De Oorlog. de verbouw van Voederbieten niet Nieuwste Sl« iffen «nor Kleeding naar maal. Nieuwste modellen Colbert-C iostüums. Nieuwsti stijl in Kinderkl leeding. Firma H. S. CLOECK, VOEDERBIETEN. Van Hollands Noorderkwartier de grootste en meest moderne inrichting, speciaal voor HEEREN- ea KINDERKLEEDING, gemaakt en op maal Zié de Etalages. Wij bieden steeds een zeer groote verscheiden heid in de meest moderne stoffen. Onze afdeeling Kinderkleeding is bekend om haar speciale modellen. TELEFOON 212. Gemengd Nieuws. {larktberichten. Plaatselijk Nieuws. ZONDAGS GESLOTEN. LAAT hoek Boterstraat Alkmaar. - ANNA PAULOWNA. Alhieor is opgericht een Comité inzake brandstof voorziening voor de tuinbouwbedrijven, zulk», zoo als door de Regeering in overleg met den Neder- lan<ischen Tuinbouwraad, verlangd. Allen, die brand stof noodig hebben voor hun tuinbouwbedrijf in het jaar 1917 tot 1 April 1918, kunnen hiervan opgaaf doen aan den secretaris, den heer C. Preijde Jz., Br czand. Hierbij moet opgegeven de verbruikte hoe veelheden van 1915 en 1916, benevens den leveran cier in die jaren. Ook de soort brandstof, welke ver langd wordt, benevens den leveringstijd kan aan gegeven worden. Alle opgaven, reeds aan het ge meentebestuur gedaan, moeten aan genoemd Comi té herhaald worden, daar alleen door dit Comité distributie za lplaats vinden. IJMUIDER TRAWLER GEZONKEN. Volgens rapport van den stoomtrawler Y.M. 42, „Flamingo", is de stoomtrawler Y.M. 82 „Vischjan" bij de visscherij op een mijn geloopen en gezonken. Vier ander stoomtrawlers waren in de nabijheid visschende en gingen na de hevige ontploffing naar de plaats des onheils. Er werd echter niets meer gevonden, zoodat aangenomen werd, dat de opva renden, 10 of 11 man, verongelukt zijn. Kapitein der trawler was de heer Koper van IJ- muiden. Het Fransche legerbericht vertelt niet veel anders den het behalen van enkele plaatselijke voorde'e- lan.- )Ten westen van Soupir hebben do Franschen door een koenen aanval op het* dorp Chavonne genomen en de verovering van Chivy voltooid. Ten noorden van deze plaatsen hebben de Franschen het geheele terrein tot aan de omgeving van Braye-en-Laonnois bezet, in welke plaats Fransche patroeljes zijn door gedrongen. Ongeveer 250 gevangenen zijn in onze handen gebleven. In het vak van Ville au Bols hebben de Franschen verscheidene versterkte werken» veroverd, alsmede alle bosschen ten oosten van deze plaats, die zelf ook in ons bezit is. Wij hebben in dit vak 400 ge vangenen gemaakt. Het door on sop het gevechtsterrein gevonden of bult gemaakte oorlogstuig bevat een groot aantal machinegeweren en loopgraafmortieren. De Duit schers hebben hun zwaar en veldgeschut achter hun tweede linie teruggetrokken, doch niettemin hebben wij kanonnen, w.o. 3 zware, weten buit te maken, het meerondeel op het front in Champagne. Het aantal sedert den 16den April gemaakte ge vangenen si thans boven de 14.000 gestegen. Het Engelsche legerbericht meldt: In den nacht zijn de Britten ten Z. O. van Epehy verder vooruitgekomen. Vanochtend namen we het dorp Viller* sur Guislain. Wij maakten daarbij eenige gevangenen en verbeterden eveneens onze stelling in de buurt van Lagnicourl Wij hebben vorderingen gemaakt op den rechter- en linkerover van de Scarpe ten oosten van Fam- poux. Vanochtend hebben wij opnieuw een deel van het vijandelijke rfontlijn-stelsel ten Z. O. van Loos ver- meesterd. Hei Berlijnscho bericht zegt: Aan het front der Aisne heeft een nachtelijke aan val den vijand eenige terreinwinst bij Braye bezorgd. Aan beide kanten van Craonne is na het mislukken van een aanval, vanochtend door de Franschen on dernomen, een tweede gaande. ,Ook in Champagne zijn vanmiddag nieuwe gevech ten begonnen. We vinden verder uitvoerige berichten over het meer of mindere van het bereikte resultaat der En- gelschen en Franschen. De Duitschers blljïen er op staan, dat de doorbraak mislukt is en de Duitschers nog ongebroken in hun tweede linie staan .Dit is volkomen Juist, maar uit alles blijkt even helder, iie mp Engelschen en "Franschen uitgaat. De Duitschers er- dat de Duitschers op he tWestellJk frontgebied in het defensief zijn g il t ongen, en dat het iniatief van kenn enzelf, dat het vijandelijk geschut hen de baas was. De militaire medewerker van de N. R. Ct zegt: Dat het doorbreken van het front een zeer ge- wenscht resultaat zou zijn, is buiten twijfel; maar of de Franschen na de bet vorige jaar opgedane onder vindingen hunne verwachtingen zoo hoog gespannen «hadden, is zeer de vraag. Wel is waar overtroffen de voorbereidingen alles wat we op dat gebied reeds te zien hadden gekregen, maar men wist dat de vijand ook niet had stilgezeten en dat de ontplof ing van de geweldigste machtsmiddelen reeds noodig zou zijn om hen terug te dringen. Zulk eon voortdurend terugdringen is een langza me werkwijze, maar een, waarbij men kan steunen op een overmacht van technische hulpmiddelen en waarbij men niet is blootgesteld aan de wisselval ligheden van een snel verloopenden bewegingsoor log, waarin de artillerie niet zulk een overweldigende rol zou kunnen spelen. Dat gestadige terugdrukken zullen de geallieerden n]i hoogstwaarschijnlijk op de beide aanvalsvleugels trachten voort te zotten. Bij Atrecht werkt de kracht in hoofdzaak van West naar Oost, er weerszijden van den wog naar Kamerijk zelfs eenigszins in Zuid oostelijke richting; op het front Vailly-Reims werkt de kracht van het Zuiden naar het Noorden. Het in getrokken Duitsche front komt zoodoende langzamer hand in de klem en zal dan door verder achterwaarts gaan trachten daaraan te ontkomen. W ant dat bij de noodzakelijke afweermaatregelen nog voldoende krachten over zullen zijn, om in het centrum de be wegingsvrijheid naar voren zoekende, het evenwicht te herstellen, kunnen we niet gelooven. Op de vorenomschreven wijze zou een voortgezet te terugtocht der Duitschers in Noordwestelijk Frank rijk bewerkt kunnen worden. Franschen en Engel schen koesteren daarbij dan nog de hoop, dat ze dopr het voortdurend toebrengen van aanzienlijke vffHezen aan den tegenstander, diens weerstands kracht zoodanig zullen verzwakken, dat bij dien te rugtocht een eenparig versnelde beweging ontstaat. PER TELEGRAAF. FRANSCHE SUCCESSEN. PARIJS. Fransch legerbericht De Duitschers heb ben aanvallen gedaan ten Zuiden van St. Quentin en ten Oosten van Coucy. De eerste aanval mislukte; die bij Cóucy in zooverre, dat de Duitschers in onze vooruitgeschoven loopgraven binnen drongen De Franschen namen de dorpen Ostel, Braye en Laonnois, alsmede het gehelle gebied ten Oosten daarvan tot aan de grens van Courtemont. D evijand trok in wanonje terug, waarbij hij veel materiaal in onze handen achterliet. 19 kanonnen werden buitge maakt Ten Zuiden van Laffeux namen de Franschen Nanteuillafesse, ten Zuiden van de Aisne veroverden zij het bruggehóofd tussphen Combé en Vailly. Hier werden 1300 Duitschers gevangen genomen en 180 mitrailleurs buitgemaakt. Ten Oosten van Coucy namen de Russen een ver sterking, waarbij gevangenen werden gemaakt en 24 zware kanonnen buitgemaakt werden. Het totaal aantal ongewonde gevangénen bedraagt sinds het begin van den strij^, Maandag, meer dan 17000, terwijl de Duitschers eveneen» 73 kanonnen verloren. UIT DE VEREENIGDE STATEN. Üit Washington ,17 April. De Senaat heeft met algemeens stemmen het wetsontwerp nopens de ze ven milliartl^ oorlogscredieten aangenomen. De Mornirig Post verneemt uit Washington dat de leiders van groote vleesch-trust te Chicago Og- den Armour, L. F .Swift, Edwin, Morris, Thomas E. Wilson en Edward A. Cudahy, hun geheele bedrijf ter beschikking hebben gesield v&n de regeering. Bij een onderhoud met den minister van landbouw, Houston, hebben zij vrijwillig aangeraden, door het Congres een wet te laten aannemen, waarbij de raad voor de nationale verdediging de bevoegdheid krijgt, controle te oefenen op de verdeeling van voedingsmiddelen van eiken aard en het recht er langt om voor die artikelen minimum- en maximum prijzen vast te stellen. Houston heeft do aanbieding aangenomen, het geen voor de vleeschtrust een winstderving beteekent van f250.000.000 'sjaars. De bedoelde wetgevende maatregelen zullen worden aangenomen. Verder zullen door den Senaat maatregelen worden genomen om onverwijld een eind te maken aan den uitvoer, van voedingsmiddelen en andere artikelen uit de Ver. Staten naar Duitschland, via de Scandi navische landen en Nederland. Üit statistieken van den laatsten tijd blijkt, dat ten spijt van de Brit- sche blokkade Duitschland op die manier aanzien lijke voorraden uit de Vereehigde Staten ontving. De Senaat is nu voornemens den President te machtigen om. wanneer de openbare veiligheid en de oRenbare Velvaart het feischen, den uitvoer uit de V. St. van welk artikel ook te verbieden, en mét gevangenisstraf van vijf jaar te straffen alle burgers of buitenlanders, die zijn bevélen trachten te weerstreven. Een gevangenisstraf van drie jaar zal worden opgelegd aan kapiteins of wie ook, die het bevel voeren op schepen, die trachten goederen het land uit te voeren, voor welke éen uitvoerverbod is afgekondigd. Schip en lading zullen worden ver beurd verklaard. DE DUIKBOOT-BLOKKADE VAN AMERIKAAN SCHE WATEREN BEGONNEN. Uit Washington, 17 April. Een Duitsche duikboot heeft op een Amerikaansche torpedo-jager gevuurd, honderd mijlen ten Z. van New-York. Zoodoende is de Duitsche duikbootblokkade van Amerikaansche havens begonnen. Uit Washington, 17 April. Verleden week hebben officieele Amerikaansche kringen zijdelings bericht ontvangen, dat Duitschland op het punt was een afgesloten gebied af te kondigen rondom de havens Boston, New-York, Charleston, Savannah, de Dela- ware-Kapen ,de Chesapeake-baai, zoodat alle belang rijke havens aan den Atlantischen Oceaan daaron der vallen. Terwijl sommigen toen aan de waarheid van dit bericht twijfelden, waren anderen van mee ning, dat het uiterst waarschijnlijk was, daar Duitsch land gaarne de onzijdige scheepvaart wil afschrik ken de Amerikaansche havens van den Atlantischen Oceaan binnen te loopen. TEGENSPRAAK. Uit Berlijn, 18 April. Officieel, het R«uter-te over een aanval van een Duitsche^duikboot opjen Amerikaanschen torpedojager Smith ka worden aangeduid als een geniepig vMrwendsel om aan Duitschland de opening der vijandelijkheden toe "inderdaad bevindt zich nog geen duikboot in de Westelijke helft van den Atlantische Oceaan. UIT DUITSCHLAND. j De verslaggever van het Handelsblad aan de uosx- grens schrijft o.m.: Steeds strenger wordt echter ook het toezicht op het verbruik van consumptie-artikelen ten plaxteii- lande. In de afgeloopen week werden juist in vvest- phalen de voorraden pootaardappelen opgenomen, En terwijl andere jaren de landbouwers voor iederen morgen te beplanten bouwland tien Zentner poter* voorradig hielden, daar moesten zij nu van elke tien Zentner twee Zentner afstaan aan de regeering om elders voor voeding te dienen. Deze maatregel, het verbruiken van zaaigoed, met het noodzakelijk gevolg van een verkleinden oogst in den aanstaan den aanstaanden zomer ,moet duidelijker dan eenige andere er op wijzen, dat vóór de nieuwe winter aan breekt de oorlog een zal nemen. Dit is niet een verbranden van schepen in den rug, maar eenvou dig een afsnijden van eigen bevoorrading. Enkele prijzen kunnen nog een beeld geven van de groote schaarschte aan sommige artikelen. Een reepje Kwatta, dat met Kerstmis nog werd betaald met 7Grosschen, kost thans 12H Grosschen. Een stukje zeep, niet grooter dan een derde t een vierdq van een stang harde zeep, werd bett tld met 90 Pfennig. Een meter wollen stof, gewone qualiteit, kostte 23 Mark, een paar gewone schoenen 40 Mark. DE DUIK QT- EN MIJNOORLOG. Uit Londen, 18 April. Naar de admiraliteit mee deelt, zijn in de vorige week 2379 koopvaarders Brit- sch.e havens binnengeloopen en 2331 uitgevaren, 19 schepen boven de 1600 ton, 9 beneden de 1600 ton zijn in den grond geboord, 15 zijn zonder succes aan gevallen. Er zijn 12 visschersschepen tot zinken ge bracht. DE STAKING TE BERLIJN. Ook de laatste arbeiders te Berlijn, die nog staak ten, zijn zonder uitzondering weer aan het werk gegaan. De B. Z. a. M. schrijft: Terwijl de houtbewerker» en de arbeiders van het transportwezen, voor zoover zij gisteren meegedaan hadden aan de staking, heden voor het grootste deel hun bezigheden in enkele be drijven hebben hervat, zijn de metaalbewerkers van tal van bedrijven nog niet aan het werk gegaan. Zij zullen vanmiddag bericht ontvangen van hun leiders over de gisteren gehouden besprekingen met den onderstaatssecretaris Michaelis en den eersten burgemeester Wermuth en vervolgens een besluit nemen over het eindigen van de staking. Daf de beweging ook onder de metaalbewerkers belang rijk slapper is geworden en vele oproerlingen bereid zijn onmiddellijk het werk te hervatten, blijkt het beste hieruit, dat gistermorgen in enkele werkplaat sen tal van arbeiders en arbeidster» verschenen zijn, om hun bezigheden te hervatten. ARME DIEREN. Een advertentie in de Times voor een veiling van bont, die den 18en dezer te Londen zal beginnen, geeft weder een indruk, boe er om de mode van het bont dragen.onder de dierenwereld wordt huis gehouden. Zoo zal er te koop zijn: 1.144.000 muskus ratten een millioen en honderd vier-en-veertig duizend156.000 skunks, 250.000 oppossums, 114000 wasbeeren, 14.000 roode vossen, 100 witte vossen, 850 blauwe vossen, 800 zilver vossen en nog tiendui zenden andersoortige vossen; dan wij doen maar een greep 9000 los-katten, 7000 wilde katten, 3300 luipaard-katten, 320 luipaarden, 21.000 lossen, 5000 otters, 9500 bevers, 40.000 wolven, 5500 marters, 12000 dassen, 1050 beren, 26.200 Australische oppossums, 60.000 hermelijnen, 67.000 Russische eekhoorns, 25000 mollen, ruim 3500 robben en nog een lange lijst an dere dieren in hun duizenden en tienduizenden, van alles natuurlijk alleen de vellen. 71 Kippen f 1.86 a 8. 673 KiG. boter f 1.80 a 2. 46601 Kipeieren f7.75 a 8.28. 2800 Eendeieren f8.75. NOORDERMARKTBOND, N.-SCHARWOUDK. 18 April. Gele kool f3.20, grove uien f9.20 a 980, id. voor export f9.80 a 15.80, per 50 K.G. 'i ANOEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op I* 18 April. Uien over zee f 7.60 a 8.10, uien over land f 14.60 a 16-20, stek f 3.65 a 3.85, nep f 3.20. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bildt, naar waarnemingen in don morgen van 19 April. Hoogste barometerstand 764.6 te Maastricht, laag ste 755.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 20 April. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke tot Weste lijke richtingen. Meest zwaarbewolkt, wellicht eeni ge regen, aanvankelijk let» zachter. SCHAGEN, 19 April 1917. 7 Stieren f200 a 500. 209 Geldekoeien mag. f220 a 330, stug. 130 Idem vette f200 a 585, matig. 70 Kalfkoeien f240 a 380, stug. 10 Pinken f80 a 110. 228 Nuchtere kalveren 1*12 a 25. 849 Overhouders f21 a 39. 7 Bokken en geiten f3 a 12. 8 Varkens mag. f 16 a 25. 4 'Idem vette, p. K.G. f 0.73 a 0.84. 77 Biggen f7 a 13. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Nellle Greta, dochter van Johannea van Dijk en van Alida Franzen. Ondertrouwd: Albert Kbbinga oud 25 Jaar en Jan« netje Meur», oud 25 jaar. MARKTOVERZICHT. Onze markt van heden atond geheel onder het motto: „trekkend duur". En daar was alle reden voor. Waar alles duur is, zal de veehandel, een van de grondslagen van ons maatschappelijk bestaan, niet achter blijven; en het trekkende heeft de handel aan h etkoude weer en de kale weiden te danken, welke factoren vooral in het voorjaar den geest van de markt beheerschen. In de afdeeling „vette koeien wist de eerste kwa- liteit vrijwel op prijs te bli^en, de 2e en 3e kwal. waren belangrijk minder,, als gevolg van de nieuwe distributie van varkensvieeKh. Wij noteerden voor de heeren Schenner en Zoon te Hoogwoud een prijs van 560 gld. Kalf- en melkkoeien waren iets lager, nuchter» kalveren prijshoudend. Overhouders, met belangrijken sanvosr, lispen tot •40 gld., handel zeer stug. Van kippen, voornamelijk veereenpikkers »n eie- renvreters, is de prijs af. Eieren prijehoudend, boter iets duurder. STRAATSCHENDERIJ 7 Een viertal nieuwe markttouwen werden heden in den vroegen morgen, doorgesneden gevonden. Wie omtrent deze vernieling iets weet, deele het der pe- lijtie of den marktmeester mede!! VOLKSONDERWIJS. In de gisterenavond ten lokale van den heer J, Peetoom gehouden vergadering van Volkeonder- wijs, werden statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld. Op de statuten zal de Koninklijke goed keuring worden aangevraagd .Ex waren 4, zegge vier leden ter vergadering. EEN JUBILEUM. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. de Haan, thans te Alkmaar, hoopt op 1 Mei den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar bij den heer P. Meurs Pz., thans de firma Meur» te Schagen, in dienst trad. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf van de Gemeente Schagen maakt bekend, dat blijkens een nader schrijven van dea Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onderworpen Is aan beperkende bepalingen. De Directeur voornoemd, P. TER WEU. Predikbeurten. Zondag li April 1117. NED. NEET. SEMEHNTN te: Schagen, voorin. 10 uur, Ds. De Graaft. Oosterland, voorm. 01 uur, Ds. Onnekes. Westerland, nam .2.30 uur, Ds. Onnekes. Oudkarspel, Ds. H. Makkink, Ev. Luth. Pred, ta Alkmaar. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Da Tinholt Heerhugow aard, voorm. 10 uur, Da Broekema. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Noord-Zijpe, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst Winkel, nam. 7 uur, Ds. Kara Kolhorn, geen dienst. Petten voorm. Ds. Theesing. St. Maartensbrug, nam. 2 uur, Da Theesing. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw.. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, (Doopsgsz. Kerk), Da Schermerkorn. Huisduinen, geen dienst Julianadorp, geen dienst Anna Paulowna, voorm. 10 uur, D». GroenevekL Eenigenburg, voorm. 9.30 uur, D». Damsté. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tel Nieuwe Niedorp, geen dienst Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van der Veea Noord- en Zuid-Zijpe, geen dienst Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leenderta EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10.15 uur, Ds. Boeka Schagen, nAm .half acht, D». Boeka Evangelieatie- Samenkomet Zangdienst HET TTE HUIS. ——li ma mi III I I lil II il I Illl |M Mllillllill'liliyil KLECDCB MAKCB9.

Schager Courant | 1917 | | pagina 2