ZATERDAG 3 MAART 1917 60ste jaargang, la. 'i1)('1'beeV,i)amsté sloot met een gepast woord de goed geslaagde vergadering. EERSTE BLAD. Uit en Voor de Pers. Tweede Kamer. TRAPMAN vè Co. protesten der neutralen. Binnenlandsch Nieuws. c zuidscharwoude. - zuidscharwoude. Deposito's, Reken ingcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelt ggihg, Coupons, Jncasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. vlieger geïnterneerd. nekkramp. zakkenrollers. spek en gezouten varken 8 vleesch. gasontploffing. wieringen. wieringen. - valkkoog - anna paulowna, - wieringerwaard, steenkool. kas opnemen. oorlogsbroodk SCHAGER Alieieei Nienis- COURANT. AlTirtntit- LnttiiiUiL Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgever» SCHAOEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0,95; per post fl.lG. Losse nummers ft cent ADVERTENTIËN van 1 tot ft regels fOJSB, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer beetaJU uit drie l>l»«len. Prof. De Louter schrijft aan de Haagsche Nieuwe Courant: Buiten de onuitgesproken en onuitsprekelijke matorieele ellenden van den oorlog bestaat er een Ideëel nadeel, dat wel genoemd en vermoed wordt, doch aan alle maat ontsnapt: de rechtsverkrach ting die wij dagelij ka beleven. Deze voert de maat schappij verder terug dan eenig stoffelijk nadeel vermag. Zij schaadt niet alleen het slachtoffer van onrecht, doch meer nog den bedrijver; bij hen, die noch slachtoffer noch bedrijver zijn, verstompt zij het rechtsbewustzijn, kweekt zij lijdzaamheid en onverschilligheid voor alle zedelijke beginselen en tast zij aldus den hartsader aan van het zedelijk le ven van individu en volk. Daarom verrichten de neutralen met hun vruchtelooze protesten tegen het onrecht der belligerenten geen noodekxwe taak. Wel is hun streven oogenschijnlljk ontmoedigd en wekt bet zelfs hier en dkaT een medelijdenden glim lach of ook bijtenden spot; inderdaad bewijst het onschatbare diensten aan de menschbeld, omdat het haar behoedt voor zedelijken ondergang. Wis en ze ker komt er een tijd, waarin naar hun stem weder wordt geluisterd, aan hun streven erkenning en huldiging te beurt valt en waarin hun nakomelin gen de vruchten plukken van hun thans ondank bare taak. Eere derhalve aan h endie niet versa gen en als onze regeering niet ophouden op het zelfde thans verwaarloosd aambeeld te slaan. En wordt he taambeeld tot altaar gewijd. Nooit was een herinnering hieraan meer noodig dan thans. Het schromelijk onrecht op dlrecten of indlrecten last der Duitsrhe regeering ten aan zien van neutrale Nederlandsche koopvaardijsche pen gepleegd schreit ten - hemel; doch het wordt door Britsche persstemmen als aanhitsing tot den oorlog, door Duitsche als beleedigend beklag met 't drongen aan op verhooging van salaris voor Ontvan gers, kommiezen der Directe belastingen, enz. Slechts voor de ontvangers erkende minister Treub, dit dadelijke voorziening, lotsverbetering, eiscb van billijk heid is. De anderen moeten wachten Hel huwelijks verbod voor de kommieren gaf den bser J. ter Laan stof tot eene hartslochlelijk-verontwaardigde peroratie, waartegenover de minister slechts zijne gedurende het eerste minislerschap-Trcub gegeven bdoite stelde, dal Z.Exc op zoo ruim mogelijke schaal dispensatie van dat verbod zal vorleenen. „Zwemmende" is gebleven eene motie-.!, ter laan, lotsverbetering voor dc kommiezen vragend lioevele van de tallooze Kamer-moties, thans aan het „zwemmon", don dood door verdrinking zullen sterven: ook dit moet de toekomst loeren. Mr. ANTONIO - DIRKSHORN. Algeineeme vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank te Dirkshorn op Woensdag 28 Februari 1917 in het lokaal van den heer D. Bruin Voorz. de heer L. Doekes Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag gelezen door den kassier, den heer A. Kistemaker, merkten wij op, dat zich 11 nieuwe leden hadden aangegeven. De vereenigtng telt nu 102 leden. Het saldo Uit jaa rgemaakt was f 239 30"/», ge voegd bü de vorige saldo's was de zuivere winst f 1W7.63 De rekening werd goedgekeurd. Voor de financieele commissie 1917 werden benoemd de heeren J. Glas, Jb Smit Pz„ en K. Schuit en tot plaatsver vanger de heer J. Hotnuu Uit de rekening over 1916 melden wij ontvangen spaargelden f 9787j,05, terug betaalde voorschotten f 14290, ontv. in toopende reke ning Centr. bank van medeleden, afschrijvingen en op reserve gebrachte winst, totaal f 116452.69"/». rente van voorschotten f 1314.50, renle in loopende reke ning f 1389.62%, totaal f 231353 52Vi. Uitgaven terug betaalde spaargelden f 79600.63, voorschotten f 21330, uitgaven in loopende rekening: Centrale Bank mede leden f 126/00.22, uitgegeven rente ioor spaargelden f 2013.95 salaris kassier I 300. op reserve gebrachte winst f 116.93i/t. Uit de Balans over 1910 vcrincldcu argeloos en weerloos slachtoffer misbruikt Belde wij: actief of vorderingen: inhoudende kas op 31 Dcc. ten onrechte. Nederland kén, móg en zél zich tot geen oorlog tegen Dultschland laten verleiden op grond van aanslagen tegen zijn handel en scheep vaart op de op enzee gepleegd; doch even weinig zich tevreden stellen met de gewrongen verkla- f 1119.77, uitstaande voorschotten f 3&105, tegood in loopende rekening: Centrale bank f 29639.06. van de leden f 6750,81. passief of schulden: saido's der spaar gelden f 7361101, schuld in loopende rekening: Centr bank de loden f 1500. reserve fonds f 778.32*/», ringen en verdachte leedbetuigingen van de Duitsche sald odit jaar f 239.30"/» Totaal f 76131.64. De heer regering. Het eerste zou roekeloos, het tweede eer- f. Groot wordt met bijna aigetn stemmen herkozen looe zijn. Voor een 'en ander staat onze regeering als bestuurslid. Tot lid van den Raad van toezicht te hoog: niet omdat zl| ónze regeering is en ieder werd benoemd de heer CL Francis Tot pdaatsvervan- Nederl&nder het ala zijn plicht beschouwt haar te gen de bestuursleden werden lier kozen de heeren J. steunen, maar omdat zij tot dusver op bewondering» Glas en D. Hoogland Volgt salarisregeling Kassier waardige wijze getoond heeft de rechten en belan gen van het Vaderland te handhaven naar beide zijden; en dit niet alleen met de vaardigheid van een aouvereinen staat, maar ook met de mildheid van een edelmoedig weldoener jegens verslagenen en verdrevenen. Aldus verwierf zij voor het kleine Nederland een eere titel, dien eerst het nageslacht zal erkennen en huldigen. OnvereenJgbaar hiermede is een zwijgend berusten, laat staan een gedeeltelijk erkennen van eigen schuld of verzuim ten opzichte van het onrecht, waaraan men telkens en in toenemende mate bloot staat Fier an onvervaard kan de houding der regeering zijn, ook waar zty onmachtig of onwillig is, liaar rechten ge- wapender hand te verdedigen. Niet als bange wezels of „stomme honden" slaat een zelfbewust volk dc aanslagen gade op zijn rechten en belangen. Veel eer moet het buitenland overtuigd worden, dat Vorst en Volk trillen van verontwaardiging en zich noch door tidele plichtplegingen noch door onnozele praatjes laten in slaap wiegen, maar tevens oordeel en zelf- beheersehlng genoeo bezitten om hun ergernis te be teugelen en zooveel noodig waardig en gematigd uit ta drukken. Kan het voorbeeld van den President der Vereeoigde Staten niet worden gevolgd en het diplomatiek verkeer met Dultschland niet geheel wor den afgebroken, een tijdelijke schorsing en persoon lijke verkoeling verdient, tenzij terstond de meest vol ledige genoegdoening wordt verleen), ernstige over weging. Den Haag, 2 Maart. A.s pinadag 6 Maart houdt de Tweede Kamer geen openbare zitting Wie durft te zoggen, dat de hooge vergadering dan „vacanüe beeft, doet tekort aan den eerbied, haar verschuldigd. President Fock verklaarde heden, tekort te komen aan den eerbied het collego verschuldigd, waarvan hy de eer heeft primes te zijn indien hij, van vacantio sprekend de Kamer bij een school zou vergelijken. Noen, - de 6e Maart is voor de heeren olks vertegenwoordigers beschik baar gesteld". Ter studie. DatLiinkt beter Intusschen speelde op mr. I'ock's gelaat, toen hij 't zei..., 't Voornaamste is, dat we a.s. Dinsdag vrij afhebben. -"—e Hoofdstuk Financiën is afgedaan en 't was alsof minister Treub niet driehonderd dagen maar hoon stens zoovtale uren van-achter de groene tafel w' was geweest Bespiegelingen over het finantieel bckii] werden tot nader te bepalen dag uitgeschakeld. Niemand lvad er iels tegen. Met St Juttemis, bij leven en welzijn, zal 't bur- druk zijn op 't Haagsche Binnenhof.... Er kwam een zee van vragen, 'grieven, klachten ook bij dit Hoofdstuk. Mr. M W. F. Treub weet zijn „sang-froid" meester lijk te bewaren. Beantwoordt twintig sprekers in een paar minuten. Haalt dan een streepje door eene no titie, door Z.Ecx gemaakt, pn gaat zitten stukken- teekenen. Dat is. per slot van rekening, de manier Ik stip aan, dat de weder-opgetreden minister van Financiën veel blijkt te gevoelen voor eene systema tische regeling der salarissen aan de departementen. Eene Staatscommissie zal dit zaakje misschien hebbjui op te knappen. Ten opzichte der pensionneer»ïg van weduwen en weezen van vóór 1905 gepensioimeerdo onderwijzers za ioverlcg tusschen Financiën en Bin- nenlandsche Zaken plaats hebben. He gelijkstelling van hotel- en koffiehuishouders voor de Personeele belasting wordt niet bij partiecle ber oerling geregeld. De gchecle P B. moet gewijzigd. vooral de heer J. ter Laan (Rotterdam) maar u»«t hem een legioen van andere afgevaardigden Na ecnige discussie kwam men overeen om zoo de kas het toelaat, het salaris vun den kassier met f 50 te verhoogen en te brengen op f 350. Volgt be spreking aankoop van Deposito obligatiën. De kassier licht dil puilt nog even toe en zegt, aal iedere plaatse lijke bank in de gelegenheid is om obligatiën van f 1000 te nemen, waarvan ieder jaar worden uitgeloot De runte staat vast op 4 pet wat 'uanmerkelyk hoogcr is als hier, doch daar zet men zijn geld ook vaster voor. De heer Francis zegt, liever niet te willen dat de boerenleenbank die risico neemt, doch zou dit lieve rpersoonlijk willen laten voor ieder die dut geld zoolang kan missen. Ook de heer Hoogland zou dit liever willen, doch dan door middel van de boeren leenbank en dat deze daarvoor 1/4 pet provisie ge niet Dit vond bij de leden nog al ingang zoodat aldus werd besloten. Regeling rentevoet voor inlagen en voor schotten, thans voor inlagen 3 pet., voorschotten 4% pet, wordt gehandhaafd met machtiging aan het be stuur om naar omstandigheden de rentevoet te wij zigen. Hierna sluiting bet vaderland gered. W ijl gebleken ia, dat de bezwaren ondervonden bij het dragen van beenwindaela, veelal een gevolg zijn van onkunde of gebrek aan zorg bij hei beves tigen, ia thans ter kennis gebracht, dat door alle militairen de beenwindsela moeten worden gedra gen en dat het eigendunkelijk voorschrijven door officieren van gezondheid van kleeding en uitrus tingstukken, die strijdig zijn niet de bestaande be palingen bedoeld wordt bet dragen van een lan ge pantalon niet meer wordt toegestaan. Avp. DIRKSHORN. Donderdagavond hield de Afd. Harenkarspel van den Bond voor Staatspensionneerlng een propagan- davergadering ten huize van den heer D. Bruin. De. vergadering werd geopend door den heer C. Nierop, die zijn genoegen te kennen gaf over de groote ojikomst. Hierna kreeg de spreker, de heer Sinnlnghe Dam- sté, liet woord, die als man van het woord, op de vun hein bekende wijze de geschiedenis van het Staatspensioen de revue liet paaaeeren, om ten- sltte te komen tot het heden, llier werden rake zet ten gelanceerd. I>e Kamerleden, die thans de ver betering van het pensioen der ouden kalm laten rusten, zorgen intusschen uitstekend voor hun eigen pensioen Daar schijnen zelfs de rechtsche Kamer loden niet tegen te zijn. Het moreel der wetgeven de vergadering is hieruit wel af te leiden. En zoon stelletje heeft besloten met volkomen negeering van het recht der kiezers nog maar een jaartje langer dan hun mandaat geldt te blijven zitten, /al de Nederlandsche kiezer dat dulden? Na deze zeer toegejuichte rede werd op zeer ver dienstelijke wijze opgevoerd de dramatische scheto: Afgewezen", waarin duidelijk aan de kaak wordt gesteld de groote dwaasheid van de uitsluiting van stjuitHneiisioeii voor dö ann ©oudo baz€n. Tot slot' gaf de lieer S. v. d. Oord nog een drietal voordrachten, die mede Wel in den smaak van bet Alhier is tegen een bakker proces verbaal opge maakt wegens overschrijding van den maximu prijs. Tot kerkvoogd l.ij de Ned. Ilerv. Ktrk alhier is benoemd de beer P. Boon. IIet*(dndresuRaat der ansjovisvisschers^tie alhier is. dat niet meer zal worden ^7*, ^e" zetting der Centrale Commissie, maar dat tegen g middelden Enkhuizer ufslagprijs zal worden betaald. J. Schoorl Pz., —Sr In verband hiermede zal per kilo en niet meer per 1000 stuks worden gerekend. Vooral het laatste wordt door de visschers een voordeel geacht, om dat hier gewoonlijk groote visch wordt gevangen. Met de gewone afnemers, de firma Keizer te Mon nikendam en de firma Kolster te Helder, werd deze overeenkomst getroffen; voor beide firma's wordt de visch hier gezouten. - KOLHORN. Jongstleden Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Tiessen en echtgenoote als bedrijfs- boer waren komen wonen op de plaats „Coëmtie" In den Waard polder, eigendom van de familie Bakker. De eigenaren hebben dien dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan en zijn persoonlijk den heer Hes sen en vrouw komen feliclteeren, BIJ deze gelegen- installatie vooir held is door hen op de plaats eens brongras aangebracht, dat vooral in dezen tijd zeer welkom Is. Gisterenavond la te Cadzand een Engelacb vlieg tuig gedaald, dat voor verkenningen te Duinkerken was opgestegen. De vüeger was verplicht een nood landing te doen, omdat zijn vliegtuig door shrap- nels was aangeschoten. Het kwam ondersteboven op den grond terecht De vlieger werd spoedig van onder de machine gehaald. Hij was ongedeerd en ls heden geïnterneerd. ZALMEN. Door den snellen val van het Waal-water bij Tiel gedurende de jongste ijsbezetting zijn de zalmen, die op de uiterwaarden en aanwassen onder het ijs zaten, verrast Zij zwemmen thans in de zlooten daa rrond en kunnen gemakkelijk met de hand bemachtigd worden. De infanteriekazerne te Amersfoort werd Donder dag weer in zijn geheel geïsoleerd. Dit ls de tweede maal dat de afsluiting het geheele complex ge bouwen omvat EEN brutale inbraak. Dezer dagen had ten huize van den tuinder De Bie te Santpoort een brutale inbraak met diefstal plaats. De spaarduiten van dezen man, een bedrag van 2000 gulden, werden door de dieven medege nomen. Woensdag had de politie in verband met dezen diefstal reeds een tweetal personen in hechtenis genomen en gisteren mocht het den rechercheur Edclus te IJmulden en den gemeenteveldwachter Bcrgema uit Santpoort gelukken, den beruchten in breker Kollaard uit Haarlem, die eveneens ver dacht wordt in deze zaak betrokken te zijn, in eene woning te Amsterdam te arresteeren. Deze, voor de politie geen onbekende, werd onmiddellijk na zijne arrestatie, zwaar geboeid naar IJmulden overge bracht om aldaar over deze zaak voor den commis saris van politie te worden geleid. De zakkenrollers hebben op de Jaarbeurs te Ut recht in de overvolle treinen hun slag weten te slaan. Verschillende personen hebben gisteren tot een waarde van totaal f 13.000 als vermist bij de po litie aangegeven. Tusschen minister Posthuma en de varkenafok- kers is een strijd uitgebroken over den prijs der regeeringsvarkens. De fokkers willen tegen den vastgestolden prijs niet leveren en de minister wil niet meer betalen. Het gevolg zal zijn, dat met Ingang van de vol gende week geen verseh regeeringsvleesch meer kan worden gedistribueerd. In de plaats daarvan zal spek en gezouten varkensvleesch beschikbaar worden gesteld. Volk. Gistermiddag had oen schoenwinkelier in een op kamer achter zijn winkel aan den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam een gaskroon afgedraaid; hij stop te de gaspijp dicht, maar sloot niet den meter af en er moet toen een aanzienlijke hoeveelheid gas zijn ontsnapt. Althans toen eenigen tijd daarna de winkelier aan zijn dochter verzocht, zich te overtui gen of er ook gas uit de pijp ontsnajïte en ze, na op een trapleer geklommen te zijn, een lucifer af streek, volgde er een geweldige ontploffing. De deur van de opkamer sloeg weg en in den winkel werd een spiegelruit verbrijzeld,. Vader en dochter kre gen wonden aan het hoofd. N. R. CL SINT MAARTENSBRUG. Tot machinist bij de sloomz.fabr ,De Eensgezind heid'' alhieris benoemd de heer T. J v. d. Werf te Terwispel. ST. MAARTENSBRUG. Woensdagavond hield de vereeniging Nut en Ge noegen een bijeenkomst in het lokaal van den hoer Swarthof. Een talrijk publiek was opgekomen Na opening en voorlezing der notulen werd liet uitgebreide programma afgewerkt Zang, tooneel, muziek, voor dracht enz., werden ton tooneele gevoerd Het pu bliek was vol aandacht en ieder stukje viel een dank baar applaus ten deel. Het was een uitstekend ge slaagde avond waarop N. en G met voldoening kan terugzien. De woordenvan dank van den voorzitter voor de flinke medewerking waren welverdiend. Aan onze vroegere plaatsgenoote mej. Jonker, weduwe van den heer Joh. Hoekstra, kommies lo klasse bij 's Rijks belastingen te Zaandam, is een pen sioen toegekend groot f 408 's jaars. Naar wij vernemen moeten dit jaar als leden van den gemeenteraad aftreden de heeren V. Heiiblok, P S. Kuut, J Bosker en J. S. Rotgans. Als Heemraad van het Heemraadschap Wielingen moet aftreden de heer C. Koogman en als hoofdingelanden de heeren CL Jb Kool, A. Sz. Klein en P. F Kuut Heemraad van Polder Waard Nieuwland de Als heer Jb. Waiboer M 'Djsen en als hoofdingeland de heer J. te Anna Paulowna. He tdubbele woonhuis, eigendom van den heer van Al ba du te Epe is uit de bsnd gekocht door den be woner, den heer T Bij post De vereeniguig Nut en Genoegen hield Donderdag 1 Maart eene vergadering met dames in het lokaal van den heer CL Slikker Cz jVa opening door den voorzitter, den heer H. Steilnigwertf werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Toen verkreeg de heer N. Nap het woord en hield eene lezing getiteld Ouwe Jan Hailema en zijh haat tegen den Engelschman" van AVerumeus Buning. Met aandacht werd spreker gevolgd en de inhoud, door goede voordracht weer gegeven, boeide tot het einde Het applaus bewees, dat inén met genoegen geluisterd had Toen gaf dc heer E. Slikker, bariton van Den Helider een 6-tal zangnummers, begeleid door de piano De inhoud er van was deels ernstig, deels komisch, maar steeds ge past, zoodat mei genoegen naar den zanger werd ge luisterd Gaarne zuilen wij hem nogmaals hooren liet applaus bewees, dat de met smaak gekozen en goed gezongen liederen zeer voldeden. De heer J Stern- per gaf mede ceruge zangnummers, die een dankbaai applaus verwierven en waarvan .vooral „Aan t Venster'' in den smaak viel. Tusschen en ook onder de be drijven werd de piano bespeeld door den heer D. Zon, en, mogelijk omdat het de laatste avond was in het seizoen, bewees het bestuur den aanwezigen eene aangename attentie in den vorm eener tractaiie. Na sluiting bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De avoiid is goed geslaagd. De heer W. J E. H. Al. de Jong, lid der Tweede Kamer, zal op nader te bepalen dag voor de vrij zinnige kies vereeniging alhier een lezing houden over Grondwetsherziening. liet Nederl. Coireepondentiebureau in Des Haag meldt: Van bevoegde xyde wordt ons meegedeeld, dat, mits de beperking van het licht-' en kolenverbruik zeer Streng wordt doorgevoerd, er op het oogenblik geen aanleiding bestaat om te vreezen, dat de gasfabrieken zullen moeten worden gesloten. Gedeputeerde 6talen van Noord-Holland hebben aan de colleges van B. en W laten weten, dat het hun aandacht heeft getrokken, dat de kasopnemingen bij de gemeente-ontvangers veelal gebeuren in de tweede hellt van de derde maand van net kwartaal, waardoor het door den wetgever voorgeschreven toezicht op dc gemeente-ontvangers geheel zijn beteekenis verliest. Zij verzoeken voortaan de kasopnemingen op ongezette tijden te laten geschieden, en deelen mee. dat in geen geval vooruit de kaaopneming mag worden aaugekon- aigd, gelijk in enkele gemeenten schijnt plaats te vinden. Het Neueri. CorrespoodenUebureau in Den Haag meldt Toen op 1 Februari j.1 verschillende buitenlandsche moeilijkheden den aanvoer van broodgraan in gevaar brachten, is terstond nagegaan, of er bijzondere maat regelen genometo dienden .te worden. Er werden daarna ter zake het vuren van onze sche pen onder handelingen gevoerd, en de kans Vas niet uitgesloten, dat binnen zeer alzieubaren Lijd de vaart op Noord-Amerika eu daardoor de aanvoer van onze grootste hoeveelheden broodgraan weer zou zijn ge regeld. Het torpedeeren van zeven onzer schepen op 23 Februari j.1 en het nog voortdurend vasthouden vaii een groot aantal Nederlandsche schepen in vreemde havens, zoomede de nog zeer ongeregelde vaart op Noord-Amcrika. zoowel wat betreft dc vaart zelf als de veiligheid daaryan, nadere maatregelen te nemen, die tot bezuiniging van het gruanverbruik leiden. Lu de eerste plaats is overwogen, of het wenschelijl» was, tiet tol dusver verstrekte rantsoen brood te ver mindereu, doelt, gezien de rantsoeueering vun do an dere levensmiddelen en het groote belang vun de broodvoeding,, voor het overgrooto deel van ons vólk. is bestoten, daartoe vooralsnog niet over te gaan. Lr is echter ook een deel van ons volk, dat zich zeer goed kan voeden zonder een groot gebruik te maken vau brood, en liet is stellig alleszins gerechtvaardigd, ou dat deel een beroep te doen om zoo weinig mogelijk brood te eten, en voorts op ieder Nederlander, om liet ongebruikte gedeelte vau zijn broodkaart onder geen voorwaarden ter beschikking van den hakker te stel len. Lik Nederlander kan in deze medewerken tot het bestrijden van knoeierijen eu ieder, die dit nalaat, verhoogt de kans, dat niettegenstaande de daaraan verhouden bezwaren tot verkleining van liet rantsoen uioel worden overgegaan. Toon op 1 Februari j.1 de aanvoer van broodgraan in gevaar werd gebracht, was de toestand aldus, dat wa tde voorraden buitenlandsch graan, bloem en bin nenlandsch graan betreft, op een normale broodvoe ding voor geruunen tijd gerekend kon worden. Daar van is thans meer dan een maand verstreken en de hierboven ontwikkelde slechte kansen van aanvulling maken hot noodig dat ten opzichte van de samenstel ling van het brood ©enige wijziging wordt gebracht Deze zal o.m hierin bestaan, dat voor het bruinbrood bij het ongebuild meel, rogge- eu aardappelmeel wordt gevoegd en eventueel ook maismeel. en dat voor hei wittebrood de iniaiidsche bloem zal worden gemengd met Auierikaansch bloem eu aardappelmeel Er zal voor worden gezorgd, dat uit de te verstrekekn grond stoffen, zoowel wat hel bruinbrood als het wittebrood betreft, een smakelijk en voedzaam levensmiddd kan worden gebakken. Ook de banketbakkerij zal tenge volge van bovengenoemde omstandigheden de samen stelling van haar grondstof in belangrijke male zien gewijzigd - ANNA PAULOWNA. In onze gemeente is weiland verhuurd, met het recht van scheuren, om daarop één jaar kool te ver bouwen voor 1000 gld. per HA. In de Zijpe werd die prijs to vergeefs geboden.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1