GASBESPARING. korte verslagen en vlugge inzending. DONDERDAG 22 F'BRIMi 1917. 60sle J n n r g a n g. No. 5938. ingezonden Stukken. Ter besparing van gas voor onze zetmachines, is voor onze correspon denten en medewerkers EISCH: DE IITQ. Arronriissements Rechtbank te Alkmaar. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Kamer. SCHAKER Aiicieei Nicivs- Aimnie- Laiiboivllal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTEXTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. I it^cvcrs TKAIW1AN A: Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Inl. Teieph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADV ERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 cent bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Al. de R., verzoeke beoxtu een pl.ua.sje ia uw veel gelezen buiU uur hei oaderstaaaue In de Schager Courant van 20 dezer komt voor een stukje uit Ue gemeente Woruxr, ge.i,e.d. Tuinen voor urbduers. Aangezien dat b.ijubuar an een g nioeiitr>- bes.uur uitgaat, s.reht uil tot aanbe.eniig voor an uere gemeeiitebcstureimet hei oog op net uitg^ireide voodmgsprogramma in ons Nederland en de mihioeivcn kosten daaraan verbonden. Tevens Wenscht ondergo- tixskende onder het oog vail onze geachte Diaconie der Herv. Kerk te Schagen te brengen, dat ook zij nota kunnen nemen van de plannen der gemeente Wormer. Want ook zij hebben land bescnikbaar voor een dergelijk 'doel. Maar inplaats van nu een derge lijk goed doel te helpen, uitbreiden en bevorderen, hetgeen toch ook op den weg van een Diaconiebestuur hg., te meer omdat ik verwacht in dezen tijd een aankloppen aan s Hecreu kas om s.cun, ine.t ..og, al. in gewone tijden voorkomt. Maar wat doet nu onze geachte Diaconie? Zij ontneemt haar land, varmeu- laiid aan de Scliager Wiel) welke was veruuurd aan negen menschen (meertaideel minderen stand) c4i geeft dit over tuin 1 huurder. Als motief wordt aangeye.cn. heigeen ik ze.f vernomen heb uil deii mond van oen in uat College zitting hebbend min, da; er pereceten waren, welke verwaarloosd worden, hetgeen ik ook zelf weet. maar waarom dan niet alleen die huurders het land te ontzeggen, en het aan anderen over te doen? Want er zijn in ons Schagen arbeiders of burgers genoeg die gaarne een stukje bouwgrond hu ren. vooral in dezen tijd, om in zijn voedingsonder- houd te voorzien. De weinige gelegenheid die in en om Schagen voor den werkman op dit gebied is, wordt ook nog ontnomen, en wel door een Diaconie bestuur welke zoo noodig voor moesten gaan met dit programma. Ik heb gez^d. Een gewezen huurder van een stukje Diakenland. Zitting van Dinsdag 20 Februari 1917. In verzet De eerste zaak gold Pieter van der Lee Gerrits- zoon uit Medemblik, die een vonnisje had opgeloo- pen, dat hem een beetje tegengevallen was. Hij wou er, door er tegen in verzet t egaan, graag een beetje afknijpen. Maar het vliegertje wou niet stijgen: de rechtbank verklaarde, dat Plet niet op tijd was verschenen, zijn verzet doodeenvoudig voor verval len. En toen Piet wat later nog op de zitting ver- het reisje eigenlijk net even goed kunnen uitsparen, hei reisje eigenlijk net even goed kunnen uitsparen. Enfin, ua hém maar weer 'n ander, want er waren er genoeg vandaag. Ook al ln verzot Aan de beurt is Keee Langenberg van Alkmaar, die ook al geen vrede nam met een vonnis. Dat was hem opgelegd door den Kantonrechter omdat vriend Kees heel vrijmoedig met een paard bij zich fietste langs den dorpsweg, om zoo het dier op standplaats te brengen. Dat mocht intusschen niet en verbaal volgde. Met het resultaat dat Kees er in draaide voor straf. Nog Mn. Nog een deTgelijk zaakje, waarin eveneens verzet van d ezijde van Kees, tegen too'n kantonrechterlijk vonnis, volgt Ten opzichte van deze beide vonnissen wordt al vond beklaagde het niet zoo gevaarlijk zonder licht 's avonds met zoo'n knol te fietsen, door den O. v. i. bevestiging gevraagd van de opgelegde straffen. Verboden vervoer. Kleiaardappelen zijn vooral in deze tijden een vol strekt niet verwerpelijk goedje, in welke onzer pro vinciën ze ook zijn geteeld, maar we kregen er toch vandaag den buik vol vanEn geen wonder! t l*.ene zaakje \oor, het andere na betrof Zeenw- sche Of andere klei-„piepers", die door een of anderen schipper of vrachtrijder of anderen redder in den nood waren vervoerd geworden naar adres sen, hen door respectieve lastgevers aangeduid En dan zooals het meermalen gaat: géén vergunning tot dat vervoer, maarwel een rechtszaak Daar kan van meepraten de koopmansknecht Gerrit van Oort uit Alkmaar, die ook zonder de noodige ver gunning zich tot het vervoeren van kleiaardappelen had geleend, 'n Eischje tot een paar rijksdaalders loete of een tweetal dagen in de „petoet", was het, wat daar lieden op zat. Dart Beemsterboer van Schoorl, had een soortgelij ke zonde op f'n kerfstokje en deze koopman kreeg ook al 'n requisitoir tot f5 boete of 2 dagen hech- tepis te liooren. Gerrit Glas, schipper in de gemeente Harenkarspel had ook al zoo iets op z'n lever. Ook hij liep een eisch op tot f5 of 2 dagen hechtenis. Jacob Briefjes, een varkensmester uit Bergen, met eenzelfde feit liep oen eisch op tot f5. Beklaagden Simon Groet, schipper te Barsinger- liorn en Arie Hartog, een schipper uit Zuidschar- woude, liepen, ook al wegens vervoer van kleiaard appelen zonder het noodige consent, ieder een eisch op tot f5 boete subsidiair een paar dagen brom men. Arie Vijn, landbouwer te Opperdoes, had een par tijtje van 36 zak klei-aardappelen en had die op 12 November door Schipper Kragt van Opperdoes per klein vaartuig naar Medemblik laten brengen naar schipper Pot aldaar, die ze met zijn motorvaartuig naar Zaandam transporteerde. Dat mocht allemaal zoo maar niet en Arie Vijn kreeg een gerechtelijke vervolging op zijn huid. Maar daar moeder de vrouw hierin naar het scheen grooter rol speelde dan baas Arie zelf, werd tegen Arie vrijspraak gevraagd. Of moeder de vrouw er nu zelve met hare dappere be schikkingen inzake die aardappelen nog tusschen zal draaien?? Schipper Kragt van Opperdoes, die zonder con sent Vijn's aardappelen langs do Opperdoezcr wate ren naar de oudste stad van ons bekoorlijk West- Friesland bad gevaren werd opgeknapt met een doodgewoon vorderingetje tot f5 of 2 dagen. Schipper Pot van Medemblik, die liet vrachtje naar Zaandam bracht zonder consent, liep ook een eisch tot f5 of 2 dagen zitten op. Pot merkte op, dat hij, hoewel wetende, anders zonder consent geen ver voer te mogen doen, nu toch gedacht had het in dit geval wel te kunnen doen en geen vergunning noodig te hebben voor het vervoer van deze aardappelen, waar diezelfde soort zijn gekomen uit Zeeland, zon der bewijs, met bestemming voor het Medemblikker krankzinnigengesticht Als ze zoover vandaan daar heen qnogen zonder bewijs, mag ik ze toch ook wel vervoeren van Medemblik naar Zaandam!Maar onze goeie schipper Pot vergat hierbij, dat de maat regel, waar het hier om gaat den 28sten October j.1. in werking trad en dat het gesticht te Medemblik bedoelde partij aardappelen eerder ontving, terwijl Pot in November, dus later, vervoer deed van Me demblik naar de Zaanstreek. Dat mag niet. W. Langereis, kaasventer te Alkmaar, was als be klaagde at>6ent. Hij liad in October te Alkmaar kaas verkocht, lekkere Edammer, voor méér centen, dan maximum-eenheidsprijs, die van hoogerhand was toegestaan. Eisch f25 of 10 dagen. Nogmaals verboden vervoer. Een ander, bijzonder boeiend zaakje was, dat Dirk Cuné, een Medemblikker fabrieksarbeider opzettelijk bad vervoerd een tweetal zakken aardappelen, zulks zonder consent. Eisch f 5 of 2 dagen. Ook al bovan den maximumprijs. Klaas Brouwer, een 56-jarig nienboertje te Oude- scbild op Texel, had 6 cents voor een half pond uien genomen, dat een Texelsche juffrouw zoo vriendelijk was, van hem te koopen. Hij had als maximum ech ter 4 cents mogen laten betalen. Nam alzoo 2 cents te veel in betaling aan. Eisch vijf en twintig gulden Itoete of 10 dagen zitten. Klaas, vol vertrouwen op 'seilands Burgervader riep ontstemd tot afscheid naar de vierschaar: „dat zal je tegen vallen! Ik zal me bij den Burgemeester beklagen!" Weer hetzallde. Langdurig oi>onthoud bracht die bedreiging niet en werd een aanvang gemaakt met het volgende zaakje, dat was van den heer Officier contra Trijntje Molenaar, vrouw van Jacob Prins te Bergen. ZIJ had toen een 16-jarig dienstmeisje in haren winkel kwam om een Liter groene erwten, voor mevrouw, op die erwten een reuzenwinst genomen, boven het maxi mum. Eisch f25 of 10 dagen. Nog Mn over tred ar. Theodorus Schouten te Alkmaar had voor zeep die hij verkocht, meer geld laten betalen dan als maxi mum toelaatbaar was, n.1. 20 cents per X K.G. in plaats van 14 cents per X K.G .Eisch eventjes f 100 lioete of 20 dagen brommen. Een liefhebber van Mn kat. Piet Bookhoff te Hoorn had een kat gpstolen van z'n buurvrouw Sijtje Zvtagerman, tot groot verdriet van dat rnenseh. Ze hield vanh et beest. Nu, 't laat zich denken. De dief kreeg een eisch tot 2 maanden gevangenisstraf te hooren. Mishandeling. Jan C. Hendriks, koopman, woonachtig te Hoorn, zagen we hedenmorgen nog wandelen, wel 'n uur of drie gaans van Alkmaar af. Dat hij op de zitting als beklaagde absent was, verwonderde ons dus niet. Hij moest zich verantwoorden wegens mishandeling van koopman H. v. Wieringen, Jan Pagano, een 25-jarige koopman in Schagen, had daar in de Nieuwstraat de handeling zien plaats vinden. Hij zag dat Hendriks Van Wieringen greep en mishandelde. Spoedig werd Pagano" door andere nweggetrokken en heeft dus wel wat, maar niet alles van de mishandeling gezien. De O. v. J. eischte f 15 of 10 dagen hechtenis. Ook al mishandeling. Meindert Burger, een 28-jarige „jonge knaap" uit Andijk is nogal „druk" en verscheen hier wel meer als beklaagde. Nu moest hij terecht staan wegens mishandeling van drie personen, Jaap Mantel, Kees Groot Sr. en Kees Tol. De leeftijd der door hem af geroste luldjes varieerde van 16 tot 68 jaar. Meindert is blijkbRar een ruwe klant, 't Gebeurde op Oude jaarsavond in het café van Grietje Burger, wed. W. Visser te Andijk, waar beklaagde dronken was en „mot" kreeg. En hij heeft er de schrik daar ln. Er waren er onder de zes getuigen, die nu bijna meineed pleegden, blijkbaar alleen uit angst voor den ru wen Meindert. 't Beestje schijnt intusschen getemd te zijn. Hij heeft «zijn onmatig jenever drinken stop gezet en is thans getooid met do Blauwe Knoop als lid toegetredenFelicitatie van den Praesus eneen eisch tot 5 maanden gevangenisstraf van den Officier. Mr. W. C. Bosman hield een pleidooi, waarin hij ten slotte toepassing van voorwaardelijke straf aan beval. A.s. Dinsdag uitspraken. Den Haag, 21 Febr. 1917. In zooverre is dr. De Visser's woord uitgekomen, dat nu de „olie, op de golven gestort", welke de beer Van Twist had doen koken, het scheepje Par lement in wat „stiller water" Is gekomen. Geduren de de zeer lange verdere rede van minister Bosboom, die duurde van ruim half twaalf tot in den vrij laten middag, was de stemming in de Kamer kalm, op de grens van het slappe af. Trouwens, Z.Exc. van Oor log. blijkbaar en waarlijk niet zonder begrijpelijke oorzaak, afgemat, wist weinig „kleur in zijn re de te brengen. In den laten middag werd da ming ietwat warmer. Daarover straks nader. Wat de voornaamste punten, door de verschillende spre kers btj deze Algemeene Beschouwingen aange roerd betreft, heeft de heer Bosboom ten opzichte der vergoedingen bij klein verlof gezegd, dat de men schen niet genoodzaakt worden, onder alle omstan digheden onverwijld den dienst te verlaten. Verla ging van de léeftijdsgrens voor de officieren, met het oog op de pensioeneering, wees de minister vierkant af. Voor wijziging van de wet op bevordering voor de Landmacht zei Z.Exc. is 't nu de tijd niet. Officieren, die niet voor bevordering in aanmerking kunnen komen, dienen niet naar de Landweer te worden gezonden, maai4 naar de burgermaatschap pij. De regeling vbd den overgang van reserve- tot beroopsoffirieren verkeert vernamen wij, in „embryonalen torstand". Over het geval-Sijthoff men herinnert zich: den Uaagschen kornet, die niet «oor officier werd voorgedragen, wat toegeschreven is aan den inhoud van een artikel, in het dagblad, aan des kornets vader toebehoorend zei de minis ter vooreerst, dat het hem begint te vervelen, en voorts dat hij zich houdt aan het vroeger zóó vaak gezegde: het eerewoord van de officieren, in deze met onderzoek heiast geweest, dat van „bijredenen" geen sprake mag zijn, moet worden vertrouwd. Over het huwelijksverbod van vrijwillig-dienenden beeft de minister lang gesproken. Z.Exc. geeft toe, dat er in de bestaande regeling iets moet worden gewijzigd, maar wét staat nog niet bij hem vast. Misschien de bepaling scheppen, dat huwelijk zonder verlof het dienstcontract nietig maakt; dus: ontslag, geen degradatie? De minister wil wat de mare chaussees betreft, de menschen, die naar afgelegen garnizoenen worden verplaatst, bij gebleken goed ge drag wel weer ln het korps opnemen, 't Is hier een uiterst lastige kwestie. Het trouwverbod voor alle vrijwillig-dienenden opheffen, zou natuurlijk niet gaan Men zou aldus een proletariaat kweeken en bovendien het budget van Oorlog op schrikbarende wijze belasten. De 800 marechaussees dienen te allen tijde ter heschikking van den commandant te zijn. Men kan hen niet kazerne-woningen aanwijzen na dat zij in het huwelijk zijn getreden. Zooals gezegd, de minister „weifelt" nog en hoopte dat de heeren Duijs en Ter Laan hun motie zouden intrekken, waaraan, zooals men straks nader zien zal, ook ge volg werd gegeven. Den heer K/ ter Laan lieantwoordde minister Bos- l«oom in 't kort. Tegenover de bewering, dat wij on der een „militairistisch stelsel" zuchten, zegt de mi- nistpr van Oorlog: wij hebben feitelijk thans een volksleger. Even goed als in Zwitserland. Over de kwestie van leger-organisatie en nieuwe divisies kon de Regeering zich niet in openbare zitting uitlaten. Nog verklaarde F.xc. Bosboom, dat van het voor- loopig nog niet onder de wapens roepen der lichtin gen 1909 en 1908 geen snrake kan zijn. Ten slotte zei de minister iets over de „legende" aangaande de ver houding tusschen hem en den opperbevelhebber. Ze ker verklaarde de heer Bosboom er bestaat tusschen die beide autoriteiten wederzijdsch vertrou wen. In den minister van Oorlog als legeraanvuller en -verzorger, in den generalissimus ala legeraan voerder. Natuurlijk loopen de meeningen niet steeds volkomen parallel. Maar het vertrouwen in elkan ders beleid datgene waar 't op aankomt, is er. Bij de replieken werd 't ietwat woeliger De heer Arts was begonnen met te zegger dal hij op grond van hetgeen de minister geiegd had 'en op lichte der regeling wit de positie <ter onderofficieren tegen de Be^rootlng van Oorlog zou stemmen, ({ren kans ziende bij amendement te bereiken wat de Til- burgsche afgevaardigde wenscht. Majoor Van Twist kwam. op zijn beurt met eene motie, wanrby ik' Kamer als haar oordeel zou uitspreken dat de be palingen betreffende het huwelijksverbod voor vrij- wfiiigdlenenden belmoren te worden hervien Maar ook deze motie leefde sle .ts zeer kort, werd welhaast weer ingelrokken, terwijl ook de heer Duys ver klarend vertrouwen te stellen in den ernst van 's mi nisters verklaringen zijn trouwverbod-motie terugnam. Maar nu verrees plotseling eene motie-Rutgers, de Kamer willend doen uitspreken, dat de minister in het geval der militaire bevordering van den Kornet Sythoff. zich niet tevreden had moeten stellen met de resultaten van een onvoldoend onderzoek." Natuurlijk kon de minister van Oorlog deze motie nu zijne pertinente verklaringen ui< l anders uun- duiden dun als eene van wantrouwen. En mr. Lohman wees onmiddellijk op hel schril contrast tusschen de betrekkelijk geringe beloekeois van liet „geval-Sijthoff" de vraag, of zekere kornet al dan niet terecht ongeschikt voor den officiersrang is rrrdoeld en den loop «dien de zaak nu nam. Waarop heer Rutgers eindelijk zijn motie wijzigde in dien zin. dat de Kamer als haar oordeel zou uitsproken, dat een nader onderzoek naar het „geval-Sijthoff' ge. wcnscht is. Te lange leste is die motie dan op voorstel van dr. Noleus en met 29 tegen 23 stemmen „zwem mende" geworden. Dwz.: zij zal op nader tc be palen dag worden behandeld. Misschien hooren wij cr nog wel eens iets van Hoofdzaak is: we zijn uit ae Algemeene Beschou wingen gekomen. Het laatste deel van de zitting werd bijgewoond door den premier, die blijkbaar en zrer begrijpelijk sterk onder den indruk verkeerde van liet aftreden vun minister Van Gijn. welk nieuws de aandacht der Kamer van de ..finale" der Algemeene Beschouwingen over Hoofdstuk VIII natuurlijk afleidde. Wij vervolgen nu. in zeer kalme ,.arlikclen-st<tn- imng" den verderen tocht door deze Begroeiing, in afwachting van de dingen, ons verder wachtende. Waarover morgen nader. De ontwerpen lot vervroegde oproeping dor Lichting 1918. alsmede tot verscherpte bepalingen tol bol tegen gaan van den smokkelhandel zijo aoor het Hooger- huis na uitermate kort debat goedgekeurd. Minister Rambonnet „verdedigde voor zijii ambt genoot Eexc. Bosboom het eerstgenoemde wetsvoor stel. De kwestie der geestelijke en zeilrijke belangen van de gemobiliseerden zal bij Hoofdstiik VIII in den Senaat ter sprake komen. Voor het afleggen van het eindexamen-H.B.S zullen deelde de minister van Marine mee faciliteiten worden verleend. Het Hoogerliuis is nadere bijeenroeping gescheiden. Een ander dan mr. dr. Van Gijin zal dus ook het ontwerp zegel- en registratierechten verdedigen. Mr. ANTONIO. ANNA PAULOWNA. Dinsdag 20 Februari hield de ablccling Anna Pau- lowna der liollaudscbe Maatschappij van Landbouw eene vergadering in Veerburg Er waren 40 personen aanwezig. Na opening door den voorzitter. Jen heer J. A. Waiboer, deelde deze mode, dat van Dr Bak ker reu schrijven was ingekomen met verzoet den cursus in veeteelt uit le stdlcn tot den Herfst, daar hy door groole drukte verhinderd w-as, dezen thans le geven. Dit verzoek werd ingewilligd. Verder whs ingekomen rene brochure over haferziekle van den heer De Gier. Naar aanleiding hiervan drride de lieer N. Raap mede, dal hij eene lezing over dit onderwerp zou houden in eene vergadering van oud- tecrlingen van den winlercursus, die voor iedereen toegankelijk zou worden gesteld. Ook was een schrij ven ingekpmen van het Hoofdbestuur in verband met de aanvrage om subsidie met verzoek, nader te wor den ingelicht. Hieraan zal worden voldaan. De heer P. Kaan Dz. deelde mede. dat hij naar den Haag was geweest, om te spreken over het verkrijgen van geïnterneerden als werkkracht Hij had zich gewend tot het inlernoerihgsbureau en de Centrale arbeids beurs. Tengevolge van dit bezoek hadden een officier der Genie en een vertegenwoordiger der B^gische re geering Anna Paulowna bezocht De neer D. C. Rezeiman deelde nu den uitslag der gehouden conferentie mede. Geïnterneerden waren te verkrijgen onder deze voorwaarde, dat voor hen ba rakken zouden worden gebouwd, die in bezit bleven der Belgische iegcering. Voor eiken arbeider moest dc werkgever f 50 betalen voor den bouw dier ba- rakken, waarvan de onkosten werden berekend op f 110 per persoon en daarbij f 15 voor licht, vuur eau water. Van de Belgen zelf zou f 2.50 per week geëischt worden van hun loon tot dit doel. Waren de onkosten der barakken aangezuiverd, dan zou die f 2.50 gebezigd kunnen worden tot terugbetaling der gestorte gelden aan den werkgever. Het bleek, uit de bespreking, dat barakken-bouw geen beslisten eisch was. Men inoest den werklieden goede huisvesting geven en hierover had dc Nedcrlanasche regiering het to^f zicht. De heer P. Kaan Dz, vond het niet goed, ue verplichting om f 50 voor biarakkcii-bouw bij te dra. gen, te aanvaarden. Mogelijk was hoofdelijk aanvragen beier dan eene gezamenlijke aanvrage. De laatste was wellicht oorzaak van de hooge eischen. Tusschen «le lichamen, tot welke inon zich ln dezen moest wenden, bestond verschil van meeuing. De arbeidsbeurs raadde aan eene hoofdelijke aanvrage, terwijl de generaal er op aandrong, liet gezamenlijk to doen. De heer V. Kaan meende, dal de dorsch eeoer boerderij wel tot barak was in te richten. AD dan in eiken weg een landbouwer zijn dorsch beschikbaar stelde, dan kon de wagen goedkoop en makkelijk rollen. Hiertegen werd eeitlcr aangevoerd, dal in. den dorschlijd die dorsch niet beschikbaar zou zijn. De voorzitter achtte het na de gehouden besprekingen het best, later nog eens te vergaderen n.m. als de heer D C. Rezei man ln den liaag nader de zaak had besproken. Dit werd goedgevonden en besloten Maandag 26 Februari 's middags 3 uur opnieuw in Veerburg bijeen te ko men. Per advertentie in de Schager Courant zou bier voor eene oproeping gedaan worden. Dc wetisch werd uitgesproken, het daarheen te leiden, dat elke land bouwer op eigei boerderij de werkkrachten zou mo gen huisvesten. Toen -.«eraan door de aanwezigen op gegeven, hoev el v.« r''..r.chien ze wenschten «T. dat amilal beliep te zan.ei 230 arbeider. Bij do rondvraag wanschte de heer F. Metselaar ingelicht te worden aangaande den aankoop van zaaizaéd., In den Wieringer- waard werd het of hooge vrijs verkocht, dan de regering betaalde. HU anlwoota minde, dat men zijn zaad moest laten keuren door den hoer Nobel. Werd hel goedgekeurd, dan wus de nandei daarin vrij 611 de prijzen waren niet vnstg-steld. Wel was men ver plicht, op te geven, waar het zaad werd uitgezaaid. De heer Vogelenzang herinnerde eraan, dat het vo rige jaar drievierde der kosten van het zaaizaad wa ren teruggegeven. Kon opnieuw niet gepoogd worden, eene tegemoetkoming te krijgen voor de overstroomde gronden? De secretaris deelde mede, dat in deze richting al gewerkt was. De lieer P. J Waiboer vraagt, wanneer nu eindelijk iiet hooi uons zul koinun. De secretaris deelde mode, dut hij uun hel Hoofdbestuur een brief had geschreven, die vroeg genoog was ont vangen om in de vergadering van iiet Hoofdbestuur behandeld te kunnen worden. Als antwoord op zijn schryvcn had hy van hel Hoofdbestuur de niede- decliug ontvangen, dat de oorzaak der vertraging ge legen wtis in gebrek aan samenwerking tusschen de plaatselijke commissie en de watersiiooucomniissfcx Lr werd nu gewacht op eene beslissing van don Commis saris der Koningin. De lieer P. Kaan Dz. meende, dat er wel geen hooi meer zou komen, maar moge lijk wel eene uitbetaling als vergoeding. De Heer C. Goerligs wenschte, dat men den minister zou vragen, conceiit te geven voor gewassen, iu den poider get&ild, inzonderheid van mosterdzaad. Besloten werd eene com missie te benoemen, die op audiëntie bij den minis ter zou gaan en tol leden dier commissie werden be noemd de hoeren C. Goerligs en 11. Koster, die dezc laak «>p zich nemen. De afdeeling zou de audiëntie aanvragen. De hoer P. Rezeiman vroeg, of er iels op to vinden zou zijn, om in 1917 voldoende voerhaver voor paarden te krijgen in liet overstroomde gebied, wijl dit gewas daar niet geteeld kan wordea Als mid del noemde hij. bijv. gezamenlijk elders land huren en dat met haver bezaaien. De heer Raap moende.i dat men eerst zelf moest probocren, haver te krijgenj en verder afwachten, hoe de toestand zou verloopen. Ook herinnerde hij aan de pertinente belofte van de kunstmest-commissie, waarbij toezegging was gedaan tv..La-,rum 1..T/ «*:r i om in Februari Chili te kunnen outvangea Hij achtte het wcnschelijk. die commissie aan hare belofte te herinneren. Dit werd algemeen goedgevonden. Daar verder niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst, de ver gadering. - WIERINGEN. In deze gemeente zyn van de lichting 1917 der Nat. Militie opgeroepen otn op 2 Maart te Amster dam te worden ingedeeld: Jan Bakker Cz. te den Oever en Jacob Bais Ez., te Westerland, cn om op 13 Maart te Haarlem te worden ingedeeld: Simon Koster ,lz. tc Westerklief, Jan Omis Gz. te Haukes, Heter Tijsen Pz., te Westerland, Simon Rotgans Jz te Stroe en Co rooi is van Savoijen te Waard-Nieuwland. —ANNA PAULOWNA. Door Burgemeester eu Wethouders dezer gemekte

Schager Courant | 1917 | | pagina 1