J dlUOKMAK, Kappir-naaiwerker s. DIN S D A li 3 APRIL 1917 60ste Jaargang. No. 5980. Abonnementsgelden Ie kwartaal 1917. Eaux de Cologne, Odeurs en doozen Zeep is BRANDSTOFFEN. BONNETJE Kassier, l'itgt'Vers: 1 KAKV1AN Co. Speciaal adres voor Binnen- en - Buitenlandsche Bekendmakingen. Polder Anna Paulowna. Deposito's, Rekeningcouraiit, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbeh gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGEN. Raad Oude Niedorp. - Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER Alpien Niïiis- Atateitie- Laiiliwllii, i Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADV ERTEXTIËX in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, IAAN O 5Inl. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 cent ^BewijsnummeMnbegrepenkGroot^ett^vorderwiaaij?laatsrJ)erek Abonnés die incasso-kosten wenschen te be. sparen, worden gaarne in de gelegenheid gesteld, hun kran tengel d wederom aan ons Bureau te voldoen, of per postwissel, vóór 15 April a.s. Na dien datum wordt per postkwitantie beschikt verhoogd met de incasso-kosten. Waar de plaatselijke brievengaarder of iemand anders als agent van de Schager Courant fungeert, en als zoo danig steeds het abonnementsgeld ophaalt, gelieve men echter als vanouds de betaling aan dien Agent te doen, en niet aan ons Bureau, zulks om abuizen te voorkomen. Het krantengeld bedraagt Voor Schager Courant franco per post f 1.10. Voor Zondagsblad franco per post f 0.52Vi. DE UITGEVERS. LAAGZIJDE B 50, nabij de Markt, SCHAGEN. De brandstoffencommissie van Schagen; Gelet op den omzendbrief van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, enz., van 24 Maart, No. 27308, afd. Handel maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei a.s. eene streng doorgevoerde rantsoeneering van brand stoffen zal worden ingevoerd; dat in de maand April waarschijnlijk nog eenige wagons huisbrand zuilen aankomen ter verdeeling onder de ingezetenen, doch verzoekt hen dringend de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten met de hoeveelheid, die aan ieder zal worden afgestaan en die uit den aard der zaak voor niemand groot kan zijn; waarschuwt tegen verzènding van brandstoffen naar andere ge meenten •n noodig t de Ingezetenen pit op Donderdag S April a.s. van 8^12 en 1i uur, ter Secretarie der gemeente opgave te doen van het aantal hunner onbelastbare haardsteden. Onbelastbare haardsteden zijn die, welke aan wezig zijn in perceelen, gebruikt tot openbaren eere- dienst, voor den dienst van het Rijk of andere pu bliekrechtelijke lichamen, voor het onderwijs, voor weldadigheid of ziekenverpleging, als Inrichting van algemeen nut door vereenigingen, tot fabriek of werkplaats lokalen tot uitstalling niet daaronder begrepen tqt stalling van runderen of ander vee, tot stalling van paarden, tot bergplaats of broeikas voor de uitoefening van een beroep of bedrijf. De ingezetenen worden in hun eigen belang aange maand deze opgaven op juiste wijze te verstrekken. Schagen, 31 Maart 1917. De Brandstoffencommissie voornoemd, J. CORNELISSEN, Voorzitter. ROGGEVEEN, Secretaris. ,euv van het Levensmidde t voor de maand >.hi De Directeu/ van het Levensmiddelenbedrijf maakt bekend, dat voor de maand April de bonnen voor bak- en braadvet; rijst, gort en havermout; erwten en boonen; aardappelen; en zeep afgehaald kun nen worden: voor wijk A op Woensdagmorgen van 0 tot 12 uur; voor wijk B op Woensdagmiddag van 1 tot 4 uur; voor de wijken G, H, J en K op Donderdagmorgen van 9 tot 12 uur; voor de wijken E en F op Donderdagmiddag van 1 tot 4 uur; voor de wijk C op Zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur; voor de wijk D op Zaterdagmiddag van 1 tot 4 uur; en verder alle werkdagen des, morgens van 9 tot 12 uur. Indien mogelijk moet dit, zoowel als het afhalen der broodkaarten, door een lid van Lt Lrin Le schiedeu. Alleen als dit niet of zeer moeilijk kan mogen anderen het doen. Men vrage niet voor meer maar vooral ook niet voor minder artikelen bonnen dan men verwacht noodig te hebben. Daar te voorzien is, dat de werkzaamheden hit het Levensmiddelenbedrijf voorloopig eer zullen toe- ei an afnemen en het gewenscht 1b ,dat vermeerdering van personeel niet dam in het uiterste geval nlaats heeft, worden de ingezetenen zéér dringend uitc-e noodigd zooveel mogelijk mede te werken om ikn geregelde, vlugge afdoening van zaken te bevordtv ren. Onder meer kan men dit doen door: le. niet telkens te vergeten, dat het kantoor als regel voor het publiek in T algemeen na 1 uur des middags gesloten en van 12 tot 1 uur bii voorkeur alleen geopend is voor hen, die door hun werk verhinderd zijn tusschen 9 en 12 uur te komen; en 2a de besprekingen kort en zakelijk te doen en niet dan op goede gronden meermalen terug te komen op eenzelfde zaak. De Directeur voornoemd, P. VERWEIJ. Op Goeden Vrijdag la het kantoor gesloten! van _oheemraden en hoofdinge- tondwT op"~^aterdag^ÜT Maart, (les morgens 10 uur ja het polderhuis. I vacature. Afwezig de heer L. C. Sipman, heemraad en de heer P. van Stiprioan, hoofd ingeland. Dijkgraaf de heer C. Wijdenes Spaans Jz., die de '«•gadering met welkom opent, waarna de secretaris, de heer J. K Kaan, de notulen leest, welke onveram dani onder dankzegging worden goedgekeurd. Dijkgraaf deelt mede. dat God St hebben goedge keurd het besluit in een vorige vergadering genomen ontrem verkoop van boomtn verder is van Ged. St ■een schrijven ingekomen met verzoek een staat te overleggen van den inventaris benoodigd voor bescher ming van den zeedijk, en zulks wat er was voor de doorbraak en wat er nu is, tevens te melden, waarmee de inventaris is aangevuld, uitgebreid en verbeterd; dijkgraaf deelt mede, dat er in 1915 100 dijkshorden waren en dat die er nog zijn, 100 bos palen en 100 bos latten, en die weer zullen worden aangevuld, toen waren er 6 stormzeilen, nu 40; toen 40 storrnankers, nu komen er 242; toen 40 ballastschuitjes, nu komen er 256; toen 4 petroleumla ntaaras, nu komen er 15 bollantaarns en 5 seinlantaarnstoen 2 carbidlantaarns, nu 1 groote en 21 kleine; toen 500 zakken, nu 3500: toen 1000 bos bladriet, nu in Aug a.s ook 1000 bos; in aankoop zijn 60 fakkels en 180 schoppen de magazijnvoorraad wordt alzoo beduidend, uitgebreid Op een vraag van den heer De Graaf waar die 21 carbidlantaarns voor zijn, zegt dijkgraaf, dat die be stemd zijn voor-de waarschuwen. Dijkgraaf deelt mede, dat de heer Sipman bericht heeft, deze vergadering niet te kunnen bijwonen. Dijkgraaf en heemraden vragen machtiging tot ver huring van enkele perceelen afgegraven land, voorheen behoorende aan gebrs Vader. Allen voor. Dijkgraaf deelt mede. dat dijkgraaf en heemraden voorstellen deze landerijen te verhuren voor den tyd vah 7 jaar. De heer De Graaf meent, dat het beter is voor 3 jaar te verhuren. De heer van den Bergh vraagt hoe groot de te ver huren landerijen zijn. Dijkgraaf antwoordt van 10 H.A., De neer van den Bejgh vindt dan voor 3 jaar ver huren ook beter. De heer Rezciman vindt 't dan beter voor 4 jadi le verhuren, dan kan de volgende 3 iaren gelijk wor den verhuurd met de andere te verhuren perceelen De heer De Graaf kan hier wel in meegaan Het voorstel van het dag bestuur om te verhuren voor 7 jaar. wordt nu met 8 tegen 6 stemmen ver worpen en dat van den heer De Graaf (jparnazonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoodat voor 4 jaar zal worden verhuurd Goedgevonden wordt het Dag. Bestuur te machtigen de twee oude schepen, die hier vanaf de doorbraak nog liggen, te verkoopen. Aan de orde komt ae bespreking de toegangen naar den Veerweg bij de Van Ewijcksluis weer in orde te laten maken en dit onderhands aan te besteden. Dijkgraaf stelt voor, hierover in geheime zitting te vergaderen; waartoe wordt besloten. Na heropening der openbare vergadering wordt door dijkgraaf het plan voor verbetering van den toegang naar den Veerweg in stemming gebracht en met alge- meene stemmen op één na, die van tien heer C. Geerligs, aangenomen Een plan voor verbetering van den Balgdijk wordt zonder hoofdelijke stemming eveneens aangenomen. Verder wordt een voorstel van het Dag Bestuur aangenomen, om het afgegraven land in den Oost polder, dat voor bekleeding van den dijk van den heer G. Rezelman is aangekocht, aan dien eigenaar weer te verkoopen voor den som van 750 gld. per bunder. Alleen de heer I). de Jong stemde hier tegen. De opzichter, de heer Nieuwdorp, geeft daarna eenige inlichtingen hoe den Balgdijk zal worden verbeterd, met welke inlichtingen men algemeen tevreden is. De Balgweg zal 1 Meter worden verbreed. Op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden wordt be sloten, zulks op verzoek van de vereeniging „Visschers- beiangen" te Van Ewijcksluis aan die vereeniging de pachting van wier te gunnen voor den som vaat 300 (het vorige jaar was de opbrengst f 293.40). onder conditie, dat de beambte van den polder Meuleveld, ook oen stuk wordt gegund, zulkS' op zijn verzoek. Dijkgraaf geeft vervolgens een uiteenzetting hoe de verordening op het dijksleger zal luiden. Na de uit voerige toelichting verklaren alle heeren zich met de algemeene strekking der verordening tevreden. Op een verzoek van de tuinbouwvereeniging „Anna Paulowna" om financieele steun voor een te stichten afslagplaats, wordt in beginsel met algemeene stemmen besloten deze zaak financieel te steunen. Ingekomen is een verzoek van de ambtenaren en beambten van den polder om duurtetocslag; op voor stel van dijkgraaf en heemraden wordt besloten de duurtetoeslag, die liep tot 1 April 1917, op dezelfde bedragen (met een kleine afwijking) te houden tot ee nadere beslissing wordt genomen. Vervolgens wordt op voorstel van dijkgraaf en Heem raden besloten den penningmeester van den polder voo het vele werk in 1916 verricht, een belooning van f te geven. Dijkgraaf deelt mede, dat door den boomkweoker, den heer Smit, een plan is gemaakt voor be()la "Jf van het erf bij het polderhuis; het geheele 13 8 iy> H.A. en bet heele plan zou kosten f 2455; dit is echter wat duur en beplanting voorterrein zal kos 1 280.50. een bemanteling van het geheele terrein f14U. en het voorterrein van den herfst verder af te werkt, f 150 te zamen dus f 570150. -js n Na eenige discussie wordt besloten het alleen op te knappen en dan van den herfst de om- mNadat^bjj de rondvraag nog enkele zaken worden besproken, volgt sluiting der vergadering J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 van den raad der gemeente Oude Nie- op Zaterdag 31 Maart 1917. Afwezig de heer fjtfhari VoorzitterBurgemeester Naj^h^uIen Na opening door voorz. volgt n door den secretaris, den heer J. D. i.et tulen konden niet bepaald aanspraak ma I praedicaat „volledig". Er stond niet in, notulen behoudens, dat het woord eervol ontbrak bij bet ven-melden van het eervol ontslag aan Burgemeester Wonder verleend, waren gelezen en goedgekeurd, terwijl toen aan den secretaris was opgedragen, als nog die vorige notulen aan te vullen met het woord eervol. Die aanvulling was niet geschied. Nu werd den secretaris opgedragen alsnog bedoelde notulen volledig te doen zijn, door de aanvulling met het woord eervol De secretaris doet toezegging, dat nu volgende maal zeer zeker de notulen alsnog zullen worden aan gevuld. Volgt mededeeling., dat goedgekeurd van Gedeputeer den is teruggekomen raadsbesluit tot het aangaan van tijdelijke geldleening, groot f 1000. Ingekomen verslag oommissie tot wering van school verzuim te Zijdewind, benevens een schrijven van die commissie dat tot voorz. en secr. respectievelijk zijn benoemd de heeren J. Ligthart en S. Snel Voorts is ingekomen schrijven van de afdeeling Zij- 'lewind van den Roomsch Katholieken Land- en TuLn_ bouwbond, meldende, dat die afdeeling voor den land- bouwwintercursus een tekort heeft van f 4.91 en wordt erzocht aan het gemeentebestuur, dat bedrag bij te dragen aan de afdeeling. Met allen voor aldus Destoten. Van den oud-gemeentejontvanger P. Schaap is een chrijven ingekomen omtrent eenige nog niet geboek- e postjes, over het vorige dienstjaar, welke postjes adressant gaarne alsnog verzocht te mogen ontvangen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Het totaal der invloeide postjes beloopt f 21.31 V»- De heer Over, oudste Wethouder neemt hierover het woord, daar voorz. in verwantschap staat tot den heer Schaap. De heer Over stelt voor, goedkeuring tan te vragen bij Gedeputeerden, of dat bedrag uit .onvoorziene" aan den heer Schaap mag worden uit betaald. De heer Strijbis meent als Ged. Staten goedkeuring geven is het goed; anders zal het een strop zijn voor den gemeente-ontvanger. Algemeen wordt goedgevonden om goedkeuring te vragen aan Ged. Staten, of het uit onvoorziene uitgaven betaald mag worden. Nu meente dat de gerde, machtiging te verleenen, om door den gemeente ontvanger de huur voor de pastorie, die aoor den heer Lodder wordt bewoond telkens van ziiu salaris als gemeente-secretaris af te laten houden, bij uitbe. taling van dat secretaris-salaris. Aan den raad-wordt in dit schrijven dank gezegd voor de in deze verleende medewerking Wordt voor kennis geving aangenomen. Van de afd. Hoogwoud ven het N.O.G. Is het bekende adres ingekomen, waarin advies betreffende eventueel voorkomende onacrwijzerszaken wordt aangeboden, Op voorstel van B en W. wordt hierop in zooverre in gegaan dat B. en W. als zij het noodig ach ton eer der niet zullen verzoeken om medewerking dezer afd van het N.O.G. Van den heer F C Jong kwam schrijven in, waarin deze mededeelt, dat hij met genoegen kennis nam van zijne benoeming tot gemeente-ontvanger en hoopte, dat ambt te bekwamer tijd ie aanvaarden en het naar 's raads genoegen waar te nemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een aantal- winkeliers, woonachtig te Zijdewind, t Veld en fle. Weel, en wel: J. Westor, J. Bijwaard, S. Schiebroe. D. Bakker, J. Moras, J. Baars, D. Burger, W:. Konijn, 0. Pleite®, J. Jong en nog een paar anderen, wijzen in een schrijven er op, dat blijkens circulaire van den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel overeenkomstig het aantal inwoners rantsoen is gemeente, wat"hen eene belangrijke schade berokkent, waar zij voel klanten hebben in naburige gemeenten, als N. Niedorp, en HarenkarspeL De winkeliers komen in het godrang en zien hunne zaken teruggaan. Beleefd verzoeken zij daarom het gemeentebestuur, zich met Burgemeester en Weth dier naburige gemeenten in overleg te begeven, ten einde -te bewerkstelligen, dat adressanten ook hunne buiten O. Niedorp woonachtige cJientele mogen bedienen, tegen inwisseling van bons uit die naburige gemeenten, welke inwisseling na del geregeld kan worden. Bij de bespreking geeft voorz. enkele heeren, die 't wat mopielijk achten wel toe, dat het niet zoo ge makkelijk zal zijn in de praktijk, als hier voor ons om het te bespreken Maar als het mogelijk is, moes ten, wo, vindt voorz., toch in dien geest, als in het verzoek is aangegeven, trachten regeling te treffen De Wethouders van O. Niedorp hebben met den Burgemeester van N. Niedorp reeds geraadpleegd en voorzitter zelf is naar Harenkarspel's Burgemeester ge weest om de zaak te bespreken. De Burgemeester van Harenkarspel wilde gaarne eerst een Officieel verzoek van onzen raad ontvangen en zou dan met de Weth. aldaar overleggen om het zoodanig te regelen, dat Niedorp der bons geschieden zin nader over- W'ederkeerig zal dan inwisseling der De raad vindt algemeen goed, in dien leg met Ilarenkarspel en N. Niedoip te plegen En op voorstel van den heer Over worat mede besloten, dat ook met Heerhugowaard te doen Van den doodgraver, den heear C. Hollenberg is schrijven ingekomen, waarin deze er op wijst, reeds vanaf 1885 deze betrekking waar te nemen, tegen een salaris van f 20 per jaar, een bezoldiging, die noc nooit verhoogd is geworden Waar er gemiddeld 12 graven per jaar zijn te delven, en een graf wel een dag in beslag neemt, terwijl ook kerkhof en haag voor diezelfde belooning moeten worden onderhouden, zijn de verdiensten te klein en verzoekt adressant, zijn salaris te verhoogen. De heer Strijbis vindt het ook niet veel en zou in deze B. en W. s oordeel wel willen vernemen. Voorz. zegt, dat B, en W. het ook te laag vinden, en zouden zij het van f 20 op f 30 willen brengen. De regeling der begrafenisrechten is er tevens op na- ien en daarin zou ook eenige wijziging kunnen wor- en gemaakt. Volgende vergadering zal op een en an der nader worden teruggekomen en een uitgewerkt plan ter tafel komen. In verband met 't adres van den heer Jong inzake aankoop van grond der hofstee „Bulleweid", hebben B. en W, beraadslaagd en stellen voor verkoop tegen f 1.25 per vierk. M.. terwijl f 75 zal zijn te vergoeden aan den heer H. Wit De raad vindt algemeen goed, hierop goedkeuring van Ged. Staten aan te vragen en verder te onderzoe ken of die voorwaarden van de zijde des koopers worden goedgevonden. De raad gaat in comité. Na opheffing daarvan gaat de raad weer over in openbare vergadering. Komt aan de orde wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger, die nog dateert van 't jaar 1883, het jaar waarin de heer P. Schaap in die functie werd benoemd. De instructie, zooals die ge wijzigd is, wordt na lezing algemeen goedgekeurd. Volgt beêediging van den nieuw benoemden gemeente ontvanger, den heer F. G. Jong., die in 's voorzitters handen die vereischte eeden aflegt. Voorz. brengt den heer Jong nu zijn felicitatie en spreekt de hoop uit, dat het aoor den raad gestelden vertrouwen in den heer Jong, door dezen niet zal worden beschaamd. Algemeene felicitatie volgt De heer Jong uit zijnen dank en doet toezegging, de betrekking naar beste krachten te zullen waarnemen Rondvraag nihiL Sluiting volgt TWEEDE KAMERVERKIEZING DEN HeLDeR. Door dc benoeming van rar. Th. H. de Meester, Unie liberaal, lid van de Tweede Kamer voor den Helder, tot lid van den Raad van State, komt de Kamerzetel voor den Helder open RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit van 30 Maart is mr. Th. H. de Meester benoemd tot lid van den Raad van State. AANKOOP VAN STAMBOEKVEE VOOR DUITSCH- LAND. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche Commissie uit Oost-Pruisen Friesland varieeren van 6 tot 1200 gulden, exemplaren werden zeer hooge eischen gesteld. De vorige week werden uit Friesland 55 koeien ver zonden. GASAFSNIJDINGEN TE ZAANDAM. Te Zaandam hebben gisteren verscheidene ingezetenen; daadwerkelijk ondervonden, dat de bedreiging van den wethouder voor de indrijven, in den Raad geuit, dat bij overschrijding van het toegestane maximum-verbruik van -gas de leiding zou worden afgesneden, niet slechts bangmakerij, doch 'hooge ernst is ge wee-A yuder, de Gist< g hebben de wethyti heer Duvs en do directeur van de bedrijven, een bezoek gebracht bij oen aantal gasverbruik ars, om hun aan te zeggen, dat zij wegens overschrijding van het maximum wor den afgesneden. In de eerste plaats gold dit bezoek de grootste overtreders. Alleen, wanneer kon worden aangetoond, dat bijzondere omstandigheden ziekte, geboorte, ais anderszins aanwezig waren, werd nog pardon gegeven. Bij d'- mcesten volgde de afsnijding onmiddellijk na de aankondiging; enkelen kregen uitstel tot .Maandag, omdat anders geen eten kon gekookt worden voor het gezin en een groot personeel. Tot degenen, die door den maatregel getroffen worden, behoort ook een sociaal-democratisch gemeenteraadslid. De straf duurt tot 7 April. Dan kan de aansluiting weer verkregen worden, doch alleen tegen betaling Van f 10. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 1 April hield Niedorps Gemengd koor ander leiding van den heer A. Vink van Midden Beem- ster eene openbare uitvoering in „Prins Maurits". Het programma werd geopend met een drietal zang nummers, frissche liederen, die een flinke vertolking deelachtig werden. Daarna volgde het grootste nummer „Eureka zangspel in drie bedrijven, t Is een mootó fantasie, dit prijzenswaardige werk van Martin Schuil, die er tekst en muziek van heeft geschreven. Na een mooie, instrumentale inleiding, keurig vertolkt door de .-.'broeders Vink (viool en piano), ging het dode omhoog en toonde ons het in de puntjes verzorgde toonoeL En toen volgden daar de verschillende mono logen dialogen, solo's, duo's, koorzang, enz. die voor- aejSr genotvolle oogenblikken brachten 't Is waar, het graflied achter de schermen zou aan wijze van vertolken nog hebben kunnen winnen, 't werd ietwat ruw gezongen. Doch men kon in alle bedrijven waar- doering gevoelen voor de kranige leiding waaronder dat moeielijke geheel stond, bij het beoetenen en bij de uitvoering. En aan zangeressen en zangers was het applaus dat hartelijk opklonk, wel besteed. Zij hebben zeer goed werk geleverd, niet alleen zij, die ,,'n rol" hadden; 'óók het geheele koor. De vereeniging en haar wakkeren directeur zijn te feliciteeren met deze succesvolle uitvoering. Er was een talrijk publiek en een druk en gezellig nal besloot dezen preltigen avond HEER HUGOWAARD. Zaterdag had hier een treurig ongeval plaats. De arbeider K. Kos is, naar men vermoed bij het handen- wasschen in de sloot voorover gevallen en daarbij met het hoofd in de modder terecht gekomen, zoodat de man waarschijnlijk oogenblikkelijk is gestild. Toen het ongeval werd ontdekt kon <1® te hulp geroepen dokter slechts den dood constateerea - WIERINUEN. Op het op 28 en 29 Maart j.L van wege de Ned. Vereeniging van Gem. belangen te Dordrecht afgenomen i voorbereidend examen in de gemeente-administratie,

Schager Courant | 1917 | | pagina 1