 en van 13—15 jaar en wel lepelrijden. Hiervoor waren 23 deelneemsters. Do uitslag was: voor meisjes van 1013 jaar: A. Quaks le prijs f3, A. Thomasz 2e prijs f2.50 ,M. Kooijman 3e prijs f 2, N. Oosterman 4e prijs f 1.50, G. Mooij 5e prijs fl. en voor meisjes van 13-15 jaar. M .Kooger le prijs *3.50, P. van Buuren 2e pri^s f3, A. de Leeuw 3e prijs f 2.50, M. Baken 4e prijs f2, J. de Haan 5e prijs f 1. Aangezien beide wedstrijden qitstekend slaagden, en het weer steeds mooi bleef, werd besloten Don derdag jl wederom een wedstrijd uit te schrijven eh wel voor mannen. Voor dezen wedstrijd gaven zich 16 deelnemers aan. De uitslag was: T. Mooij le prijs f9, L. van Rijn 2e prijs f7, G. Rampen 3e prijs f5, W. Baken 4e prijs f2.50, D. Vos 5e prijs fl. De deelnemers van deze wedstrijden die geen prijs hadden srewonnen, mochten oen dubbeltje verteeren wat de meisjes en jongens betreft en de mannen mochten een gelagje nemen. Deze wedstrijd slaagde dan ook weer uitstekend. Wanneer het weer nog steeds vriezend blijft en wanneer er toestemming verkregen wordt van don eigenaar van het Zwanenwater Jhr. C. H. F. Poll, dan zullen we hopen dat het uit te schrijven avondfeestje gezellig zal worden. ferDe®?erHu0*Weld de IJsclub Dir^hornDonder- dagmiddag een wedstrijd in ^höonrijde P ren Toevallig was het Ijs dep middags juist goed berijdbaar. Zeven paren traden In het strijdperk met den uitslag: le prijs mej. T. Borst en de heer J. Manneveld, 2e prijs mej. M. J. Raap en de heer J. Koordes, 3e prijs mej. A Swan- -Hoogland-en de heer T. Koordes. Ds prijzen bestonden in contan ten. Er was niet veel publiek bij >den wedstrijd. De winterkoning heeft blijkbaar zijn plicht gedaan: hij kan nu wel heengaan. SINT MAARTENSBRUG. Dopr de Anti-Militairistiche vereen^ging van Scha- gen werd Donderdagavond een vergadering gehou den in het lokaal van den heer W. Swarthof. Als spreker trad op de heer J. Kaaij, de bekende dienst weigeraar, met het onderwerp: Waarom ik den mili tairen dienst weiger. De rede, die reeds genoegzaam bekend is en op bevattelijke wijze door dezen ijve- rigen propagandist werd weergegeven, werd door het publiek met aandacht gevolgd. ST. MAARTENSBRUG. Door de heeren K. Slot te Sint Maarten en D. Hartland te Schagen, is het stuk weiland van on geveer 5 morgen, gelegen aan de oostzijde van de Groote Sloot, uit de hand verkocht aan den heer G. de Geus te St Maarten. ANNA PAULOWNA. Donderdag 15 Februari gaf de dilettanten-toonecl. van IJ zendoorn eene uitvoering voor kunstlievende le den. De zaai was flink bezet Allereerst werd voor 't vereeniging „In Medio" in de za^J van den heer T. voetlicht gebracht Chassepot of Zundnaald. een blij spel in één bedrijf door A. Reick. De vermakelijke vergissingen in dat blijspel gaven stof tot groote hi lariteit en daar de rollen goed werden weergegeven, kwamen de leuke zetten tot hun recht Alweder ko misch wtis no. 2 van het programma, „Varen op de Nieuwe Meer", voorgedragen aoor den heer J. Smit, Jie er grooten bijval mee inoogstte. De voordracht werd verduidelijkt door toekeiïiugen, waardoor de at tractie werd verhoogd. Hooge ernst bevatte de goed uitgebeelde voordracht van den heer J. G. A van Sluijs, getiteld: „Herinnering''. Het was voor hem een bepaald succes, dat hü de vroolijke stemming der aanwezigen zoo terstond veranderde in eene diep ern stige De groote aandacht waarmede men hem volgde, verkreeg hij zeer zeker door zijne goede declamatie De heer C. Kooiman gaf „De Ambtenaar vap den Burgerlijken Stand" ten beste en voerde de stamming weder naar het komische Ook deze voordracht oogstte een Ainlrhnar applaus. Toen kreeg men opnieuw een voordracht van den heer J. Smit, getiteld „De School meester van Zwammerdam". Na de pauze werd om gevoerd: „Het geweten", dramatische schets in 1 be drijf door J. Rentmeester. Om den inhoud .van deze schets goed uit te beelden waren uitstekende krachten noodig. Voor dilettanten was het stuk wel wat zwaar. Dit. Ln aanmerking genomen kon men zeer tevreden over de opvoering zijn Elke rol kwam vry goed tot rijn recht Het publiek had genoten, want het gordijn moest gehaala worden voor het applaus ein digde Nog 4 voordrachten volgden en van alle kun nen we zeggen, dat ze welverzorgd werden gegeven en zeer in den smaak vielen. „In Medio" heeft succes gehad met deze uitvoering, waartoe ook de bekwame hand van den grimeur, den heer Lammers van Den Helder, heeft medegewerkt VEENHUIZEN. In de postverzending alhier is eene ongunstige ver andering gekomen. Brieven na namiddags 3 uur gepost, worden eerst den volgenden dag namiddags verzonden. Eten brief Zaterdagnamiddag om half vier gepost, gaat eerst Maandagmorgen verder. Dit is een groot onge rief en wij twijf<3en niet, of spoedig zal er door de burgerij een adres om verandering in dien toe stand gezonden worden. ZU1DSCHARW0UDE. T«r besparing van gas en steenkool zal te Zuid- scharwoude slechts eenmaal per dag school worden gehouden. Het herhalingsonderwijs wordt van 's mid dags 2 tot 4 uur gegeven. AARTSWOUD. Bijna had het ijs hier oen slachtoffer gtvischL Het vierjarig zoontje van den heer W. Hartog geraakte in een onbewaakt oogeuhlik door het ijs. Gelukkig hoorde de heer H. Bakker het angstig geschrei van den reeds zinkenden kleine, sprong er moedig bij en luid het gelukhem van een anders wissen dood te redden. HOOGWOUD. Naar wij vernemen, zal de binnen kort alhier be roepen predikant Ds. Steenbergen, bevestigd worden door Ds. M. van Leeuwen te Winschoten, voorheen te Aartswoud. OPMEER. In de vergadering van de Zuivelfabriek Aurora, al hier. is besloten de arbeiders een pensioen te ver zekeren. Tevens komt er een motorboot voor melk- vervoer in de vaart vanaf het stoomgemaal te Aarts- woud. OUDKARSPEL. De wedstrijd in hardrijden om het kampioenschap van Langemdijk, die LL Donderdag niet kon door gaan, zal morgen plaats hebben. Er wordt groote deel name verwacht ANNA PAULOWNA. Donderdag 15 Februari had in het café „Het Centrum van den heer J. van Hecke een bijeenkomst plaats van pluimveehouders, om middelen te beramen, ten einde, zoo mogelijk, a«n voeder te komen. Velen had den aan den oproep gevolg gegeven. De heer A. Buy leidde de besprekingen in. Met woorden, hem blijkbaar uit het hart geweld en daar door weisprekend, schetste bij den treurigen toestand, waarin de pluimveehouderij zich op dit oogenblik be vond. Voor velen was rij hier, zooal niet het éénig, dan toch zeker een belangrijk bestaansmiddel. En nu, er was geen voeder I Op allerlei wijzen zocht men zich nog wel zo owat te behelpen, maar toch steeds zéér onvoldoende. Moest dat zoo blijven? Wat zou dan in den naasten toekomst het einde rijn? Dat de diereu verhongerenT Maar wat dan* Verkoopen? Men moest de lage marktprijzen van deze week maar eens rien, om te weten, wat men voor zijn beesten krijgen zou. Groote hoeveelheden kippen, uit nood verkocht, brengen nooit veel op. Troosteloos uitzicht inderdaad 1 Het eenige wat ons, bij gedwongen op ruiming, nog te baat komen kan, zou wezen een verlof tot uitvoer naar het buitenland. Maar al zijn kippen opruimen, dat is natuurlijk 'wel het laatste, waartoe een pluimveehouder zal overgaan. Spreker stelde daarom voor, eerst nog eens te beproeven, of men van de Regeering nog wat voeder zou kunnen krijgen en eerst dan, wanneer die poging vergeefsch mocht zijn, tot bet verkoopen van zijn dieren over te gaan De heer Buij had hiermede zijn persoonlijke mee ning uitgesproken, thans wenschte hij de gevoelens eens te vernemen der vergadering. Aanvankelijk liepen deze gevoelens nog al uiteen. Enkelen meenden: wat men ook doen mocht, het zo utoch niets baten. Anderen verklaarden Zich voor een adres aan de Regeering, hetgeen weer bestredën werd met de opmerking, dat het meestal zoo heel lang duurde, eer men antwoord ontving. De kippen zouden in dien tijd kunnen uithongeren. Beter nog was een persoonlijk bezoek aan het Ministerie van Landbouw; dan wist men dadelijk den uitslag. Een voorstel om. zoo mogelijk, zich 'aan te sluiten by anderen vond evenmin veel bijval en wel om dezelfde reden. De nood was dringend, wegen, die op den langen duur slechts tot het gewensente doel voerden, konden niet meer ingeslagen worden. Na nog eenige gedachtenwisseüng werd ten slotte met algemeene stemmen besloten, een adres aan de Rogeering te richten met het dringend verzoek, om een groot ere toezending van graan voor deze gemeente of, zoo dit niet mogelijk was, consent voor uitvoer van zijn kippen naar het buitenland. ANNA PAULOWNA. In de Schager Courant van Woensdag las ik een bericht over een hardrijderij van schoolkinderen van school II tegenover het café van A List Ik kan u daarvan het volgende mededeelen: Een stuk of 4 man nen. die eens een „aardigheidje" wilden hebben, lieten eenige schoolkinderen om het „hardst rijden", de eerste prijs beloofde rij, zou een kwartje zyn, de 2e pr. 15 oenten, de 3e pr. een dubbeltje en de 4e pr. een kwattareep. „De belangstelling was groot," zegt net bericht, zeker: twee buurvrouwen stonden er naar te kijken; ,.de commissie had eer van haar werk." WINKEL. Het perceel (winkelhuis met erf) van den heer A. Korff is bij openbare verkoop Lng ten overstaan van den Notaris G. J. van Leersum, gekocht door den heer J. Hoogland, alhier voor f 2800. OUDE NIEDOHP. Tot burgemeester van Oude Niedorp is benoemd de heer J. Nagelhout H0NGEBLUDER8. Te Rotterdam is huiszoeking gedaan bij de personen, die bij de relletjes op Dinsdagmiddag met borden hebben geloopen: „Ik neb honger I" en dergelijke op schriften. Gebleken is, naar de Msb." melat, dat ze voldoende voorraad boter, brood, koffie, thee en suiker in voorraad hadden, terwijl één zelfs een flinke partij leverworst in petto had. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Vrijdagmiddag te 2 uur had onder voorzitterschap van den heer Mr. S. Meihuizen de openbare verga dering plaats van de Gezondheidscommissie. De heer C. Visser Az. bracht een uitstekend gesty- leerd verslag uit, waaruit wij het volgende meedee- len: De commissie bestond uit de heeren S. Meihuizen, voorzitter, C. Visser Az., secretaris-penningmeester, G. Bears en A. C. Melchior te Schagen, K. A. Kaan, Wieringerwaard, H. G. Th. M&nn, Zijpe, A. Wagema- ker, Texel, T. Hoekstra te Zuidscharwoude. De gezondheidstoestand wordt vrij gunstig ge noemd- De commissie trad ln verschillende gevallen op voor verbetering van waterloopen en slooten, ook werd gewezen op den verontreinigden toestand ach ter verschillende perceelen te Texel, door open af- voergotan, op de aanwezigheid van vele mestvaalten, een groote poel, uitbreiding van den reinigingsdienst der gemeente werd aanbevolen. Ook in Anna Pau- lowna werd gewezen op mestvaalten. Door de commissie werden verschillende adviezen inzake woningbouw en verbouw uitgebracht De commissie was ook zeer actief wat betreft het weer in orde brengen en weder bewonen van de wo ningen in het overstroomde gebied van Anna Pau- lowna. Verschillende nuttige voorschriften werden gegeven. De heer N. Koppes te Wieringerwaard werd in deze als deskundige benoemd. Van 1 Maart tot 30 Juni werd deze functie door hem vervuld. In verschillende gemeenten werd opgetreden tot betere watervoorziening bij perceelen. Te Oudkarspel werd opgetreden tot betere huisvesting van 40-tal arbeiders. Verschillende woningen werden tot onbewoonbaar- verklaring voorgedragen. Voor de gemeente Schagen werd een Rijksvoor schot verkregen voor den bouw van arbeiderswo ningen, door de dure materialen is nog niet tot den bouw overgegaan. Norton put tan werden onderzocht Er kwamen voor 36 gevallen van Febris Thyfoidea, 15 diphterie en 17 roodvonk.. Geïnformeerd werd welke maatregelen te nemen waren bij optreden van nekkramp. Afzondering was de eenige maatregel tegen verspreiding. Gemeentebesturen werd aanbevolen vllegengevaar tegen te gaan. Verschillende monsters regenwater werden tot on-

Schager Courant | 1917 | | pagina 1