J. Stuurman, 68ste Jaargang. No, 696?. Dames uitgevallen HAAR, Kassier, ZATERDAG 10 MAART 1917. 8 (iroote Keuze. Lage Prijzen. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Bewaart uw er worden alle soorten Haar- werken Yan vervaardigd. Kapper-Haarwerker, SS? ïtftïïU tf» SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Tweede Kamer. D bij C. DE LEEUW. Gemengd Nieuws. Alititu C 0 IJ RA Advertentie- LuttniHil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden fO.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tót f regels f035, !ede~e regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote Heft. wonlen naar olaatsr. berek Dit nummer bestaat uit drie bladen. ANNA PAULOWNA. Op Vrijdag 16 Maart a. «.zal de verkiezing wor den gehouden voor een lid van den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Jb. Stammes. De eventueel te houden stemming en herstemming sullen plaats hebben op Dinsdag 27 Maart en Dins dag 10 April WIERINOEN. Ds hssr Jb. G. Lont heeft zijn woon- en winkel huis met aanbehooren schuur, enz., verkocht aan den heer C. J. Boeker te Hippolytushoef, welke daar zijne drukkerij enz. zal inrichten, voor de som van f5500. De heer C. J. Bosker, heeft zijn woon- en winkel huis, annex drukkerswerkplaats, verkocht voor f 4500 aan den heer J. Bosker te Waard Nieuwland. De heer E. Huijbers heeft zijn boerenstolpje In den Boterhoek verkocht aan den heer Jb. G. Lont te Hippolytushoef voor f2800. BARSINGERHORN. Ten huize van den heer Scheringa vergaderde op Donderdag j.1. de Cooperalieve Boerenleenbank, geves tigd te Barsingerhorn. .Aanwezig waren 31 leden De voorzitter, de heer S. Spaans Cz.. opende met een woord van welkom deze 10e jaarvergadering, er op wijzende, dat deze, reeds de 3de is onder den noodlottigen toestand, waarin de wereld tengevolge van den oorlog verkeert. De secretaris, de heer A. J. T. Geertsema, gaf le zing der notulen van de vorige ledenvergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De kassier, de heer D. v. d. Oord, gaf een uitge breid verslag over den toestand der Bank in het jaar 1916. Het aantal leden bedraagt 99. Op den 31 en De cember 1916 waren in omloop 176 spaarboekjes, die een te goed hadden samen van f 204717.4 Het aan tal voorschotboekjes was 86, waarop waren verleend 53 voorschotten tot een bedrag van f 22245, terwijl er 7 loopende rekeningboekjes waren uitgegeven. Bij de Centrale Bank te Utrecht was gedeponeerd de som van f 162197.89. De geheele kapitaalomzet over 1916 had bedragen bijna 627 duizend gulden. De winst, te beleggen in Eet reservefonds, was I 241.13. Namens den Raad van Toezicht gaf de heer Jb. Bakker een kort en zakelijk jaarverslag, terwijl de heer P. Kater, als lid der Financieele Commissie, be last met het onderzoek van rekening en balans, ad viseerde tot goedkeuring van een en ander, waarmede de vergadering genoegen nam. Hierna volgde de benoeming eener financieele com missie voor net iaar 1917. Naast den heer J. Schenk Az., die als zoodanig aanbleef, werden tot leden dier commissie gekozen ae heeren Jm. Blaauboer Kz. en Jb. Kossen Kz., met als plaatsvervanger P. Kiste- maker Jr. Het salaris van den kassier wordt, op voorstel van het Bestuur, vastgesteld op f 400. De kassier dankte de^vergadering voor het genomen besluit Ook het Bestuursvoorstel om f 100 voor vergade- ringskosten disponibel te stellen, werd door de ver gadering bij acclamatie aangenomen. Verder werden herkozen tot lid van het Bestuur de heer D Groot tot lid van den Raad van Toe zicht de heer D. Blaauboer Jz. en tot plaatsvervan gende leden (bij accl.) de heeren D. Blaauboer Jz. en C. v. d. Oord Wz. Aan het Bestuur werdmachtiging verleend om den Rentevoet te wijzigen naar de Centrale Bank. Het voorstel van het Bestuur om het hoogste be drag van deposito's en spaargelden te bepalen op f 400000, werd aangenomen. Waar nu de agenda was afgehandeld, bracht de heer J. Schenk ter sprake het op allerlei vergade ringen voorkomende verschijnsel van weinig en steeds minder wordend bezoek, met het geneesmiddel tegen die kwaal. Spreker meende daarvoor te mogen aan bevelen hoogere boete bij niet verschijnen en pre sentie geld voor het aanwezig zijn ter vergadering. Na eemge bespreking hierover werd besloten, dat het voorstel tot uitkeering van presentiegeld, als punt van behandeling voor de eerstvolgende ledenvergadering zal voorkomen. Nadat de heeryP. Kistemaker den voorzitter den dank der vergadering had betuigd voor zijne vele be moeiingen in het belang der Bank, werd de vert edering door den voorzitter gesloten, met den wensch. dat bij de volgende bijeenkomst de groote wereld oorlog geëindigd moge zijn. KOLHORN. Geen raadsbesluit werd alhier met zooveel instem ming begroet dan dat van 7 Maart 1917. om «luier nog geen nieuwe school te bouwen fiMÉËki n t algemeen vindt men 't zonde, om een be trekkelijk nieuw en zeer goed ingericht gebouw te sloopen, maar juist nu, nu bouwen zoo duur is dit gebouw tte vervangen; de meeste begrepen er 'niet van. Gemeente gebouwen ruim een halve eeuw ge staan, en uit den aard der zaak beter dan particu lier eigendom onderhouden zijn, nog niet oud te noe men. Een groot aantal inwoners maakte de inwij ding van het toen nieuwe gebouw mede. Herinneren zich het verschil bij de- toen afgedakte school en nog van ganscher harte stemmen ze in met het feestge- dicht toen gezongen Vaarwel dan uitgediend lokaal. Voortaan geen leerschool meer. Óns wacht een mooier ruim lokaal Voor ons het meest gewenscht onthaal, en wat meer volgt Dat nu ook de Raad van de stelling uitgaat: „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald", wordt ten zeerste toegejuichd. KOLHORN. Nog altijd is 't hier in zee ijs; en is buiten- en binnenhaven te voet en per schaats begaanbaar. Nog steeds zijn dan ook de kustlichten gedoofd, Bijna nim mer was de seinlichtopsteker zoo lang vrij. BREEZAND. Donderdagavond is A. van R. alhier, bij het jagen zee, tengevolge van het opkomende ijs op jam merlijke wijze om het leven gekomen. Readen bleek GRATIS KAPSEL LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. onmogelijk en machteloos moest men het aanzien, hoe de ongelukkige met den dood worstelde en einde lijk naar de diepte zonk. ST .MAARTEN SVLOTBRUG. Het burgerwoonhuis met erf en tuin, bewoond door den heer Joh. Óud, eigendom van den heer T. Brou wer, te Kamp, gem. Schoorl, is uit de hand ver kocht aan den heer K. Hoppe, alhier. ST .MAARTENSVLOTBRUG. Donderdagavond hield de vereeniging Nut en Ge noegen een bijeenkomst in het lokaal van deii heer G. veuger, van een nog goed opgekomen publiek. Evenals de vorige bijeenkomst had men ook nu weer voor een rijk voorzien programma gezorgd, dat ten genoegen van de aanwezigen werd uitgevoerd. Ieder stukje verwierf een dankbaar applaus. N. en G. kan met voldoening op deze laatste bijeenkomst in dit sei zoen terugzien. ZIJPE. Wegens benoeming van den heer P. Klees tot op- perbrandmeester te Oudesluis, is aldaar benoemd tot brandmeester de heer H. Slikker Cz. ZIJPE. v Wij vernemen, dat bil het steuncomité alhier, het voornemen bestaat evenals voorgaande jaren, eene uit keering te doen aan vrouwen van gemobiliseerden, voor wien zoo'n uitkeering noodig wordt geacht ANNA PAULOWNA. Donderdag 8 Maart hield het begrafenisfonds „Al gemeen Belang" zjjnn jaarvergadering in het lokaal van den heer T. van IJzendoorn. De voorzitter, de heer A. de Boer, heette de aanwezigen een hartelijk welkom en gaf het woord aan den heer T. van IJzen doorn, die de notulen las. welke onder dankzegging een van 460 leden. Er waren 11 nieuwe leden bijge komen en men had er door den dood 7 verlorea Er waren 4 bestuursvergaderingen gehouden en de commissarissen hadden bij hunne controle van boeken en kas alles in orde bevonden. 6 uitbetalingen hadden er plaatsgehad van f 50 en eene van f 10. Het jaar 1916 was gunstig voor de vereeniging geweest. Na dank voor dit verslag deed de heer P. List rekening en verantwoording. Ontvangen was f 602.03 en uit gegeven f 469.76V»m De bezitting der vereeniging be droeg op ultimo December f 4382.99^. Door de ver gadering werden tot leden der commissie voor hel nazien gekozen de "heeren P. Bijpost en C. Raven. Bij monde van eerstgenoemden werd een gunstig rap port uitgebracht. De voorzitter dankte de commissie voor hare genoemene moeite en den penningmeester voor diens accuraat beheer. Aan de oeurt van af treding waren de heeren P. J. Zoete en P. List. Beiden werden met algemeene stemmen op 1 na her kozen en namen hunne benoeming aan. De voorzitter dankte hen hiervoor en - feliciteerde de vereeniging er mede. Applaus. Bij de rondvraag merkte de neer T. van IJzendoorn op, dat er behoefte was aan reclame kaarten. Door de overstrooming waren ze zoowat over al weggeraakt. Besloten werd, er 20 aan te schaffen en deze ter bestemder plaatse te doen ophangen. Daar niemand verder het woord verlangde, sloot de voor zitter, na dank voor de opkomst, de vergadering. WIERINGERWAARD. Het wordt hier met de brandstoffen een treurige beweging; velen hebben niets meer. terwijl nergens een balt of kwart mud is te krijgen, en dat met deze strenge koude Mede in verband hiermede is ook de openbare school voorloopig geslóten. Vólgens de jubelende jongens zou er minstens 14 dagen va- cantie zijn. Of de moeders wel zullen meejubelen is te betwijfelen. ZUIDSCHARWOUDE. De gemeenteraad van Broek op Langendijk besloot goed te keuren het aangaan van een geldleening, groot f 11000, voor de uitbreiding der gasfabriek. NIEUWE NIEDORP. Op Vrijdag 9 Maart 1917 hield de alhier gevestigde Vereeniging Onderlinge hulp bij Ziekte, in café Prins Maurits hare algemeene ledenvergadering. Aanwezig wa ren 14 leden. Voorz. de heer A. Visser, secretaris de heer D. Schenk. Uit het jaarverslag van den secre taris stippen wij aan: dat op 31 Dec. 1915 de ver eeniging 140 leden telde. In 1916 vonden 28 uitkee- ringen plaats met te zamen 645 ziektedagen. De ont vangsten der rekening waren f 919.61, waaronder f 5438V» voordeelig saldo vorigen dienst, terwijl de uitgaven f 788 58 hadden beloopen. Er was alzoo een kassaldo van f 131.03. terwijl de kas der vereeniging was vooruitgegaan f 22.63V*. De rekening wd goed gekeurd Als bestuursleden worden herbenoemd de heeren D. Schenk, H. Jes en F Schenk, voor den heer Adr Prins (vertrokken) in plaats wordt gek»zen de heer C. Rutsen en voor den heer R. Waiboer te Moerbeek, en plaats (eveneens vertrokken) wordt .be noemd de lieer K Bart. Tot afgevaardigde v<x>r.jong en Bondsvergadering wordt de heer D. Schenk be noemd. Tot candidaat voor 't Hoofdbestuur wordt by acclamatie aangewezen de heer A. 'sse wordt tot toetreding bij het Steunfonds voor voor den Kostverloren Polder benoemd d Ott te Winkel. Tof^ldXatervoorciMr van alhjer. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 Den Haag, 9 Maart. Gelijk te verwachten was, is het Distributie-ontwerp der tachtig millioen zonder stemming aangenomen. Dit is ongetwijfeld een succes voor minister Posthuma, w.o. overigens op den laatsten dag der behandeling van dit ontwerp van soc.-democratische zijde kritiek niet werd gespaard. Er was in tweede instantie een nieuwe spre ker, de leider der S.D.A.P. zelf. De heer Troelstra vindiceerde voor de Kamer het recht van kritiek in haar vellen omvang, zélfs waar deze de grenzen der billijkheid mocht overschrijden. Het budgetrecht der Kamer moet onaangetast blijven. Maar wél kwam mr. Troelstra op tegen al wat naar stelselmatig verguizen, en minachting brengen, lijkt. En zoo verklaarde hij ook, voor „de eer zijner partij" ten strengste af te keuren zeker stukje, in „Het Volk" verschenen over minister Posthuma, en dat den schrijver eene straf vervolging had berokkend. En ook stelde hij, TYoel- stra, aan den kaak het gedoe van zekeren uitgever van zeker vakblad, die wanneer hij nog kopij noodig heeft voor een nieuwe., gewoon is te zeggen: .,Ocn wat, plak er maar iets "tegen Posthuma "in I De heer Troelstra kwam .ertegen op, dat men minister Posthuma tot „zondebok" van alles en nog wat wil maken. Hij gevoelde, dat deze bewindsman behoefte heeft aan steun en vertrouwen. Wat niet belet, dat „de toon van het volk, dat lijdt", moet worden ge- noord; dat men zich met aan ^ongerechtvaardigd op timisme" moet overgeven. Wat iets anders is, zei de heer Troelstra dan het „Telegraaf'-systeem, om te ondermijnen het vertrouwen in allen, die verant woordelijkheid hebben te dragen. Vooral wat de or ganisatie betreft is er, zei mr. T. een gevoel van ontevredenheid, en deze moet z.i. uit meerdere groepen worden aangevuld. De heer Van den Tempel sprak tot blijkbaar misnoegen van den premier van „de zelfgenoegzaamheid der Regeering", die z.i. op hare medewerkers een slechten invloed heeft Overigens werd door tal van repliceerende sprekers warme hulde gebracht aan minister Posthuma voor zijn rede. De neer Patijn erkende, dat die rede „het vertrouwen in dezen bewindsman in hooge mate nad versterkt" En de algevaardigde voor Zierikzee pro testeerde tegen „de vervloekte verdachtmaking", die in onzen tijd mode is geworden, er zeker niet te onrechte bijvoegend, dat „de kritiek te scherper wordt naarmate men minder van de zaken weet". Eene motie-Patijn, de Kamer willend doen uitspreken, dat de vrijheid der gemeenten tot prijsbepaling dient te worden ingeperkt wanneer het blijkt, dat de gemeen ten belangrijke mate lager gaan dan de Distributiewet bepaalt was eerst „zwemmende" gelaten (op nader te bepalen dag te behandelen) doch werd inge trokken na de verklaring van minister Posthuma, dat hij in het bedoelde geval zelf met een ontwerp zal komea De heer Van Vuuren heeft verklaard, dat wat de jongste crisis bij Financién betreft, ook na de mededeeling van den premier mr. Van Gijn's af treden hem „een volslagen raadsel" is gebleven. Maar hij is niet veel wijzer geworden daaromtrent na her den. Minister Cort v. d. Linden bepaalde er zich toe te verklaren, omtrent de ontslag-aanvrage van den heer Van Gijn geen nadere mededeeling te kunnen verstrekken. En de premier voegde er aan toe, dat de Regeering zich „redelijkerwijze" aan het (thans toegestane) krediet had te houden. De heer Troelstra haa namelijk gezegd, dat men de zaak aldus behoorde op te vatten, dat met allen eerbied voor het bud getrecht der Kamer de voedselvoorziening niet mag worden stopgezet. As. Dinsdag vangt bij .de Indische Begrooting voor 1917 de bittere Lamp tusschen het Parlement en minister Pleyte aan. Eene poging van den vurigen a.revol. mr. Rutgers om nog het krediet voor de Raden van Arbeid, mits gaders. Het Aanpassings-wetje tusschen Invaliditeits. en Ouderdomsverzekering op „het lijstje" te doen plaatsen, mislukte met 36 tegen 18 stemmen Links tegen Rechts. r Mr. ANTONIO. nnnctaaaaaaaaaaaaiaaD KOOPT UW q Pellen en Vilthoeden Q DUINWEG. ST. MAARTENSVLOTBRUG. laagaaaaaaaaaaaapan DE DUITSCHE AUTOMOBIELNIJVERHEID. In de Wirtschaftsztg. der Zentralmachte constateert ingenieur Isendahl, dat reeds voor den oorlog in Duitschland 65 pet van alle automobielen voor be- roepscfoeleinden werden gebruikt en dat dit percen tage na den oorlog nog veel grooter zal worden. De motoren zullen de paarden vervangen die in den oorlog bij duizenden gevallen zijn. De automobiel industrie in Duitschland is reusachtig gestegen even als de daarbij behoorende industrieën zooals van rubberfabrieken, carosserie-fabrieken e.d. De ex port is in de jaren 1911 tot 1913 verdubbeld. Tur kije heeft de groote beteekenis van de automobiel door den wereldoorlog leeren begrijpen, want Von der Goltz Pasja is met zijn auto naar het Irak-front gegaan en diep in Perzië binnengedrongen en ook in den Sinai veldtocht heeft het moderne voertuig een groote rol gespeeld. BESTRAFTE VRIENDELIJKHEID De h&ndelsraad Robert Wisman.*) te Feuerbach is tot 500 Mark boete veroordeeld omdat hij JJ. Kerst* mis den bllhsm werkzaaten Franashe krijgsgevan genen een feestje had aangeboden, !sds? van hen had koek, eigaretten en een fleech wijn gekregen. Wissmann voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij door zijn optreden de krijgsgevangenen tot grootere inspanning bij het werk hoopte te bren gen. GEEN MAN NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft uit Zurich d.d. 23 Februari aan het Hdbld,: De Zwitsersche pere komt op tegen de toespellin- lingen in sommige Duitsche bladen, zoo o.a in de „Koln. Volksztg." en in de „Leipz. Nachrichten", n.L „dat de naburige neutrale staten ons zoo spoedig mogelijk geschikte arbeiders in grooten getale ter beschikking moesten stellen, die als hulpwwkkrach- ten in onze mijnen kunnen werken"; en verder „dat zij daardoor zouden meehelpen om den oorlog te sneller Ln einde te brengen Zoo waarschuw tb.v. het Zurcher Volksrecht": In dien de staat op deze voorstellen inging, om door levering van arbeiders-massa's „den1 oorlog des te sneller te laten eindigen", zou dat noodwendig tot noodlottige gevolgen voeren. De Entente-machten zouden met een beroep op haar leveringen naar, Zwitserland met hetzelfde recht levering van ar beiderstroepen kunnen verlangen als middel tegen de industrieele crisis, die in de Entente-landen hearscht. De arbeiders werden dan zoo iets als een compensatie-artikel, een stuk koopmansgoed! Doch al ware dit niet het geval, de Entente-machten zou den daarin met recht een partij-kiezen zien ten bate van Duitschland. Want de huidige oorlogen wor den niet meer alleen op de alachtvelden gestreden, doch dok vooral in de munitiefabrieken, in ie ko lenmijnen en elders. Daarom geen maA naar Dultsch land! GFAAR ZEPPELIN, f Uit Berlijn, 8 Maart. Graat Zeppelin is vanochtend in het W estsanatorium te Charlottenburg aan long ontsteking overleden. Ferdinand graaf von Zeppelin, geboren den 8sten Juli 1838 te Constanz, werd in 1858 officier en stu deerde daarna aan de polytechnische school te Stutt- gart aan de krijgsschool te Ludwigsburg en aan de hoogeschooi te Tubingen. Hij nam deel aan den Amerikaanschen Seccessie-oorlog van 1863, aan den Duitsch-Oostenrijkschen oorlog van 1866 en aan den FranschDuitse hen oorlog van 18701871. Van 1885 tot 1890 was hij Wurtembergsch gezant en gevol machtigde bij den Bondsraad te Berlijn; daarna nam hij als luitenant-generaal zijn ontslag, werd generaal k la suite van den koning van Wurtemberg en ln 1905 generaal van de cavalerie. Sedert 1890 legde hij zich toe op den bóuw van een bestuurbaar lucht schip, waarmede hij in 1900 zijn proeven begon te Friedrichshafen aan het Meer van Constanz, die ha 1906 met een volledig succes bekroond werden. Bij een tocht van het meer naar Mainz, verbrandde het luchtschip op den terugweg den 5en Augustus 1908 te Echterdingen. Dit was aanleiding dat reeds den volgenden dag een oproep werd gedaan voor de vorming van een fonds, waarvoor de Motorluft- schiff-Studiengesellschaft 2.5 millioen bons van 10 pfennig uitgaf, ten einde ieder in de gelegenheid te steillen er aan deel te nemen. De opbrengst, 6.096.555 mark, gebruikte Zeppelin voor de vorming van een Zeppelin-Stiftung, welk eden 22sten Maart 1909 tot stand kwam met Friedrichshafen als zetel en met wier medewerking een maatschappij voor den bouw en het exploiteeren van luchtschepen, onder den naam „Luftschiffbau Zeppelin in Friedrichshafen", werd opgericht. In den huidigen oorlog hebben de Zeppelins, vooral voor verkenning ter zee, goede diensten bewezen. Oevr de uitkomsten van de aanvallen der luchtsche pen op Engelsche havens en fabrieken loopen de meeningen sterk uiteen. HOE ZIET HET ER IN DUITSCHLAND UIT. In het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft onderstaatssecretaris dr. Michaelis, de staatscom- missaris voor de voedingsvraagstukken over de le vensmiddelenkwestie gesproken. Hij begon met te zeggen dat zijn ambt, dat uit zware zorgen voortge komen is, thans bijzonder zwaar was, omdat het weêr de geheele aflevering in de war heeft gestuurd en daardoor inderdaad een nood is ontstaan, zoo als men zich dien, vooral in de groote industrieele centra, nauwelijks erger kan Voorstellen. Maar de zorg gold ook het geheele jaar. Wij moeten ermee rekenen vervolgde hij dat de op 15 Januari gehouden inventarisatie niet tot uitkomst zal heb ben, zooals velen hoopten, dat de schattingen van October bij narekening te laag zullen blijken en zoodoende een overschot beschikbaar zal zijn. Als er echter geen overschot is, en daarmee houd ik re kening, zullen wij inderdaad voor zeer groote moei lijkheden geplaatst worden en ver-strekkende maat regelen moeten nemen, om het doel van het volhou den, dat natuurlijk bereikt moet worden, werke lijk te bereiken. Men begrijpt dat niet overal vol doende. Zoo is men b.v. bij het broodgraan dikwijls yan meening, dat het twee jaar laig tamelijk goed is gegaan en dus ook in het derde jaar weer goed zal gaan. Alle gebrek, dat zich overigens doet ge voelen, zooals dat aan aardappelen, moet, meent men, maar door het broodgraan aangevuld worden. Als echter bij de inventarisatie niet meer dan bij vroegere schattingen voor den dag komt, dan moet men inderdaad ook bij het broodgraan een buiten gewoon zware, ernstige zorg verwachten. Wij heb ben in het derde oorlogsjaar waargenomen, dat de algemeene stemming bij alle deelen van de bevol king tegenover deze ernstige zorg niet meer dis standvastigheid heeft getoond, die men mocht ver wachten. Dat ia menschelijk, maar hoogst betreu renswaardig. en kan de ernstigste gevolgen hebben.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1