verzRkering Maatschappij Jest Friesland", Kinheim Voorjaars-hoeden. ten vast Werkman, Café met Vergunning, een flinke Dienstbode Ch. H. Th. SCKMALZ, Centraal Drogist „liet Groene Kruis", VEE-GENEESMIDDELEN m Vraag) 20 zijden Fuiken, [mn! De crisis aan financiën. ALKMAAR. Directie: J. H. Elfring en I. Fonteijn. Verzekering tegen vaste premie en weinig of geen onkosten. De Pirma Wed. J. HEDDES, Fa. Wed. J. HEDDES, 2 Timmerlieden Melkrijderszaak, een Baker, 2 jonge Zeugen HOOI STR00 Geen reclame behoef ik. Slechts een herinnering aan mijn bestaan. Hoogzijde E 16, Schagen. „HOLLAND". C. Brammer. Schagen, DERDE BLAD. Kruidenierszaak, Zaterdaq 24 Februari 1917. 60ste Juartjang No. 5959. te Alkmaar, Spoorstraat 68. Binnenlandsch Nieuws. Maatschappelijk Kapitaal 1500.000.-. AGENTEN gevraagd. bericht de ontvangst der eerste SCHAGEN.. gevraagd, bij C. BAKKER, Dirkshom. GEVRAAGD, met 1 Maart; met toebehooren. bij Dl. DE JONG, St. Maartensbrug SCHAGEN.' elk met 8 biggen en 9 beste Schrammen, bij D. M A R E E S, Belkmerweg 't Zand. Ie koop, machinaal geperst, - Telefoon no. 4*2. Bakwagen, Melkwagen Speelwagen, Speciaal huis in 2 Werkpaarden, 3 Boerenwagens, 1 Sportkar. Nog voorradig een beperkt aantal boekjes, behandelende de verschillende ziekten Yan het vee, hun oorzaak en genezing. Op aanvraag zend ik U dit boekje GRATIS en FRANCO toe. Co'dp. Vereen, tot txploi- tatie der Kaasfabriek „De Concurrent" te Anna Paulowna. Uiiui urnii Verzeker! werkgevers tegen ziekte- en ongevallen- schade van personeel en eigen zaken driivenden voor zichzelf. Agenten rijn a.o.Johs. Veerman, Aartswoud; D. Schenk en Jd. Helder Kr., Alkmaar, P. Swart, Dirks- lioin; A. Kwantes, Hugowaard; L. Mantel, Hensbroekj I d' Beurs, Juliinadorp; F. Koster Hz., Nieuwesluis; C. Goet Jz., N. Niedorp; M. Kooijman, O. Niedorp; K. Paarlberg, Oudesluis; C Rempt, Oudkarspel; D. Buien WzSt. Maarten, Stroet; A C. Kroon. Ob- d.tin; Th. Paaaw, Schagen; A. Schenk en A L. Zuid- scherwotide, Schagerbrug; Jb. Kager Hz., Schoort; K. K. d' Geus, Wnrmenhuizen; E J. Baijs, Wieringen; .1 Kroon Jbz., Winkel; P Nooij, Wieringerwaard; P. K'erk Hz., te Sint Maartensbrug: Otto Klein, Anna Pau'owna; C. Prins Dz„ te Barsingerhorn. AGENTEN GEVRAAGD Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt; Wij hebben den afgetreden minister van financiën Inlichtingen gevraagd omtrent dé redenen van zijn aftreding. Het verschil lag, zoo deelde mr. Van Gijn mede, bij de crisis-uitgaven, met name bij de distributie- uitgaven, „Gij kunt reeds uit de toelichting van het 80-millioenenontwerp zien, dat er over de opdrij ving van die uitgaven reeda in November vóór de indiening van bet ontwerp een woordje gevallen was. Anders neemt men niet ln de toelichting op, dat de minjster van financiën zich slechts noode met de zaak kon vereenigen. Het spreekt vanzelf, dat mijn oppositie toen niet ging tegen het cijfer f80 millioen. De zaak werd geen greintje anders, als er f100 of f60 millioen was gezet; er zou geen cent meer of minder om worden uitgegeven; van het écart tusschen in- en verkoopsprijzen hingen de werkelijke uitgaven af, e.i \'«'rts van het aantal artikelen, waarop geld toe gelegd wordt Het is duidelijk, dat het cijfer van f 80 millioen niemand bond, dat de minister van land bouw niet kon ophouden met de distributie, als het cijfer bereik twas, noch de minister van financiën vrn ere uitbetaling kon weigeren, als het zoover was. Vooreerst weet men eerst maanden later, hoe veel er feitelijk is uitgegeven, en al wist men het bij tüds, zoo vroeg mr. Van Gijn, zou dan iemand plotseling d edistributie kunnen stoppen of de in- en verkoopprijzen gelijk kunnen maken? Feitelijk is de f80 millioen een memoriepost; dat er een cij fer wordt neergezet is slechts om de Rekenkamer in staat te stellen de uitgaven gaandeweg te ver evenen op een begrootingspost. Dat weet ieder, die ooit met dergelijke uitgaven te maken had. De ge- heele paragraaf 5 van de Memorie van Toelichting had ten doel te laten blijken, dat de minister van financiën zich me* het geheels, in die toelichting ontwikkelde plan, maar matig kon vereenigen en dat ook zijn collega van landbouw erkende, dat het nu welletjes werd, en niet zonder meer kon toegelatenwo rden, dat de zaak misschien nog meer ging kostea Maar gfj liet de indiening dan toch destijds door gaan, zoo merkten wij op. „Ja", zeide mr. Van Gijn, „om des lieven vredes wil; de distributiewet is nu eenmaal uit te voeren en ik hoopte, dat de Kamer zich ook nog wel eens zoude bedenken alvorens zulk een sprong in het duister,goed te keuren. Dat kon als uit het voor- loopig verslag blijken. Dit verslag kwam na twee maanden. Inmiddels was het mij steeds duidelijker geworden, dat er van de f80 millioen e'en groot bedrag ten goede komt aan wie het niet bepaald be hoeven. Ik bedoel hier niet zoozeer de betrekkelijk kleine categorie van de menschen met f3000 en meer. Die betalen toch straks weer in den vorm van belastingen, wat zij nu profiteeren. Neen, Ik be doel de zeer breede kringen van menschen, die 25 pet., 50, 70 ja soms 100 pet. meer loon hebben ve len, door hun hoog loon zelf de tarwe duur hel pen maken en voor wie de schatkist nu gTOOte offers brengt, hen nog daarenboven aan een bijzon der gunstigen toestand wennende, die niet blijven kan. Daarom heb ik, toen het voorloopig verslag ver schenen was, dat nu juist niet van groote ingeno menheid met deze kostbare aangelegenheid sprak, gepoogd een weg te wijzen, langs welken zij, die het noodig hebben, beter zouden worden geholpen, en zij, die het niet of nagenoeg niet behoeven, geen steun wegens de duurte zouden krijgen. Deze po ging is mislukt en ik moet erkennen, dat de be zwaren van de uitvoering vele waren, al waren ze bij zorgvuldig overleg met deskundigen wel te ver minderen geweest. Het sprak vanzelf, dat ik er prijs op stelde, nadat die poging mislukt was, dat althans de fout van het bestaande stelsel een zoo klein mo gelijke werkingsfeer kreeg of behield, en daarom gaarne gezien had. dat de memorie van antwoord van het 80-millioen-ontwerp zóó werd gesteld, dat zij naar langzame inkrimping wees. De Kamer kon dan aan haar neiging om in die richting te gaan, ook gemakkelijker toegeven. De Heden, die werkelijk sterke behoefte hebben aan veel artikelen onder kostprijs, kon men dan nog Individueel op andere wijze trachten te helpen. Intusscher en hier zit de knoop alle over leg inzake de memorie van antwoord werd mij ge weigerd. Ik heb het stuk tegelijk mogen lezen met eiken anderen Nederlander. En dat bij een ontwerp, waarbij elke ook oogenschijnlijk onbelangrijke beslissing tientallen van millioenen kost. Dat kon ik moeilijk op mij laten zitten. Er zijn toen nog onderhandelingen gevoerd, maar die brachten een opvatting van mijn verantwoorde lijkheid feitelijk ook van de hunne bij mijne ambtgenooten aan het licht, die het verschil nog erger maakte. Men stelde zich op het standpunt en vorderde, dat ik dit zou aanvaarden dat, wanneer het zoogenaamde crisis-uitgaven geldt, de minister van financiën zich heeft neer te leggen bij de besluiten van den ministerraad en zijn verant woordelijkheid naar buiten alsdan gedekt moet ach ten door zulke besluiten al acht hij ze dan ook strijdig met een behoorlijk beheer van de financiën. Het spreekt vanzelf, dat hij zich op zulk een be sluit niet zoude kunnen beroepen, als hij in de Kamer ter verantwoording werd geroepen; dat zou de Kamer niet dulden. Trouwens, wie zou zulk een pover figuur willen slaan? De minister van financiën, aldus verder de kers- versche verantwoordelijkheidsleer, kan het gewicht van zijn persoonlijke verantwoordelijkheid en de consequentiën daarvan slechts ln de weegschaal leggen, wanneer het geldt de indiening van e encre- diet-aanvrage bij de Staten-Generaal. Eenmaal zulk een crediet-aanvrage goedgevonden hebbende, gaat hem de zaak niet meer aan." Wij veroorloofden ons ten slotte de vraag, of de heer Van Gijn niet vreesde, dat de zijns Inziens verderfelijke leer dan nu toch gehuldigd zoude wor den. Het antwoord luidde, dat hij daaromtrent ge heel gerust was. „Een tweede-rangspersoon, een niet met staats zaken bekend man of een onverschillige had men wellicht bereid gevonden, zulk een kersversche leer omtrent de ministerieele verantwoordelijkheid op gezag aan te nemen. Maar bij de eerste-rangs-man ais thans gevonden is, is dat ondenkbaar. Mijn ge zonde opvatting, waarmede Ik voor ieder, die met ons constitutioneel-parlementair stelsel goed op de hoogte is en met de werkelijkheid van het fian- cieele beheer bekend is, durf verschijnen, overwint nu ongetwijfeld tot nader order en ik hóóp we derom voorgoed. EEN HOLLANDSCH BINNENHUISJE. Nergens licht op, alles duister, T TH/f/vnl/MwrAn 1II1-+ L /vl 1 hij boven een kolenlood» zweefde, brak een der tou wen, waardoor het gevaarte, dat meer dan 10.000 kilo woog, kantelde, door het dak plofte, de muren der loods deed ineenstorten en in, zijn val nog een an deren muur mede nam. Het 'zware gevaarte heeft op het terrein der gasfabriek heel wat verwoesting teweeggebracht Gelukkig is niemand gekwetst N. v. d. D. DE STRENGE WINTER. Een correspondent schrijft: Niet alleen in de menschelijke samenleving, ook in de steeds merkwaardige dierenwereld brengen abnor male tijden abnormaliteiten te weeg. Daarvan heeft men gedurende de jongste strenge wintervorst, vooral in de laatste dagen toen de nood het meest nijpend werd. menig staaltje kunnen constateeren. Zoo heugt men zich den tijd haast niet meer dat in Limburg .de ring- of boschduiven pen durf aan dert dag hebben gelegd, als gedurende deze winterkoude. j t -w— wil iv i n irv Ook de dienstmaagd zet zich kalmpjes Tusschen oudsten zoon en pa Om het keukenlicht te sparen.. Op bevel van Posthuma. Schoolwerk maken wordt ondoenlijk Door 't rumoer en door 't gepraat; Pa moet nog bureau-werk nazien, Wat ook al niet heel best gaat Houd je hoofd maar eens bij 't werken, Als je spruiten voor en na Aan dezelfde tafel stoeien. Door 't bevel van Posthuma. Om het half uur loopt er eentje Naar het kastje in de gang Om den meter af te lezea Ma doet dit niet meer, sinds lang; Van het bukkend controleeren In de koude vroeg en spa. Heeft zij reeds het spit gekregen. Na 't bevel van Posthuma. Tegen negen: luid geklingel; Door hét duister gang-portaal Strompelen de naaste buren Met hun kind'rea groot kabaal; „Onze meter wijst' al drie kwart „Op een enkel streepje na, „Daarom komen we bij jullie „Op bevel van Posthuma". Baden wordt de reinste luxe, Wie zich dat nog permiteert, Moet een week in donker zitten: Al zijn gas is opgeteerd; Mientje 'kan geen krullen branden En zij loopt dan ook weldra Met een „slecht en recht" coiffure.... Op bevel van Posthuma. Ieder morst in 't duister kaarsvet Over jas en broek en mouw. Wim is van vde trap gevallen Toen hij in den kelder wou; Elkeen vloekt op 't helsche duister, Slechts de oudste zoon en pa Zeggen, naar de dienstmaaga kijkend: „Wut éen guit. die Posthuma 1" Haagsche Post. - SINT MAARTEN. Door den heer P. Visser alhier, zal voor rekening van den heer H. Prosper te Stroet een nieuw woon huis worden gebouwd. DAT LIEP BEST AF. Te Alkmaar was men Woensdagmiddag aan de oude gasfabriek bezig om een gaskoeler weg te nemen en dezen naar de in aanbouw zijnde gasfa briek te verplaatsen. Juist dat men, door middel van een lichtpaal den ketel had opgeheschen en De rings- of boschduiven, die anders zoo schuw zijn. datmen moeite moet doen om ze in het woud te iien te krijgen, traden thans op met een brutaliteit zonder weerga. De nood drong en dreef er deze mooie beesten toe. Zelden heeft men ze niet alleën in zoo groote getale gezien, maar ook zoo vol durf. Om Maastricht, in St. Pieter b.v, en andere plaatsen streken zij met duizenden op de' velden neer, waar wintergroenten stonden, en vilten ze tot vlak bi] d« boerenerven geheel kaal, In het noorden van Limburg, in de dorpen om Roermond, hebben de wintergewassen, vooral net zoo genaamde winterzaad het danig ontgolden. Heele perceelen dezer groenten werden door dë bosch duiven geschoren, alsof er kudden schapen hadden huisgehouden. Spruiten en boerenkool, alles was wel kom als ontbijt, diner en souper, en verdwenen in de hongerige magen dezer vlugge en sierlijke woud- bewoners, die er in normale tijden zoo'n slag van hebben zich hoog in de toppen of diep in de dichte looverkronen te verschuilen, waar meestal alleen zijn gekir zijn aanwezigheid verraadt De groenteboeren klaagden verschrikkelijk en vroegen vergunning om ze als schadelijk gedierte te schieten. In Noord-Brabant heeft men er niet veel van ge- hoord, hoewel ook hier in verschillende streken vreem de bezoekers belandden. Zoo kon men dit jaar, tijdens de bittere koude in de Langstraat b.v. ta lvan wilde witte zwanen, zg. Denen, bewonderen, die men er in gewone winters niet aantreft. Verschillende dezer dieren, wier gemid deld gewicht ongeveer 18 pond bedraagt, werden door de jagers geschoten. Zoo'n schot loont wel de moeite want het dons heeft- heel wat waarde en het vleesesh levert een smakelijk wildbraad EEN BROODKAARTEN-JUBILEUM. Gisteren was het twee iaren geleden dat de brood kaart in Duitschland wera ingevoerd Alleen in Groot- B er lijn worden per week 3.600.000 broodkaarten uit gereikt - De „Tag" berekent, dat al die kaarten, op elkan der geleed een stapel van 324 meter hoogte vormen. In de afgeloopen 105 broodkaarten-weken zou dit een torentje van ongeveer 34 kilometer hoogte zijn. Naast elkander gelegd zouden de tot dusverre te Berlijn uitgegeven kaarten een strook van 56.700 kilometer vormen. De Groot-Berlijnsche broodcommissie ontvangt wekelijks 66 millioen' coupons terug. TEGEN DE JEUGD VERWILDER ING. Te Munster wordt met kracht opgetreden tegen ban deloosheid en verwaarloozing der jeugd Zoodra het donker invalt, mag zij verschillende straten en pled- tnen o.a. van Munster niet betreden, niet rooken in het openbaar, niet vertoeven in koffiehuizen, banket- winkels, ververschingssalons, ad. zonder toezicht van ouders of overheden; noen in schouwburgen, waar lichtbeelden worden vertoond of specialiteitengezelschap pen optreden, in restaurants en herbergen, waar zang uitvoeringen, voordrachten, enz. worden gehouden. On der jeugdige personen worden hier verstaan: jongens en meisjes onder de 17. Jl t' (Meer dan 100 aandeelhouders). die goed kan melken, bij P- DE GRAAF, Doggersvaart, Koegras, Helder. I er overname aangeboden, een Pf- Ir. lett. B. bureau van dit blad 1 e koop aangebodenEEN waaraan is verbonden een in een welvarend dorp in No Holland. Br. fr. onder lett. M, het bur. van dit blad. Noord- aan Er biedt zich aan voor de maanden April en Mei. Brieven aan het bureau van de Schager courant, lett. B. B. Gevraagd met 1 April Te koop aangeboden: Te koop: Een besle gebruikte een dito en een bij P. VOORTHUIZEN, 'tWad, Bar singerhorn. naar voorschrift en onder conlrflle van dan vee-arts S. GOLDSMID. TE KOOP: Adres. BROKKEN, Middenstraat 78, Helder. Zii, die nog LID of LEVERAN CIER van bovengenoemde vcreeni- ging wenschen te worden, gelieve zich vóór-15 Maart 1917 op te ge ven bij den directeur G. SMIT Sz. Breezand. voor ow riek vee verpakt* veege- neesnüddelen, merk Overal verkrijgbaar. Brochure op aanvrage bl| iade- ren verkooper. TE KOOP: (80 mazen) j bij P. D. KOOIJ, Nieuwesluis. 4

Schager Courant | 1917 | | pagina 1