De Landbouw op de overstroomde gronden. TABAK va» J. R. KEIISS Kassier, ZATER DA li 14 APRIL 1917. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbel» gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. P. J. VISSCHER aix Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER f Altutti Nieuws- COÜRAST. Advertentie- LiilliiflliL Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, l i|fc£WtTNl TRAPMAN $L C(). Prijs per 3 maanden f0.96; per post f 1.10. Losse,nummers 5 cent Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.36, iedere regel meer 6 cent den ADVERTENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5- Int. Teleph. N-■ ?0(Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit drie binden. Oud karspel, 13 April 1917, Geachte Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsruimte voor onderstaan de regelen. Het is mij gebleken bij de laatste turfverdeeling in de gemeente Harenkarspel, dat het daar op het gebied van brandstoffendistributie treurig gesteld is. Er zijn menschen die bij de laatste turfverdee ling er 500 in eens hebben kunnen krijgen, de meeste menschen hebben zich met 50 of 100 tur ven tevreden moeten stellen. Briketten, bruinkolen en anthraciet zijn bijna nog nooit gedistribueerd. Indien er zoo iets mocht ko men, zou het dan niet goed zijn om ponds ponds gewijze de brandstoffen te verdeelen. Het zoo te maken dat een ieder evenveel krijgt, is distribu eering, maar niet zoo dat de een vijfmaal zooveel krijgt als de ander. Zouden Burgemeester en Wethouders bij aan komst van brandstoffen de zaak niet beter kunnen aanpakken? We zullen hopen dat een regeling als deze hun onbekend is geweest en voortaan de verdeeling zelf in handen zullen nemen. U dankend voor de afgestane ruimte in uw blad. Hoogachtend, H. SUKKER, Spoorstraat, Oudkarspel. M. de R., Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw veel gelezen blad opgenomen, bij voorbaat mijn oprech ten dank. Tooneeluitvoering bij J. Bijvoet te Tulianadorp, optreden van Het Vrije Tooneel uit Alkmaar. Zoo ongeveer stond het in een advertentie in de cou ranten en ook aan de zaal ofschoon Bijvoet wel beter wist. Daar Het Vrije Tooneel nogal een goeden naam heeft gemaakt, zoo waren er velen met mij van ge dachte; kom laat ik nu mijn f0.75 voor entree ge troosten, om toch eens wat goeds te hooren, net kan er in deze dagen wel nietbest af, doch komaan hst moet toch maar. Veel volk was dus op die aanlokkelijke adver tentie afgekomen, doch nu een ieder zijn offer ge bracht had en op zijn plaats zat, begon de misère. Het gordijn gaat op en daar wordt verteld, dat het Vrije Tooneel niet kon komen, en dat er nu een anaer gezelschap was gekomen. Dit was een te genvaller en al heel gauw begon het rumoerig te worden, zelfs zoo erg dat de voorsten niets kon den verstaan, en dus hun f0.75 geofferd hadden voor niets. De een gaf de schuld aan het gezel schap, de ander aan Bijvoet, en temeer nog daar er sommigen waren, die hoorden dat Bijvoet tot zijn vrouw zei: och het hindert niets dat het niet meevalt, want we hebben toch een flinke zaal met volk. Zoo dach< hij dus net even goed een reuzen- avond te krijgen, wat toch niet meeviel, daar er heel wat direct weggingen en denkelijk niet dade lijk weer zullen komen. Nu had het mijn inziens beter geweest, daar Bijvoet het toch vroeg genoeg wist, dat Het Vrije Tooneel niet kon komen, dat hij aan degene die zijn entree terug wou hebben dat had gegeven, want om de menschen zoo beet te nemen, dat loopt de spuigaten uit. en waardoor hij veel kans maakt, dat als er weer een uitvoering hier of daar van is, er velen zullen zijn. die dezen avond hebben bijgewoond, niet meer zullen komen en dat is dan maar goed ook. EEN TELEURGESTELDE BEZOEKER. - ANNA PAULOWNA. Donderdag 12 April hield de afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Lanbouw eene vergadering in Veerburg, De op komst was flink. Nadat de voorzitter de heer J. A. Waiboer, de vergadering heeft geopend, wordt me degedeeld, wat er door de heeren A. Waiboer en J. C. Geerligs op de audiëntie met Z.E. den minister was besproken. De bedoeling was geweest het daarheen te leiden, dat consent voor uitvoer van handelsgewassengeteeld op ondergeloopen land, zou worden verkregen. De minister gaf geene afdoende toezegging. Hij verzocht den heeren, hun wensch schriftelijk in te zenden. Dit laatste was door den secretaris gedaan, en als antwoord daar op een schrijven van Z.E. ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat vooralsnog geen bepaalde toezeg ging Kon „worden gedaan. Mocht later eene beslis sing genomen worden, dan zou hiervan mededee- ling worden gedaan. In beginsel was de minister bereid, aan hel verzoek te voldoen. Van de kunst- mestcommissie was een schrijven ingekomen, dat de personpn, voorkomende op de haar toegezon den lijst van nabestellens van kunstmest, bij haar onbekend waren en alzoo verzocht ze mededeeling aangaande bedoelde personen. Hierna kon de af wikkeling dier zaak plaats hebben. Aan dit ver zoek zou worden voldaan. Van het Hoofdbestuur was naar aanleiding der subsidie-aanvrage van 1100 bericht ontvangen, dat in dit bijzonder geval (on kosten door veel vergaderingen, schade aan de landbouwbibliotheek) het Hoofdbestuur bereid was eene subsidie van f 50 te verleenen. Van den heer A. Vaandrager, voorzitter van den N.-H. bond van Melkveehouders, Kas een vlugschrift ingekomen, waarin met aandtang werd gewezen op de hooge noodzakelijkheid van eene krachtige organisatie. De secrttaris leest het voor. De hr. H. Koster raadde het ten sterkste aan, naar de bedoeling van den inhoud van het vlugschrift te handeen. Vooral na den oorlog zou eendrach tig optreden noodig zijn. De heer N. Raap vroeg of het de bedoeling was een nieuwe organisatie te stichten «f de Hollïridsche Maatschappij te ver sterken. De heer Koster zeide, dat Vaandrager meende, dat de gen&emde bond meer zou kunnen doen dan de Holl. Mjatij. Hij zelf was echter van oordeel, dat de inwendire kracht der maatschappij moest ver hoogd wonen. Op gebreken m die maatschappij moest ge ween worden. Een zeer lang debat werd gehouden ever de wijze waarop men verbetering zou kunnen tanbrengen in den bestaanden toestand der maatschippij, zelfs werd het idee - geopperd, om een person op een flink salaris aan te stellen speciaal voorde propaganda. Tot een bepaald re sultaat kwam nen niet. Door afwezigheid van den afgevaardigde konden de verslagen van de alge- meene vergadring en van de vergadering van Hollands Noordrkwartier niet uitgebracht worden, waarna de vraenlijst werd ingevuld. Bijzondere opmerkingen ofaanwijzigingen werden door de aanwezigen nietgemaakt of gegeven, zoodat dat werk aan den seretaris werd toevertrouwd. Daar de rondvraag niet opleverde volgde sluiting. WIERINGEN. Wegens periodiek' aftreding van den heer P. S Kuut als diaken h de Doopsgezinde Gemeente en welke niet herkiesbar was, is als zoodanig gekozen de heer Fr. Lont, tfiNoord-Stroe, die zich de benoe ming liet welgevallen. BROEK OP LAGENDIJK. Bij de Ned Herv 'terk te Broek op Langendijk is beroepen ds. Stehower te Nijega en Ela huizen BROEK OP LANENDIJK. Mej A Stin$. te Br4c op Langendijk, slaagde bij het te Breda gehouden «amen voor de acte nuttige liandwerkea ZUIDSCHARWOUE. Verschillende vereenigiqp hebben hun Instemming betuigd met de uitgave een brochure over het nadeelige van rooken doordnderen, door de afdeeling van Het Witte Kruis. Dtbrochure is samengesteld J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 58 Uit de vorige analyses hebben we gemeend op te moeten maken, dat de niet met cultivator bewerkte grond, vooral in de bovenste lagen, een hooger zout gehalte bezat dan die. waarbij gedurende het vorige jaar de oppervlakkige laag voortdurend is losgehouden Om hieromtrent eenige nadere gegevens te verkrijgen zijn eind Maart opnieuw monsters genomen, en we] De uitslag van dit onderzoek is geweest als volgt: op vier aan elkaar grenzende peroeelen, allen in grond soort en ligging vrij goed overeenkomend, doch nierin verschillend^ dat de perceelen van den Heer Geartsema na de overstrooming gedurende het geheele iaar niet zijn bewerkt, terwijl de beide andere perceelen voort durend met de cultivator oppervlakkig zijn los ge houden. MONSTER GENOMEN BIJ: Be monster de lagen Procent zout in drogen grond Procent water gehalte van den grond Aantal grammen zout per Liter bodemvocht C GEERLIGS 0-2 cJd. 2-20 20-40 40-60 0.019 0.062 0.352 0.751 21.1 22.8 25.3 33.8 0.7 2.1 10.4 14.7 A. C. GEERTSEMA (5 H.A.) 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.026 0.195 0.641 1.113 225 23.1' 23.8 38.4 0.9 6.5 205 17.9 v A. C. GEERTSEMA (2 H.A.) 0-2 c,M. 2-20 20-40 40-60 0.128 0.362 0.572 0.872 223 21.1 22.8 39.1 45 12.9 193 13.6 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.030 0.047 0.231 0.624 23.4 233 22.2 28.9 1 15 15.4 ALKMAAR S.C HE OVERAL VERKRIJGBAAR. HET EERSTE VROUWELIJKE PARLEMeNTSLID In den chaos van gebeurlijkheden is het verschij nen van de eerste vrouwelijke afgevaardigde in het parlement der Vereenigde Staten door de groote massa vrijwel onopgemerkt gebleven. Uit een Wicht in de „Daily Telegraph" blijkt, dat iniss Rankin slechts enkele dagen voor de oorlogs resolutie in behandeling kwam haar entree heelt gemaakt, die inderdaad joyeus genoemd mag worden. Toen haar naam afgeroepen wera en zij haar aan wezigheid manifesteerde, weerklonk van alle kanten In de Kamer luid handgeklap en hoerageroep." Tal van parlementsleden kwamen zich aan de afgevaardigde van Montana voorstellen, die met mr. John Evans den staat harer inwoning vertegenwoordigt. Volgens de Daily Telegraph" was miss Rankin „at- tractively" gekleed. Zij droeg een zwart satijnen japon en een wit zijden overkleed met zwarte tulk gedra peerd een wit kanten kraag en manchetten vormden de gameering van de puntig uitgesneden robe Ook wordt vermeld, dat miss Rankin een geonduleerd kapsel vertoonde De vrouwelijke afgevaardigde van Montana heeft den middelbaren leeftijd bereikt 't Is een slanke, lange vrouw met een intelligent gezicht Vóór de parlementszitting werd miss Rankin door een groot aantal kiearechtstrijders van uiteenloopende politieke richting een lunch aangeboden. T ZAND. Alhier circuleert een lijst bij de ingezetenen van 't Zand en Omstreken om aan den Gemeenteraad te verzoeken Dr Aldershoff te Schagen te benoemen tot geneesheer te '-t Zand door den heer Du Burck te Zutcharwoude, en zal in 1600 exemplaren aan den Ijgendijk verspreid worden. BURGERERUG. Door den hevigen wind woei va het in aanbouw zijnde woonhuis van den heer D. fagenaar in den Ruigenweg het 'dak af en storttenwee muren in. Gelukkig bevonden zich op dat oogblik geen werk lieden in het huis. - BURGERBRUQ. De verbouw van de gasfabriek teVarmenhuizen is bh publieke aanbesteding opgedragesan den heer A. Buur, alhier - WIÈRINGER WAARD. De metselaar F. H „Schmaltz van dt Helder en werkzaam in deze gemeente aan den Walweg, had Donderdag het ongeluk een zwarte porteklle te ver liezen. De inhoud bestond uit elf guldoriö cent 3 broodkaarten en eenige andere kaarten. Vl deze ver missing is kennis gegeven ter secretarie Zdat aldaar zeker gaarne nadere inlichtingen zullen wden 'inge wacht - SINT MAARTENSBRUG. Van het vroegere gasgebouw zal voor rek«5 van den heer G. Boontjes een burgerwoonhuis wJen ge- Douwd. Het timmerwerk is gegund aan den ver J de Leeuw en het metselwerk aan den heer (.Sluis ONDER DE KOLEN. Gisternamiddag omstreeks halfzes is bij hef»ssen van een waggon steenkolen op het goederenstati»aan de Westergracht te Haarlem een man van onder too ien te voorschijn gekomen. De spoorwagen was tèU senkirchen in Duilschland, geladen. De man bleel^n Fransche krijgsgevangene te zijn, die bij Verdut*11 Mei 1916 gevangen genomen was en sedert dien?, de mijnen van Gelsenkirchen had gewerkt Hij hadfl Uit bovenstaande getallen blijkt wel heel duidelijk de gunstige invloed van een oppervlakkige grondbewer king op net zoutgehalte van ae bovenste lagen (vooral twrede en derde laag. dus die, welke voor den plan tengroei direct van het meeste belang zjjn). Dit was trouwens te verwachten, daar het losmaken niet alleen Schagen, 13 April 1917. een opstijging van (zout) water uit diepere lagen tegen gaat. doordat het capillairverband in aen grond wordt verbroken, doch een losgemaakte grond profiteert bo vendien meer van een regenbui waardoor dus een snellere ontzouting zal worden verkregen. Voor de Commissie, SMEDINfc Secretaris.' het laden van den waggon kans gezien, zich onder de kolen te verstoppen door een paar planken tegen den wand te plaatsen, waarachter hij weggekropen was. Maandagavond was hij in zijn schuilplaats gekropen, waqr hij dus bijna drie etmalen heeft doorgebracht. Aan voedsel had hij geen gebrek gehad, hij Bad zich voorzien van het noodige krijgsgevangenenbrood Toen de vluchteling merkte, dat hij in Nederland was, riep hijVive la libertéAangezien hij geen geld bij zich had. is de man naar den Fr&nschen consul te Amster dam overgebracht SPOORWEGMATERIAAL. Er is thans begonnen met het vervoer naar Vlissin- gen van spoorwegmaterieel van emplacementen der spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Er staan daar enkele hon derden goederenwagons, die bij den inval der Duit- schers in België op Nederlandsch gebied zijn gebor gen. Een Rijnschip met 22 wagons geladen is leeds van Ter Neuzen naar Vlissingen vertrokken, en een tweede ligt te laden. De wagons worden van de wie len ontdaan en met kranen m de schepen getild DOOR ZIJN VROUW. Eergister kwam een vrouw aan een der politie- bureaux te Amsterdam, en bracht een sigarenkoker van haar man mede Deze koker hield een bedrag van t 3560 aan bankpapier In. en de vrouw vermoedde, dat dit geld op een min of meer oneerlijke wijze ver kregen was. De politie van het bureau Westerstraat stelde een onderzoek in en kwam ten slotte de waarheid op 't spoor. Het bleek, dat de eigenaar van den sigarenko ker. iemand., die in de Marnixstraat woont, landstorm- plichtige is. Hij schijnt bekend geweest te zijn mei leveranties die aan 't garnizoen in Haarlem gedaan werden. Dank zij die kennis heeft hij oplichting gepleegd. Hij schreef namelijk een kwitantie, onder- toekend met den 'naam van een vleeschleverancier, wel ke kwitantie door den luitenant-kwartiermeester te Haarlem voor echt werd aangezien en werd uitbetaald De dader werd in hechtenis genomen en bekende. Hij werd daarop aan den militairen dienst te Haar lem overgeleverd en zit op het oogenblik in arrest De daad der vrouw is een gevolg geweest van echt breuk door haar man gepleegd - OUDKARSPEL. Bij de gascommissie was een verzoek ingekomen van den heer Burgemeester van Bergen om tegen hoo ger prijs cokes te mogen aankoopen voor de pension gasten. De commissie meende echter hierop niet in te moeten gaan. om voor den Langendijk zooveel mogelijk brandstoffen beschikbaar te houden voor den volgenden winter. Zeer zeker een voorzichtige maatregel, volkomen in den geest van de ingezetenen. GEBREK AAN BRAND8T0F. Te Loosduinen had een firma een grooten sta pel oude planken, ribben, enz., opgelegd In een hof ja, daar vlak bij, hadden de vrouwtjes al in eeniie dagen geen brandstof gehad voor het mid dageten. Gistermiddag trok de heele buurt uit en haalïie het hout weg en de kachels konden bran- nle politie kwam echter en maakte proces-ver- "^[NKEL. laatste opname der gasmeters is Vanwege de Pr™ een kennisgeving bezorgd, waarin Stond dat dep. baal dit niet juist is, voor bet meerdere verbruik zal 20 cent per kub. M in rekening worden gebracht. Van bevoegde zijde wordt ons echter medegedeeld dat voor het meerdere verbruik boven de toegestane hoe veelheid zijnde 65 pet van het verbruik in dezelfdcr maand van het vorige jaar. 30 cent per kub. M in rekening zal worden gebracht Jonge lamineren. De koude nachten van den laatsten tijd hebben zeer moorddadig op de jonge lammeren gewerkt. Van hee, die in den nacht werden geboren, is een groot deel gestorven. Een schapenfokker in de Zijpe verloor in één nacht 10 stuks. Een bekend fokker verzekerde ons, dat ze gestorven zijn, als ratten en muizen. Ook de kraaien hebben menig jonggeborene gedood. Met uitgepikte oogen werden de beestjes op het land gevonden. Voor menigen boer is deze groote sterfte een gevoeligen slag. Suikercontracten Voor de fabriek te Halfweg worden in Hollands Noorden thans suikercontracten afgesloten tegen 24 gld. de 1000 Kg. op een gehalte van 14 pet. Voor elk een tiende percent gehalte daarbovsn wordt 15 cent betaald. DE BANKROOF TE WIN8ÖH0TEN. Leeuwarden, 12 ApriL Het gerechtshof alhier heeft heden behandeld de zaak van den 31-jarigen J. de B., uit Wedde, thans gedetineerd, door de recht bank te Winschoten veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf, onder aftrek der preventlve hechtenis, wegens den reeds uitvoerig in ons blad omschreven diefstal met geweldpleging in hert kassiers kantoor van de firma Groeneveld te Winschoten. De advocaat-generaal achjte in dezen de zwaar ste straf gewettigd en vorderde twintig jaar gevan genisstraf. EEN LEELIJKE SCHADEPOST. Toen het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van de Holland-Amerika-lijn, op 31 Jan. J.L van Rotterdam naar New-York vertrok, bevond zich onder de lading een partij van ongeveer 4000 kisten mert planten en bloembollen, afkomstig uit Boekoop, Oudenboech en Hillegom en omstreken. Tengevolge van het afkon digen van den verscherpten duikbootoorlog is het schip den 2en Februari in de haven teruggekeerd. De kisten zijn toen later in het stoomschip Maartensdijk overgeladen, dat echter evenmin zijn bestemming heeft gevolgd, maar op last van de regeering ge lost en leeg vertrokken is, teneinde eene lading graan te gaan halen. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat de plan ten voor het grootste gedeelte verstikt zijn; de kis ten worden nu teruggezonden en de zending zal te Boekoop en Oudenbosch, in overleg met de assura deuren, worden geëxpertiseerd. Omtrent de vraag, of de schade al of niet op de assurantie verhaalbaar is, staat echter nog niets vast. Die schade beloopt ongeveer f 250.000; bedenkt men daarbij, dat hetgeen het vorige jaar naar Amerika is verkocht, niet verscheept is kunnen worden, en net overige afzetgebied, vooral in dezen tijd natuur lijk niet groot genoeg is, dan behoeft het geen nader beoog, dat dit alles vooral voor de planters te Bos koop een schade beteekent, die voor hen de schro melijks te gevolgen kan hebben.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1