De Oorlog. Tweede Kamer. Reclames. Overtollig urinezuur. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Plaatselijk Nieuw». Gemengd Nieuw». gel de WIERINGEBWAARD. Waren de leden van 't Nut een vorig maal teleur gesteld, omdat Ds. van Giesen van Winschoten door plotselinge ongesteldheid was weggebleven. Maandag avond is genoemde heer goed en wel alnier gearri veerd en heeft in betrekkelijk weinig woorden een heel boekdeel zoo duidelijk weergegeven, dat we nu en inhoud evengoed wweten als zij, die 't hebben gelezen. Het boeik was getiteld „de Verloren Zoon" \an Hall Gaine. Met algeheele aandacht werd van 'l begin tot 't einde naar den talentvollen, spreker ge luisterd. Wie „do Verlóren Zoon" nog niet kent. schaffe het aan. Het is bepaald een prachtig boek. Ook kregen we nog te hoorein eenige beschouwingen over logica of te wel de wetenschap van het juiste denken en tot slot een historische mop van Prins Hendrik in dan Bosch en een Aapies Koetsier. Met deze voordrachten gaf de Heer Giesen blijk, ook voor 't humoristische zeer goed berekend te zijn. Gelukkig was 't niet zoo koud dan een week geleden, t zou anders in de zaal niet lekker geweest zijn. Ook nu nog was de verwarming maar zoo zoo. Hoewel er ruim introductiekaarten disponibel werden gesteld was de opkomst niet groot. WIERINGEBWAARD. Door stemgerechtigde leden der Nod. Hcrv. Kerk is tot Notabel gekozen de heer K. Zijn ln de plaats van den heer C. J. Blaauboer, die tot Kerkvoogd was gekozen. WIERINGEBWAARD. Nu er een wagon steenkolen is aangekomen, zijn we gelukkig de eerste dagen weer in en uit de brand Ook zijn de lessen aan oe openb. Lagere school weer hervat 1 ST. MAARTENSBRUG. De hoer D. G. Minkema. alhier, is benoemd tot assistent Directeur bij de Stoomzuivelfabriek „Neer- landia" te Stompetoren. ST. MAARTENSBRUG. Voor rekening ven den,heer Jb. Kramer alhier,, zal Ie St. Maartensvlotbrug een dubbel burgerwoonlitiis woc= den gebouwd. Het werk is opgedragen aan de heeren P. G. Veuger en C. Sluis. PETTEN. Uitslag der verkooping te Petten, ten overstaan van notaris Vrijburg van het Bondscafé met logement en stalling genaamd „Willem Barantsz' eigendom van J. Constant, Opgehouden op 4600 gld. WARMENHUIZEN. Op kalme wijze ia tot heden de distributie van levensmiddelen alhier geschiedt. Hoewel er hooge eischen worden gesteld, wil men 't ieder naar den zin maken. Wanneer echter de burgers medewerken, om uet ingevoerde bonnenstelsel correct uit te voeren, zaï uit en de uitvoerders, en de leveranciers ten goeue komen, en kan ieder ontvangen wat hem toekomt. lederen winkelier weet, welk bomnummer wokelijksch geldig is. omdat aan eiken winkelier wekelijksch daarom trent bericht wordt gedaan, en iederen winkelier dit bericht op een zichtbare plaats achter de winkelruiten dient te plaatsen. Wordt dus wederzijds geholpen, dan ontvangt ieder zijn deel en loopetn winkeliers geen gevaar, geschorst of gestraft te wordeii KEINSMERBRUG. De herberg annex winkel van den heer H. Peetoom alhier, welke bij publieke verkoop is opgehouden, is thans verhuurd aan den heer G. Hartman, alhier. OUDKARSPEL. In het verslagje van de Boerenleenbank, voorko mende in het no. van Zaterdag komt voor. jlat de rente van opgenomen en spaargelden met i/s pet. is verhoogd. Dit moet zijn verlaagd. De rente voor spaar gelden is gebracht op 3i/» pet voor voorschotten op 4'/s pet. Zij. die dus reeds kwamen om hun geld, dat ze van een andere bank af wilden halen, om het op de boerenleenbank te brengen, kunnen om die reden de moeite sparen. Dit voordeeltje van een V» Pc'- extra kan hun niet worden toegedacht. HET BRANDSTOFFENVRAAQ8WJK. De kolencommissie uit de Veroeifliuig van gasfabri- kanten in Nederland heeft aan de leaen bij rondschrij ven kennis gegeven van haar bemoeiingen bij den directeur van de Rijkskolendistributie togen de h. L onbillijke en economisch onjuiste verplichting welke aan gas en electriciteitsbedrijven is opgelegd om 35 Ct. Ie bezuinigen., terwijl andere industrieën slechts pet. behoeven te besparen. De commissie meent, dat niet genoeg rekening wordt gehouden met het feit, dat voor elke 1000 Kg. kolen, die de gasfabrieken minder verwerken, ook minder 25 gehouden conferentie met den directeur van de Rijks-kolendistributie en de Commissie van advies heeft niet het gcwenscihte resultaat gehad. De commissie van advies verklaarde de sterkere rantsoeneering van de gasfabrieken tot 65 pet. tegen over de beperking tot 7o pet. van andere industrieën,, door de opmerking, dat zonder groote bezwaren voor al op lichtverbruik kan worden bezuinigd, zoodat de beperking van gasverbruik voor industrie verwarming en keuken ook niet moer dan 25 pet. benoeft te zijn. Hierbij wordt echter door de Commissie van ad vies over het hoofd gezien schrijft de Kolencom missie dat vooral in de zomermaanden, wanneer het lichtverbruik minder wordt (dit nog bevorderd door vervroegde invoering van den zomertijd), de 55 pet. bezuiniging voor verreweg het grootste gedeelte slechts k»n worden verkregen door op het gebruik van gas in de keuken te besparen. De toestand blijft dus onveranderd, dat de gas-in. dus trio niet meer dan 65 pet. van haar behoefte aan kolen zal ontvangen, niettegenstaande aan andere in- duatrien 75 pet. daarvan wordt toegestaan. Het feit blijft bestaan, dat door de besparing van 35 pet aan gaskolenverbruik ook oen verlies van 35 pet. van de totale cokesproductie voor de geheele brandstofvoor ziening ontstaat, naast de mindere opbrengst aan gas, teer (pek voor briketfabricage) en kunstmest. Het doet de Kolen-distributie leed, dat zij niet over. tuigend vermocht te doen inzien, dat zóó do moei- De minister wees er voorts op, dat Nederland zelf groote hoeveelheden veevoeder produceert. Hunt vroeg: „Waarom moet er dan nog meer in gevoerd worden op welke vraag de minister ant woordde, dat tengevolge van vermindering van aan voer van een artikel i.c. veevoeder de prijzen stijgen en dat het dan voor de boeren in Neder land nóg voordeeliger zou zijn om hun vee te ver- koopen. DE SCHEEPVAART. Er zullen Donderdag 22 schepen van Rotterdam vertrekken om levensmiddelen te halen voor de re geering. - WIERINGEN. Nadat een week geleden het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk c.a. te Dosterland alhier, mot algemeene stemmen toezegging van beroep had gedaan aan den heer F. Q do Vries, cand. tot dra H. Dienst,, te Leiden, werd deze heden door den Kerkeraad officjed tot predikant dier gemeente beroepen ONTDUIKING VAN OORLOOSWINSTBELASTING. Eenige dagen geleden bereikte ons een bericht om trent procesverbalen door de inspecteurs der directe belastingen in samenwerking met den Amsterdam- schen Rijksaccountantdlenst opgemaakt wegens over tredingen in verband inet oorlogswinst- en andere belastiugen. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat het gelukt was de hand te leggen op een „accoun tant", di« groote advertentiën plaatst en tegen zeer hooge honoraria het bericht noemde f3000 en f4500 de belangen van zijn „cliënten" behartigt bij het doen van aangiftenfvoor belastingen- Wij heb ben dit bericht niet geplaatst omdat wij niet de ver denking wellicht op een verkeerden aeeeuntant wil. den laten vallen. Thans vernemen wij, dat tegen den z.g. „accoun tant" Joseph Vredenburg, kantoor hondend te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag en domicilie hou dend in Den Haag, door een van de inspecteurs der directe belastingen te Amsterdam proces-verbaal is opgemaakt en ingezonden bij de justitie op grond van het leit, -dat hij bij een onderhoud ten kantore van den inspecteur in tegenwoordigheid van den rijksaccountant opzettelijk onjuiste mededeelingen zou hebben gedaan, wat gebleken zou zijn toen door den rijksaccountant ln| tegenwoordigheid van den inspecteur een boekonderzoek werd gehouden ten kantore van de firma, waarvoor de z.g. accountant de belastingaangifte kwam verdedigen. De heer Vre denburg ontving voor deze bemoeiing f3000. Deze zaak zal waarschijnlijk binnen niet langen ttjd vervolgd worden lijkneden, voor publiek en voor gasnijverheid beide, groote* fcijn dan noodig en billijk is en dat voor de geheele brandstoflenvoorzieaing van ons land niet eco nomisch juist wordt gehandeld. EEN BUITENKANSJE. De bewoner van eeui huis in den Houttuin te Rot terdam, jiad een ouden schoorsteen, waarvan de bin nenwanden met een dikke laag verf bedekt waren. Uit nieuwsgierigheid krabde hij op een plaats de verf" weg en vond een gekleurde tegel. Een algeheele schoonmaak volgde, met het gevolg, dat twee legel-tableaux ie voorschijn kwamen vanhoo. gon ouderdom en groole waarde. R.N.bl. INVOER VAN VEEVOEDER EN UITVOER VAN VEEL Uit LONDEN, 13 Maart In de zitting van het La gerhuis van heden vroeg het lid Hunt of de hoeveel heid veevoeder, welke de vorige regeering toestond dat in Denemarken en Nederland ingevoerd werd en dio diende om vee, dat iA.n Duitachland verkocht wordt te mesten, nu niet meer doorgelaten wordt; en zoo dit nog wel geschiedt, of de minister daar aan aan een einde wil makern Lord Robert Cecil antwoordde: „Ik ben gaarne bereid om deze quaestie met Hunt te bespreken, j. Bötoof niet dat de maatregel dien hij voor wacht uitwerldn« kehben die hij ervan ver- Hunt vroeg vervolgens of het waar ia, dat er 12 000 paarden naar Duitachland verkocht zijn geworden en of, daar vele dieren in Duitachland als voedsel die nen, de minister van buitenlandache zaken maatre gelen kon nemen om te beletten dat Nederland Duitschland van dit voedsel voorziet, door de vloot grootere vrijheid te verleenen om te beletten dat buitengewone hoeveelheden veevoeder naar Nod er- land gaan. Minister Cecil antwoordde: „Ik geloof dat het ant- w oord op het eerste deel der vraag bevestigend is. Wat het tweede deel betreft, leert de ondervinding] dat scliaarschto aan veevoeder den verkoop van le vend vee niet doet verminderen". De kranten staan vol over den val van Bagdad, en alle beschouwingen zijn het er over eens, dat bet een belangrijk succes is voor de Engelschen en een geweldige knak voor het prestige der Turken in het Oosten. Ofschoon de verovering van Bagdad absoluut geen bet eekenis heeft met betrekking tot den totaal-uilslag va nden wereldoorlog, kan er toch wól van gezegd worden, dat Engeland's positie in Indië, in geheel het Oosten, er krachtig door bevestigd is geworden. Op hel Westelijk oorlogsfront is het nog maar steeds oen voelen en taston, waar de strijdende reuzen el kaar het voordeeligst kunnen grijjjen. De Franschen hebben in Champagne, ton Zuiden van Ripont. waar zij kort geleden terrein verloren aan de Duitschers, dezen tegenslag hersteld door al liet verloren terrein en bovendien oog eenige Duitsche ■tellingen te nemen. Ook de veel bes treden hoogte no. 185. Het eigenaardige is nu echter, dat zoo ■pertinent de Franschen de verovering van hoogte 185 melden, de Duitschers even pertinent ontkennen dat zij deze stel ling verloren hebben. De waarheid ligt misschien in 't midden. De Engelschen zetten hun offensief in de richting van Bapaume voort. Generaal Haigh meldt, dat de Duitschers op 13 Maart door een hevig bombardement tot den terugtocht werden gedwongen. In den af- geloopen nacht en hedenochtend werden de Duitschers over een frontbreedte van 4000—5000 yards terugge dreven het is nog niet mogelijk te zeggen, hoever onze troepen dwars door een reeks sterke stel lingen in het Loupart-bosch heen, doordrongen. De Engelschen hebben ook het dorp Grevillers ge nomen. Den Haag, 13 Maart 1917. Men weet het, doorgaans is er nu eenmaal niet veel „animo" voor de behandeling der Indische Be grooting in het Nederlandsche Parlement In den loop der jaren ia daarin wel verandering gekomen, zelfs zeer beduidende en zeker zijn de tijds omstandigheden van dien aard om speciaal wat de beveiliging van Insulinde tegen allerlei gevaren betreft nu bijzondere aandacht te schenken aan het Indisch budget Ook komt erbij, dat nu na vier jaren bewind de „balans" over minister Pleyte's gestie moet worden gemaakt Dat er op het beleid van den minister van kolo niën heelemaal geen kritiek is geoefend: 't kan be zwaarlijk worden volgehouden. Zeker, de heer De Meester heeft verklaard dat niemand in de Kamer aan den goeden wil van Z.Exc. twijfelt. „Maar de minister" voegde de leider der Unie-liberalen erbij, toone, dat hij iets kan tot stand brengen". En vele zijn de wenEchen, ook de klachten. De heer IJzerman vraagt meerderen, krachtiger steun voor den particulieren mijnbouw. Hij acht den finpntiëelen toestand van Indië volstrekt niet onbevredigend, maar en hierin stemden de meeste sprekers in groote', zware offers móeten nu ge bracht wordqp voor de veiligheid van Indië. Over- heerschend aldus de heer IJzerman behoort te zijn de vraag: wat is voor het behoud van onxo ko loniën, met het oog op het buitenland, noodigT Voor de goede verstandhouding met ónze naburen in het Verre Oosten is noodig, voegt deze afgevaardigde erbij, dat de politiek van de open deur op royale wijze worde toegepast, opdat het wantrouwen ver- dwijne. De heer IJzerman vraagt een weloverwogen, scherp omlijnd plan tot itijving van 's lands middelen, door den minister te ontwerpen. Het met energie explo- reeren en exploiteeren van do onmetelijke rijkdommen, in Indië voor het grijpen liggend Het verzekeren van orde en tevredenheid in onze Oost. De anti-rev. afgevaardigde Scheurvr had weinig hulde voor minister Pleyte. De reorganisatie van het Bin- nenlandsch Bestuur had kunnen tot stand komen. Ook mist de heer Scheurer zoowel een vast leger- als een dito vlootplan. En zéér scherp was de uitvoerige kri tiek op 's ministers beleid inzake Djainbi.In dc on lusten. daar voorgekomen, ziet hij een der teekenen van het „ontwakend Oosten". Scherp was ook de critiek. geoefend op de opium- régie. Daarmee zei hij komen wij er nooit. >tip ik nog aan, dat do hoer Knobel o.a. in overwe. gaf om iemand als generaal Van Heutsz naar de ft te zenden om de defensie te land daar voor te bereiden. Eindelijk hield de heer Alb&rda een pleidooi voor krachtige bevordering der indistrialiseering van Indië het geliefkoosde onderwerp van dit intelligent en bekwaam lid der S.D.A.P. alsmede voor snelle uitbreiding van het onderwiis voor den inlander, ver betering van de volksgezondheid en 't ten langen leste aanvatten van Staatsexploitatie der Petroleum-bronnen in Djambi. Wel zeer rijke stof beeft Exc. Pleyte voor znn „groote rede"En wél vaststaat, ook, aat de inhoud do waarde en beteckenis van bel „Indisch debat" er in den loop der jaren sterk op zijn vooruitgegaan. De nieuwe afgevaardigde voor Emmen, de heer Si- binga Mulder, is heden beëedigd en nam zitting. Pre sident 'Fock heeft den heer Helsdinge beloofd het ont- worp-Duurtetoeslag nog vóór het Paasch-recès af te d0cn" Mr. ANTONIO. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van een voudige, natuurlijke leefwijze in de buitenlucht, is een vergift binnen het measchelijk licliaam gevormd door overwerking, het gebruik van vleesch, zongen, laat naar bed gaan en gebrek aan rust. Al sgü u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, ze- nuwwachtig en vermoeid, gij last hebt van hoofdpijn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het oerste protest van zwakke nieren, en bij verzwakte nieren heeft urinezuur spoedig de overhand Dan bestaat ge vaar voor nieigruis, rneumatiek, spit, ischias, water zucht of verharding der aderen. Fosler's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en ineer fris- sche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het ge neesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel re gelt de urine-organen en is van groote waarde bij niergruis. -steen, waterzucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urinezuurkwalen. Wacht u voor namaak ónder gelijkluidende namen. De echte Fosteris Rugpijn Nieren Pillen dragen de liandtëekening van James Foster op de verpakking en zijn te Schagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 11 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. SCHRöDER VEROORDEELD.. Het Gerechtshof te 's~Gravei den Schröder, hoofredacteur van gevangenisstraf van 3 maanden. Na de veroordeeling riep ecu juffrouw op de pu blieke tribune: „Nooit1: troep gewetenlooze schurkenI" veroordeelde he. Telegraaf, tot een GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 10 tot 13 Maart. Geboren: Margaretha, d. v. Hendrik Metselaar en Wilhelmina de Lange. Petrus, z. v. Arie Buur en Gijsbertha Rijs. Catnarina, d. v. Petrus de Moei en Hermina de Boer. Overleden: Arie Schermer, 22 jaar, zoon van Simon Schermer, overleden, en Elisabetn Delver. Antje Smit, 74 jaar, echtgenoote van Willem Jimmink. DE NOORDERMARKTBOND. Noordscharwonde. 13 Maart. Roode kool f 1200, gele kool f 1200. Deensche witte f 1200, roode kool, 2e kw. f 420 a 780. gele kool, 2e kw. f 640 a 790. Deensche witte, 2e kw. f 780 a 800, grove uien f 8, "idem voor ex- pari f 7.10 a 11.30 p. 50 Kg. WARMENHUIZEN., 13 Maart Roode kool f 1200. gele kool f 1200. witte kool f 1200. uien f 6.80 a 11.40, per baal. LOON VERBETERING. De polder Schagen heeft den toeslag op het loon van de weg arbeiders ingetrokken, en het uurloon veranderd in een weekgeld van f 15. Voor de arbei ders is dit eene belangrijke verbetering. VERHURING. Bij de Dinsdag gehouden verhuring van de Wil- helminabaan was de hoogste inschrijving f225.50 voor 1 jaar. Gunning is nog aangehouden. WINKELIERS VEREENIGING. Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den heer J. K. Boontjes de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstansvereeniging, onder leiding van den heer Jb. Koster. Na opening volgde lezing en goedkeuring der no tulen van de beide laatste vergaderingen. Wordt meegedeeld, dat gezien de groote belang- selling in het machineschrijven, een tweetal machi nes zijn aangekocht. Verschillende stukken waren Ingekomen en mede deelingen werden gedaan. De heer Schmalz deed eenige mededeelingen over den Handelscursus, waaruit duidelijk deqneer dan groote deelname bleek, vooral ook wat het tweede leerjaar betreft De belangstelling ln het onderwijs was zeer groot. Uit het jaarverslag bleek ,dat het aantal leden was 85. De verschillende instellingen der vereeniging werkten uitstekend Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten waren f 176.30, de uitgaven f 120.79, ba tig saldo f 55.51. De rekening wordt goedgekeurd. De rekening van het Incassobureau wees een te kort aan van f 9.60. Deze zoowel als de rekening van den Handelscursus, werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren U. v, Thijn, J. H. Schene, J. Ranke en G. de Waard. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren S. de Vries, L. Cohen, G. Koning, D. Wit en Jb. Goed hart. Bij de rondvraag werd de vraag paar voren ge bracht of het niet gewenscht was dat Donderdags om ongeveer 12 uur een trein naar Alkmaar liep, in aansluiting op den trein van Alkmaar naar Am sterdam om 1 uur. Waar Donderdagsmorgens een veetrein loopt, waar veegeleldors moe mogen wor den vervoerd, achtte de vergadering het mogolljk dat aan het verzoek door de HolL Spoorwegmaatschappij zou worden voldaan. In de vergadering werd de vraag gedaan, of hel niet goed was om aan den Raad te vragen grond beschikbaar te stellen tot bebouwing van groenten en aardappelen voor den kleinen man. Na eenige discussie w erd besloten aan den Raad te vragen óf grond ter bebouwing ter beschikking te stellen, of dat de gemeente zelf grond in exploitatie brengt, op dat voor den aanstaanden winter voldoende voed sel beschikbaar zal zijn. Er werd besloten om middelen te beramen om bet Incassobureau wat meer leven ln te blazen en daarvoor nieuwe leden te werven. Tot den Raad onzer gemfeente zal een adres worden gericht met de vraag te willen bevorderen dat do leveranciers der gemeente wat spoedigeT hun beta lingen ontvangen, treurig als het wordt gevonden, dat het bestuur onzer gemeente tot de langzaamst betalende klanten behoort. Hierna sluiting. VROUWENKIESRECHT. 't Was voor een vrij talrijk opgekomen publiek dat met dankbaarheid wees. een jubileum. Donderdag 15 Maart zal het 50 Jaar geleden zijn, dat de heer Arls Smit zijn vrachtrijdersdienst tus- schen de Kreil, gem. Barsingerhorn en Schagen be- Kon In al dezen tijd heelt hij het vertrouwen van een ieder weten te verwerven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneminges verricht ia dea morgea vaa 14 Maart 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. InalitUllt tS DS Bilt. Hnnirsto barometerstand onder 760 te Zuld-Dultsch- laSTSWtó 748.8 te Wisby. Verwachting tot den avond van 15 Maart. Zvv&kke totmatige ko richtingen- N' oenlge regen. Iet* ïatigo wind aanvankelijk uit Oostelu. Nevelig tot zwaarbewolkt Wellicht yts kouder in het Noorden. DE MELENOOD IN ZWITSERLAND. Dö correspondent v&n liet Hdl>ld« te Lau»trmo ^Gedurende de maand Januari is de melkopbrengst •ui net. bil die van een normaal jaar achtergeble- ven terwijl de behoeften veel grootar zijn. En zij daalt nog steeds, door verschillende oorzaken. De gevolgen blijven niet uit Niet alleen „op som mige plaatsen aan het meer van Genève", gelijk men van Zwitsersche zijde in het „Handelsblad" van 7 dezer meldde, doch ook elders is de toestand critiek. Te Neuchatel bijvoorbeeld mag niet meer dan een halven liter melk per gen* en per dag worden gele- verd, terwijl de politie te'Sehaifhausen op drievierde van den dagelijkschen melkaanvoer beslag heeft ge legd ter betere verdeeling. Op andere plaatsen is net voor njke monschen nog wel to doen il y a des moyens. Maar de arme- ren leggen het loodje. Zoo zijn hij voorbeeld twee werkliedenbuurten hier ter stede dagen lang van alle melk verstoken geweest. Het was niet mogelijk veis zuigelingen te voeden.... Brood, ja, is er genoeg, maar men kan den kleintjes toch geen brood geven. Trouwens, ook met ander voedsel staan wij op rantsoen. Van gort. havermeel, griesmee], maïsmeel en - spreekstor haar onderwerp en wist door een geestig en raak gezegde aan haar rede dubbele aantrekkelijkheid te geven, 't Was een pittig en krachtig pleidooi voor het vrouwenvraagstuk, dat insloeg. Het aantal nieu we leden, n.1. 13, was daarvoor het beste bewijs. Tot slot onthaalde spr. ons op een luimige voordracht- Marljtje op audiëntie bij den minister. In typisch boersche taal werd guitig de reis naar Don Haag en de ontvangst op he tBinnenhof weergegeven. Een hartelijk applaus beloonde spr. Het was voor Vrouwenkiesrecht een avond van succes, waarou mevrouw Wiglama hij het sluiten der bijeenkomst dag krijgon, en van rijst in de maand maar 3M gr. voor gezonden gaat het natuurlijk, maar voor rijken, die op soogo- naamd „wit régime" zijn gesteld.... De groote puzzlc is op net oogenblik, wat men moet doen met de vleescn-rostanten van Mandag en Donderdag Ze weggooien? Men bedenke, dat het Dins- dagsch en Vrijdagsen vleeschverbod niet het koopen en verkoopen geldt, doch het eten! Er zijn er, die do practische wijsheid onzer theoretici en bureaucraten niet te hoog aanslaan. En wat te zeggen van gas voor 44 cent den kub. M.? RONGERONLUSTEN TE PETROGRAD Uit BERLIJN, 13 Maart. De correspondent van de „Vosaische Zeitung" te Stockholm heeft langs een omweg authentieke bijzondorheden ontvangen over den hongeropstand te Petrograd. Reeds voor een week wapen onder het publiek geruchten in omloop, dat de regeering voornemens was, over eenige da gen broodkaarten in te voeren met zeer geringe rantsoenen. De daardoor in het leven geroepen on rust groeide bedenkelijk, toen bekend werd, dat in Petrograd feitelijk reeds sedert een aantal dagen geen meel was aangekomen en dat de regeering ln het geheim het voor de militairen bestemde meel- quantum uit de opslagplaatsen der intendance voor de stadsautoriteiten beschikbaar moest stellen. De Petrogr&dsche bakkerijen, die ln den laatsten tijd. slechts drie uur dagelijks mochten worden openge houden, bleven Maandag voor een week voor de eerste maal sedert den oorlog geheel gesloten, zoo dat ln geheel Petrograd geen pond bróód te krijgen was. Op aandringen der opgewonden bevolking in klaarden de bakkers, dat wegens het ontbreken vaa meel de bakkerijen vooreerst nog gesloten zouden moeten blijven. 's Maandagsavondshadden de eerste onlusten plaats. Op de zq;.n. hooimarkt evenals in den om trek der fabrieken bij de Narwapoort rotten duizen den mannen en vrouwen te tarnen, en spoedig daar na werden d edaar gesloten gehouden bakkerijen n broodwinkels bestormd. Te hulp geroepen politie trachtte de menigte te verstrooien en gebruikte de blanke wapens, waardoor dadelijk een twintigtal slachtoffers vielen, gedeeltelijk gedood, gedeeltelijk Zwaar gewond. De nacht van Maandag op Dinsdag verliep betrekkelijk rustig, doch in verschillende dee- len der stad patrouilleerden kozakken en gendarmes te paard. Op den vroegen Dinsdagochten dverzamelden zich voor de groote meelpakhulzen van de Alexapder Newski-kloosters en de magazijnen van de inten dance in de Sp&lernajastraat dicht bij de Rijksdoe- ma. een menschenmenigte, die tegen acht uur tot tallooze duizenden toenam. Toen men trachtte het intendancegebouw te bestormen, verscheen aan de spits der kozakken, gendarmes en de escadroa»- cavalerie, de Petrogradsche politlepreaident, gene raal Bala, voor de intendance, terwijl do chef der po litie, generaal von Halle, voor het klooster zich op stelde. Na twee vergeefsche sommaties werd van de vuurwapens gebruik gemaakt, doch ook uit de me nigte vielen schoten, en eenige minuten daarna wa ren reeds aeu weerszijden talrijke dooden en ge- wouden gevallen, waarvan het aantal slechts kan worden geschat als men ln aanmerking neemt, dat alleen in de iijkenvertrekken en ziekenzalen van het Peter en Paul-ziekenhuis en het Marivzieken- huis tot 's morgens 10 uur ongeveer 40 dooden en meer dan 120 gewonden binnongebracht waren. De middag verliep weer oenigszine rustig .Slechts de groote broodfabrieken van Filipoaf, Iseakof en Robinson werden door de menigte verwoest Togen den avond werd bekend gemaakt, dat alle arbeider! van Lessner-Poetilof en een aantal andere fabrieken op de Wiborgzijde den arbeid zouden staken, ln- voor kun consumptie-vereenigtngen niet on middellijk brood geleverd zouden worden. De Pe- trogradsche militaire bakkerijen bakten daarop uit hun eigen meel voorraden gedurende den nscht brood, dat Woensdagochten dvroeg aan de arbeiders- consumptieverecnigingen in hot geheim werd toege zonden. Denzelfden Woensdag kon voor de eerste maal eenig brood voor het groote publiek gebakken worden, doch do bakkerswinkels moesten na eenig0 minuten weder gesloten worden, omdat he tweinige brood voor het grootste gedoclte zonder betalinB wï ^tonners werd weggenomen. Hier eindigt het particulier bericht uit Stoekhol® zoodat voorlooplg onbekend blijft, wat sedert Woe»' dagmiddag ln Petrograd vordor hoeft plaats gek®^ Do borichtgever, die ook de revolutiedagen ln 1^ in Petersburg heeft medegemaakt, verklaart dat 0 bloedige gebeurtenissen van Maandag tot Woensdag Jn hun achrikkolljkheid alle vroegere revolutiedag0 overtreffen. Hot aantal slachtoffers aan dooden en gewonden schat hij op 3 tot 400. Opmerkelijk ls, bij deze tweedaagsche hongcrrovolutie uit de nu zenden tellende menigte kreten om „vrede" even o wii's weerklonken als geroep om „brood". In Petrogradsche politleko kringen heersehit vrees, dat do uitgolxrokon revolutie slochts oen duidend voorspel ls van verdero ernstige onlus en dat deto zich ook zullon uitstrekken tot do n»> minder hongerlijdende provincie. HOE HIJ AAN STEENKOLEN KWAM. Do Panischo correspondent dor N.R-Grt. vertol zjjn brandstoffaugduk en jran de manier waai op nu aan steenkool kwam. Hij vertelt: .„.„«nd Is het oude herinnering uit het vroolUk wii ii miln I jv-iiwftrrionschu kinderjaren, of Is ondanks den somberen nevel, die over de x waarin de sneeuwjacht woedde, gevoelde ik ïny

Schager Courant | 1917 | | pagina 2