TABAK X R. KEUSS VerzKkirino Maatschappij Jus!* Fi instant" van Raad van Oudkarspel. Toeval- tegenspoed of..* mijn schuld! Binnenlandsch Nieuws. Gemem-d Nieuws. Reclames. Toen hel leven eenvoudiger was, te Alkmaar, Spoorst aat 68. den aangevraagd. De 80 millioen zullen niet worden overschreden buiten k-nnis der Kamer. De replieken zijn begonnen. Een poging-Duija om den maximum-duur ervan te brengen op twintig in plaats van tien minuten, mislukte met 10 tegen 37 stemmen. De Repliek behoort nu eenmaal tot de onuitroei bare vaderlandsche ondeugden, weten we immers allen. Mr. ANTONIO. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente Wethouder Kroon was wegens ongesteldheid ahvezifj. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat den tuinman Admi raal er niet voor voelde earst 1 rij boomen te plaatsen en het beter vond, met twee rijen tegelijk op te werken Wegens overlijden van den hoofdkeurmeester, den heer Muijs, is als zoodanig benoemd de heer P. de Boer te Schagen. Uit de rekening van het steuncomité over het tijd perk 1 Aug. 1914 tot 31 Dec. 1916 blijkt, dal is uitgegeven f 3660.43, waarvan f 2475,75 als vergoeding huishuur. Het saldo was f 135.621/». Aan gemeente subsidie was ontvangen f 2100. Voor verleende duurte- toeslag waren dankbetuigingen ingekomen van het on derwijzend personeel, van den gemeenteveldwachter van den ontvanger en van den oppasser der O. L. School. Van de commissie tot wering van schoolverzuim is bericht ingekomen, dat de heeren K. Jager en A. J. Vos van Zand respect als voorzitter en Secretaris zijn herkozen. Uit het verslag van dezelfde commissie bleek, dat 8 vergaderingen zijn gehouden en 2 overtredingen zijn behandeld. Uit het verslag van den keurmeester bleek, dat 346 dieren zijn geslacht, waarvoor aan keurloo nen zijn ontvangen f 266.36. Het betrekken van regee- ringsvarkens is voor deze dienst een financieele strop. Het verslag over de Volkshuisvesting en het ver slag over den toestand der gemeente zullen bij de raadsleden circuleeren. Door Ged. Staten zijn de sala rissen vastgesteld als volgt: voor Burgemeester op f 1000, voor secretaris f 9o0 of f 700, voor ontvanger op f 500. Dit laatste is met f 50 verhoogd. Van de drankbestrijdersbeweging is het verzoek in gekomen om bij demobilisatie de .drankgelegenheden te sluiten. Daar de Burgemeester het recht neeft bij voorkomende gevallen handelend op te treden en reeds een besluit in bedoelden geest is genomen, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. De opzichter van de begraafplaats vraagt om ver betering van salaris of duurtetoeslag. Dit wordt voor nadere overweging tot de volgende vergadering uit gesteld. Van den gemeente-secretaris, den heer van Duin, was het verzoek ingekomen om eervol ontslag we gens zijn benoeming als zoodanig te Wieringen. Voorzitter dankt den heer van Duin voor de hoogst genoeglijke samenwerking en het ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend. Ged. Staten hebben met eenige bemerking de be grooting terug gezonden. Aan de wensch zal worden voldaan en daarna de begrooting opnieuw worden op gezonden. Vastgesteld wordt een verordening op het bezoek aan drankgelegenheden door jeugdige personen beneden 16 jaren. Vastgesteld wordt een le suppl. begrooting in ontvangst en uitgaaf op f 6075. Opnieuw wordt vastgesteld de verordening op de heffing van kcurloonen. Naar aanleiding van een door den heer van Exter geuite wensch om de presentiegelden der raadsleden te verhoogen, stellen B. en W. voor, dit te brengen van 50 ets. op f 1 per vergadering. De heer van Exter merkt op, dat f 2 hem meer gewenscht voor komt. Ook de heer Goet voelt daar meer voor, omdat elk in de gelegenheid moet zijn een raadszetel te aan vaarden. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig besloten. Om dezelfde reden wil de voorzitter de ver goeding voor wethouders brengen van f 25 op f 50 De heer Goet wil daar f 150, de heer v. Exter f 100 van maken. Met alleen de stem van den heer Hanzen tegen wordt het voorstel Goet aangenomen. Aan het steuncomité wordt wederom een subsidie verleend van f 300. Voor een nieuwe secretaris is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. A. C. Kroon, 2. Jb. Slotemaker. No. 1 wordt met algemeene stemmen benoemd. Voorzitter betuigt zijn dank voor het ver trouwen in hem gesteld en hoopt zooveel moge lijk de sporen van zijn voorganger te volgen. Bij de rondvraag vraagt de heer Goet, hoe het staat met de verstrekking 'van regeeringsartikelen. Voorzitter doet een opsomming van hetgeen reeds ontvangen en in aantocht is. De distributie wacht slechts op de ontvangst der bonnen van den drukker. Met de steenkool gaat het nog slecht 16 Febr. ben ik naar den Haag geweest, 23 Febr. ontving ik be richt dat 20 ton was afgezonden, daarna bericht dat nog 10 ton was afgezonden doch tot nu toe is nog niet ontvangen. Met de turf is het Dok slecht gesteld In Drente en Amstelveen is nieis te bemachtigea Alle pogingen waren vergeefs. Daar de rondvraag niets meer oplevert richt de voorzitter een woord van scheiding tot den secretaris, die voor het laatst de openbare zitting bijwoont. Ik wensch, dat het u in uwe nieuwe werkkring goed mag gaan en ik hoop, dat ge op Wieringen terug mag denken aan de gezellige uren hier met elkaar doorgebracht. Ik zelf zal steeds met vreugde daaraan denken. De dank u voor alles wat ge in 't belang der gemeente hebt gedaan en hoop, dat het u en uw verloofde daar goed mag gaan. Hierna sluiting. „Wij zijn ten opzichte van het leven als de tou- risten in die landkroegen waar men zijn eigen eten meebrengt. Alles wat ons genot en onze wanhoop uit maakt, dragen wij met ons mee, ontleenen wij aan ons zeiven." Dl ze woorden van een groot filoseef kwamen mü in de gedachten bij gelegenheid van een woorden twist Ik hield vol dat voor de meerderheid de gezond heidstoestand zoo was als men zich dien maakte. Met een schijn van waarheid, riep mijn tegenpartij uit: „Gekheid I De gezondheid is een loterij. Zie eens dien man dié er uitziet als volmaakt gezond, hij is een tram binnen gegaan waar griep was en hij heeft ze gekregen. Die ander die hier of daar een glas water heeft gedronken, waarin- typhusbacillen waren, bibbert van avohd van de koorts. Nog een ander is onder de zelfde omstandigheden tuberculeus geworden." Gelooft toch niet dat indien de ziekte u over valt. dit door toeval of door tegenspoed gebeurt. Neen, in het algemeen betaalt gij zoo uwe zonden tegen de hygiëne en uw oplettendheid,, uw onverschilligheid te genover uzell Het is maar al te waar dat de ziekte de zwakken aantast, hen die in een toestand van zieke lijke ontvankelijKhedd verkeeren, hen die gewillig de deur voor het kwaad hebben opengezet. Ziedaar de waarheid. Er zijn dagen dat gij niet ziek zijt dat gij moeielijk zoudt kunnen zeggen hieraan of daaraan te lijden, maar dat gij heel goed voelt dat het niet goed staat, dat gij niet zijl zooals gij wezen moet. Gij hebt geen eetlust.' de minst»- inspanning ve.mcen u, uw geest is lui, gij eet met lange tanden, gij hebt slecht geslapenl en gij zijt meer vermoeid dan gij den vorigen avond bij net naar bed gaan waart. Past op, de dagen dat gij u in dien toestand gevoelt, zijn slechte dagen. Gaaj dan de booze microbe voorbij, dan zet hij zich bij u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aan richten en niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat ml uw schuld zijn I Er zijn herstellende geneesmiddelen uitgevonden ter bestrijding van dien toestand van machteloosheid, waar- In het lichaam de noodge veerkracht mist oin zich te verdedigen. Gij kent zeker van naam een der meest verspreidde, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen Hnnps zijn voldoende om de zwakheid te bestrijden, de werking van alle organen te versterken, het bloed te herstellen en te verwarmen. Op de moedeloosheid volgt heel spoedig een "groot gevoel van welzijn van kracht, van weerstand. Van dat oogenblik, af kunnen de micro ben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zij* verkrijgbaar ét f 1.75 per dooe, en f9.— de zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Coetakado 15, Amsterdam. Te Schagen bij J. Rotgans, Molenstr. C 14 en ver der bij verschillende apothekers en «'.ede drogisten. of andere voor de voeding noodige gewassen kun nen worden geteeld en zoo ja, op welke wijze die teelt zou kunnen worden bevorderd. LIEVE KLEPPER™ In de jongste zitting van den Raad van Buren werd medegedeeld, dat de jaarwedde van de nachtwakers aldaar er zijn er drie voor ieder f92 bedraagt. Deze menschen moeten daarvoor dienst doen el- ken nacht, 's winters van 104 en 's zomers van 114 uur. ZOMERTIJD. Er Is een wetsontwerpingqdiend van den zomer tijd ln dit jaar. Voorgesteld wordt, van 16 April tot lt September den wettelijken tijd met een uur te vervroegen. GEBREK AAN VEEVOEDER. In enkele gemeenten in Zuid-Holland geven, naar men meldt, enkele veehouders sinds eenigen tijd, bij gebrek aan krachtvoeder, een der twee dagmalen melk aan de koelen als voeder terug. POLDERBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: tot hoofdingeland van West-Friesland, vanwege Geestmerambacht, de heer G. Schoorl te Eenigenburg en de heer P. Goot jes te Bint Pankras; tot hoofdingeland-plaatsver vanger van Westfriesland, vanwege Geestmeram bacht, de heeren J. Haringhuizen te Veenhuizen en C. Kramer te Oudorp; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Dui nen tot Petten, vanwege de Vier Noorder koggen, de heeren mr. C. P. Donker te Hoorn, en vanwege Geestmerambacht G. Bos Wz. te Oudorp; tot heem raad van het ambacht van West-Friesland, ge naamd Drechterland, voor de Oosterkogge, de hee ren J. Groot Pz. te Andijk en voor de Middelkogge C. Poech te Binnenwijzend, gemeente Westwoud; tot hoofdingeland van West-Friesland, vanwege het ambacht Drechterland de heeren C. SaalDz. te Zwaag en C. Oortman Gerlings te Hoorn; tot hoofdingeland- I plaatsvervanger van West-Friesland, vanwege het I ambacht Drechterland de heer C. Leguit te Schel linkhout; tot dijkgraaf van het ambacht van West- Friesland, genaamd de Schager- en Niedorperkog- gen de heer J. Koomen Hz. te Winkel. EEN LASTIG „STUK VAN OVERTUIOINO". In een arrest van het Arnhemscbe gerechtshof, opgenomen ln het W. v. h. R., was sprake van een misdrijf aan boord van een schip. En nu overwoog het Hof, „dat het schip niet overgebracht ter griffie en evenmin op 's Hofs terechtzitting ln aanwezig geweest, zoodat het niet Is geweest stuk van over- tuiging en reeds om deze reden ls uitgesloten toe- I passing van het tweede lid van art. 219 Strafv." Wij kunnen on9 denken, dat het wat lastig was een schip als stuk van overtuiging ln de rechtzaal neer i te leggen .En zoo ls de beklaagde er aan ontkomen, dat zijn schip als stuk van overtuiging, „gediend hebbende tot het plegen van een strafbaar feit", w erd vernietigd. v IJS. In het laatst van de vorige week zijn van Harlln- gen zes mosselschepen uitgevaren naar de Wadden zee. Men vreest, dat thans, nu de zee vol Ijs drijft, deze schepen in het ijs bekneld zullen geraken. Door de bepalingen van de Distributiewet is de hoe veelheid proviand gering en zal er dus gebrek aan levensmiddelen ontstaan, wanneer de wal niet kan worden bereikt Mosselen is dan het eenige voedsel. Ook de brandstoffenvoorraad is niet groot Eén schip kan men vanuit Harlingen zien zitten. TWEEDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In een Woensdagmiddag gehouden vergadering van het algemeen bestuur der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen ln Nederland ls aan den raad van beheer machtiging .verleend de noodige maatregelen te nemen om een tweede Nederland- sche Jaarbeus ln het voorjaar van 1918 te Utrecht voor te bereiden. SCHELDEN OP DUITSCHERS. Men meldt uit Amsterdam: In de Rapenburgersteeg had ln een scheerwin kel een bezoeker, commissionair ln effecten, zich minder vleiend over de Duitschers uitgelaten en o.a. de qualificatiee gebruikt „zeeroovers" en „zee schuimers". Een andere bezoeker, Nederlander, doch van Duit- sche ouders, had zich dit aangetrokken. Meer woor den waren gevallen en het gevolg was een aan klacht Door de 4e kamer der rechtbank werd de be klaagde veroordeeld tot f50 boete, De eisch was ge weest f25 of 25 dagen hechtenis. GEMEENTEZORG. Door B. en W. van Enschede is Ingesteld eene commissie, die van voorlichting.zal dienen in hoe-» verre op braakliggende en andere gemeentegronden, en ook op particuliere terreinen in die gemeente of op gronden van die gemeente gelegen in Lon- neker, nog in dit jaar erwten, boonen, aardappelen EEN FRANSCH OORLOGSSCHIP GETORPEDEERD Parijs, 7 Maart. Off. De torpedojager „Cassinl" ia op 28 Februari in de Middellandsche Zee getorpe- teerd en zonk in 2 minuten. Er zijn 107 menschen omgekomen en 34 gered. WAT MEN AAN DE SOMME HOORT EN ZIET. In de „Manchester Guardian" vertelt iemand van den strijd aan de Somme „De Somme geeft u allerlei vreemde horizonten. Drie spaken vans en affuit-wiel, het hoofdstel voor een muilezel, een grappige Chineesche zinken helm. of een aantal ongelooflijk lange ooren, ongetwijfeld toebehoorende aan,, speciale ezeles, of een Grieksche helm en wat rommel, gekroond met den onvermij- delijken veldketel; en- over het khaki en over het mistblauw ligt de Somme modder, en nog eens mod der, en weer eens modder en geeft alles een prach tige aardkleur; dat is de eindelooze processie, welke langs den horizont glijdt, scherp er tegen af geteekend, helmen, affuitspaken, ezelsooren; ezels ooren, affuitspa ken, helmen. Het is alsof iemand een hendel draait en dezelfde beelden verschijnen en terugkomen eiken keer weer- aan. met heel kleine afwijkingen. De zacht golvende heuvels, waarvan de een zachtjes overgaat in den ander geven den indruk van eer biedig saamgevouwen handen. Er zijn groote velden rijke roode aarde neen, wijde uitgestrektheden zijn het, zooals men alleen in Frankrijk ziet andere zijn geel en kalktoppen komen er hier en daar uit te voorschijn. De gedekte schuil plaatsen in de heuvels hebben een kring van witte kalk om de toegangen. En al dat roode, dat gele en dat witte, heel eenvoudig allemaal modder gehee- ten door hen^ die er zich doorheen moeten worstelen, geven een niet aan te duiden kleur aan wat daar verderop tot weg dient en dan verschijnen de scha- i duwen weer tegelijkaffuitspaken, ezelsooren en hel men, ezelsooren en affuitspaken. De processie gaat nooit sneller en houdt nooit op, des daags noch des nachts. Waar gaat zij heen? Waar heen trekt d» eindelooze trein van mannen en muil- pzels en paarden, en kanonnen en kisten ammunitie? Naar den halven cirkel van de Somme-heuvels. Die halve cirkel heeft ook zijn vreemden horizont, en mpn ziet er soms kleine figuurtjes zich bewegen. De hpiiveis zijn kalm en rustig. Uit de schaduwen komt open geluid voort, behalve een enkele keer het kra- t.n van een wiel of uu en dan een stem. De mod der zuigt alle klanken op Qe wijde lucht is ook talm en rustig, en een enkele ekster vliegt langs de op een veer gelijkende boomenrij beneden. Maar de heuveltoppen daveren van het geweld. Rel i. een bekend geluid, alsof ln uw huis, boven Uw U nM .per zware meubelen verschoven worden, deu. ïen en vensters worden dichtgesmakt of het klot^ het water tegen de scheepshuid tijdens een storm T_ ie^n het Ts niet als dc donder, omdat het de h eh» vervult en u het onpleizierige gevoel geeft of 'uw hart op en neer gaat - als een lih die te m.cpiino naar beneden gaat, of als een plotseling P't lt een werkelijk lichamelijk gevoel. hart worclt inderdaad opgeschokt. Gij wenscht dat het Suid gedurende vijf minuten zal ophouden, al Mus he» maar één minuut, om u gelegenheid te geven 3 te komen. Het is te erg. dit geluid, als het weer begint, dan zoudt gij het willen uitschreeu wen nf uw ooren dichthouden, of iets anders even vruchteloos doen Want het eindigt nooit, datt geluid, 700 ron(j en dof en hevig en onzichtbaar en verschrikkelijk is, als groote ronde O's in de lucht of het gevoel van vallen tijdens een nachtmerrie. Het heeft zijn diepe en zijn krassende tonen, en soms worden alle tonen tegelijk ffcraakt, zoodat er geen overgang is tusschen den eenen en den anderen en dan zeggen de verpleegden in de lazaretten dat het gordiinvuur is, en gij hoopt dat het geen gordijnvuur van de Duitschers is maar het onze. De heuvels zwalgen de onafgebroken njen mannen, karren en dieren op, zij" verslinden ook de zwartha- rige poilu's in hun heerlijk blauwe uniformen - het blauw van de mist of van zeebloemen - en onze Tommies met hun breede roode koppen, die onver- sehillig van onder hunne malle Chineesche helmen uitkijken. Kleed Tommy in het Fransche blauw en ge hebt iets veel te moois voor den oorloa Er» alles en. allen worden opgeslokt door de heuvelen waar de kanonnen dreunen en de lucht onophoudelijk doen trillen." ALKMAARSCHE OVERAL VLRKRIJGBAAR wos de levensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzij vroeg of laat in het leven, raken de hard werkende nieren gewoonlijk het eerst uitgeput en vereischen zij in de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, stijve en pijnlijke ge wrichten, rheumatische pijnen, rugpijn en bedroeven de waterstoornissen zijn vaak alleen te wijten aan zwak ke nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwakking onmiddel- lijk hulp aan de nieren. Dri* vrij water oni de nkien door te spoelen en gebrui? Fosters Rugpijn Nieren Pillen om ze te versterken. Keer terug tot een een voudige leefwijze, tot de 'verstandige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleesch, vermijd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, en sla ,p Iedereen vreest een nierkwaal, maar Fosters Rug pijn Nieren Pillen zullen de nieren in goedan staat nouden. Deze verstandige behandeling dient uw leven te ver lengen, het aangenamer te maken en allicht emstigr nierziekten te voorkomen. L Eisch de echte Fosters Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van fle handteekening van James Foster op de verpakking. Te Schagen verkrijgb. bij J Rotgans, Mo lenstraat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Verzeker! werkgevers legen ziekte- en ongevallen* schade van personeel en eigen zaken driivenden voor zichzrlt. Agenten zijn a.o.Joh». Veerman, Aartswoud; D. Schenk en Jb. Helder Kz„ Alkmaar, P. Swart, Dirlu- horn; A. Kwantes, Hugowaard. L Mantel. Hensbroek; F. dc Beurs, Julianadorp; F. Koster Hz., Nieuweduii; C. Goet lz„ N. Niedorp; M. Koogman, O. Nledorp; K. Paarlberg, Oudesluis; C. Rempt, Oudkarspel; D, Barten Wz,, St Maarten, Stroet: A C. Kroon, Ob- dam; Th. Paauw, Schagen; A. Schenk en A L. Zuid- scherwoude, Schagerbrug; Jb. Kager Ha, Schoorl; K. K. de Geus, Warmenhuizen; ËTj Baijs, Wieringen; J. Kroon Jbz„ Winkel: P. Nood Wieringerwaard; P. Klerk Hz., te Sint Maartensbrug; Otto Klein, Anna Paulowna; C. Prins Dz, te Barsingerhora toegeven, dat zijn avondcostuum hem zeer goed kleedde en hem jonger maakte. „Mün dochters Anna en Celia, juffrouw Fleming", zei hg met een zwaai van zijn hand naar den haard, waar de twee zusters stonden. Anna kwam dadelijk naar haar toe. Zit was vrij lang en buitengewoon mager en had een droevig uit ziend, donker gekleurd gelaat. Zij droeg een eenvou dige, donkere japon met een langen sleep en een eenvoudigen gouden ketting, waaraan wat was beves tigd, hing van haar hals af. Haar zeer zwart haar, dat van nature golfde, was in het midden gescheiden, over de ooren geborsteld en van achter losjes in een wrong samengenomen. Alison vond, dat zij er zeer zonderling uitzag en met een gevoel van ver lichting rustte haar blik op Celia, die er met Tiaar frissche kleur en blonde haren als een wezen uit een andere wereld uitzag. Celia had een lach, eigenlijk veel lachjes voor haar minnaar en zijn zusters, maar juffrouw Crewe glimlachte in het geheel niet Haar lange, dunne lippen sloten zich weer onmiddellijk, nadat zij een paar woorden ter begroeting hadden gesproken en daarna volhardde z.Ajtn een stilzwijgen, dat haar tweede natuur moest zijn geworden. Alison nam op een groote, met sits ■f°wen rust^an^ plaats en keek belangstellend rond. «.JLfliiilu ejn l?001® kamer, maar zonaer de minste gerivflgkheid en er waren heel weinig bloemen. De ™r,e° vf®ren behangen met zijden damast van oud- laalhrid maJlrtf1- f enkd ^hilderij. De indruk maar 4811 een vrij pijnlijken „Zoo viel ons uitstapje vandaag in het water Wat zoudt u er van zeggen, als we met mooi weer' mor gen gingen?1 vroeg Crewe, terwijl hij voor AlüSn stond en haar met vasten blik aanstaarde „Mopgen is het Zondag, mijnheer Crewe", antwoordde zij kortaf. „Hoe beter de dag, hoe beter de daadwat ze&t u er van, dokter? Kunt u uw zuster niet overhalen ons het genoegen te doen, met ons naar Reredon te rijden? Het is voor u ook een gemakkelijke dag we zouden dus allen kunnen gaan.. Gavin schudde het hoofd. „U zoudt eerst eens een Zondag in een Schotsche pastorie moeten doorbrengen mijnheer Grewe, om vol komen te beseffen, welk een buitensporigheid u daar oppert," antwoordde hij met een kalmen Lach. „Zou ik, dan moet ik me toch eens aan dat ex periment onderwerpen. Dus u gaat morgen niet mee, juffrouw Fleming „Neen, mijnheer Crewe, maar voor de uitnoodi- ging ben ik u dankbaar. Zal ik vanavond ook nog met uw zoon kennis maken?" Alison had er geen idee van, dat zij iets buiten gewoons gevraagd had en zich op onveilig terrein bevond. Maar wel merkte zij, dat juffrouw Crewe haar gelaat naar het vuur wendde en dat Celia een hoogere kleur kreeg „Gewoonlijk komt hh voor het diner niet beneden Vanavond komt hij niet, is 't niet, Anna?" „Neen, vader, u weet, dat hij niet komt" ant woordde Anna, met gedempte, haast toonlooze stem en zonder op te kijken. „Weet u, mgn zoon is niet sterk. Ik dacht, dat de dokter u wel van hem verteld zou hebben, zei de heer Crewe met een weinig afdoende poging om een verklaring 'te geven. „Hg is overgevoelig en voelt zich altijd, het gélukkigst in zijn eigen kamer bij zijn boeken. Is 't niet Anna?" „Ja vader", antwoordde deze; maar Alison vond den toon, waarop zij het zei, niet zeer overtuigend. Zij wend al nieuwsgieriger naar den zoon dee hui zes en voelde een sterk verlangen opkomen om hem te zien, Het gesprek werd echter afgebroken door de komst van den knecht, die mededeelde, dat er opgedaan was. Mijnbeer Crewe ging onmiddellijk □aar Alison en bood haar zijn arm; de anderen volgden hem. 't Was maar een paar passen naar de eetkamer, die hoewel kleiner, mooier en in elk geval passender gemeubeld was. Groote olieverf schilderijen versierden de mured en op den schoor- steenmantel stonden enorme bronzen beelden, waar in het electrlsche licht gloeide. De tafel was zeer smaakvol met witte chrysanten versierd en het geheel maakte een zeer gunstigqn Indruk. Alison merkte, dat zij ongemerkt bezig was alles te inven- ariseoren en zij moest zichzelf bekennen, dat zij, dan'hier gegeten had, nooit beter had gedineerd en\TmOTktaddhL.'r n werden gepresenteerd en zij merkte, dat de heer Crewe van elk wat nam „Wat zult u drinken niets, juffrouw Fleming? Water is wel wat erg koud. Wilt u de kennismaking niet vieren met een zacht glas Graves? Hij is heel goed, dat verzeker ik ui" „Daar twijfel ik niet aan, maar ik dank u toch; ik ben geheelonthoudster", antwoordde Alison, zon der de minste aarzeling, en op een toon, die elk tot de overtuiging moest brengen, dat de discus sie hierover gesloten waa „Ep waarom is u geheelonthoudster?" vroeg haar gastheer. Zelfs Gavin, die overgelukkig was, dat hij naast het meisje mocht zitten, dat hij liefhad, zweeg een oogenblik om te hooren, wat zij zou antwoorden. „Dat is een kwestie van beginsel, mijnheer Cre we, en ook, omdat ik er bij groot ben gebracht", antwoordde Alison eenvoudig „Wat voor beginsel, daar bepijp Ik niets van", zei hij; „Ik zie niet in, wat eenig beginsel daarmee te maken heeft." „Dat heeft er allee mee te maken", zei Alison be slist en kalm. „Iets, dat zooveel onheil in de we reld sticht, dat zooveel menschen ongelukkig maakt moest door ieder, die zich Christen noemt, wor den nagelaten." Alison behoefde zich nleC 't minste geweld aan te doen om dit te zeggen en zij bekommerde er zich ln 't minst niet om, hoe de heer Crewe haar woorden opnam. Zij zag geen enkele reden, waarom zij ln mijnheer Crewe's gezelschap niet op zou komen voor haar geheelonthoudersprincipe. Maar Gavin, die ve le redenen wist, welke zwijgen over dit onderwerp tot een wenschelijker politiek moest doen schijnen kleurde en probeerde een blik uit de oogen van ziln zuster op te vangen. Maar zij hield haar oogen on afgewend op oen heerlijk stukje tong op haar bord gerricht en naar de uitdrukking van haar gelaat te oordeel en, verkeerde zij ln volkomen gemoedsrust „Maar ge bedoelt toch stellig alleen het misbruik"' zei Crewe ernstig. „Van alles kan misbruik gemankt worden en dat wordt het ook. Maar het zou toch wel hard zijn, als we het ons allen moesten ont zeggen, eenvoudig omdat er zooveel dwazen ln de wereld zijn „W ijmoeten door ons voorbeeld helpen" zet Alt y,eer op haar kalmen, overtuigenden 'toon U mijnheer Crewe, zoudt door uw voorbeeld heel veel AGENTEN GEVRAAGD goeds kunnen doen in Birtley, waar, zooals ik van mijn broer hoorde, veel gedronken wordt". „O, Alison, het 1 shier niet erger dan in andere plaatsen. U moet mijn zusiter verontschuldigen, ni ja- heer Crewe", zei Guy verlegen. „Het is hier weer de Schotsche pastorie, die ik u straks noemde". De heer Crewe glimlachte echter en schoof rijn half uitgedronken glas terzijde. „Ik zou die Schotsche pastorie buitengewoon graag willen zien, als daarbinnen zulke dappere overtui gingen ontstaan", zei hij met een hoffelijke buiging naar Alison, die, daar zij er een hekel aan had, aandacht der tafelgenooten alleen op haar gevestig® was, een beetje uitdagend keek. 1 „t Is een meening, die nog op heel veel plaatsen, ook buiten de Schotsche pastorieën vvorf gehuldigd", zei zij rustig. „Trekt u deze bloemen i® uw eigen kassen, mijnheer Crewe?" ■.Ik geloof het wel; indien u morgen komt, kun', ze zien. Anna zegt, dat ze dit jaar heel mooi zijn- stel er niet veel belang in, ofschoon ze me lijks een aardig bedrag kosten". ..Ze zijn heel mooi", zei Alison, „als u van bloem houdt en u met zooveel en zulke mooie kunt o® ringen, bent u al heel gelukkig". »Ik geef er niet veel om", antwoordde Anna verschllUg. „Ik'yoor mij vind die, welke ln bosch wei gevonden worden, de mooiste. Aan deze is u*- altijd wat kunstmatigs". Het gesprek vlotte niet altijd; er waren °ogenblikken van zeer onaansrename spanning, niemand verbreken durfde. Gavin en Tlbbie ,ner ten evenwel, dat mijnheer Crewe zich meer dan *u ders Inspande, om het gezelschap bezig te houö Nooit was Alison terughoudender, meer Schotsen kortaf ln haar woorden en haar heele gedrag weest; haar tong scheen er vermaak in te 8Ch£P' in slechts korte antwooroen te geven. Het viel Ga op, dat Crewe na Allson's woorden zijn g'a8 !,et meer aanraakte, en de champagne zelfs voorbij gaan, wat een buitengewone hoffelijkheid van kant was. Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1917 | | pagina 6